Консултации с адвокат / темата на tais

  • 121 260
  • 1 005
  •   1
Отговори
# 225
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравей Тайс!
Имам няколко въпроса;
1-ят: В решението за развод пише, че бившият ми съпруг дължи издръжка по 50 лв на дете, която трябва да плаща до 5-ти всеки месец. Проблемът е, че до сега никога не е плащал на време. Мога ли да го съдя за закъснение всеки месец с по 12 или 15 дена?
2-ят:Последно ми заяви, че няма да плаща всеки месец, а ще открие банкова сметка на децата и когато станат на 18 ще си получат сумата на веднъж. Може ли да го реши това без съд? Или има ли вероятност съдът да одобри това ?

Отговор 1- Да.
Отговор 2- Не.

# 226
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Имам следният въпрос.
Омъжена съм в Австрия,съпругът ми е българин с австрийско поданство.Дъщеря ми получи веднага след раждането австрийско поданство заради баща и.
Всеки път когато се налага да пътувам до Бг от посолството ми казват,че НЕ знаят дали трябва пълномощно от татко и малката да пътува с мен.Австрия не допуска двойно гражданство,поради тази причина миналата година на летището ми обясниха,че не е трябвало да вадя такова пълномощно,тъй като малката не е българска гражданка,а законът важи само за бг граждани.
В край на сметка трябва или не да вадя такова пълномощно?
И трябва ли да нося международният и акт за раждане,тя има такъв,че аз съм майка и?
По документи само аз съм българска гражданка.
И ако татко и реши са замине с нея в Бг ,трябва ли аз да му дам съгласието си той да пътва с нея?
Изискването за декларация- съгласие е по отношение на българските граждани. И тъй като детето ти не е , не ти е необходима такава.

# 227
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравей, tais,
пиша от името на една мама, която се чувства в безисходица.
Ситуацията е следната: Тя живее с мъжа си (без брак) и детето си (11 г.), което е припознато от него, в дома на родителите на мъжа - общо 5 души. Тя няма собствен имот, иска да напусне това семейство, но проблемът е, че трудно ще се справи сама и в началото може да не успее да вземе детето. Въпросите са:
1. може ли мъжа й да я съди за родителски права, ако тя остави детето при него, докато се установи.
2. може ли мъжа й да я съди за родителски права, поради ниски доходи.
3. друго какво може да се случи.

Отговор 1- По- добре е да не оставя детето.
Отговор 2- Много пъти е писано по този въпрос- Не.
Отговор 3- Директна връзка с Дядо Божо нямам  Heart Eyes

# 228
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравейте Tais,моят въпрос е малко по различен.При автомобилна катастрофа на 8.12.2009 загина съпругът ми.Убиецът му сключи сделка с прокурора за 3г.условно ,която съдията одобри.Какви са вариантите и има ли въобще такива аз по някакъв начин да обжалвам пред по горна инстанция при положение че не съм била страна по делото и то не се е разглеждало в съда,за мен тази присъда е смешна и не мога да се примеря с нея,не може един отнет живот на малд човек и баща да остане ненаказан за убиеца му.Благодаря Ви предварително.
Мисля, че като не си била конституирана не можеш да обжалваш. Но все пак се консултирай с адвокат, работещ наказателно право.

Последна редакция: ср, 26 май 2010, 14:50 от tais

# 229
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Zdraveite,

Виждам че писалите тук са само жени но все пак ще задам и аз моя случай ако може да получа съвет!

Значи ситуацията е следната. Женен съм от почти 7 години и имаме дете на 2 години и 1 месец. Лошото е че малко след като се роди детето нещата рязко се влошиха (и преди това е имало проблеми но някак съм ги решавал или премълчавал). Ситуацията стана от типа „ли правиш каквото ти кажа или се махай а аз си вземам детето и няма да го видиш”. Аз съм разглеждан като човека които трябва да носи парите и няма никакви права и вазможност за желания.
Както и да е това е моя гледна точка затова няма да изпадам в детайли. Лошото е че за да угодя на всичко – жилище, кола, и т.н изтеглих големи заеми и гарантирах за такива на жена ми. С ситуацията през последната година лихвите скочиха и парите намаляха и въпреки че успяван да плащам заемите и не загубихме нищо от нещата все пак стандарта на живота малко се занижи, коеот доведе до все повече проблеми от типа който обясних по горе с   допалнение на обиди от всякакав род и всеки път като опитам да кажа че не е правилно така и че това е временно и скоро ще мине и че едно семейство трябва да е единно в такива ситуации и че отношвението е натърпимо и т.н пак ми се казва същото да се махам и т.н.

Последната ситуация която вече преля чашата е пак свързана с това беше когато реших да рефинансирам жилищнив кредит с цел драстичн онамаляне на разходите уж да се оправят нещата. Това си е доста скъпо поне като такси по време на процедурата така че взех заем от приатели и т.н. Проблема е че имахме малко заделени пари за ремонти и като ги поисках за 2 месеца ми се каза че не може и че какводо се даде трябвало 3-но да върна и т.н. 

Давам тези примери за да опиша ситуацията ако има значение изобщо при евентуален развод.

Най важното за мене е ако се стигне дотам каква е вероятността да не видя детето си. Идеята ми е че откакто се е родил аз може да се каже го гледам извън времето когато съм на работа или има манагажименти (които сам намалил почти до 0). Откакто жена ми се е върнала на работа от майчинство почти не се е занимавала с него (не казвам изобщо просто на фина на целия период от 9 месеца надали и се сабира и един) и има дни които не отделя и по20 мин за детето. Да не говорим че отказва да го храни, приспива, сменя памперси , мие и т.н. Камо ли като е болен да спи при него да го гледа (с редки изклучения). Така че както се сещате детето значи много за мене и се използва постоянно за изнудване по всякакви поводи. Притеснявам се че ако реша да се разделим нещата ще се извъртят така че може и да не го виждам ако не изобщо то поне рядко което каквото и да се казва рано или късно ще доведе до отчуждаване и настройване срещу мене. Как мислите какви са шансовете за поделяне на родителските права 50/50.

Другото което ме интересува е какво ще стане с жилището което е взето на 100% с заем как се дели в такива случаи по принцип.

Имайте предвид че най вероятно няма да е по взаимно съгласие и че насреща си ще имам добър адвокат най вероятно с връзки.

Благодаря ви предварително и  съжалявам ако съм бил излишно многословен!

Моля да синтезираш въпросите си1., 2., 3....

# 230
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
длъжна ли съм да спазвам споразумението, което сме подписали при положение, че още няма решение по делото?
Принципно не.

# 231
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравейте, може ли да ми помогнете за следната ситуация:
сестра ми е бременна, мъжа с който живееше без брак почина внезапно и не можаха да подпишат. Може ли да се направи нещо бебето да носи името на бащата - и въобще каква е процедурата. Родителите на бащата са в добри отношетия със сестра ми и казват че жилището ще остане за нея и за бебето. При нас материалната страна не е много от значение и ние не държим на наследтва и т.н  просто възможно ли е в акта за раждане да се запише името на бащата, или ще си фигурира само името на майката
Може да се води иск за установяване произход от бащата. Но след като детето се роди.

# 232
  • Мнения: 317
Бих искала да попитам колко време е достатъчно БНД да не търси детето за да му се отнемат родителските права, благодаря  Hug
Поне 6 месеца според мен. Закона казва" трайно не полага грижи за детето и не му дава издръжка"

tais, Моля те да коментираш накратко какви са последствията от лишаването от родителски права:
1. Нов акт за раждане с баща неизвестен?
2. Има ли пак право на лични контакти бащата?
3. Продължава ли да плаща издръжка?
4. Нещо друго?

# 233
  • Мнения: 2 927
Не може, биологичният баща няма никакви права. Припознаването може да се оспорва само от майката и дете, което е навършило 14 години - в 3-месечен срок от съобщението.
Може да се оспори и от дете, което е припознато като малолетно, след навършване на пълнолетие.

# 234
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Бих искала да попитам колко време е достатъчно БНД да не търси детето за да му се отнемат родителските права, благодаря  Hug
Поне 6 месеца според мен. Закона казва" трайно не полага грижи за детето и не му дава издръжка"

tais, Моля те да коментираш накратко какви са последствията от лишаването от родителски права:
1. Нов акт за раждане с баща неизвестен? Не
2. Има ли пак право на лични контакти бащата? Да
3. Продължава ли да плаща издръжка? Да
4. Нещо друго? Пак казвам, че не съм гадател, задавйте си въпросите.

# 235
  • София
  • Мнения: 1 890
  Такааа, първо да се похваля  Party - излезе ми решението за развода, в учудващ кратък при това срок и имам разрешение от съда, заместващо съгласието на бащата за пътуване в чужбина - без ограничения. Много съм щастлива !  Grinning Но някои неща в решението не са ми съвсем ясни:
  1. Не е упоменат никакъв срок за плащане на издръжката (примерно до 5-то число). Как се процедира в такъв случай ?  Rolling Eyes
  2. От 195 лв, които съдът е сметнал за разход за близо 2годишно дете, присъжда 100 лв за бащата и 95 за мен, защото полагам грижи за него.  Shocked Не трябва ли разликата да е по-голяма от 5 лв все пак ?  Crazy
  3. Парите, дадени като хонорар на адвоката ми, имам ли право да изискам да ми се възстановят от бившия ми съпруг ?
  4. Кога най-рано мога да отида в общината и да подам молба за изплащане на издръжките (бащата е безработен и съм убедена, че пари от него скоро няма да видя, а сумата не е малка) .

 Благодаря !  Simple Smile

# 236
  • София
  • Мнения: 1 890
       Исках да си изтрия поста, но не мога.  Shocked Как да е, исках само да ви посъветвам - поне пишете на 1 страница, че тук се отговаря избирателно, все си мислех, че тази и подобни теми са в помощ на майки като мен - явно съм грешала.  Rolling Eyes НЕ чакам вече отговор, не че авторката се е засилила де. Със здраве !  Stop

# 237
  • Мнения: 403
Четох, четох...но не видях никъде отговор на моя въпрос. Та питането ми е следното:
Предстой ми завеждане на дело за бащинство и издръжка. Почти съм сигурна, че БНД няма да се явява на делата. Въпросът ми е как процедира съда в такъв случай? Зная, че при наказателните дела има опция принудително присъствие...където полицията го завежда на делото, но при гражданските дела дали е така? Всъщност има ли вариянт съда да не даде ход на делото, защото ответника не се явява? Дано да съм задала разбираемо въпроса си? Embarassed

# 238
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
.

# 239
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Четох, четох...но не видях никъде отговор на моя въпрос. Та питането ми е следното:
Предстой ми завеждане на дело за бащинство и издръжка. Почти съм сигурна, че БНД няма да се явява на делата. Въпросът ми е как процедира съда в такъв случай? Зная, че при наказателните дела има опция принудително присъствие...където полицията го завежда на делото, но при гражданските дела дали е така? Всъщност има ли вариянт съда да не даде ход на делото, защото ответника не се явява? Дано да съм задала разбираемо въпроса си? Embarassed
Ако е редовно призован, делото ще се гледа, независимо дали се явява. Ако не може да бъде намерен , ще му се назначи служебен защитник.

Общи условия

Активация на акаунт