Здравословно хранене на деца от 3 до 7 годишна възраст

  • 120 799
  • 1 172
  •   1
Отговори
# 1 140
  • Мнения: 753
Рени,за захарта в компотите съм съгласна,но не съм съвсем съгласна,че не остава нищо полезно.Мен например компот от дренки ме запича много сериозно,а компот от малини ми сваля температура.Как е възможно това,ако не остава нищо е компота?

# 1 141
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
...Мен например компот от дренки ме запича много сериозно,а компот от малини ми сваля температура.
определено звучи логично! Thinking
това за малините не съм го чувала! тази година непременно ще направим!  bouquet

# 1 142
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ето я темата- http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=305004.0
Да, имат определено действие компотите, но не мисля, че това ги прави полезни. Аз не одобрявам термичната обработка на плодовете.

# 1 143
  • Мнения: 1 849
Също и компота (ошав) от сини сливи е полезен при запек.
При всички случаи са по-добри от "натуралните" сокове в кутийка, поне знаеш какво има вътре. Ето един компот без варене, поне не на буркана.
http://www.receptite.com/recepta.php?r=281
Добър източник на минерали (калий, магнезий, калций)  и някои витамини (В5, В9,...) са и сушените плодове. Биха могли да заместят шоколада и чипса при децата. При тях фибрите са концентрирани, най-вече в кайсиите, сливи, смокини... Удобни са за разходка, вместо вафла и кроасан. Макар че за децата е добре да се измиват преди консумация.
http://margaritta.dir.bg/2003/mart/01susheni_plodove.htm

Цитирам Стелла 70: Ето един суперлесен начин за приготвяне на сироп от ягоди:
3кг почистени ягоди се заливат с 2л вода и се наръсват с 4пак. лимонтузу.
Престояват 24ч.Прецеждат се.На всеки 1л от отцедения сок се прибавят 1500гр захар.Разбърква се до разтваряне на захарта, налива се в бутилки и готово. Няма изстискване,няма варене и резултатът е-страхотен ароматен сироп.По същата рецепта съм си приготвяла и сироп от малини.
 
 

# 1 144
  • Мнения: 753
1500 гр захар ми се струва адски много...

# 1 145
  • Мнения: 1 849
Според мен това е сироп-концентрат, прибавя се предполагам на половин чаша - 1 литър вода. Иначе и на мен ми стои доста захарта, но в случая тя консервира сока.

# 1 146
  • София
  • Мнения: 2 493
И тя, а и лимонтузуто консервира...

# 1 147
  • Мнения: 5 713
Yanche, елдата пробвай, ако искаш, да е сложиш към леща, щом я яде. Аз наскоро така я сготвих, стана много вкусно и сполучливо. И после споделих на няколко места. Simple Smile И за пълнеж на сармички я ползвах / елда+булгур /.

За малините знам, че семките са тези, които свалят температура.

# 1 148
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
Ето я темата- http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=305004.0
Да, имат определено действие компотите, но не мисля, че това ги прави полезни. Аз не одобрявам термичната обработка на плодовете.
е, все пак става въпрос на алтернативен вариант, когато няма пресни или сезонни. макар че, най-добре е да се ползват характерните за периода продукти.
Цитат на: M_Nik link=topic=170993.msg10296349#msg10296349 date=123548[color=red
!!!ИМПУЛСЕН_ТЕЛЕФОН!!![/color]]
Цитирам Стелла 70: Ето един суперлесен начин за приготвяне на сироп от ягоди:
3кг почистени ягоди се заливат с 2л вода и се наръсват с 4пак. лимонтузу.
Престояват 24ч.Прецеждат се.На всеки 1л от отцедения сок се прибавят 1500гр захар.Разбърква се до разтваряне на захарта, налива се в бутилки и готово. Няма изстискване,няма варене и резултатът е-страхотен ароматен сироп.По същата рецепта съм си приготвяла и сироп от малини.
а майка ми прави по същия начин с лимони, като предварително ги мели с машинката за месо.
сега малко ме притесняват корите, че ги лъскат с гадости. а и за подслаждането може да се измисли вариант. аз съм пробвала с мед, като го разтварям в марна вода. newsm78

а елдата замества добре и ориза. в къщи кафевия нещо не е много предпочитан...

# 1 149
  • Мнения: 2 176
Yanche, елдата пробвай, ако искаш, да е сложиш към леща, щом я яде. Аз наскоро така я сготвих, стана много вкусно и сполучливо. И после споделих на няколко места. Simple Smile И за пълнеж на сармички я ползвах / елда+булгур /.

За малините знам, че семките са тези, които свалят температура.

 Peace
Yanche,
елдата самостоятелно е малко тежка, можеш да пробваш да я смесваш с ориз 50/50 при някакви пълнежи - за сармички е супер. Ако ядете месо и приготвяш плънка, в който и да вариант, можеш да я вложиш в някаква част..
В руската кухня има каши, супи и пр., които са доста тежки за нашия вкус, но може да се замести част от нея с основния вариант

# 1 150
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ето я темата- http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=305004.0
Да, имат определено действие компотите, но не мисля, че това ги прави полезни. Аз не одобрявам термичната обработка на плодовете.
е, все пак става въпрос на алтернативен вариант, когато няма пресни или сезонни. макар че, най-добре е да се ползват характерните за периода продукти.
Да, това е най-добре.

# 1 151
  • Мнения: 2 282
Сребърен облак, за ехинацеята на Д-Р Таис ли пишеш и как я даваш? И също за фрешовете-могат ли да се дават с храната или като плодовете на гладно?
Говоря по принцип Simple Smile Мисля, че тяхната беше такава. Но аз си казвам - не я давам. Просто защото никой у дома не се нуждае вече от такова подсилване. Фрешовете и плодовете - само на гладно, Още повече, че течностите с храната трябва да се сведат до минимум.
Виви, много добре постъпваш! А за пчелните продукти може да се наложи още да чакаш - моята дъщеря чак след 3 години спря да се петносва от тях. Опитай де Simple Smile
Вие много ме притеснихте с мнението Имунобора и Изопринозина. А можете ли да кажете нещо за Рибомунила. Дъщеря ми е на 3г. и тази есен за първи път го пие по схема 5-6мес. До сега много го хвалих, т. като мисля че има ефект, но  знам ли.....  Използвам също и Умкалор от миналата зима -  пак съм доволна. Кажете и Вашето мнение.
Много съжалявам, че съм прозвучала така. Не съм специалист - нито фармацевт, нито диетолог. Но много чета (не само в интернет, слава богу), и от близо 3 години следя внимателно какво влиза в устата ми и в тези на децата ми (за мъжото не се коркам толкова  Laughing). Още не съм се вманиачила, но има неща, които не допускам, освен в много редки случаи. Това са всякакви изкуствени подсладители, антибиотици, лекарства с десетки странични ефекти, които в някои случаи са по-силни от ползата от тях. Така че моята гледна точка е винаги - "това може ли да навреди?" Имам приятелка, която казва, че трябва да се направи много точна преценка на  ефекта от всяко лекарство, добавка или билка, която приемаме редовно. Защото всяка една влияе на организма по свой начин, а някои се и натрупват... и се получават и други ефекти, различни от търсените. Не го обясних добре май... самата аз трудно се разбрах  Laughing но съм съгласна с нея. Така че съм написала само личното си мнение. Прочитането на листовката на Изопринозина ме отказа и на 1во, и на второ четене. Споменатите Рибомунил и Умкалор звучат доста по-щадящо, и се радвам, че ви помагат. Но думите на приятелката ми винаги стоят някъде на заден план, и ми напомнят да карам по-кротко с добавките  Heart Eyes
Янче, идеята за храните на едикойси е добра, бях я забравила, благодаря ти! Да добавя само техниката за ядене на сурови зеленчуци и плодове (моркови, зеле, карфиол, броколи, краставици, ябълки) при малката ми дъщеря: "я покажи как хрупа зайчето" - и тя идва да хрупа на ухото ми. После на друг от семейството и така...
И друго правихме у нас - зелен обяд/ден, червен обяд... Преди време попаднах на тази идея, имаше дори варианти на зелено оцветени десерти, но пък нали вече знаем, че боичките и сладкото не са особено полезни Simple Smile Идеята беше например целия ден да е на тема зелено - дрехите, салфетките, разходка сред природата, изучаване на зеленина, рисунки в зелено, храна в зелено.

# 1 152
  • Мнения: 309
Чудесна идея за цветните дни.Още малко като се позатопли надявам се успешно да я приложа.През лятото е по-лесно има повече цветове на плодовете и зеленчуците.Аз прилагам говоренето-че това е много полезно,има витамини от който се става здрав и силен.Не хваща много ама в повечето случай деиства.Умкалора е чудесен,на няколко пъти ни спасява от АБ.И за цитросепта чета добри отзиви ама не съм го давала.Миналата год.давах един сироп за имунната АД ЛИКУИД ФОР КИДС но 2 ни повтори грипа ,а хората ббяха доволни от него.Явно си е до организъм илиако вярваме на проучванията-когато родителите се карат-децата боледуват.Дъли има нещо вярно?

# 1 153
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
това с оцветяването ми припомни как преди години бях правила зелени палачинки и никой не поиска да яде от тях.. Joy

# 1 154
  • Мнения: 9 052
или пък белиш краставицата или чушката и оставяш дребното пред една купа да реже ... накрая почти всичко е в коремчето  Wink купата обикновено е праzна  Wink

Общи условия

Активация на акаунт