Консултации с адвокат / темата на tais

  • 121 305
  • 1 005
  •   1
Отговори
# 180
  • Ловеч
  • Мнения: 184
Отговор 1 Зависи какво ще те посъветва адвоката- т.е. как на него му е по- удобно да работи.
Отговор 2 Да, можеш да водиш дело за лишаване от родителски права. Дори ида му ксе отнемат правата обаче, съдът ще определи режим на лични контакти, както и издръжка. В това дело поискай и заместващо съгласие за излизане от страна и паспорт.
Благодаря за отговорите, но ще помоля за още един консулт:
1. Адвокатът ме съветва да се обърна към частен съдебен изпълнител, но мен много ме притесняват таксите/30лв за една бележка, 20лв. за друга бележка, % по всяко вземане.../. Тези такси от кой се поемат от ищеца или платеца?
2. Съдът може ли да постанови с цел защитаване правата на детето ограничаване на бащата от контакт с детето? След като и детето е подложено на един вид насилие.

# 181
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Отговор 1 Зависи какво ще те посъветва адвоката- т.е. как на него му е по- удобно да работи.
Отговор 2 Да, можеш да водиш дело за лишаване от родителски права. Дори ида му ксе отнемат правата обаче, съдът ще определи режим на лични контакти, както и издръжка. В това дело поискай и заместващо съгласие за излизане от страна и паспорт.
Благодаря за отговорите, но ще помоля за още един консулт:
1. Адвокатът ме съветва да се обърна към частен съдебен изпълнител, но мен много ме притесняват таксите/30лв за една бележка, 20лв. за друга бележка, % по всяко вземане.../. Тези такси от кой се поемат от ищеца или платеца?
2. Съдът може ли да постанови с цел защитаване правата на детето ограничаване на бащата от контакт с детето? След като и детето е подложено на един вид насилие.

Таксите при ЧСИ и ДСИ са еднакви. И се плащат първоначално от взискателят, а се събират от длъжника.
Не ти разбрах въпроса- какво имаш предвид под ограничаване на контакти?

# 182
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Добър ден, имам следното питане.Самотна майка съм и живея в апартамента на баба си, която живее при родителите ми защото е болна  и те я гледат.По принцип след смърта на дядо ми апартамета е 2/3 на баба и 1/3 на леля. В момента леля иска да ме изгони и въпроса ми е какви права има тя след като има 1/3 от апартамент който не е делим.Възможно ли е да се направи някаква декларация от страна на баба, е поради това че я гледа майка ми тя предостъпва правото на живене в апартамента докато е жива. Много благодаря за отделеното време.
Не става с декларация- баба ти може да прехвърли частта от апартамента си на майка ти срещу задължение за издръжка и гледане.

# 183
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Моля за съвет. Имам детенце на възраст под 1 г. С БНД нямаме брак и не живеем заедно. Рядко идва да види детето. Искам да го осъдя за издръжка и евентуално отнемане на родителските права за да не се налага да му се моля всеки път, когато реша да заведа детето на екскурзия в чужбина примерно.
Въпрос 1)  Това, че не идва да види детето, не полага грижи за него и подхвърля жълти стотинки за отглеждането му, достатъчно основание ли е да искам отнемане на родителските права?
Въпрос 2)  Ако сега го осъдя само за издръжка и той я плаща, ще мога ли да искам отнемане на родителските му права след няколко години на основание неполагане на грижи за детето?
3)  В случай, че се отнемат родителските права на БНД, детето губи ли право да го наследи?
4)  каква е максималната издръжка, която би могъл да определи съдът? Мога ли да искам издръжка в размер на ¼ от заплатата, позовавайки се на текста в семейния кодекс, който определя минимум ¼ от МРЗ дори за родител, който няма доходи?
 Въпрос 5)  Има вероятност заплатата му да не е изцяло “на светло”. В такъв случай как да докажа пред съда, че той има добри доходи и следва да плаща издръжка, по-висока от минималната, определена от закона?
вЪПРОС 6)  Това, че БНД има добри доходи, достатъчно основание ли е да искам по-висока издръжка, или трябва да доказвам, че нуждите на детето надхвърлят 80 лв на месец? Ако се налага да доказвам нуждите на детето, как става това – достатъчно ли е да съставя списък със средномесечни разходи за храна, дрехи и т.н., или трябва да представя касови бележки?
Въпрос 7)  Тъй като живеем в различни градове, мога ли да заведа делото в съда по настоящия ми адрес?
Отговор 1 Да.
Отговор 2 Да.
Отговор 3 Не.
Отговор 4 Многократно сме писали по въпроса- в зависимост нуждите на получаващият и възможностите на даващият. Процент от заплатата- едва ли.
Отговор 5 Адвоката ти ще те посъветва.
Отнговор 6 По- горе ти писах как се определя размера на издръжката
Отговор 7 Да.

# 184
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравйте!
Искам да попитам следното:бременна съм,а с половинката ми нямаме брак.Чух,че при раждането,ако нямаме брак,той трябва да осинови детето,за да може да го припознае и май ще се наложи да се женим.
Благодаря за вниманието.
Глупости. Какво осиновяване, какви женитби- трябва просто да припознае детето.

# 185
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравейте!Искам да попитам следното-налага се да се разведа,просто тормоза стана непосилен,живеем в жилище което ми е наследство от моите родители които са починали,но по време на брака ми.В удостоверението за наследници фигурирам само аз,не и съпруга ми,но той твърди че не мога да го изгоня защото имал дял от апартамента.Знам че ако подам молба за развод и живеем заедно ще ме убие от бой,чудя се какво да правя,първо молба за развод или първо да се пробвам да го игоня,въпреки че ще е много трудно.
Ако е придобита по наследство, не например въз основа на договор за издръжка и гледане, имота е само твой!!!
Все пак си вземи документите и отивай при адвокат.

# 186
  • Ловеч
  • Мнения: 184
Таксите при ЧСИ и ДСИ са еднакви. И се плащат първоначално от взискателят, а се събират от длъжника.
Не ти разбрах въпроса- какво имаш предвид под ограничаване на контакти?
Съдът може ли да му забрани да вижда детето при положение, че има риск за самото дете и то е ставало свидетел на побоища, а бащата има тежко съдебно минало? Аз заради това искам да му отнема родителските права - за да не няма режим на свиждане.
Друг е въпроса, че той се сеща веднъж или два пъти в годината да се обажда/само за да иска да види детето, а не да пита как е има ли нужда от нещо или друго/ и дотам. Не е съден за издръжка, няма споразумение за такава, няма и споразумение за поделяне на правата и задълженията над детето.

# 187
  • Мнения: 2
Здравей, Тайс, ето и моят случай,
С БНД нямаме брак, дъщеря ни е на 7 месеца, той ни напусна още преди тя да е роди (в осмия месец). Причината, според него, аз съм изневерила с друг и детето не е от него, факт, който съществува единтвено в неговото болно подсъзнание. В момента не се интересува от нея, не желае да я вижда, не пожела да я припознае, не пожела да ми съдейства да направим тест за бащинство. В момента водя дело за установяване на бащинството срещу него. Рано или късно ще се докаже, че детето е негово. Зная, че той ще поиска от съда на него да се присъди упражняването на родителските права, с аргумента, че съм имала "лош" морал и съм щяла да възпитам по същия начин и дъщеря ни, та щяла да стане "пропаднала жена" (цитати все от неговия речник). Твърди, че можел да го докаже. Въпросите ми са:
1.Има ли правно значение изневярата (било то доказана, или недоказана) затова при кого ще бъде оставено детето да живее, респ кой ще има РЛО, или не? Ако има, какво е значението на такъв аргумент и каква е практиката на съда?
2.как се доказва в съда "лошия"морал, мога ли да кажа, че неговите свидетели (които ще излъжат) не са компетентни да установяват подобни качества на човека?

# 188
  • Мнения: 921
Здравей, Таис!
Моля ви за извинение ако вече сте отговаряли на такъв въпрос, но аз не успях да открия нищо по въпроса.
Та конкретно: Съпругът ми заведе дело за развод по исков ред. Проблемът е, че докато бях на работа той е подменил бравата на  семейното жилище и така възпрепятства достъпа ни до него. Наложи се с детето да се приютим при родителите ми без дрехи, лични вещи, документи и пари. Искама да попитам какви действия мога да предприема, за да мога поне да прибера моите и на детето вещи до приключването на развода и излизането на съдебното решение за правота на ползване на семейното жилище?

# 189
  • Бургас
  • Мнения: 1 646
Здравейте. Разведени сме с бащата на детето от 2007 година. От тогава до сега да е платил не повече от 3 издръжки( които са 70 лв). Какъва е процедурата да го съдя , до колкото разбрах от няколко месеца се намира в затвор в чужбина. Има ли изобщо смисъл, тъй като неговият постоянен адрес е жилището на майка му, не се е водил и не се води че работи някъде, никога. Прочетох някъде в нет пространството , че държавата поема издръжката на детето в подобни случаи, но дали е точно така?

# 190
  • Мнения: 838
Здравейте!
Бих искала да попитам към кого се адресира жалба срещу съдия изпълнител не свършил работата,за която е назначен?
Благодаря ви предварително  bouquet

# 191
  • Мнения: 16
Моля за съвет. Имам детенце на възраст под 1 г. С БНД нямаме брак и не живеем заедно. Рядко идва да види детето. Искам да го осъдя за издръжка и евентуално отнемане на родителските права за да не се налага да му се моля всеки път, когато реша да заведа детето на екскурзия в чужбина примерно.
Въпрос 1)  Това, че не идва да види детето, не полага грижи за него и подхвърля жълти стотинки за отглеждането му, достатъчно основание ли е да искам отнемане на родителските права?
Въпрос 2)  Ако сега го осъдя само за издръжка и той я плаща, ще мога ли да искам отнемане на родителските му права след няколко години на основание неполагане на грижи за детето?
3)  В случай, че се отнемат родителските права на БНД, детето губи ли право да го наследи?
4)  каква е максималната издръжка, която би могъл да определи съдът? Мога ли да искам издръжка в размер на ¼ от заплатата, позовавайки се на текста в семейния кодекс, който определя минимум ¼ от МРЗ дори за родител, който няма доходи?
 Въпрос 5)  Има вероятност заплатата му да не е изцяло “на светло”. В такъв случай как да докажа пред съда, че той има добри доходи и следва да плаща издръжка, по-висока от минималната, определена от закона?
вЪПРОС 6)  Това, че БНД има добри доходи, достатъчно основание ли е да искам по-висока издръжка, или трябва да доказвам, че нуждите на детето надхвърлят 80 лв на месец? Ако се налага да доказвам нуждите на детето, как става това – достатъчно ли е да съставя списък със средномесечни разходи за храна, дрехи и т.н., или трябва да представя касови бележки?
Въпрос 7)  Тъй като живеем в различни градове, мога ли да заведа делото в съда по настоящия ми адрес?
Отговор 1 Да.
Отговор 2 Да.
Отговор 3 Не.
Отговор 4 Многократно сме писали по въпроса- в зависимост нуждите на получаващият и възможностите на даващият. Процент от заплатата- едва ли.
Отговор 5 Адвоката ти ще те посъветва.
Отнговор 6 По- горе ти писах как се определя размера на издръжката
Отговор 7 Да.
Здравейте, използвам този пост, тъй като точно отговорите на тези въпроси ме интересуват.Бих искала да попитам колко време е достатъчно БНД да не търси детето за да му се отнемат родителските права, благодаря  Hug

# 192
  • Мнения: 265
Здравей Тайс.Аз съм от Варна и имам нужда от консултация.Може ли да ми дадеш някакви координати?

# 193
  • Мнения: 654
здравейте Таис, може ли да ми отговорите на следният въпрос-без брак,едно дете,майката с психическо заболявяне в ремисия,ходи на работа,гледа си детето.Бащата го е припознал-на кого ще се присъди детето в случай на дело.какви са шансовете на майката да си получи детето.благодаря предварително

# 194
  • София
  • Мнения: 292
Здравейте Тайс, имам няколко въпроса. Благодаря Ви предварително за отговорите!
Имаме детенце на 1.1 год. Без брак. Живеем в апартамент на родителите му, които са в друг град. От раждането на детето свекървата във всичко се меша и налага, позволява си да ме обижда когато идва у нас, дори на 2 пъти ме заплашва, че ако съм била нейна дъжеря е щяла да ме набие. Всячески се опитва да вземе детето да го гледа в другия град. Последно мъжа ми забранява да отидем в дома на родителите ми и да преспим с детето (само в дома на майка му можело). Преди време детето беше болно, майка му изпадна в психо-криза и заяви, че щяла да ни вземе детето тя да го гледа. А мъжа ми казал на майка ми , че ако още веднъж се разболее детето, да си ходя. ( имаше вирусна инфекция според лекаря, 4 дни с температура и никакви други симптоми). Имам хубава работа, в момента съм по майчинство, но мога да си позволя да плащам квартира и разходи всякакви за детето.
Въпросите ми са:1. Възможно ли е майка му да докаже по някакъв начин, че аз не мога да си гледам детето ( тя постоянно парадира с това, колко пари има и парите в Б-я можели всичко).
2. Има ли значение кой от двама ни ще подаде първи в съда документи за попечителство?
3. Мога ли като причина за раздяла да посоча психически тормоз от страна на майка му, и как става това доказване?

Общи условия

Активация на акаунт