В защита на Българския книжовен език!

  • 48 518
  • 1 235
  •   1
Отговори
# 1 185
  • Мнения: 750
Не мога да повярвам направо  smile3501
Браво, момичета!

# 1 186
  • Мнения: 4 465
Ура!!!
И специални поздравления за Тео за постоянството.

# 1 187
  • Мнения: 3 835
Наистина успяхме, не само успяхме, ами постигнахме много повече, от това което започнахме, успяхме докрай! Hug  bouquet Hug

Когато Амарена пусна по-нагоре инфото от пресцентъра на НС, не можех да повярвам, не се връзваше, нямаше логика.
Нещо ми подсказваше, че има още нещо, така и се оказа, не бяхме разбрали инфото, много заблуждаващо беше изнесено. Не вярвам вече нито на медии, на никакви информации поднесени от второ или трето лице, вярвам само на това, което аз прочета или чуя и на собствената си преценка.

Заслужаваме да се почерпим, постигнахме много, наистина много! Hug  bouquet Hug  bouquet

# 1 188
  • Мнения: 3 835
В сряда е имала нарочно заседание на Комисията по образованието, специално заради т.4, чл. 16 и различните предложения във връзка с наредбата към нея. (Вероятно имаме голяма заслуга за тази специална дискусия Grinning) За да стигнат до някакво съгласие по различните варианти и в четвъртък (15.05) да могат да ги гласуват в пленарна зала. (Какви оживени дискусии и дебати последваха веднага след празниците, и в Комисията и в пленарна зала Wink)
http://www.parliament.bg/?page=ns&lng=bg&nsid=5&acti … d=163&id=3215

За специалното заседание на Комисията разбрах от стенограмата на пленарното заседание от 09.05..
http://www.parliament.bg/?page=plSt&lng=bg&SType=show&id=426


"ИВАН НИКОЛАЕВ ИВАНОВ (ДСБ): Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми колеги, вчера също, но особено днес се видя, че действително дискусията дори, според мен, в комисията не е завършила. Ако ми позволите, моето процедурно предложение е следващия четвъртък текстовете да се гласуват, но в сряда да има заседание на Комисията по образованието и науката, на което да се стигне, все пак, до едно общо съгласие."

Това, което мен продължава да ме вълнува е какво решение са взели по отношение на наредбата към т.4, чл.16., след като не са приели предложението на Местан, защото трябва да са взели някакво решение, още повече, че са правили специално заседание на Комисията по образованието, само по този въпрос.
Вчера като разговарях, като ми казаха, че остава старото положение, точно това веднага попитах. Тоест не е ясно кой и кога ще я прави тази наредба и дали изобщо ще се създаде. Госпожата веднага ме репликира, как да не е ясно, разбира се, че е ясно, което още повече ме кара да мисля, че са стигнали до решение. (жалко, че не успях да разбера какво е то, ама ще разберем)

Ето от 09.05.:
.......................
ЛЮТВИ МЕСТАН: Ако ние ще формализираме тази дискусия, ясно е, че трябва да бъдат подложени на гласуване само предложенията на колегите от ДСБ (да отпаднат §2 и § 3, т.е. да се запази досегашното положение)   и предложението на комисията (държавното образователно изискване по чл. 16, т. 4 да се уреди в чл. 17, т. 2, което урежда държавното образователно изискване за учебно съдържание). Коректен съм да го кажа. Ако не искаме да формализираме дискусията, тогава аз съм длъжен да докладвам и тези допълнителни текстове, които неизбежно са свързани с възможността да се реализира третата хипотеза.
Аз разбирам желанието като компромис да отпаднат и § 2, и § 3, тоест да остане сегашното положение, което означава по пътя на аналогията както досега нищо не се правеше по отношение на ДОИ за усвояване на книжовния български език, и сега нищо да не се прави.
Приемането на това предложение, което докладвам в момента обаче, означава ясен ангажимент за Министерския съвет, до шест месеца от влизането в сила на този закон това държавно образователно изискване най-после да се материализира. Именно, защото не се материализира, вчера надълго и нашироко чухме обидни определения за държавното образователно изискване като излишно, некоректно и даже паразитно.
Аз ви благодаря. Не бих настоявал, ако няма политическа воля в пленарната зала, дискусията да се изведе от формалните ограничения, които правилникът налага. Ако сме осъзнали сериозността на проблема, ще настоявам да се подложи на гласуване и тази трета хипотеза. Ако тя се приеме, неизбежно, за да снемем съмненията, че бихме попречили за провеждането на държавните зрелостни изпити, следва да се гласуват и тези текстове, които докладвах. И аз ги имам в писмена форма.

.....................................

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ:Редакционното предложение, което огласи господин Местан, е следното:
„Досегашният текст на § 14 става ал. 1 и се създават ал. 2 и 3:
„(2) Министерският съвет в шестмесечен срок от влизането в сила на този закон приема наредбата по чл. 17, т. 2 (относно държавното образователно изискване по чл. 16, т. 4).
(3) До приемането на наредбата по ал. 2 държавните зрелостни изпити се провеждат при условията и по реда на действащите юридически актове.”

Последна редакция: сб, 17 май 2008, 16:00 от teo7777

# 1 189
  • Мнения: 4 465
Хайде да го решават и да ходим да пием бира.

# 1 190
  • Мнения: 3 835
Хайде да го решават и да ходим да пием бира.

Абе те са го решили вече. Joy

Важното е, че повече няма да посмеят да посегнат на т.4, чл.16 и ще гледат на нея с уважение и респект. Mr. Green Разбраха, че следим и четем много внимателно всичко, което дискутират и гласуват (неведнъж го споменаха Laughing), така че вече ще се замислят поне малко от малко преди да решат да си преправят и прекрояват закона както им е угодно.
Ясно е, че т.4, чл.16 остава, и през ум не може да им мине да я пипат вече.
Не успях и да я прикачат към наредбата за учебното съдържание и пак да се измъкнат от задълженията си.
А след цялата обществена дискусия, натиск и внимание към въпроса, няма как да оставят точката да си виси неподкрепена от наредба. Щом Вълчев знае какво да напише в цял закон за българския книжовен език, все ще измисли и какво да напише в една наредба. Laughing

# 1 191
  • Мнения: 673
  Е сега пък се обърна монетата от другата страна...
http://www.teenproblem.net/news/s/779.html Scatter

# 1 192
  • Мнения: 836
  Е сега пък се обърна монетата от другата страна...
http://www.teenproblem.net/news/s/779.html Scatter

 Joy
Леле, министърът набира скорост.

# 1 193
  • Мнения: 3 835
Г-жа Татяна Калканова, в стремежа си да ни изкара всички жертви на манипулация в общественото пространство, и нас и колегите й от Университета, ни е направила една много добра услуга на заседанието на 08.05.. Благодаря й! Laughing

"ТАТЯНА КАЛКАНОВА (БНД): Уважаеми господин председател, колеги! Позволих си да отнема още парламентарно време. Реших да направя изказване най-вече с разбирането, със съзнанието, че нашата дискусия в момента е една от тези дискусии, които се следи в публичното пространство.
Колеги, не знам дали сте обърнали внимание на факта, че за броени дни са събрани 90 000 подписа в Интернет в подкрепа на оставането на тази, иначе чисто техническа и формална т. 4, а именно изискване да бъде направено изискване на закона, което е вменено през 1999 г. в Закона за народната просвета – да бъде направено държавно образователно изискване за усвояване на българския книжовен език.
Всъщност първата причина, поради която реших да взема думата е точно тази подписка, събрана за броени дни. Аз не знам, не се сещам, това мислих преди малко, дали има друга такава тема, която напоследък да е фокусирала толкова обществена енергия. Сещам се за „Натура”, сещам се за неща, свързани най-вече с екологията, но ето и книжовният език се оказва една такава тема, по която обществото е изключително чувствително."

Да г-жо Калканова, изключително сме чувствителни, такива сме си, наложи се да се съобразите с нашата чувствителност.

# 1 194
  • Мнения: 3 835
  Е сега пък се обърна монетата от другата страна...
http://www.teenproblem.net/news/s/779.html Scatter

"Предложението е във връзка с обсъждането на подготовката за закон за защита на българския език, в който да се въведе предложената забрана за говорене на диалект на публични места. Подобна забрана ще означава, че ползването на диалект в училище, парламент и други институции ще бъде нарушение.

Министърът на образованието Вълчев, макар да споделя, че е бил винаги против подобен закон, то сега той смята, че такъв е необходим най-вече във връзка с дискусията относно употребата на българския език в училище."

Тъй, тъй! Laughing hahaha

# 1 195
  • Мнения: 836
...
"ТАТЯНА КАЛКАНОВА (БНД): ... тема, по която обществото е изключително чувствително."

...
То, обществото е чувствително и на други теми, но този път имаше мощна ответна реакция - нещо, на което народните ни избранници никак не са свикнали.

А, подписите са над 92 000.  Laughing

# 1 196
  • Мнения: 1 470
Пак губите инерция... WinkДа минем по същество!ЩЕ ПИЕМ ЛИ БИРА?!

# 1 197
  • Мнения: 3 835
А, подписите са над 92 000.  Laughing

Тя е чела последното ни писмо. Grinning Ние сме писали "почти 100 000", тя се изразява, "над 90 000". Ударихме го малко на пазарлък. Mr. Green Joy

# 1 198
  • Мнения: 836
... Ударихме го малко на пазарлък. Mr. Green Joy
Хайде сега, няма да издребняваме за 10 000 гласа.  Mr. Green

Кой каза "бира"?
(Дайте да се разберем на лични за бирата, моля! Laughing)

# 1 199
  • Мнения: 3 835
Кой каза "бира"?
(Дайте да се разберем на лични за бирата, моля! Laughing)

Ами дайте де! Laughing Някой има ли процедурно предложение?

Общи условия

Активация на акаунт