Израел 15

  • 39 052
  • 288
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 2 952
  Снеже , вашите сватби смесени ли са ...за гостите  питам - мъже и жени заедно ли са ? Разкажи за една  типична сватба .... интересно ми е , а сигурно и на другите.Намери време разкажи де ....  Flutter

 Мента , голямо готвене ! Развихрила си се като една примерна домакиня и млада съпруга  Flutter .... Браво !

# 271
Топлата вода с лимон раздвижва перисталтиката.
Аз не използвам,че лимоновата киселина ми скапва емайла на зъбите. Simple Smile

Като киноман се подсетих за "Лимоновата градина" и ще го търся сега.
Гледах и "Noodle",много ме разчувства.
Когато Мири се разделяше с Нудъл в Пекин щях да се разплача. Cry
Обаче Нудъл беше много сладък. Simple Smile

Моя любима песен    bouquet
Keren Peles - Im Ele Hahaim
http://www.youtube.com/watch?v=r1Fwm7jC-Qg


Масада и израелският флаг

Лека нощ! Hug



# 272
  • T"A
  • Мнения: 2 515
плюшено мечеHug и на мен така ми подейства историята на Нудъл!

Не се сещам за филм "Лимонова градина" , дай подсказка  Praynig
Израелски филм има "Лимоново дръвче", бях писала в една от старите теми за него  Peace
А каква беше изненадата ми да намеря трейлера на този филм тук с бълг. субтитри!
http://www.vbox7.com/play:c37ed0de
Тежък филм е, не е за "оправяне на настроението"  Peace С риск да се повторя, ще дам още линкове...

Тук е израелската критика на английски: http://www.israelnewsagency.com/thelemontreemovieisraelpalestine … 489988032808.html

Сайтът на филма: http://www.lemontreemovie.com/
И в imdb:http://www.imdb.com/title/tt1172963/
 
Керен Пелес е наистина добра певица!  Никой не е искал да запише нейните песни (нямала вид на звезда) и е пяла по клубове - едва след като са видяли колко е харесвана от публиката, са и дали шанс. Албумът и беше голям хит!

Пете, аз спазвам традицията след сватбата да готвя по-малко  Mr. Green Наистина някога се старах повече, а сега съм на настроения. Но пък обичам резултата, то си е като да създадеш нещо свое. Отделно съм си чревоугодник  Mr. Green

Последна редакция: сб, 29 ное 2008, 20:35 от Mentha

# 273
Ментичка  Hug

Оригиналното заглавие е "Лимоново дравче",да.Прекръстих го,без да искам. Embarassed
"Историята разглежда последиците от конфликта в Близкия Изток, пречупен през призмата на една лична трагедия. Палестинската вдовица Салма живее в малко селце на Западния бряг.
Когато израелският министър на отбраната си построява къща от другата страна на Зелената линия, лимоновите дръвчета на Салма веднага привличат вниманието на охраната му. Те са риск за сигурността. Салма, чието семейство е построило дърветата преди много години, наема адвокат, за да ги защитава, но битката, и без това трудна, се усложнява, защото тя се влюбва в него."


  bouquet

# 274
  • Мнения: 2 952
 hahaha И аз спазих тази традиция след  сватбата да готвя по-малко, а след децата - хич почти ...Някои го наричат мързел , а аз - заетост ....Това в кръга на шегата ....Наистина обаче веднъж на ден си готвя. Има  жени , които готвят по няколко пъти на ден ....Просто незнам как се справят ! Сигурно с всичко се свиква и е до нагласа .

 Хора , хора , а покрай децата толкова пътувания стават невъзможни ...Изпуснахме да видим много неща на този етап ...Досега не смея да ги оставя сами ...не са спали без  мене вкъщи никога! Поради тази причина искахме да пътуваме до Тайланд с децата - ЛУДОСТ!  Crazy ... Поразтърсих моя мъж с някои истини от  ежедневието ( около 12 часов полет или колко беше , саклет, местене по хотели, колички, столчета за кола , пране , памперсии ревящи от жегата и непознатото деца ....недай си боже да се разболее някой от нас пък там от храна или вирус ...майката мисли за всичко).Събуди се бързо и се отказа без бой!  hahaha Когато бяхме в БГ пропуснахме да идем до Турция , до Румъния , до Македония ... (уж на една крачка) .Малчовците не ни дадоха да  мръднем сякаш бяха с радари!  Simple Smile И още много в тоя ред .... Моя мъж казва , че  трябва да реша да се отделя от тях за малко ....Но как незнам ....Да чакам да порастнат - колко незнам ..... Сега е наумил пътуване за Коледа до Лондон , но казва - "Да не плачеш през цялото време за децата"  Crazy .... Ами да се напъна ...незнам и аз .... За 3 нощувки много ли ще им е на децата сами с баба и дядо ...Ох , ама проблеми ....вие може да се смеете ,а ама на мене не ми е смешно. Мисля, че доста  време мина откакто не сме си отделяли време за себе си както трябва...Губят се много неща по пътя и няма връщане (не говоря само за пътуванията)... Освен да се реша и да попътуваме. Няма да чакаме да станат децата на 20 и после - върви пътувай , когато се гледаме вече като крокодили двамата .  #2gunfire #Cussing out hahaha Трябва да се съхранява  една връзка , да се пази, да се подхранва. Оф, отплеснах се във философии ....

 Ядох лимончета - кавуш ...с вашите лимони ще ме отрепете тука ... Моят мъж  затваря буркани такива  или един голяяяяям  буркан .... слага им червен пипер малко и  чесън ...ох, ох ...     Люто може  ако иска някой , ама ние  с мойта щерка сме ешкентози  hahaha освен това командваме вкъщи вече на равни начала .Отстъпвам и  първенството си да се учи ! Whistling

http://www.haaretz.co.il/hasite/images/printed/P210208/d.0.2102.40.1.9.jpg 

Е , га ти киселия сандвич , малко хич не е направен с любов ..... :  http://blog.tapuz.co.il/kshet/images/2479389_972.JPG   #Crazy

Много съм зле с филмите , ужас  ooooh! .....  Rolling Eyes


 

 

# 275
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Пете, вярно, че се майтапят с ашкеназимите за лютото, но нашите ядат толкова люто, че на мен ми се насълзяват очите само от миризмата  Sick
А за Тайланд хич не си струва с деца - заради  имунизациите, които се правят задължително, а са много тежки - то направо си преболедуваш преди да заминеш  Rolling Eyes - хепатит А, коремен тиф, другите вече не ги помня... За възрастни е Ок, а и някои от тези имунизации са за няколко години, но за деца - не знам как е  Thinking

Дано се организирате за Лондон, все пак помисли, че децата познават баба си и дядо си, свикнали са с тях  Peace Или пък направете пробно една съботна екскурзийка без тях, някъде из Израел, на цимер - те са супер разглезващи (нямам опит с цимер, само съм чела и съм слушала разкази) с джакузи, закуска в леглото...  Heart Eyes колкото да видите как е без децата и те как се справят  Wink

На мен ми се иска Испания и Гърция Heart Eyes Мъжът ми пък искаше Австрия, Унгария.  За Тайланд не сме мислили, въпреки че той е влюбен в Тайланд, а на мен и не ми се пътува с толкова дълъг полет  newsm78

Бях се зачела в темите на Красива мама и се натъкнах на тази: KenVeLo. Мисля, че в България не се знае, че това е израелска фирма, а явно е популярна марка  Peace В София имаше магазини в ЦУМ, в МОЛ София и в Скай Център, а и видях доста момичета, напр. с дънки на Кенвело. Може би дори бяха повече отколкото тук съм виждала  Whistling Хубаво е, че са успели да си извоюват пазарна ниша, FOX като че ли не успяха  Thinking те доста са надули там цените, несъответстващо на качеството... А тук са съвсем достъпни стоките им и за това и са доста по-полярни. От към разнообразие също в Израел има по-добро предлагане... Ей, такива неща си мислих  Grinning

Плюшено мече, ти си истинско съкровище  Hug Логична грешка е - жената гледа цяла градинка, не само едно дърво  Mr. Green Как са твоите израелски гости? При теб какво ново?

# 276
  • Мнения: 558
Пете, супер идея е да посетите Лондон по Коледа и НГ... градът е страхотен...украсен, озарен в светлини.... но пък е ужасно ветровито и рядко има сняг!
а децата бързо ще се нагодят към новите условия, не ги мисли толкова...аз поне смятам моите да ги пращам редовно на майка да ги гледа

Всъщност на вас не ви ли липсват коледните празници и атмосферата по това време Thinking
А и понеже пътуванията са свързани с вземането на отпуск, колко дни годишен отпуск се полагат на работещите при вас?

