Кое е наи-странното име на дете което сте чували?

  • 104 694
  • 1 247
  •   1
Отговори
# 1 005
  • Мнения: 109
Планимир

# 1 006
  • Мнения: 171
Абе не е име на дете, на един наш майстор е- но всепак и той някога е бил малък. Мъди се казваше човекът hahaha Joy Joy

# 1 007
  • Мнения: 1 680
Свеки ми сподели, че един неин учител се е казвал Уста Петков

А свекър ми искаше моето момиченце Ева, да се казва Йоана-Попея Joy

А откъде му е дошла идеята за Йоана-Попея? Laughing

Свекърва ми е Иванка, та Йоана на свеки, а майка ми е Пенка, та Попея на майка ми и понеже свекър ми  възвеличава Римската империя, на римската богиня Попея.

# 1 008
  • Мнения: 2 040
Аз за пръв път чух името БАЯН ... запознахме се в парка с една майка и детенцето й, та докато го схванах най- сетне, много се изложих, 10 пъти питах жената, докато зацепя ..  Embarassed Laughing

# 1 009
  • Мнения: 3 740
Моето се казва Арда,като го питат всички гледат,ама  на мен ми нормално.
Означава човек водещ в обществото и царска принадлежност.

На какъв език?

На турски.

Благодаря. Харесва ми.

# 1 010
  • Мнения: 90
Преди няколко години водехме тренировки на деца в едно училище в София. Едно от дечицата се казваше Исус, но най-големият хит беше... Макларън (всяка прилика с отбора от Ф1 е напълно случайна Mr. Green), на когото всички викаха на галено Лари.

# 1 011
  • Мнения: 985
Не, не, не мога да не се включа в тази тема. От много време колекционирам странни имена и още по- смешните случки покрай тях.
Докато учителствах си имах ученик с име ЕДИСОН. Кръстен на дядо си Ламбо. Това ми обясни майката, когато я попитах от къде това име.
В същото училище имахме чистачка, която важнечеше, защото не се казваше Пенка, Гина или Цанка, а всички й викаха Тери- от Готиера. Така и не разбрах от къде е измислила тази Готиера майка й. По официална версия, името било заимствано от някакъв нашумял сериал. Та като казах сериали се сетих как една майка искаше да кръщава бебето си, ако се роди момиченце с името Химена. Embarassed
Абе голям смях пада като заразказвам историята на Пътка Пътова или на бай Курти.
Пътка се родила насред пътя между две села и майка й, имала много деца женицата, та така я записала Пътка Пътова.
А бай Курти пък, не че беше много стар или назадничав, но категорично отказваше да говори по телефона. Как ви звучи " Ало, Крурти се обажда" hahaha
Някои родители направо издават наказателни присъди над детето си с името.

# 1 012
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
Ако ви се вижда прекалено и безсмислено ще се върна и ще го изтрия

ПО ИМЕТО ПОСРЕЩАТ

Българите казваме “По дрехите посрещат, по ума изпращат”. Първата “дреха”, която получаваме, и която ни определя като индивиди, е името, давано ни от родителите.
   Българските лични имена са една многобагрена палитра, която, ако разгледаме внимателно, можем да нарисуваме шарената черга на територията на страната ни, както и да проследим и историческото развитие на народа ни.
   Имената, които всички смятаме за исконно български, като напр. Георги, Стефан, Иван, Никола, Димитър, Васил, Петър, Иван, както и техните женски варианти, са навлезли у нас с християнството, от гръцки и латински език.
Значението на някои от тях можем да потърсим чак в езическата култура на древните гърци, където ще открием, че името Димитър идва от древногръцката богиня на земята и плодородието Деметра, Никола - от богинята на победата Нике. Стефан означава венценосец, Васил пък – царствен  /Василевс/. Така популярното сред трудно заченатите, износени и родени деца, име Божидар/а/, идва от превеждането на гръцкото име Теодор.
   В древността, поради тежките условия на бит и труд често се е случвало да умират новородени и малки деца. Когато това неприятно събитие е ставало, следващото живородено дете в семейството е получавало име Стоян/а/, Стоине, Стойно/а/, Стойко/а/, за да остане на белия свят, или пък Живко/а/ за да оживее. Слабородените деца кръщавали Здравко/а/, Силен/а/, Ячко – за да са здрави, силни и яки. Тези, на които са щели да разчитат братя и сестри са били именувани Братан или Братой.
   Стан, Станко/а/, Гизда, Гиздо, Хубен, Кипра, Косара, Власа, Власо са имена, давани с надежда детето да е с хубава снага /стан/, гиздаво, да има хубава коса. По-съвременни варианти на тези имена са Краси, Красимир/а/, пожелаващи да краси света, Красен/а/ , Красна- да е красив/а/. Вече можем да чуем и италианския вариант на това име - Бела. Все още едно от най-нежните имена в българския език Мила, както и вариантите му Милка/о/, Милкан/а/  са много по-често давани на българчета, отколкото отново италианския му вариант Кара, Карин/а/.
   Знае се, че българите са народ, запазил в себе си езическия страх от неприятностите, които “лошите очи” могат да причинят. Затова, не са малко случаите, когато на особено красивите деца е давано грозно име против урочасване: Грозьо, Гроза. Като варианти на това име някои смятат и името Гроздан/а/, но корените му могат да се намерят и във винодаиното растение.
   Най- многобройната група лични имена в българския език е тази на имена на цветя, дървета, храсти и растения.  И ако всеки от нас познава поне по една Лилия, Роза, Теменужка, Виолета, Кремена, то колко от вас познават жени, които се казват просто Цвете? Да, има българки с това име, но са едва около 80. За сметка на това хора с имена Цветан, Цветана, Цветанка, Цветина, Цветинка, Цвета, всички познаваме. Само десетина са българките, носещи латинския вариант на името Цвета – Флорина и Флавия,. С името на най-пролетното цвете – Кокиче се “кичат” по-малко от десет наши сънароднички, а на името на красивия  Нарцис, /за когото  легендата разказва, че бил ослепително красив и влюбен в … себе си/, се обръщат и жени, и мъже. Както жени, така и мъже носят и имената Виолет, Пролет, Април, Май и Тони. Ако решим да следваме някаква логика ще можем да открием причина родителите да изберат именно тези имена за своите отрочета. Но какво да кажем за логика при името Семко и Семка? Може би като символ на живота, който предстои да се развие или като трансформации на името Симеон: Симо – Сима – Семо – Сема – Семко – Семка?
 Не на малка семка, а на големи дървета и храсти са кръстени Явор/а/, Ясен/а/, Върбан/а/, Калин/а/, Жасмин/а/, Малин/а/, както и тридесетине жени със сладкото име Ябълка и няколко с името Праскова. И ако тези имена могат да предизвикат приятно чувство у хората, то какво ли е изпитвала една моя позната, която се омъжи в гоцеделчевския край, и очаквайки първото си дете научи безкомпромисната перспектива, че ако роди момиче трябва да го кръсти с името на свекърва си. Тя нямаше нищо против майката на своя съпруг, но възрастната жена се казваше Лимоня. Моята позната роди момче и го кръсти с името на свекъра си – Георги, но тя иска да има и дъщеря... Подобно на името Лимоня, с името Марулка са се примирили около сто и петдесет българки. И ако коренът на това име не идва от Мария – Мара – Маруша – Марула – Марулка, то следва, че жените са кръстени на зелената салата. Мъчих се доста за да открия оправдание на името на четири български гражданки със звучното име Зелка. Накрая ми дойде на ум, че има турско име Зелиха, и вероятно служителките в ГРАО нещо са се пообъркали при вписването.
С имената на цветя, дървета и храсти са били кръщавани българи и българки през цялата история на народа ни. Има, обаче, имена, дошли в България при културни или исторически събития. В периода, когато българите започват да се докосват до образци от западната литература, те заимстват от там и лични имена. Такива са имената Геновева  от “Многострадалната Геновева ”, Емил от “Емил, или за възпитанието”,  Грациела, Фердинанд, Патриция. От Руската класическа литература навлизат имената Наталия, Татяна, Зинаида, Анна, Зоя и др. С комунистическите идеи в България идват и имената Ленин, Сталин и Сталинка, Будьони и Чапай. Интересно е името Нинел, което днес носят 28 жени /,най-младата от които е на десет години/, идващо от обратния, скрит прочит на името Ленин. От съчетанието на имената на Клара Цеткин и Роза Люксембурк се е появило името Клароза. За особено патриотични родители говорят имената на петнадесет българи, които се казват Левски.
Сигурно ще е интересно на гражданите нпр. на Силистра да научат, че лично име Силистра н носят шест наши сънароднички, но за жалост нито една от тях не живее в града. За гордост жените, носещи името Варна напр., са много по-малко. На световно известните градове Венеция, Флоренция, Милано, Виена, Флорида, Берлин, също има кръстени българи.
Фактът, че все по-често се заимстват имена от американски филми, латиноамерикански сериали, холивудски звезди, спортисти е известен. Така името на дядо Георги се продължава от внуци Джордж, Джорджия, Джорджина, дядо Михайл – от Майкъл, Михаела, Микаела… Е, те поне носят имена на хора, а има и такива, които са кръстени на любимия автомобил – Астра, от Опел-Астра, Фелиция, от Шкода Фелициа, и разбира се Мерседес, знаете на кое чудо на техниката. Може би родителите на така кръстените смятат, че вратите на Европа и света ще се отворят по-лесно пред техните деца след като носят известни на запад имена. Ако е така, то има едно невръстно, седем годишно момиченце, родено в един наш известен крайморски град, което изобщо няма да чака 2007г. за да приемат България в Европейския съюз, за да се нарече европейка. Просто то от деня на раждането си се казва Европа.
Мили хора, лоши имена няма. Но нека не караме децата си да се срамуват, когато си казват името.

# 1 013
  • Мнения: 27 524
Аз си събрах имената от тази тема, които ме впечатлиха. Ето ги, за онези, които не са чели отначало всичко:

Смехотерапия
Пешкирчо
Гризабела
АКИ ПИЛЕВ
Цинцерушка
Вангелудка
Дроздстой
Чайка Бележкова
Тронко Пиронов
Търпо
Чубрина
Сремка
Тъпа иванова
Кица Потоцка
Душичорапкова
Смарайда Гъзуркова
Курволина
Любов Френска
Круша
Цветуша и Лулчо
Хартюн Хартюнов
Райка Вампирска
Тоци от Хърлец
Нектар
Перикъл Толев
Лиляна Печигаргова
Маратонка
ВИОЛИН ПУТЕВ КРАНТЕВ
майор Доколенков
Кочо Мучев
ТЪНКОСЕРОВ
Първолутка
Кучмар
Полихрон
Гъбана
Патушка Балтазарова Рачева
ЗАРЗАЛА ЖЕКОВА
Скъпидар
Кателия
Катил
Диню
Кунчо Кривиралчев
Пастирко
Грую Манафов
Писанка и Йордечка
Франц Антон Принцов
Пищовколев
Гълъбица и Вълкан Пазачеви
Луканка Христова
Гичка Цуцуманова
Самолетка Среброва
Чока  Кудина
Птичка Документова
Куцльо
Маслинка Твърдохлебова
Благородна Зверинска
Кунка Пръцкова
Течка Мазнева
Жода Путиева
Кон Вихрогонов
Кучка Кобрева
Ташко Мераков
д-р Смуков
Океан Малчугански
Диша Цифондарева
ТРОШКА ПРЪНДАЧКА
Продрум Димов
Индиго Адриатиков Гъсков
Славейко Соколов Врабчев
Чудомир Спартаков Крантов
Трепка и Горичка
Шилегъзова
Пута Пишникова
ген. Куроедов
Пишутков
Р.Карабаджакова
Капка Чешмеджиева
Пишка Трошкова
КАСИЕРКА
Рамадан Мършев
Цонка Кебапчиева
д-р Здравовеста Валерианова
полк. Дупенов и редник Гъзибарев
Комунистически интернационал! Викали му на кратко - Кинтер!
Фитка Прездриска
Трошка Парандачка
Настъпчадърова
Грижа Ахмакова
Пишкодръп
Руслан Бездушний
Космодил Пичаров
Отборюнаци
Мъжлета Ангелова
Чернобил Иванов
Лиса и Вълчо Кокошкарови
Ягода Яворова Чушкова
Аки Джинсов
струйка и пиклио пиклеви
ТРЪНКА ПРЪНДАЧКА
ПРЪХЧО ПРЪХЧЕВ
Галилей Хайверов
Портокал Портокалов
Черешка Црънкова
Курнелия Чуролеева
ДиваФлора
Телефонка Кучкодерова
Назубрачка Пенискурова
Комун Перчев

# 1 014
  • Мнения: 2 085
Вернер Дешев

# 1 015
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Будьони Арков
Наполеон Алеков

# 1 016
  • София
  • Мнения: 1 324
Врачанка Кирилова /от ж.к. "Люлин" е/.
А на Портокал Портокалов сина му се казва Портокал Портокалов Портокалов /от Сливен са/.
Също любими са ми Благородна и Желана.

Последна редакция: пт, 12 май 2006, 15:32 от ralissa

# 1 017
  • Sofia
  • Мнения: 576
Имам една съседка, която се казва Радиола!

# 1 018
  • София
  • Мнения: 3 679
Ламбрин Шпатов

# 1 019
  • гр. София
  • Мнения: 1 887
Ето го и моя списък на фаворитите/от пациентски я ми журнал/:

Нориета
Ередина
Косена
Антина
Адучея
Хелиана
Марфа
Монадиа
Чонка
Санда
Арсена
Имилия
Автоном
Жужана
Буша
Ексена
Нелета
Пейка
Цинцирушка

Общи условия

Активация на акаунт