Черен списък на храни и хранителни продукти - Бг

  • 269 537
  • 1 823
  •   2
Отговори
# 810
Здравейте!

   Пиша ви по повод маргарина и MSG (monosodium glutamate, E621, или още така наречения натриев глутамат).  Това са известни за повечето заинтересувани от здравословен живот хора, особено вредни храни.  Още повече в университета се бях записала на всички класове които бяха във връзка със "модерните съставки" в храните и тяхното влияние на човешкия организъм и установих, че много независими организации и учени са изследвали MSG и маргарина  (а и много други за които мога да ви пиша по-късно) и са заключили, че имат особено пагубен ефект върху организма.

  Преди няколко месеца се върнахме  с мъжа ми в България (преди учеме и работехме в САЩ) и една от причините беше възможността за по-здравословен живот за бъдещите ни деца: по-малко химически обработени зеленчуци, плодове, мляко, месо и т. н.  И все още съм на същото мнение: тук е много по-лесно и човек има по-голям избор от органични храни!  Така че мами, това е голямо предимство което вие имате пред повечето американски, пък дайе и западноевропейски мами!  За съжаление, информацията за това кое е здравословно, кое не и за кое в момента се спори е доста ограничена, а често даже заблуждаваща (здравословния маргарин с Фибри с който ще забравим всички диети!?; Разтворима напитка с аспартам която ще направи моето дете по-здраво?!???).  Затова аз съм решила да предам какавата информация аз имам на всеки заинтересован.  Също така смятам, че заедно ще бъдем по-силни и можем да променим много неща, включително и вредните съставки в някои готови продукти!
   Относно натриевия глутамат (MSG) това представлява вкусов подобрител - кара организма да приема дори некачествената храна като вкусна и потиска рецепторите които ни казват кога сме си заситили глада.  Някои от по-страшните ефекти са: затлъстяване, диабет, проблеми с очите, раздразнителност и трудно съсредоточаване особено при децата и мозъчни увреждания.  Д-р John W. Olney, изследовател на нерви в Washington University, St. Louis, Missouri провел експеримент с мишки хранени с храни съдържащи MSG.  Резултата бил шокиращ: мишките затлъстяли в чудовищна степен.  Той смятал че затлъстяване в такава степен може да се дължи на увреждане на мозъка и установил че натриевия глутамат причинявал лезии в хипоталамуса и други отклонения от нормите.  Много именити неврохирурзи са съгласни със становището му и го обясняват с факта, че натриевия глутамат възбужда нервните оконщания до смърт.  Друг съвсем прост факт от американското минало и натриев глутамат е свързан с китайските ресторанти.  Те първи са започнали да употребяват тази съставка в готвенето на тяхните ястия.  След известно време общността започва да забелязва връзката между главоболие, подуване на стомаха, припадъци  и други оплаквания с китайските ресторанти.  Нарекли явлението Китайски синдром.  В последствие се оказало, че не става дума за китайски а за MSG (натриев глутамат) синдром.  Ресторантите спрели употребата му и до сега могат да се видят големи табели на входа на почти всеки китайски ресторант в САЩ "NO MSG".  Мога да говоря много за учени изследвания, факти и мишки, но не това ми е идеята.  Тази съставка я намерих в метро и в пикадили в секцията с подправки, повечето кубчета булъони я има а също така и в chio chips (с изключение на този само със сол).  Ако не можете да избягвате тези продукти, поне избявайте да ги давате на децата, защото като повечето вредни неща, те оказват най-пагубен ефект именно на тях.
   За маргарина и факта че е почти идентичен с пластмасата мога да ви напиша утре ако имате интерес.
   Ето и личния ми e-mail: annaenchea@yahoo.com

# 811
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Bonbonesa,
мерси за информацията.
Ще се радвам и в бъдеще да споделяш пак.
Поздрави!

# 812
  • Мнения: 988
бонбонеса, благодаря за постинга! Мога да потвърдя че натриев глутамат се продава свободно в БГ (Пикадили)  и предполагам че се прилага безконтролно в китайските ресторанти, а и дали само там... За маргарина също знам, че се влагат някакви нефтени субпродукти и такова чудо в моя дом не влиза, отрязала съм и всякакви бульони и подправки тип "маги" и прочие.

Предлагам да си направим отделна тема за вредните и опасни храни - имам предвид по принцип, защото тази май е по-скоро за оплаквания от конкертни марки... Да включваме не общоизвестни неща като холестерол и т.н. а да пишем инфо за такива неща като натриевия глутамат, ГМОи др... а пък ако вече има такава обобщаваща тема, моля дайте ми линк  Praynig

# 813
  • Мнения: 784
И аз бях чувала, че е вреден натриевия глутамат, ама защо - сега разбрах. Ще ми бъде любопитна и информацията за маргарина  bouquet
Но наистина ще е по-полезно ако се направи отделна тема за вредните храни и се закове.

# 814
  • София
  • Мнения: 1 163
аз да се оплача от замразени зеленчуци HAPPY COOK Купих ги от Кауфланд, там други не продават. Плика съдържаше микс-царевица, грах, чушки, моркови. Дотук всичко хубаво, но когато ги сготвих с ориз и пиле, те се оцветиха от граха, пилето и ориза зеленееха, а граха имаше много неестествен  зелен цвят. Разрязах няколко грахчета всички от вътре бяха бели.  И вкуса им не беше нормален. Какъв е тоя оцветен грах, и нали граха  си е зелен по принцип , за какво им е да го оцветяват? Дали е бил стар- но беше си уврял, или да е било нахут? newsm78
И други неща съм изхвърляла от Кауфланд, продават неизвестни марки, чиито продукти са некачествени, затова се хвалят, че имат ниски цени.

# 815
  • Мнения: 25 610
И аз ти благодаря, Бонбонеса!   bouquet
Винаги съм се чудела какво му е толкова вредното на мононатриевия глутамат, освен, че е алергоген. Сега вече разбрах!

# 816
Разбирасе, че има санитерен контрол, но в съответния ден всичко и навсякъде се излъсква и т.н. На проверяващия му се дават тарелки с мръвка уж за дегустация и така се уреждат нещата. Пакетираните стоки от хладилните витрини не всички са производство на Метро като Кенар, СамиМ,  Бони оборот и др. Но всичко, което е с етикет собствено производство НЕ. Спомням си, че преди коледните празници бяха заредили много свинско месо, което след това замразиха и по празниците беше размразено...... А за сиренето което е опъковано във фолио, то  се разфасова в Метро от тенекии, а това което идва вакумирано си е от производителите.

# 817
  • Мнения: 259
Искам и аз да споделя нещо-през септември2005 г. купихме кайма от Била-собствено производство.С част от нея направих пюре на Дими,а от другата част направих кюфтета.Колкото големи ги сложех тези кюфтета,толкова големи ги вадех от олиото,никога не ми се беше случвало такова нещо.И познайте резултата не закъсня...Дими като я почна едно разстройство,че няма край,и на края излезе,че има САЛМОНЕЛА.От тогава не купуваме нищо собствено производство на тези магазини,че даже и месо.

# 818
  • Мнения: 784
на края излезе,че има САЛМОНЕЛА
че салмонелата от месо ли се хваща?

# 819
  • Мнения: 9 903
може и от месо.

# 820
  • София
  • Мнения: 896
Бонбонеса,
Благодаря за информацията  bouquet
Ще чакам с интерес и друга полезна Hug

# 821
Направих нова тема където да обсъждаме вредни и полезни съставки:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=171049.0

# 822
  • Мнения: 9 903
траен варено-пушен салам Бургас на месокомбинат Ловеч. Отврат, смърди на пушено, но не и на салам. Пусна един пръст мазнина в гювечето, което направих, за да го използвам все пак.

# 823
labrex сваряваш прясно мляко от гадните бутилки на бабите, които продават по пазарите и като стане поносимо на пипане с пръст се заквасва с друго кисело - 1лъжица на буркан. става и с елена и с друго домашно ако имаш. и не се разваля за 3 дни, а не знам защо изържа поне седмица. а, бурканите се завиват за 4 часа с одеало за да стане заквасването.

Благодаря!  bouquet  bouquet  bouquet



 smile3525       благодаря

# 824
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Ще добавя със съжаление сладко на фирма КРАМИ.
Взех си няколко пъти и много ми хареса - вътре имаше плодчета. Последният път беше желирана, оцветена вода със захар.

Жалко, че никоя фирма не се старае да поддържа добро качество.

Общи условия

Активация на акаунт