как да се борим срещу простотията?

  • 4 502
  • 77
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 798
Аз докато бях там, а и докато писах поста си мислех
Цитат
"ами тъй ще е-оправия нема"
, но от безсилие поне ми се искаше да споделя. Не споменавам отделни етнически или социални групи какво могат да направят, защото си е до човек. Но това беше баба с внуче. Може да ходи там всеки ден. Или поне, когато трябва да се разкраси  #Cussing out
Нито искам децата ми да виждат как влизам в конфликт с непознати, нито обаче ми се иска да гледам такива гадости и да се правя, че не съществуват. Но...
поне споделих

А за Екопарк Варна - мъчно ми е, че се случват такива неща там. Обичам това място. Познавам хората, които работят там  Hug Hug Hug Не им е работа да почистват след такива индивиди, но знам, че като смогнат, ще оправят.

Май това са алтернативите:
Цитат
Не спори с глупака, защото първо ще те свали до нивото си и второ ще те бие с опит.


Яко. И вярно. За съжаление.

и

Цитат
С простотията може да не може да се пребори човек, но не бива и да се отказва да и се противопоставя.

  bouquet

# 31
  • Мнения: 1 340
Честно казано ... рязането на нокти не ме потресе толкова колкотоо разказа на Светкавица... е това вече е върха, явно добре възпитава детето си - цапай мамо, пък после чистачката ще чисти, а и да не изчисти все тая ние нали се повеселихме Wink

# 32
  • София
  • Мнения: 407
Простотията, описана в темата, е доста относително нещо. И няма точна формулировка. Докато някой гледа друг, че си реже ноктите на пейката и си казва, че тоя е голям простак, същия може би също прави нещо, което е простотия за някой друг, като например да си гризе ноктите, или да си държи нокътя на кутрето по дълъг от другите, или нещо друго. Въпрос на възпитание, среда на живот, мироглед. Разбира се, всеки има право да мери със собствения си аршин и всеки има право да се бори за нещо. Но разни крайности, като например да изхвърлиш нокторезачката, или да нариташ някой, не са уместни. Има държави, където за такова действие може да те осъдят. А и не мисля, че една баба може да бъде превъзпитана. Може би е добре повече да се борим повече за добро образование на децата си и да им осигурим възможности да видят, как е по света? Личният пример също е много важен. Hug

# 33
  • Мнения: 9 905
учудена съм, че не виждам онази крайна и категорична убеденост от други подобни теми. Ако лелката в яслата изсъска на детето ви, ще оревете света да бъде уволнена, обаче ако то си вземе прясно отрязано черно нокътче от детската площадка да си го хапне - ами нека създава имунитет...
утре някоя ще си обръсне краката на люлките и просто ще си помислите, че няма как да я превъзпитате, м?

# 34
  • Мнения: 1 044
Не знаех, че вече е готова тази площадка. Детето замина на село и от тогава не съм ходила в парка. Хубаво е, че е най-сетне я построиха. Но си мисля, че описаната сцена няма да е единствена, ще се случат и още по фрапиращи случки там, мисля, че площадката дълго няма да изглежда така- нова и чиста. Истината е, че с простотията в такъв вид, ще се справим само ако се налагат парични глоби на нарушителите веднага и безкомпромисно, при всяко нарушение. Вчера колега ми разказа, че в Сингапур глобявали за изплюта на паважа дъвка. Толкова солена била глобата, че вече не продавали дъвки на всякъде. Само такъв е пътят за разрешаване на проблема.

# 35
  • Мнения: 804
учудена съм, че не виждам онази крайна и категорична убеденост от други подобни теми. Ако лелката в яслата изсъска на детето ви, ще оревете света да бъде уволнена, обаче ако то си вземе прясно отрязано черно нокътче от детската площадка да си го хапне - ами нека създава имунитет...
утре някоя ще си обръсне краката на люлките и просто ще си помислите, че няма как да я превъзпитате, м?
Бих добавила и "гъбясало".

Вече съм убедена, че не можем да превъзпитаме простака, но поне можем да се опитаме да го респектираме. Ако всеки реагира на подобни гнусотии (включвам фасовете, кучешките лайна, памперсите...) има малък шанс да се създаде нетърпимост към този вид прояви. Иначе рискуваме той, негово величество простака да ни превъзпита.

# 36
  • Мнения: X
Толкова солена била глобата, че вече не продавали дъвки на всякъде. Само такъв е пътят за разрешаване на проблема.

Проблемът при нас е че колкото и да е солена глобата, пак си остава чувството за безнаказаност.  Tired 

Може и да има глоби за неправилно пресичащи пешеходци, примерно (май наистина има), но аз не съм чула някога да са глобили такъв. В резултат - хора притичват или дори накуцват за по-напряко през булеварда и си рискуват живота, а и този на други хора. Аз съм много "за" солени глоби, но и механизъм за прилагането им после, а това включва респект към органите на реда, които са станали за посмешище.

Давам пресен пример със себе си. Скоро ме спряха съвсем правилно защото говорех по телефона докато шофирам  Blush Бях виновна и се чувствах така и сметнах, че съм си заслужила акта, висенето в КАТ и всички екстри. Е да, ама не. Полицаят взе да увърта, да прави какви ли не намеци и в крайна сметка, след като срещна отпор от моя страна (отказах да му дам пари на ръка), ме пусна, както той се изрази, "на промоция". Причината? На него спазването на правилата му е през.... айде да не ставам цинична и стоейки на кръстовището с колата си, всъщност му заемах хранилката. В случая аз бях в ролята на простака и се измъкнах безнаказано. Същото се случва и с тези, които карат като идиоти, изпреварват неправилно, създават непосредствена опасност за останалите и т.н. Същото е и с градинките, пейките, алеите, околоблоковите пространства.

Ама хайде да започнат да ни бъркат по-дълбоко в джоба, да видим дали няма да се промени положението. Наистина съм "за" драстичен режим на глоби за всякакви подобни прояви, включително педикюр на детската площадка. Само не знам кой ще успее да състави изчерпателен списък на забраните, защото нещата, които обсъждаме тук, би трябвало да са ясни и дълбоко залегнали в нас още през първите 7 години.

# 37
  • Мнения: 800
По тази логика, трябва да има пазач на всяка детска площадка ли? Как си го представяте това с глобите?
Аз също съм се възмущавала на много простотии в градинките и в квартала, но не мога да превъзпитам някого, просто обяснявам на децата си, че това не е възпитано или че така не е красиво и т.н.

# 38
  • Мнения: 804
По тази логика, трябва да има пазач на всяка детска площадка ли? Как си го представяте това с глобите?
Ами имаше такъв период с пазачи по кварталните градинки. Обикновено бяха "бойки пенсионери", на които се плащаше от общината. Те имаха и грижата да изхвърлят кошчетата в кофите за боклук, пазеха съоръженията от вандалски набези и гонеха кучкарите на определените за това места. Познаваха децата поименно, знаеха кои са родителите им, дори "непознат чичко" в градинката не можеше да се изяви. Но това беше мнооого отдавна. Тогава когато София, не беше анонимен град. Тогава, когато хората смятаха, че да си простак е срамно, а не престижно.

# 39
  • Мнения: 9 488
По тази логика, трябва да има пазач на всяка детска площадка ли? Как си го представяте това с глобите?
Аз също съм се възмущавала на много простотии в градинките и в квартала, но не мога да превъзпитам някого, просто обяснявам на децата си, че това не е възпитано или че така не е красиво и т.н.

Именно така си го представям Peace
Или да не е "пазач", а просто полицаите да си вършат работата..затова си плащам данъците.
Искам да мога да вдигна тел, когато има такива простаци и те да бъдат глобени, както и за неправилно паркиралите и т.н...а не да  ме карат да се чувствам като последния идиот че ги "безпокоя" за подобна глупост /визирам полицаите/ Peace

# 40
  • Мнения: 11 972
Аз не бих имала нищо против да плащам още по-високи данъци с цел да се издържа "Еко- полиция".Но да е ефективна.Да има глоби и неотменимост на такова наказание.
За превъзпитанието- явно, по нашите географски ширини няма да го постигнем, ами поне който не е възпитан да му го налагат с глоби превъзпитанието.

На мен затова ми беше толкова тъжно и гневно в Екопарка, защото зная, че по града, на плажа, в кварталните градинки има всякакви хора.И с тяхната простотия вече сме се примирили, макар и това да не е редно.Всеки отвсякъде може да мине- и малокултурен, и луд, и всякакъв.Но да си майка, с претенции/ щом организираш тържество на детето си на това място/,да имаш повод да дадеш между другото и познания на детето си за природата и важността и за нас и да вземеш да освиниш след себе си- ето това никак не го разбирам.

# 41
  • Мнения: 8 249
Това за обелките от семки и на мен ми е болна тема. Когато синът ми беше по-малък винаги го водех на една близка площадка, където имаше хубава пързалка подходяща за него, много естакади по които обичаше да тича. Основният проблем обаче беше боклука - обелки от семки, счупени бутилки и какво ли не. Всяка сутрин виждах там хора от БКС, които минаваха и изчистваха кочината. На следващата сутрин заварвахме същата кочина, хората минаваха към 10ч пак изчистваха и на другата сутрин отново беше същото.  ooooh!
Най-големия боклук го правеха точно майките, а след тях и хлапетата и тинейджърите.
Дори синът ми вече се е научил, че семките правят боклук. Когато се разхождаме и види някой да яде семки казва: "Семки не се ядат тук. Става боклук". И хората го гледат сякаш е извънземен. Как пък един не се засрами от нашите забележки. Хайде мойте да ги подмине, ама тези от детето...  newsm78
И как да възпитавам аз синът си? Уча го, че всичко се хвърля в кошчето, а не на земята. Понякога и той вдига нещо от земята и казва: "Това е боклук" и тича да го хвърли в кошчето. Ама те тези боклуци край нямат. В един момент той вместо да изграе ще събира боклуците на другите ли? А като порастне още малко и започне да ме пита: "Мамо, ами защо само аз хвърлям в кошчето, а другите на земята?"
Не знам... От сега се плаша. Омръзна ми около мен да е само мръсотия и всеки да си хвърля безраборно. Правят го сякаш това е най-естственото нещо на света. Искам глоби, ама да има и кой да ги събира. Има да си мечтая обаче.

# 42
  • Мнения: 4 399
По тази логика, трябва да има пазач на всяка детска площадка ли? Как си го представяте това с глобите?
Аз също съм се възмущавала на много простотии в градинките и в квартала, но не мога да превъзпитам някого, просто обяснявам на децата си, че това не е възпитано или че така не е красиво и т.н.

Именно така си го представям Peace
Или да не е "пазач", а просто полицаите да си вършат работата..затова си плащам данъците.
Искам да мога да вдигна тел, когато има такива простаци и те да бъдат глобени, както и за неправилно паркиралите и т.н...а не да  ме карат да се чувствам като последния идиот че ги "безпокоя" за подобна глупост /визирам полицаите/ Peace


Ще ме прощаваш, но работата на полицията ни най малко не е да следи кой къде си реже ноктите и къде си плюе семките.  Joy Данъците които плащаш не мисля че стигат zа да покрият и такива функции на полицията. За неправилно паркиране раzбира се че трябва да ги уведомиш, но след като в градинката няма хулигански или вандалски прояви, как можеш да очакваш че на всяка площадка ще има zачислен по един полицай.

Като ви чета така оставам с впечатление че в България очакванията на хората са много силно zавишени zа много неща. Щом и полицията трябва да дебне бабите в парка... Още по добре ще бъде да върви по един полицай след всяко дете и сополите да му бърше, че ако капнат на zемята ще има опасност от zараzа. В чужбина как било и колко хубаво било и как се решили всички проблеми с глоби. Ами в чужбина нито е толкова чисто колкото си го представяте, нито седи по един паzач пред всяка градинка. Пред вид какви неща съм виждала, мисля и че никой няма да се впечатли ако някой си иzреже ноктите. За доста години живот в чужбина досега не съм видяла някой да е бил глобен zа това че е хвърлил боклук иzвън кофата, но пък редовно чета тук че така било.

# 43
  • Мнения: 9 488
Vjara , Спазването на обществения ред е точно в юрисдикцията на полицаите Peace. Именно затова очаквам "да си вършат работата"..И тази работа; хайде да не ставаме саркастични и да говорим глупости за сополи и пр... Stop
Не знам къде живееш, какво си видяла и т.н., но :"..За доста години живот в чужбина досега не съм видяла някой да е бил глобен zа това че е хвърлил боклук иzвън кофата, но пък редовно чета тук че така било."- явно има някаква причина и мотив за тез ми ти твърдения Wink

# 44
  • Мнения: 4 399
Vjara , Спазването на обществения ред е точно в юрисдикцията на полицаите Peace. Именно затова очаквам "да си вършат работата"..И тази работа; хайде да не ставаме саркастични и да говорим глупости за сополи и пр... Stop
Не знам къде живееш, какво си видяла и т.н., но :"..За доста години живот в чужбина досега не съм видяла някой да е бил глобен zа това че е хвърлил боклук иzвън кофата, но пък редовно чета тук че така било."- явно има някаква причина и мотив за тез ми ти твърдения Wink


А zа да напишеш как е нещо което не си видял, не е нужно да има причини. Случва се всеки ден в тоzи форум и това не е аргумент.

Ами обърни се към полицията и попитай дали е нарушение на обществения ред да белиш семки в парка или да си режеш ноктите. Питай в кой правилник е zаписано, по кой zакон се санкционира такова противообществено поведение. Все пак работата на полицията е регламентирана по някакъв начин, а не се определя от мен и от теб. Ако ходиш с такива оплаквания, иzобщо не се учудвам че те гледат странно. Затова каzвам че очакванията трябва да са реалистични.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт