Подкрепете активното естествено раждане в БГ!

  • 130 599
  • 3 189
  •   1
Отговори
# 1 545
  • Мнения: 2 829
Мишка Моя, надявам се че жената ще събере сили и ще заведе дело. Въпреки че се съмнявам, т.к. очевидно няма подкрепа и вероятно делото би довело до семейни проблеми и т.н. Замислих се аз как бих постъпила в такава ситуация и честно казано не знам. Не знам дали бих жертвала част от времето си през първите месеци на бебето за да се боря за справедливост...
И, с риск да ми се разсърдите и с цялото си съзнание, че това, което се е случило на раждащата жена е издевателство и тя не го е заслужила, каквото и да е направила... Струва ми се, че някак войнствено се настройват жените, които искат естествено раждане. Мисля, че ако жената бе подходила някак по-дипломатично с лекарите шанса да и помогнат, вместо да я насилват (няма как да го нарека по друг начин) би бил по-голям.

# 1 546
  • София
  • Мнения: 2 249
мишка моя, не разбирам какво точно искаш да кажеш с тези референции. Те не противоречат на исканията ни. Нито петицията е в противоречие с тях, понеже навсякъде е написано "освен по медицински показния и друго изявено желание на майката". Не знам също за каква 1929г става въпрос, понеже няма референция, датираща от тогава в петицията. Подобни коментари на тези, които четеш в момента във връзка с практиките са подробно дискутирани и в ръководството на СЗО и в книгата на Енкин - подробен обзор на изследванията и проучванията по всяка процедура. И двете ги има достъпни за четене.

# 1 547
  • Мнения: 925
...И, с риск да ми се разсърдите и с цялото си съзнание, че това, което се е случило на раждащата жена е издевателство и тя не го е заслужила, каквото и да е направила... Струва ми се, че някак войнствено се настройват жените, които искат естествено раждане. Мисля, че ако жената бе подходила някак по-дипломатично с лекарите шанса да и помогнат, вместо да я насилват (няма как да го нарека по друг начин) би бил по-голям.
Янаст, напълно съм съгласна с теб! Аз съм изцяло ЗА естественото раждане, опитах се още първия път да имам такова, сравнително безуспешно. Родих вагинално, но далеч от естественото. Не съм отишла войнствено настроена в болницата, но и явно не съм намерила достатъчно сили и авторитет да избегна рутинните практики на лекарите и не ми спестиха и системка, и Кристелер, и епизиотомия....Да не споменавам отношението.
Та мисълта ми е, че борбата ни е раждащата жена да се приема като ЧОВЕК с всички конституционни права, както и бебето й. А, още нещо много важно - бебето НЕ Е собственост на болницата и лекарите. Мястото му е с майка му, и САМО тя може да казва кое и как по отношение на него. Вярно е, че болшинството от жените отиват да раждат много неинформирани (и аз не правех изключение първия път), но това не оправдава лекарското отношение към тях - да се правят процедури без капка информация, да не говорим за съгласие.
На мен ми се иска, като раждаме в болница или родилен дом (няма в БГ такива, за съжаление), да отиваме спокойни, концентрирани само върху себе си, раждането и предстоящата поява на малкото човече. Не да се чудим дали да бъдем войнствени, или дипломатични и кой ли подход би сработил, та да успеем да родим, както искаме. А сега жената първо се бори с лекарите, а после мисли как да роди по оптималния за нея и бебето начин  Confused

# 1 548
  • Мнения: 2 376
По-горе беше повдигнат въпроса за финансиране на родилни къщи.
Ние платихме над 3000 лв за раждане и първи дни с бебето, които ми оставиха емоционална травма, вероятно, за цял живот. Мисля, че тези пари биха стигнали за това някой да ми държи ръката, да ми подава затоплени възглавнички, да ми се усмихва, да е чистичко, топличко, а като се чуе, че има такава възможност, ще дойдат тълпите и ще има парички да се правят ремонти за елиминиране на стафилококови инфекции...., ако не билет до Холандия вече може да се вземе за 40 евро в двете посоки..

Защо тук наистина таткото трябва да е с железни нерви, за да присъства на раждане: Опитът споделен от съпруга ми, като се има предвид, че всичките му познати и роднини с деца са присъствали на раждането на децата си, най-често вкъщи, е: "Никога не съм чувал, да има толкова много кръв...".

За клизмата: в болницата ме приеха почти родила, една акушерка изпадна  в паника, че няма да успее с клизмата.. Е, успя, но въпросната подейства след като родих и не престана да действа през следващите два дни  Sick Е за какво беше толкова задължителна?! Отидох подготвена, но и бръсненето не се размина.

п.п. Разказът по-горе наистина е за съд! Ако не, поне една жалба си заслужава да пусне до директора на болницата.

# 1 549
  • Мнения: 1 224
yanast написах по-горното заради следното мнение на доц.Сираков :
Цитат
Но също така не по-малко пъти ми се е случвало да се намесвам грубо, силово, с Кристелер, с всичките си сили, с епизиотомия, вакуум или форцепс... И бебето се е раждало живо...
И въпреки всичките ми предпочитания ще продължавам така да действам и да не слушам майката, ако тя, в този «силно емоционален момент», започне да ми казва – «това не искам, онова не искам». Защото тук става дума за ЖИВОТА на детето й, а нерядко и за нейния собствен. Нещо, което тя не може да прецени. И колкото и да казваме «тя си носи отговорността», добре знаем, че после лекаря ще бъде обвинен. Ако не от родилката и нейните близки, то поне от неговата собствена съвест. Защото той е професионалистът. И знае как трябва да се действа, а не е действал. И това «тя не ми разреши» звучи абсолютно смешно  и неприемливо.
Ето това е критерия на болниците за това, как е протекло раждането.Бебето е живо, майката също.Раждането е успешно и без забележки.Никой няма да даде ход на такова дело.А жалба наистина може да се подаде.В някои болници вече правят параклиси, викам и по един арменски поп да сложат, има доста хора да му се жалват... Tired
Абсолютно съм съгласна с Britt, едно естествено раждане е дори много по-евтино.Защо няма поне една родилна къща в България, частна.Търсене има.Гилдията ли не разрешава, има законови пречки ли?

# 1 550
  • Мнения: 36
По-горе беше повдигнат въпроса за финансиране на родилни къщи.
Ние платихме над 3000 лв за раждане и първи дни с бебето, които ми оставиха емоционална травма, вероятно, за цял живот. Мисля, че тези пари биха стигнали за това някой да ми държи ръката, да ми подава затоплени възглавнички, да ми се усмихва, да е чистичко, топличко, а като се чуе, че има такава възможност, ще дойдат тълпите и ще има парички да се правят ремонти за елиминиране на стафилококови инфекции...., ако не билет до Холандия вече може да се вземе за 40 евро в двете посоки..
Именно - раждането вече стана лукс откъм пари, а практиките на лекарите по време на раждането грам не са се променили. Дано за второто дете се появи някой родилен дом, че да се порадвам и аз по-спокойно на раждането. Чудя се при нарастващата информираност и желание на майките да раждат възможно по-естествено, защо се бавят  newsm78

# 1 551
  • Мнения: 561
Така е, подготвен-неподготвен-все едно ти се случва. Емоционалната травма като че ли е по-голяма за жената, която има нагласата за естествено активно раждане.
Подписала съм петицията, но за мен това е борба в вятърни мелници. Практиката показа, че от петиции файда никаква, нужно е лобиране на политическо ниво  Peace.
Така или иначе нещата няма да се променят за един ден, нужно е да мине много много време.
И Да-аз съм за това българските лекари да бъдат съдени, за да им бъде отнето усещането за безнаказаност, с което живеят.

# 1 552
  • Мнения: 3 869
[Защо няма поне една родилна къща в България, частна.Търсене има.Гилдията ли не разрешава, има законови пречки ли?

Ровя се по въпроса от достта време. И двата проблема ги има. Гилдията на АГ-тата и страхът на акушерките да работята сами, въпреки знанията на някои от тях; нали толкова години са натиряни в миша дупка и са принизявани до асистиращи на доктора... Правно погледнато има вратичка, и доста неуредени моменти; но неуредното не е забранено. Точно както стои въпроса и с планираните домашни раждания. Най-общо казано, каса е са за една постройка или част от такава в близост до болница, с 4-5 самостоятелни стаи със санитарен възел, и няколко акушерки, за да могат да си разпредалят смените. Но наякой трябва да се хване да го направи... А и инвестицията ще може да се изплати след няколко години (което всъщност е нормално за всеки инвестиционен проект)...

# 1 553
  • Мнения: 453
Свинското отношение с родилката, чийто разказ е постнала Меги, се дължи на това, че е отишла при дежурен екип, а не си е платила една хубава сума. Тогава със сигурност щяха да се държат по-човешки с нея. Казвам го от опит - 2 пъти съм раждала в Тина Киркова, втория път платено и с изискавания за максимално естествено раждане. Получих го във висока степен, както и нормално отношение. (Е, не са ми говорили на "вие" и на "госпожо", ама на коя българска родилка са го правили?). Първия път отидох да раждам с усмивка на уста, а докторът в приемната като ме видя такава и се разкрещя за "добре дошла", за да възцари необходимото объркване и страх у родилката. Родих болезнено и с много медикаментозни интервенции, информация за хода на раждането не ми даваха никаква. Не ми отговориха на въпроса колко шева ми слагат, но шиха 40 минути. А втория път, платено, имах 1 шев, нищо че бебето беше 4 кг., с осукана пъпна връв, а аз на 34 г. Болка почти нямаше, но заслугата за това е изцяло моя.
Сега разучавам тарифите в болниците - между 1000 и 3000 лв. и се чудя колко да дам, за да ме оставят да родя за трети път с максимална ненамеса. В цената слагам и изискуемия рушвет, който лекарите си искат извън обявената ценова листа.

Създаването на родилни къщи сериозно ще повлияе на бизнеса Раждане и лекарите нямат интерес от това. Но Родилни къщи рано или късно ще има, ще имаме избор. Кой ще ги финансира ли? Ами защо не по здравна каса плюс някаква ясна ценова листа, както е в някои частни болници? С радост ще си дам хилядарките там, а не в прекрасните държавни заведения.

Доц. Сираков, линкът който сте подали към "българския" стандарт третира теми, различни от тези на препоръките на СЗО, които Дуол е постнала. Бих искала да се запозная с практическа инструкция за водене на раждане в държавните бг болници. Където ги има черно на бяло изброени показанията, при които се прави секцио, примерно. Мисля, че преди 4 години съм чела нещо такова и ми направи впечатление, че първото ми раждане е водено точно по тая инструкция (с прегледи за разкритие на 2 часа, после инфекция и т.н.). 

Също не разбрах дали можем да направим сравнение по измерими показатели между болница по българския стандарт и такава, спазваща препоръките на СЗО.

И накрая - супер смущаващо ми се струва, че лекари се изказват ЗА секциото по желание!

# 1 554
  • Мнения: 391
Струва ми се, че някак войнствено се настройват жените, които искат естествено раждане. Мисля, че ако жената бе подходила някак по-дипломатично с лекарите шанса да и помогнат, вместо да я насилват (няма как да го нарека по друг начин) би бил по-голям.
Не знам как да отговоря на това. Ако някой може да прочете този разказ и все пак да намери и грам вина в жената... Заприличва ми на коментар от типа "Ако не беше с къса пола, нямаше да я изнасилят".
Като си мълчат и слушат и получат екстрите по болниците, тука им се вика, еми трябваше да си кажеш. Като си кажат и си отстояват правата пък са прекалено войнствени. А в края на краищата, шансът да родиш както искаш е почти нулев. Както Доц.Сираков каза - това иска, онова иска..голяма работа.
Раждащата жена не трябва да минава по курсове за финен баланс между борбеност и дипломатичност за да не обиди медицинският екип с правата си. И никоя жена не заслужава или подпомага по какъвто и било начин насилието което е било направено над тази майка. Няма НО, няма АМА. Няма.

Имах готови референции, но друг път.


# 1 555
  • Мнения: 2 376
Шийла, аз не смятам, че Янаст обвинява жената. Напротив. Доколкото разбирам, мнението е, че трябва да сме малко по-хитри и дипломатични, ако искаме да постигнем своето в тази ситуация и в тази действителност. Макар, че от личен опит- това не помага.

# 1 556
  • Мнения: 2 746
Шийла, аз не смятам, че Янаст обвинява жената. Напротив. Доколкото разбирам, мнението е, че трябва да сме малко по-хитри и дипломатични, ако искаме да постигнем своето в тази ситуация и в тази действителност. Макар, че от личен опит- това не помага.

Съгласна съм с това мнение.

Ситуацията на тази родилка е малко като оня, дето постъпил в една фирма и казал "ей сега ще ви покажа кой е шефа". Значи, ситуацията в БГ родилните отделения е такава, че малко или много трябва да се съобразиш с това, което ти предлага персонала. Иначе наистина е по-добре да си родиш вкъщи, както са и казали АГ-тата. И освен това, родилката не е имала подкрепата на мъжа си, който непрекъснато я е притеснявал да бързат за болницата....Ако беше се примирила, че ще не ще отива в болница, и там ще и правят това онова, ако беше избегнала челната конфронтация с персонала, сигурна съм че раждането и би протекло много по-спокойно от това, което е описала.

# 1 557
  • Мнения: 2 185
Ако беше се примирила????
Не мога да повярвам  ooooh!

# 1 558
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
===
И накрая - супер смущаващо ми се струва, че лекари се изказват ЗА секциото по желание!


не се ли борим всеки да прави свободно избора си?
ако визираш мен - не агитирам никого да ражда по определен начин. и защо аз да нямам право да избера?

# 1 559
  • Мнения: 2 746
Ако беше се примирила????
Не мога да повярвам  ooooh!

Да, би трябвало да се примири. Кое те учудва? Или може би трябваше да отиде и да размаха Петицията в приемния кабинет на АГ-то? Grinning Изглежда жената е имала съвсем други очаквания за раждането, подготвяла се е за него по начин, който не се практикува в БГ болниците и затова се е получило така. А всъщност, на какво по-различно раждане се е надявала, не можах да разбера, след като вече има едно дете, родено в БГ болница, и е наясно с условията? Липсвало и е подход към персонала в болницата, това е, според мен.

Общи условия

Активация на акаунт