Здравословно хранене на деца от 3 до 7 годишна възраст

  • 120 797
  • 1 172
  •   1
Отговори
# 1 125
  • Мнения: 1 178
Стана ми интересно за "коластрата"...
От къде я "взимат" или произвеждат?  Wink

# 1 126
  • Мнения: 3 595
някъде го бяхме коментирали и мисля, че е краве продукт, но не съм 100% сигурна

# 1 127
  • Мнения: 19 329
Стана ми интересно за "коластрата"...
От къде я "взимат" или произвеждат?  Wink
Има тема за Аква Сорс в подфорум Хомеопатия. Там пише всичко. От новозенладски крави я вземат.

# 1 128
  • Мнения: 2 282
Сребърен облак, гледаме да спазваме нещата, които си написала. Проблемът при нас беше, че не искаше въобще да яде и оттам отслабна, отделно болестите. Плодове хапва между храненията по 2парченца ябълка например. На ден й се събира ябълка и половина или половин банан и половин портокал. Повече няма къде да го побере или не иска. Месо яде колкото едно кюфте на 1 ядене, след него давам чушка или морков, или ако иска манджа. Смесено не харесва. Започнах от месец да давам пак кисело мляко с пасиран плод и понякога малко пасирани овесени ядки. Сирене яде също отделно без хляб. Въобще такова чудо не бях виждала. Сега задържаме положението от почти два месеца.
Мислиш ли, че коластрата е добре за нея или по-добре да пробвам с пчелен прашец?
ВиВи, не знам конкретно за коластрата. Определено не ще да е като майчината, но някои хора казват, че има ефект. Пчелните продукти са хубави, само направи внимателна проверка за алергизиране! Със сигурност има и други неща, просто не съм опирала до тях. Преди години, когато голямото ми детето боледуваше много, карах по предписанията на лекари (и не знаех за естествените имуностимулатори), а откакто променихме храненето и лечението си, вече пък не се налага да търся. Такъв например е и ехинацеята. И тъй като си пишем в теми за здравословно хранене, отбелязвам - не ехиначи на таблетки с нутрасуит и още сума ти боклуци, които може да навредят повече, отколкото ще помогне ехинацеята вътре, а някакъв по-чист вариант, извлек. Виждам, цитросепта сте обсъждали. И той става, и цитрусовите плодове. Те пък са незаменим източник на естествен витамин це.
Друго - 1 кюфте не е никак малко месо за 2 годишно дете, особено ако няма пресни зеленчуци с него! Аз съм всичко друго, не и вегетарианка, но с месото трябва да се внимава. Специално това ми е минало през ръцете.... каката на тази възраст ядеше САМО пилешки пържоли и салата домати. Опитай да намериш варианти за привлекателно сервиране на зеленчуци - сурови или леко задушени. Мисля, че имаше в Библиотеката на Кърмаческия. Имаше и Храни за ядене с пръсти... такива ми ти работи, от които може да се възползваш. Можеш и да се научиш да правиш и животки, и украса от тях Simple Smile

# 1 129
  • София
  • Мнения: 2 493
Припомнете моля, ако детето категорично отказва да яде месо на какво трябваше да се набляга за да компенсира?
боб и леща помня само, но трябва да има и разнообразия все пак... та слушам ви Simple Smile

# 1 130
  • Мнения: 19 329
Аз кюфтето го дадох като пример за количество, тоест яде по около 50г месо на ден. А със зеленчуците няма проблем. Харесва готвено с основните зеленчуци, както и сурови такива. Просто ги яде отделно, първо месото и след малко яденето или за десерт суровите. Сега да чукна на дърво нямаме проблеми с яденето. Не яде по много, но редовно, което е важно. Има ниско желязо. Затова гледам да давам всеки ден месо и зърнени, богати на желязо, без да ги смесвам с млечни. Цитруси са ни забранени в големи количества, но вече понася по половин портокал или 2 мандарини, без да има последствия. Сладкиши яде мноого рядко. Давам един чай с ехинацея от време на време. Ще пробвам с мъничко прашец да видя дали ще има реакция, защото пък има АД.
А за цитросепта не съм се интересувала, но ще взема да прочета.

# 1 131
  • Мнения: 1 817
Големият ми син също не яде месо. Затова пък много обича боб, леща, спанак.
Аз след като сваря месото и готвя с бульона. Дали все пак в него остават от полезните съставки на месото? Все си мисля, че ще му е от полза. Не си пада по месето от малък.
Нито яйца обича, нито риба, много малко плодове и зеленчуци предпочита.
Давам му Ескимо кидс, препоръчаха ми го с Омега 3 и 6 масни киселини.

# 1 132
  • София
  • Мнения: 2 493
Големият ми син също не яде месо. Затова пък много обича боб, леща, спанак.
Аз след като сваря месото и готвя с бульона. Дали все пак в него остават от полезните съставки на месото? Все си мисля, че ще му е от полза. Не си пада по месето от малък.
Нито яйца обича, нито риба, много малко плодове и зеленчуци предпочита.
Давам му Ескимо кидс, препоръчаха ми го с Омега 3 и 6 масни киселини.
За да извиличаш максимално ползата в булЬона слагай месото в студена вода и така да заври, а също е добре, когато има и кокали.
И тя отказва да яде яйца, затова застройвам супите и не разбира че има яйце. Риба също отказва.
Поне спанак, боб и леща не отказва Simple Smile

# 1 133
  • Мнения: 5 713
боб и леща помня само, но трябва да има и разнообразия все пак... та слушам ви Simple Smile
...нахут, грах, бакла.
ядки: бадеми, лешници
зърнени: елда, ориз, булгур, ръж, овес и т.н.
плодове и зеленчуци / повече зелени /.

Последна редакция: вт, 24 фев 2009, 01:00 от Вери

# 1 134
  • Мнения: 19
Аз питах тогава за имуностимулатори от сорта на Имунобор и Изопринозин. За коластрата тогава не се сетих да питам.
Обяснението изглежда логично, а и ти си питала за сравнително големи гадории. Първото съдържа съставки, които не са за деца, а второто не бих го и доближила, камо ли на децата си да го дам. Съвсем различно е да говориш за коластра, пчелни продукти (по малко и плавно, да се провери дали няма алергия) и елементарно - чесън! Предполагам, нищо не може да се каже срещу тях.


Вие много ме притеснихте с мнението Имунобора и Изопринозина. А можете ли да кажете нещо за Рибомунила. Дъщеря ми е на 3г. и тази есен за първи път го пие по схема 5-6мес. До сега много го хвалих, т. като мисля че има ефект, но  знам ли.....  Използвам също и Умкалор от миналата зима -  пак съм доволна. Кажете и Вашето мнение.
А най-вече това, което трябва да се направи за здравето на детето, е да се коригира менюто. Да пие много вода. Плодове - 2-3 пъти на гладно. Зеленчуци - пресни, 2 пъти на ден. Да има фибри, да не се задържат много храните в тялото Simple Smile Месо - максимум 3 пъти за 2 дена, често риба, намаляваш или спираш сладките, рафинираните храни, солта. Разумно похапване на млечни продукти - без комбиниране с месо и яйца. Тръгне ли естествено да ака поне 2 пъти на ден, задачата ти е изпълнена до голяма степен. И познай - ако изобщо боледува, ще е рядко и само за кратко. Просто тогава ще избягваш ослузяването на организма, откъдето идват повечето бели. И организма ще може спокойно да се справя с вирусите, бактериите, че дори и конфликтите.

# 1 135
  • Мнения: 1 817
Yanche, благодаря ти! Ние с теб май в един  и същи 'филм 'играем Laughing
И аз в супите слагам яйца, обаче предварително ги сварявам и нарязвам на ситно. Застроена супа не яде господинът, та така съм го решила проблемът с яйцата.
За бульона, и аз така го правя.
За ядките- често си хапваме. Но и за тях намериха какво да кажат. Някои ядки имали плесен, която била много опасна. Rolling Eyes Получавала се при неправилно съхранение.
Вече не знам какво да ядем спокойно. Confused

# 1 136
  • София
  • Мнения: 2 493
Simple Smile)
Venevra, за сметка на това малкото е абсолютно всеядно. Обича всичко, отоврено е към нови храни и вкусове... Има неща, които не харесва, но винаги е склонна да опита, пък после може и да го изплюе...
Каката никога не е имала интерес към новите храни, много е трудно да й предложа нещо, което не знае какво е или пък не е яла, или пък е забравила...

Напоследък минава номера със супата на еди-кого-си... Например супа от спанак и други зелени зеленчуци като се пасира става Супата на Шрек/Костенурките Нинджа/Франклин или който друг зелен се сетиш и е актуален.
Крем супата от моркови е Супата на Пипи
Правя една крем супа от картофи и червени чушки, която придобива розовеникав цвят, та пък е на Ягодов Сладкиш любимата Wink и така...

Вери, благодаря ти. Записвам си. Купила съм брашно от елда и мисля да пробвам като начало на палачинки и ако го приеме добре ще видя какво друго по-манджесто да й сготвя.

# 1 137
  • Мнения: 309
Сребърен облак, за ехинацеята на Д-Р Таис ли пишеш и как я даваш??А какво ще кажете за компотите,минават ли за полезна храна и давате ли на децата си? И също за фрешовете-могат ли да се дават с храната или като плодовете на гладно?

# 1 138
  • Мнения: 1 650
Компотите са полезни, има някакъж извлек от плодовете, препоръчва се при високо кръвно за възрастните, но пресните плодове са си по- полезни.

# 1 139
  • Linz
  • Мнения: 11 619
За компотите имаше тема в друг подфорум. След варенето на плодовете, в тях не остава нищо полезно, освен това се добавя и захар. Но са за предпочитане пред соковете в кутии.
Фрешовете- на гладно. Но за предпочитане е целия плод.

Общи условия

Активация на акаунт