Автоимунен тиреоидит на Хашимото (2)

  • 130 958
  • 787
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 902
Да уточня само, че това, което ме притеснява основно, освен възела, е TSH 1.43 uIU/ml . Там пише референтна стойност 0.4-5.0, ама в скоби е записано още "за мониториране на терапия 0.35-5.50". То попада в тази граница. Какво означава това?
Всичко ти е ок с хормоните, просто ги следи и редовно на ендо  Naughty

# 736
  • Мнения: 153
Момичета, здравейте и аз от края на миналия месец съм във вашия отбор. На мен нивото на TSH e 6.42, TAT - 699, MAT - 246.1. Ендокринолгът - др. Здравко Каменов от МЦ Лора  ме прегледа с ехограф и каза че жлезата е ОК и не е променила размера си, имала съм само дискретни промени по нея. Написа  диагноза Автоимунен тиреодит. искам да ви попитам това Хашимото ли е? Имам ли в моя случай хипо или хипер функция? Освен това едно и също ли е Автоимунен тиреодит и Хашимото и хипофунцкия? Притеснена съм. защото искаме да имаме и 2-ро детенце, дай Боже, а нещата звучат доста сериозно. Ще съм благодарна на вашите коментари и мнения.

Слънчев и усмихнат ден и уикенд.

# 737
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 848
един въпрос (нямам спомен да сме го коментирали. ако е така - моля за извинение Embarassed)

след като ви беше поставена диагнозата Автоимунен тиреоидит на Хашимото, беше ли ви обяснено какви са причините за нея?



и още нещо...
Защо изследванията на хормоните на щитовидната жлеза са неточни?

1. Хормоните имат денонощен цикъл като сутрин са най-много и през деня непрекъснато намаляват, а в полунощ са най-малко.
2. Влияят се от времето, когато е студено се покачва синтеза на хормони, а когато е топло - намалява.
3. Влияят се от храни богати на йодни съединения приемани около датата на изследването.
4. Влияние оказват и лекарствени медикаменти.
5. Влияят се от някои заболявания.
6. От физически, психически, емоционални състояния.

# 738
  • София
  • Мнения: 514
tzvetam съжалявам, че си попаднала в нашия "отбор". Според мен Автоимунен тиреодит и Хашимото и хипофунцкия са едно и също нещо, ама за последното не съм сигурна "хипо" или "хипер" беше  newsm78
прасунчо на мен ми обясниха, че имало отчасти наследствен характер  Shocked обаче по мои данни аз съм "сефтето" в родата. Аз също знам, че хормоните се влияят от външни фактори като кафе, стрес, но доколко може това да повилияе на изследванията, нямам идея  Thinking

# 739
  • Мнения: 580
tzvetam съжалявам, че си попаднала в нашия "отбор". Според мен Автоимунен тиреодит и Хашимото и хипофунцкия са едно и също нещо, ама за последното не съм сигурна "хипо" или "хипер" беше  newsm78
прасунчо на мен ми обясниха, че имало отчасти наследствен характер  Shocked обаче по мои данни аз съм "сефтето" в родата. Аз също знам, че хормоните се влияят от външни фактори като кафе, стрес, но доколко може това да повилияе на изследванията, нямам идея  Thinking
Наистина има наследствен характер ,учих го по "Генетика " ,а в моя случей  майка ми също е хашимотка (била е  и с поликистоза на младини ).Така че не се учудвам ,че ми се сервира и тази изненада на един определен етап от живота  ooooh! Cry

# 740
  • София
  • Мнения: 514
denik  възмоно е това с наследствеността, аз незнам за някой роднина, но не съм им казвала за моето заболяване, за да не ги тревожа излишно  Wink

# 741
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 848
освен наследствеността на някой нещо друго да му казват?

# 742
  • София
  • Мнения: 514
Моята лекарка каза, че било много често заболяване при младите жени. Аз чесно да си призная имам голямо съмнение, че и този Чернобил си е изиграл ролята  Crazy

# 743
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 848
така, така, аз и моят ендо също обвиняваме Чернобил
от семейството ми няма нито еин с проблеми с щит.жлеза. нито един...

# 744
  • Мнения: 153
аз доколкото съм чела се отключвало заболяването при прекарана вирусна инфекция или при срес. Аз си спомням, че аз и детето пролетта изкарахме големия грип (мисля, че по телевизията казаха Соломоновия грип) с високоа температура и т.н. Моята майка в същото време по едно време имаше хипер функция, но нещата се нормализираха и отдавна не пие нищо. А искам да ви питам и вас, че имам косопад, ама не голям, обаче отпред и в горната част на главата (над бритона) забелязвам, че косата ми е по-рядка. Лекарят казва, че косопада нямал връзка с Хашимото, аз бях чела някъде, че има връзка. А при мен не е точно косопад (е падат по няколко косъма), ама това оредяване ме притеснава. И най-интересно, че оредяването си го виждам само на светлината в банята, която е силна луминисцентна. Какво мислите?

# 745
  • София
  • Мнения: 514
прасунчо и при мен така и аз немога да си го обясня как съм се сдобила с това Хашимото..... а не съм ходила в Япония  Joy

# 746
  • Мнения: 365
tzvetam,
най-общо казано, автоимунен тиреоидит е равен на тиреоидит на Хашимото (автоимунно заболяване на щитовидната жлеза, т.е. организмът изработва антитела срещу жлезата си, които я разрушават). Момичета, нямаше ли линкове някъде по темите с информация???
В твоя случай определено с този хормон от 6,42 имаш хипо функция. Хашимотото може бъде придружено както с хипо, т.е. намалена функция на жлезата, така и с хипер - повишена. Може да се мине и от едно състояние в друго.
Но най-добре питай лекаря да ти разясни всичко, което те вълнува.

За бъдещо детенце, не се притеснявай, започни лечение и нещата ще се наредят:) Но консултирай всичко с лекуващия ти лекар.

Прасунчо, относно възникването на заболяването, винаги са ми повтаряли, че първо стресът е най-голям виновник. Аз също нямам наследствен елемент, но имах много стресова ситуация и много е възможно след това да са се получили нещата. Общо взето малко след това го откриха.  От друга страна, районът, в който съм живяла е с йоден дефицит и голям процент от населението има заболяване на щитовидната жлеза, изразени по различен начин. Така че и Чернобил много е вероятно да се е отразил.
  bouquet

# 747
  • Мнения: 334
И аз си задавам въпроса,защо толокова млади жени са с Хашимото,вчера пак разбрах за още едно момиче,а личния ми лекар сподели,че сме много и се в тази възрастова граница 21-36год.Питах го разбира се на какво се дължат причините според него,той вдига рамене.
Освен чернобил все си мисля,че и ваксините на които сме били подложени са изиграли своята роля.Знам ли може и да греша... newsm78
В моя род няма болни от това заболяване т .е при мен не е наследствено.
На мен в момента хормоните ми са в норма,да видим до кога

# 748
  • Мнения: 433
tzvetam косопада е свързан със заболяването(информация от ендокринолог и то доста по-информиран от проф. при която ходя).При мен след раждането на второто ми дете беше нещо страшно(по цяла шепа събирах сутрин от възглавницата),много повече отколкото след първото раждане.Също така имах и тръпнене в областта на лопатката ,което повече ме притесняваше ,но се оказа че и за него причината е Хашимотото.Проблема беше ,че аз кърмех и не можех да взимам големи дози елтироксин.Този лекар ми препоръча да си взема вит. А и вит.Е.След  1.5-2 мес. косопада спря.Тръпненето изчезна след като нормализирах стойностите на TSH.

# 749
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 848
нито съм била подложена на стрес, нито съм прекарвала вирусна инфекция, нищичко..
ама ей го в на Tired

благодаря на споделилите  bouquet

а колкото до косопада - и при мен е така. точно в областта "отпред и в горната част на главата (над бритона)" както е написала  tzvetam. тъпа работа.
пия си еутирокса и си  Whistling

Общи условия

Активация на акаунт