Протест за защита на правата на родилката

  • 49 364
  • 1 167
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 146
а като не го четат бременните, кой да го чете? Нали всичко се прави за нас? Никой не е застрахован от грубо отношение

Така е, но просто не исках да се натрапвам на бременните с тези въпроси и не бях видяла темата.

# 61
  • Мнения: 9 052

Защото е ясно, че, като отидеш в болницата, ще те карат да раждаш по традиционния начин, а не сам да решаваш кога да излиза детето и т.н., както и ще те накарат да подписваш разни информирани съгласия, защото, когато те приемат, цялата отговорност от съдебна гледна точка, пада върху лекарите и после, ако се направи проверка, ще  кажат, че лекарите не са спазили процедурите, затова е станал проблем. В смисъл, пазят си гърба и трябва да спазват определени действия при раждането (крещене, натискане и обиждане очевидно не влизат в тях, естествено, но други неща - като например, преценка дали да се слага някакъв медикамент и кога да започне раждането, тоновете и т.н.)
 

доколкото разбирам именно това не е ясно:
- каво значи традиционния начин и кой го е дефиниал като такъв и от къде накъде е непроменяем, ако се окаже неудачен за родилката?
- какво значи да "те карат" ? не е ли да ти предложат ? избор?
- те къде ти подписват документ в замяна, че "приемат, цялата отговорност от съдебна гледна точка"
- къде ти дават документ да се запознаеш с процедурите и кой и къде ги е описал като непоклатими?
Разбира се , всеки има права дори и в болниците никой не може да го притиска.
 

# 62
  • Мнения: 3 146
Няма ли някой юрист да провери как стоят нещата?

Това ще е добре за каузата, за да не излязат с този номер - "ама после ние ще сме виновни, ако стане нещо".

# 63
  • Мнения: 15
Момичета, приветствам идеята да се подкрепи правото на жените да раждат обградени с помощ и максимална професионална грижа.

За да се получи добре протеста обаче има според мен още няколко неща, които са нужни - и то е отлична организация, подкрепа от явни и известни организации и конкретни искания. Това ще го направи легитимен, и различен от проста сбирка на група низвергнати - които на другите ще им изглеждат като просяци или сектантки.

На блога за ненасилието има нужда от именно тези елементи - кой организира протеста, и какво иска точно. Вероятно това, което е в петицията за активното раждане.

Юрист съм и пиша тези неща, за да изглежда протестът максимално легитимен.

И още нещо - световно доказано е, че когато се борим против нещо, резултатът е минимален, необходимо е да се борим За нещо - за зачитане на правата на жените да раждат по активен начин децата си с цялата грижа и подкрепа, от която има нужда конкретната жена /най-добре вероятно това би станало с конкретен план за раждането, изготвен от лекаря и жената преди раждането, както е в много държави/.

Така, че е по-добре да остане протест за защита правата на родилката - както е темата във форума.

Накратко - ако искаме да изглеждаме сериозно и да ни възприемат така, трябва добра подготовка с водачи и искания, както и координация с момичетата, които водят преговорите във връзка с активното раждане.

Иначе може е просто така да се отиде, но не знам 20-30 момичета пред Тина Крикова какво ще покажат? Какво точно искаме да постигнем с този протест?

Аз съм раждала два пъти там, слава Богу с умерено неприятни последици само за мен. Въпреки, че имах предварителна уговорка и избор на екип, не можахме да се споразумеем с лекаря по всички въпроси за активното раждане и окситоцинът и болката от него бяха в огромни дози.

Но както и да е - важното е да изглеждаме силни, организирани и аргументирани.


# 64
  • Мнения: 6 713
Имате и моята подкрепа! Успех  bouquet

Съгласна съм със Севияна. Може би идеята за конкретен план за раждането е това, което трябва да се утвърди.
 Thinking

Последна редакция: ср, 18 ное 2009, 20:10 от Лурдес

# 65
  • Мнения: 3 621
И аз подкрепям инициативата, преживях подобно раждане, но в бургаската болница. Явно е, че нещата почти навсякъде са такива, изключение правят само частните болници.

# 66
  • София
  • Мнения: 1 056
Момичетата от "Естествено" имат изготвена петиция с онсовни искания за реждането.
Предполагам, че вече сте подписали, но все пак давам линк и тук за нея.

http://www.estestveno.com/node/137

Sevyana, написаното в петицията върши ли работа?

# 67
  • Мнения: 3 869
Севиана, мисля че са много точни предложенията ти. От Естесвено одавна водят кампания ЗА естественото активно раждане, много положителна, но засега с малко разбиране от страна на лекарите. Понеже следя развитието от около година и половина, ми направи впечатление, че често контрата е "ама никой не се е оплакал"; "то, такива неща не се случват в болниците, ако беше така, щяха да се оплачат" и пр.
Затова подкрепя протеста такъв какъвто е а именно ПРОТИВ насилието над родилките. Мисля, че е време вече да се види по някакъв начин, че сме забелязали какво се случва, и че желаем да се вдигнем глас и да кажем "НЕ! Аз съм човек и имам права и достойнство, защитавани от нацинолни и наднационални закони. И ги знам!"

# 68
  • Мнения: 3
Ами ти какво очакваш като повечето акушерки са над 40 год.,т.е. учили са преди 25 години и едва от 2-3 години ходят по някакви измислени курсове.Цялата система трябва да се промени започвайки още от образованието,но това е съвсем друга тема на разговор.Спирам защото няма смисъл да спорим,няма да променим нищо с приказки Peace

Здравейте момичета,аз съм акушерка и силно подкрепям естественното раждане - когато е възможно.Подкрепих и петицията за активното раждане и съм на 41 години.
Но не съм неграмотна и курсовете които посещащавам и за които плащам от джоба си не са измислени.Не мисля,че всички трябва да се слагат под един знаменатал,а що се отнася до образованието на акушерките - то е добро / учат четири години - почти колкото лекарите/, но вече няма желаещи да учат за това,а тези които са решили да посветят живота си на тази професия отиват да се обучават в чужбина и не се връщат.И знаете ли защо е това - просто акушерката няма право на глас - никъде.Знаете ли,че вече три години в министерството стои една неподписана наредба,регламентираща правото на акушерката на самостоятелна практика - познайте защо?
Надявам се разбирате защо ви пиша всичко това - болно ми става,защото акушерската професия не е просто работа,тя е призвание,пълно отдаване и много любов към майките и бебетата.Поне аз я чувствам така

# 69
  • Мнения: 3 869
ли,че вече три години в министерството стои една неподписана наредба,регламентираща правото на акушерката на самостоятелна практика - познайте защо?

Борбата ни е обща. Ние, като майки, искаме да имаме добра грижа, а лично аз съм убедена, че само една добре обучен акушерка с душа и сърце в призванието си може да ми предложи такава.
Вие, акушерките, които наистина ги боли за майките и бебета, искате да имате възможност да предложите такава грижа на маките. Трябва да се борим от всички страни, включително и като кажем "НЕ! Раждането не е бойно поле и аз не желая да съм обект на насилие, против всякакви писани и неписани норми!"

Надявам се разбирате защо ви пиша всичко това - болно ми става,защото акушерската професия не е просто работа,тя е призвание,пълно отдаване и много любов към майките и бебетата.Поне аз я чувствам така

Дай Боже повече акушерки като теб! Във всеки град има поне по една и се надявам, че нашите усилия като майки, ще вдъхнат увереност и на вас да се борите за свободата да практикувате призванието си!

# 70
  • София
  • Мнения: 209
Подкрепям инициативата Peace

# 71
  • София
  • Мнения: 1 056
Искам да пусна още един линк към тема за естественото раждане, защото там има споделен  опит на  майки, които са раждали в чужбина:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=42488.0;topicseen

# 72
  • Мнения: 790
Подкрепам инициативата  Peace

# 73
  • Варна
  • Мнения: 3 247
Пращам ви една виртуална подкрепа от Варна!  Hug

Happy Mums дано има повече акушерки като теб. Поклон! Наясно съм с неглижирането на вашата професия и то най-вече от страна на лекарите, всички се надяваме скоро нещата да се променят и акушерките да могат да работят на самостоятелна практика. Разчитаме на вашата помощ за да се променят нещата в българските болници.  Hug
Имах най-лекото и естествено раждане, изцяло благодарение на акушерките от Окръжна болница - Варна.   Peace

# 74
  • Мнения: 2 401
Happy Mums, и аз се зарадвах на твоето включване. Hug И при моето раждане малкото по-нормално отношение, което получих беше от една акушерка. Напълно подкрепям това, че акушерките трябва да имат възможност за самостоятелна дейност и изобщо да имат водеща роля при раждането.

Общи условия

Активация на акаунт