Ето моята любима питка, покажете и вашите

  • 318 855
  • 485
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 1 122
evak  страхотни. Нямам думи.   bouquet smile3525 smile3501

# 256
  • Мнения: 780
И аз направих моята първа питка! По рецепта на една моя стара приятелка, за чиято пита имам много вкусен спомен.
Въпреки че стана сполучлива и вкусна има няколко неща, които бих променила:

1. Питката ми е малко постна. Разточих на 3 кори с олио между тях. Следващият път ще увелича маслото и ще разточа поне 5 кори.
2. Не бих повторила разрязването на триъгълници и навиване на кифли. Бих предпочела усукването, за да има конци.
3. Както и при козунаците ми, след като втаса питата и  я намазах с жълтък и мляко тя като че ли поспадна и не се надигна повече (личи си и на снимките). Яйцето и млякото бяха топли. Защо се получава така? Дали не трябва да я мажа преди втасването?

Ето ги и снимките:

 

# 257
  • Мнения: 11 747
mili46, конците се получават и от месене и усукване, но на първо място от състава на тестото. Ако в тестото няма достатъчно мазнини, които идват най-вече от масло, св. мас, олио и по-малко от мляко и яйчен жълтък, то има да чакаш конци....

По снимките не ми се вижда да е спаднала питката, не мога да преценя, но средината и не ми се вижда добре развита и изпечена. Или не е довтасало, или ако наистина е спаднало е превтасало малко. Леко сбита ми се вижда средината.
От намазването не може да ти спадне питката, освен ако не натискаш, но съм сигурна че ти си мазала леко и внимателно.

# 258
  • Мнения: 780
mili46, конците се получават и от месене и усукване, но на първо място от състава на тестото. Ако в тестото няма достатъчно мазнини, които идват най-вече от масло, св. мас, олио и по-малко от мляко и яйчен жълтък, то има да чакаш конци....

По снимките не ми се вижда да е спаднала питката, не мога да преценя, но средината и не ми се вижда добре развита и изпечена. Или не е довтасало, или ако наистина е спаднало е превтасало малко. Леко сбита ми се вижда средината.
От намазването не може да ти спадне питката, освен ако не натискаш, но съм сигурна че ти си мазала леко и внимателно.

Тестото беше с 3 лъжици олио. Иначе сложих после обилно между листите, но то вече не се меси. Като гледах и другите рецепти са с по 2-3 лъжици олио.. значи не е от това. Да не би киселото мляко да ми е много? Месих с 1 ч. ч. кисело и 1 ч.ч. прясно.

Тестото втасва 2 пъти по половин час (общо 3 пъти съм го месила и си беше идеално). Беше на шупли и даже като го премесвах и разточвах правеше балончета и много смешно пукаше.  А след като я наредих втасва час на 40с на открехната фурна.
Не е сбита изобщо в средата. Изпечена е идеално и няма клисаво. Може би така изглежда, защото съм разтворила парчето, където е сиренето.
Определено ще пробвам да намажа с жълтък преди да я оставя да втасва. Все си мисля, че не и понася добре разликата в температурата на самото яйце и тестото. И ще усуча като при козунаците. Или да взема да пробвам направо друга рецепта ли?! Тази пита си е хубава и вкусна, но просто не е според моите очаквания за по-блажничка пита на конци.

# 259
  • Мнения: 11 747
Според мен 1 час на 40 градуса е много втасване! Ти си го втасвала като козунак, а това тесто е толкова бедно в сравнение с козуначеното.

Ако искаш конци, може да добавиш и 3 лъжици масло или св. мас.  Киселото мляко не ти пречи.

Щом искаш, намажи с жълтък преди окончателната ферментация, но не мисля, че в жълтъка е проблема.

# 260
  • Мнения: 1 163
Голями красоти сте показали,браво!!!

# 261
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
   
         evak, благодаря за рецептата!

# 262
  • Ах, морето
  • Мнения: 374
Ето днешната ми питка:
http://images25.snimka.bg/005588880.jpg

Между корите ръсих със сиренце и шарена сол. Ето и парченце:
http://images25.snimka.bg/005588886.jpg

# 263
  • Мнения: 185
Тестото втасва 2 пъти по половин час (общо 3 пъти съм го месила и си беше идеално). Беше на шупли и даже като го премесвах и разточвах правеше балончета и много смешно пукаше.  А след като я наредих втасва час на 40с на открехната фурна.
  bouquet Скъпа Mili , по описанието ти ми прилича, че питката ти е превтасала ( освен по всичко останало, аз познавам и по специфична миризма на тестото). Също ми се струва, че това количество е много за тавата, в която си го подредила. Не се притеснявай за мазането преди печене. Моята дъщеря един път стъпа във втасващата ми завита питка Crazy , но при печенето си, тя си се наду отново и изобщо не си личеше. Успех  Heart Eyes

# 264
  • София
  • Мнения: 114
Ето и моята питка от днес!Едно парче се излапа още гореща-гореща!

и пак

и отгоре
     

Последна редакция: нд, 13 апр 2008, 16:29 от magdalena_n

# 265
  • Мнения: 1 283
magdalena_n браво, поздравления   bouquet
 Тя направо е излязла от тавата да те търси  Laughing

Последна редакция: нд, 13 апр 2008, 16:32 от pepika

# 266
  • София
  • Мнения: 114
magdalena_n браво, поздравления   bouquet
 Тя направо е излязла от тавата да те търси  Laughing
Мерси Pepika!Ами вдъхнових се от красотите, които са показани в тази тема и реших да споделя и аз днешната си питка! smile3503
  P.S. Между другото темата е супер!
newsm10
 

# 267
  • Мнения: 765
Магдалена, страхотна ти е питката  Hug

# 268
  • София
  • Мнения: 114
Магдалена, страхотна ти е питката  Hug
Благодаря! smile3525

# 269
  • Мнения: 780
Тестото втасва 2 пъти по половин час (общо 3 пъти съм го месила и си беше идеално). Беше на шупли и даже като го премесвах и разточвах правеше балончета и много смешно пукаше.  А след като я наредих втасва час на 40с на открехната фурна.
  bouquet Скъпа Mili , по описанието ти ми прилича, че питката ти е превтасала ( освен по всичко останало, аз познавам и по специфична миризма на тестото). Също ми се струва, че това количество е много за тавата, в която си го подредила. Не се притеснявай за мазането преди печене. Моята дъщеря един път стъпа във втасващата ми завита питка Crazy , но при печенето си, тя си се наду отново и изобщо не си личеше. Успех  Heart Eyes

Следващият път явно ще втасва по-малко, дано в това се окаже ключето!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт