"Зелена" (ЕКОЛОГИЧНА) тема-2

  • 36 653
  • 282
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 9 865
Aila, в Билла има серия продукти на Фрош, аз купувам препарат за чинии, за прозорци, за под (но рядко го ползвам), течен препарат за пране и омекотител. С това ми се изчерпват препаратите, не са малко, но поне не използвам разните там Доместоси и други трепачи. Често се случва да измия пода само с мопа, без никакъв препарат или да заплакна нещо без веро.

# 46
  • София
  • Мнения: 3 816
Ето една полезна статия от Сити маркет, която прочетох вчера, лично на мен ми беше полезна. Peace

ВНОСНИТЕ ВИТАМИНИ       


КИСНЕТЕ ПЛОДОВЕТЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИТЕ В РАЗТВОР С ХЛЕБНА СОДА

Цитрусите, останалите плодове и зеленчуците е добре да се киснат за 10 мин. в разтвор с хлебна сода (1 с. л. на л), съветва доц. Татяна Вергиева, токсиколог в Центъра за опазване на общественото здраве. Тя обясни, че за да останат свежи в продължение на месеци, плодовете и зеленчуците, които идват от цял свят у нас, се държат в разтвори от пестициди.

Могат да бъдат лесно отмити с разтвор от хлебна сода. Гроздето поема най-много пестициди, а в стафидите тяхното съдържание е тройно по-голямо. Индия все още произвежда ДДТ, а България внася фуражи от слабо развити страни, които го използват срещу маларията. Според токсиколожката и у нас ДДТ се използва “под масата“. В Македония и Испания наскоро са били открити храни, съдържащи опасно количество ДДТ. В България все още има складове, в които се пазят забранените пестициди – времето им на полуразпад е 50 години.

Употребата на ДДТ или дихлоро-дифенил-трихлороетан (ClC6H4)2CHCCl3 е забранена поради вредното действие върху човешкия организъм (уврежда черния дроб, сърдечно-съдовата система, централната нервна система, спомага за появяването на тумори) и поради факта, че се акумулира в почвата, където може да се задържи десетки години. Заради ДДТ белоглавите орли са застрашени от изчезване.

ДДТ е открит от швейцарския учен Паул Мюлер през 1939 г. През 1948 година той получава Нобелова награда за медицина за откритието си, тъй като ДДТ било използвано за предотвратяване на епидемии от коремен тиф, малария и други силнозаразни болести в началото на Втората световна война. През 1974 г. Фермери в САЩ напръскват огромните си пасища с ДДТ и получават 75 милиона повече фунта месо; значително се увеличава и млеконадоят.

 

# 47
  • Мнения: 950
Има ли някой който е слагал от ароматните масла които продават в Бриколаж на прането  Rolling Eyes  мисля да пробвам  newsm78 /ако не става ще кажа  Wink  /

# 48
  • Мнения: 2 759
                    В Европа първите рецепти за сапун са съдържали мазнина (животинска или растителна) и дъждовна вода, прецедена през буре, пълно с дървесна пепел и с надупчено дъно (вместо днешната сода каустик). Двете съставки се смесват и се варят до сгъстяване (ако се пусне яйце вътре трябва да плава на повърхността). После се излива в калъпи и се суши.

                    ...вземат се кестени, обелваим се кората и бялата сърцевина се изсушава и се смила на брашно. Това е всичко, прахът е вече готов. В топла вода разтваряте праха и накисвате дрехите. Прането напомня на това с домашен сапун, но кестените за разлика от него имат едва доловим приятен аромат.

                    Отлично измиващо средство - синапено семе - смляно на прах. Едно време в ученическите столове с това миеха чиниител Разтваря се в гореща вода и обира всякакви мазнини. Чиниите скърцат след това.

                     Линка всъщност е един и същ, да не се чудите  Mr. Green.

# 49
  • Мнения: 2 759
                     Топчета за екологично пране

                     Горното го поствам с известни съмнения относно екологичността.

# 50
  • Мнения: 902
кои прибори са най-подходящи за готвене?! Титановите?

# 51
Да ви питам с какво можем да заменим лосионите за тяло? От всичката скапана козметика се отказах и си намерих натурални заместители, но съм със суха кожа на тялото и не мога без да се намажа с нещо. Зехтинът ще трябва да го чакам ужасно дълго да попие и ме е страх да не ми изцапа дрехите. Също така се интересувам какво ползвате вместо дезодорант?

Аз отскоро се опитвам да живея зелено (като изключим това,че си изхвърлям боклука разделно откакто има отделни контейнери; пестя водата,защото вярвам,че ако продължаваме така ще дойде ден, когато водата ще е ценност; гася лампи). Правя бойкот и на храните с твърде много подобрители, емулгатори, аромати, оцветители и прочее. Отскоро започнах да си правя сама сирене за мазане - със сигурност е по-безвредно от готовите. Смесвам размекнато масло със обезсолено сирене и ги правя на гладка паста в блендера. Купих си сокоизстисквачка и вече почти не пия газирано (е случва ми се, защото го обичам Embarassed). Копирната хартия задължително ползвам от двете страни. Това е моят принос общо взето - скромно  Embarassed

# 52
  • Мнения: 2 759
                      Аз ползвам за лице маслата на Икаров - може би смесени с нещо ще се получи чудесен лосион за тяло. Но не мога да се сетя с какво може да се смесят  newsm78.

# 53
  • Мнения: 7 091
Момичета, слях двете теми, защото много неща се повтаряха. Началният постинг с линковете обаче е на 2-ра страница, нещо не се сляха нормално както друг път, опитвам е да разбера защо, така че дотогава търсете " справката" с линкове и синтезирана информация на 2-ра страница.  Peace

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 704
НЕ на найлоновите пликчета! )))
http://plik4eta.wordpress.com/

# 55
  • Мнения: 3 634
Аз отказвам да получавам всякакви флайери. Вчера ходихме на кино и с билетите получих куп рекламни брошури. Сви ми се сърцето като се сетих колко хартия в боклука е това.

# 56
  • Мнения: 1 947
   Домашна идея: гореща вода в празна бутилка от почистващ препарат
за тоалетна, мие под ръба на тоалетната чиния по-добре от препарата.

Последна редакция: пн, 17 мар 2008, 15:29 от анна в.

# 57
  • София
  • Мнения: 5 192
Аз отказвам да получавам всякакви флайери. Вчера ходихме на кино и с билетите получих куп рекламни брошури. Сви ми се сърцето като се сетих колко хартия в боклука е това.
и на мен ми е много болно, отказвам редовно, предизвиквам недоумение, обяснявам... дали някой чува?

# 58
  • Мнения: 2 761
кои прибори са най-подходящи за готвене?! Титановите?

Защо са толкова скъпи???Аз си купих титанов тиган за 14-15 евро.
Аз мисля,че чугунените са по-добри,както и глинените.

Имам един странен въпрос,но  тук някой може да знае, или да пита баба си...На времето какво са изпозвали за състоянието ..един път в месеца?

# 59
  • Мнения: 2 759
...На времето какво са изпозвали за състоянието ..един път в месеца?...
                        Нямма представа дали съм го чула отнякъде или ми е хрумнало на мен, но мисля, че парцали, които са прали редовно. После идва лингина. И така...

Общи условия

Активация на акаунт