Дарение на имот?

  • 1 668
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 28
Не знам дали публикувам темата в правилното място, но моля някой запознат да ми отговори. Пиша в този форум, защото знам, че ще получа бърз и адекватен отговор.
Става въпрос за разваляне на дарение от родители.
Изчетох много информация по темата, но има едно нещо, което никъде не се споменава. Вече съм запозната с условията за отмяна на дарение. Тъй като имотът е дарен на съпруга ми, а свекър и свекърва ми не работят и нямат никакви доходи, разбирам, че имат право да предявят такъв иск. Има едно обаче......Те даряват само тяхната част от имота на мъжа ми, а чстта на сестра му я заплащаме в размер на 25000 евро - като с тези пари купуваме къща на родителите му. Парите са изтеглени чрез ипотечен кредит на въпросния дарен имот и имаме всички документи, както за кредита, така и за къщата. Къщата обаче се води на тяхно име още от самото начало.  Имат ли в този случай основание за отмяна на дарението? И още един въпрос имам, можем ли примерно да продадем фиктивно апартамента на баща ми или на някой друг роднина?

# 1
  • София
  • Мнения: 35 143
Ако нотариално всичко е уредено -сестрата е прехвърлила своята част на вас и родителите също и вие сте във владение на дарения имот и ако дарението е било без условности /за гледане, пожизнено ползване и т.н/, много трудно ще се оспори.

Може да "продадете" апартамента, разбира се, стига да няма предявени вече претенции от свекърите. Защото имотът ще се води с тежести и ще е много трудно.

И вие обслужвате кредита за къщата на свекърите, пък те във вашия апартамент са се огледали?

# 2
  • Мнения: 28
Благодаря за бързия отговор. Нотариално всичко е уредено. Първо сестра му прехвърли дела си на съпруга ми, за да можем да кандидатстваме за ипотечен кредит. Свекърите ми се отказаха от правото си за живеен в писмен вид и след удобрението за кредита, ние купихме къща, която записахме на тяхно име. Не е внесен иск все още, но очаквам да стане по техните думи. Ако го продадем фиктивно на баща ми, това няма ли да ни компрометира ако се стигне до дело?

# 3
  • София
  • Мнения: 35 143
Свекърите са се отказали от ползване в писмен вид или направиха дарение с изповядване през нотариус? Има разлика.
Ами няма да ви компрометира. В крайна сметка, вие сте във владение на имота и може да разполагате с него, както се намери за добре.

Свекърите може да плашат колкото искат, трудно ще си върнат дареното. Най-малкото, трябва да имат финанси да предявят искова молба за разтрогване на дарението. Процедурата е дълга, протяжна и скъпа.
Само не разбрах, не са ли обезпечили сестрата по някакъв начин.....с тяхната къща да речем?

# 4
  • Мнения: 28
Къщата е записана на тяхно име, с идеята да остане за сестрата след време. Ние нямаме никакви претенции към тази къща.
Апартаментът беше дарен много преди аз да се появя, с клаузата "право на живеене". След това обаче, за да теглим кредит, банката поиска те да се откажат от правото си. След като те се отказаха и сестра му му прехвърли дела си, чак тогава кандидатствахме за кредит. Имаме отделен документ за това, че се отказват от правото си на живеене.

# 5
  • София
  • Мнения: 35 143
Ами, живейте си тогава спокойно и не се връзвайте на брътвежите им.

# 6
  • Мнения: 28
Благодаря много за инфото! Ще се консултирам и с адвокат, но това ще стане чак във вторник, а дотогава щях да умра!  Sad

# 7
  • София
  • Мнения: 35 143
Не се притеснявай, заплахите хващат почва само, ако им се вържеш Peace
Ти на своя ръка ги уведоми, че апартамента не е във ваше владение и да се жалват на арменския поп Wink

Общи условия

Активация на акаунт