Примерна схема за захранване 2

  • 120 596
  • 583
  •   2
Отговори
# 570
  • Мнения: 1 449
Момичета вече 10 дена захранвам малкия,до сега е ял пюре от морков,тиква,тиква с картоф,и морков с картоф.Обаче нещо ми се запече от тях,та въпросът ми еда вкарвам ли вече плодови пюрета ,какви да са?Мисля да почна с ябълка,но за разхлабващ ефект какво да предпочета?Мерси  bouquet

Най-вероятна причина за запек: в началото на захранването сте.
Храносмилателната система на детенцето е незряла и всяка нова храна затормозява стомахчето му. 3 вида зеленчуци за 10 дни си е голямо наторваване.  
Дори да се даде нещо с разхлабващ ефект, не може да се очаква, че ще действа именно така на този етап. Рано е за съвети за разхлабващи храни - да не се получи хаотично и неправилно захранване...

Оттук нататък:
- Повече течности: кърма, вода, чай, каквото приема детенцето
- Масаж и гимнастика с крачетата (особено ако чувства неразположение от запека) - трудоемко занимание, но помага при по-малките
- Само на кърма за 1-2-3 дни
- Чиста тиква, но поне 2-3 дни последователно, за да има ефект
- Повече регулиращи/разхлабващи храни в твоето меню (ако кърмиш по-интензивно)

Стомахчето е в период на адаптация, ще го израсте. Ако запекът е по-упорит - пробвай и с разнообразяване на менюто.

# 571
  • Мнения: 527
Вода не пие,кърмя го по 6,7 пъти в денонощие.Не знаех че 3 вида нови пюрета за 10 дни са много(аз картофа го въвеждам от вчера).Тогава кога ще въведа всички зеленчуци,после плодове ,месо и т .н. ако по-бавно се въвеждат.По 3,4 дена не е ли достатъчно за нов вид пюре?

# 572
  • Мнения: 1 449

Да, 3-4 дни са достатъчни за въвеждане на нова храна. Интервал от 3-4 дни между нови храни се препоръчва, за да се следи най-вече за алергична реакция и за да се знае източника й.

Обаче при първите храни е подходящо (но не задължително) да са повече дни. Например:
- първа храна: 10 дни (или 7 дни)
- втора и трета храна: 7 дни
- после: 3-4 дни
- след 8-9 месец: могат да се въвеждат храни и с 50 г наведнъж
Бавното въвеждане в началото се компенсира по-бързо впоследствие.
Освен това не разнообразието е приоритет в началото на захранването, а запознаването с основни вкусове и видове храни (не видове зеленчуци, плодове и т.н).

Ако детенцето е било само на кърма, изведнъж стомахът трябва да се справи и с целулозата, и с минералния състав на твърдата храна. На ензимите и храносмилателните сокове им трябва време, за да се приспособят и да обработват безпроблемно твърда храна. Много дечица реагират именно със запек. В някои схеми на захранване се препоръчва ”1 седмица = 1 продукт” през първия месец именно с цел плавна адаптация.

Идеята е да се стартира безпроблемно със захранването, за да може впоследствие по-бързо и по-уверено да се въвеждат новите храни. Всеки си решава. Успех!

# 573
  • София
  • Мнения: 5 721
Аз давам само плодоиви пюренца като нов плод давам 2 дни като първия ден 2,3 лъжички а на 2 ия 5,6 и на 3 вече му давам от този шлод с някой от старите въведени вече! Грешно ли е това Rolling Eyes
И пак да питам за прасковата и кайсията,много ли е опасно да пробвам newsm78

# 574
  • Мнения: 527
Благодаря Косе Босе,аз от толкова четене,че накрая пак нещо не съм разбрала Simple SmileА кога да включвам плодове и кой да е първият?

# 575
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Димяни  защо да е грешно? Важното е да нямаш повече от един нов продукт и хубаво правиш, че първо ги даваш самостоятелно, а после смесваш. За праскова и кайсия по-добре изчакай......е чак пък опасно не е, но са мъхести...., то всъщност сега ги няма пресни, ти предполагам за пюре питаш?! На пюренце не виждам проблем да дадеш поне прасковата де и все пак имай едно на ум.

natalii има още толкова зеленчуци, които може да въведеш и чак тогава плодовете, но по твой избор може и да редуваш....въпрос на виждане.... Първи плод - ябълка, круша, банан. Предлагай и вода вече, пък ако не иска - не иска, ама ти предлагай.....

asq82 лично мое мнение - плод.

ORHIDEA както Косе Босе вече е казала, нормално е да сте запечени, детското стомахче е в процес на привикване с твърдата храна, за целта много помагат течностите и са изключително важни.

И хайде в обещаната нова тема:  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=248629.0

Последна редакция: вт, 11 дек 2007, 02:32 от Никки

# 576
# 577
  • Мнения: 1 531
косе босе, ники, какичка,денита и всички, ето ме с едно притеснение  Rolling Eyes нали ме мързи да се цедя, а и се притеснявам, че няма да й остане да суче (нещо не мога да насмогна и за цедене) правя пюрето с вода и кашата също в крайна сметка пробвах с вода, а не с АМ, и й с услади ( Heart Eyes), та изведнъж се сетих, щото днес яде само 4 пъти (8, 12.30, 16.30, 21.30) и след обедното пюре (изяде към 40мл) и следобедната каша (към 40мл) сука малко, че вероятно не й достига млечното ядене - нали тр да е към 80%  Rolling Eyes  аз, особено обедното ядене, имам намерение да го заместя (макар че това няма да стане скоро с тази нейна скорост на хапване  Heart Eyes - вече месец и нещо, а сме на 40мл средно)... 
1. ако почне да яде повече пюренце наобед или го заместя, става задължително да е с кърма пюрето ли? и объркващо ли ще е еза нея да е с АМ?
2. ако все още не искам да замествам следобедното (което,ако и на нея й се услажда кашичка,може и да е скоро), какво да правя - примерно дори и да иска още да ограничавам до 100мл каша и после да кърмя ли? странно ми се вижда първо да кърмя и после да давам каша, иска ми се обратното, дори и да не замествам, някак си по-подредено ми се струва  Rolling Eyes
3. като увеличим кашата до 80-100мл (живот и здраве), трябва ли д ая правя вече задължително с кърма/мляко и може ли с АМ, т.е. млечна каша?

и още:
от утре въвеждам тиква  Heart Eyes  мисля да я нарежем на малки парченца и да варя колкото за два дни пюре (както правя с пюрето си морков-картоф) - ок? ... искаше ми се печена, а не варена,ама голяма хамалогия ще е фурна за 2 парченца
  Laughing

# 578
# 579
  • Мнения: 19 302
грешка

# 580
  • Мнения: 13
 Praynig
Момичета,
моля, ако някоя от вас е срещнала във форума една таблица със изброени всички възможни храни за захранване - зеленчуци, плодове, меса и т.н. да даде линка. Бях я срещнала нейде, но не си я свалих и съжалявам, защото не мога да я открия - започнахме захранването, а искам в подобна форма да си отбележа всички въвеждани до сега продукти и да виждам какво не съм въвела.
Много Ви благодаря предварително....  Hug Hug
 Blush

# 581
# 582
  • Мнения: 545
Момичета,има нова тема Примерна схема за захранване-3 Laughing

# 583
  • Мнения: 3 695
Момичета,има нова тема Примерна схема за захранване-3 Laughing
Eто я: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=248629.420

Общи условия

Активация на акаунт