Консултации с адвокат / темата на tais

  • 121 269
  • 1 005
  •   1
Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 195
Здравейте, Таис, и аз ще задам своите няколко въпроса, за отговорите на които сърдечно благодаря предварително!  bouquet

Със съпруга ми сме семейство от 3 години, имаме дете на 2 г. и 2 месеца, живеем в жилище, собственост на родителите му. Първият ми въпрос е:

1. Имам ли правно основание да претендирам за подялба на въпросното жилище, при евентуален развод, ако то е прехвърлено по време на брака на съпруга ми чрез договор за дарение? Изобщо- какви са основанията за правна претенция за подялба върху въпросния имот след развод?
2. Имам желание със съпруга ми да строим къща. Неговите родители настояват да ползваме техни материали за сглобяема къща. Въпросът ми е: ако ползваме техните материали и си построим къща, мога ли след евентуален развод да претендирам за равната й подялба?

Отново много благодаря за консултацията ви и приятен ден!  bouquet Peace

# 196
  • Мнения: 1 463
Здравей, Тайс,
Как може да се издаде декларация за извеждане на детето в чужбина по служебен ред без съгласието на бащата? Разбрах, че има такъв вариант. С бащата нямаме брак, но той има родителски права. Става въпрос за страна извън ЕС.

# 197
  • Мнения: 2
Здравейте мили мами.Аз искам съвет относно странен казус.Докато бях бременна с бащата на детето ми(8 месеца) изтеглихме ипотечен кредит,като заложихме моя апартамент.Кредита е на мое име, но парите ги усвои той.Та въпроса ми е как мога да го накарам да изплати кредита при условие, че аз не съм похарчила и стотинка от него?Някой сблъсквал ли се е с такъв проблем?Знам че по съдебен път може да стане, но не мисля че някой е успявал.Забравих да спомена ,че нямаме брак.

# 198
  • Мнения: 24
Здравейте !

със съпругът ми сме разделени. Предстои развод.През време на краткия ни брак той е теглил кредит, за който разбрах когато от кредитната институция започнаха да звънят вкъщи и да ми обясняват, че той не плаща месечните вноски. Кредитът е на негово име.Аз не съм знаела за него и не съм подписвала никакви документи във връзка с този кредит.Съпругът ми /в близко време ще е бивш/ продължава да не плаща вноските.

Искам да Ви попитам:
1.Имат ли законово основание от кредитната институция да изискват аз да погасявам кредита?
2.При развода могат ли да ме задължат да поема изплащането на някаква част от кредита? Или целия?

Благодаря !

# 199
  • Мнения: 21
Здравей Тайс!
Имам няколко въпроса;
1-ят: В решението за развод пише, че бившият ми съпруг дължи издръжка по 50 лв на дете, която трябва да плаща до 5-ти всеки месец. Проблемът е, че до сега никога не е плащал на време. Мога ли да го съдя за закъснение всеки месец с по 12 или 15 дена?
2-ят:Последно ми заяви, че няма да плаща всеки месец, а ще открие банкова сметка на децата и когато станат на 18 ще си получат сумата на веднъж. Може ли да го реши това без съд? Или има ли вероятност съдът да одобри това ?

Последна редакция: чт, 13 май 2010, 18:26 от treasure_72

# 200
  • Пловдив
  • Мнения: 9 709
Здравей Тайс!
Имам няколко въпроса;
1-ят: В решението за развод пише, че бившият ми съпруг дължи издръжка по 50 лв на дете, която трябва да плаща до 5-ти всеки месец. Проблемът е, че до сега никога не е плащал на време. Мога ли да го съдя за закъснение всеки месец с по 12 или 15 дена?
2-ят:Последно ми заяви, че няма да плаща всеки месец, а ще открие банкова сметка на децата и когато станат на 18 ще си получат сумата на веднъж. Може ли да го реши това без съд? Или има ли вероятност съдът да одобри това ?


Може да не съм адвокат, но като прочета такива работи и ме хващат лудите. Няма такова нещо като сметка на децата и парите на куп, когато навършат 18г. Издръжката се далжи за децата, но се изплаща на майката. Като не ти изпрати издръжка два месеца - в прокуратурата и т.н., както си му е редът. И хич не чакай, ами започвай дело за повишаване на издръжката. От 1 октомври 2009 г. минималната издръжка за дете е 60 лв.

# 201
  • Мнения: 21
Здравей Тайс!
Имам няколко въпроса;
1-ят: В решението за развод пише, че бившият ми съпруг дължи издръжка по 50 лв на дете, която трябва да плаща до 5-ти всеки месец. Проблемът е, че до сега никога не е плащал на време. Мога ли да го съдя за закъснение всеки месец с по 12 или 15 дена?
2-ят:Последно ми заяви, че няма да плаща всеки месец, а ще открие банкова сметка на децата и когато станат на 18 ще си получат сумата на веднъж. Може ли да го реши това без съд? Или има ли вероятност съдът да одобри това ?


Може да не съм адвокат, но като прочета такива работи и ме хващат лудите. Няма такова нещо като сметка на децата и парите на куп, когато навършат 18г. Издръжката се далжи за децата, но се изплаща на майката. Като не ти изпрати издръжка два месеца - в прокуратурата и т.н., както си му е редът. И хич не чакай, ами започвай дело за повишаване на издръжката. От 1 октомври 2009 г. минималната издръжка за дете е 60 лв.



Това го знам, ама таткото все няма пари, защото е женен и живее и работи в Латвия. Той 100 лв с клизма ги плаща, а да не говорим за повече... А и ми писна от техните заплахи- 2 пъти се осмелих да му звънна и да го питам какво става с издръжката, защо закъснява...сл;ед това и той и жена му се скъсаха да ми звънят и да пишат в скайп глупости и заплахи...

# 202
  • Мнения: 323
Имам следният въпрос.
Омъжена съм в Австрия,съпругът ми е българин с австрийско поданство.Дъщеря ми получи веднага след раждането австрийско поданство заради баща и.
Всеки път когато се налага да пътувам до Бг от посолството ми казват,че НЕ знаят дали трябва пълномощно от татко и малката да пътува с мен.Австрия не допуска двойно гражданство,поради тази причина миналата година на летището ми обясниха,че не е трябвало да вадя такова пълномощно,тъй като малката не е българска гражданка,а законът важи само за бг граждани.
В край на сметка трябва или не да вадя такова пълномощно?
И трябва ли да нося международният и акт за раждане,тя има такъв,че аз съм майка и?
По документи само аз съм българска гражданка.
И ако татко и реши са замине с нея в Бг ,трябва ли аз да му дам съгласието си той да пътва с нея?

# 203
  • Мнения: 29
Здравей, tais,
пиша от името на една мама, която се чувства в безисходица.
Ситуацията е следната: Тя живее с мъжа си (без брак) и детето си (11 г.), което е припознато от него, в дома на родителите на мъжа - общо 5 души. Тя няма собствен имот, иска да напусне това семейство, но проблемът е, че трудно ще се справи сама и в началото може да не успее да вземе детето. Въпросите са:
1. може ли мъжа й да я съди за родителски права, ако тя остави детето при него, докато се установи.
2. може ли мъжа й да я съди за родителски права, поради ниски доходи.
3. друго какво може да се случи.
Фактически тя работи (средни за страната доходи, той работи и се осигурява на минимална работна заплата, а може и да не се осигурява.
Благодаря!

# 204
  • Бургас
  • Мнения: 76
Здравейте Tais,моят въпрос е малко по различен.При автомобилна катастрофа на 8.12.2009 загина съпругът ми.Убиецът му сключи сделка с прокурора за 3г.условно ,която съдията одобри.Какви са вариантите и има ли въобще такива аз по някакъв начин да обжалвам пред по горна инстанция при положение че не съм била страна по делото и то не се е разглеждало в съда,за мен тази присъда е смешна и не мога да се примеря с нея,не може един отнет живот на малд човек и баща да остане ненаказан за убиеца му.Благодаря Ви предварително.

# 205
  • Мнения: 1
Zdraveite,

Виждам че писалите тук са само жени но все пак ще задам и аз моя случай ако може да получа съвет!

Значи ситуацията е следната. Женен съм от почти 7 години и имаме дете на 2 години и 1 месец. Лошото е че малко след като се роди детето нещата рязко се влошиха (и преди това е имало проблеми но някак съм ги решавал или премълчавал). Ситуацията стана от типа „ли правиш каквото ти кажа или се махай а аз си вземам детето и няма да го видиш”. Аз съм разглеждан като човека които трябва да носи парите и няма никакви права и вазможност за желания.
Както и да е това е моя гледна точка затова няма да изпадам в детайли. Лошото е че за да угодя на всичко – жилище, кола, и т.н изтеглих големи заеми и гарантирах за такива на жена ми. С ситуацията през последната година лихвите скочиха и парите намаляха и въпреки че успяван да плащам заемите и не загубихме нищо от нещата все пак стандарта на живота малко се занижи, коеот доведе до все повече проблеми от типа който обясних по горе с   допалнение на обиди от всякакав род и всеки път като опитам да кажа че не е правилно така и че това е временно и скоро ще мине и че едно семейство трябва да е единно в такива ситуации и че отношвението е натърпимо и т.н пак ми се казва същото да се махам и т.н.

Последната ситуация която вече преля чашата е пак свързана с това беше когато реших да рефинансирам жилищнив кредит с цел драстичн онамаляне на разходите уж да се оправят нещата. Това си е доста скъпо поне като такси по време на процедурата така че взех заем от приатели и т.н. Проблема е че имахме малко заделени пари за ремонти и като ги поисках за 2 месеца ми се каза че не може и че какводо се даде трябвало 3-но да върна и т.н. 

Давам тези примери за да опиша ситуацията ако има значение изобщо при евентуален развод.

Най важното за мене е ако се стигне дотам каква е вероятността да не видя детето си. Идеята ми е че откакто се е родил аз може да се каже го гледам извън времето когато съм на работа или има манагажименти (които сам намалил почти до 0). Откакто жена ми се е върнала на работа от майчинство почти не се е занимавала с него (не казвам изобщо просто на фина на целия период от 9 месеца надали и се сабира и един) и има дни които не отделя и по20 мин за детето. Да не говорим че отказва да го храни, приспива, сменя памперси , мие и т.н. Камо ли като е болен да спи при него да го гледа (с редки изклучения). Така че както се сещате детето значи много за мене и се използва постоянно за изнудване по всякакви поводи. Притеснявам се че ако реша да се разделим нещата ще се извъртят така че може и да не го виждам ако не изобщо то поне рядко което каквото и да се казва рано или късно ще доведе до отчуждаване и настройване срещу мене. Как мислите какви са шансовете за поделяне на родителските права 50/50.

Другото което ме интересува е какво ще стане с жилището което е взето на 100% с заем как се дели в такива случаи по принцип.

Имайте предвид че най вероятно няма да е по взаимно съгласие и че насреща си ще имам добър адвокат най вероятно с връзки.

Благодаря ви предварително и  съжалявам ако съм бил излишно многословен!

# 206
  • Мнения: 4 546
длъжна ли съм да спазвам споразумението, което сме подписали при положение, че още няма решение по делото?

# 207
  • Мнения: 41
длъжна ли съм да спазвам споразумението, което сме подписали при положение, че още няма решение по делото?
Здравей. Чета тук от известно време, не съм адвокат, но да питам - говориш за бракоразводно дело по взаимно съгласие и за споразумението, което сте изработили помежду си и сте представили по това дело в съда, нали? Ако е така, още нищо не си длъжна да спазваш, защото споразумението трябва да се възпроизведе в съдебно решение. Аз така съм разведена и знам, че до последния момент съдът е в правото си да нанесе корекции по споразумението. Има някакви казуси по виждането на децата например, ако делото за развода се точи дълго, но за това мисля, че трябва пак да има указание от съда за времето докато се чака окончателното решение. Таис не е писала тук от месец и ми се прииска да ти кажа две думи smile3531.

# 208
  • Мнения: 4 546
длъжна ли съм да спазвам споразумението, което сме подписали при положение, че още няма решение по делото?
Здравей. Чета тук от известно време, не съм адвокат, но да питам - говориш за бракоразводно дело по взаимно съгласие и за споразумението, което сте изработили помежду си и сте представили по това дело в съда, нали? Ако е така, още нищо не си длъжна да спазваш, защото споразумението трябва да се възпроизведе в съдебно решение. Аз така съм разведена и знам, че до последния момент съдът е в правото си да нанесе корекции по споразумението. Има някакви казуси по виждането на децата например, ако делото за развода се точи дълго, но за това мисля, че трябва пак да има указание от съда за времето докато се чака окончателното решение. Таис не е писала тук от месец и ми се прииска да ти кажа две думи smile3531.
благодаря   bouquet да, по взаимно съгласие е

# 209
  • Мнения: 275
Здравейте, може ли да ми помогнете за следната ситуация:
сестра ми е бременна, мъжа с който живееше без брак почина внезапно и не можаха да подпишат. Може ли да се направи нещо бебето да носи името на бащата - и въобще каква е процедурата. Родителите на бащата са в добри отношетия със сестра ми и казват че жилището ще остане за нея и за бебето. При нас материалната страна не е много от значение и ние не държим на наследтва и т.н  просто възможно ли е в акта за раждане да се запише името на бащата, или ще си фигурира само името на майката

Общи условия

Активация на акаунт