Френска селска торта?

  • 178 929
  • 616
  •   1
Отговори
# 585
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 584
ММ32, много интересно звучи твоята рецепта. Досега все съм си мислела, че Френската селска и Медовика се правят само със сметана вътре, а ето , че имало и друг вариант за крем Simple Smile
От четеното на многото рецепти и разновидност стигнах до извода, че в корите на Медовика не се слага масло /имам предвид рецептата на Лабрекс- http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=297129.msg15794989#msg15794989/ , а пък в рецептата на Селма има масло - т.е това е Френска селска торта, така ли е или нещо съм се омотала??  Mr. Green

По рецептата на Лабрекс съм го правила в два варианта - със сушени боровинки и с пресни ягоди и съм очарована от резултата
Та ако някой друг е пробвал и двете рецепти - със и без масло може ли да сподели разликата. Четох до към 12 страница, но не успях да изчета всичките 40

# 586
  • Плевен
  • Мнения: 10
Крема е много сполучлив и имаше повторение два пъти у дома в много кратък интервал между тях:) Иначе аз изчетох всичките страници на темата и така и не намерих разлика между двете торти, но това за маслото звучи логично, защото френската кухня е известна с влагането на чисто масло в изделията:)

# 587
  • Мнения: 7 420
   Според мен,между Френска селска и Медовик разликата е толкова,колкото (грубо казано) между белия хляб на Елиаз и същият на Симид.....Тоест,има си просто различни вариации и изпълнения на една и съща рецепта ,обаче реално става въпрос за една и съща торта,в основата на която са медени платки и най-често сметанов крем.

   Не настоявам да се съгласявате с мен,разбира се. Hug

   За мен ,когато сместа/тестото/ за платките съдържа масло ,вкусът се получава по-хубав.
   Но и тук не настоявам .....на вкус и цвет товарища нет  Laughing Peace

# 588
  • София
  • Мнения: 1 078
Крема е много сполучлив и имаше повторение два пъти у дома в много кратък интервал между тях:) Иначе аз изчетох всичките страници на темата и така и не намерих разлика между двете торти, но това за маслото звучи логично, защото френската кухня е известна с влагането на чисто масло в изделията:)
Само че френска селска торта няма нищо общо с френската кухня, защото си е просто руски медовик.  Wink

# 589
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 584
Селма, благодаря, точно това ме интересуваше, дали има голяма разлика в корите със или лез масло, но явно е въпрос на вкус  Peace
Също доста се учудих, че кремът , който е дала ММ32, пак се отнася за Медовик или Френската торта, тъй като аз бях останала с впечатлението, че и в двете торти кремът е само сметанов Simple Smile

# 590
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 584
http://www.kaneia.com/topic/4/recepta-za-frenska-selska-torta

Блатове:

Яйце – 1 брой
Захар бяла кристална – 150 гр.
Маргарин – 50 гр.
Мед – 2 с.л.
Сода – 2 ч.л.
Брашно – 400 гр
Прясно мляко – 200 мл
Разбиват се яйцата и захарта, после бавно се добавят млякото, меда, содата и маргарина. Получената смес се вари на бавен огън до получаването на златист цвят около 30 минути. Докато е още топла сместа се сипва брашното и се омесва.
От полученото тесто могат да се оформят 7-9 топки, всяка с тегло около 85 гр. Всяка топка се разточва на много тънка кора с диаметър 28-30см, дебелина 3мм и се пече. За една торта се използват само пет от блатовете.

Крем:
Заквасена сметана – 900 мл
Захар бяла кристална – 10 с.л.
Орехи – 200 гр
На ръка се разбъркват сметаната и захарта и се намазва всяка кора, след което се посипва с орехи.
Тортата се прави само с 5 (пет) блата!
 

Така приготвената торта се увива във фолио и се оставя 5 часа да зрее при температура от 0ºC до 5ºC.


Освен , че в някои варианти има масло, за което се чудех, сега се оказва, че в
тази рецепта пък  има и прясно мляко, а в тази на ММ32 няма!
Моля, ако някой е правил и по двата начина нека да сподели как са по-хубави блатовете. Виждам, че в рецептата на Селма за Медовик , с който се сравнява тази френска селска торта, няма прясно мляко и вече тотално се обръках. Накрая ще пробвам и по двата начина, ама вече ще ме изгонят от нас с тези торти Simple Smile  Mr. Green Joy

# 591
  • София
  • Мнения: 1 078
В рецептата, дадена ми от източника за така наречената френска селска има мляко. Понеже ми е записана в работата, а аз все забравям да си я препиша, имам само приблизителни спомени. Та тази от цитата на Шемет ми се струва същата, ама точно същата.

# 592
  • Мнения: 7 420
ani_d, не съм сигурна,че схващам,какво точно те мъчи по повод рецептите ?
Автентичността ли?
В интернет ще откриеш 100 различни рецепти,които ще претендират,че са автентични.
Важното е да откриеш такава,която да ти пасва на твоя вкус. А това става само с пробване .
Така че..... Почвай от която и да е  Wink и ....ти пожелавам успех!  Hug

# 593
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 584
ani_d, не съм сигурна,че схващам,какво точно те мъчи по повод рецептите ?
Автентичността ли?
В интернет ще откриеш 100 различни рецепти,които ще претендират,че са автентични.
Важното е да откриеш такава,която да ти пасва на твоя вкус. А това става само с пробване .
Така че..... Почвай от която и да е  Wink и ....ти пожелавам успех!  Hug

Селма, изобщо не ме притеснява автентичността!  Mr. Green Просто според мен това са съвсем различни рецепти, а доколкото изчетох тук в темата се слагат под общ знаменател Simple Smile Няма как рецепта, в която има масло и прясно мляко да се казва, че е същата с такава, в която няма!
Все пак е ясно, че ще ги направя, явно всички ще ги карам като Медовици, нали има мед вътре в тях Simple Smile Стигам до извода, че най-вероятно някой готвач просто е кръстил поредния Медовик като Френска торта. Не, че ми е някакъв проблем, но пък и тема от 40 страници не се чете лесно , за да разбере човек за какво става въпрос  Peace Защото като се отвори тази тема или пък някоя от темите за Медовиците, докато не ги изчете човек няма как да разбере , че става въпрос за една и съща торта в различни вариации Simple Smile както се твръди. Все пак аз продължавам да си мисля, че са различни рецепти на различни торти  Embarassed

# 594
  • Мнения: 7 420
  
Цитат
Все пак аз продължавам да си мисля, че са различни рецепти на различни торти  Embarassed
   Разбира се.  Hug Имаш право да си мислиш,както ти си прецениш .  Simple Smile

  Твоят орехов Медовик различна торта ли го водиш или вариация на Медовика за 1 час ?
  Интересувам се от начина ти на преценяване  Peace ,не ми е принципиално иначе .   Hug

# 595
  • София
  • Мнения: 1 078
Ани, нали точно това написах на някоя от последните страници? Това си е медовик, донесен от зълва на една моя клиентка от Русия преди много години, разбира се. Собственик на един ресторант, вече покойния, бил у тях на гости, хапнал, предложил да я правят в ресторанта му и за уж по-интересно, кръстил руската торта френска селска. Вариантите са десетки, както е известно, но ако говорим за рецептата на въпросната зълва, то тя е с мляко и масло. Кремът си е заквасена сметана със захар и орехи.

# 596
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 584
   Твоят орехов Медовик различна торта ли го водиш или вариация на Медовика за 1 час ?
  Интересувам се от начина ти на преценяване  Peace ,не ми е принципиално иначе .   Hug

Да, смятам , че е като този за 1 час  Grinning , просто защото има в оригиналната рецепта /твоята/ орехи, а аз вместо в крема ги сложих в блата.  Peace Но пък не мога да се съглася, че Френската селска е Медовик, въпреки, че по обяснението на Свещичка излиза, че е точно за такъв.  Grinning
За мен Медовика си е този с точените кори /с масло  или без масло - на Лабрекс/ . Вече с прясно мляко ми отива на друга торта.
Освен това, ако трябва да бъда честна и този , който е за един час малко губи от истинския Медовик, точно поради факта, че в него няма платки /а нали точно многото кори за характерни за Медовика/ но пък продуктите са същите, с разликата , че не се замесва тесто, а се изсипва в по-течна форма!

Момичета, не искам да ме разбирате грешно, изобщо нямам намерение да откривам кое е първо кокошката или яйцето  Mr. Green Просто, когато се отворят двете теми човек остава с впечатлението, че са две различни торти Simple Smile Simple Smile Simple Smile
При всички случаи ще ги направя и по двата начина, все пак торти да има за хапване е важното Simple Smile

# 597
  • София
  • Мнения: 1 078
Сега съм в работата и проверих рецептата. Абсолютно същата е, като в цитата на Шемет, с тази разлика, че млякото при мен е 5 суп.л., а не 200 мл. и вместо маргарин се слага масло 30 г, което не е от значение. И по едната и по другата рецепта блатовете се разточват, то си пише.

# 598
  • Мнения: 7 420
   ani_d, Медовик най-напред е МЕДена торта ,поне така и на това му викат в Русия.
   А дали ще е с много или малко платки,по-дебели ,по-тънки, с орехи, с мляко или без (и двете).......нищо не може да й промени същността,и тя ще си остане МЕДена,тоест Медовик (не млечна,маслена или друга  Wink )

    Но това, разбира се, не е допрян до гърлото нож и можеш да си я наричаш ,както душата ти иска.   Grinning Стига да определиш сама за себе си какво точно наименование и според коя от съставките ще избереш.   Hug

 
Цитат
Да, смятам , че е като този за 1 час  Grinning , просто защото има в оригиналната рецепта /твоята/ орехи, а аз вместо в крема ги сложих в блата.
    Сложи ги и в крема ,нали ?  Simple Smile
    Не казваш конкретно,все пак различна ли е твоята торта или е вариация ?Първото или второто ? Все-пак една цяла съставка е различна ,както и количеството на крем .... Flutter

    Свещичка, интересна история .  Simple Smile

# 599
  • София
  • Мнения: 1 078
Смятам я за истинска, защото, както писах преди известно време в тази тема, говорим си с моята клиентка (аз съм фризьор и тя е при мен) за това какви торти правя. А почнах да изреждам и назовавам и медовик, тогава тя ме спря и попита дали медовик значи торта с блатове с мед и след положителния ми отговор ми разказа тази история. Самата тя няма нищо общо с тортите, рецептите и т.н., не чете тук, не претендира на това тя да бъде източник... Просто ми каза:“Чакай да ти разправям нещо... Яла ли си френска селска торта? Та моята зълва...“ и ми разказа това, което ви споделих, след като я попитах може ли да го напиша тук.  Simple Smile

П.П. После зълвата заминала, сега една друга жена я прави тази торта, пазила била рецептата в тайна, но първо, че за ССФ няма тайни, а второ, зълвата сега е тук и затова я имам и рецептата вече.  Laughing Същата, каквато е цитирана по-горе от Шемет с малки разлики, които описах.
Блатовете ги била пекла на обратната страна на тавите за да не се режат после. Просто разточвала и слагала отгоре върху обърната с дъното нагоре тава, изрязвала направо по ръба с нож и се пече за няколко минути.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт