Примерна схема на захранване (9)

  • 76 504
  • 596
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 1 449

Кафявият ориз е добре да се въведе като нова храна – дори да е въведен бял ориз преди това:
- Пълнозърнестите храни се считат за по-алергизиращи по принцип.
- Пълнозърнестите храни са по-тежки за храносмилането. При детенце с по-чувствително стомахче или в самото начало на захранването нерафинираният ориз може да бъде тежък, затова е добре да се въведе за няколко дни.

И още нещо – ако се предлага домашна каша, не може да се постигне съвсем гладка консистенция, остава фино зърнеста, но все пак много мека и лесна за преглъщане. Някои дечица се нуждаят от поне 2-3 дни, за да свикнат.

Един месец или 20 дни – и в двата случая е добре, че се предвижда повече време за въглехидратна храна като ориза. Така се дава възможност на стомахчето да свикне и да се избегнат обичайните проблеми при въвеждането на зърнените храни като запек и подуване. Все пак 20 дни изглежда по-логичен вариант:
- Детето вече е над 6 месеца, така че физиологически е по-готово от едно дете на 4 месеца например. Вероятността за алергии при по-малките е по-голяма и няма смисъл да се бърза с въвеждането на по-алергизизиращи храни като зеленчуци и плодове (в сравнение с белия ориз), така един месец  оризова каша е разумно. Но за дете над 6 м. не е чак толкова оправдано.
- Ако е само бяла оризова каша, може да омръзне.
- Рафинираният ориз няма кой знае какъв разнообразен витаминен и минерален състав в сравнение със зеленчуците, плодовете и целите зърна.

Елдата – за предпочитане е поне на 7 м. Не е лека храна, въпреки че е полезна. Има препоръки за въвеждане около 6-7 м.; има и препоръки от 8 м. нататък. Повечето са за малко по-късно въвеждане. Елдата не е сериозен хранителен алерген, въпреки че има други алергенни прояви. Така че 7-8 м. е подходящата възраст – преди това могат да се въведат няколко зеленчука и/или плодове.

За бобовите храни – няма смисъл от отделно въвеждане на различните видове. Пък и те се включват на доста по-късен етап, когато храносмилателната система вече ще бъде добре 'тренирана', а и вероятността от алергии ще е по-малка (не че бобовите храни са силен алерген).

# 466
  • Мнения: 2 132
Благодаря ти много Косе Босе   bouquet
Тя моята бебка и без това не харесва много кашата и за това си мислех да и давам само нея 20дни. Днес ще прбвам да я направя с кърма да видя дали ще хапне повече от нея. Иначе имам биологично брашно от пълнозърнест ориз или поне така са го превели на опаковката (на цвят също ми кафенее) и мога да и давам след 20 -тият ден от него до 30-тият. 10 дни достатъчни ли ще са или трябват повече? И изобщо за следващите въглехидратни храни колко дни е добре да се предвидят(от гледна точка да се чувства комфортно стомахчето на бебето)? То като се замисля, може би колкото по-голямо става детето толкова по-малко дни ще трябва да се отделя само на една храна..
Иначе бях предвидила след 20тият ден да дам картоф в продължение на 7дни? Ако продължа така да увелича ли 7-те дни на 10?

# 467
  • Мнения: 2 642
Смених оризовата каша на Милипа с тази на Хип. аз ли си внушавам или наистина е по запичаща? Или поне на наши син така му действа. Та се змислих...сложила съм в списъка за пазаруване днес каша елда, просо, овес. На кой пройзводител да търся? Тоест кои се смятат за най предпочитани. Говорим за безмлечни каши.

Днес ни е 4ти ден от начало на въвеждане на заешко. Приема се ок, но Лео прави реакция от ваксината...и вероятно ще поизчакам с другите неща. Иначе мислех да въведа грозде и чушка и след около седмица да започна с овесена каша. Или пък да вкарам елда и просо и след 3 седмици овес?

# 468
  • Мнения: 2 401
И аз имам два въпроса свързани с кашите:
-добре ли е да се дава всеки ден пълнозърнеста каша или е по-добре само няколко пъти седмично?
-каша с глутен мога ли да давам всеки ден или също да бъде само няколко пъти в седмицата?
Благодаря!

# 469
  • Мнения: 117
И аз имам два въпроса свързани с кашите:
-добре ли е да се дава всеки ден пълнозърнеста каша или е по-добре само няколко пъти седмично?
-каша с глутен мога ли да давам всеки ден или също да бъде само няколко пъти в седмицата?
Благодаря!

И аз също не знам колко време да давам оризовата каша. Вчера пробвах да дам бананова на Хумана с пребиотик. Хареса я. Мога ли да ги смесвам двете каши или да редувам един ден бананова, на другия от ориз. Чела съм, че зърнените каши имат повече въглехидрати. Всеки ден ли трябва да се приемат? Благодаря  bouquet

# 470
  • Мнения: 8 242
И аз имам два въпроса свързани с кашите:
-добре ли е да се дава всеки ден пълнозърнеста каша или е по-добре само няколко пъти седмично?
-каша с глутен мога ли да давам всеки ден или също да бъде само няколко пъти в седмицата?
Благодаря!

И аз също не знам колко време да давам оризовата каша. Вчера пробвах да дам бананова на Хумана с пребиотик. Хареса я. Мога ли да ги смесвам двете каши или да редувам един ден бананова, на другия от ориз. Чела съм, че зърнените каши имат повече въглехидрати. Всеки ден ли трябва да се приемат? Благодаря  bouquet

Все тая  Mr. Green Тоз въпрос ще си го задаваш точно още 1 месец.. Laughing
Аз съм купувала по 1 каша и я давам докато и изтече срока или докато свърши.. Всеки ден, през ден.. както дойде..
За разнообразие смесваш с различни плодови пюрета и ето ти 10 вида каши  Peace

Като ви чета.. наистина ли толкова се шашкате с това захранване  Rolling Eyes

# 471
  • Мнения: 117
Ем, аз лично съм се шашнала лекинко.  Blush Ама от толкова различни мнения относно това захранване как да не се шашне човек newsm78 С пюре почни, друг- със каша, едни- на 6 месеца, други казват, че може на 4, а някои почват и на 3 .... абе луд да станеш  #Crazy Но пак искрено благодаря на всички, минали по тоя път и които ни просвещават и нас  bouquet

# 472
  • Мнения: 18
Здравейте,имам нужда от малко помощ или поне от успокоение  Simple Smile
Моето бебе на 9м е 11.400  кг, 79см  и има следния прибилизителен режим/захранване от 5м и половина/
6-кърма
8-кърма
9-10 зърнена каша+ плод максимално 100 мл+ кърма
13 зеленчуково/месно пюре 100 мл
16-кърма
18 каша макс 100 мл+ кърма
21 кърма
има и 1-2 нощни кърмения
Въпреки,че той много не обича кашите и в повечето случаи изяжда към 50 мл се чудя, не са ли му много 2 пъти каша на ден. Може ли да ми дадете предложения за вечерята вместо каша.

# 473
  • Мнения: 1 449
-добре ли е да се дава всеки ден пълнозърнеста каша или е по-добре само няколко пъти седмично?
-каша с глутен мога ли да давам всеки ден или също да бъде само няколко пъти в седмицата?

Пълнозърнестата каша се редува с друга:
- Може 3-4 дни седмично пълнозърнеста, през останалите дни – друг вид. Има препоръки пълнозърнестите храни да се редуват поравно с непълнозърнести в по-ранна възраст, има много логика в подобен подход, стомахчето е все още доста крехко. Но това не е универсално и задължително правило.
- Може 4-5 дни седмично пълнозърнеста, през останалите дни 2-3 дни - друг вид. Пълнозърнестите продукти са по-богати на витамини и минерали, освен това регулират храносмилането.

Кашата с глутен:
- Ако е въведен вече глутен, няма значение колко често се дава. Зависи каква е самата каша и с какво разнообразява менюто като вид зърна и други добавки.
- Ако с нея се въвежда глутен, в началото се дава редовно или се редува с друга глутенова храна.

# 474
  • Мнения: 1 449
Чела съм, че зърнените каши имат повече въглехидрати. Всеки ден ли трябва да се приемат?
--------------------------
Мога ли да ги смесвам двете каши или да редувам един ден бананова, на другия от ориз.
Също кога да разделя кашата от пюрето и да направя 2 твърди хранения за деня?

Няма проблем да се дава всеки ден каша – дори е силно препоръчително.
Това е стандартна препоръка във всички съвременни схеми на захранване – всеки ден да се дава нещо от групата на зърнените храни. Освен това, ако се добавя плод в кашата, реално се предлага половин доза.

Някои педиатри са на мнение, че от кашите се качват ненужно килограми.
Повечето мнения на майките са точно обратните...

Готовите каши имат полезни добавки като витамини и минерали, качествени зърна и т.н. Домашните каши са много добър избор, особено пълнозърнестите. И двата вида каши могат само да бъдат от полза - едва ли имат нещо общо с брашнените каши отпреди години, за които педиатри са били прави, че не е нужно да се дават всеки ден.

--------------------------
Първата каша я давай поне 5-6 дни. След това въвеждаш следващата за 4-5 дни. После редуваш едната с другата или смесваш двете.
2 твърди хранения се правят когато са минали 4-5 седмици от въвеждането на зеленчуците т.е. второ хранене = втори месец от захранването.

# 475
  • Мнения: 1 449

Един примерен подход:
* първа храна = 10 дни
* втора храна = 7 дни
* трета храна = 5-7 дни
* после = 3-5 дни (по-особените храни повече дни и според специфичната за тях схема)

Конкретно в случая: след първите 20 дни оризова каша и още 7-10 дни кафяв ориз, може да се въведе първият зеленчук за 5-7 дни, вторият за 5 дни и оттам нататък зависи от вида на зеленчуците и плодовете (по-леките за 3-4 дни, по-тежките и по-алергизиращите за 4-5). Кашите е добре да се въвеждат 5-7 дни през първите един-два месеца, достатъчно е; на по-късен етап се включват по-бързо.

След като изминат два-три месеца от захранването, за по-безпроблемните храни се предвиждат 3 дни. Така че до 12 м. спокойно може да се предложи достатъчно разнообразие, дори и с по-предпазливо захранване.

# 476
  • България
  • Мнения: 3 621
Косе Босе, извинявам се ако вече е коментирано, но съм притеснена , а нямам време да чета назад. С Мая бяхме доста време на гости при родителите ми и там тя често ядеше обща храна. Излязоха и пъпчичи по задната страна на краката, които очевидноя сърбяха. Аз си мислех че са я нахапали бълхи или някакви други буби, но може би е било алергия към нещо. Пъпките вече изчезнаха , озтанаха само ранички от чесането  Sad
Та въпроса ми е има ли алергизиращи подправки, тъй катои единственото по-различно в храната която ядеше бяха повечето подправки от тези които аз съм слагала в храната й , но не съм сигурна точно какви са били  Embarassed

# 477
  • Мнения: 8 242
Косе Босе, извинявам се ако вече е коментирано, но съм притеснена , а нямам време да чета назад. С Мая бяхме доста време на гости при родителите ми и там тя често ядеше обща храна. Излязоха и пъпчичи по задната страна на краката, които очевидноя сърбяха. Аз си мислех че са я нахапали бълхи или някакви други буби, но може би е било алергия към нещо. Пъпките вече изчезнаха , озтанаха само ранички от чесането  Sad
Та въпроса ми е има ли алергизиращи подправки, тъй катои единственото по-различно в храната която ядеше бяха повечето подправки от тези които аз съм слагала в храната й , но не съм сигурна точно какви са били  Embarassed
Ако обривът е бил на едно място и е нямало други симптоми, е по-вероятно да са били буби  Mr. Green

# 478
  • България
  • Мнения: 3 621
Ами не беше на едно място. По целите крачета от задната страна и тук там по тялото някоя пъпчица  Sad

# 479
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
няма ли да е множко  като дам и след това да суче

Вени, ако нямаш за цел да заместваш кърмене /както предполагам, защото едва сега започвате да се захранвате/ просто няма да достигаш до това количество, а до половината от него т.е. около 100 мл и после даваш да суче  Peace

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт