Дарение на имот

  • 12 154
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 74
Здравейте!Ще ми се преписва имот с дарение и за подписването му,ми искат акта за раждане и този на баща ми.Работата е там,че майка ми си е втълпила,че има някаква уловка и се е консултирала с адвокат,който и е казал,че акта на баща ми е излишен,моят също.Моля,тези,които са наясно,чисто юридически,или на които са преписвани имоти под формата на дарение,да споделят какво мислят.В случая имотът ще се дели на две между мен и братовчедка ми,а леля ми е подготвила документите,но майка ми и тя никога не са се разбирали и от там ми прокрадва някакви съмнения,че можела така да го направи този договор,че после да и е по лесно оспорването му...Де да знам,аз не вярвам.Даже мислех,във вторник,да ходя да го подписвам на място,без да искам копието му и да го давам на адвокат.Какво мислите,да се съвещавам ли утре с адвокат?Не виждам с какво точно може да и послужи акта за раждане на мен и баща ми,ако впоследствие се готви за мръсни игри  ooooh! Tired

Последна редакция: пн, 31 авг 2009, 17:10 от Tinkyrbel

# 1
  • Мнения: 4 916
Оспорването на дарение никога не е било трудно, но тогава и двете с братовчедка ти ще бъдете еднакво засегнати.
И аз не разбирам за какво може да послужи акта за раждане на баща ти, нито пък твоя. На мен са ми прехвърляли само с лична карта.

# 2
  • Мнения: 34
Миналата година родителите ми прехвърлиха с дарение няколко имота, нотариуската изискваше само ЛИЧНИ КАРТИ. А оспорване на дарание става мн трудно !
Но акт за раждане и то на баща ти, луда работа  newsm78

# 3
  • София
  • Мнения: 16 070
Имам имот, дарен от майка ми и баща ми. Беше още по времето на старите зелени паспорти.
Не са ни искали удостоверенията за раждане. Само № на паспорта и ЕГН, стария нот. акт на имота и скица. Мисля, че данните от личната карта са достатъчни.
Да не би да има нещо, ако баща ти не е жив и затова да искат неговия акт. Но тогава би трябвало да   искат удостоверение за наследници.

# 4
  • Мнения: 15
Твоят акт за раждане доказва, че сте баща и дъщеря - роднини по права линия. В този случай при сделката не се дължи местен данък. Относно акта за раждане на баща ти - не знам защо е необходим...

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 6 932
и аз знам,че дарение се разваля много трудно Peace

# 6
  • Мнения: 2 448
Твоят акт за раждане доказва, че сте баща и дъщеря - роднини по права линия. В този случай при сделката не се дължи местен данък. Относно акта за раждане на баща ти - не знам защо е необходим...

Именно. И на мен са ми го искали, моя и на майка ми, когато баба ми и дядо ми ми даряваха имот. В случая на авторката не разбрах кой на кого ще дарява, лелята ли или някакъв друг роднина?  Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 74
Даряват ми баба ми и дядо ми по бащина линия,но леля ми е замесена,общо взето решението кое на кой е нейно.
Сега вече разбрах,няма капани,няма мръсни номера(не че съм се съмнявала).Благодаря Ви много!!! Hug

# 8
  • Мнения: 3 922
и аз знам,че дарение се разваля много трудно Peace
Напротив, когато е с покупко-продажба се разваля трудно, по-точно почти невъзможно. С дарение винаги може да се оспорва.

А актовете за раждане вероятно се изискват от нотариусите заради многото измами с фалшиви лични карти напоследък. Не че и актовете не могат да се фалшифицират, ама...

# 9
  • Мнения: 15
Това е - актовете за раждане доказват родството по права линия, за да се спести местния данък.

# 10
  • Мнения: 2 471
Това е - актовете за раждане доказват родството по права линия, за да се спести местния данък.

Права си  Peace

ДАРЕНИЯ:
Всяко лице в България може да подари свой имот. Обичайно сделки за дарение на имот се правят между роднини, например: родители и деца или внуци, братя и сестри или дарение на племенници. Възможни са и сделки за дарение между лица извън посочените в чл.47 ал.І букви “а” и “б”от Закона за местните данъци и такси. Необходимите документи са като посочените при продажби. Освен тях пред нотариус се представят и документите, доказващи сключения брак или съответната роднинска връзка: удостоверения за раждане.

ТАКСИ: При извършване на нотариалния акт за дарение се заплащат, изчислени върху данъчната оценка, данъци и такси по три различни сметки:

1/ по сметка на Данъчната служба, където се намира имота, като следва да имате предвид, че тази информация важи само за София, защото от 2008г. всяка община сама определя в определени граници местния данък.

0% при дарение между съпрузи или роднини по права линия /родители, деца, внуци/ чл.47 ал.І буква “а” от Закона за местните данъци и такси

Дарение може да се оспори:

След смъртта на дарителя , наследниците му с право на запазена част- деца и преживял съпруг ,могат да оспорят дарението да накърнената им запазена част. Това оспорване те могат да извършат само по съдебен път , като този иск може да бъде предявен не по-късно от пет години от смъртта на дарителя.
В съдебната практика се среща под термина “ от момента на откриване на наследството “, а наследството се открива в момента на смъртта на починалия.

# 11
  • Мнения: 227
Прави са за това, че дарението се оспорва лесно. При дарението има запазени наследствени части, т.е. всеки евентуален наследник може да си потърси наследствената част, чрез съда и съда ще му я върне СЪС СИГУРНОСТ!!! Най - чист вариант е покупко - продажбата, няма наследствени части, няма претенции.

# 12
  • София
  • Мнения: 13 206
и аз знам,че дарение се разваля много трудно Peace

Изобщо не е трудно  Wink

# 13
  • Мнения: 59
Това е - актовете за раждане доказват родството по права линия, за да се спести местния данък.

При дарение не се спестява местния данък, а е в по- малък размер. Размерът зависи от местонахождението на имота.
Може и аз да не съм разбрала точно, но ще ви прехвърлят един имот на двете, така ли? Какво ще го правите в последствие, когато не сте в добри отношения?

# 14
  • Мнения: 161
Това е - актовете за раждане доказват родството по права линия, за да се спести местния данък.

При дарение не се спестява местния данък, а е в по- малък размер. Размерът зависи от местонахождението на имота.

Спестява се, когато е по права линия  Peace

Общи условия

Активация на акаунт