# 277
  • Мнения: 2 952
  Аз искам сняг  Party ...Доста Коледи пропуснах вече и ми липсват ....Искам Париж по-добре .Мечта ми е ! И на цимери , и на хотели сме ходили , но когато нямахме деца - сами ...после - с децата .Искам в чужбина сега , малко да не чувам израелска реч ...Което е почти невъзможно ...но ако успееш да избягаш от досадните израелски туристи си герой  hahaha ....Те  са шумни - от далече си личат .....облечени са нескопосано, щото не им пука  Crazy .... Е , има и нормални хора сред тях  Joy hahaha И майката на  свекър ми иначе има лимоново дръвче  в  двора , има и манго - внуците се редят кой да брули, то голяма рода и всеки се връща вкъщи с торбички ....  Party Тя обаче  нали не вижда все плаче на филипинката - ох , боже .....тия лимони окапаха , Пресилия !  hahaha Има (така  й казва филипинката - мамо ) , децата берат бе ....няма страшно ...След 1 час пак - Боже , боже , никой не ми идва на гости , окапаха тия лимони ....и плаче ....Ех , старост ...хем не вижда , хем не чува , хем и главата не работи ...Какво остава от човека - една инвалидна количка и една филипинка (горката)! Само да съм на крак докато остарея и пукна- това искам ! И майката на свекърва ми - и тя  Crazy с филипинка ...Неможеш ги остави сами ...Пуска газта и забравя , оставя цигарата на дивана ....старчески изпълнения , с които може и къщата да изгори, добре че  долу има и наематели та  и те я понаглеждат ....Истории ...А какви са били млади и хубави по  снимките ..... Особено бабата с лимоните - една красива , руса , синеока , с един изпънат гръб , една осанка ...Свекъра вика - като беше млада и минеше по пътя се обръщаха след нея ....  Whistling  Simple Smile ...Живот ! Времето минава , връщане няма!

 Хайде  по едно кафенце за  събуждане !



 

# 278
  • T"A
  • Мнения: 2 515
А и понеже пътуванията са свързани с вземането на отпуск, колко дни годишен отпуск се полагат на работещите при вас?

Първите 4 години при пълен работен ден имаш право по закон на 14 дни платен отпуск, след това стават 16 дни и т.н. Всъщност всеки месец работа натрупваш по ден и половина право на отпуск, излиза ти в отчетния документ за заплатата (тлуш маскорет). Можеш да ги вземеш още в началото на стажа си в една фирма, и после ти излиза, че си на минус с отпуската (докато си ги наваксаш със стаж)... Временни договори не ти осигуряват право на отпуск. Законът не задължава натрупването на дни за отпуск и прехвърлянето им за следващата година, само 7 дни натрупваш, но тук зависи и от фирмената политика, напр. мъжът ми може да натрупва невзетите дни и да ги прехвърля за следващата година, но не повече от 60 накуп, след което ги дават като заплащане, откупуват ти ги. Пак по закон трябва да предупредиш 2 седмици предварително, но работодателят може и да ти откаже, ако времето не е подходящо от г.т. на натоварването в службата.  Аз сменях работни места и колкото и да работих, в общи линии, нямах право на платен отпуск  newsm78 При половинката от невзети отпуски през годините сега и пътуването до Бг за бълг. сватба и медения месец - все беше с платена отпуска   Flutter Има и разни други - за сватба дават три дни, при починал близък също отпускат няколко дни, при раждане на бебе - също, и т.н.   Grinning Проблем за родителите е, че децата са във ваканция по празниците, напр. ако празникът е 7 дни, почивни са първият и последният, но детето е ваканция през цялото време и понякога се налага и тогава да се вземат няколко дни, за да си го гледат вкъщи....


Всъщност на вас не ви ли липсват коледните празници и атмосферата по това време Thinking

Много! Аз вече го писах толкова много пъти, че ставам банална  Blush Но съм имала някои много тежки години, примерно веднъж не исках и да чувам как празнуват в Бг, защото всеки път ми се свиваше сърцето Sad Тази година се подготвям от рано и мисля, че успявам да си създада празничната атмосфера  Peace То не е лесна задача, защото каквото и да правиш, ако само ти празнуваш, не е празник, трябва да е споделено, да има и други празнуващи...  Rolling Eyes http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=352270.msg9375868#msg9375868. Сега пиша картички, това доста помага да се усети наближаването на празниците, иначе може и да пропуснеш, да не ги усетиш  Confused

# 279
  • Мнения: 323
Момичета имам молба дайте ми сайт за поздравления,че се чудия вече как да изляза от клишираните пожелания за Коледа и Нова година.На бг.език обаче.
Къде да намеря филма "Лимоново дръвче".

# 280
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Криси, по-добре търси в чуждоезични сайтове - бълг. са малко и най-вероятно и получателят има достъп до тях, ще те усетят, че е преписвано  Laughing Напиши в гугъл "поздравления коледа", ето при мен резултатите от търсенето:
http://www.google.co.il/search?q=%D0%BF%D0%BE%D0%B7%D0%B4%D1%80% … ;client=firefox-a
или "пожелания коледа" дава следните резултати: http://www.google.co.il/search?hl=iw&client=firefox-a&rl … 5%D7%A9&meta=

За филма "Лимоновото дърво" плюшено мече ще ти пише, аз го гледах на кино  Peace

# 281
  • Мнения: 558
Първите 4 години при пълен работен ден имаш право по закон на 14 дни платен отпуск, след това стават 16 дни и т.н. Всъщност всеки месец работа натрупваш по ден и половина право на отпуск, излиза ти в отчетния документ за заплатата..
това май не е много добре за хора, сменящи редовно работното място...
и ако правилно съм разбрала след 4-та година на едно и също работно място максималният платен отпуск е от 18 дни (= 12 месеца x 1,5 дни) ?!?!
при нас май са към 30 дни, но не съм сигурна... аз съм на половин работен ден и имам право на 2 дни отпуск на месец:12 x 2= 24 дни.. и тук могат да ти откажат отпуск, ако е много натоварен период, но това се случва само на разни консултанти, инвестмънт бенкърс, менаджери.. за останалите (във фабриките или пък големите магазини) обикновено наемат сезонни работници, или служителите си поделят задълженията.


Всъщност на вас не ви ли липсват коледните празници и атмосферата по това време Thinking
Много! Аз вече го писах толкова много пъти, че ставам банална  Blush Но съм имала някои много тежки години, примерно веднъж не исках и да чувам как празнуват в Бг, защото всеки път ми се свиваше сърцето Sad
а защо не си ходите в БГ точно по това време вместо лятото?

и на мен в първите години ми беше много тежко, защото родителите ми и сестра ми са се събрали на коледа заедно, пък аз само с приятели тук, но  Sad
сега вече свикнах...голямо предимство е, че и тук празнуват..сега магазините и улиците вече са украсени, имаме Weihnachtsmarkt - коледни базари на открито,голяма атракция са, пълно е със холандци, белгийци и французи...предлагат се разни джунджурийки, шалове и шапки, свещи... неща за хапване, някои от тях се готвят само по това време на годината, и естествено Glühwein- греяно червено вино с подправки.. навън мирише на канела и карамел...само сняг ни липсва...заради Рейн климатът е много мек и сняг в града не се задържа..но на 15 мин. с кола извън града има доста дебела снежна покривка...

и на мен ми се ходи някъде в чужбинско, ама не знам къде... Гърция или Италия сигурно  Heart Eyes... много си ги обичам и на каквото и време да случа, си ми харесват... в Париж ходя само когато е топло, иначе се вкисвам..като бях за пръв път в Брюксел ме валя такъв дъжд,че нямам никакво желание да ходя там втори път, а е само на 2h път от тук..

# 282
  • Мнения: 2 952
   Това с писането на картички си е супер! Не съм писала картички - ХАРТИЕНИ  , не интернет картички  от  сума ти време ...Много е сладко ! И като се замисля - нямам адресите на приятелите си и родата от БГ !!!!!  С този интернет сме си забравили адресите ! Ама , че работа!  ooooh!

  Обаче имам малка елха -  2 педи  Crazy Гирлянди ....камбанки....за прозореца ...Ще ошашавя пак свекъра и свекървата ама смеят ли нещо да ми кажат !Аз както се усмихвам и се обичаме така ставам и зла вещица  Twisted Evil.....Малко ли си промених целия живот по техен тертип , я ! Ялла , шекет, дай , маспик , нудниким! Халас ! Яааалла !!!  Rolling Eyes Никакви такива  Whistling .... Те  ми се усмихват и се споглеждат ама и това ще мине - на всичко се свиква ...аз как  свикнах с всичките им щуротии  Whistling ....   Wink Иначе се обичаме и досега не сме си казали нищо напряко (щото те ми цепят басма повече отколкото аз на тях) . Свекъра се страхува от  едно наказание - да не му дам да види децата ... Тогава ще умре  Joy Аз не съм чак толкова зла де ....един път съм прилагала тоя  чалъм ...видяхме , че проработи и от двете страни сме наясно  hahaha .... Всичко ни вземи ама децата дай .....  hahaha Да , ама хем всичко ще ви взема хем и децата са си мои ...Такива работи ....  Whistling  Боже , какви философии .... международни някак си ...  Joy ...

 Мента , като свършим 20 страница ще пуснеш ли новата тема ?

 Айде , заминавам!  

Ех .....  Simple Smile

# 283
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Пепеляшке, на вас ви е голямо предимство, че можете да пътувате и по земя  Hug (с кола или автобус), както и нискотарифните полети, които тук едва навлизат ... И самолетните билети ти излизат солено  Rolling Eyes Не случайно израелците пътуват много до Далечния Изток и до Щатите, полетът е по-скъп, но там на място престоят ти излиза по-евтино и това компенсира. Европа е скъпа - плащаш самолетен билет, после хотел и храна - на високи цени, и става една  Crazy

За отпуската - дадох пример с положението при половинката, при него в момента е ден и половина на месец, но той е от 5 години и нещо в една фирма  Peace Максималната отпуска е 28 дни, а максимума го достигаш на 8-мата година. Схемата е такава:
до 4 години - 14 дни
5 години - 16 дни
6 години - 18 дни
7 години - 21 дни
8 години - 28 дни платен годишен отпуск

За Коледа People Santa... аз съм страшно зиморничева и като пътувам зимата разликите в температурите тук и там са от порядъка на 20 градуса, докато свикна, съм като болна - голям шок е! А лятото бягам от най-големите жеги тук; гледам и да го съобразя с други събития, пр. рожден ден на някой близък, или както беше тази година - сватбата  Peace Но наистина имам намерение с появата на децата да променя сезона за почиване и тогава ще си караме празниците в България, тук нищо няма да разберат  Confused
Снимката на Коледния базар е страхотна! Личи си, че атмосферата е от празнична нагоре  Grinning И ние сме си мислили това като алтернатива - по Коледа да пътуваме до европейска страна, екскурзиите в този сезон са евтини  Wink Още един проблем имаме и той е, че любимият е най-натоварен около нова година, защото те програмират за телекомуникациите и системите им имат нужда от специална поддръжка тогава, когато са най-използвани. Много често и ги командироват точно за Коледа или НГ  Crazy

Пете, ОК  Peace Аз надписах 31 картички през последните 2 седмици, 28 от тях - коледно-новогодишни. Много обичам хартиени картички и си ги пазя всички (в кутии от шоколади  Grinning)

# 284
  • Мнения: 2 952
   А...по Коледа не е евтино в Европа (зависи къде) ..... Цените се вдигат с по 200 Евро на човек по Коледа.Сега до Париж - 4 нощувки и самолетен билет на двамата излиза грубо 1500 Евро .... Можеше да е около 1000  ако не беше по Коледа . Освен това ще има харчлък , но той си е константа , не влиза в тия  сметки. Лондон е по-евтин в долари за същия пакет. В Париж ще  се наложи да ползваме метрото , казаха , че  ще  е  лесно .... Студ  да видим ...аз не съм свикнала без кола  Crazy Хайде да не говоря много, че  да организираме гледачи за децата .Искам да са си у нас  децата , да си спят  в леглата.Да им липсваме само ние , а не и домът да се ошашавят ! 5 дена си е бая , направо ме стяга шапката ... Виках 2  дена - 3 , а то 5 !  Crazy

  Моя мъж си взе отпуската като бяхме в БГ - платената всичката , но пък сега ще си вземе неплатена , поне шефът му дава ....Ще им е трудно без него, но пък са няколко дни като захванем петък и събота като почивни. Никакви телефони , интернет по работа! Stop Шекет !     Whistling

  Боже , 31 картички изписала !Браво на тебе , аз - 0 ! Ще  звъня по телефона по коледа и това е , скайп и телефон! Умря в мене детската искра и дадо мразовските трепети ...е , га ти ! Одъртях !  ooooh!

  Чао ви !

Общи условия

Активация на акаунт