Промяна на храненето в ДГ и ясли - Работна тема, I част

  • 10 313
  • 89
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 8 769
О, това писмо звучи много отговорно. Браво!  bouquet
Аз съм "За" подобна среща (на която разбира се няма да присъствам Grinning).
Искам само да уточня (може и да съм пропуснала по някой и друг постинг):
Очевидно излизаме като деятели от сайта на бг-мамма, както и от СБМ.
За цялата страна ли ще се отнася просбата, отнесена към съответните институции или само за София?
Ако искаме съдействието и на директори на детските заведения, пак така ли ще се легитимираме и ще им искаме ли писмено нещо да докажат, че и те са на наша страна (това последното ще е доста трудно според мен, но с малко повече убедителни средства и листовки може и да го постигнем)?
Иска ми се да говоря с директорката на нашата градина, а се чудя как да се легитимирам  newsm78
Към списъка на Слави, след прочитането на това писмо, трябва да добавим и:
Изключване от менюто на кренвирши, пастет и лютеница в ДГ(!)

# 46
  • Мнения: 5 500
Знам, че съм ви обещала да говоря с нашата ДГ, но миналата и тази седмица не съм ходила, ще се постарая следващата седмица да я свърша тая работа!
В духа на темата ще ви препиша една покана, която е получила моя позната от училището на дъщеря си, чрез дъщеря си:


Уважаеми родители,
Всяка учебна година във варненските училища се провеждат основни профилактични прегледи на учениците. Анализът показва, че водещи са проблемите, свързани с телесното тегло. Наднорменото тегло и затлъстяването са предпоставка за възвикването на много заболявания.
Поради тази причина Община Варна-дирекция "Здравно развитие", съвместно с РИОКОЗ-дирекция "Обществено здраве", Медицински център за рехабилитация и спортна медицина и МБАЛ "Св. Марина" започват да реализират оздравителна програма за ученици от 31 варненски училища.
Вашето дете е предвидено да участва в програма за оптимизиране на телесното тегло и физическото здраве, която включва: консуултации със специалисти (ендокринолози, диетолози, кинезитерапевти), разработване на индивидуален оптимизиран хранителен и двигателен режим, здравно образование, анкетиране на родителите.
Всички мероприятия по програмата са финансирани от Община Варна.
Каним Ви да присъствате на среща със специалистите от екипа, която ще се проведе в училището на Вашето дете.... от ... до....   .
Разчитаме на Вашата ангажираност и съдействие!
РИОКОЗ-ВАРНА
Дирекция "Обществено здраве"
Тел. 606-485

# 47
  • Мнения: 11 327
Браво, момичета! Желая ви успех!  Peace
Само да вметна за зъболекарите в нашата детска градина (това не сме го коментирали в чужбинската тема, ако искате пуснете тема там) - идват на профилактични прегледи два пъти в годината. ВИнаги е един и същ зъболекар, който им води картони и сравнява състояниято от предишния път.
При нас (Германия - Саарланд) предписват даване на флуоридна паста за зъби или такава без флуор, но прием на флуор на таблетки в малки дози. Няма контрол, разчита се на съвестта на родителите.
Провеждат лекции на децата като приказки за грижите за зъбите, за здравословното хранене и други такива - това самите възпитателки в градината.

# 48
  • Мнения: 45
Според мен е хубаво тази инициатива подета от вас да обедини майките в цялата страна.Вие си знаете как.Включете и медиите ако трябва.Както това стана с Националната кампания за кърменето.Очертава се доста работа.Но като гледам и вие сте не малко амбициозни.
За тези 4 години ,откакто работя в Детска кухня се сблъсках с доста въпроси и проблеми.
Имам претенциите,че нашата кухня е на едно от първите места по вкусно приготвена храна.

Поне така казват майките, които гостуват в града.
Рецептите ни са съчетани от: опит,от старите сборници на Лиляна Трифонова и от новия рецептурник за ДГ,поради простата причина ,че от 1972 година няма нищо ново.А и никога не е имало специален сборник за рецепти за Детски млечни кухни!!!Питам аз къде са всички тези доценти,професори и доктори,които имат нужното образование точно за това?
Втора година пиша до НЦООЗ - там където работят именно тези хора и ...отговор никакъв!
Ето сайта :http://www.ncphp.government.bg/napr.php
http://www.ncphp.government.bg/services.php?SERVICES_ID=165
http://www.ncphp.government.bg/napr.php?NAPR_ID=172
Slavi,в комисията влизат служители на Общината.Икономисти,счетоводители и представител на отдел Здравеопазване към Общината.Тези служители не са длъжни да присъстват.Но задължително трябва да има юрист.Тази година имаше и наши хора - две от завеждащите ясли.Но в деня на комисията се отварят документите на фирмите кандидатки и се гледа единствено:
1. Дали са осигурили всички документи ,които са се изисквали за да участват в обществената поръчка.
2.Ако на всички фирми документацията е изрядна се гледа коя фирма дава най-ниска цена на хр.стока
Давам пример : Тази година софийската фирма,която ще зарежда яслите с хляб е дала цена на хляба 0.40 ст. !!!!!И за това печели снабдяването на хляб за яслите!
Тази година да минат на собствена издръжка решиха само Детските градини.Да директорките са внесли предложение до Общински съвет.Гласуват и ...така.От една страна е хубаво.Но от друга ...в малкия град е доста трудно да си на собствена издръжйа,защото поемаш освен разходите за храна,а и за ток,газ,консумативи и ремонти.Ще наблюдавам и ще ви кажа как вървят нещата.
Мисля си ,дали не е редно да се обърнете и към Минестерството на здравеопазването?

Последна редакция: сб, 21 апр 2007, 18:38 от slast

# 49
  • Мнения: 8 769
Поради тази причина Община Варна-дирекция "Здравно развитие", съвместно с РИОКОЗ-дирекция "Обществено здраве", Медицински център за рехабилитация и спортна медицина и МБАЛ "Св. Марина" започват да реализират оздравителна програма
-----------------
здравно образование, анкетиране на родителите.
Много добра програма. Мисля, че можем да им се обадим на тия от РИОКОЗ и да попитаме как да се включим с рпограма за превенция, преди да се стгне до оздравителна такава.
Ей тия подчертаните мерки са добра инициатива и от нас. За да не се стига до оздравителна програма за нашите деца.
Афродита, навита съм другата седмица да отидем. Съгласен? Още някой иска ли да дойде да натиснем?

# 50
  • Мнения: 5 500
Поради тази причина Община Варна-дирекция "Здравно развитие", съвместно с РИОКОЗ-дирекция "Обществено здраве", Медицински център за рехабилитация и спортна медицина и МБАЛ "Св. Марина" започват да реализират оздравителна програма
-----------------
здравно образование, анкетиране на родителите.
Много добра програма. Мисля, че можем да им се обадим на тия от РИОКОЗ и да попитаме как да се включим с рпограма за превенция, преди да се стгне до оздравителна такава.
Ей тия подчертаните мерки са добра инициатива и от нас. За да не се стига до оздравителна програма за нашите деца.
Афродита, навита съм другата седмица да отидем. Съгласен? Още някой иска ли да дойде да натиснем?
Съгласен!
А горната среща е в понеделник от 18 ч в у-ще Д. Дебелянов.

# 51
  • Мнения: 2 614
не бях видяла темата, но вчера снимах менюто от яслата на дъщеря ми.
Направи ми впечатление, че за закуска дават филия с мед и масло. Меда е силен алерген и не е добре да го дават на децата, без изричното съгласие на родителите,, все пак в яслата ходят деца на годинка....
А маслото масло ли е или маргарин - не знам, мога да ви постна менюто, ако искате..
но не вярвам да е по-различно от в другите ясли  Peace
другото, което ми направи впечатление е, че не дават поне веднъж седмично риба, затова пък има поне в 3 дни бобови, като единия ден супата е "манастирска боб чорба", а второто е грах!  Thinking

# 52
  • Мнения: 2 242
Доня и аз това питах преди да пиша на БНАП – как да се представяме newsm78 като някакво инициативно движение може би, за да могат да се включат повече хора?

От самото начало съм за това да си обединим усилията и да поставим нещата централно Mr. Green, а което трябва вече да се уточнява на местно ниво. Още повече че на местно ниво винаги могат да си измият ръцете с МЗ примерно
- 2005 г МЗ и РИОКОЗ е трябвало да създадат и въведат в действие наредби за „задължително ежедневно включване на плодове и зеленчуци, на мляко или млечни продукти в храненето на децата от детските градини и ясли”.
или
- 2006 е трябвало да излязат ‘Национални препоръки за здравословно хранене на населението в България’
и т.н.

Хе slast, що не каза по рано че тези от НЦООЗ си правят оглушки  Wink– аз най-много на техен отговор разчитах. Ми в нац.план накрая има една таблица със срокове и задачи – НЦООЗ е изпълнител на почти всички касаещи и нас! Определено кръгла маса с МЗ, НЦООЗ и РИОКОЗ ще свърши добра работа newsm78 Peace
Идеята да се привлече и персонала е страхотна  bouquet! Може би с тях е най-добре да се обсъди проблема с обществената поръчка? Какво мислят директорките, имат ли предложения и т.н. Много ще се зарадвам ако ги питате и дали знаят коя е наредбата по която тече процедурата – хр.списъци и обявяване на Обществена поръчка за доставка на храни (трябва някъде да пише кой пише списъка, кой влиза в комисията и т.н.)

slast непременно пиши как вървят градините на собствена издръжка!

Вечерница мерси  Hug. Профилактичните прегледи са добра идея, трябва да се обмисли.... макар че тук със здравната с-ма настъпи такъв невероятен хаос, че вече няма кой да прави и задължителните профилактични прегледи

правда_z чувала съм че в някои градини избягват рибата по принцип (за да не стават сакатлъци с костите)

А на мен напоследък ми прави впечатление че нашето меню задобрява – имаме всеки ден пресни плодове, .... но пък мляко се дава през 1-2 дни и то като чаша айрян, което за тази възраст (при норма от 300-400мл на ден) .... Sad

# 53
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Запис, че има много полезен материал тука.   bouquet

# 54
  • Мнения: 1 517
 smile3501
И аз запис.

# 55
  • Мнения: 2 242
Вчера се срещнах с мами от сдружението и най-после си изясних някои важни неща.

Детските ясли са под шапката на МЗ, а градините са към общинският бюджет. Slast затова само градините са минали на самоиздръжка и са се разбрали с общината. От това следва и че на регионално ниво може да има искания само за големите деца, т.е. над 3г.

Остава въпроса как е при ОДЗ? Kъм кой бюджет е менюто на малките (яслените) след като големите са към общината и след като в ОДЗ-тата на практика се готви едно общо меню ? Мами, ако се срещате с директорките, може ли да ги разпитате???
Защото ако яслените групи в ОДЗ са към МЗ за всички ще е много по-лесно и удобно ако примерно те минат на доставка от Детска кухня (която също е към МЗ). Така си решаваме голяма част от проблемите – менюто ще е разделено за малки и големи.

# 56
  • Мнения: 45
Това,че ДГ са към Министерството на образованието,а яслите са към МЗ няма никакво значение за бюджета.Това има връзка единствено за заплатите на персонала.Иначе и двете звена са към съответната Община.Така,че ако яслите решат да се отделят всяка със свой собствен бюджет,няма да има проблем в това ,че са към различни министерства.ОДЗ -тата са към Министерство на образованието.Много е трудно преминаването на яслите към доставка на храна от Детска кухня.Защото в детската кухня менюто е калкулирано върху : супа,ядене и десерт.А в яслините групи има и сутрешна закуска и следобедна закуска...Скоро говорих с една колежка от едно много малко градче - Елхово,където яслата се храни от Детската кухня и казва,че срещат доста затруднения.
Гледахте ли в предаването в събота сутринта с представители на РИОКОЗ,НВМС и БНАП ?Късно го хванах,но чух когато говореха за минералната вода за кърмачета.За новите наредби на РИОКОЗ и НВМС.С две думи гласяха - отпадат изискванията за сертификати и експертни листи за хр.продукти.Единствено за това отговаря самия производител и....потребителя.

# 57
  • Мнения: 8 769
Гледахте ли в предаването в събота сутринта с представители на РИОКОЗ,НВМС и БНАП ?Късно го хванах,но чух когато говореха за минералната вода за кърмачета.За новите наредби на РИОКОЗ и НВМС.С две думи гласяха - отпадат изискванията за сертификати и експертни листи за хр.продукти.Единствено за това отговаря самия производител и....потребителя.
Леле, леле, леле....какво сега, няма никакъв контрол, тъй ли? Ужас! Е,тогава я втасахме.... ooooh!

# 58
  • Мнения: 2 242
Slast дали правилно съм те разбрала – храненето в яслите и градините е към бюджета на общината? За затрудненията с доставка от Детската кухня не се бях сетила Peace, но още по невъзможно ми се вижда в самата детска градина да се съставят отделни менюта за  малките и за големите?

Не знаех за предаването, но бях чула че изискванията отпадат и сега ще се разчита на 'честната дума' на производителите hahaha Shocked newsm78. Имаше и нещо свързано с проверките и контрола.... но не съм запомнила детайли.

PS. От Ведра    bouquet разбрах че ЕС от другият месец започва да преразглежда и съкращава (вероятно драстично за оцветители и подсладители) списъка с разрешени Е-та, ще се променят и допустимите дози и схемите на контрол!!! Ето го анонса в сайта на Евро-парламента и още една статия

Е докато стигнат промените до нас…. Гошко може вече да е ученик Mr. Green, но важното е че има светлина в тунала.

# 59
  • Мнения: 8 769
Това, което ми се върти в главата....
1.Да съберем материалите и направим извадка от тях, касаеща нашите конкретни искания.
2.Да направим нещо като брошура (но ше бъде по-обемно), може би "доклад", с което да можем да се представяме както пред директори на Дг и ясли, така и пред институциите.
3.Да преведем горепосочените линкове (ще се разпределим)
4.Да започнем да действаме до 1-2 седмици, защото после идва лятото, сиреч летните отпуски и трудно ще се хванат директори и властимащи.

Общи условия

Активация на акаунт