Примерна схема на захранване (17)

  • 37 570
  • 715
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 111
SZA,аз захраних с Хип-плодови и зеленчукови.Но месните им пюрета въобще не се харесаха на дъщеря ми.
Яде с удоволствие само месните на Гербер.
Каши в бурканчета давах на Хип и Нестле.
На Семпер съм пробвала няколко месно-зеленчукови пюрета,но са с много подправки и не ги яде,дори и на мен не ми харесват.
Единственото пюре на Семпер което купувам е манго-Симона го обожава.
Български пюрета не давам поради странния им състав.
И аз съм най-доволна от кашите на Милупа.Редувам ги с кашите на Хип/овес и елда/.

# 46
  • Мнения: 567
Днес за пръв път дадох овесена каша на хип и сега по коремчето има червени пъпки, но само там. Възможно ли е да е реакция или може би от топлото. Веднъж  направи към краве маслото, за което си мислех че е малко , но ....Тогава се беше обринала цялата- корем, гръб, ръце. Сега като ги видях тези пъпки и ме хваща страх.Утре пак ли да дам овесена каша м newsm78

# 47
  • Мнения: 561
elipepova, виж тази тема, май е сходен на вашия случай:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=299385.msg7713982
Аз определено съм привърженик на домашно приготвената храна, купувам био зеленчуци, не ги намирам за толкова скъпи особено на фона на цените на пюретата.
Когато купувам готови храни, са био пюретата на Сънвал.Хип не ги одобрявам по няколко причини:
-производството им е в Унгария, което явно е с цел намаляване на разходите, но поставя съмнения за качеството
-много са скъпи
-не харесвам агресивната им рекламна политика

# 48
  • Мнения: 656
Ох, аз тъкмо влизам да се оплача от пюретата и гледам, че сте коментирали.. Днес влязох в един магазин да чета какво е съдържанието на пюретата и да си записвам, след като снощи се ококорих като прочетох Тиквичка и картоф на Хип - имало и ориз  Shocked Ми те повечето пюрета се оказа, че имат ориз, а месните пюрета пък имат поне 3-4 вида зеленчуци, повечето от които аз няма да успея да въведа преди да дам месце. И затова ща не ща ще си купя пилешко от магазина и ще забъркам пюрето на момчето.. А някои пюрета и сметана имат даже  Shocked Аз ли нещо не съм в час или може все пак да се дава сметана???  Rolling Eyes Направо се чувствам все едно са ме цапнали с мокър парцал..

Косе Босе, златна си   bouquet Утре мисля да дам броколи (взех си чисто на Гербер), ще го допълня с морковче, че пък много му харесва да муа пюрета  Mr. Green. Днес си мислех след това и оризова каша да му дам, че тоя ориз навсякъде в пюретата присъства, а нямам възможност всичко домашно да му правя.. След това вече да дам и пилешко. Дали е добра идея с кашата сега? Ти си ми дала вече отговор, но моите мнения и размишления се менят като носни кърпички по време на хрема  Laughing  Blush Мерси  Simple Smile
А жълтъка действително искам да го дам заради желязото. Знам, че ще отнеме време с храните да увеличаваме, но пък дори и педи така ме посъветва (а тя изписва лекарства "за добро утро"). Благодаря още веднъж за ценния коментар!

# 49
  • Мнения: 4 070
А има пюре с шоколад -ей това мен ме хвърля.............. незнам къде  newsm12 А иначе и мен много ме е яд на Хип, въпреки че за сега им ползвам част от асортимента и аз така купих тиквичка с картоф (като съм въвела само картоф и така мислех да въведа тиквичка) и като видях ориз #Shocked #Shocked #Shocked сега се чудя да въведа първо ориз чрез някое такова пюренце или да въведа кашата от ориз , когато съм си наумила и после да ги дам пюренцата с оризчето(дето не му е там мястото)...
Между другото-ЗАЩо има няколко вида пюрета на Хип- такива на които пише само на унгарски (или незнам какъв) такива на които пише на унг. и бълг. и такива на които пише само на бълг. - ей това мен ме шашка най- много Thinking Thinking Thinking Thinking Thinking

# 50
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Ориза и граха се използва като естествен сгъстител в много голяма част от готовите зеленчукови пюрета. Виж какво е съдържанието на ориз, ако не е даден някакъв процент или точна стойност е пренебрежимо малко като количество и можеш да го дадеш преди да си въвела ориза.

# 51
  • Мнения: 4 070
Ориза и граха се използва като естествен сгъстител в много голяма част от готовите зеленчукови пюрета. Виж какво е съдържанието на ориз, ако не е даден някакъв процент или точна стойност е пренебрежимо малко като количество и можеш да го дадеш преди да си въвела ориза.

А ако има и един др невъведен компоненет???

# 52
  • Мнения: 340
... Иначе месото би могло да се въведе и сред първите храни, дори преди кашите. Например Ла Лече Лига препоръчват да се започне със зеленчуци или плодове, дори месото може да е първа храна, а кашите идват чак след това в захранването на едно здраво и активно кърмаче.
....
Косе Босе,при нисък хемоглобин на 6-месечно кърмаче,при въведени 3-4 зеленчука,кой е по-добрият вариант-каши /просо,елда/ или месо /и какво?/ И как комбинирам нововъведението с вече познатите зеленчуци,в смисъл-кое,кога по колко? Hug

# 53
  • Мнения: 4 070
А царевица в пюре рано ли е през 5 месец???

Дала съм морков, картоф, тиква, сега идва пъщернака и ми се иска още едно, че после като почнат плодовете известно време ще редуват само тия въведените и ми се иска да с аповече- та какъв др вариант има???? Тиквичка с картоф не става,че има и ориз в пюрето????? newsm78 newsm78

# 54
  • Мнения: 1 449
Рано е за царевицата на 5 м. Тежка е за стомахчето. Теоретично би могла да е алерген в по-ранна възраст. Става за възраст поне 6-7 м.

Включи ориза:
- Най-лесно ще е с пюре. Ако не намериш подходящо, може за начало да се смеси пюре от моркови с малко оризова каша например. Отворената каша има трайност месец, така че ще можеш да я ползваш малко по-късно. Хипското пюре тиквички с картофи има 30% тиквички и 45% ориз, по-скоро не е подходящо на този етап, защото количествата на новите храни не са малки.
- Другият вариант е оризова каша. После ще можеш да даваш повечето зеленчукови пюрета и вместо царевица да включиш друг по-ценен за възрастта зеленчук. Освен това може да смесваш плодовите пюрета с кашата. Проблемът е, че или трябва да я даваш вместо обедните зеленчуци, или да я изнесеш като отделно, второ за деня хранене (за което е може би все още рано).


Днес си мислех след това и оризова каша да му дам, че тоя ориз навсякъде в пюретата присъства
Това е много разумен подход. Може да си въведеш ориза с кашата и после всякакви други кобминации с ориз.

Между другото, оризът в пюретата е за сгъстяване, но и за калоричност. Освен чистите еднокомпоненти пюрета за захранване, другите след тях винаги имат ориз или поне повече картофи. При домашните пюрета (след началното захранване) също трябва да се добавя ориз, картофи или някакво брашно, за да имат пълноценна хранителна стойност.


И затова ща не ща ще си купя пилешко от магазина

Няколко важни неща при ползване на купено пилешко месо:
1) Водата, в която е вряло месото първите 10-15 мин., се маха. В нея се разтварят остатъчните следи от лекарства и друга химия, с която е гледано пилето.
2) Тъмното месо съдържа повече остатъчни следи от лекарства и прочие, защото е по-близо до костите. Затова бялото месо е по-добър избор в този смисъл.

# 55
  • Мнения: 1 449
при нисък хемоглобин на 6-месечно кърмаче,при въведени 3-4 зеленчука,кой е по-добрият вариант-каши /просо,елда/ или месо /и какво?/
И как комбинирам нововъведението с вече познатите зеленчуци,в смисъл-кое,кога по колко?

Хемоглобинът съвсем нормално е в най-ниската си точка. Това не е повод за притеснение, нито за специални промени в захранването, нито за други мерки. Между другото, извън БГ хемоглобинът се мери най-рано на 9-12 м., обикновено след 2 год. и то при някакъв повод, точно защото около 6 м. е нормалният физиологичен спад. В този смисъл и високите стойности на 6 м. не са успокояващ индикатор - те показват най-вече, че детето е получило достатъчно запаси преди раждането си и това не трябва да се отчита като предимство в етапа на захранването.  

Може да въведеш ориз засега, евентуално още 1-2 зеленчука, а около месец след захранването да включиш месото. Елдата е най-добре в началото на 7 м., просото също около 7 м. най-рано. Месото може след елдата, две седмици по-рано или по-късно нямат голямо значение.
Птичето месо е добро за начало, около 7-8 м. може телешко. Тъмното птиче има повече желязо от светлото.

Съдържание на желязо в храните и ефективно усояване
Желязото в зърените храни срещу желязото в месото

# 56
  • Мнения: 4 070
Оризовата каша не ми се иска да я давам сега- изградила съм си една ориентировачна табличка- на 5 седмица след захранване ще въвеждам плодовете (чрез пюрета) за 2 ядене, но мисля това да е много бавно и доста време да давам по-малко количесвто пюренце...и чак на 4 седмица след захранването и с плодове да дам кашата от ориз,тогава синът ми ще е на 6 месеца - когато спред мен е по-добре да се хапват кашички (така,че и с пюретата с ориз ще почакам)
И понеже всичко това ще ми отнеме още много време ми се искаше през това време детето ми да хапва малко по-разнообразна храна- дайте ми идея за зеленчук

морков,тиква, картоф, пъщернак-КАКЪВ ДР. ЗЕЛЕНЧУК ЗА 5 МЕСЕЦ?????

# 57
  • София
  • Мнения: 438
записвам се да следя Simple Smile

# 58
  • Мнения: 322
За пюретата-ние се храним с Хип, другите не ги вкусва. Проблема идва с месните пюрета, защото повечето съдържат сол, така че, ядем само тези без. Намерих на Бебевита също едно, две без сол и малката ги хареса, после ще се насочим към Гербер явно. С тяйх пък имам проблем, че навякъде има морков, който дъщеря ми не понася. Иначе вчера за пръв път дадох от това пюре на Хип "Зеленчуци със сметана" като го размесих с пащърнак допълнотелно и много се хареса и е доста хранително. Но ние сме почти на годинка.
От кашите само Милупа съм признала, както и детето ми де, купувах какви ли не, нищо не иска. Оризова безмлечна купувам от 6-ти месец и винаги имам, когато излиза зъбче единствено нея яде (и кърма, разбира се). От месец и взимам и "7 зърна", която е много полезна според мен, но пак трябва да се внимава да са въведени глутеновите култури. Не се прие много добре, но правя смес с повечко ориз и така минава номера.
gundie, четири зеленчука за 5-ти месец си е доста, тези, които си изброила са най-слабите алергени. Аз лично половин месец въвеждах първото пюре-тиква  Mr. Green , после въведох оризовата каша и тогава продължих с картоф с тиква, морков с картоф и пащърнак. Имай предвид, че и в някои плодови пюрета ориза се мярка като добавка за сгъстяване  Peace

# 59
  • Мнения: 4 070
Ами аз съм ги проучила достатъчно добре....ще давам само тия,дето са без ориз, само чист продукт (поне според етикетите). Иначе за това колко са много зеленчуците- не съм убедена,че е така , гледам майките захранват с много неща за месец.Аз дълго време давах морков (ама нали и това не е добре да се дава толкова много един продукт), после въведох тиквата- ама нещо много и се мръщеше и затова дадох и картофа (и всичко това не е за една седмица , действам постепенно), но както казах като вкарам пюренцата ще трябва много да внимавам с новите зеленчуци и затова ми се искаше да има повече разнообразие. Честно казано малко ми е писнало от тия поучавания тук. Аз имам достатъчно разум, четох доста, консултирах се доста с лекаря ми и др. подобни (понеже ми се наложи да започна рано да захранвам) н еми се иска да ми казвате колко било рано и вие какво сте правили-все пак всеки от нас си има глава за мислене....тук сме за да сме си в помощ.

Общи условия

Активация на акаунт