Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 7-ма тема

  • 176 729
  • 738
  •   2
Отговори
# 180
  • Мнения: 144
Снощи пак месих питка, за баба и дядо да им я носят нашите, че живеят чак на Дунава!
Стана хубава, но не и дебела, понеже като спазих като никога дозата се оказа, че от трите тави, които имам, двете са малки, а третата голяма...но какво да се прави има и такива моменти! Най се радвам, че ще видят какво точно правя с чудесният подарък, който ми направиха за сватбата-машината за хляб! Дори знам баба ми какво ще каже, че е много хубава и ако е имало едно време такива чудеса е нямало да остане без ръце от месене, а тя е наистина майсторка на питките и теглените банци!
http://20061974.multiply.com/photos/album/1#photo=12
http://20061974.multiply.com/photos/album/1#photo=13

# 181
  • Мнения: 144
Имам и въпрос?
Освен, че сте майсторки на питите, явно сте и майсторки в публикуването, кажете какво точно не правя, както трябва, та не се виждат снимките ми директно в темата?!
Уж всичко правя, както трябва... Cry Confused

# 182
  • Мнения: 1 394
1...2...3....ПРОБА,ПРОБА....ПРОБА....1...2...3..Очаквайте включване... Mr. Green...от мен скоро... Peace
Момичетааа пак ми скрихте шапката....Застуди се малко и запретнахте ръкави.

# 183
  • Мнения: X
Ето и от мен нещичко...

     

# 184
  • София
  • Мнения: 547
Момичета, страхотни неща сте сътворили.
 Редовно преглеждам темата, но не пиша. Сега обаче, ме помолиха да направя питка за едно кръщене и имам въпрос. Дали трябва да е сладка пита, или да си замеся тесто, с което си правя питките винаги (естествено без плънка)?

и да не е сами с питането, ето една от последните ми питки

# 185
  • Мнения: 7 420
Сега обаче, ме помолиха да направя питка за едно кръщене и имам въпрос. Дали трябва да е сладка пита, или да си замеся тесто, с което си правя питките винаги (естествено без плънка)?


И мен ме интересува този въпрос!
 Не ги знам тези тънкости,както и не мога да направя разлика между Погача,Месеницата,Питката и др. подобни тестени изделия....
 С какви нюнси се различават? newsm78

# 186
  • София
  • Мнения: 618
Аз мисля, че само трябва да се увеличи захарта. Другото което съм забелязала, е че когато се увеличат яйцата, питките стават прелестни Flutter И за да се получат конците е добре за малко да се измеси тестото с мазнина.

# 187
  • София
  • Мнения: 3 090
Сега обаче, ме помолиха да направя питка за едно кръщене и имам въпрос. Дали трябва да е сладка пита, или да си замеся тесто, с което си правя питките винаги (естествено без плънка)?

Знам само, че когато питката е за хубав повод - кръщене, 40 дни, сватба, прощъпулник и т. н., трябва да е цяла, а не на топки или сплетена.

# 188
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Сега обаче, ме помолиха да направя питка за едно кръщене и имам въпрос. Дали трябва да е сладка пита, или да си замеся тесто, с което си правя питките винаги (естествено без плънка)?
И мен ме интересува този въпрос!
 Не ги знам тези тънкости,както и не мога да направя разлика между Погача,Месеницата,Питката и др. подобни тестени изделия....
 С какви нюнси се различават? newsm78

Погача за новороденото

Предполагам, че думата погача е побългарена от турската بوغاچه (боğаçа, поğаçа) http://en.wiktionary.org/wiki/%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%87%D0%B0

По мое мнение разликата между погача и пита е в съставките, а те са зависими от ритуала за които са предназначена.


Погачата се прави по стара българска традиция за бебе на 40-тия ден от раждането, за сватби, за прощъпалник и др. Тя може да съдържа яйца, мляко, всякакъв вид мазнини и т.н.
Питката се прави преди всичко за бъдни вечер. Тя е най-важната част от трапезата на бъдни вечер, тъй като в нея се слага парата за бъдни вечер. По традиция тази питка трябва да е приготвена само от брашно, вода, захар, сол, мая и малко олио или тя е задължително постна, без яйца, мляко и т.н.
Но нека някой друг да каже, аз не съм 100% сигурна, така съм чула.

Месеницата доколкото зная е по принцип с по-голямо съдържание на мазнини и има винаги някакъв пълнеж от сирене, пресен лук и сирене, риба, гъби и т.н. но никога сладък.

Това е което аз съм чула, нека и някой друг да сподели мнеието си.

***

Да ви покажа и на вас виенските кифлички по рецепта на Natalyna. Правих ги два пъти един след друг, че много се харесаха. Пълнежа е мармалад от сини сливи.



Вторите ги препекох малко. Обаче никой не посмя да се оплаче, нали ще си ги прави сам за в бъдеще , ако се опита да каже нещо  fight.


Последна редакция: пт, 16 окт 2009, 15:07 от Venetta

# 189
  • Мнения: 144
Ей, толкова сте мили и услужливи...направо нямам думи да благодаря за вниманието-остава да съм разбрала и да го направя, както трябва!  bouquet

Това е само за проба, за да видим ще ме бъде или няма Wink
Моят опит за кифлички с боровинки!

# 190
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Ей, толкова сте мили и услужливи...направо нямам думи да благодаря за вниманието-остава да съм разбрала и да го направя, както трябва!  bouquet
Това е само за проба, за да видим ще ме бъде или няма Wink
Моят опит за кифлички с боровинки!

maqaami, много апетитни изглеждат питчиците ти   smile3501 :

# 191
  • Мнения: 400
Ей, толкова сте мили и услужливи...направо нямам думи да благодаря за вниманието-остава да съм разбрала и да го направя, както трябва!  bouquet

Това е само за проба, за да видим ще ме бъде или няма Wink
Моят опит за кифлички с боровинки!

Мммм, страхотни! А рецептата и оформянето може ли?

# 192
  • София
  • Мнения: 618
Ух че са апетитни, кифлички и питки,мммммм Hug

# 193
  • Мнения: X
Ух че са апетитни, кифлички и питки,мммммм Hug
Наистина ,страхотно изглеждат!   Peace
А ти не се скатавай,ами се завръщай в темичката...   Hug   

maqaami , и аз чакам рецепта и начин на завиване!    Praynig     
 

# 194
  • Мнения: 7 420
   Венетта,благодаря за отговора! Hug
   maqaami,и аз чакам! Grinning

Общи условия

Активация на акаунт