Коледна пита "Роза"

  • 75 946
  • 137
  •   1
Отговори
  • Мнения: 812
Ето какво омесих днес в машината за хляб. Рецептата е на свекърва ми и по принцип се меси на ръка, но реших да направя експеримент и ето какво се получи:






Рецепта за пита "Роза"

2 ч.ч. прясно мляко
4 яйца (единия жълтък оставям за намазване)
1 ч. л. сол
1 с. л. захар
2 - 3 с. л. олио
20 гр. жива мая (половин пакетче)
Брашно - около 700 гр. (да се оформи топка, и да не "маже" под бъркалките)

Месих на програма за месене и втасване, като не шупнах предварително маята, а я натроших върху брашното. Оставих да втасва около 40  мин. на топло в машината. След това премесих тестото на ръка и  разделих на 3 топки, всяка от които разточих на кръг. Най - долната кора намазах с мазнина (олио, може масло или свинска мас) и върху нея сложих и другите кори, които също намазах. Нарязах на 12 триъгълника, завих на руло и наредих в тава, като 2 от рулата сложих по средата. След като втаса на топличко намазах с жълтък, поръсих със сусам и пекох на 150 градуса на вентилатор. Това е. Да ви е сладко     chef

Ето я втасала, преди печенето:


Последна редакция: пт, 14 дек 2007, 12:55 от Lebeduna

# 1
  • Мнения: 28
Изглежда превъзходно! HugСкоро ще се пробва  bouquet

# 2
  • Мнения: 2 774
Прекрасна е .Ще се пробва по празниците  bouquet

# 3
  • Мнения: 4 496
Ще стане ли без машина? Някой пробвал ли е?Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 5 001
Ще стане ли без машина? Някой пробвал ли е?Rolling Eyes
Как няма да стане...ще стане супер, само трябва месене...

# 5
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Ще стане ли без машина? Някой пробвал ли е?Rolling Eyes

 
Рецептата е на свекърва ми и по принцип се меси на ръка, но реших да направя експеримент и ето какво се получи:

  Lebeduna , браво на теб, машината ти и свекърва ти Simple Smile, питката изглежда страхотна!

# 6
  • Мнения: 14
страхотна е
а колко време се пече?

# 7
  • Мнения: 4 496
Мисълта ми беше дали има разлика в резултата от тесто, месено на ръка, и  тесто от машина. Дали стават еднакви питката на снахата и свекървата.  Laughing

# 8
  • София
  • Мнения: 438
Мисълта ми беше дали има разлика в резултата от тесто, месено на ръка, и  тесто от машина. Дали стават еднакви питката на снахата и свекървата.  Laughing
Не мисля, че има разлика Wink

# 9
  • Мнения: 5 001
Мисълта ми беше дали има разлика в резултата от тесто, месено на ръка, и  тесто от машина. Дали стават еднакви питката на снахата и свекървата.  Laughing
И аз мисля,че няма да има разлика стига да се омеси добре тестото на ръка.Едно време не е имали такива глезотийки като машината за месене и прочие...и какво неща само са се правили...ммммм.Просто ще трябва повече време и следене  при месенето(да не стане сбито) за да не стане хубаво тесто.А имаме ли хубаво,въздушно тесто...от там нататък е лесно.................

# 10
  • Мнения: 812
Няма никаква разлика от измесената на ръка и тази в машината. На свекърва ми винаги такава се получава, че и по - хубава. Но си иска месенето. То и в месенето си има тънкости, защото аз по празници винаги я правя, но не ми се получава така. Embarassed А за печенето не съм засичала време. Когато взе да се позачервява я изпробвах за готовност с клечка за зъби. Ако по клечката няма залепнало тесто значи е готова.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Страхотно изглежда!  Peace
Колко е диаметъра на тавата, в която печеш  Blush?

# 12
  • Мнения: 423
Поздравления  smile3501, Lebeduna ! Записах си рецептата по празниците ще взема да я пробвам!

# 13
  • Мнения: 812
Tedulina  Тавичката е малка - диаметър 30 см.

# 14
  • Мнения: 1 283




Тази питка я направих снощи,почти същата рецепта като на Лебедуна.  bouquet
Обичам и ми доставя удоволствие, като видя готовия продукт и радостта в очите на близките ми.

# 15
  • Мнения: 11 747
брее, какви майстори има само в този форум!  chef

# 16
  • Мнения: 4 496
 Ето я моята питка:

КЛИК
 Blush

Последна редакция: пт, 14 дек 2007, 20:20 от краcим

# 17
  • Мнения: 1 283
Ето я моята питка:

КЛИК
 Blush


Браво   bouquet страхотна е на вид, значи и на вкус м..мммм eat

# 18
  • София
  • Мнения: 718
Супер изглежда! Задължително ще пробвам .

# 19
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Ох, красота!!! А колко време се пече и на колко градуса??

# 20
  • Мнения: 1 283
Ох, красота!!! А колко време се пече и на колко градуса??

Моята питка я пекох на 150 градуса на долен реотан с вентилатор - 10 минути и после още 40 минути на 150-160 градуса на горен и долен реотан с вентилатор.
Фурната предваритено трябва да е загрята.

# 21
  • У дома
  • Мнения: 1 741
pepika , много ти благодаря. Моята фурна е обикновена и няма вентилатор и все ми се струва, че нещата ми прегарят отдолу. Не знам как да го избегна този проблем.

# 22
  • Мнения: 400
Това е последната пита, която направих. Идеята за украсата е от форума.
http://www.bgphoto.net/photos/698/o633310626537500000.jpg

# 23
  • Мнения: 4 496
Моята фурна е обикновена и няма вентилатор и все ми се струва, че нещата ми прегарят отдолу. Не знам как да го избегна този проблем.

Моята има вентилатор, пекох я на 160 градуса.
На майка ми фурната нямаше вентилатор. Печеше първо само на долен реотан, за да се надигне, после включваше и горния за да се  опече и отгоре. Дано някой друг се включи с мнение, за да не те подведа без да искам. Rolling Eyes

# 24
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 359
Едно въпросче от пишман готвачка - как правите различните парчета? Blush Дано да разберете въпроса ми, че аз много не си го разбирам де така зададен Crazy

# 25
  • Мнения: 4 496
Ако въпроса е как стават малки и големи- ами не мога да ги отрежа еднакви триъгълниците... Blush

# 26
  • Мнения: 1 485
Питката е превъзходна!
Благодаря!  bouquet

# 27
  • Мнения: 162
           Досега не съм месила тесто. Въпросът ми  е: може ли да се омеси такова тесто в кухненски робот. Искам да направя питка за Коледа и тази ми грабна сърцето.  Rolling Eyes

# 28
  • Мнения: 1 283
Едно въпросче от пишман готвачка - как правите различните парчета? Blush Дано да разберете въпроса ми, че аз много не си го разбирам де така зададен Crazy
Зависи как съм ги наблъскала Joy
pepika , много ти благодаря. Моята фурна е обикновена и няма вентилатор и все ми се струва, че нещата ми прегарят отдолу. Не знам как да го избегна този проблем.
Преди в обикновената фурна я пусках на 50 градуса държа я вътре около 20 минути и после я увеличавам на 160 градуса .Като видя, че се зачервява отгоре, слагам фолио, докато се изпече напълно.
Дано съм ви била полезна момичета Blush

# 29
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 359
Въпроса ми беше как правите отделните питчици такива завъртяни Mr. Green

# 30
  • Мнения: 4 496
Въпроса ми беше как правите отделните питчици такива завъртяни Mr. Green

Всеки триъгълник го навиваш на руло , започвайки от широката/външната/ страна навътре към върха.

# 31
  • Мнения: 1 440
Хера, не знам за кои точно питаш - за "кроасанетата" или розичките...Красим ти е писала за първите, а аз розичките ги направих от навито руло и после разрязано на парчета Peace

# 32
  • Мнения: 2 724
Това е последната пита, която направих. Идеята за украсата е от форума.
http://www.bgphoto.net/photos/698/o633310626537500000.jpg
Много е красива Peace

# 33
  • Мнения: 812
Въпроса ми беше как правите отделните питчици такива завъртяни Mr. Green

Разделям тестото на три еднакви топки (приблизително еднакви, и да има разлика е малка) Разточвам всяка от трите топки на кръгла кора с диаметър около 40 см. Мажа всяка кора с олио и слагам една върху друга. После режа през средата на 4 еднакви триъгълника и после всеки от тях на още 3. Завивам леко от широката към тясната страна, като съвсем леко изтеглям. Нареждам в тавата, като затискам връхчето на триъгълника отдолу за да не се развие при втасването. Когато втаса парчетата изглеждат като разлистени защото никога не са съвсем еднакви. Слагам да се пече в студена фурна (така знам от свекито, а тя ги разбира тия работи) Grinning При постепенното загряване на фурната тестото продължава да втасва и се надига доста. Ако сложа в гореща, я "грабва" веднага, коричката отгоре се запича бързо и после се напуква. Аз пека на вентилатор на 150 градуса с горен и долен реотан. При липса на вентилатор не трябва да е на температура по - висока от 150. Ако вземе бързо да се зачервява се завива с фолио до готовност. Не засичам никога време за печене. Когато стане.


Шеки, страхотна ти е питката!

Последна редакция: сб, 15 дек 2007, 19:09 от Lebeduna

# 34
  • Мнения: 4 496
При постепенното загряване на фурната тестото продължава да втасва и се надига доста. Ако сложа в гореща, я "грабва" веднага, коричката отгоре са запича бързо и после се напуква.

 Banghead
Мда. За другия път ще знам. Mr. Green

# 35
  • У дома
  • Мнения: 1 741
момичета   bouquet  bouquet  bouquet

# 36
  • Мнения: 400
Това е последната пита, която направих. Идеята за украсата е от форума.
http://www.bgphoto.net/photos/698/o633310626537500000.jpg
Много е красива Peace

Благодаря!

# 37
  • Мнения: 2 584
  bouquet да се похваля днес я правих тази питка  chef, и стана страхотна, никога до сега не съм правила сполучлива питка и затова не правя, но реших да опитам и да видя какво ще стане, страхотна рецепта много благодаря  bouquet Heart Eyes

# 38
  • Мнения: 812
  bouquet да се похваля днес я правих тази питка  chef, и стана страхотна, никога до сега не съм правила сполучлива питка и затова не правя, но реших да опитам и да видя какво ще стане, страхотна рецепта много благодаря  bouquet Heart Eyes

Радвам се, че ти се е получила и не се притеснявай, всички сме имали неуспехи Sick

# 39
  • Мнения: 2 584
  bouquet да се похваля днес я правих тази питка  chef, и стана страхотна, никога до сега не съм правила сполучлива питка и затова не правя, но реших да опитам и да видя какво ще стане, страхотна рецепта много благодаря  bouquet Heart Eyes

Радвам се, че ти се е получила и не се притеснявай, всички сме имали неуспехи Sick

не обичам да меся и като не се и получи се отказвам, но тази стана страхотна нея ще правя за коледа, искам да питам мога ли да замеся тестото и да го оставя малко на студено и да я опека вечерта, просто съм на работа на 24. 25. и 26 и се чудя дали да не я замеса предната вечер и на коледа само да я опека като се върна

# 40
  • Мнения: 812
Ето я по същата рецепта, но оформена по друг начин. Идеята за оформянето взех от една рецепта за пита "Слънчоглед"

# 41
  • Мнения: 1 153
Лебедуна а защо твойта пита е толкова бяла,да не би брашното да е нещо по специално или това че е била в пекарна newsm78?

# 42
  • Мнения: 2 724
Ето я по същата рецепта, но оформена по друг начин. Идеята за оформянето взех от една рецепта за пита "Слънчоглед"


Лебедунче ,да не е от моята пита Слънчоглед?

# 43
  • Мнения: 812
Ифа, брашното е обикновенно тип 500. Бяла е, защото не я оставям да се зачервява много - кората става дебела. Пека на 140 - 150 градуса на вентилатор и при тази температура не ми се зачервява много. А и аз така я харесвам. Изпича се идеално. Ако искаш да остане по - бяла, покрий я отгоре с фолио.
aleks , не съм виждала твоята рецепта, но моята е следната :

Пита "Слънчоглед"

2 кг. брашно
3 яйца
1 с.л. сол
1 с.л. захар
1/2 л. прясно мляко
1 б. кисело мляко
мая колкото кибрит
масло и жълтък за намазване

От посочените продукти се замесва тесто, което се разточва на правоъгълна кора. Намазва се с масло и се завива на плоско руло. Реже се на парчета с ширина 2 -3 см. които се нареждат в тава с разреза нагоре. Двете крайчета на рулото се поставят в средата. След като втаса, се маже с жълтък, а на средната част се ръси черен мак, за да изглежда като пита слънчоглед. Ако няма мак, може да се забодат зърна черен пипер за декорация.

Правила съм я, но месена на ръка и се получава едно огромно тесто, което ако не се омеси добре... Sick Напиши твоята рецепта да я пробвам.  Ето я оформена преди да втасал

# 44
  • Мнения: 2 724
Лебедунче, не е същата Peace.
Ето я моята рецепта:
 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=242754.msg5634238#msg5634238

# 45
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Ето и моята пита, само дето не се надигна много и се чудя от какво ще е, рецептата не съм я променяла, а не стана много пухкава питката, но пък е вкусна
 

# 46
  • Мнения: 2 724
Ето и моята пита, само дето не се надигна много и се чудя от какво ще е, рецептата не съм я променяла, а не стана много пухкава питката, но пък е вкусна
 

От размера на тавата ще да е Peace.

# 47
  • Мнения: 812
Днес по настояване на свекито направих питката с кисело мляко - една кофичка. Киселото мляко се "угасява" с много малко хлебна сода (кафяна лъжичка) и така се прибавя. Отива малко повече брашно - около 900 гр. Ето снимков материал.

# 48
  • Мнения: 4 496
 ShockedМалееее, каква красота...
 С кисело мляко+сода и мая ли?

# 49
  • Мнения: 812
С кисело мляко+сода и мая ли?

Да, но много малко сода, а маята е същото количество.

# 50
  • Мнения: 4 496
Благодаря! И още дени въпрос имам Embarassed
Значи в тава с по-малък диаметър питката става по-дебела, правилно ли съм разбрала? Rolling Eyes

# 51
  • Мнения: 65
Лебедунка, киселото мляко се слага вместо  вместо прясното ли ?

# 52
  • Мнения: 812
краcим моята тавичка е 30 см. В по - голяма тава ще се "разлее" на страни. Тестото като втасва си търси място и ако няма на ширина, се надига нагоре. Така питката става по - висока.

babake Заменяш прясното мляко в рецептата с 1 кофичка кисело, като го "угасяваш" както се изразява свекито с много малко хлебна сода. Аз сложих равна кафена лъжичка и шупна добре.

# 53
  • Мнения: 65
Благодаря ти много, Лебедунка !

# 54
  • Мнения: 11 747
Оказа се, че имам тава с диаметър точно 30см!Ура! Mr. Green

Лебедуна, за една коледна сбирка ще правя твойта питка! Peace
Ама няма да казвам предварително и ако стане хубава ще я нося, ако ли не - няма да нося... Laughing

# 55
  • Мнения: 4 496
Значи и аз ще търся тава с такъв диаметър... Flutter

# 56
  • Мнения: 11 747
най-сетне направих и аз питката 'Роза' Hug Стана красива и вкусна, много добре се изпече! Peace



Последна редакция: вт, 25 дек 2007, 11:59 от pina

# 57
  • Мнения: 812
pina , както винаги всичко, което направиш просто грее...  bouquet

# 58
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Мойта пак не се наду толкоз, хем тавата 30 см, хем сичко по рецептата, ама на... след месенето при втасването ( 1 ч) удвои обема си, после леко премесих да не го пребия тестото, оформих, и оставих да втасва, като напълни тавата го метнах в предварително загрятата фурна, и не се надигна повече, ама мисля че като го мажа с яйцето го пресичам, защото с пръсти го мажа, ще трябва да си взема някаква четчица за целта

Утре пак ще правя, да видим как ще стане

pina страхотна е питката

# 59
  • Мнения: 812
KaliMa след месенето не оставяй да втасва 1 час. Много е, превтасва в машината на топло. Аз оставям 30 - максимум 40 мин. Даже и 40 му е много. Последния път и аз го оставих, че имах друга работа и не се надигна много при печенето. Слагай да се пече в студена фурна. Тестото продължава да втасва при загряване на фурната и надига много. Когато сложиш в гореща фурна го пресича веднага.

# 60
  • Мнения: 11 747
Между другото на снимката питката ми изглежда килната на една страна - от снимката е!На живо си беше супер, ама вече се изяде.

