Важно - машина за хляб.

  • 203 508
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 870
  • София
  • Мнения: 3 933
Да се включа към доволните от рецептата. Вчера имах силни съмнения по отношение близоста на произведението да класическия козунак, но днес като го опитахме изстинал - М-да, истински козунак.

Мерси за рецептата.

# 871
  • Мнения: 11 747
И аз стафидите ги киснах в топла вода и после ги подсуших в една кърпа и ги овалях в брашно! Peace
Бадемите ги обелих,защото така съм виждала,че се прави и стават по-фини и хрупкави без коричката,която леко нагарча като се припече.За сладкиш така е по-подходящо според мен.Но...,до бадемите да я докараме!
Рая,относно рецептата за класически козунак  newsm78 незнам кое трябва да е мерилото!То козунака май не е и българско произведение! Thinking
Навремето го учихме в училище почти същото,но със свинска мас и също става много добре!Ако някой се интересува от тази рецепта мога да я дам,тя е по БДС.
Това,което се продава по фурните из града по Великден - не е козунак #Cussing out #2gunfire,то е подсладен хляб! #Crazy

# 872
  • 7800
  • Мнения: 243
И аз стафидите ги киснах в топла вода и после ги подсуших в една кърпа и ги овалях в брашно! Peace
Бадемите ги обелих,защото така съм виждала,че се прави и стават по-фини и хрупкави без коричката,която леко нагарча като се припече.За сладкиш така е по-подходящо според мен.Но...,до бадемите да я докараме!
Рая,относно рецептата за класически козунак  newsm78 незнам кое трябва да е мерилото!То козунака май не е и българско произведение! Thinking
Навремето го учихме в училище почти същото,но със свинска мас и също става много добре!Ако някой се интересува от тази рецепта мога да я дам,тя е по БДС.
Това,което се продава по фурните из града по Великден - не е козунак #Cussing out #2gunfire,то е подсладен хляб! #Crazy

Давай, че и аз се каня да си направя.

# 873
  • Мнения: 11 747
Козунак по БДС

1кг брашно
мая 60гр - жива
сол 12гр
захар 300гр
мазнина 150гр - 70гр св мас/80гр олио
прясно мляко 160гр
яйца 5-6 броя
есенция- лимонена или ванилия (или настъргана кора на лимон)

Това е правила съм го на ръка и става добре,в машина не съм!Ако някой се пробва,моля да сподели резултати! Hug

# 874
  • Мнения: 11 747
Трагедия!Безумно префтасало тесто,хлътна посредата,не се изпече.... по-лош козунак никога не съм правила!
Явно не съм избрала правилната програма! Cry

# 875
  • Мнения: 1 810
pina, реших да пробвам с малки количества, че да не мее яд после. та тази рецепта ще я правя наполовина, да видим какво ще стане. Ако стане, тогава ще увеличавам постепенно процентите.
Не се ядосвай, може би е вкусен въпреки вида си. А на вкус как е?

# 876
  • Мнения: 7 106
Пина, жалко че така се е случило с твоя козунак. Колко е продължителността на програмата на която го прави?
Аз моя го носих днес на село, където се събираме по традиция родата в неделя. Всички останаха очаровани от вкуса, въпеки че в началото го гледаха подозрително, тъй като изпечен в машината на пръв поглед няма нищо общо с формата на класически козунак  Laughing. но после осъзнаха заблуждението си  Mr. Green. Аз имах и портокалови корички и сложих и тях, а от стафидите сложих две пакетчета без да ги кисна предварително, направо ги изсипах на риск при звуковия сигнал. Явно улучих и мерки и програма, защото резултата при мен е много добър. на вкус силно наподобява панетоне, явно от портокаловите кори и многото стафиди .
Продължителността на програмата при мен е 3 :22, аз мислех че ще е малко, но явно си му беше таман.

# 877
  • Мнения: 11 747
Момичета,след огромното ми разочарование и огорчение,след огромни очаквания и надежди и помпозен провал! smile3516 Сега пуснах втори опит!
Сложих четвърт чаша повече брашно,защото малко ми беше като,че ли редичко тестото предния път - сега е видимо по-стегнато,но добре ми се види! newsm78 И сложих на програма от 3.18h,а предния път беше на 3.32h.Ще го наблюдавам  и ако преценя,ще намаля времето за ферментация!Полъгах се тази сутрин,че машината си знае работата,ама - не!
Аз също съм набухала сумати стафиди и прочие,аромата е невероятен! Peace

# 878
  • София
  • Мнения: 3 933
pina,

За класически, броя козунака, който се меси 100 години, подгрява се, бие се в масата, четат му се молитви и каквото още се сетиш. Накрая се надува поне 5 пъти повече от размера на тестото. След изпичането (отвън винаги ми изгаря), вътре е като захарен памук - целият на конци, които се топят в устата. Мирише на лимонови корички и карамел (туй порати препичането) и можеш да се наядеш само с аромата.

Този не е наконци и по-скоро с конистенцията на хляб, но аромата е правилния и вкуса е добър. Наистина прилича на тези, които продават в картонените кутии. Днес остатъка беше одобрен и от родата.

Успех с опита.

# 879
  • Мнения: 1 810
Raya, коя е рецептата за този козунак на конци? Именно такъв искам да мога да направя newsm78

pina, какво става? Как е козуначето. Аз си свалих софтуер и сега, при удачно произведение, ще се изфукам  Laughing

Надявам се това да стане още утре, когато  ще правя половин доза. За всеки случай.   chef

# 880
  • 7800
  • Мнения: 243
Тъкмо исках да се оплача от несполучливия си опит с козунака  Sad и гледам, че pina ме е изпреварила  Twisted Evil . Може да е било от маята (използвах жива, 'щото ме мързеше да ходя до магазина за "Йоткер". Може да е било и от плодовете (използвах нарязани ябълки и киви, поради същата причина, като при маята). Първо тестото беше рядко и докато добавях още брашно, програмата за месене свърши. Срам  Embarassed . Абе, пълен провал. Сега това нещо се пече. Дано поне да става за ядене. Използвах програма за сладък хляб (2:55h). Май другия път ще настроя на френски или пълнозърнест, че са по-дълги.

# 881
  • Мнения: 11 747
Тази рецепта по която тука е масовото производство,както и тази която съм дала с маста,и двете ще станат на конци ако се оплете! Peace
Засега тестото ми май е по-добро,дори преди окончателната ферментация се замислих дали да не го оплета...,ама ме домързя!Дано този път да стане,защото ако пак не стане,вече много ще се отчаям! Weary
Стига да имам успех,ще сложа снимка! Praynig

# 882
  • Мнения: 1 810
А може ли да се оплете и обартно в машината?

# 883
  • Мнения: 11 747
А може ли да се оплете и обартно в машината?

Абсолютно! Peace
Аз мисля да правя докато се усъвършенствам  и за великден почвам да го плета!След последното премесване и преди последната ферментация,аз махам бъркалките и тогава според мен може да се извади и да се оплете и да се върне в машината да си довтаса и да се опече!Само си мисля,че докато се плете,ще минат поне 10 минути ,а през това време ще тече времето за втасване newsm78Освен ако не стига времето после,да се прекъсва приграмата и така,да се напасва!
Ох,аз да опека сега читав козунак,пък за плетене ще му мисля! newsm12
Остават 40 минути до часа на истината! Praynig

# 884
  • Мнения: 1 810
Аз мисля да правя докато се усъвършенствам  и за великден почвам да го плета!

И аз така. Ако не всеки ден, то през ден, ще правя.  Joy Мъж ми още не протестира, че хабя продуктите, даже напротив, така че смело напред.

След последното премесване и преди последната ферментация,аз махам бъркалките и тогава според мен може да се извади и да се оплете и да се върне в машината да си довтаса и да се опече!Само си мисля,че докато се плете,ще минат поне 10 минути ,а през това време ще тече времето за втасване newsm78Освен ако не стига времето после,да се прекъсва приграмата и така,да се напасва!

Ако прекъсна програмата, тя почва отначало. Поне при мен е така. И го намирам за недостатък. Close


Ох,аз да опека сега читав козунак,пък за плетене ще му мисля! newsm12
Остават 40 минути до часа на истината! Praynig

Чакам с нетърпение резултата и стискам палци Wink

Общи условия

Активация на акаунт