Как да научим нашите деца да четат и пишат на български?!

  • 73 956
  • 383
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 37
moeto mom4ence e na 5 i v u4ili6te govori na baski tui kato sme v ispaniq no provinciqta v koqto sme  si ima svoi ezik ,otdelno na ulicata i s priqteli si govori na ispanski ,v ku6ti nie s ba6ta mu mu govorim na bulgarski i ot 2 god. v u4ili6te imat 4asove po angliiski.po nqkoga toi zabravq dumata na bulgarski i mi q kazva na baski,sega zapo4nah da go u4a po malko na bulgarskite bukvi no vijdam 4e nikak ne mu e lesno. neznaq kakuv metod da izbera za da se nau4i po-lesno , i dali ne izburzvam za6toto  vse o6te e maluk.nqma da imam vuzmojnost da go zapi6a na predu4ili6tna v bulgariq no pone az da go nau4a s kakvoto moga ,o4akvam sega da mi pratqt pomagala ot bg. kajete mi kak da napravq vsi4ko tova,ima li nqkoi s problem kato moq. newsm78blagodarq predvaritelno  bouquet

# 361
  • Мнения: 1 909
Момичета испанки (и баски), намерете бутончето по-горе вдясно (ВР - червено), за да пишете на кирилица и да ви четем по-лесно Grinning Всички в тази тема имаме подобни проблеми....

Tandoori, аз мога да се заема да обобщя помагалата и идеите за 1-2 клас, ако искате - няма да е тутакси, но и без това трябва да го направя.
Може би е добре да с подредят нещата според възрастта, как мислите?

И да ви споделя как моят син пише (ръкописно) на български - той сам си приказва докато пише: д е като g, ч е като r...  и т.н.  Невероятно лесно се справя. Аз се обърквам повече от него Grinning

# 362
  • Мнения: 1 783

И да ви споделя как моят син пише (ръкописно) на български - той сам си приказва докато пише: д е като g, ч е като r...  и т.н.  Невероятно лесно се справя. Аз се обърквам повече от него Grinning
Laughing Сам ли си измисли системата?

# 363
  • Мнения: 11 320


И да ви споделя как моят син пише (ръкописно) на български - той сам си приказва докато пише: д е като g, ч е като r...  и т.н.  Невероятно лесно се справя. Аз се обърквам повече от него Grinning
На същата система работи и моята щерка. Нали пише писма до български другарчета и като седне, понеже бюрото и е до моето и я чувам как си джумоли под носа.

# 364
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Да похваля и моето гардже.  Simple Smile  С помоЩта на прабаба ни ( на4ална у4ителка в пенсия  Mr. Green ), която в момента е на гости по4на лека полека да сри4а на български и да 4ете от Буквара. Party

# 365
  • Мнения: 1 783
Всички успешни истории живо ме интересуват! Simple Smile
Как се мотивира детето ми е най-важно да знам, как се прави така, че да му е интересно? Макдирок, питай прабаба си, какво прави моля Simple Smile

# 366
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Всички успешни истории живо ме интересуват! Simple Smile
Как се мотивира детето ми е най-важно да знам, как се прави така, че да му е интересно? Макдирок, питай прабаба си, какво прави моля Simple Smile

Биз, най-интересното в слу4ая е ,4е дъЩеря ми сама прояви желание.  Simple Smile  Миналата година опитахме по наШа инициатива с буквара , който баба ми донесе, но на детето явно му беШе рано и ниЩо не се полу4и. Тази година за отбелязване е, 4е гарджето се нау4и да 4ете на италиански и явно просто е на такава вълна. Един ден ме викат двете с бабата от хола, отивам аз и какво 4уват уШите ми, детето 4ете дву и трисри4ни думи4ки и кратки изре4ения от един лист дето Г-жа Баба и ги написала. Crazy Щях да припадна. Баба ми каза,4е и е написала гласните и съгласните букви , казала и е коя как се 4ете, правили са сравнение с латинските им съответствия и то4но както 4умби по-горе е написала " на италиански В на български Б (примерно )"  Simple Smile Това е. Не знам , дано интересът и да се задържи и след като баба си тръгне, понеже аз за съжаление нямам възможност да и отделям толкова време.  Praynig

# 367
  • Мнения: 11 320
Всички успешни истории живо ме интересуват! Simple Smile
Как се мотивира детето ми е най-важно да знам, как се прави така, че да му е интересно? Макдирок, питай прабаба си, какво прави моля Simple Smile
Тия дни ми се наложи да я мотивирам яко, защото взе да запъва на последното писмо, което получи от България.
Аз я предупредих, че ще скрия всичките филмчета и няма да и давам да говори с баба си по телефона.
Номера проработи. Но тя е особена и затова използвам такива методи. Не знам при другите деца как може да се процедира.
Дирокче, страхотни новини! Дано запазите интереса и! Praynig Peace (после можем да ги пуснем двете на пързалката да си пишат писма)

# 368
  • Italia
  • Мнения: 4 492
....
Тия дни ми се наложи да я мотивирам яко, защото взе да запъва на последното писмо, което получи от България.
Аз я предупредих, че ще скрия всичките филмчета и няма да и давам да говори с баба си по телефона.
Номера проработи. Но тя е особена и затова използвам такива методи. Не знам при другите деца как може да се процедира.
Дирокче, страхотни новини! Дано запазите интереса и! Praynig Peace (после можем да ги пуснем двете на пързалката да си пишат писма)

Или да си лафят през Скайп. Twisted Evil
Ве4, ку4е в 4екмедже ми е един от лЮбимите детски филми ( и на Джулия съЩо ) Party Сори за ОФФ_а Rolling Eyes

# 369
  • Мнения: 1 909
ДиРоки, браво на новоизпечената ти читателка! Peace Дано й остане желанието да чете и когато я няма бабата, да ви е жива и здрава!
Мотивацията наистина е най-трудния момент, особено когато даже и в къщи няма възможност да се говори само на български. Трябва всичко да изглежда като игра, за да не се обезкуражава детето.
Интересно ми е какво ще каже Дорет по въпроса, но за моя син беше важен момент това, че се научи да пише ръкописно в училище, първо на френски (аз не бих успяла да го науча първо, или дори едновременно на български). И сега тази система която прилагаме с общи усилия за да пише на български, му е много забавна. Например буквата ц я пишем като "u" на латински, на което на края му е закачена една опашчица от буквата j. Ф е като две залепени О, на които по средата също минава едно j.  Може да не е много според българските правила, но поне е начин да  пише ръкописно без специално да го тормозя с още правила и ченгелчета. Sunglasses

# 370
  • Italia
  • Мнения: 4 492
4умби,намирам за страШно оригинален подхода на асоциациите с латинските букви при писането на българските. Peace  Мисля и аз да го предложа, когато/ако, Дай Боже опрем до писане. Rolling Eyes

# 371
  • Мнения: 16
Здравейте,
и аз като почти всички тук, мисля че най-правилният вариант е да се прави като игра, а не като "каране" , "натискане" насила да научи. Аз като бях малка и хич не исках да се занимавам да уча буквите и само исках да си играя. И тогава майка ми ми направи един постер - разноцветna хартия с цветни изрезки и за всяка буква от азбуката си имаше плодче или животинче. Примерно срещу буквичката "А" имаше картинка на агънце, срещу "Б" имаше на балонче и т.н. Така научих азбуката, заедно я повтаряхме. После почнахме "А" като "агънце", "Б" като балонче" и така научих думички. Може примерно за момченцата да се подбират думички като "камион" , а за момиченцата "кокиче", нали. После майка ми ми направи друг постер с цифрите. Всяка цифра беше написана във вътрешността на изрязани цветенца и отдолу имаше точки. Примерно на числото 3 , отдолу имаше 3 точки.
Мисля, че е добра идея също по-простички думи да бъдат изписани на табло примерно с превода на съответния език и когато детето забрави някоя думичка, просто отива и я поглежда.
Също вариант е да "залъжете" детето. Примерно, ако за един ден научи 10 букви и 5 думички примерно да има някакъв малък подарък - примерно шоколадче или сладолед, нещо, което му харесва като да поиграе малко на компютър/игра.
За момента се сещам само тези варианти.  bouquet

Последна редакция: вт, 24 фев 2009, 15:36 от Фльор

# 372
Приятелката ми е Африка и наскоро и изпратих този линк http://krokotak.com/y34/writing за да може малкияt да вижда българските букви по-често. Докато й изпратя книжките от тук (BG)  Grinning той вече иска да оцветява, на съединява точки, да повтаря и тн. Така ми е по лесно. Дано съм ви полезна и аз.

# 373
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 106
Приятелката ми е Африка и наскоро и изпратих този линк http://krokotak.com/y34/writing за да може малкияt да вижда българските букви по-често. Докато й изпратя книжките от тук (BG)  Grinning той вече иска да оцветява, на съединява точки, да повтаря и тн. Така ми е по лесно. Дано съм ви полезна и аз.
Сайта наистина е много интересен и полезен, благодаря.
chumbi много ти е добър подхода при писането и много е важно да използваме всичко научено от децата в училище и да им подаваме нещата за българския в къщи. Много е трудно при писането обучението и по български да е едновремено с това на другия език. В повечето държави децата тръгват на училище по-рано и по-рано прописват, често печатно. А при писането на български е задължително е ръкописно, печатните букви са за четене. И когато децата започват да пишат ръкописно на английски, френски или..., ние трябва да използваме момента да им покажем и българските ръкописни букви, най-напред тези, които са еднакви, след това близките. Запознали сме ги и с печатните букви преди, това  с буквите, печатни и ръкописни го тренираме година-две и вече когато детето ги е запечатало в главата си  показваме как се свързва в сричка и едновремено с това как се пише сричката и думата. Ще видите как децата много бързо ще започнат не само да четат, но и да пишат. Но не бива да се избързва, срички, четенето им и свързването им в думи и изречения и в същото време писането им ръкописно не може да даде добри резултати преди 6- 7-годишната им възраст.
Успех с писането и не го насилвай да пише думи, важно е да упражнява ръкописните букви. (всъщност не знам колко е голямо синчето)

# 374
  • Мнения: 48

И да ви споделя как моят син пише (ръкописно) на български - той сам си приказва докато пише: д е като g, ч е като r...  и т.н.  Невероятно лесно се справя. Аз се обърквам повече от него Grinning
Laughing Сам ли си измисли системата?
хехехе, супер  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт