Машина за хляб - 13 част

  • 86 184
  • 997
  •   1
Отговори
# 645
  • София
  • Мнения: 17 592
Трябва да се чака час, ако е почнала вече да загрява. Иначе - както си искаш. Ако се е стоплила, без друго няма да ти даде да пуснеш непосредствено веднага нещо различно от допичане, докато не изстине хубаво.

# 646
  • Мнения: 289
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=250588&pid=10097353
здравейте вчера правих хляб с грис  наложи ми се да изляза за малко но бях поставила  всички продукти без брашното и маята в контейнерчето след 15 мин . се върнах гриса беше набъбнал но реших да продължа с хляба .За моя изненада хляба стана по добър от предния път когато веднага включих да се меси и пече .

# 647
  • Мнения: 3 271
пина, много ти благодаря за включването! Голям мерак ми е този козунак и много ми се иска да го уцеля, но нямам достатъчно опит, че да карам на око. Моето тесто беше лепкаво, определено се мажеше под бъркалките. После си стана хубаво постепенно, но явно е трябвало да има още малко брашно. Ще наблюдавам тези дни програмата ми за бял хляб, тя е най-базова, 3.3 е, нямам по-къса Sad Другите са за тесто и за кекс... Така че ще трябва явно да си издебна момента, когато вече не премесва, за да го оплета козунака.
И да те питам, защото казваш, че не бива да се меси повече. Как правиш топките и усукваш? Не го натискаш изобщо, а просто късаш 3 топки и плетеш плитка? С опъване става, така ли?
Благодаря ти много, както и на мама Цоцоланка, че те докара отново в темата.
Разбираемо е, че не може все да е навъртате за всички нови хора, които изникваме тук постоянно и да обяснявате едни и същи базови неща, но за нас сте безценни!   bouquet

# 648
  • Мнения: 4 358
Пина Hug.Много добре обяснаваш   bouquet.Всичко уж разбрах ще видим като почна #Crazy.
Ти с Мулинекс ли си - по обясненията за време на печене и премесване на моят Мулинекс ми прилича  newsm78
И да се присъединя към въпроса на Милена
И да те питам, защото казваш, че не бива да се меси повече. Как правиш топките и усукваш? Не го натискаш изобщо, а просто късаш 3 топки и плетеш плитка? С опъване става, така ли?
А това за консистенцията на тестото си е точно така - оцелиш ли го веднъж после все си следиш брашното.Аз вече хлебчетата на око ги правя ако искате вярвайте #Crazy ooooh!
Голям мерак ми е козунака, но още не смея да се престраша.

# 649
  • София
  • Мнения: 360
Пина, добре си се завърнала в темата! Нали виждаш колко липсваш на всички, така че не изчезвай за толкова дълго пак.
А колко мами съм препратила към "твоите манджи".. newsm10
и колко овации съм пожънала с твоя прекрасен козунак!

# 650
  • Мнения: 115
нека и аз като нова да се запиша за тази тема- обичам много хляб и ще я следя , докато реша и аз да си купя и да се ориентирам към модел!

# 651
  • Мнения: 11 747
Ах, момичета, наистина ми става чак неудобно  Laughing В тази тема, не само аз съм раздавала ценни съвети, но явно сега съм сама на хоризонта  Simple Smile
Но се и радвам, че успявам да съм полезна!  Flutter

Моята машина е Аляска, но от първия модел, по- късно го спряха и пуснаха друг, с една бъркалка, моята е с 2 бъркалки.

За премесването - значи, ако тестото си втасва спокойно, в някоя купа и се вземе за оформяне, разбира се, се премесва, пак само с няколко движения. После се късат топки (парчета) тесто. От всяко правя фитил - с пръсти подгъвам единият край навътре и започвам да търкалям с ръце, с лек натиск, докато се издължи.
В случай, че вадим от машината - тя нали си има 2 премесвания по време на втасването? Те са съвсем кратки, но са достатъчни. Вадим тестото и веднага късаме топки и оформяме фитили. Допустимо е да се премеси леко, но е важно да се внимава. Цялото оформяне е добре да се прави с лек натиск, защото при по- голямо натискане или месене ще се извади въздуха от тестото, ще спадне обема му и ще се сбие.
Като пиша това, нямам предвид съвсем леко да се гали! Дано не оставям погрешно впечатление! Трябва да се избегне само сериозното месене, било с брашно или мазнина. Може да се завърти и да се натисне 2-3 пъти с длан (както обичайно се меси), но не и да се подметне и да се меси с минути.
Хайде после да показвате снимки на постиженията!  Peace

# 652
  • София
  • Мнения: 3 920
Да уточна, че машината премесва, когато е на програма за хляб. Ако ползвате програма месене и втасване (около 1:20 минути е) си премесвате тестото преди оформяне.

офф: Чета всеки ден в темата, но виждам че "новата смяна" е на ниво и не се намесвам много Simple Smile

# 653
  • Мнения: 220
А трябва. Твоят опит е много ценен  bouquet

# 654
  • София
  • Мнения: 4 141
Аз да се пооплача  newsm45в последно време, не знам какво стана дали придобих повечко увереност и вирнах носа в хлебопроизводството ……., но хляба ми не става така, както беше не бухва достатъчно, и един стой като недооформен. Явно някъде бъркам. Гледах маята да не е стара, брашното си е същото не съм го сменяла уж количеството на продуктите е, както преди, но резултата не е задоволителен. Ядем си го хлебчето, но не със същото удоволствие. Та смятам да пробвам козунак и да се възползвам от препоръките на по – опитните мами (дано поне с това се справя).

# 655
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Да ви кажа, днес най-после се доверих на мама Цоцоланка и сложих една четвърт от живата мая и пак стана супер хляба.


# 656
  • Мнения: 214
 
Това и е хлябът от днес който стана супер на вкус и вече е изяден, но пак ми е много къдрав. Какво ще кажат по-опитните мами. Къде е проблемът  newsm78 В този има и жива мая и айран и овесени ядки и грис. Според моята баб която е на 86г. и меси от седем годишна, става така заради живата мая и казва да я намаля. За 1 кг. хляб сложих една четвърт.  По-напред в темата някой каза, че е така от айрана  newsm78

# 657
  • Мнения: 1 147
gi4o_pi4o, ако не се лъжа, щом хлябът ти се е разпукнал отгоре значи е можело още да втаса. Та явно както баба ти е казала - маята му е в повече или му трябва още време за втасване.
Нека ако греша по-опитните да ме поправят Wink

# 658
  • София
  • Мнения: 4 141
Това и е хлябът от днес който стана супер на вкус и вече е изяден, но пак ми е много къдрав. Какво ще кажат по-опитните мами. Къде е проблемът  newsm78 В този има и жива мая и айран и овесени ядки и грис. Според моята баб която е на 86г. и меси от седем годишна, става така заради живата мая и казва да я намаля. За 1 кг. хляб сложих една четвърт.  По-напред в темата някой каза, че е така от айрана  newsm78

Ето го моя хляб с айрян, не вярвам да е това, но както казах малко по - нагоре в последно време вече не ми изглежда така.
Нека найстина да кажат по - опитните мами, защо става рошав.

# 659
  • Мнения: 11 747
Moмичета, какво ще рече 'рошав'? Това, дето е пукнат ли?
Ако е за пукнатината - да, трябвало е още да втасва. Може да се сложи на по- дълга програма, но само с около 10-15мин.
Да се сложи по- малко мая  Thinking тогава ще втасва по- бавно и ще му трябва още повече време. Според мен количеството мая си е добре.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт