Бременност и епилепсия?

  • 88 641
  • 230
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 2
ЗДРАВЕЙТЕ!ПИЯ КОНВУЛЕКС ХРОНО ОТ 2Г. И ИСКАМ ДА ЗАБРЕМЕНЕЯ.ТРЯБВА ЛИ ДА СПРА ПРИЕМА,ЗА ДА РОДЯ ЗДРАВО БЕБЕ?

# 121
  • Мнения: 3 540
Както са писали преди теб ,трябва да се консултираш с наблюдаващия те невролог! Peace

# 122
  • Мнения: 1
Здравейте,
четох публикациите на повечето настоящи и бъдещи майки със заболяване епилепсия.
С много от тях не съм съгласна и ще ви кажа защо.
Аз съм на 27 и от 15 годищна съм с диагноза епи-я. В началото бях на депакин, но не ми понасяше и минах на Ламиктал 100мг. Много добре се чуствам от него и продължавам да го пия.
На 23 забременях и родих. Бременността ми беще мн лека, пиех фолиева к-на през цялото време и до 1м. на детенце.
Раждането ми беше нормално. Родих буквално за 30мин. без никакви усложнения за мен или за бебето.
Нямах уговорка със лекар за по специални грижи, единственото инфо беше в картона ми от невролога ми.

Имах страшно много кърма и бях мн радостна от този факт. Кърмих пълноценно детето си 1,1г.
Защото имунитетеа от кърменето е незаменим.
Много се интересувах дали ще има проблем след като пия лекарствата, но каква е разликата дали ще пиеш лекарства докато бебето е в утробата ти или ще кърмиш и в 2та случая не е ясно какъв процент от лекарството поглъща и дали въобще попада в него.
Намаляне на дозата или спиране на лекарствата е просто безумие по време и след бременност.
А дори да спрете да пиете лекарството според вас колко време ще вие нужно, за да се изчистите от него- много.

Естествено както всяка бъдеща майка се тревожех да не би детето ми да има нещо вродено или наследено от мен, но съгласете се, че мн деца на здрави семейства се раждат увредени.
Със този си коментар единствено искам да Ви кажа да не се психясвате, защото така звучите.
Аз никога не съм се чуствала болна и все още е така.
Прочете как невролози и жени с епилепсия в други държави се справят в този момент и тогава спирайте лекарства или какъвто и да е риск със здравето си и това на бъдещото бебе.

# 123
  • Мнения: 2 336
kahuna и си кърмила ?!  Shocked На мен категорично ми забраниха, затова пих и хапчета които ми объркаха хормоните, но то това отминава  Wink.
Стана ми много интересно, защото всичко което поемаш отива в кърмата включително  и лекарствата,а и на много други лекарства пише забранено за бременни и кърмачки, а ти през времето през което си кърмила си поемала и медикаменти. /ако правилно съм разбрала/.
Ако не е тайна къде и кой ти води лечението?

# 124
  • Мнения: 3 540
kahuna,ето тук е книга или може да се каже брошурка за жените с епилепсия,преведена на БГ от нашата организация!
http://www.frde.org/book.pdf

# 125
  • Мнения: 110
Здравейте мили момичета. Малко да побутна темичката напред, като ви разкажа моята история.
От 5 годишна съм с диагноза Епилепсия. Първо Pti Mal, после Grand mal. Няма да изпадам в подробности от детството ми и болестта тогава. Когато се запознах със съпруга ми (преди 6 години) бях на Депакин Хроно. Благодарение на моята лекарка, която след години лутане през всички набедени за светила, успя да овладее пристъпите ми и те бяха изключително рядко напр. 2-3 годишно. Та като се видя че нещата са сериозни с момъка, проведох с нея разговор относно бъдещо забременяване. Тя ми каза, че първо трябва по схема да се спре лечението с Депакина, след това пиене на разни витамини и др. почистващи организма препарати и тогава. Мина се време, аз повече от 3 години не бях получавала пристъпи и пристътпихме към спиране на Депакина. Значи спирахме го по схема, шахматно. По 1/5 таблетка на 3 месеца. А аз пиех сутрин 1 и вечер 1.5. Може да сметнете колко време спирахме хапчетата. Е, дойде деня на последната половинка Депакин и тогава почнах прием на Коензим Q10 и 2 неща още, на които съжалявам, съм забравила имената. Така 6 месеца. Да се изчисти малко или много организма. Изпих ги. Почнах по нейна препоръка да пия фолиева киселина (стандартната доза) и Магне Б6. Забравих да ви кажа, че моята епилепсия е придобита, а не наследствена. Междувременно продължавах с контролните ЕЕГ-та. По време на спирането на лекарствата ги правех през 3 месеца.След няколко месеца се случи - забременях. Продължих фолевата и Магне-то. До 6-ия месец. Имах много безпроблемна бременност. Правех ЕЕГ-та във всяко тримесечие. Моята лекарка изрично ми каза, че трябва да родя секцио. Даде ми и бележка за АГ-то. Родих без проблеми, малко преждевременно, но без усложнения. Секцио. Имам едно страхотно, весело, пъргаво и беладжийско момченце. Кърмих много малко по простата причина, че нямах кърма. Нямах забрана за кърмене.  Когато малкия стана на 3-4 месеца го заведох при моята лекарка (тя се занимава почти само с деца) да го види. Приложи му някакви тестове под формата на гимнастика. Всичко му беше наред. Слава Богу. Сега ще го водя пак. Не че има проблем, просто за мое спокойствие. Всеки ден обаче си мисля, какво ще стане ако не дай си Боже получа пристъп, когато съм сама с малкия на разходка например? Този въпрос не ми дава мира. Но.....
Та мили момичета, мног е важен вашият невролог. Той е човекът, който трябва да ви даде насоки в този важен момент. Дано при всички няма проблеми. Пожелавам ви всичко най-хубаво. Ако имате някакви въпроси - насреща съм. И извинете, че стана толкова дълго.

# 126
  • Мнения: 2 069
maria_m  Hug много се радвам за теб
  bouquet

# 127
  • София
  • Мнения: 154
Така трябва, да се мисли позитивно и да не се предаваме  Hug

# 128
  • Мнения: 2 336
maria_m при коя лекарка си водила синчето си, защото аз при моят лекар ако заведа сина  ще му свали апарата долу на земята, а и той не се занимава с толкова малки деца а с по-големички.

# 129
  • Мнения: 110
maria_m при коя лекарка си водила синчето си, защото аз при моят лекар ако заведа сина  ще му свали апарата долу на земята, а и той не се занимава с толкова малки деца а с по-големички.

Извинявай за късния отговор, но бяхме в провинцията. Д-р Йорданка Пискова от Пловдив е моята лекарка. Тя по принцип се занимава мисля само с деца, като водят и много бебета при нвя. Благодарение на тази жена сега съм добре и имам най-голямото съкровище на света. Ако искаш мога да ти дам координати  Peace

# 130
  • Мнения: 284
maria_m, ти си страхотна майка и много много силен човек очевидно Simple Smile Дано бог да даде сили и на другите хора с този проблем. Стискам ви палци на всички!!  Praynig Peace

# 131
  • Мнения: 2 336
maria_m за сега не ми се налага дано и по нататък не се налага, но честно казано не съм чувала за тази лекарка. Но това не е задължително  Hug

# 132
  • Мнения: 1 290
kahuna и си кърмила ?!  Shocked На мен категорично ми забраниха, затова пих и хапчета които ми объркаха хормоните, но то това отминава  Wink.
Стана ми много интересно, защото всичко което поемаш отива в кърмата включително  и лекарствата,а и на много други лекарства пише забранено за бременни и кърмачки, а ти през времето през което си кърмила си поемала и медикаменти. /ако правилно съм разбрала/.
Ако не е тайна къде и кой ти води лечението?


Тед, гледам, кахуна не ти е отговорила - за това си позволявам аз да напиша няколко реда:

По напред в темата съм писала моята история, която доста прилича на тази на кахуна.
Кърмих 2,3 години. Пих минимална доза леарства.
Верно за надписите на лекарствата, но всичко е въпрос на дозировка.

Живея във Варна и не намирам за нужно да пиша името на невролога ми, но това, че кърмих не го прави некадърник Simple Smile

И с друго съм съгласна с кахуна...
Нека не драматизираме толкова епилепсията.
По света хората си живеят съвсем нормално и пълноценно с тази диагноза.
Сякаш в тази тема някак прекалено плашешщо се описва всичко.

Желая на всички много усмивки!
Епилепсията не е страшна присъда, а предизвикателство, като всяка болест, с което можем да се справим Simple Smile


# 133
  • Мнения: 2 336
Gvendolin съгласна съм съм с теб, че това че кърмих доктора го прави некадърник, и последното изречение много ми хареса
Епилепсията не е страшна присъда, а предизвикателство, като всяка болест, с което можем да се справим  Peace
Но в крайна сметка всеки се слуша лекуващия лекар и за това ходи при него. Но учудих се че съм чела на доста места че кърменето е забранено, а това твоето си е чист рекорд  Hug

# 134
  • София
  • Мнения: 154
Моят лекар също каза ако искам да кърмя. Но не ми е забранявал  Peace Но аз взимах по 1\4 от 0.5 Ривотрил  Peace

Общи условия

Активация на акаунт