как да се борим срещу простотията?

  • 4 499
  • 77
  •   1
Отговори
  • Мнения: 798
Здравейте, мамчета.
Извинявам се, че това което ще прочетете по-долу е доста гадно, но ми се искаше да споделя колко се потресох вчера, както и да видя имате ли идеи как да реагираме в подобна ситуация.
Вчера бях с децата си в новата, хубава площадка, построена наскоро в Заимовата градинка. Може би някои от вас я занете и посещавате - страхотна въжена пирамида за катерене, разнообразни катерушки, нетипична люлка, меки и пъстри настилки, оградка, озеленяване. Табелки, указващи подходящата възраст, забраняващи да се влиза с кучета и т.н. Пример, че може и така!
Та, разхождам се аз с бебето си, докато чакам да се освободи бебешката люлка и какво виждам: една баба се настанила на една пейка, събула се и си реже ноктите на краката  Shocked
Да, първоначално бях шокирана. Не съм от хората, които раздават правосъдие. Дразня се на пушачите на детската площадка, но не го показвам. Дразня се на кучета в пясъчника и избягвам неоградени площадки. Но това  #Cussing out #Cussing out #Cussing out Отидох при жената, обърнах се учтиво и я попитах дали намира за нормално това което върши. Тъпият  й поглед беше отговор. Но поне спря.
Пет минути по-късно видях, че отново се е събула и е продължила с начинанието си. Не издържах. Отидох отново при нея. Обясних човешки, че това е детска площадка и там децата лазят понякога. (дъщеря ми беше на ръце, но иначе е точно на лазеща възраст). Последва онзи тъп поглед. Премести си нокторезачката в ръцете и продължи да манипулира с нея там. В безсилието си се отдръпнах. След като приключи с занятието си, жената стана, взе си внука и си тръгна.
Извинете ме, но имах нужда да споделя. Умът ми не побира такава простотия (друга дума не ми идва). Може и темата да не е за тук, но се замислям за местата, където нашите деца на практика играят и опознават света. Как бихте постъпили вие?

# 1
  • Мнения: X
Лю, че е простотия, простотия е. Но не мисля, че застрашава някого - подобен "био отпадък" всъщност не замърсява особено площадката, тя все пак не е стерилно място. Както и сама казваш, там минават кучета, котки, кацат гълъби, носят се боклуци отвсякъде. Оставяйки детето да пълзи и да пипа би трябвало да си даваш сметка, че може и някой да е плюл, може някое дете да е ползвало мястото за тоалетна и така нататък. Това естествено не означава че детето трябва да стои вързано и нищо да не пипа, а по-скоро че срещата с всякакви такива елементи е неминуема.

Моят личен извод е че битката с хорската простотия е изгубена кауза. Стига да не е агресивна (а в случая според мен не е), просто гледам да не се впрягам и толкова. Не че е лесно понякога де  Crazy

# 2
  • Мнения: 9 486
За съжаление на доста хорица им липсват "първите 7", че и мн след това ooooh! С тях излизане на глава няма-те просто ще си гледат с онзи тъп и празен поглед, защото такова е и съдържанието на главиците им.
Има една мн точна сентенция :"Има 2 безкрайни неща-Вселената и човешката простотия".

# 3
  • Мнения: 984
Стига, бе, Dandelion! "Био отпадъкът" не замърсявал!!! Ми дайте да пикаем и да акаме по площадките да наторяваме цветята!

Лю, трябваше да й вземеш нокторезачката и да я хвърлиш в някое кошче наблизо. Аз така бих постъпила. И изобщо, не ти разбирам толеранса към хорската простотия за сметка на децата ти.

# 4
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Оууу, гнус ме хвана още докато четях...

По темата - няма оправия с простотията, защото я носим в душите си и тя е станала естествена част от нас.

# 5
  • Мнения: 11 926
Използвам темата, като се извинявам на авторката, че малко я поизмествам, но всъщност пак иде реч за простотия и за сблъсъка на децата ни с нея.

мислех дори да пусна отделна тема, но реших, че реална полза никаква, затова поне ще споделя тук болката си и разочарованието от простотията.

Аз съм от Варна.Едно от любимите ми места,а впоследствие и на моя син е Екопарк, Варна.Варненци, а и голяма част от гостите на града ни знаят за какво става дума.Не мога да се сетя за по-свежо, чисто и приятно място за игра.Всъшност такова беше до скоро. Няма кучета, ни домашни, ни улични- забранено е!Няма коли, бензини, отрови.Няма барчета с чалга да ти надуват главата.На входа се продава вода, кола, кафе.навсякъде има кошчета за отпадъци.Зелени поляни, дървета, място за тичане след топката и лудуване, колкото искаш.

Е, да де, ама защо простачката да търпи тези красоти?На простачката не и дава мира, ако не остави следите на простотията си.

От известно време е популярно в Екопарк ,Варна да се организират детски рождени дни.Дори аз съм изразявала благородна завист към тези, на които децата им са родени през лятото.Наистина е място за прекрасна веселба.
Но какво се заварва след рожден ден, особено ако отидете в парка в понеделник/ както ние вчера/

Тревата е залята от спукани балони, опаковки от вафли и капачки от минерални води.На една от дървените масички бе забодена оранжева отвратителна найлонова имитация на салфетка за сервиране/ няколко такива имаше/,вързана с хартиени зелени панделки.ОК, искала си да е атрактивно по твой си начин, ами като свърши рождения ден изхвърли ,ако обичаш, найлоните и хартията в коша.На едно дърво забучета сабичка от пласмаса, от тези, коктейлните.В езерцето, в което преди години плуваха диви патета, сега плува необезпокоявани....бутилки от минерална вода.До коша / старнно защо не в коша/ динени кори.

А тревата е осеяна, разбира се, с фини фасове, украсени с червилце.


Е, там бабите ли са виновни/ дето няма как да се дотътрят до това място, клошарите ли/едва ли ще дадат два лв. за вход, пък и няма какво да търсят, циганите ли/ също няма какво да правят там/, както казах по-горе улични и домашни кучета няма, котки също.
Изкушавах се да направя и снимки наред с красотите, ама се отказах.

Едно чисто място има във Варна, но нейно величество простачката,опростачи и него.Защото сигурно мира не и дава някъде да е свежо и приятно.Защото като си е платила вход на пет-шест хлапета се чувства длъжна да освини след себи си.А вероятно в понеделник ще разказва на приятелките си, колко еко- рожден ден е организирала на детето си.

# 6
  • Мнения: 804
Лю,
Гадно, отвратително и гнусно. Чудно ми е как само ти си реагирала.
Жалкото е, че нищо не може да се направи.
Простака е силен точно с простотията си.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 1 233
Дааа, за съжаление простотията ходи по хората и ефективен начин за борене с нея май няма  Tired

Какво им пречи да си изгасят цигарата на кошчето за отпадъци и след това да си я изхвърлят пак там?
Нямат ли пепелници в скъпите си коли?
Или пък какво им пречи да не си хвърлят отпадъците от семките по земята? И дали у дома си ги хвърлят директно на земята? Може би въобще не го правят, за да не се цапа.

А за спорене с глупака и дума не може да става. Някъде бях прочела една мисъл: Не спори с глупака, защото първо ще те свали до нивото си и второ ще те бие с опит.

# 8
  • Мнения: 6 619
Явно оправия няма ето ти си опитала по съвсем възпитан начин да направиш забележка ,но ефект няма.
Светкавица да сложат някой контролиращ орган за месец и след всяко такова нещо да има глоба за организатора-това е единственото решение според мен.

# 9
  • Мнения: 14 654
Гнусно е, обаче не съм сигурна дали бих направила забележка за това. Виж - за кучета и димящи цигари край детето ми съм непреклонна. Безкрайно неприятно и чудно ми е, че вместо да ги хване срам, да се извинят и да се преместят, тези нахални хорица създават скандали, започват да крещат, че кучетата им са обезпаразитени, а димът на открито не вреди. Какво да направя не знам, бих искала да има към кого да се обръщам за съдействие при такива нарушения, защото иначе се чувствам безсилна и вбесена.

# 10
  • Мнения: 4 187
И двете истории са no comment ! Убедила съм се, че няма начин за справяне с простотията  Tired.

# 11
  • Мнения: 1 879
И аз не знам какво да направя в подобна ситуация. Правила съм забележка на мъж с куче, което кара да се качи на малка пързалка и да се спусне, оказа се, че "кучето му е по-чисто" от детето ми!!! Правила съм забележка на жена с куче, което оставя акито си насред алеята в градинката, като й обясних, че е ужасно трудно да се почисти от грайфера на детски маратонки, оказа се, че трябва да слагам обувки с друг вид подметка. След като установих, че на роми не смея да направя забележка, започнах да се отнасям по този начин и с другите хора, които демонстрират, съзнателно или не, простотия. Та моят опит е - изолация. После подобни хора се чудят защо хората ги отбягват, не ги вземат на работа и т. н. - просто сами си създават ореола, който повечето от нас без екстрасензорни способности не различаваме сетивно, но долавяме и реагираме.

# 12
  • Мнения: 4 399
Аz пък мисля че се втелясваш прекалено много. Площадката не е стерилно място, като искаш детето ти да лаzи на чисто, пусни го вкъщи. На улицата нито е чисто, нито е стерилно и няма начин да бъде. Ами ако някой се е иzсекнал или е плюл на площадката 5 мин преди да минеш? Не можеш да имаш претенции zа абсолютен контрол върху обществени площи.
Лично аz никога няма да си иzрежа ноктите на улицата и много се драzня ако някой го прави в градския транспорт, което не веднъж съм наблюдавала, но в случая ми се струва че леко преиграваш.

# 13
  • София
  • Мнения: 7 193
Няма начин да се преборим с простотията.  Confused
То по целия свят по градинките пребивават какви ли не екземпляри.  Sick
Просто не се впечатлявайте толкова.

# 14
  • Мнения: 6 031
Няма начин да преборим простотията, след като майки с деца не намират нищо нередно в това да си изрежеш ноктите на детската площадка. Затова непрекъснато бдя над децата ми там.

Общи условия

Активация на акаунт