Бременност и епилепсия?

  • 88 650
  • 230
  •   1
Отговори
# 150
  • в града на атомното слънце :)
  • Мнения: 399
Здравейте, момичета,
Пиша , за да побутна темата напред и да се включа в клуба "Епи". Аз съм на Ривотрил 0.5 от март 2004 и се лекувам при доц. Алексиев. Откриха ми я през ноември 2003, след трети припадък. Правих си ЯМР, за да съм сигурна, че не е нещо по-лошо. Моите припадъци бяха разпокъсани във времето и може би това, че съм от малък град попречи да ми я открият по-рано. В следствие на какво е - не се знае. Сега правя опити за забременяване и ще видим  Simple Smile. Надявам се темата да се възроди.

# 151
  • Мнения: 2
Здравей Теа, аз съм с придобита епилепсия от времето, когато бях в пубертета. Сменила съм доста лекарства. Но за момента съм в добро състояние благодарение на проф.Чавдаров.  Последните пристъпи, които получих през 2 години почти/по един/, си бяха точно по моя вина. Защото решавам, че нищо ми няма и решавам, че мога да прекаля с някои вредни за нас неща. например телевизия или комп.игри. Добре, че поне не мога да понасям алкохол и цигари. От доц.Алексиев не съм доволна. Имам категорично отрицателно мнение за него като специалист. Съветвам те да чуеш мнението и на друг специалист. От значение е.
Чувала съм добри отзиви и за др.Колева - работела в клиниката на 4-ти км. Успех ти пожелавам.!!! Simple Smile

# 152
  • Мнения: 2
Здравейте, дами!

Изчетох всички мнения, написани от вас и донякъде се поуспокоих, но въпреки всичко се тревожа много. Аз съм с епилепсия и от 6 години се лекувам при д-р Хинкова в София. Тогава още тя ми изписа Депакин хроно от 500 мг, по 2 пъти дневно. Откакто съм на това лечение не съм имала никакви пристъпи и се чувствам прекрасно. Преди 2 седмици разбрах, че съм бременна и съм във втория месец вече. Новината ме зарадва ужасно много, но в последствие се появиха страховете, з акоито и вие сте писали. Консултирах се с д-р Хинкова и взехме решение незабавно да сменя лекарството с Трилептал, но ме притеснява фактът, че организмът ми няма време да се изчисти от Валпроевата киселина, която е толкова вредна за образуването на невралната тръба на плода Sad! Докторката ми каза, че има наистина процент риск от малформации на бебето, както и че може отново да започна да правя пристъпи. За пристъпите ок, но евентуалните увреждания на плода много ме притесняват. Моля ви, споделете вашпия опит!

1. Ако все пак има увреждане на невралната тръба или е забавено развитието на плода, ще може ли да се установи по време на бременността или?

2.Наистина ли има реална опасност и за моя живот?

3. Всъщност...какъв точно е рискт от малформации, след като разбрах, че дори и при напълно здрави жени има все пак подобен риск?

# 153
  • В събота
  • Мнения: 201
Мили момичета, стискам ви палци и ви пожелавам всичко за в бъдеще да е наред.
Аз нямам епилепсия, но не можах да се стърпя да не споделя нещо. Когато раждах бях в една стая с едно младо момиче. Една нощ направи епилептичен гърч докато кърмеше, падна върху бебето си на земята, беше много страшно. Едва тогава се разбра, че е криела, че е болна.  Нито гинекологът е знаел, че е болна и на лекарства, нито лекуващият лекар че е бременна. На сутринта се оказа, че и съпругът и не знае. Тя беше от едно малко градче, а в малките населени места това все още се смятало за срамна болест  Shocked затова е криела от всички. Мисълта ми беше, че през цялата бременност тя не е спирала лекарствата си (за съжаление не знам какви са били), с изключение на дните, които беше в родилното, а дететенцето и беше абсолютно нормално и здраво.
Кураж и успех от мен.

# 154
  • Мнения: 4
здравейте момичета!аз от 10 годишна боледувам от тази коварна болест-епи гранд мал- но винаги съм имала
късмет да припадна в къщи когато е имало някой и винаги след сън.в момента съмна депакин и трилептал от 13 години нямам
пристъпи но ето че онзи ден отново ме сполетя нещастието а си мислех че вече съм се излекувала и живеех с надеждата че вече съм здрав човек и няма да пия лекарства. с мъжа ми правим опити за бебче и се чудя дали някое от лекарствата не подтиска нещо че бебо не става а и дай боже ако забременея какво ще правя?ще трябва да пия лекарства за да съм добре а в същ.време ще вредя на бебо .

# 155
  • Мнения: 3 540
А ходиш ли профилактично всяка година на екограф при гинеколог.

# 156
  • Мнения: 4
да, правя еег два пъти годишно профилактично но резултатите бяха добри.чудя се какво може да
е предизикало този пристъп?започвам да се притеснявам при една бременност какво може да ми се случи.но
трябва да бъдем оптимисти и всичко ще е наред.

# 157
  • Мнения: 5 183
На всички вас, които се притеснявате, ще кажа - леля съм на две прекрасни момченца (на 12 и на 1 година, братчета), родени от майка с епилепсия, която си пиеше редовно лекарствата

# 158
  • Мнения: 3
Здравейте на всички. Бременна съм в 4-тия месец, а преди няколко дни получих първия си гърч - Гранд мал и тази диагноза. Всичко, което ме интересува сега е да намеря невролог във Варна, където живея, който споделя убежденията ми и ме остави да си родя дедето естествено и да го кърмя след това. Някой може ли да ми препоръча добър специалист в града? От неврологично отделение в Терапевтична болница ме изписаха с официално назначено лечение с Трилептал, но с устна уговорка със зав.отделението да започна да пия хапчетата при втори пристъп. Вие какво мислите?

# 159
  • Мнения: 3 540
zVyara, здравей!
Можеш да се консултираш с доц. Стефан Цеков работи в ДКЦ,,Чайка" ,бившата курортна, но навярно часовете му за този месец са заети  Sad
Мисля,че имаш нужда от скорошна консултация по твоя въпрос и затова опитай да запишеш час или за д-р Кокарешкова или д-р Радушева и двете работят в ДКЦ,, Света Марина"

Трябва, гинеколога ти и невролога да имат връзка, но това можеш и ти да направиш.

# 160
  • Ямбол
  • Мнения: 1 452
Как съм я изпуснала тази тема ..
Изчетох всичко, вярвам, че мамите с епи ще имат прекрасни здрави деца  Peace

Толкова се зарадвах на МАЙКА..  Praynig
На всички вас, които се притеснявате, ще кажа - леля съм на две прекрасни момченца (на 12 и на 1 година, братчета), родени от майка с епилепсия, която си пиеше редовно лекарствата

# 161
  • Мнения: 16
Здравейте,
Аз съм на 24 години и имам епилепсия от 3 годишна. Доколкото знам е в следстие на удар в детската градина. Преди време мислех, че вече съм се излекувала, спрях на пия хапчета и мислех, че всичко ще си е нормално, но покрай среса в Университета парвата година получих два нови припадака и всичко започна отначало Sad През всичките тези години съм пила какво ли не: Фенобарбитал, Тегритол, Депакин, а сега съм на Конволекс. Вече мисля за дете, а много се притеснявам всичките тези години как са се отразили на организма ми, понеже четох, че жените с епилепсия имат по-ниска плодовитост и всички тези рискове. Искам да благодаря на всички майки, които са споделили защото се успокоих, че в крайна сметка дори и с тази болест има шанс да си имам здраво бебче Simple Smile Стискаите ми палци ако тази пролет имам хубави изледвания да спра веднаж за винаги тези хапчета и да имам здраво дете Simple SmileУспех на всички майки!!!

# 162
  • Мнения: 1
Здравейте и аз съм от тези, които идват тук, четат и по-скоро наблюдават.
Благодаря на всички "мамита", които са писали толкова подробно и изчерпателно по тази тема.

На мен ми откриха епилепсията в 10-ти клас - започнах лечение и около 10 години се лекувах активно. Пила съм почти всички лекарства за епилепсия като се почне от Тегретол, Фенобарбитал и последно пиех Конвулекс. Преди години, в една компания стана въпрос за това състояние ( аз не наричам епилепсията "болест") и се заговорих с едно момиче. Оказа се, че тя имала същата форма като моята - подобни на тикове резки конвулсии  и била на същото лечение като мен. Каза ми, че сама си е спряла лечението и след 3 години не пиене на лекарства се чувстваше много добре. След този разговор и аз реших да си спра сама лечението - промених си и начина на живот - избягвам да лягам късно, спортувам, практикувам йога и вече 4 години се чувствам много добре. Сега съм решила да опитам да забременея и честно казано, малко се притеснявам да не се провокира отново това състояние....
Категорично не искам да пия никакви лекарства, смятам че това ще навреди на детето, но ...дай боже първо да забременея Simple Smile
Така че, за Коледа отново ще си пожелая здраве и късмет и същото пожелавам на всички тук!

# 163
  • Мнения: 16
Дай боже здраве всичко друго от само себе си ще ни се нареди Simple Smile Аз Март месец се надявам на положителни резултати и най-накрая  да спра с тези хапчета. Аз също избягвам всички тези фактори, които знам, че ми влият зле, но при мен почти всички припадаци са провокирани от болка (най-вече при взимане на кръв) и страх. За това аз трябва главно да се науча да си владея сама емоциите Sad Пожелавам Ви весели празници и дано новата година да е изпълнена със щастие Simple Smile

# 164
  • Мнения: 3
Здравейте, октомври месец ви споделих, че след един единствен гърч получих диагнозата епилепсия. От тогава не се е повтаряло, вече съм в края на седмия месец. Послушах съвета на Ваня66 и посетих доц. Стефан Цеков от Вн. На ЕЕГ-то, което той направи не вижда епилептично огнище, което уж имах непосредствено след гърча ми. Кажете ми момичета, вие сте с повече опит. Това епилептично огнище, възможно ли е да се появява и изчезва така, не е ли нещо постоянно? А преди два дни и гинекологът ми ме отряза, че не се наема с естествено раждане, а това е всичко което искам. Чета назад в темата, че секциото при епилепсия(което за мен е етикет който ми е лепнат) далеч не  е задължително. Моля майчетата, чиито гинеколози са им позволили нормално раждане да ми пишат. Аз съм от Варна, но ако трябва и в друг град ще отида, само да не ме режат безсмислено. Скайпа ми е: vyara_misheva

Общи условия

Активация на акаунт