Промяна на храненето в ДГ и ясли - Работна тема, I част

  • 10 296
  • 89
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 769
Ето първата работна тема на ентусиазираните майки.
Копирам важните линкове от неофициалната тема, както линк и към нея самата.
Нека тук обсъждаме и събираме всички намерени материали, както и нашите идеи.
УСПЕХ на начинанието!  bouquet
НАРЕДБА № 8 от 16 април 2002 г. за изискванията към използване н … добавки в храните
НАРЕДБА № 3 ОТ 5 ФЕВРУАРИ 2007 Г. ЗА ЗДРАВНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ
Наредба № 23 от 19 юли 2005 г. за физиологичните норми за хранене на населението
Инфо за рецептурниците и храните в детски кухни, ясли и градини
Храната в детските ясли и градини в чужбина
Foods of minimal nutritional value (FMNV)
Правителството прие национален план за действие "Храни и хр … uot; 2005-2010 г.
Органи на управление и контрол на националната система за здравеопазване

А ето и темата, от която започна всичко:
Нездравословната храна в детските ясли, градини...!
Ще допълвам всички подобни линкове в този пост, за да бъде систематизирана информацията на едно място.

Последна редакция: чт, 10 май 2007, 18:56 от Доня Туфиня

# 1
  • Мнения: 5 500
Запис и успех ни желая в това трудно начинание  Peace  bouquet

# 2
  • Мнения: 2 242
Хе за два дни коренно си промених очакванията Peace – оказва се че можем да използваме доста солидна нормативна уредба (сега систематизирам нещата, тия дни направо ще го сложа по точки и с цитати). Той хубаво ЕС ни е накарал да си напишем закони ... остава и да проработят Mr. Green Засега ще пусна няколко линка, да стоят на първа страница

Пълният текст на НАЦИОНАЛЕН ПЛАН «ХРАНИ И ХРАНЕНЕ 2005-2010 Г.»
проектът на Американското м-во на земеделието и Американското ми-во на здравеопазването http://www.healthierus.gov/dietaryguidelines/ пак благодаря на Ellie    bouquet

Една много ценна Наредба 26 на министерство на здравеопазването за здравословно х … нене на учениците Идеална отправна точка за искания (не намерих подобна наредба за храненето на малките деца?)

Ако ви попаднат разни линкове с инфо, статистики, изследвания за вредата от Транс мазнините, консервираните храни, полуфабрикатите, пърженето ..... давайте насам. Аз за сега се концентрирам върху официалните документи.

Последна редакция: ср, 28 мар 2007, 15:40 от Slavi

# 3
  • Мнения: 1 640
Желая успех и дано ни чуят!Начинанието е дръзко предвид закостенялите хранителни навици на българите като цяло,най- вече на по-старите поколения.
  Мястото на темата е сред закованите или да се обедини с темата за здравосл.хранене от Мис Бу,...НО да се запазят двете отделни заглавия.

# 4
  • Мнения: 11 607
Запис.....

# 5
  • Мнения: 8 769
Мястото на темата е сред закованите или да се обедини с темата за здравосл.хранене от Мис Бу,...НО да се запазят двете отделни заглавия.
Да, ще я заковем. Мислех си за обединение с онази тема, но са различни нещата. Нека там си остане информацията за майките какво е полезно. Има хубави линкове, които могат да се копнат и тук. А тази ще остане специална за начинанието!

# 6
  • Мнения: 705
запис и успех ни   bouquet

# 7
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Запис! Успех!  bouquet

# 8
  • Варна
  • Мнения: 6 877
Днес взех от градината на Сиси брошура за флуорираното мляко. Пробвах да я снимам ама нещо не стана...ще преписвам.


**********
За въпроси относно програмата се обръщайте към Сдружение ' Стоматологично здраве' - Варна
д-р Славка Даковска 052/606383
д-р  Марияна Златарова 052/618201
**********
Една съвместна инициатива на СЗО, Фондация "Бороу"-Англия, МЗ,
 Община Варна и Сдружение ' Стоматологично здраве' - Варна
************
Това е програма за кариес-профилактика с флуорирано мляко за децата от всички детски заведения в Община Варна

Децата могат да продължат използването на флуорна паста за зъби.

Трябва ли децата които консумират флуорирано мляко да употребяват флуор на капки, таблетки, флуорирана сол или вода?
- Децата, консумиращи флуорирано мляко не е необходимо да приемат допълнително флуор. Желателно е през почивните дни родителите да закупуват флуорирано кисело мляко.

Колко флуор има в млякото?
- Количеството е равно на това, което детето Ви получава/което бихте дали на детето си/, употребявайки флуор на капки или таблетки.

Безопасно ли е?
- Употребата на флуор за ограничаване на зъбния кариес е одобрена от Световната здравна организация, МЗ и Съюза на стоматолозите  в България.

Как флуорираното мляко достига до вашето дете?
- Можете да изберете дали децата Ви да консумират флуорирано мляко. Това е една програма, която е на разположение на всички деца от детските градини на гр.Варна.

Какъв е ефекта?
- Резултатите от световните проучвания показват, че зъбния кариес може да се ограничи чрез консумация на определени количества флуор. Това е важно, тъй като заболеваемостта от кариес сред децата от Варна е по-голяма от средната за страната.

Има ли флуор във водата на Варна?
- Количеството флуор във водата на Варна е минимално и не е достатъчно за провеждане на профилактика на зъбния кариес.

*******
Ако ви помогне с нещо - О.К., ако не - трийте.
Успех на начинанието и да не махнете мръвките, че ще се караме! Grinning

# 9
  • Мнения: 2 242
Тъкмо навреме ми дойде тази брошура   bouquet  bouquet  bouquet (Flash черпим кебапче Mr. Green, огромно благодаря)– за флуора нещата са сериозни - има го като цел в Националният план Хранене, абсурд да се забрани флуорирането на млякото, най-много да преборим подобно искане

13. Писмено съгласие от родител/настойник за включване на флуорирано мляко в менюто на неговото дете.
-  даването на флуор и обогатени с флуор продукти да е индивидуално решение на родители и специалисти (зъболекар, педиатър), съобразено с конкретните потребности на всяко дете.
- да се увеличат естествените източници на флуор в менюто (изворна вода с достатъчно садържание на флуор, зелени листни зеленчуци, пшеница, риба и др.)


Докарах ги до 13 вече  Mr. Green

Посъбрах доста информация за негативните страни на флуорирането, но по-добре да не се включва  Peace (ще стане мътна и кървава Wink). Мисля че вариант "Избор от родителя" ще е най-добър, но би било добре да обосновем защо... примерно текст от сорта „Оптималните количествата дневен прием на флуор са зависими от вида на водата, храната и дори пастата за зъби на всяко едно дете. Допълнителното приемане на флуор трябва да отчита тези особености и е задача на личният зъболекар и педиатър”

Все пак ... ето ако прецените че нещо може да се ползва за това искане (но пак казвам - според мен тук по добре да не насилваме нещата)

В Дания флуорирането на водата се забранява през 1964 г.
След 11 години изследвания през 1972 г. "Нобел медикъл инститют" застава срещу флуорирането и то се забранява в Швеция.
След 20 години проучвания през 1973 г. в Холандия се забранява флуорирането.
В Германия то се отхвърля през 1971 г.

Предозирането, потиска ензимните системи в клетката, предизвиква вродени дефекти, уврежда имунната система, води до нарушение в синтезата на колагена и допринася за калцификация на меките тъкани, води до артрити.

През 1959 г. френският ендокринолог Рапапорт проучва връзката между флуорирането и вродените дефекти, при което установява зависимост между честотата на синдрома на Даун и флуоридното съдържание на питейната вода. Същата година изследване върху честотата на раждане на деца с този синдром в Илинойс и Дакота, чиито резултати са публикувани от Френската медицинска академия, показва очевиден паралел с нивото на флуоридите във водата.

Китайски учени установяват, че нива на флуоридите във водата между 3 и 11 ppm увреждат директно нервната система, преди да увредят скелета.

При опити, проведени в началото на 90-те години, флуоридите са много силни токсини за централната нервна система (ЦНС) и могат да се отразят неблагоприятно на функционирането на мозъка дори в ниски дози. Резултатите са бубликувани в научното издание "Шоротоксиколъджи енд тератолъджи".

Харвардско изследване под ръководството на д-р Елис Базин от 2006 показва силна зависимост на флуорирането и рак на костите. http://www.ewg.org/issues/fluoride/20060405/index.php

Последна редакция: ср, 28 мар 2007, 22:16 от Slavi

# 10
  • Мнения: 486
Ето една статия, според която съществува зависимост между количеството на консумираните транс мазнини и алергиите у децата.

# 11
  • Мнения: 4 915
Записвам се.
Ако ми попадне още информация, веднага ще я споделя.

# 12
  • Мнения: 8 769
13. Писмено съгласие от родител/настойник за включване на флуорирано мляко в менюто на неговото дете.
-  даването на флуор и обогатени с флуор продукти да е индивидуално решение на родители и специалисти (зъболекар, педиатър), съобразено с конкретните потребности на всяко дете.
- да се увеличат естествените източници на флуор в менюто (изворна вода с достатъчно садържание на флуор, зелени листни зеленчуци, пшеница, риба и др.)


-------------

Посъбрах доста информация за негативните страни на флуорирането, но по-добре да не се включва  Peace (ще стане мътна и кървава Wink). Мисля че вариант "Избор от родителя" ще е най-добър, но би било добре да обосновем защо...
Слави, това съществува, и очевидно го има по регламент. В предишната ДГ, в която бе Кейти ни дадоха да попълваме такава декларация. Който родител не иска флуор за детето си-си казва/пише. Нямаше насилване, нямаше цупене от страна на персонала.
В настоящата ДГ, а може би и в други просто не прилагат регламента. Т.е. аз ще проверя на каква база е тази декларация, и можем да искаме завишен контрол по прилагането на вече спуснати наредби/заповеди.

# 13
  • Мнения: 5 500
И нас не са ни питали, само след като разбрах, че млякото е флурирано и казах, че не желая на моето дете да бъде давано такова се съгласиха без проблеми!
Така ще се реши въпроса с прясно мляко за закуска и айрян, ами за млякото с ориз за следобедна закуска, кремчетата, картофеното пюре за гарнитура!?
Някой има ли представа колко е флурирана варненската вода?


Флуор - Точните метаболитни функции на флуора не са напълно изяснени. Връзката между концентрацията му във водата и зъбния кариез, обаче е добре установена. Чрез флуориране на бедни на флуор води (1 mg/l) кариесът намалява с 50 - 80 %, но при концентрация над 2,5 mg/l се развива флуороза на зъбите, и има вероятност за остеосклероза. Флуорът забавя калциевата екскреция и предпазва от остеопороза.
Източници - Основни източници на флуор са водата (около1/3 от дневния внос) и растителните храни, особено чаят, кафето, соята, пшеницата, оризът, спанакът, лукът и др. Около 50 % от приетия флуор се абсорбира в червата, но 50 % от него се отделя с урината, а останалото количество се натрупва в зъбите и костите.

http://bbt.cult.bg/Hranene-Sustav-Minerali-Mikro.htm
http://www.geocities.com/chemistry_bg/F.html?200511
http://www.fluoridation.com/
http://www.fluoridealert.org/
http://www.ewg.org/issues/fluoride/20060405/index.php
http://www.darik.net/view_article.php?article_id=130209
http://www.homeopathyfor.us/index.php?catid=3&subcat=5&id=87



Сега за мазнините:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD    най-долу
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//NONS … +0+DOC+PDF+V0//BG
http://www.teenproblem.net/school/index.php?m=s&id=257
http://www.regal.bg/show.php?storyid=299502
http://www.globalcons.business.bg/cgi-bin/page.cgi?page=articles&article=269

Последна редакция: чт, 29 мар 2007, 01:41 от ISOLDE

# 14
  • Мнения: 2 242
Доня от брошурата на Flash* видях че флуорното мляко е по-избор на родителите, но факт е че аз за това мляко разбрах от форума Shocked Ами ако давах зимафлуор... до колкото разбрах флуора в млякото им е колкото дневната доза (не ми е ясно за коя възраст, но да не издребняваме Laughing) та кой ще поеме отговорността от предозиране, което е въпрос на време щом и аз и в яслата блъскаме детето с дневна доза (без да броим разни обогатени храни, пасти за зъби, минерални води и т.н.)?
Никъде няма черно на бяло изискване към персонала да имат родителско съгласие или поне да информират (добре че във Варна имат поне брошури - ей Варна пак сте се уредили тцтцтцт Mr. Green ).


Получих отговор на писмо до Българска национална асоциация на потребителите
Копирам отговорите

1. длъжни ли са производителите да посочват в етикетите конкретните добавки в хранителните продукти и напитките (примерно не като сборно  наименование 'подсладители', а като конкретни Е-та)?
" Да, длъжни са. Споменаването на "подсладители" не ви носи информация за вида подсладител"

2. има ли списък на забранени добавки към храната уреден чрез закон/наредба?
"Не, но има списък с разрешени, които са публикувани в наредба към закона за храните"

5. правили ли сте тестове/проверки на храната в детските ясли/градини?
"За момента не сме тествали храните в детски заведения. От една страна там няма пряк потребителски проблем, а от друга изискват огромни средства за лаборатория. Не сме тествали детските храни на пазара, освен бозата - за нея информацията е, че не трябва да се пие и дава на деца.

Ако имате конкретни казуси или идеи за тестове на стоки и техни параметри, ще се радваме да ни пишете или да ни посетите в офиса, където ще получите последните ни издания.
"

Та до тук става ясно
1. по закон можем да изискваме да се закупуват само храни с етикет съдържащ Е-тата и тези Е-та да са в списъка на наредба 8 "Добавки, разрешени да се влагат в храни за кърмачета и малки деца".

2.можем да помолим БНАП да ни предостави тестовете за бозата, но за това ще трябва да се легитимираме малко по официално предполагам (писах писмото от мое име). Та ако може tomase или друга мама от сдружението да се включи да даде разрешение или пък да пишем от името на всички - нещо от сорта 'Родители за здравословно хранене в ДГ'... или?

3. от сниманите в предишната тема седмични менюта можем да питаме БНАП за направени тестове на пастети, лютеници..... ?

други идеи ???? явно БНАП могат да са ни много полезни (аз писах на още няколко места, ако има отговор ще свиркам Mr. Green)

Последна редакция: вт, 03 апр 2007, 11:40 от Slavi

# 15
  • Мнения: 2 885
Запис.
Много специална е тая тема.   bouquet

# 16
  • Мнения: 14 133
Запис.
Много специална е тая тема.   bouquet
И аз ще следя с интерес!!!! Peace

# 17
  • Мнения: 2 885

Преди време писах доста мейлове на този или онзи относно качеството и сертификацията на пюретата, които се произвеждат или внасят в България.
По информация в чужди сайтове зная за наличие на ГМО продукти в почти всички ни известни марки бебешки и детски храни.
А за ISO и HACCP система в производството на Ганчев, Мандев и Ам-ам, както и в ДК нищо никой не е и чувал.
По какъв начин става субсидирането /за да струва на месец 20 лв./ и проверката на качеството на продуктите в ДК?
Въобще всички свързано с приготвянето на храната и спазване на добрите хигиенни и производствени практики ме интересува.

# 18
  • Мнения: 45
Здравейте момичета.Включвам се във вашата тема,защото ми се видя доста интересна.Много се радвам ,че има такива майки,които се вълнуват от това какво все пак ядат децата им в Детски градини,ясли и детски кухни.Работя в тази сфера и ако вие имате някакви въпроси,ще ви отговоря,колкото и неудобни да са те.Признавам си,че от месец някъде ви чета,но не се решавах да се включа.Не знаех как ще ме приемете.....

# 19
  • Мнения: 11 607

На тези 2-ма другаря хич не вярвам в България..... Като знам как се пишат, преписват, копират и пр. ,а и да се напарви от някой експерт - после как се спазват.... - побългарили сме ги отвсякъде!

# 20
  • Мнения: 4 181
[
2.можем да помолим БНАП да ни предостави тестовете за бозата, но за това ще трябва да се легитимираме малко по официално предполагам (писах писмото от мое име). Та ако може tomase или друга мама от сдружението да се включи да даде разрешение или пък да пишем от името на всички - нещо от сорта 'Родители за здравословно хранене в ДГ'... или?


Slavi, мисля, че няма проблем да се поискат тестовете от наше име  Peace
Утре ще говоря с момичетата и ще ви пиша вечерта.
Предполагам, че ще са съгласни, само ще те помоля, тъй като си наясно какво точно искаш да питаш да нахвърляш текста на писмото, ние ще го дооформим и пуснем официално.

# 21
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Записвам се и се надявам да не се борите само майчетата от Варна!
И успех!!!
Сега отивам да чета!

# 22
  • Мнения: 2 534
и ако вие имате някакви въпроси,ще ви отговоря,колкото и неудобни да са те.Признавам си,че от месец някъде ви чета,но не се решавах да се включа.Не знаех как ще ме приемете.....

Приемаме радушно  Hug всеки желаещ да помага
           




# 23
  • Мнения: 5 500
и ако вие имате някакви въпроси,ще ви отговоря,колкото и неудобни да са те.Признавам си,че от месец някъде ви чета,но не се решавах да се включа.Не знаех как ще ме приемете.....
Приемаме радушно  Hug всеки желаещ да помага
Eстествено  Peace Hug
Имах разговор с персонала на ДГ, миналия петък са ги задължили с присъствие в Общината на лекция с тема флуорна профилактика при децата. Та, мисълта ми е, борбата ще е яростна!!!
Видях, че ги зареждат с русенско варено Shocked отговориха ми, че най-вероятно ще се използва за готвене, супи, ястия... та не си мислете, че децата ядат месо!
Най-хубавото от цялата ситуация е, че имам подкрепата за промяна от персонала, те самите искат това, другата седмица ще говоря отново с тях и ще ми бъде предоставена информацията от която се интересувам!

# 24
  • Мнения: 3 336
Това с флуорното мляко във Варна ме уби Rolling Eyes И наистина с какво мляко тогава се правят кремчетата #Cussing out Сега се замислих и за детската ни кухня, какво ли млекце ползват Twisted Evil А аз категорично отказах зимафлуора и по време на бременността и сега не давам на децата. Само че имам едни спомени от ранното ми детство в детската градина, където ни даваха едни "бонбонки" за здрави зъбки #2gunfire Да не ви разправям колко са ми здрави, на година имам поне 5 кариеса. А да не говорим какъв красив жълтеникав цвят имат Embarassed

Сега заговориха по телевизията и за връщане на училищните лекари, имало вече проектозакон. Говориха и за това въпросния лекар да бие на децата ваксините. Ето с това категорично не съм съгласна #Cussing out Спомням си нас как ни водеха на конвейр в лекарския кабинет за тези процедури и въобще не се интересуват болен ли си или здрав, бам инжекцийката и това е #2gunfire Не искам това да се случва и на моите деца. За това си имат личен лекар и заедно преценяваме коя ваксина да изберем и ако има нужда си платя за по-хубава убита ваксина, а не да ми дават жива полиомиелитна Rolling Eyes Защото била безплатна #2gunfire

Малко се разгорещих Embarassed Записвам се и аз Peace

# 25
  • Мнения: 45
В нашата млечна кухня кремчета се приготвят със сухо мляко "NIDO"- производство на НЕСТЛЕ.На кутията пише,че е с висока масленост-28%,която в готов вид вече става - 3.6%.Обогатено е с аминокиселини,витамини,желяао,калций,йод,цинк.Но....това мляко е за деца над 12 месеца.редно е за малките кремовете да се приготват с адаптирано мляко.Специало за нашата кухня аз не виждам пречка ,защото цената им е една и съща.
За русенското варено...нямам думи!Лошото е,че понякога персонала на такива заведения колкото и да се старае.....рядко успява да се пребои с "вятърните мелници"
Това за връщане на стоматологичните кабинети в училищата е добра идея.защото в забързаното ежедневие,малко родители успяват да хванат на време проблемите на децата в устата.А там 9в кабинета)се правеха задължителни профилактични прегледи.Знаете ли ,имам наблюдения,че сега масово децата носят ортодонтски апаратчета.Кашавите храни,хамбургерите...всичко това е причина за изкривяване на захапката и кривите зъби.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 2 576
запис

# 27
  • Мнения: 5 500
След няколко предавания на Искрено и лично  newsm78 ми просветна мисълта да ги занимаем с нашия проблем, какво ще кажете?

# 28
  • Мнения: 2 242
slast добре дошла  Hug

След няколко предавания на Искрено и лично  newsm78 ми просветна мисълта да ги занимаем с нашия проблем, какво ще кажете?
по принцип съм много за помощ от медиите-колкото повече хора чуят и разберат толкова по-добре, но би трябвало първо да си формулираме по точно и ясно исканията Laughing

# 29
  • Мнения: 8 769
Eстествено  Peace Hug
Най-хубавото от цялата ситуация е, че имам подкрепата за промяна от персонала, те самите искат това, другата седмица ще говоря отново с тях и ще ми бъде предоставена информацията от която се интересувам!

Леле, много напредничави в тази вашата градина!Браво! А нашите са ужасТ. Трябва да поговоря с директорката, защото даскалките скачат като ущипани от всеки мой въпрос. Абе ти как виждаш с какво ги зареждат, аз един път не съм видяла такива работи в двора на ДГ? Голямо си ЦРУ! И това за русенското варено...ще падна. Абе тия съвсем са му отървали края откъм хранене...мале мале.... Sick
А това за медиите-не е лоша идеята, но първо не трябва ли да си подадем исканията на съответните места и след месец-2 да речем, да занимаем и т.нар. общественост? Просто трявба да направим постъпки пред съответните органи. Иначе те могат да контрират-ама вие не сте искали, какво грачите (грубо казано Mr. Green).

# 30
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
закуска за днес:
филия с маргарин, извара и домати (от консерва).

Е, питам аз - това яде ли се?  Close
Искрено и лично, ОК. Но хваща ли дикиш? Има ли промяна след него...?

# 31
  • Мнения: 2 242
ето примерни точки (някои директно са плагиатствани от Наредба 26 на МЗ за здравословно хранене на учениците , просто Наредба за малките деца още няма)

 1. Изключване от менюто на маргарина и заместването му с масло, зехтин
 2. Изключване на пушените и максимално ограничаване на промишлено консервираните храни (до 2пъти седмично за над 3годишни)
 3. ограничаване на месата с високосъдържание на мазнини (свинско и овче - да се предлагат не повече от веднъж седмично) и заместването им с риба, птиче, пуешко, заешко и телешко месо;
 4. Прилагане на щадящи кулинарни технологии (варене, задушаване, печене), които съхраняват витамините/микроелементите и предодвратяват образуването на вредни за здравето вещества.
-   максимално ограничаване на пържените храни.
-   при пържене се използват само пресни мазнини, като процесът трябва да протича при умерена температура, без прегряване на мазнината. Мазнината от фритюрниците и пържолниците да се подменя поне два пъти седмично;
 5. Увеличаване консумацията на пълнозърнести храни в седичното меню. Най-малко 3 пъти седмично да се предлагат пълнозърнест хляб, овесени ядки, макаронени и др.тестени изделия от пълнозърнесто брашно, ястия с кафяв ориз и др.
 6. Увеличване консумацията на плодове и зеленчуци -  ежедневно предлагане на пресни плодове и зеленчуци, според сезона (като салата, гарнитура, десерт, междинна закуска)
 7. Ограничаване употребата на рафинирана захар – да не се добавя захар в прясното и кисело мляко, ограничаване употребата на захарни изделия, да се избягват сиропирани сладкиши и шоколадови изделия.
 8. Да се използват се подправки като: магданоз, копър, джоджен, чубрица, целина. Да не се допуска употребата на силни и дразнещи храносмилателния тракт подправки, като люти чушки, черен пипер, оцет, горчица и др.
 9. Седмичното меню да се изготвя по одобрени от МЗ рецептурници
 10. Да се изготвят примерни среднодневни продуктови набори според възрастта - ежедневен препоръчителен, адекватен и минимален прием на храни от основните хранителни групи
 - На тяхна база да се предвиждат количествата храна, като минималният прием да е задължителен за всяко ежедневно меню.
 11. Представители на родителите, на деца от съответната градина, да имат право на присъствие на съставянето, приготвянето и предлагането на менюто.
 12. Писмено съгласие от родител/настойник за включване на флуорирано мляко в менюто на неговото дете.
-  даването на флуор и обогатени с флуор продукти да е индивидуално решение на родители и специалисти (зъболекар, педиатър), съобразено с конкретните потребности на всяко дете.
- да се увеличат естествените източници на флуор в менюто (изворна вода с достатъчно садържание на флуор, зелени листни зеленчуци, пшеница, риба и др.)

Последна редакция: вт, 17 апр 2007, 14:47 от Slavi

# 32
  • Мнения: 2 242
За някои от тези искания имаме пълни законови и нормативни основания:

По т.1 В Националният план “Храни и хранене” българското здравно министерство посочва прекалената употреба на транс мазнини сред факторите за големия брой сърдечно-съдови заболявания. Kато една от основните неблагоприятни тенденции и характеристики на храненето е посочено: „Повишаване консумацията на маргарини и продукти, съдържащи хидрогенирани масла, източници на транс-мастни киселини” а също „Увеличената консумация на маргарин не може да се приеме еднозначно като положителна тенденция, тъй като голяма част  от предлаганите на пазара маргарини са значителен източник на транс-мастни киселини, които имат атерогенно действие”

Като основна специфична цел Националният план поставя „ да се понижи средният прием на транс-мастни киселини и на полиненаситени мастни киселини, за сметка на мононенаситени мастни киселини

По т.5 Националният план “Храни и хранене” се посочват като неблагоприятни тенденции на храненето ‘Намаляване приема на растителни влакнини, свързано с понижаване консумацията на пълнозърнести зърнени храни, зеленчуци и плодове и  увеличаване консумацията на хлебни и тестени изделия от бели брашна; ‘
Пълнозърнестите храни имат изключително важни биологични функции:
-   регулират моториката на червата;
-   спомагат за изхвърлянето на екзогенни и ендогенни вещества (холестерол, жлъчни киселини, токсични агенти др.);
-   нормализират чревната микрофлора.
-   добавяните чрез тях влакнини намаляват риска от затлъстявания, диабет, сърдечно-съдови заболявания

По т.6 - основна специфична цел Националният план е „Да се увеличи консумацията на плодове и зеленчуци през зимата и пролетта до 400 г дневно на лице;
Българското здравно министерство констатира че проучванията показват, ‘че среднодневният прием на голяма част от витамините и минералите, при всички популационни групи от българското население над 1-годишна възраст, е под съответните препоръчителни стойности за хранителен прием. Значителна част от нашето население е с риск за развитие на дефицитни състояния по отношениe на тези важни хранителни вещества, особено през зимата и пролетта. Недостатъчният прием на витамини и минерали отразява ниската консумация на пресни зеленчуци и плодове през зимно-пролетния сезон, както и целогодишно на мляко и млечни продукти

По т.7 основна специфична цел на Националният план е ‘Да се намали консумацията на рафинирана захар до 10 Е%”

....
"За всички групи деца от детските градини и училищата храненето е небалансирано, липсва разнообразие на предлаганите хранителни продукти, ястията в преобладаващата си част са постни. Наблюдава се тенденция за намаляване в менюто на основни хранителни продукти - месо, мляко, млечни продукти, риба, плодове и зеленчуци. Не се предлагат пълнозърнести видове хляб. Преобладават свинското месо и малотрайните колбаси. Пресни плодове и зеленчуци рядко присъстват в менюто дори и в сезоните, когато на пазара ги има в изобилие. Оценката на химическия състав на предлаганото меню в ученическите столове и детските градини показва, че мазнините са с 25-35% над препоръчителните стойности. Седмичните менюта са еднообразни, съставени ден за ден, съобразно наличните в склада продукти."

"ОСНОВНИ ПРОБЛЕМИ НА ХРАНЕНЕТО НА БЪЛГАРСКОТО НАСЕЛЕНИЕ
•   Повишаване консумацията на маргарини и други храни, съдържащи хидрогенирани масла, източници на транс-мастни киселини;
•   Нисък прием на плодове и зеленчуци през зимата и пролетта;
•   Висока употреба на готварска сол;
•   Недостатъчна консумация на мляко и млечни продукти, особено на кисело мляко;
•   Ниска консумация на риба;
•   Недостатъчна консумация на пълнозърнести храни;
•   Нисък хранителен прием на много от витамините и минералните вещества, особено на желязо, калций и фолиева киселина в детско-юношеската възраст....;
•   Широко разпространение на свръхтегло и затлъстяване сред възрастното население, както и на наднормено тегло сред децата и юношите, свързано с нездравословен модел на хранене и ниска физическа активност;
..."

Последна редакция: вт, 17 апр 2007, 14:39 от Slavi

# 33
  • Мнения: 8 769
Довечера ще чета, че сега трявба да излизам. Много добре звучи на кръстосано четене, Slavi bouquet

# 34
  • Мнения: 178
Записвам се и аз,и то като майка на дете с хранителни алергии.Защо в яслите  и ДГ няма меню за деца с хранителни алергии.Поради тази причина малката ми дъщеря не може да посещава ясли.Тя е с алергия към яйца,мъхести плодове,ябълки,реагира на оцветители,все още не сме включвали кисело и прясно мляко.И като правят супи,мусаки,фрикасета със застройка от яйца и кисело мляко тя какво ще яде?И било изключено според персонала в яслата да отделят като готвят за нея без застройки.Защото не им се занимава.За мен това е грубо казано-дискриминация.
Иначе съм съгласна с написаното до тук.И е време вече здравословното хранене да стане приоритет в отглеждането на децата,а не да готвят  в ДГ с продукти с ниско качество.Имам близка,която работи в една ДГ-според нея каймата, с която готвят и за яслата и за ДГ е с много ниско качество и тя е възмутена от избора на доставчик.

# 35
  • Мнения: 2 282
И аз се записвам.
В нашата градина редовно 2те закуски са тестени - например сутрин сиренка с чай, следобед кифла с мармалад и боза. А, и често дават филийка с пастет, което също ми се струва неразумно. Плодовете са рядко, а пълнозърнестите продукти абсолютно отсъстват от менюто.

И при нас има брошурки за Програмата за флуорирано мляко. Само че като попитах учителките и лелите, се оказа, че те не знаят дали млякото в нашата градина е флуорирано и откога, или просто на входа има  информационни брошурки. Никъде няма твърдение - в тази градина децата получават едикво си мляко. Освен това е трудно да се прецени какво количество получават, нали са на различна възраст с различни нужди, по колко мляко изяждат/изпиват.

Като стигнем до подписка за исканията, непременно ще застана пред градината!

А за хранене без алергени не смея и да мечтая! Така и не знам ще запиша ли дъщеря си на ясла точно заради храненето, и тя реагира на доста неща.

# 36
  • Мнения: 178
Малко извън темата-и аз като теб,Сребърен облак сме изправени пред много труден избор-нямаме баби,не мога да напусна работата си,което е абсурд в провинциален град и след два месеца ще съм принудена да плащам с почти цялата си заплата на детегледачка заради безумията в държавата.Но здравето на детето ми е над всичко.

# 37
  • Мнения: 2 242
ами доста неща изпуснах - примерно за бозата и за добавки в храните, които не са разрешени за деца ...... не успях да го формулирам .... Има и доста въпросителни - примерно

т.9 дали готвенето да става САМО по одобрени рецептурници (както според мен би трябвало да е) или последната дума пак да е на персонала на конкретната ДГ. Тук много добра работа ще ни свършат менютата от старата тема - нека се види на практика какво ядат децата! то хубаво има наредби, но те са препоръчителни и реално рядко се спазват

е казвайте какво мислите newsm78 идеи ?

# 38
  • Мнения: 45
dianajs - права си да чувстваш детето си дискриминирано,но се съгласи че наистина е трудно за персонала да приготвя отделно храна за дете с алергии.Така е в държавните ДГ и ДЯ.Едва ли е заради мързела на персонала.Това е по скоро голяма отговорност.От личен опит ти го казвам.Аз където работя хранехме две деца алергични към мляко и млечни продукти и яйца.Когато приготвяш за 500 деца,понякога се забравя да отделиш супата преди да се сложат яйцата.Доста напрегнато беше,защото когато си поел ангажимент към децата,просто нямаш право на грешки.
Slavi Предполагам,че сте разглеждали новите рецептурници  за деца от 3 до 7 години.Когато излязоха имаше доста публикации в пресата с мненията на директорите в ДГ.Тогава бяха изказани мнения,че грамажа на порциите е много малък.
За рецептурниците на Детските ясли....Трябваше да излязът в края на 2006 Годо.Но все още няма такива.Така е и за Детските кухни.За това смятам,че персонала все пак трябва да има "последната " дума
.В "одобрените рецепти" за ДЯ например за филия с кашкавал по рецепта се дават на дете по 5 грама кашкавал!!!!
Моето мнение е,че наредбите все пак трябва да се спазват.
Започнете от :
Кой и с какви продукти снабдява ДГ и ДЯ?Мое мнение е,че абсолютна глупост обявяването на Обществена поръчка.Така не се обръща внимание на качеството на продуктите ,а на това коя фирма ще даде по-ниска цена на дадена стока.А ниската цена - води след себе си и по-ниско качество,нали?
И това пак няма нищо общо с персонала ....
Прави сте за скапаната държава!

Последна редакция: ср, 18 апр 2007, 18:28 от slast

# 39
  • Мнения: 2 242
под продуктов набор съобразен с възрастта, разбирам аналогични таблици на дадените в Наредба 26 за храненето на учениците (те са в приложенията на наредбата) - т.е. да има поне задължителен дневен минимум от определени хр.групи за всяка една възраст. Такива таблици има за всички възрасти, просто не са официално приети и одобрени за малките деца.
Примерно ако в една такава таблица за дете на 2години минимума млечни продукти е 20гр на ден, нека яде филия с 5гр кашкавал Sick, но трябва задължително да яде още поне 10гр Wink Flutter

Колкото до последната дума  Mr. Green то няма как тя винаги да не е в готвача  Joy но ако не е задължен да спазва само одобрени рецептурници какво ще спре творческият му порив да спретне примерно един фасул с кисели краставички и наденички  hahaha или една шкембе чробра  Whistling (шегичка)

добре че ме подсети ooooh!, отдавна исках да те питам - не успях да намеря никакъв документ за доставката на храната - кой обявява поръчката, всичката храна ли се доставя .... или къде да търся евентуално - понеже в наредбите от 1стр. не намерих такава информация newsm78

А за закона за Обществената поръчка аз самата разбрах от друга тема - и още трудно преглъщам информацията
"ЗАКОН ЗА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ
Чл. 37. (1) (Предишен текст на чл. 37, изм. - ДВ, бр. 37 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) Възложителят определя изпълнителя на обществената поръчка въз основа на оценка на офертите по един от следните критерии, посочен в обявлението:
1. най-ниска цена;
2. икономически най-изгодна оферта. "

насам народееее .... не се бутайте моля, за всички ще има hahaha каймата по 3лева, кренвирши по 2, саламите ...... вече не лаят Mr. Green

# 40
  • Мнения: 178
Така е за съжаление със ЗОП.......Скоро децата ни няма да се хранят с качествени храни.

# 41
  • Мнения: 45
Обяснявам за нашия град как стоят нещата.Звено Детски ясли е  с един общ бюджет и е към Общината.Прави се списък на хранителните продукти,които се използват.Общината обявява обществена поръчка...фирмите желаещи да участват закупуват нужните документи и представят информация за себе си  и за цените ,които могат да предложат  за съответните стоки в Общината.След това се събира комисия,която разглежда офертите и ....останалото вече ти е ясно - "Закон за обществените поръчки"...Втора година при нас се получава голям парадокс.Ще ни зарежда софийска фирма.Включително и хляба на яслите!!!!Но това е тема на един друг разговор.Там мога да говоря с месеци....
Та след това какво става.
1.Менюто се изготвя за месец(рядко търпи някакви промени).Прави се месечна заявка на основните хранителни продукти като :брашно,захар,олио,грис,ориз...консерви(за зимните месеци),компот.
2.След това  според вече седмичното меню се прави седмична заявка.Тогава два пъти в седмицата понеделник и сряда ни доставят хр.продукти като : яйца,масло,пилета,телешко и зеленчуци.Специално при нас се избягва готвенето с консерви(ненавиждам ги)-използваме замразени зеленчуци и зел.супи и смеси.
3.От там според броя на децата за следващия ден се изготвя дневна сметка според грамажа в рецептурниците.
Но градините при нас от тази година ще са си всяка със свой бюджет и съответно всяка сама ще си обявява поръчката за снабдяване....дано това е по-добър вариант.
За наредбите съм -да ,за рецептите съм - да.Но преди всичко залагам на опита натрупан с годините.
Защо споменах кашкавала ли?Ами защото видях нещо с очите си.В дълбоката провинция децата в яслите са малко.И като има отсъстващи -картинката е ясна...Веднъж случайно видях кка готвачката на една ясла се опитваше да настърже 125 гр. кашкавал.Половината беше останал по рендето....
Slavi , обявена е обществена поръчка за Детска кухня в София  - утре ще погледна и ще ти кажа в кой брой на ДВ е,за да я видиш.
И за да не досадя повече утре ще ви разкажа и за новите наредби относно ДВСК и РИОКОЗ.

# 42
  • Мнения: 4 181
Slavi, slast страхотна информация давате   bouquet
Искам само да направя една забележка по ЗОП - "икономически най-изгодна оферта" не означава най-ниска цена, те затова са отделно.
Означава най-добро съотношение цена/качество.
Доколкото знам няма как да не се минават поръчките по ЗОП  Rolling Eyes

# 43
  • Мнения: 2 242
Slast златна си Heart Eyes Hug  bouquet!!!!
май ще трябва да се разрови повече за тази процедура. В офиса имаме абонамент за актуален АПИС и как ли ги не търсих тия ДОСТАВКИ… нъцки, нищо не намирам newsm78? Няма начин да няма закон или наредба с които да се регламентират? Каква е тази комисия примерно – икономисти, счетоводители и общински служите ли одобряват офертите Mr. Green .... има ли представител и на хората съставили списъка по който се пуска обществената поръчка….
Slast а това че вие минавате на своя издръжка решение на вашата община ли е (изглежда много добър вариант Peace )

Клео и аз мисля че няма как да се заобиколи ЗОП, но дали не може да се постави искане специално в този случай (хранителните продукти за детските заведения) офертите да се одобряват САМО по т.2 (икономически най-изгодна оферта) и да са съобразени с извикванията за детски храни? За да не се получава такова нещо
баща ми доставя хранителни продукти за детска кухня. за да спечели търга трябваше цената да е най-ниска. и затова децата ни ядат кайма от 3лв кг! да продълга ли с храните? кремвирши от 2лв кг?! има ги, но не ги яжте!

Slast много ще си полезна с наредбите. Аз писах на РИОКОЗ мейл, с доста въпроси, но те ме препратиха (към НЗОК и т.н.) без да ми дадат каквото и да било инфо Sad.

# 44
  • Мнения: 2 242
от БНАП са много отзивчиви, копирам ви моето писмо и отговора им

"Здравеjте г-н Ненов, пишем ви от името на родители във форум БГмама и Сдружение Настоящи и бъдещи майки. Направихме проучване в детски заведения из цялата страна и се установи, че масово на малки деца (от  кърмачета под 1г до 5г) се предлагат не само несъобразени, но и опасни за здравето храни.

Така възникна инициатива да стартираме кампания за по-здравословно меню, чрез по-ефективен контрол и съставяне на черни списъци (храни вредни и непрепоръчителни за деца).

За тази цел информацията и проучванията на БНАП много биха ни помогнали - дали е възможно да ни предоставите по-подробна информация за направените тестове на бозата? В писмото си споменавате, че бозата не е за деца, може ли да ни обясните по-подробно?
До колкото сме запознати, подсладителите на бозата (като ацесулфам К, цикламат, аспартам, захарин) не са включени в Наредба 8 приложение 3 на МЗ "Добавки, разрешени да се влагат в храни за кърмачета и малки деца".
Дали вашите тестове откриха боза съдържаща разрешени подсладители?

Нашето проучване показа, че освен бозата и пастетът, маргаринът и лютеницата присъстват почти ежедневно в менюто на повечето български ясли/градини. Дали БНАП е тествала някои от тези продукти на пазара? Има такива и с етикет 'за деца' (като например някой пастети) имате ли  информация дали отговарят на изискванията за детски храни?"


"Здравейте, Много се радваме на активността на сайта и сдружението ви, които следим с интерес.

Относно храните "за деца", не съм убеден, че те са специално произведени за деца. По-скоро си мисля, че това са маркетингови трикове, които се прилагат, за да се заеме търговска ниша. Както правят производителите на много от минералните води на пазара.

За маргарина, накратко мога да коментирам, че не е подходящ за деца. Съдържа транс-изомери на мастните киселини, което вреди на организма на детето (не само след ядене, но и занапред, поради трудното изхвърляне на тези вещества от тялото).

За лютеницата, предполагам, че сте наясно с тестовете, които се проведоха от няколко еко-сдружения, които доказаха, че в лютеницата се влага генно-модифицирана соя като пълнеж. Никой не гарантира, че ползването на ГМО е опасно, както и никои не е доказал, че е безопасно. Проблемът е, че никъде на етикета това не е посочено. Същото важи за пуканките, кренвиршите, саламите и пастета.

За пастета ситуацията е малко неясна, поради факта, че както и кренвиршите, в него се влагат най-големите боклуци и остатъци от месото. В случая с пастета, обаче има и специфични неща - част от даваните антибиотици на пилетата се отлагат и в черния им дроб, след което попадат в организма на децата, които го консумират.

Коментар на БНАП за антибиотиците в меда, можете да гледате по НОВА ТВ в понеделник сутрин около 07:30 ч.

Очевидно, споменатите от мен факти и предположения са само ориентир за бъдещ по-задълбочен анализ на продуктите за деца. Поради това ви предлагам да направим една среща в офиса ни, за да разберем вашите тревоги и нашите възможности за постигане на общата цел. И понеже имаме идеи за финансиране на такива тестове, колкото по-бързо се срещнем, толкова по-добре.

Поздрави"


Сега топката е в нас Wink
и понеже моят тумбак нараства с главоломна скорост (Гошко хвърля сянка над половин София вече hahaha) казвайте ще искаме ли среща, че съм на линия още 1-2 месеца (живот и здраве)

Последна редакция: пт, 20 апр 2007, 17:07 от Slavi

# 45
  • Мнения: 8 769
О, това писмо звучи много отговорно. Браво!  bouquet
Аз съм "За" подобна среща (на която разбира се няма да присъствам Grinning).
Искам само да уточня (може и да съм пропуснала по някой и друг постинг):
Очевидно излизаме като деятели от сайта на бг-мамма, както и от СБМ.
За цялата страна ли ще се отнася просбата, отнесена към съответните институции или само за София?
Ако искаме съдействието и на директори на детските заведения, пак така ли ще се легитимираме и ще им искаме ли писмено нещо да докажат, че и те са на наша страна (това последното ще е доста трудно според мен, но с малко повече убедителни средства и листовки може и да го постигнем)?
Иска ми се да говоря с директорката на нашата градина, а се чудя как да се легитимирам  newsm78
Към списъка на Слави, след прочитането на това писмо, трябва да добавим и:
Изключване от менюто на кренвирши, пастет и лютеница в ДГ(!)

# 46
  • Мнения: 5 500
Знам, че съм ви обещала да говоря с нашата ДГ, но миналата и тази седмица не съм ходила, ще се постарая следващата седмица да я свърша тая работа!
В духа на темата ще ви препиша една покана, която е получила моя позната от училището на дъщеря си, чрез дъщеря си:


Уважаеми родители,
Всяка учебна година във варненските училища се провеждат основни профилактични прегледи на учениците. Анализът показва, че водещи са проблемите, свързани с телесното тегло. Наднорменото тегло и затлъстяването са предпоставка за възвикването на много заболявания.
Поради тази причина Община Варна-дирекция "Здравно развитие", съвместно с РИОКОЗ-дирекция "Обществено здраве", Медицински център за рехабилитация и спортна медицина и МБАЛ "Св. Марина" започват да реализират оздравителна програма за ученици от 31 варненски училища.
Вашето дете е предвидено да участва в програма за оптимизиране на телесното тегло и физическото здраве, която включва: консуултации със специалисти (ендокринолози, диетолози, кинезитерапевти), разработване на индивидуален оптимизиран хранителен и двигателен режим, здравно образование, анкетиране на родителите.
Всички мероприятия по програмата са финансирани от Община Варна.
Каним Ви да присъствате на среща със специалистите от екипа, която ще се проведе в училището на Вашето дете.... от ... до....   .
Разчитаме на Вашата ангажираност и съдействие!
РИОКОЗ-ВАРНА
Дирекция "Обществено здраве"
Тел. 606-485

# 47
  • Мнения: 11 318
Браво, момичета! Желая ви успех!  Peace
Само да вметна за зъболекарите в нашата детска градина (това не сме го коментирали в чужбинската тема, ако искате пуснете тема там) - идват на профилактични прегледи два пъти в годината. ВИнаги е един и същ зъболекар, който им води картони и сравнява състояниято от предишния път.
При нас (Германия - Саарланд) предписват даване на флуоридна паста за зъби или такава без флуор, но прием на флуор на таблетки в малки дози. Няма контрол, разчита се на съвестта на родителите.
Провеждат лекции на децата като приказки за грижите за зъбите, за здравословното хранене и други такива - това самите възпитателки в градината.

# 48
  • Мнения: 45
Според мен е хубаво тази инициатива подета от вас да обедини майките в цялата страна.Вие си знаете как.Включете и медиите ако трябва.Както това стана с Националната кампания за кърменето.Очертава се доста работа.Но като гледам и вие сте не малко амбициозни.
За тези 4 години ,откакто работя в Детска кухня се сблъсках с доста въпроси и проблеми.
Имам претенциите,че нашата кухня е на едно от първите места по вкусно приготвена храна.

Поне така казват майките, които гостуват в града.
Рецептите ни са съчетани от: опит,от старите сборници на Лиляна Трифонова и от новия рецептурник за ДГ,поради простата причина ,че от 1972 година няма нищо ново.А и никога не е имало специален сборник за рецепти за Детски млечни кухни!!!Питам аз къде са всички тези доценти,професори и доктори,които имат нужното образование точно за това?
Втора година пиша до НЦООЗ - там където работят именно тези хора и ...отговор никакъв!
Ето сайта :http://www.ncphp.government.bg/napr.php
http://www.ncphp.government.bg/services.php?SERVICES_ID=165
http://www.ncphp.government.bg/napr.php?NAPR_ID=172
Slavi,в комисията влизат служители на Общината.Икономисти,счетоводители и представител на отдел Здравеопазване към Общината.Тези служители не са длъжни да присъстват.Но задължително трябва да има юрист.Тази година имаше и наши хора - две от завеждащите ясли.Но в деня на комисията се отварят документите на фирмите кандидатки и се гледа единствено:
1. Дали са осигурили всички документи ,които са се изисквали за да участват в обществената поръчка.
2.Ако на всички фирми документацията е изрядна се гледа коя фирма дава най-ниска цена на хр.стока
Давам пример : Тази година софийската фирма,която ще зарежда яслите с хляб е дала цена на хляба 0.40 ст. !!!!!И за това печели снабдяването на хляб за яслите!
Тази година да минат на собствена издръжка решиха само Детските градини.Да директорките са внесли предложение до Общински съвет.Гласуват и ...така.От една страна е хубаво.Но от друга ...в малкия град е доста трудно да си на собствена издръжйа,защото поемаш освен разходите за храна,а и за ток,газ,консумативи и ремонти.Ще наблюдавам и ще ви кажа как вървят нещата.
Мисля си ,дали не е редно да се обърнете и към Минестерството на здравеопазването?

Последна редакция: сб, 21 апр 2007, 18:38 от slast

# 49
  • Мнения: 8 769
Поради тази причина Община Варна-дирекция "Здравно развитие", съвместно с РИОКОЗ-дирекция "Обществено здраве", Медицински център за рехабилитация и спортна медицина и МБАЛ "Св. Марина" започват да реализират оздравителна програма
-----------------
здравно образование, анкетиране на родителите.
Много добра програма. Мисля, че можем да им се обадим на тия от РИОКОЗ и да попитаме как да се включим с рпограма за превенция, преди да се стгне до оздравителна такава.
Ей тия подчертаните мерки са добра инициатива и от нас. За да не се стига до оздравителна програма за нашите деца.
Афродита, навита съм другата седмица да отидем. Съгласен? Още някой иска ли да дойде да натиснем?

# 50
  • Мнения: 5 500
Поради тази причина Община Варна-дирекция "Здравно развитие", съвместно с РИОКОЗ-дирекция "Обществено здраве", Медицински център за рехабилитация и спортна медицина и МБАЛ "Св. Марина" започват да реализират оздравителна програма
-----------------
здравно образование, анкетиране на родителите.
Много добра програма. Мисля, че можем да им се обадим на тия от РИОКОЗ и да попитаме как да се включим с рпограма за превенция, преди да се стгне до оздравителна такава.
Ей тия подчертаните мерки са добра инициатива и от нас. За да не се стига до оздравителна програма за нашите деца.
Афродита, навита съм другата седмица да отидем. Съгласен? Още някой иска ли да дойде да натиснем?
Съгласен!
А горната среща е в понеделник от 18 ч в у-ще Д. Дебелянов.

# 51
  • Мнения: 2 614
не бях видяла темата, но вчера снимах менюто от яслата на дъщеря ми.
Направи ми впечатление, че за закуска дават филия с мед и масло. Меда е силен алерген и не е добре да го дават на децата, без изричното съгласие на родителите,, все пак в яслата ходят деца на годинка....
А маслото масло ли е или маргарин - не знам, мога да ви постна менюто, ако искате..
но не вярвам да е по-различно от в другите ясли  Peace
другото, което ми направи впечатление е, че не дават поне веднъж седмично риба, затова пък има поне в 3 дни бобови, като единия ден супата е "манастирска боб чорба", а второто е грах!  Thinking

# 52
  • Мнения: 2 242
Доня и аз това питах преди да пиша на БНАП – как да се представяме newsm78 като някакво инициативно движение може би, за да могат да се включат повече хора?

От самото начало съм за това да си обединим усилията и да поставим нещата централно Mr. Green, а което трябва вече да се уточнява на местно ниво. Още повече че на местно ниво винаги могат да си измият ръцете с МЗ примерно
- 2005 г МЗ и РИОКОЗ е трябвало да създадат и въведат в действие наредби за „задължително ежедневно включване на плодове и зеленчуци, на мляко или млечни продукти в храненето на децата от детските градини и ясли”.
или
- 2006 е трябвало да излязат ‘Национални препоръки за здравословно хранене на населението в България’
и т.н.

Хе slast, що не каза по рано че тези от НЦООЗ си правят оглушки  Wink– аз най-много на техен отговор разчитах. Ми в нац.план накрая има една таблица със срокове и задачи – НЦООЗ е изпълнител на почти всички касаещи и нас! Определено кръгла маса с МЗ, НЦООЗ и РИОКОЗ ще свърши добра работа newsm78 Peace
Идеята да се привлече и персонала е страхотна  bouquet! Може би с тях е най-добре да се обсъди проблема с обществената поръчка? Какво мислят директорките, имат ли предложения и т.н. Много ще се зарадвам ако ги питате и дали знаят коя е наредбата по която тече процедурата – хр.списъци и обявяване на Обществена поръчка за доставка на храни (трябва някъде да пише кой пише списъка, кой влиза в комисията и т.н.)

slast непременно пиши как вървят градините на собствена издръжка!

Вечерница мерси  Hug. Профилактичните прегледи са добра идея, трябва да се обмисли.... макар че тук със здравната с-ма настъпи такъв невероятен хаос, че вече няма кой да прави и задължителните профилактични прегледи

правда_z чувала съм че в някои градини избягват рибата по принцип (за да не стават сакатлъци с костите)

А на мен напоследък ми прави впечатление че нашето меню задобрява – имаме всеки ден пресни плодове, .... но пък мляко се дава през 1-2 дни и то като чаша айрян, което за тази възраст (при норма от 300-400мл на ден) .... Sad

# 53
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Запис, че има много полезен материал тука.   bouquet

# 54
  • Мнения: 1 517
 smile3501
И аз запис.

# 55
  • Мнения: 2 242
Вчера се срещнах с мами от сдружението и най-после си изясних някои важни неща.

Детските ясли са под шапката на МЗ, а градините са към общинският бюджет. Slast затова само градините са минали на самоиздръжка и са се разбрали с общината. От това следва и че на регионално ниво може да има искания само за големите деца, т.е. над 3г.

Остава въпроса как е при ОДЗ? Kъм кой бюджет е менюто на малките (яслените) след като големите са към общината и след като в ОДЗ-тата на практика се готви едно общо меню ? Мами, ако се срещате с директорките, може ли да ги разпитате???
Защото ако яслените групи в ОДЗ са към МЗ за всички ще е много по-лесно и удобно ако примерно те минат на доставка от Детска кухня (която също е към МЗ). Така си решаваме голяма част от проблемите – менюто ще е разделено за малки и големи.

# 56
  • Мнения: 45
Това,че ДГ са към Министерството на образованието,а яслите са към МЗ няма никакво значение за бюджета.Това има връзка единствено за заплатите на персонала.Иначе и двете звена са към съответната Община.Така,че ако яслите решат да се отделят всяка със свой собствен бюджет,няма да има проблем в това ,че са към различни министерства.ОДЗ -тата са към Министерство на образованието.Много е трудно преминаването на яслите към доставка на храна от Детска кухня.Защото в детската кухня менюто е калкулирано върху : супа,ядене и десерт.А в яслините групи има и сутрешна закуска и следобедна закуска...Скоро говорих с една колежка от едно много малко градче - Елхово,където яслата се храни от Детската кухня и казва,че срещат доста затруднения.
Гледахте ли в предаването в събота сутринта с представители на РИОКОЗ,НВМС и БНАП ?Късно го хванах,но чух когато говореха за минералната вода за кърмачета.За новите наредби на РИОКОЗ и НВМС.С две думи гласяха - отпадат изискванията за сертификати и експертни листи за хр.продукти.Единствено за това отговаря самия производител и....потребителя.

# 57
  • Мнения: 8 769
Гледахте ли в предаването в събота сутринта с представители на РИОКОЗ,НВМС и БНАП ?Късно го хванах,но чух когато говореха за минералната вода за кърмачета.За новите наредби на РИОКОЗ и НВМС.С две думи гласяха - отпадат изискванията за сертификати и експертни листи за хр.продукти.Единствено за това отговаря самия производител и....потребителя.
Леле, леле, леле....какво сега, няма никакъв контрол, тъй ли? Ужас! Е,тогава я втасахме.... ooooh!

# 58
  • Мнения: 2 242
Slast дали правилно съм те разбрала – храненето в яслите и градините е към бюджета на общината? За затрудненията с доставка от Детската кухня не се бях сетила Peace, но още по невъзможно ми се вижда в самата детска градина да се съставят отделни менюта за  малките и за големите?

Не знаех за предаването, но бях чула че изискванията отпадат и сега ще се разчита на 'честната дума' на производителите hahaha Shocked newsm78. Имаше и нещо свързано с проверките и контрола.... но не съм запомнила детайли.

PS. От Ведра    bouquet разбрах че ЕС от другият месец започва да преразглежда и съкращава (вероятно драстично за оцветители и подсладители) списъка с разрешени Е-та, ще се променят и допустимите дози и схемите на контрол!!! Ето го анонса в сайта на Евро-парламента и още една статия

Е докато стигнат промените до нас…. Гошко може вече да е ученик Mr. Green, но важното е че има светлина в тунала.

# 59
  • Мнения: 8 769
Това, което ми се върти в главата....
1.Да съберем материалите и направим извадка от тях, касаеща нашите конкретни искания.
2.Да направим нещо като брошура (но ше бъде по-обемно), може би "доклад", с което да можем да се представяме както пред директори на Дг и ясли, така и пред институциите.
3.Да преведем горепосочените линкове (ще се разпределим)
4.Да започнем да действаме до 1-2 седмици, защото после идва лятото, сиреч летните отпуски и трудно ще се хванат директори и властимащи.

# 60
  • Мнения: 45
Слави - ДА храненето на яслите и градините е на издръжка от бюджета на общината.
Контрол има ...някакъв.РИОКОЗ си върши работата,Прави си проверките.Но мен повече ме ядосва факта,че трябва да разчитаме на честната дума на търговеца и производителя.Да сме на принципа:"Прясна ли е каймата?""Аи прясна е-ей сега лаеше тука отвън!"
От първи януари всички производители и големи търговци трябваше да въведат НАССР системата по принципа на ЕС.Но колко са въвели тая система?А и да ви кажа честно аз в нея не виждам нищо кой знае какво толкова,че да ни предпазва от нарушения в производството.Само много по-голяма бумащина.Какво ме топли мен,че фирмата доставчик е въвела системата НАССР,като ми кара от София хр.продукти в кола,в която са накуп натоварени картофи,лук,пилета,яйца,кайма,риба.....Извинявайте,че днес съм така рязка,ама си имам разправии на работа точно с такива неща.И когато звъннах на РИОКОЗ да ги попитам как да действаме,няма да ви казвам как ме вбеси отговора:"Ми ние сме за да ви проверяваме вас!Грамотни сте-четете етикетите на стоките!"Да чета етикети,ама лещата беше пълна с гъгрици и сме изхвърлили 4 казана с готово ядене,а децата ядоха само супа и десерт!

# 61
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Здравейте!
Днес сина ми е за пръв ден на ясла и аз попитах дали има дават флуор. Отговориха ми, че им дават добавки в зависимост от наредбите, които им спускат началствата. Към момента не се дава флуор в яслата. И самата сестра беше на мнение, че не бива да се дава на децата. Други впечатления все още нямам.

# 62
# 63
  • Мнения: 8 769
В същност, имам конструктивно предложение още от малко по-горе...., но не получих мнения. Дайте да правим нещо, защото времето минава. Поне малко мнения, идеи. Слави намери нормативната база, можем да се опрем на нея. Казвайте.
Ето, вчера пак имаха пържени кюфтета в градината, както и гарнитура картофи, а на закуска-филия с пастет. Вечерта Кейти пак беше запечена, при все яденето на киви, и даването на разни добавки против запек. Е, ми не съм съгласна да яде боклуци това дете.
Споделих възмущението си с една приятелка, а тя ме попита най-невинно:"Ами че тя по принцип не яде ли такива работи"
Отговор:"Не, моите деца не знаят какво е пържено, не знаят какво са пържени кюфтета, тиквички, картофи..."
Въпрос: "Ами какво ядете тогава у вас?"
 ooooh!
Олеее, трудна ще е битката, но мисля да се заемем сериозно с това.
Нямам нет до към 15.05, а на работа е лудница, не мога чест да влизам.

# 64
  • Мнения: 2 242
ми хайде де, всички се затриха на някъде Mr. Green
 Аз все още съм на линия да идем и до БНАП за техните тестове (остават ми 1-2месеца), ако все пак някой се навие да ми прави компания да свирка, че не върви да се изтърся сама  Wink пък и с моя тумбак мога да изплаша хората  hahaha

За предложенията

- имам разни извадки по исканията, но не знам дали да ги поствам в темата че ще стане ферман newsm78. Става въпрос за статистики, изследвания, обща информация (що е маргарин и има ли почва у нас) и т.н. Ако някой се наеме да събере на всички извадките и да ги подреди да му ги пратим на мейл? Или да ги слагаме в темата?

- С две ръце съм ЗА брошура! Не знам до колко една подписка ще свърши работа, но съм убедена че сбита и точна информация ще обиколи половин БГ за няколко дни!!! А и това си е едно добро начало, при това без да мръднем от стола. Тази брошура със сигурност е добра идея и да се предостави в детските заведения, както навремето от кърмаческият печатаха и раздаваха на педиатрите

- за превод съм МНОГО ама много зле Sick

- Доня - ти беше писала искания в предишната тема, удобно ли е да ги сложиш и тук  Peace че имам спомен че нещо се губи  newsm78

А аз нали си нямах работа да похваля нашите че им хубаво менюто и … те се уляха – то пастети, то кюфтета, мекици …. вече не гледам менюто, да не се ядосвам. Реших да я местя в частна ….

# 65
  • Мнения: 5 500
Затрих се, щото съм обещала нещо, обаче вече не водя сутрин Цецо, а когато следобед го вземаме няма помен от сестра и домакинка, та нищо не съм говорила още!
Съгласна съм за подписка, за брошури..., дори и да систематизираме нещата на един лист, къде ще го разпечатаме? Идеи? Аз ще опитам да събера всичкото инфо дето го писах като линкове по-напред.
Slavi, кой ще дойде с тебе до БНАП като ние с Туфи сме във Варна?

# 66
  • Мнения: 8 769
Ok, Slavi, ето линк с предложението.
Предлагам да се предложи и варианта с изборност на меню – дали срещу по-скъпо заплащане да има по-специално меню или да бъде разрешено внасяне на храна.

Родителите да имат право на участие в контрола –  нещо като борд на родителите hahaha, примерно няколко избрани от всички да могат да проверяват кога какво се прави и да имат грижата да информират останалите.

Както и най-напред:
Изключване на:
- бозата и всякакви пържени храни
- сухите пасти, шоколадовите вафли и мазните тестени закуски
- белия хляб
- майонезата и маргарина
- компота от менюто на децата;
Нововъведения:
- даване на плод в 10 сутринта, вместо за десерт
- пълнозърнест хляб
- пълнозърнести закуски (елдата не е толкоз скъпа да му се не види, нито царевичното брашно; качамак варен-що не?)
- даване на избор на родителя по отношение на флуорираното мляко (яно е че ще има защитници на тази теза, по-добре просто моето дете да пие нормално мляко)
- чаят да се подслажда с мед

Относно количеството на храната, може би не на този етап-трябва много съществени промени да се направят в хранителната политика, а това изисква мноооого време.

# 67
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Записвам се да следя темата и ако мога да бъда полезна за каузата!

# 68
  • Мнения: 5 500
Привет!
Говорих днес...
Видях и рецептурника, от 2004 г е, нов казват, в писателския състав фигурира името на Байкова и струва ....37 лв. Добре са напълнили нечия гуша. Нямах много възможност да го прегледам обстойно, но има включени меки масла и маргарини. Бог знае що е туй меко масло. Иначе по рецептурник не пържат, всичко се задушава. Абе рецептите като цяло биват. Не и като съчетаване в меню, обаче. Ааа, и овесени ядки има, и мюсли, казаха ми, че ги дават само дето аз не съм ги срещала в менюто, сигурно случайно Thinking. Даже поръчвали овесените ядки за супите като сгъстител. Риба и кюфтета правят на скара или на фурна. Рибата е само скумрия, изключително рядко мерлуза. Скумрията, както знаете е океански внос. В Черно море скумрия няма.
От целия ни разговор извода е, че всичко опира до пари. Отпускат лев и двайсет на ден на дете, порциона е еднакъв и за първа и за четвърта група. Нищо, че са по-големи децата. Та за това поръчват русенско варено, слагат го в супите вместо кайма, щото не стигат парите  #Cussing out
Не знаеха за флуорираното мляко по какъв път се е утвърдило да се дава.
Менюто се съставя от екипа на г-жа Александрова - Училищно и столово хранене, което се намира до старческия дом в Победа зад Механото. Там да си задаваме въпросите.
А сега, казвайте какво да правим?!?
Да се грабваме с Туфи и да ходим при въпосната г-жа?
Ще се подготвим с материали за вредата на всичко дето го говорихме, тя вероятно ще ни препрати към друг...?
И?
Като няма пари, трябва да ходим в Общината да ревем за пари! Ако трябва ще ходим!

# 69
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
А няма ли начин да се промени финансирането на ДГ?
Мисля че се отпуска ...лв за месеца на градината и от там се рапределя колко за санитарни материали, кабцеларски , храна....

# 70
  • Мнения: 2 282
Като няма пари, трябва да ходим в Общината да ревем за пари! Ако трябва ще ходим!
Мисля си, че не е въпроса основно в парите. И да ги увеличат, пак няма да си променят принципите. Ще сложат 20 грама плодове повече, и то за десерт.
Нещо не се сещам с какво да помогна, пускайте задачки.

# 71
  • Мнения: 7 394
От целия ни разговор извода е, че всичко опира до пари.
Ей,след толкова теми и разсъждения най-сетне открихме топлата вода. Mr. Green Че то е толкова ясно и в къщи е същото - когато разполагаш с повече пари ги храниш с много по-качествени храни,а като няма - вместо масло - маргарин.
А няма ли начин да се промени финансирането на ДГ?
Мисля че се отпуска ...лв за месеца на градината и от там се рапределя колко за санитарни материали, кабцеларски , храна....
Отпускат ,ама КОЛКО ????? От няколко години за тоалетна хартия,салфетки,кърпи за ръце / дом.рола/ пари - не се отпускат,а ХЕИ ги иска /консумативите/  Или се отпуска такава сума ,че не стига.Хайде направете сметка колко чаши за еднократна употреба трябват на 25 деца за един ден ???? Че кой ще ти даде подобни пари ? А чашите алпака са остатъци от откриването на градините и е истински късмет там където хората са си ги пазили стриктно и имат по 60-70 бройки и пак не стигат.Стерилизацията им е минимум 60 мин,още толкова са горещи ,сутрин може да са ги ползвали и на закуска и какво става ще пиете вода когато чашите са готови - стерилизирани.Смятайте - колко пъти на ден.
              Така ,че на никой не му е неизвестно,че всичките проблеми са от малкото средства.Направете меню на детето си с 1.20 на ден - три хранения - сутрешна закуска,обяд - супа,второ ,десерт и следобедна закуска и МОЛЯ ви пратете ми го да храня в къщи моите. Така поне ще пробвам на практика как става рационално и здравословно хранене с 1.20 за цял ден.
               За флуорното мляко - ако някой поиска допълнително каква е дозата флуор???? И ако друг не пие прясно мляко как пък той си получава количеството флуор ??? Или отново сме богати - хайде всичко в мивката ,а на документи сме си отчели профилактиката.Кой пил - пил,кой - не за негова сметка. Mr. Green Peace  bouquet

# 72
  • Мнения: 4 392
От целия ни разговор извода е, че всичко опира до пари.
Ей,след толкова теми и разсъждения най-сетне открихме топлата вода. Mr. Green Че то е толкова ясно и в къщи е същото - когато разполагаш с повече пари ги храниш с много по-качествени храни,а като няма - вместо масло - маргарин.
А няма ли начин да се промени финансирането на ДГ?
Мисля че се отпуска ...лв за месеца на градината и от там се рапределя колко за санитарни материали, кабцеларски , храна....
Отпускат ,ама КОЛКО ????? От няколко години за тоалетна хартия,салфетки,кърпи за ръце / дом.рола/ пари - не се отпускат,а ХЕИ ги иска /консумативите/  Или се отпуска такава сума ,че не стига.Хайде направете сметка колко чаши за еднократна употреба трябват на 25 деца за един ден ???? Че кой ще ти даде подобни пари ? А чашите алпака са остатъци от откриването на градините и е истински късмет там където хората са си ги пазили стриктно и имат по 60-70 бройки и пак не стигат.Стерилизацията им е минимум 60 мин,още толкова са горещи ,сутрин може да са ги ползвали и на закуска и какво става ще пиете вода когато чашите са готови - стерилизирани.Смятайте - колко пъти на ден.
              Така ,че на никой не му е неизвестно,че всичките проблеми са от малкото средства.Направете меню на детето си с 1.20 на ден - три хранения - сутрешна закуска,обяд - супа,второ ,десерт и следобедна закуска и МОЛЯ ви пратете ми го да храня в къщи моите. Така поне ще пробвам на практика как става рационално и здравословно хранене с 1.20 за цял ден.
               За флуорното мляко - ако някой поиска допълнително каква е дозата флуор???? И ако друг не пие прясно мляко как пък той си получава количеството флуор ??? Или отново сме богати - хайде всичко в мивката ,а на документи сме си отчели профилактиката.Кой пил - пил,кой - не за негова сметка. Mr. Green Peace  bouquet

Не съм много съгласна с теб.
Парите са важни, разбира се, но съвсем не е невъзможно да се измисли друга закуска, която да не включва маргарин.
С други думи- "здравословно" не  значи  автоматично "скъпо". Peace
Хм, това за пластмасовите чаши ме хвърли в размисъл.  Thinking Защо трябва да са пластмасови чаши..(представям си камари празни чаши.. Sick) Не може ли всяко дете да си има шишенце с чай или вода, каквато е впрочем практиката на Запад?
Мен лично повече би ме устройвал вариантът, децата да закусват вкъщи, а в градината, ако огладнеят предиобед, да получават по един плод.
Не, с 1.20 на ден не мога да нахраня дете, не и здравословно. Но съм сигурна, че проблемът има решение. Peace
Това за флуорираното мляко не го разбрах..Не съм богата, но по- добре да го излея в мивката, отколкото да го дам на детето.

# 73
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618

Хм, това за пластмасовите чаши ме хвърли в размисъл.  Thinking Защо трябва да са пластмасови чаши..(представям си камари празни чаши.. Sick) Не може ли всяко дете да си има шишенце с чай или вода, каквато е впрочем практиката на Запад?
Мен лично повече би ме устройвал вариантът, децата да закусват вкъщи, а в градината, ако огладнеят предиобед, да получават по един плод.
Не, с 1.20 на ден не мога да нахраня дете, не и здравословно. Но съм сигурна, че проблемът има решение. Peace
Това за флуорираното мляко не го разбрах..Не съм богата, но по- добре да го излея в мивката, отколкото да го дам на детето.


В нашата група в началото на първа група закупихме автомат за вода.Децата пият вода наистина от пластмасови чаши за еднократна употреба. Няма камари. Вземат си чашите, после мачкат и хвърлят в кофа.
За чай..... децата ползват шоличките от моето време  Laughing
Не мисля че шишето е удачен вариант - все някое ще отвори шкафа на другото , защото точно сега мам е забравила да донесе вода....

Пак не съм 100% сигурна, но мисля че всяка градина в която се готви си действа по свой рецептурник, а от директорката зависят договорите с фирмите доставчици на продуктите. А кой измисля менюто това вече не знам  newsm78 newsm78

# 74
  • Мнения: 5 500
Забравих да ви кажа, че скоро, не знам колко, щели да въвеждат Хейпс системата, регулиране на Т при приготвянето на храната и при изнасянето й от кухнята. Само дето още нямали нужната техника за това.

# 75
  • Мнения: 8 769
Привет!
Менюто се съставя от екипа на г-жа Александрова - Училищно и столово хранене, което се намира до старческия дом в Победа зад Механото. Там да си задаваме въпросите.
А сега, казвайте какво да правим?!?
Да се грабваме с Туфи и да ходим при въпосната г-жа?
Ще се подготвим с материали за вредата на всичко дето го говорихме, тя вероятно ще ни препрати към друг...?

Ами навита съм да ходим да я мъчим тази госпожа, но другата седмица. Тази ми е адски натоварена, надявам се следващата да успея със задачките.
Разбира се, че проблема опира не само до добро желание, но и до пари. С 1.20 лв.на ден за храна е абсурдно да се нахрани дете, отдавна ни е ясно, че болни мозъци са тези, дето вземат решенията. Ние трябва да сме им коректива.... ooooh!
За пърженото-не давали, ама точно тази седмица на обяд пак имаше пържена риба....или не изнасят коректно меню, или нещо някой не изпълнява по веригата. Дано да не забравя да снимам след обяд менюто за седмицата!!!

# 76
  • Мнения: 4 392
За пърженото-не давали, ама точно тази седмица на обяд пак имаше пържена риба....или не изнасят коректно меню, или нещо някой не изпълнява по веригата.
А кой е органът, който отговаря за това, да са коректни  в информацията, която дават..Кой трябва да бъде сезиран в този случай?
Егати! Rolling EyesТакава каша е с тези контолни органи!!
Сякаш нарочно някой прави така, да е възможно най- сложно и най- трудно за контролиране!! ooooh!

Mimito , мачкани или цели пластмасовите чаши са неразградим боклук! Сега е времето да се възпитат малките в екологично мислене. Това имах предвид, макар че е само косвено по темата! Peace
За шишетата може да питаме чужбинските мами. ..защото как, аджеба, там става, а тук да не става?! Нещата са доста свързани.. Аз си го представям така. Шкафчето има надпис и някаква картинка, по която детето си го познава..Как при това положение, ще отиде да бърка в чуждо шкафче..? Шишетата също са индивидуални и се различават по стикер , надпис и т.н. (пак не говоря за пластмасови шишета) Ако дете отвори чужд шкаф, това е или защото не може да разпознае своя или не знае, че това не е редно(върху това, второто трябва да се работи!)
не ми се сърдете, ако бъркам нещо..Все още не съм я дала на градина Confused

Последна редакция: пт, 01 юни 2007, 14:01 от Amarena

# 77
  • Мнения: 8 769
А кой е органът, който отговаря за това, да са коректни  в информацията, която дават..Кой трябва да бъде сезиран в този случай?
Егати! Rolling EyesТакава каша е с тези контолни органи!!
Сякаш нарочно някой прави така, да е възможно най- сложно и най- трудно за контролиране!! ooooh!
И аз това се чудя. И наистина, всичко е оплетено като свински черва, да е по-як гърчът... Ако питаш мен, даже и контролните органи сами не знаят кого и какво контролират... Crazy

# 78
  • Варна
  • Мнения: 2 576
За пърженото-не давали, ама точно тази седмица на обяд пак имаше пържена риба....или не изнасят коректно меню, или нещо някой не изпълнява по веригата. Дано да не забравя да снимам след обяд менюто за седмицата!!!

Интересно как успявате да се снабдите с менюто за седмицата. Аз като питам какво им дават за другия ден, сестрата ми отговаря - незнам  Close, а вие чак меню за цяла седмица напред си имате  newsm78. Като попитах мога ли да внеса храна за детето, понеже не яде разни там закуски, които им предлагат - НЕМОЖЕ да се внася храна. В началото обаче казаха, че който родител когато и каквото поиска може да занесе за предиобедна закуска (споменаха се солети, гризки, бисквитки и т.н., неща от този род). Е нали неможе да се внася храна #Crazy.
Хубаво сте ги замислили исканията, само дано някой обърне внимание. Чудя се обаче дори и средствата за храна да се увеличат дали качеството на храната ще се повиши? Сестрата ми каза в началото, че готвят почти безсолно, да ама не - храната която ми даваха за обяд преди да почне да обядва там беше солена дори за мен. Така де и на персонала мисля, че е добре да се проведе някаква лекция или нещо такова за да се образоват хората. НЕможе на дете все още бебе да слагаш сол като за възрастен или пък патладжан в ястието  ooooh! и куп други неща които сте писали по-горе.

# 79
  • Мнения: 8 999
Като ви чета мненията направо настръхвам от ужас. Добре, че моите деца вече ще са ученици и няма да бъдат засегнати от промените в храната в дет. градина, които вие планирате. Да, повечко сурови зеленчуци и плодове не са излишни, но защо, за Бога, низвергнахте пържените кюфтета? Аз ги обожавам. Защо не трябва да ги давам на децата си - статистика за рак на панкреаса при хора, яли пържени кюфтета ли ви стресна. Прекалено на сериозно се взимате - ако държите децата ви да ядат само екологично чисти продукти, не знам дали месечните ви доходи биха стигнали за истински такива /шефът ми членува в едно световно сдружение, наречено Slow Food, като опозиция на  Fast Food - не мога да ви опиша за какви цифри се говори там дори за най-обикновен хляб!/. Посещаването на детска градина не е задължително, така че, ако не ви устройват условията, имате пълната свобода и право да не водите децата си там.

# 80
  • Мнения: 2 242
С други думи- "здравословно" не  значи  автоматично "скъпо". Peace
  newsm10 Ужасно си права, а според мен проблема даже не идва от парите.
Нали обикалях из частните градини последният месец – ми положението е същото а даже и по-зле (там неясно какви кетърингови фирми приготвят менютата по неясно какви прищевки newsm78)

Какво ще кажете за такса 320лв на месец и менюто на деца от 1,5 до 4г възраст да започва така
„ПОНЕДЕЛНИК
Сутрешна закуска – филия с пастет

Следобедна закуска – филия с маргарин и течен шоколад”

Сега съжалявам че не прегледах и за другите дни, но шока беше твърде голям.

baibibi е жив пример защо трябва да има една информативна брошура - не всеки има време да чете, да се рови из интернет и да събира информация кое полезно кое вредно....  И Доня много добре предложи цялото инфо по исканията да съберем в нещо като рекламна брошура. Иначе доста родители ще решат че сме твърде капризни или хахави  hahaha и ще кажат че искат пък техните деца да си ядът кюфтаците, да не им ги отнемаме Mr. Green

Имаше една тема преди, в която се затече един дълъг и предълъг спор кой какво иска за детето си и кой какво не сика. Това не е тази тема - както се вижда от заглавието. Защото предолагам след изказването на baibibi ще се повторят пак последните 10стр от онази тема ooooh!

Последна редакция: пт, 01 юни 2007, 17:38 от Slavi

# 81
  • Мнения: 8 769
Като ви чета мненията направо настръхвам от ужас. Добре, че моите деца вече ще са ученици и няма да бъдат засегнати от промените в храната в дет. градина, които вие планирате. Да, повечко сурови зеленчуци и плодове не са излишни, но защо, за Бога, низвергнахте пържените кюфтета? Аз ги обожавам. Защо не трябва да ги давам на децата си - статистика за рак на панкреаса при хора, яли пържени кюфтета ли ви стресна. Прекалено на сериозно се взимате - ако държите децата ви да ядат само екологично чисти продукти, не знам дали месечните ви доходи биха стигнали за истински такива /шефът ми членува в едно световно сдружение, наречено Slow Food, като опозиция на  Fast Food - не мога да ви опиша за какви цифри се говори там дори за най-обикновен хляб!/. Посещаването на детска градина не е задължително, така че, ако не ви устройват условията, имате пълната свобода и право да не водите децата си там.
От постинга ти разбирам, че ти не би подкрепила здравословното хранене където и да било, защото според теб в пържените кюфтета (и респективно храни, може би) няма нищо лошо.
Аз няма да ти се бъркам какво да ядеш и с какво да храниш децата си. Ако обичаш само не спъвай останалите, които не желаят да се хранят с боклуци (или поне се опитват да ги избегнат колкото могат повече).
Съвет-прочети нещичко за пържените храни. За маргарина пък само във форума има толкова много информация.
Задай си въпроса защо при повечето болестни състояния се предписва точно тяхното избягване (та даже и забрана).
Да си чувала за язва (може би най-лекото от всички?)?
Непосещаването на ДГ не е решаване на проблема с храненето, драга. Той започва от най-ранна възраст, съществува и при твоите ученици (прочети малко статистика за затлъстяването при най-малките, проблемите с алергиите, сърцето и прочие). Това са болестите на съвременната цивилизация, характерни за стреса и неправилното/нездравословно хранене.
А пък после ако си разбрала за какво става въпрос, продължавай да ядеш пържени кюфтета, на мен лично не ми пречи.  Grinning

# 82
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Mimito , мачкани или цели пластмасовите чаши са неразградим боклук! Сега е времето да се възпитат малките в екологично мислене. Това имах предвид, макар че е само косвено по темата! Peace
За шишетата може да питаме чужбинските мами. ..защото как, аджеба, там става, а тук да не става?! Нещата са доста свързани.. Аз си го представям така. Шкафчето има надпис и някаква картинка, по която детето си го познава..Как при това положение, ще отиде да бърка в чуждо шкафче..? Шишетата също са индивидуални и се различават по стикер , надпис и т.н. (пак не говоря за пластмасови шишета) Ако дете отвори чужд шкаф, това е или защото не може да разпознае своя или не знае, че това не е редно(върху това, второто трябва да се работи!)
не ми се сърдете, ако бъркам нещо..Все още не съм я дала на градина Confused


Не ти рабрах мисълта, извини ме!
Децата много добре занят кое е тяхното шкафче и че не е добре да се бърка в чуждото. Но никой не ги спира по някое време да излязат и да бъдат в помещението с гардеробчетата. Отваря си шкафа и "Яяя днес сме забравили водата.... Я да видя .... има ли вода. Ние сме приятели и той/тя няма да ми се сърди че пия от водата.... Яяя .... има по - хубаво шише от моето, дали пък и водата не е по - вкусна" Ей такива мисли им се въртят в главите.
А по отношение на пържените киф'теа ще си замълча, защото Доня Туфиня каза много точни неща! Всеки у дома може да си яде каквото му сака душата. Нека поне в градината да хапват здравословно!!

# 83
  • Мнения: 2 242
Така и така стана дума, ако ще правим брошура - ето сбраното от мен за ПЪРЖЕНЕто (но си спомням че имаше много хубави статии на инглиш, дано някой ги намери)

При висока температура мазнините се разлагат, образуват се вредни летливи вещества (акролейни), а ненаситените мастни киселини се превръщат в наситени. Образуваните при пържене вещества дразнят лигавицата на стомаха и червата, имат токсично действие, а според някой специалисти имат и канцерогенно действие.

акриламид - химическо съединение, използва се при производството на пластмасови опаковки, влиза в състава на лаковете, смолите, боите, лепилото и различни течни почистващи препарати. Според данни от Международната агенция за изучаване на рака акриламидът предизвиква генни мутации и има канцерогенно действие върху човека.
Световната здравна организация е определила пределно допустимата норма за съдържанието му.
2002г учени от Стокхолмския университет провеждат изследване на хранителни продукти и едно от откритията е че кулинарна обработка при температура над 120 градуса рязко повишава нивата на акриламид. Резултатите са потвърдени от лаборатории във Великобритания, Германия, Швейцария и САЩ.

За да се избегне повишеното количество акриламид в храната се препоръчва максимално ограничаване на пърженето и заместването му с щадящи кулинарни обработки (варене, задушаване)


Доказан канцерогенен ефект върху храносмилателната система, по конкретно върху стомаха имат веществата, образуващи се при многократно пържене с една и съща мазнина

# 84
  • Мнения: 7 394
Парите са важни, разбира се, но съвсем не е невъзможно да се измисли друга закуска, която да не включва маргарин.
С други думи- "здравословно" не  значи  автоматично "скъпо". Peace
Хм, това за пластмасовите чаши ме хвърли в размисъл.  Thinking Защо трябва да са пластмасови чаши..(представям си камари празни чаши.. Sick) Не може ли всяко дете да си има шишенце с чай или вода, каквато е впрочем практиката на Запад?
Мен лично повече би ме устройвал вариантът, децата да закусват вкъщи, а в градината, ако огладнеят предиобед, да получават по един плод.
Не, с 1.20 на ден не мога да нахраня дете, не и здравословно. Но съм сигурна, че проблемът има решение. Peace
Това за флуорираното мляко не го разбрах..Не съм богата, но по- добре да го излея в мивката, отколкото да го дам на детето.

  Съгласна,че ЗДРАВОСЛОВНО не значи СКЪПО,но и самата ти казваш,че не можеш да нахраниш дете с 1.20.Истината е ,че ако похарчиш днес 1.30 утре взимаш от тези 1.20 и ги храниш с 1.10.
               За варианта да храниш детето си в къщи - ами и това пробвахме - предложихме децата от групата да се хранят в къщи,а в 10 часа да им дадем плод.Сещаш ли се какво става - оплюти от всички,тотално.Оказа се,че отново отговорни родители толкова бързат за работа,че не може да нахранят децата си в къщи. Mr. Green
               За флуорното мляко - въпроса ми беше КАК се контролира количеството флуор,което приема едно дете.Предупреждавам,че не съм фен на това мляко и лично аз не бих дала съгласие за ползването му.Знае се,че има деца,които не пият мляко - по никакъв начин и значи ,че то ще бъде изхвърлено.От оскъдните 1.20 се изхвърля част под формата на неизпито мляко.Има и такива,които пият и по 2-3 чаши значи получават двойна доза или тройна флуор - не съм убедена,че това е много здравословно.Ето това си мислех по повод млякото.
               
Интересно как успявате да се снабдите с менюто за седмицата. Аз като питам какво им дават за другия ден, сестрата ми отговаря - незнам  Close, а вие чак меню за цяла седмица напред си имате  newsm78. Като попитах мога ли да внеса храна за детето, понеже не яде разни там закуски, които им предлагат - НЕМОЖЕ да се внася храна. В началото обаче казаха, че който родител когато и каквото поиска може да занесе за предиобедна закуска (споменаха се солети, гризки, бисквитки и т.н., неща от този род). Е нали неможе да се внася храна #Crazy.
 
 
         Сестрите са длъжни всеки понеделник във всички групи да поставят менюто на таблото.Храна НЕ може да се внася ,защото ако стане нещо с детето отговорността е на персонала.За всяко внесено нещо трябва да има сертификат за качество,годност и т.н.Казаното в началото за занасянето на храна на закуска е в нарушение на всички норми на ХЕИ.
         За солта - ами готвачката ви е спала нещо,защото действително солта е в минимални количества и е безсолно .
         За пърженото - не се разрешава - пече се и се задушава.Прословутите кюфтета,които коментирате така усилено,са печени - или в тава във фурна или са на скара.Няма да говоря,че е по-лесно  отколкото да ги пържиш. Peace
         
                 

# 85
  • Мнения: 45
Много сте писали по темата.От служебни и домашни ангажименти нямах време да ви погледна Simple Smile
Да започна от там,че здравословното хранене на един тепърва развиващ се организъм е на първо място.Не говоря за тотално вманиачаване,но е недопустимо да се предлага  пържено и солено.Храненето с краве масло не излиза чак толкова скъпо,повярвайте.Опитайте се да направите една проста сметка.Ние предлагаме супа,основно ядене и десерт.Оклада ни рядко надвишава 0.90 лв.Когато надвиши,компенсираме с постния ден в понеделник.И то се надвишава само,ако даваме телешкото месо,че е по-скъпо.Пилешкото месо е 0.085 - 0,090 ,а каймата,телешкото и рибата по 0.060 грама.Цената вдига единствено и то много сухото мляко,че му е 15 лева килограма.Обяснявам ви това,за да сте наясно когато поставяте вашите въпроси .От 1.20 остават малко за сутрешната и следобедната  закуска .Не е пред мен сборника с рецепти.Обещавам в понеделник да ви направя една груба калкулация на едно меню за ДГ за един ден.
За това кой контролира всичко това?Ще ви разочаровам ли,ако ви кажа ,че нямям ни най-малка представа?
Обърнете се към РИОКОЗ - там трябва да има специалист.Поне така беше преди мнооооого години.
Ако имате въпроси-питайте.

# 86
  • варна
  • Мнения: 193
незнам дали е тук мястото, но ще си напиша болката.
какви са тези родители, които не спират да носят почерпки в градината под формата на ШОКОЛАДОВИ БОНБОНИ. и защо им ги приемат учителките. до сега сме ходили само на ясла, сега се преместихме в градина. не е нормално деца между 1 и 3годинки да ядат шоколадови бонбони. ми то по едно кафе с уиски да им сервират. според мен трябва да има допустими и недопустими храни за почерпка, защото "ние" родителите сами си го правим.
това беше моето малко граничещо с темата мнение. ако сметнете, че не му е тук мястото ще разбера

# 87
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
незнам дали е тук мястото, но ще си напиша болката.
какви са тези родители, които не спират да носят почерпки в градината под формата на ШОКОЛАДОВИ БОНБОНИ. и защо им ги приемат учителките. до сега сме ходили само на ясла, сега се преместихме в градина. не е нормално деца между 1 и 3годинки да ядат шоколадови бонбони. ми то по едно кафе с уиски да им сервират. според мен трябва да има допустими и недопустими храни за почерпка, защото "ние" родителите сами си го правим.
това беше моето малко граничещо с темата мнение. ако сметнете, че не му е тук мястото ще разбера

Незнам дали за тук е мнението, но ще продължа с въпроса ти и аз. По-точно аз самата ще задам въпрос: Какво носите за почерпка на децата в градините и яслите? Освен торта? Извинявам се и аз ако въпросът не е за тук!

# 88
  • Мнения: 2 282
Какво носите за почерпка на децата в градините и яслите? Освен торта? Извинявам се и аз ако въпросът не е за тук!
Наистина не е за тук. В нашия случай - винаги натурален сок, а може и череши или други плодове.
Което ми напомня - в детската градина редовно се пият псевдосокове, съдържащи само ароматизатори и подсладители. Аз лично съм против детето ми да пие подобни неща- ако няма пари за натурален, по-добре вода.

# 89
  • Мнения: 7 394
. В нашия случай - винаги натурален сок, а може и череши или други плодове.
Което ми напомня - в детската градина редовно се пият псевдосокове, съдържащи само ароматизатори и подсладители. Аз лично съм против детето ми да пие подобни неща- ако няма пари за натурален, по-добре вода.
                А защо не направите забележка на тази майка с "псевдосока" и какво мърморите като всички тези неща ги носим ние родителите.
                Дадохте ми чудна идея
ми то по едно кафе с уиски да им сервират.
на следващия рожден ден ще им занеса .Нека си пиинат дечицата да не се чудят с какво се наливат родителите им. Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт