Нова тема:))Чешки мамчета и дреборанчета-5

  • 32 409
  • 288
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 1 526
Чук, чук неканени гости приемате ли?! И аз бих искала да честитя на един много специален човек  Hug!

Мила Ваня!
Честит Рожден Ден!
Бъди щастлива мама и съпруга! Обичана и обичаща!
Здраве, щастие и любов!

# 256
Благодаря Миленка за отговора. Ако съдбата ми се усмихне ще продължа да Ви тормозя с въпроси. За сега само ще Ви чета с интерес.
Ако някоя от Вас има опит с по-голямо дете като моето нека да сподели как е приело то промяната.
А за езика от сега вече чета детски книжки на чешки, но r-а с апострофа е направо мъчително да го произнеса правилно. Ще проуча и как стоят нещата с чешки курсове.
Благодаря отново.
Приятен ден на всички.

# 257
  • Мнения: 6 390
Здрасти банда
да пусна на deilydi линк с педиатрите в П - 4
http://www.mapy.cz/#x=133132498@y=135785339@z=11@mm=ZP@sa=s@st=s … 4163276_137162953
никой няма  в Кундратице за съжаление, според мен е главно да ти е горе долу близко, защото с болно дете кофти се пътува напред назад с МХД  Rolling Eyes
Ние ползвахме педиатърка на Панкрац, но то беше в здравни стредиско, не беше поликлиника...
Като има нещо сериозно така и така ще те пращат по специалисти, така че не се притеснявай, а се записвай на удобно място...

Jasnna
детето ти първо ще научи езика, не се притеснявай, до септември ще го плямпа без да му мигне окото  Wink но ако го доведеш поне 6.месеца в цз да е...
Иначе за който и да е език си мисля че най важна е практиката, на теория е едно, но всзщност се говори по съвсем друг наин, дори и в бг като вземеш, разговорен и книжовен език са си доста различни...

# 258
  • Мнения: 7
Здравейте момичета,
Ели послушах съвета ти и за утре уговорих на българско-английско-чешки контролен преглед при една мила  по-възрастна педиатърка на 10 мин. от в нас. Препотих се 10 пъти докато се разберем, добре, че тя прояви безумно търпение. Накрая ми вика "дай на булхарски аз малко разбирам..." Та така...ама първите два пъти май ще си платим контролите,защото още не е готова на малката здравната застраховка и както върви ще минат месеци Sad е нищо да сме живи и здрави Simple Smile

Ивалекс честит Рожден ден на патерици пожелавам ти мноого приятни изненади и най вече здраве и късмет на цялото ти семейство.

Жалко, че няма никой в района, ама нищо иначе пък от Кунратице транспорта е супер пригоден за детски колички, така че сме мобилни и само още малко да се сафирясвам от промяната... при хубаво време няма да се за завъртаме много с малката в къщи Simple Smile
До тук беше приятната част с нета, ся да зема да попочистя малко.
До скоро:)

# 259
  • Мнения: 6 390
Браво  Wink
аз само не разбрах колко е голяма Али  Blush

Накрая съвета реши, утре си тръгвам сама, а Мартин ще кара Емката евентуално края на седмицата, защото днес отново не бе дошла частта дето е счупена за волана  Rolling Eyes

# 260
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
Ahoj,  мамчета...
Ели, лек път  Hug
 Миленче, Hug  ЧРД на вашия тати да жив и здрав  и да слушка момичетата в къщи.

Бягам...до скоро  Hug

# 261
  • Мнения: 7
Здравейте момичета,
Ели, днес Алката има малък Рожден Ден става на цели 5 месеца - да ми е жива и здрава Simple Smile... че нещо се опитва да настине...
Приятен път утре и дано по-бързо свършат вашите премеждия около автомобила.

# 262
  • Мнения: 55
zdraveyte momi4eta,

Izvinete me za latinitzata, no taka mi e po-lesno, kogato pisha s edna raka (s drugata pridarzam spia6tata Sofia). Nie sme dobre, kato izklju4im, che zaltenitzata o6te ne ni e minala, no pedkata kaza da iz4akame o6te dve sedmitzi predi da i vzeme kruv za izsledvania. Inache e naddala 1 kg ot izpisvaneto ni ot bolnitzata, koeto e dobre. Drugia nedostatak e 4e ne spim i MNOGO revem. Po4va da se unasia edva chas i polovina sled hranene. Dokato zaspi dalboko za da moga da ia ostavia v legloto minava oshte polovin chas i ako sam kasmetliyka spi 1 chas do sledvashtoto iadene. No6no vreme niama promiana na rezhima i mi se sabira po 2 do 3 chasa san. Gledam ako moga da dremna s neia prez denia, no trudno se otdava dokato ne se varne tati ot rabota. Tova e pri4inata otdavna da ne sam vlizala. Prosto tolkova sam izmorena i kompjutara v momenta e izvam moyte prioriteti. Chakam s netarpenie da stanem na 3 mesetza i belkim ni minat kolikite.

Pozdravi na vsichki  Hug

Oh, shtiah da zabravia: Vanche, chestit rogden den na pateritza. Pogelavam ti zdrave, shtastie, kasmet i mnogo ljubov.

# 263
  • Мнения: 54
Здравейте и от мен и честити празници на патерици. Надявам се новата година да е по-щастлива са всички нас.
Jassna, моята дъщеря е почти на 5-навършва ги другия месец. Научи чешки невероятно бързо от детската градина. Когато дойдохме тук тъкмо беше станала на 4-и.
Доколкото знам децата тук почват училище на 6 години и записването става през януари, за да тръгне детето на 1-ви септември. Искат детето да говори чешки. Но чух за една майка, която с 300 зора успяла да намери училище в което прели детето и, но то било далече от тях и майката не можела да почне работа понеже трябвала да го води и да учат езика.
Успех и да ти пожелая скоро да пишеш във форума от чешка земя!
Прегръдки за всички дреборанчета

# 264
  • Мнения: 6 390
Здрасти банда
донесох се след едно безкрайно и кошмарно пътуване, накрая се оказа че колата е готова, и таъи вечер тръгват Мартин и Емето, та май и майка ми ще ч водят, че се притеснявала за Емчето как ще издържи пътуването...
Доста сняг трябваше да изрина днес, а уж не валяло в цз  Crossing Arms Grinning
до скоро

# 265
  • Мнения: 4 717
добро утро Hug

ама съм ранобудна ааа Twisted Evil, мъжа ми тръгва в 5 на работа и аз си направих режим - ставане, домакинстване, кафе, интернет Mr. Green, иначе не смогвам с малката, само мънка да е в мен...

Ева, радвам се, че се появи, как сте вие? Да знаеш как ми се излиза малко на разходка, ама с Неси не смея да се мъкнеме по трамваите, в тези грипни епидемии ...

Ирина, не се притеснявай, ще се нормализират нещата, при нас беше така, честно казано, с нетърпение чаках мъжа ми да си дойде от работа, та да си взема душ на спокойствие. София ще става все по-самостоятелна и ти по-уверена Peace

Ели, и аз бих се притеснявала, даже това щях да те питам - мъжа ти как не се страхува да пътува сам с Емката. Но явно се справя сам човека, а и Емка вече е голяяямаа Crazy, не пусна снимки от РД да й видим гостите...

Аз оня ден оставих Неса за 3ч с баща си(много пъти е оставала с него и са се справяли отлично), и като се върнах, той вече беше ошашавен колко е палава станала, непрекъснато плаче за внимание или пък иска да се изправя и да седи Mr. Green, беше го уморила до н-та степен Joy

Хайде ще прегледам и други темички и то ще стане време за папане

целувки на всички  bouquet

# 266
  • Мнения: 493
Здравейте на всички чешки мамчета HugОт многооо време ви чета,но все не се престрашавам да ви пиша.Най накрая реших да се обявя и аз EmbarassedС Миленка вече сме си писали(поздрави от Прага Hug)Днес времето е супер и ще тръгваме да хайманосваме пак,че в този студ май все не ми се излиза.Март си заминаваме за 1 месец в БГ и вече нямам търпение....Ами май това е засега поздрави на всички   
и пак ще пиша  bouquet

# 267
  • Мнения: 6 390
Здрасти Искре
що се спотайваш толкоз  Mr. Green

Миленка
оправя се и още как, няма къде да ходи, като няма избор, даже отдавна ми дава акъл кое, какво , що, и той се чуства пълноценен родител  Wink
Мойте хора сутринта се обадиха от Брно вече  Party Емето спала, майка ми не идва, пътуват двамата, супер изнендада  Grinning

# 268
  • Мнения: 4 717
момичета, пак съм аз Hug (личи си, че имам добро дете,щом се включвам всеки ден тук, нали Joy)

имам една молба към вас:
бих искала да изкарам шофьорски курсове тук, защото в БГ така и не ми остана време, но незнам дали имам право. Бих питала в автошколите, но съм сигурна, че ще ми кажат - "заповядай" за да ми вземат паричките, а после как ще си издам книжка с чешкия документ, не ми е ясно newsm78. Ще звънна и до посолството за да питам, защото нали шоф. книжка е БГ документ за самоличност и се издава в БГ, но дали ще важи чешкото свидетелство за курса се чудя
офф, мн обяснително стана
та молбата ми е - ако някоя от вас има познати, в автошколи, или е с опит подобен, да ми дадете съвет Embarassed
благодаря предварително
никак не ми се връща с малко дете да карам курсове в БГ, още повече, че ще ми отнеме сумарно месец заедно с ваденето на книжката Sad

гушки от нас Hug

# 269
  • Мнения: 240
Здрасти на всички,

Миленче, щом имаш легален документ за побит в ЧР,освен това си гражданин на ЕС, нищо не ти пречи да изкараш курсовете тук и дати издадат чешка книжка.Ние си сменихме книжките от бг с чешки такива като дойдохме тук. Преди беше достатъчно да имаш длоуходоби /все едно сега преходен побит /и няма проблеми с курсовете. Другото, котето иска м да кажа, е че шофьорската книжка не е документ за самоличност, в нито една страна от ЕС//не знам за БГ-го/ по простата причина, че няма адресна регистрация в нея. Снощи четох правилата за движение в Шенген зоната и в ЕС и там изрично е упоменато--задграничен паспорт и/или лична карта или там съответния за страната документ за самоличност, но не и книжка, точно заради адресната регистрация. Не виждам защо да не ти издадат чешка книжка, естествено като издържиш изпита Wink.

По въпроса си училищата...преди месец едни наши приятели се преместиха тук със сина си 12г, е детето ходи вече на училище /чешко, най-обикновенно в квартала/, не знае чешки и сега тепърва ще се учи. Единственото, че го записаха отново в 5клас, трябваше да е 6 ама това е бял кахър в сравнение на това, че не знае езика. Та май както с всичко останало, всичко зависи на кого ще попаднеш и дали той има желание да ти свърши работа.

Поздрави

Общи условия

Активация на акаунт