Сладки картофи-идеи?

  • 40 067
  • 60
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 777
Кремче ванилия на това тук му казват sweet potato краищата му не са остри. Simple Smile

# 31
  • Мнения: 120
Названията са различни, а вкуса  и приготовлението как е -еднакви ли са ?

# 32
  • Мнения: 1 236

Ето ги двете заедно (червеното вляво е сладък картоф, вдясно е ям)


Готвят се като картофи. Ям-ът има по-голямо съдържание на захар, плюс повече вода. #

Статии в уикипедия (на английски, но има и на руски, за съжаление още ги няма на български)

http://en.wikipedia.org/wiki/Sweet_potato
http://en.wikipedia.org/wiki/Yam_(vegetable)


# 33
  • Мнения: 120
Взех днес йамс и спанак за рецептата на Кремче Ванилия.Ще дам отзиви тези дни , че няма да ядем само батати,я Laughing

# 34
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Сетих се за още няколко вида ястия, в които ползват батати в нашия край:

- вегетерианска лазаня - един от редовете зеленчуци може да се състави от батата, често поднасят този вид лазаня със сос бешамел

- равиоли (ако някой прави домашни равиоли) - правят пълнеж от пюре от батата, може да се смеси с малко сирене

- кишове и пайове с батата

- кюфтенца от батата (подобно на картофените кюфтета; рецептата за тях е най-долу)

И за трите вида ястия може да се импровизира, ако правите с други продукти, просто да замените някой от тях с батата, но, ако някой иска, ще поместя и рецепта  Peace

снимка на канелони с пълнеж от батата
снимка на канелони с батата, запечени във фурната със сос бешамел
снимка на киш с батата и козе сирене
снимка от етап в приготовлението на киш с батата
снимка на равиоли с батата (сос от сметана и разтопени сирена)

ТУК съм публикувала рецепта за кюфтенца от батата, които много харесваме в моето семейство  Grinning Получават се такива:

# 35
  • Мнения: 1 236
Сетих се за още няколко вида ястия, в които ползват батати в нашия край:

- вегетерианска лазаня - един от редовете зеленчуци може да се състави от батата, често поднасят този вид лазаня със сос бешамел

- равиоли (ако някой прави домашни равиоли) - правят пълнеж от пюре от батата, може да се смеси с малко сирене

- кишове и пайове с батата

- кюфтенца от батата (подобно на картофените кюфтета; рецептата за тях е най-долу)

И за трите вида ястия може да се импровизира, ако правите с други продукти, просто да замените някой от тях с батата, но, ако някой иска, ще поместя и рецепта  Peace



Супер си  Hug

# 36
  • София
  • Мнения: 5 606
Блонди, тази рецепта е супер! Ужасно вкусно! Момичета, препоръчвам ви я.

# 37
  • Мнения: 120
Mentha,благодаря.Много ме заинтригува с куфтенцата от батати.Изглеждат страхотни.  PeaceА могат ли да се пекат?или се разливат. На снимката от ресторанта ми се стори,че ги подготвят за печене.

# 38
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Mentha,благодаря.Много ме заинтригува с куфтенцата от батати.Изглеждат страхотни.  PeaceА могат ли да се пекат?или се разливат. На снимката от ресторанта ми се стори,че ги подготвят за печене.

Да, там наистина ги пекат на някаква плоча (но я намазняват като за пържене), но в домашни условия ги пържа, не съм опитвала да ги правя във фурната  Confused Но и като пържени стават бързо, защото се правят в сплескана форма и не им трябва много - първите едно-две могат да се разпаднат при пърженето, докато се свикне със сместа, но следващите излизат цели  Peace

# 39
  • Мнения: 120
Току що направих два вида банички със ямс/батати/.Единият модел е солен със сварени и намачкани батати и задушени жълта и червена чушка,пресен лук,магданоз,сол и чер.пипер. Другият е като тиквеник- с малко захар,орехи и канела.Мъжът ми каза да не си губя времето с разни простотии, а да отварям баничарница  Joy

# 40
  • Мнения: 3 770
Една рецепта с банани и сладки картофи :

Мексикански бананов сладкиш

   

# 41
  • Мнения: 62
заинтригувахте ме с тези сладки картофи Peace

# 42
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Ето и три рецепти от мен.

Но първо бих искала да благодаря на всички вас мили и много знаещи и можещи  МАМИ, за това което научих от вас и вече го мога благодарение на вас.

Благодаря  ви много  Kissing Heart!!!

А сега по темата:


Омлет от сладки картофи

Продукти за 4 порции:

800 гр.       сладки картофи
   6  бр.       пресни яйца
250 гр.       сметана
  50 гр.      пармезан - настърган
12 листа     салвия
       морска сол
       черен пипер
       зехтин за пържене


Приготвяне:

Загрейте фурната на 200°C.
Обелете сладките картофи и ги нарежете на кубчета. Сложете ги в съда, в който сте ги печете. Полейте със зехтина  и поръсете със сол. Пекат се около 20-30 минути по средата на фурната докато станат почти меки. Извадете ги и охладете фурната на 160°C. Разбийте яйцата, сметаната, черния пипер и пармезана, осолете на вкус, полейте сладките картофи с тази смес и поръсете със салвия. Поставете ги отново по средата на фурната и ги оставете там още 20-30 минути, докато се запекат отгоре. Нарежете ги на парчета и сервирайте веднага.



Канелени сладки картофи

Обелвате сладките картофи и ги нарязвата на кубчета. Потапяте ги в марината от канела и сусамено олио  и ги печете във фурна докато омекнат добре. Пекат се относително бързо, след 10 минути може да ги опитате дали са готови.
Трениращите йога ги ядат със сос Chutney.

Chutney– е пикантен сос в повечето случаи сладко-кисел, но може и приятно-лютив с консистенця на мус. Има и вариации с плодове или парченца зеленчуци.
Ghee= индийски специалитет. Пречистено масло без съдържание на вода. (за тези, които като мен  не го знаят)

Ето една рецепта за Chutney:

Ябълков Chutney

1 кг ябълки
4 суп.л. масло ( индийците използват Ghee) и малко олио, за да не прегори маслото
2 ч.л. прясно настърган джинджифил
2 пръчки канела
5 зърна карамфил
1 ч.л. анасон
2 бр. чили смлени на трохи (ако трябва да е буквален превода, пък вие си занете как да го постигнете)
1 ч.л.    куркума ( може и къри)
4 суп.л. вода
4 суп.л. Кафява захар


Обелените и  почистени ябълки се нарязват на парченца. Прибавя се маслото и няколко капки олио, загрява се до стопяване на маслото, прибавя се джинджифила , канелата, зърната карамфил и чилито.
Отделно се приготвя анасона, като се разбърква докато  покафенее (около 30 секунди). Веднага след това се прибавя  куркумата (съответно кърито) и накрая нарязаните ябълки. Бъркат се 5-6 минути докато  покафенеят. Тогава се прибавя водата и се оставя около 15 минути да се вари, като се разбърква често. Когато ябълковите парчета се разкашкат се прибавя и захарта. Температурата се увеличава, така че Chutney да набъбне.
оставя се да се охлади на стайна температура и може да сервирате.


Сос от сладки картофи

500 гр.              сладки картофи, нарязани на кубчета
    3 скилидки    чесън
    2 см               джинджифил
    2 зърна         кардамон
    4 стръка       пресен крумид нарязан на кръгчета
    0,5 ч.л.         куркума
    0,5 ч.л.         кимион
    0,5 ч.л.         кориандър
    2 стръка      Zitronengras (Lemongras)


Всички продукти се смесват и се оставят 10 минути похлупени да се варят. След което отхлупете и ги оставете още 5 минути да се варят. Извадете Zitronengras и кардамона. Прибавете 300 милилитра пилешки бульон и лимонен сос на вкус. Пюрирайте и пресипете през ситно сито.
Подходящи са за пилешки гърди на грил.


Добър Апетит.

Източник:
http://www.chefkoch.de/forum/2,1,1001/Suesskartoffeln.html
http://www.chefkoch.de/rezepte/584985775480,39/Frittata-mit-Suesskartoffeln.html

Последна редакция: нд, 02 авг 2009, 02:05 от Venetta

# 43
  • Мнения: 120
Venetta,рецептите звучат много искусително.Ще се пробват задължително и ще дам отзиви. LaughingБлагодаря за идеите!  bouquet

# 44
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Благодаря ти , healthi   bouquet. Ще се радвам да чуя отзивите ти. За мен всички рецепти, съвети и препоръки в този форум са много ценни, сте ги приема с радост Hug.

Общи условия

Активация на акаунт