Натриев Глутамат, Маргарин, Подсладители и други вредни съставки в храните

  • 34 213
  • 303
  •   1
Отговори
# 30
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Изключила съм от менюто на дъщеря ми (спазва специална диета) всичко, което съдържа бяла захар, подсладители, консерванти, оцветители. Страшно е трудно, приготвям й само домашна храна. Слънчогледовото олио, загрято при висока температура също отделя токсини, за предпочитане е да се ползва животинска мазнина за пържене или палмово масло.

# 31
  • Мнения: 988
Струва ми се, че в темата започва да навлиза някакъв дух на унилост и безнадеждност, сякаш е безпредметно да се борим с тези неща... Не е така. Аз не смятам да забранявам на детето ми нищо, но когато в къщи, без да са забранени, просто не се ядат такива неща (от майката и и бащата също!, а започваме полека да "обръщаме" и бабите и дядовците...) тогава навън те не представляват такова изкушение. Освен това има огромна разлика дали детето ми ще яде от време на време някой боклук когато го почерпят или всеки ден системно ще яде боклуци, защото аз му ги давам...

Последна редакция: чт, 08 мар 2007, 18:42 от Мецанка

# 32
  • Мнения: 5 713
Много си права, така е.

# 33
  • София
  • Мнения: 903
Освен това има огромна разлика дали детето ми ще яде от време на време някой буклук когато го почерпят или всеки ден системно ще яде буклуци, защото аз му ги давам...

Много си права.
Лошото в случая е, че сме подложени на противоречиви информации отвсякъде. Например: в единия вестник пише, че маргарина ( примерно) е полезен, защото....., в другия пише точно обратното, във форума четеш нещо още по-различно - просто ужас. Всеки е прочел отнякъде някаква информация, но колко достоверна е тя - май никой не знае със азбсолютна сигурност.
Е, а кажете ми в тоя случай как човек да се ориентира кое е полезно да се яде и кое не. В случая не става въпрос за неща като зрънчо, корнфлейкс, мазните сандвичи от заведенията за бързо хранене и мазните банички ( за тях всички знаем че не са полезни), а за хранителни продукти, които ежедневно използваме в дома си, готвим с тях  и т.н.- като например, масло, маргарин, олио, зехтин и т.н.

# 34
  • София
  • Мнения: 3 249
Записвам се да следя темата. Поздравления за нея! Peace

# 35
  • Мнения: 784
 От известно време се опитвам да намеря боза, която да не е подсладена с "диетични" подсладители - е няма вече такава!
Същото важи и за традиционните газирани напитки - лимонада, ябълка и т.н. - само тези на Кока-кола са със захар (до къде я докарахме - кока-колата да стане най-полезното питие Wink ....), всичко друго - с аспартам. Да не говорим, че от аспартама напитките придобиват един много специфичен неприятен вкус - аз спрях да ги купувам точно заради него, много преди да разбера колко са вредни изкуствените подсладители .........
Мисля, че по въпроса за вредните съставки трябва да се говори много и навсякъде, само така ще има някакъв резултат - рано или късно ............

# 36
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Да, лошото е че уж да е по-малко Вредно се слага аспартам, маргарин, соя.
А хората не знаят, че аспартама и маргарина са си отрова, както и че имало генно модифицирана соя на пазара.
За съжаление само с говорене трудно стават такива неща. трябва толкова да се говори, че хората да спрат да купуват изобщо подобни гадости, което няма да стане.
Другият начин е държавата да следи, контролира и санкционира производителя за да пази хората или поне малките деца, но това май е още по невъзможно...

Някой да е намерил бисквити без маргарин?

Май- не е лоша идея да се направи една съседна бяла тема с полезните или поне невредни храни. Такива без маргарин, аспартам  натриев глутамат и т.н. Какво ще кажете? Или има а аз не съм я открила?

# 37
  • Мнения: 11 607
Мое мнение - невъзможно е да има храни без вредности! Но поне вредностите в храните да са по-малко! И храни с вредни съставки колкото се може по-малко на масата ни!

 Най-чисти са продуктите,които ти сам си си произвел - знаеш колко и какъв тор си сложил, знаеш къде е расло, при какви условия и т.н. Всичко останало е лъжа за мен. Но вече това за собственото производство все повече и повече си става лукс. Не напразно чужденците като дойдат в България се дивят на селата ни, защото те такова нещо не са видяли и не предполагат,че съществува. А и сега децата си мислят,че кравите са лилави - от рекламата на шоколад, защото крава не са видяли.  И не само това.

# 38
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
..................... А и сега децата си мислят,че кравите са лилави - от рекламата на шоколад, защото крава не са видяли.  И не само това.
Абсолютно си права!  Peace

# 39
  • София
  • Мнения: 903
то затова нашите баби и дядовци са били толкова здрави, защото не са ли боклуци. Тогава не е имало такива боклуци като зрънчо, бисквити и безалкохолни напитки, готови супи, бульончета и т.н. Друго си е да ядеш домати и марули, набрани от градината - и вкуса им е съвсем различен, да не говорим за полезността им.
за съжаление много малко хора днес могат да си позволят да имат къща с градина, където да отглеждат зеленчуци.

А и най-големия парадокс е, че в морковите(които се дават на съвсем малки бебета) също има страшно много нитрати. Е, с какво да храним децата си, ако нямаме баба на село, която да ни снабдява с екологичночисти храни? newsm78

# 40
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
http://duh-i-istina.net/vavilonizaciq_hranene.php#z2
Сигурно е даван този линк. Като оставим настрана източникът (религиозен сайт), цялата статия е много интересна и трябва да се чете и особено - раздава на баби и дядовци, склонни да хранят отрочето с какво ли не...

# 41
Момичета,

Не се отчайвайте, както Мецанка и Мама Цоцоланка казаха: По-добре да ядеш вредни храни от време на време когато нямаш избор и да си ядеш здравословно през останалото време, отколкото постоянно да ядеш химикали, че и да ти обяняват че химикалите са полезни за теб.

Има много неща, които могат да се направят.  Можем да изразим неодобрението си към вредните продукти и да променим съставките на някои храни!  Знам, че някои ще си помислят, да бе тук такива работи нямат ефект, няма да си губя времето, но уверявам ви всичко е възможно тук в България и сега.  Преди и аз мислех песимистично за много неща  и се ядосвах.  Смятах, че хората в България сме много по-различни и всеки може да си прави каквото иска с нас, да ни предлага какъвто си иска продукт.  Често се ядосвах и оплаквах  на съпруга ми, защо никой нищо не прави, защо тези фирми се възползват от нас.  Една вечер, след като е изслушал страдалческия ми монолог, той ме попита: "А ти какво правиш за да се промени нещо?"  Колкото и да не ми се искаше отначало, разбрах че е прав, осъзнах че аз съм "хората" и не мога да съм недоволна, че някой друг не прави нещо, при положение, че и аз не правя нищо. 
Затова решх, че първата ми цел ще бъдат диетичните сандвичи на хлябовете Бонус.  Сандвичи, които иначе са ного по-хранителни и ценни за организма от обикновенните сандвичи, но за съжаление са намазани с маргарин.  Аз и няколко други съидейници, така да ги нарека, вече пратихме e-mail-и в които изразихме недовоството си от присъствието на маргарина и предложихме или да го заменят с масло или изобщо нищо да не слагат.  Вярвам, че колкото повече от нас им напишат кратко писмо, толкова по-голямо внимание ще ни бъде обърнато.

В момента, всяка една от вас има възможност с отделяне на няколко минути и пращане на e-mail да покаже, че нейното мнение е важно и може да предизвика промяна.

Публикувам e-mail-ите които намерих на сайта им. 

Дори и минимален напредък си е напредък а е и крачка в правилната посока! 

 jvlslatina@jvl-bg.com      jvl@jvl-bg.com

# 42
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Права си няма хора, или дори потеребители, за граждани /гражданското общество/ да не говорим.
Друг реша какво, кога и колко искаме Sad
Но е така защото никога не се набира критичната маса навреме. Всеки има време да се жалва, но не и да отдели половин час за нещо реално. Дано вече е различно!

# 43
  • Мнения: 11 607
http://www.novo-nachalo.org/home.aspx - погледнете ако желаете.

# 44
  • Мнения: X
Абонирам се за темата!
Мноооого отдавна не купувам маргарин, забранила съм да се пият подсладени напитки с Е 951 и подобни, не използвам и сухите кубчета бульони вече!
Ще ми е много интересно да чета!

По моя инициатива у дома има бойкот на аспартам, натриев глутаминат, маргарин, парацетамол ( е... и свинско месо, субпродукти, мазнина, абе всичко що е прасе)- съпругът ми отслабна и без никакви упражнения има "плочки" на корема, при това без да се лишаваме от аболютно нищо което ни  се яде - с времето мисълта да вкараш  отрова в тялото си, за да задоволиш апетита си, просто вече не те блазни:peace:

Последна редакция: пт, 09 мар 2007, 14:10 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт