ШЕСТВИЕ "БЪЛГАРИЯ - СВОБОДНА ОТ ГМО!" - 31.01.2010 (неделя)

  • 32 698
  • 1 124
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 2 652
Последно - оттегля ли се законопроектът или ще се разглежда в четвъртък?
И двете твърдения ги има малко по-напред в темата.



Не, нямаме такова инфо да се оттегля.



Стенограмите от заседанията миналата седмица:

от 26.01.10г.
от 28.01.10г.

Последна редакция: ср, 03 фев 2010, 23:55 от _Grace_

# 736
  • Мнения: 0
Оттегля се, ще бъде гласуван до 2месеца отново. Така са решили управляващите Laughing

# 737
  • Мнения: 592
Там съм, Грейси!  Party И дата ми дай, че там ми е слабото място!
А се замислих сега - не трябва ли да има плакат - поне един на английски. Сигурно така може и навън да ни чуят, има журналисти всякакви според мен?

# 738
  • Мнения: 1
Да готови сме за протест, искаме си 30-те км. зона!
Доколкото разбрах 25  км. е мин. изискването, за да се запазят съседните територии чисти.

Цитат
A Research Report published by the UK Department of Environment, Food and Rural Affairs (DEFRA) in September 2003 (Quantifiying Landscape-Scale Gene Flow in Oilseed Rape) found that wind-blown pollen from GMO oilseed rape has contaminated conventional oilseed rape 26km away, and has the potential to cross-contaminate related Brassica crops including cauliflower, broccoli, and mustard. So any farmer wishing to grow GM oilseed rape would need to ensure that his or her property is surrounded by – at minimum – a 54km wide buffer zone area devoid of farmers who want to conserve their GM-free status, and devoid of protected areas as well.

най-малко 26км, за рапица 54км - от това за Ирландия. Между другото много хитро са си разпределили био фермите и натурата, така че няма място за ГМО изобщо Simple Smile

# 739
  • София
  • Мнения: 285
Да готови сме за протест, искаме си 30-те км. зона!
Доколкото разбрах 25  км. е мин. изискването, за да се запазят съседните територии чисти.

Аз не искам 30 км зона!

ИСКАМ БЪЛГАРИЯ - ЗОНА, СВОБОДНА ОТ ГМО !


 Peace

# 740
  • Мнения: 6

Голяма част от от обикновените производители върху 100-200 дка НАЕМАТ от няколко години земя от АГРОЕНЕРДЖИ АДСИЦ и други фондове, собственици на огромни площи. Нали не твърдите, че инвестиционните посредници сами си обработват стотиците хиляди декари земя? Та земеделските производители, които наемат по 100-200 дка от фондовете вече се оплакват, че наемът, който плащат расте, независимо от кризата и липсата на икономическа обосновка. Какво ще попречи на фонда-собственик на българската земеделска земя, чиято основна цел е да произвежда ХРАНА, да изнудва производителите да садят ГМО? Обикновените селяни и малки фермери бяха на протестите ПРОТИВ ГМО, защото те ще ги заробят безвъзвратно!
[/quote]

Само като разсъждение, според теб дали и ЕЛАНА може да са вътре в кюпа?
[/quote]

Не знам. Не искам да обвинявам без доказателства. Името на АГРОЕНЕРДЖИ АДСИЦ изкочи от интервюто на Светльо Божилов  от сп. Мениджър, който някой друг постна по-горе. Същият господин е съдружник чрез дъщерна фирма във "МЕЛИНВЕСТ АДСИЦ" . Но по принцип, инвестиционните посредници купуват земя с основна цел да реализират печалби. И то бързи. ЕЛАНА обещават 7 пъти повишаване на доходността на акциите си за забравих точно какъв период, трябва да се провери. Как според вас се гарантира тази доходност с по-голяма сигурност: с инвестиции в плодове и зеленчуци или с биогориво? И кое изисква по-малко разправии за пласмент? Не мисля, че основният интерес на финансовите институции, които изкупиха земеделската земя е да се грижат за нейната устойчивост. Основният им интерес е бърза печалба.

# 741
  • Мнения: 335
...Гласуването на ГМО-закона се отложи за март - http://www.dnevnik.bg/ekobiznes/2010/02/03/852446_glasuvaneto_na … e_otloji_za_mart/ - Отлагане на проблема във времето да се успокоят страстите и после пак...
"Второто четене на законопроекта за закона за генетично модифицираните организми (ГМО) е било отложено за началото на март заради възникналите спорове и небходимостта от по-щателно обсъждане. Това съобщиха днес от съобщиха от парламентарната комисия по екология."

Сега видях:
"...Зам.-министърът на околната среда Евдокия Манева обаче заяви, че министерството няма да оттегли поправката за отпадане на забраните."

# 742
  • Мнения: 2


Не знам. Не искам да обвинявам без доказателства. Името на АГРОЕНЕРДЖИ АДСИЦ изкочи от интервюто на Светльо Божилов  от сп. Мениджър, който някой друг постна по-горе. Същият господин е съдружник чрез дъщерна фирма във "МЕЛИНВЕСТ АДСИЦ" . Но по принцип, инвестиционните посредници купуват земя с основна цел да реализират печалби. И то бързи. ЕЛАНА обещават 7 пъти повишаване на доходността на акциите си за забравих точно какъв период, трябва да се провери. Как според вас се гарантира тази доходност с по-голяма сигурност: с инвестиции в плодове и зеленчуци или с биогориво? И кое изисква по-малко разправии за пласмент? Не мисля, че основният интерес на финансовите институции, които изкупиха земеделската земя е да се грижат за нейната устойчивост. Основният им интерес е бърза печалба.
[/quote]

За Божилов, понеже всичко изкочи от Референдум на Стефан Гамизов, първоначално не повярвах. Реших, че Гамизов иска да си върне по този начин на Иво Прокопиев и хората му. Обаче тази вечер порових и изкочиха още неща. Това обяснява донякъде мекия тон на темата на броя за ГМО на Капитал... А като каза МЕЛИНВЕСТ АДСИЦ, нали шефката на зем. комисия Десислава танова бе изп. директор там. И само обвързаността и към Икономедиа и кръга Капитал попречиха през лятото тя да стане агроминистър. Справка: http://www.glasove.com/article-2072.php

А, изкочиха и др. неща, продължавам да ровя!

# 743
  • Мнения: 6
Оттегля се, ще бъде гласуван до 2месеца отново. Така са решили управляващите Laughing

Чакат да се успокоим НИЕ. Важното е да не спира разговорът на тази тема. И да си задаваме правилните въпроси: Кой ще спечели от тези промени?, за да не могат да ни будалкат.
Отново напомням, че в четвъртък ще има комисия в парламента - трябва да има устати представители. На предишните две комисии по всякакъв начин са се опитвали да не дават думата на НПО. Имайте предвид, че там присъстват тренирани в политическо говорене лобисти и те знаят как да иронизират някой човек с идеални намерения, който защитава гражданска кауза. Ще те засипят с цитати на клаузи и регламенти, докато загубиш ума и дума!

# 744
  • Мнения: 2

[/i]
Сега видях:
"...Зам.-министърът на околната среда Евдокия Манева обаче заяви, че министерството няма да оттегли поправката за отпадане на забраните."

Нали ви казах за това, това тя ми го каза категорично още в четвъртък след комисията. Питах я дали ще се съобрази с исканията на еколозите за 30 км. буфер и тя ми каза: Как ще се съобразим! Това ще направи закона неработещ!
Веднага репликирах: Какво значи неработещ и в коя директива пише, че буферите трябва да са по-малки от 30 км. и тя се направи, че не чува...
Заради всичко това си мисля, че са ни продали вече...

# 745
  • Мнения: 592
Бе тоа опънат мухъл телевизия не гледа ли? Не чу ли какво казаха хората? Тапирка!!! #Cussing out

# 746
  • Мнения: 335
Самото внасяне и разглеждане на проекта може да бъде оспорено по Закона за нормативните актове.
Има конкретно основание там.

Този проект трябва да бъде оттеглен.


# 747
  • Мнения: 1
„Тук смятам да представя една по – „скандална” идея, която струва ми се може да бъде полезна за икономиката. Не за пръв път ще лобирам за генномодифицираното земеделие, ако може така да го наречем. Предварително искам да кажа, че не познавам никого от „Монсанто” че не притежавам акции в тази компания, държаща почти 50% пазарен дял в продажбите на генномодифицирани сортове семена в света...Ако приемем хипотетично, че България либерализира политиката си по отношение на генномодифицираното земеделие по начина, който имаме в САЩ, и ако българските производители бъдат стимулирани да използват генномодифицирани семена, то добивите на единица площ биха се удвоили...Подобна сметка би била валидна и за маслодайните култури и със сигурност превръщането на земеделието в генномодифицирано ориентирано би имало пряк ефект, надхвърлящ 1 млрд. евро годишно. При това при много по-голяма устойчивост на добивите спрямо сушата. Както биха казали банкерите, земеделието би станало много по-банкабабилно... Идеята на този текст е в предложението България, която в момента е сред най-големите скептици в ЕС по отношение на генномодифицираното земеделие, да стане една от най-либерално настроените.”, пише в авторска статия Светослав Божилов, в списание „Мениджър” от януари тази година.
Светослав Божилов е бил член на УК на Фондация „Отворено общество”, както и е съосновател и и акционер на СИБанк. Собственик е и на Venture Equity Bulgaria, която се занимава с финансови инвестиции и проекти свързани със зелена енергия.


А, докато съм писала предишния си постинг, други досетливи хора направо са посочили за кого става въпрос!


за да ви улесня малко започнете с "АГРОЕНЕРГДЖИ" АДСИЦ

Radha,
Тоя път, признавам си, не се досетих самата аз, макар да съм твърде досетлива, а сайтът на"Афера", където гъмжи от всякакви информации, явно имат достъп до по-специални източници на информация и доста пъти излизат прави, макар да ги набеждават, че понякога прекаляват. Ето я цялата статия - в прав текст са си казали някои неща, за които всички се досещаме.
http://www.afera.bg/index.php?option=com_content&task=view&a … 022&Itemid=33

# 748
  • Мнения: 2
Самото внасяне и разглеждане на проекта може да бъде оспорено по Закона за нормативните актове.
Има конкретно основание там.

Този проект трябва да бъде оттеглен.


Toва доколко е сигурно? заради 1-то четене ли?

# 749
  • Мнения: 6

[/i]
Сега видях:
"...Зам.-министърът на околната среда Евдокия Манева обаче заяви, че министерството няма да оттегли поправката за отпадане на забраните."

Нали ви казах за това, това тя ми го каза категорично още в четвъртък след комисията. Питах я дали ще се съобрази с исканията на еколозите за 30 км. буфер и тя ми каза: Как ще се съобразим! Това ще направи закона неработещ!
Веднага репликирах: Какво значи неработещ и в коя директива пише, че буферите трябва да са по-малки от 30 км. и тя се направи, че не чува...


Направете още връзка със закона за ВЕИ и биогорива, който е приет в края на 2009 и според който до март 2011 задължително биодизелът трябва да бъде мин.4 % от литър дизел. Освен това ЕК е разрешила въвеждане на държавна помощ за отрасъла за следващите 2 години. Ето защо бързат толкова! - нещо, за което всички се питахме!
Заради всичко това си мисля, че са ни продали вече...

Общи условия

Активация на акаунт