Подкрепете активното естествено раждане в БГ!

  • 130 611
  • 3 189
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 236
Аз пък не виждам защо ЗК трябва да поема секциото по желание?  Shocked От къде на къде? И защо трябва да се плаща нерегламентирано, след като си има ценоразпис в различни болници, за тези, които искат да раждат секцио, без да имат мед. показания за това.

Именно.Сега не плаща ЗК, защото хората си плащат по ценоразпис в болниците. Ако се въведат ограничения ще се плаща на лекарите нелегално, за да може, който държи на секцио да влезе в ограничението от 10-15%.
Аз самата предпочетох да родя в частна болница, за да мога да диктувам правилата без да се налага да правя лични подаръци на някой лекар.
В този смисъл съм ЗА петицията, а именно да има човечно отношение към жените, да могат да се избират процедури, упойки и т.н., родилката да има контрол върху процеса на раждане и лечението провеждано върху нея и бебето и т.н.

Но не приемам някой да ми отнема правото да се възползвам от каквато и да е медицинска процедура при положение, че си плащам и не ощетявам никого.

# 31
  • Мнения: 2 746
Като цяло идеята е добра.На първо място съм съгласна, че не трябва в почти 100% от случаите при нормално протичащо раждане да се прилага окситоцин и т.н. медикаменти, след като може и без тях. И кърменето - нивото на подготовка на кадрите в АГ-отделенията е плачевно!!! Няма компетентна помощ!!!
Но петицията има доста слаби места и аз няма да я подпиша.

# 32
  • Мнения: 349
Подписах.  Peace Страхотна инициатива, дано има успех и резултат  Hug
Peace

# 33
  • София
  • Мнения: 23 097
Невъзможно ми е да го подкрепя при положение, че съм била на косъм от смъртта и бебето също! За нищо на света не бих родила отново така, но разбира се всеки си има своята история и съображения  Peace Всъщност не бих раждала повторно изобщо...

# 34
  • Мнения: 2 401
Крайно време е в България да се променят нещата затова подписвам!

# 35
  • Мнения: 6
 newsm10 Подпис

# 36
  • Мнения: 485
Благодаря на всички за коментарите и подкрепата!   bouquet Всяко мнение е важно и всяка от вас може да допринесе за каузата.

tonkabonka, искаш ли да споделиш защо се е стигнало до там да си на косъм от смъртта? Предполагам че си раждала в болница и си била под наблюдение?

Искам да е ясно, че ние не отричаме постиженията на съвременната медицина и сме съгласни, че има случаи, когато намесата е наложителна. Но е факт, че в момента се злоупотребява с интервенциите, със секциото също. Всъщност активното раждане е опит да се намери по-добър баланс между природата и достиженията на съвременната наука - баланс, при който науката се опитва да разбере и подмомогне природата, а не да я контролира и доминира над нея. Не винаги активно раждане означава напълно естествено. Разликата се състои в това, че при активното раждане жената е главно действащо лице. Тя е добре подготвена и информирана и има активна роля при избора на обстоятелствата, при които иска да роди - процедури, които ще й бъдат направени, подходяща атмосфера, присъстващи лица. Раждащата жена има свобода на движение през цялото време. Освен това тя получава непрекъсната подкрепа от близките и от обгрижващият персонал - не се прилагат рутинни интервенции и се зачита се индивидуалността на всяка родилка и на всяко новородено дете.

viva_nova, ще е чудесно да се спрем по-подробно на тези слаби места на петицията, за които говориш. Вашите коментари са добре дошли, в никакъв случай нямаме претенциите, че сме перфектни. Тази петиция е резултат от дълга и усилена работа на много хора, както и сериозни проучвания. В екипа ни има лекари, психолози, юристи, които са участвали в написването й. Разбира се, освен това всички сме майки и можем да говорим от личен опит за тези неща. Вече повече от две години непрекъснато четем и събираме разкази за раждания от България и от чужбина (сравнението не е в полза на България, уви). Преди да пуснем петицията за подписване сме се консултирали с лекари и акушерки с дългогодишен стаж, които работят в системата в момента, и имат база за сравнение как е било преди години и как е сега.
Но ако въпреки това вие виждате пропуски, които сме допуснали, ще се радвам да ги обсъдим  Peace

# 37
# 38
  • Мнения: 3 506
Подкрепям петицията, подписала съм я отдавна и също като Duol и Iva_D, като човек, участвал в създаването и, бих искала да благодаря на всички за подкрепата и да кажа, че бих се радвала да обсъдим местата, които пораждат въпросителни.

Прави ми впечатление, че доста хора се въртят около цитираните в точка 1 проценти. Искам да ви обърна внимание, че за разлика от процентите на МЗ, които наскоро обсъждахме, в случая не говорим за ограничения, а за показатели за качество. Те нямат нищо общо с правото на избор. Те са нещо, което ще дойде като следствие от промяната в майчиното и детското здравеопазване и ще се използва за сравнение между различните заведения.

С други думи, ние не искаме, ако родилното Х има 10% раждания с епизиотомия, да бъде наказано, защото не е изпълнило плана. Това, което искаме, е да се види защо се получава така, че родилното Х не достига този показател за качество - може би там нещо не се прави както трябва, значи трябва да се види кое е това нещо. Ако се покаже, че в периода У е имало обективни причини да се прехвърли този процент, то в следващия период нещата трябва да са по-различни и т.н. Основната идея е, че АКО се предлага качествена родилна помощ, съответстваща на световните стандарти и практики, резултатът си проличава от достигането на тези показатели за качество. Това е показано в не едно изследване, в не една държава, като част от изследванията сме цитирали в референциите.

# 39
  • Мнения: 3 271
Мими, много добре казано   newsm10

tanky, наистина ли не разбираш, че никой не се опитва да ти вземе правото на избор, а напротив, да ти даде цялото такова! Разбира се, че ако има други фактори и заплаха за майката и/или бебето никой няма сляпо да следва плана на раждането, но това са все пак по-скоро изключения отколкото правило. А ако някой иска секцио и си плати - никой няма да го спре! В онази другата тема с онези другите проценти се говореше за здравната каса! И както няколко човека много правилно отбелязаха ти едва ли би искала с твоите здравни осигуровки някой да си прави по-красив бюст примерно. Та и със секциото без медицински показатели е така.
И аз да кажа отново - онова ограничение от МЗ е механично, т.е. този тип мерки "лекуват" следствието, а процентите дадени в тази Петиция ще дойдат като следствие от правото на избор, защото е доказано в изследвания и от професионалисти, на който мисля можем да е доверим, че просто това Е процента, в който тези интервенции се налагат. Все пак както има майки, които не искат да кърмят, не искат да бъдат с бебетата си след като се родят, а предпочитат да си починат от самото раждане, така ще има и такива, които да предпочитат този тип манипулации. И в това няма нищо лошо, когато избора е ИНФОРМИРАН! Но е хубаво да можеш да избираш, нали  Peace

# 40
  • Burgas
  • Мнения: 1 584
6te podpi6a makar 4e sigurno nikoga niama da rodia po normalen pat za6toto parvoto mi rajdane e sekcio ne po moe jelanie prosto niamah drug izbor ,a ako re6a da imam vtoro sigurno pak 6te e sas sekcio.Neznam imali veroiatnost ako vsi4ko e normalno da rodia po estestven pat vtoria pat sled kato parviat pat e sekcio.

# 41
  • Мнения: 298
Крайно време е в България да се променят нещата затова подписвам!

# 42
  • София
  • Мнения: 23 097
tonkabonka, искаш ли да споделиш защо се е стигнало до там да си на косъм от смъртта? Предполагам че си раждала в болница и си била под наблюдение?
Но ако въпреки това вие виждате пропуски, които сме допуснали, ще се радвам да ги обсъдим  Peace
Не само, че раждах в болница, но и в частна такава срещу достатъчно пари (Токуда). Може би трябваше да подчертая, че аз за себе си вече не съм за естественото раждане. Аз съм ЗА избор от страна на бъдещите майки. Лошото е, че заради един кофти лекар, който имах късмета да избера, сега съм на това мнение. Дано с времето да мога да го преодолея и да преосмисля позицията си. Иначе самите болки при това раждане бяха адски, получих и гърчове от тях... (това е най-малкото и безобидното де).
Иначе за самото раждане не ми се говори. Описвала съм го веднъж в темата за Токуда, т.е. има го някъде из постовете ми.
За мен по-важно е не какво раждане ще изберат бъдещите майки. Най-важно е раждането да протече без усложнения и да се радват на добро здраве и най-вече да нямат психически травми от него!

# 43
  • Мнения: 63
Категорично съм против такава петиция! Едва ли не трябва да започнем като животните да раждаме сами! Всеки трябва сам да може да избира как да роди, защото освен медицински причини за раждане чрез секцио има и психологически фактори и възрастови граници, които също са важни!А спазването на проценти, когато става дума за човешки живот е абсурдно!!! Naughty

# 44
  • Мнения: 3 506
Neznam imali veroiatnost ako vsi4ko e normalno da rodia po estestven pat vtoria pat sled kato parviat pat e sekcio.

Благодаря за подкрепата! Зависи от причините, наложили първото ти секцио, но е твърде вероятно да няма проблем да родиш естествено втория път. Това е едно от исканията ни в петицията - едно секцио да не означава механично, че всяко следващо раждане трябва да е секцио. Дано успеем!

tonkabonka, намерих разказа за раждането ти и смея да твърдя, че поне една част от нещата щяха да се развият по-различно, ако в болницата прилагаха практиките, за които настояваме в петицията. А що се касае до това

Най-важно е раждането да протече без усложнения и да се радват на добро здраве и най-вече да нямат психически травми от него!

- за нас това също е най-важното и смятаме, че пътя към постигането му е подобряване на АГ обслужването в съотвествие с най-добрите световни практики, което и искаме в нашата петиция.

Slava78, ти петицията само до процентите ли я изчете? И къде видя желание да се ограничава правото ти на избор? Както вече неведнъж писахме, петицията е именно ЗА правото на избор.

Общи условия

Активация на акаунт