Аз също реших да спазвам инструкциите на Лебедуна и оставих само 40 мин да втасва в машината.После оформих.Втасва в тавата на стайна температура 1 час.
Аз също мажа жълтъка с пръсти.Става хубаво ако имаш някакво парче памучен плат - мъничко и с него леко се маже добре.
Аз слагам в загрята фурна, защото ме е страх от превтасване, но пекох на 150градуса през цялото време, не на повече. Peace

# 61
  • Мнения: 1 799
Моята пита не е точно по тази рецепта, но като гледам е почти същата клик

Весела Коледа, момичета!

# 62
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Хм newsm78 , значи следващата по малко ще я държа в машината да втасваи да видим какво ще стане, аз и с една марля пробвах да мажа, става, ама съм се навила за такваз четчица  Wink

# 63
  • Мнения: 812
KaliMa аз си купих хартия за печене от "Мамбо" (сега "Пикадили") до ХЕИ и към хартията на прИмоция бяха сложили силиконова четка за мазане на печива. Просто перфектна. Преди няколко дена ги гледах - още ги има. Мисля, че към 4 лв. беше цената на хартията. Аз често използвам и по-малко се цапат тавите и лесно се мият. Mr. Green

# 64
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
И аз така с хартия че по малко да мия, ще отида да видя тез дни, че е до нас туй Пикадили, инак питката днес втасва 35 мин в машината и после се опита да избяга от тавата, така се наду, още малко и щеше да опре в реотаните от горе докато се печеше, мъжа ми като си дойде днес от работа и като видя вчерашната каза че е превтасала, така че вече ще я държа по малко да втасва в машината, снимките после ще кача

# 65
  • София
  • Мнения: 3 913
Тестата с мая се слагат в студена фурна, а тези със сода - в гореща. Тестото с мая продължава да се надига догато се подгрява фурната.

Pina вече спомена, но да повторя за всеки случай.

# 66
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Лебедунке   ,да те питам,колко ти е ВИСОКА тавичката бре?аз направих питката,стана вкусна и хубава,само дето ми се надигна мнооооооооого.Направо преливаше от тавата.Започна да пада във фурната,на 3 парчета коричките изпадаха ooooh!Със сигурност не е превтасала,явно моята тавичка е малко ниска са пита.Та затова те питам.И сега да се похваля:отиваме тази вечер във свеки на гости/аз и занесох питка,парче де,но тя нищо не каза,остави го на плота в кухнята/и хапка пийка,и тя носи нейната пита/да призная майстор е Peace/,чупим ,ядем,и моят мъж с гордост казва:Дани и тя направи днес пита,много хубава стана Blush.И тя:аааа,така ли,това от твоята пита ли беше дето я донесе......аз премълчах естествено,но ми беше достатъчно признанието на моят любим Embarassed
е туй беше то изфуках се Mr. Green
ще пусна снимки по късно,нателефона на мъжа ми са,но 3 дни няма да сам в нас...после...
но само втасала я снимах Sick

# 67
  • Мнения: 812
Лебедунке   ,да те питам,колко ти е ВИСОКА тавичката бре?аз направих питката,стана вкусна и хубава,само дето ми се надигна мнооооооооого.Направо преливаше от тавата.

Тавата ми не е висока - 5.5 см. И на мен ми се е случвало да ми прелее... Това се получава, когато тестото ти е малко редичко. Когато го извадиш от машинката веднъж втасало, като го премесваш усещаш дали има нужда от още малко брашънце. Ако е прекалено меко попремесвам с малко брашно и удрям в масата да се поотпусне. Когато тестото е добро като консистенция, питите надуват нагоре, а не настрани. Не се притеснявай - пак са вкусни, но нямат вид. И мойто свеки е майсторка, но умее да мотивира и хвали дори и да не е както трябва. Дай Боже всекиму такваз свекърва. Mr. Green

# 68
  • Мнения: 1 403
Чудесна рецепта!  bouquet
Ето и моята питка . Като се има предвид, че от разсеяност малко обърках рецептата и че тавичката ми се оказа твърде голяма, та доста посплесках парчетата, за да я запълнят, стана все пак Laughing Следващия път- по-хубава! Grinning

# 69
  • Мнения: 384
Ето и моята: http://images22.snimka.bg/004787030.jpg
Стана страхотна и на вид и на вкус.

Честита коледа на всички, много здраве, щастие и късмет!

# 70
  • Мнения: 812
Fancy N и аз за нова година ще я направя по този начин. Страхотна ти е питката!
marcheF и твоята е чудесна, но ми се вижда, че си разточила само една кора. Не се бях сетила, че може и така. Толкова много идеи за оформяне видях тези дни, че ако ги направя всичките ще почнем да се търкаляме като питки в къщи. Покрай тези празници само преяждаме Mr. Green

# 71
  • Мнения: 1 802
Ето я и моята, малко ми се обезформи от горе, направих я с кисело мляко, защото по ми харесва така и стана супер на вкус.   chef

# 72
  • Мнения: 11 747
Днес отново направих питката.Аз също с кисело мляко я правя.Добавих и няколко с.л. св. мас - много мека и пухкава става отвътре питката с мас.Стана ми и по-подредена от първата.

Искам да я направя по-светла на цвят... Thinking Пека я на 150 градуса с вентилатор, не смея чак на 140 да пека... newsm78 Макар, че понамалях на 2-3 пъти, а тя взе че стана даже малко по-зачервена от предната...Ох  Tired

# 73
  • Мнения: 2 035
Ох и аз ей сега я правих и какво да ви кажа...мъка  Tired
До момента на слагането на питката във фурната всичко вървеше по план, но явно съм пекла на много високи градуси и вътре остана сурова, а от долу и горе стана хрупкава коричка. Не бухна изобщо...абе като за първа пита просто трагедия  Sad
Сега мъжо яде кифлички леко клисави с мармалад в кухнята  Mr. Green
Ама съм готвач и половина  tooth

# 74
  • Мнения: 11 747
Е, това са рисковете на живото предаване! Mr. Green
Аз поне за ядене да стават ги докарвам...в повечето случаи... Laughing

# 75
  • Мнения: 812
pina аз последните няколко пъти я правя с кисело мляко и пека на 140 на вентилатор като слагам решетката почти по средата на фурната. В момента меся една, но с прясно мляко, защото нямам кисело, а не ми се ходи до магазина... Embarassed Мисля да я оформя по друг начин. Ако е сполучлив, ще покажа... Идеята е от форума. Пак на кифлички навита, но ще ги сложа прави в тавата да видя дали ще станат като розички.

# 76
  • Мнения: 11 747
Лебедуна, сещам се, и аз харесах тази идея, но момичето каза, че навива от тънката част на триъгълника към широката! Peace Би трябвало да не става като кифла точно... Thinking

И аз ще пека на 140 тогава следващия път!

# 77
  • Мнения: 2 035
Е, това са рисковете на живото предаване! Mr. Green
Аз поне за ядене да стават ги докарвам...в повечето случаи... Laughing

Еее сега ще се обиждаме ли  Mr. Green, той и мъжо яде ама сега не излиза милия от WC-то  Laughing

Другия път ще я докарам  Flutter

# 78
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Ето мойта пита прилично надута, следващия път ще я пека на най ниското ниво на фурната, че се препича много отгоре като е близо до реотаните

# 79
  • Мнения: 11 747
val stef,аз не исках да те обидя, а да иронизирам себе си! Peace
Щото ако знаеш що акъл раздавам и на колко хора, а аз като замеся нещо, то я стане, я не... Mr. Green Ама акъл раздавам, безплатно е! Laughing

# 80
  • Мнения: 812
pina моята втасва вече, но чак сега като прочетох се сетих, че трябваше да навивам от тясната към широката част...Аз навих както обикновенно, но на една страна за да се получи равна основа, на която да стои парчето в тавата. По средата ми щръкнаха едни остри краища и се почудих какво да ги правя и ги разлистих. Незнам какво ще стане, май и много мая сложих и тестото ми е едно меко и лепкаво...Тя тая пита май няма да я бъде.

KaliMa всяка следваща ти е по - хубава!   chef

# 81
  • Мнения: 2 035
val stef,аз не исках да те обидя, а да иронизирам себе си! Peace
Щото ако знаеш що акъл раздавам и на колко хора, а аз като замеся нещо, то я стане, я не... Mr. Green Ама акъл раздавам, безплатно е! Laughing
не си ме обидила мила  Hug и аз се шегувам   bouquet

# 82
  • Мнения: 812
pina тоя път малко се изложих. Маята дойде в повече и тестото ми превтаса. Ми така е като слагам на око. Не се наду изобщо при печенето. И формата и е никаква - всяко парче различно...Хич не е за показване... Embarassed Ето го резила

# 83
  • Мнения: 2 035
Леле как ще си се изложила Lebeduna, направо супер си е питчицата, браво   bouquet

pina, а като ти видях 'твоите манджи' ми падна шапката и ми се прииска поне веднъж да ти дойда на гости  Grinning
Браво момичета на вас  bouquet

# 84
  • Мнения: 812
Сравнена с тази си е резил...По една и съща рецепта са, а днешната едва се вижда от тавата. А тавата е малка...

# 85
  • Мнения: 1 403
Е, вие просто сте перфекционистки, щом  това го броите за резил...
Lebeduna, а по-добре ли е да се прави питката с кисело мляко?

# 86
  • Мнения: 11 747
Лебедуна, на мен ми харесва питката ти, като оформление.Малко странен ми се вижда цвета, но може да е от снимката...
Хубава е наистина, но явно имаш големи изисквания.То и аз така, все не си ги харесвам, искам да са идеални.

Аз така на пролет се размесих на Пърленки и все не харесвам, и все следващата да е по-хубава се старая да е по-тънка, по-дебела, по-хрупкава, по-бяла, по-препечена - направих сигурно 20 пърленки и накрая установх, че съм забравила каква всъщност ми беше първоначалната идея, каква цел гоня!? newsm78 newsm78

val stef, айде на гости! Hug Ама за гости обикновено не успявам да скопосам манджите, да знаеш, все се излагам... Mr. Green

# 87
  • У дома
  • Мнения: 1 741


Големи благодарности от мен за прекрасните рецепти.   bouquet Това е моята хризантема. Голяма вкуснотия, но я пекох в чужда къща и малко неравномерно се препече отгоре.

# 88
  • Мнения: 2 035
val stef, айде на гости! Hug Ама за гости обикновено не успявам да скопосам манджите, да знаеш, все се излагам... Mr. Green
С удоволствие бих си хапнала някоя "нескопосана" манджа от теб...представям си даже как би изглеждала   Wink...жалко само дето си ми на далечко Hug

# 89
  • Мнения: 812
Fancy N с кисело мляко става по - бухнала. По друго е тестото и е различна на вкус. Аз я харесвам и в двата варианта. Тази последната отвътре съвсем не беше лоша. Хапнахме я с комшиите Mr. Green

pina от снимката е. Цвета е като на всяка друга.

Atalanta   как я оформяш да стане като хризантема?

# 90
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Гледах схемата на Хонда Simple Smile

# 91
  • Мнения: 22 867
И моята "роза" с кисело мляко, страшно вкусничка! Lebeduna,  bouquet за рецептата!


# 92
  • Мнения: 1 128
Едно въпросче от пишман готвачка - как правите различните парчета? Blush Дано да разберете въпроса ми, че аз много не си го разбирам де така зададен Crazy
Мали, Хероооооо, резил сме с тебе и туй то Mr. Green.И аз все неразбрала  Mr. Green

# 93
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Едно въпросче от пишман готвачка - как правите различните парчета? Blush Дано да разберете въпроса ми, че аз много не си го разбирам де така зададен Crazy
Мали, Хероооооо, резил сме с тебе и туй то Mr. Green.И аз все неразбрала  Mr. Green

 Mr. Green

# 94
  • Мнения: 1 128
Едно въпросче от пишман готвачка - как правите различните парчета? Blush Дано да разберете въпроса ми, че аз много не си го разбирам де така зададен Crazy
Мали, Хероооооо, резил сме с тебе и туй то Mr. Green.И аз все неразбрала  Mr. Green

 Mr. Green
Кали, не са смей.Пробвах се да правя и аз една питка.Хризантемата ми се стори много хубавичка.Ама взех, че я орезилих.Бухна тестото, ама после нещо не стана много пухкавка, корите станаха твърди, пък и на вкус нещо не е както трябва.Както винаги все нещо не съм направила добре.Та и аз като Хера в кръжока с левите ръце Mr. Green
Ето какво се получи Embarassed http://www.snimka.bg/album.php?album_id=204510&photo=8

# 95
  • Мнения: 128
Искам да я направя по-светла на цвят... Thinking Пека я на 150 градуса с вентилатор, не смея чак на 140 да пека... newsm78 Макар, че понамалях на 2-3 пъти, а тя взе че стана даже малко по-зачервена от предната...Ох  Tired

Пробвай с по-малко захар. Колкото повече захар, толкова по-оранжево- кафява става питката.
Това го научих от указанията към машината за хляб, цитирам по памет: ако искате хлябът да стане по-светъл на цвят и с по-тънка коричка намалете количеството захар от рецептите.

# 96
  • Мнения: 1 679
Lebeduna, много ми хареса как си я оформила - ще пробвам при следващата пита.

# 97
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Гледах схемата на Хонда Simple Smile

Може ли да ми дадеш линк към тази схема, че се рових, рових, ама не можах да я открия  Embarassed

# 98
  • У дома
  • Мнения: 1 741
http://thumb17.webshots.net/s/thumb3/9/79/98/218197998EceFmc_th.jpg
http://thumb17.webshots.net/s/thumb3/9/25/69/218192569hlOjUw_th.jpg

Извинявай, но само това съм запазила. В новогодишната тема май има линк, но не го откривам в момента.

# 99
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Lebeduna, много ми хареса как си я оформила - ще пробвам при следващата пита.
Peace

# 100
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Здравейте!
Най-накрая и аз се наканих да направя тази чудна питка Simple Smile.

Правя я с кис.мляко, което не се е захванало обаче  Mr. Green. Сложих малко сода както е при стандартно кис.мляко. Проблема ми е че след като сложих около кг. брашно продължава да лепне по пръстите - не ползвам машина. Така както си е я сложих да втасва сега. Дали съм оплескала нещата  newsm78? Да слагам ли още брашно?

# 101
  • Мнения: 812
Гледах схемата на Хонда Simple Smile

Може ли да ми дадеш линк към тази схема, че се рових, рових, ама не можах да я открия  Embarassed

Ето рецептата на Honda

А Това са снимките към нея.

Tedulina то всяко тесто малко или много лепне. Трябва тестото да не е много меко, но не и твърдо и сбито. По скоро мекичко. Ама и аз го обясних...Щом си я сложила да втасва, ако не си я оформила вече, попремеси я с малко брашно, оформи и сложи да втасва втори път. И когато се меси на ръка, след първото омесване тестото се оставя да почине 30 -тина минути преди да се оформи.

# 102
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Благодаря!   bouquet
Почива вече 20 мин. Ще изчакам още и ще пробвам да я оформя, ако не стане да слагам още брашно и пак да почива 30мин., така ли ?
Като се разточва намазнява ли се точилката или се набрашнява?

# 103
  • Мнения: 812
Почива вече 20 мин. Ще изчакам още и ще пробвам да я оформя, ако не стане да слагам още брашно и пак да почива 30мин., така ли ?
Като се разточва намазнява ли се точилката или се набрашнява?

След като омесиш първоначално питката, оставяш тестото да втаса на топличко около 30 мин. То ще увеличи обема си около полвин път. След това го премесваш със съвсем малко брашно - колкото да не ти лепне по ръцете. Може и да го удряш в масата 30 -тина пъти  Grinning Аз обикновенно така правя. Тестото започва да прави мехурчета по повърхноста си. Разделяш го на 3 части всяка от които оформяш на топка. Посипваш на масата малко брашно и слагаш топката върху него. Поръсваш и нея с малко брашно и започваш леко да я разточваш на различни страни. Тестото ще поеме брашното, което си сложила отдолу и отгоре. Ако лепне по точилката поръсваш леко и пак точиш. Може леко на набрашниш точилката, но не я мажи с олио.

# 104
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Благодарско!  bouquet
Сега я мятам Wink.

# 105
  • Мнения: 812
Ето я моята новогодишна пита. По същата рецепта е и трябваше да е маргарита, но тавата дойде малка и попрецъфтя при втасването. На всички пожелавам весело посрещане на новата година. Наздраве!

# 106
  • Мнения: 11 747
Лебедуна, готина е! Peace Аз много си падам по такива надиплени! Heart Eyes

# 107
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 518
И аз направих днес. Ето я.
На вкус не знам как е, защото ще я носим на купона, но мисля, че ще е добре.

# 108
  • София
  • Мнения: 1 950
Честита Нова година, Майсторки!
Здраве, щастие, късмет и още нови кулинарни вдъхновения!
Ето и моята новогодишна пита.   bouquet за идеята за оформяне -страхотна е! А тестото си е по моя рецепта - подобна на дадената / а не съм мазала с жълтък, защото не обичам/

# 109
  • София
  • Мнения: 1 235
Рецептата е супер. Да похваля съпруга ми, който вчера направи ето тази пита

# 110
  • сред люляците
  • Мнения: 767
Здравейте!
Lebeduna, и аз искам да благодаря за чудесната рецепта и за подробностите, които си дала за направата на питката  bouquet
Ето и моята:

Последна редакция: вт, 01 яну 2008, 19:44 от ilrai78

# 111
  • Мнения: 314
Здравейте ,Lebeduna   рецептата е страхотна  никога не бях правила пита ,но тази я направих два пъти и двата пъти беше супер сполучлива ,направо се гордея със себе си ,а и мъжо много я хареса .Благодаря ти   bouquet
Имам и снимка но не мога да се справям с качването им  Simple Smile

# 112
  • Мнения: 812
ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА!

Момичета, страхотни питки сте направили! Рецептата наистина е сполучлива, но е на свекито  Mr. Green , аз само я споделих със вас. GERY80 браво на съпружеството - впечатляваща е питката. lideto70 наистина като роза е разцъфнала питата ти. sysonka виж тук за снимките.
Една погача на масата създава специално настроение, затова през новата година месете питки и без повод - така празниците в домовете ви ще са повече.

# 113
  • Мнения: 385
Честита нова година и от мен с пожелание за здраве, щастие и много хубави питки!  bouquet

Хиляди благодарности, Lebeduna, за чудесната рецепта. За втори път през живота си правих пита и стана невероятна /първия път нещо не ми се получи болярската пита на Биляна/. Гостите ми изпоприпадаха от кеф, казаха, че по-хубава пита не са яли bowuu. Кумовете, които по принцип са доста придирчиви към храната и рядко хапват нещо, когато са ми на гости, я ометоха за нула време, а уж бяха вечеряли и не бяха гладни Wink. Свекъра ми изпадна в захлас и казал на свеки да му омеси и тя питка. И тя какво да прави срам, не срам, идва на другия ден да ми иска рецептата Mr. Green. Дадох и я, ама нейната не стана толкова пухкава като моята Twisted Evil.
За съжаление не можах да я снимам, понеже 10 мин., след като я извадих от фурната, вече беше свършила Laughing

# 114
  • Мнения: 22 867
ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА!

Момичета, страхотни питки сте направили! Рецептата наистина е сполучлива, но е на свекито  Mr. Green , аз само я споделих със вас. 

Ами тогава - много специални поздрави на свекито ти за хубавата рецепта, да е жива и здрава! И я проучи, може да има още такива лесни и сполучливи рецептички, пък ги понапиши във форума. Grinning Благодарности и на теб, че сподели рецептата!  bouquet  bouquet  bouquet

# 115
  • Мнения: 11 747
Айде, днес пекох питката в тенджера, за да ми стане по-висока.Много ми е хубава милата, ама едната кифличка едвам я натъпках и тя сега стърчи отгоре...Ох, все нещо има да не ми е наред... Tired  Явно не налучках точно дозата за тази тенджерка, ма здраве да е! Hug

# 116
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Пинке   ,както винаги си на ниво Peace.Превъзходна питка.....брааааааавос Hug
Лебедунке  ,сиа да та питам,тази последната дето си ни изтипосала тука/новогодишната/тя същата плетка ли е или друга ThinkingЩо си мисля 4е има нещо непознато и недавано тука бре девойке Crossing Arms
я ма поправи ако съм объркала,ама уж рядко бъркам,ама де да знам сега Thinking
[/color]

# 117
  • Мнения: 11 747
Друга ще да е тази плетка, друга! Peace
На модела на Хонда ми прилича, ама не съм сигурна. Аз също мислех да го пробвам тоз модел! bowuu

И не знам дали е прецъфтяла, ама добре изглежда! Peace

# 118
  • Мнения: 58
Lebeduna рецептата е страхотна !  bouquet  bouquetАз си я омесих на ръка и стана перфектна-Само вместо една лъжица захар сложих две,защото обичам да ми е по благо  Laughing и в хладилника ми беше останал малко кашкавал с който наръсих триъгълниците преди да ги завия и просто стана божествена и на вид и на вкус!Всички бяха учудени от мен,защото с коледната питката нещо не ми се получи!
Пекох я на 150 градуса и щом леко порозовя веднага я покрих с вестник и така си остана с мека и розова коричка!Днес изядох последното парче,все така меко и вкусно както и на нова година!Много се радвам и съм благодарна ,че си споделила рецептата!  bouquet  bouquet  bouquet

# 119
  • Мнения: 812
pina тя твойта е като Empire State Building Страхотна е! Не съм предполагала, че може да стане така в тенджера. Трябва да опитам, благодаря за идеята. Моята новогодишна я правих по схемата на honda . Разточих само една кора от цялото тесто, намазах с олио, навих на руло и нарязах на триъгълници. После ги наредих в тавата както дойде. Опитвах се да ги застъпвам, но нещо не ми се получаваше, а ми е малка тавата. Това количество тесто не е за голяма тава. Аз си я харесвам. Сега в печката ми втасва пак такава, но е по - подредена сякаш. Ще видим newsm78

Последна редакция: чт, 03 яну 2008, 14:13 от Lebeduna

# 120
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
И ние ще чакаме,Лебедуна Mr. Green
А ,аз нали обещах снимки на моята питка,но дъщеря ми взела,че ги записала на диск,и сега не знам,как да ги извадя от там ,та да ви ги покажа.....туй то като не разбирам Embarassed
ако някой знаещ ми каже какво да направя ,да казва.......ако иска Mr. Green

# 121
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Отдавна се каня да направя тази питка, майка ми ми беше казала за нея, но като я видях.  Crazy

# 122
  • Мнения: 812
И ние ще чакаме,Лебедуна Mr. Green


То чакате, ама ние я опапахме половината за обяд Mr. Green Не я цъкнах, защото не стана по - различна от предната. Явно тавата наистина ми идва малка и като вземе да втасва парчетата се избутват едно друго и става натруфена, а не подредена като маргарита. Иначе на вкус си е супер. Даже се надигна повече от предната. Следващия път ще я направя в голяма тава  Crossing Arms

# 123
  • Варна
  • Мнения: 1 123
Много благодаря за рецептата!  bouquet
Направих я днес, стана супер, и се хареса на всички в къщи!
Моята тава е малко по-голяма и стана добре надута и подредена Grinning

# 124
  • Мнения: 58
Мойте хора много харесаха питката ,която направих за нова година и днес трябваше пак да правя! LaughingИ естествено пак стана супер! PeaceАз си я пека в тенджера,защото нямам такава голяма тава!Вярно ,че става висока, но пак е подредена и много хубава!Пак ще изкажа благодарности за рецептата  bouquet

# 125
  • Мнения: 1 485
Направих тази питка за Новата Година с малки изменения-стана неверотна!При това е правих доста набързо!
Благодаря!  bouquet

# 126
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Да се похваля как стана при мен ... перфектна  Blush.
Аз сложих сирене между листата. Снимах, но ме мързи да кача снимките в нет-а  Embarassed.
Lebeduna благодаря за навременните отговори по въпросите за втасването   bouquet!

# 127
  • Мнения: 11 607
Лебедунке...ти ли бе казала,че може и с кисело мляко и дори ставала по-хубава?

Ако е да - пиши бързо и точно как ако може, че искам да започна да я правя до 30 мин.Благодаря!

# 128
  • Мнения: 1 799
Не е особено бърз отговорът, но мисля, че и Пина е фенка на киселото мляко  Peace
Какво стана?

# 129
  • Мнения: 11 607



Но...другият път ще е с кисело мляко...чаках...чаках...но нищо...и си го карах както е по рецепта....

# 130
  • Мнения: 812
Маме, както винаги си блестяща. Аз чак сега влизам и виждам, че си се справила и без мен. Как я оформи така? Гледам някакви интересни заврънкулки като плитки и около тях навито от тестото.  newsm78 Обясни подробно и с чертеж... Praynig А аз напоследък я правя само с кисело мляко. Свекито разправя да го гася с малко хлебна сода, но аз го бухвам направо от кофичката (1 кофичка кисело вместо прясното) Даже поизплаквам кофичката с малко вода (около 50 мл) и бухвам и нея. Отива повече брашно, ама кВо? По ми харесва с кисело...Нинам...Абе пита да е Mr. Green Твоята направо грее... eat

П.П. Чак сега видях, че си писала в хлебарския. Ми аз и там не съм влизала от обяд  Embarassed Ей ся ши са изкажа и там. Mr. Green

# 131
  • Мнения: 11 747
Лебедунка, ще си позволя да дам линк в твоята тема, за оформянето, понеже сама попита! Peace


http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=231840.msg6089176#msg6089176

# 132
# 133
  • Варна
  • Мнения: 2 576
pina много красиво  Peace. Утре ще пробвам и аз Simple Smile.

# 134
  • Мнения: 11 747
pina много красиво  Peace. Утре ще пробвам и аз Simple Smile.
хайде после да кажеш как е станало! Peace и да покажеш

# 135
  • В града на тепетата
  • Мнения: 245
Вече 3 пъти я правя питката и все с кисело мляко, като единия път я направих на тутманик, сложих сирене и масло между пластовете, навих на руло и
усуках и всеки път ми се получава страхотна на вкус.  chef        Lebeduna..............  bouquet       Ще ми се да пробвам и с прясно мляко, но малко се притеснявам дали резултатът ще е същия. Thinking  Pina, последният път пак по твойта плетка я правих, като този път просто добавих в тестото 3с.л. меко масло без да си играя да разточвам.

# 136
  • Мнения: 2 584

не обичам да меся и като не се и получи се отказвам, но тази стана страхотна нея ще правя за коледа, искам да питам мога ли да замеся тестото и да го оставя малко на студено и да я опека вечерта, просто съм на работа на 24. 25. и 26 и се чудя дали да не я замеса предната вечер и на коледа само да я опека като се върна

само да кажа че забравих Embarassed направих си я и за коледа, омесих я на 23. вечерта и я сложих в хладилника на 24. я пекох пак стана хубава но не се вдигна колкото първата
  bouquet  bouquet за страхотна рецепта, щерката и сина си я хапват като кифла толкова е вкусна

# 137
  • Варна
  • Мнения: 2 576
pina много красиво  Peace. Утре ще пробвам и аз Simple Smile.
хайде после да кажеш как е станало! Peace и да покажеш
Нправих я както казах на следващия ден, но ми трябваше доста време да кача снимките.
Отново стана много вкусна, но явно тавата ми не е удачна за тази питка.
Ето доказателството, не се получи красиво  Rolling Eyes.
Това е по оригиналната плетка и първата питка, която сътворих де  Mr. Green.

Общи условия

Активация на акаунт