Кредити... жилища...

  • 14 396
  • 174
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 9 095
честно казано, по информацията от сайтовете, единствено в Пощенска имаше опция за плаваща лихва, обаче нещо не ми харесва самата банка, а и добре че го има форума, една брокерка ми дава съвети, ще пазя дискретност и също така знам коя е първата банка през която ще мина, аз не искам да платя по- малко, знам си че ще плащам, просто искам не да ми излизат странични разходи постоянно, искам хората от банката да са достатъчно любезни и да не ме мислят за теле да се мъчат да ме лъжат, а да ми кажат реално кое колко ще ми струва и тн, не да се чудя какво да правя после Peace

# 61
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
Отидете на място и разпитайте за всичко, което ви интересува, не се доверявайте на информацията в сайтовете. Ние поне пет пъти сме ходили да питаме в банката за разни неща преди да подпишем договора. Според мен в банката няма какво да ви изненада - както вече казах там искат застраховки, такса за управление за кредита, сума за оценител на жилището и лихвен процент на кредита, за колко години е, погасителен план. За мен лично повечето неизвестни бяха при нотариуса, знаех за едно, а излезе малко повече.

# 62
  • Мнения: 9 095
да, много ти благодаря Peace

# 63
  • Мнения: 4 300
И нас ни тресе същата треска, в процес сме на проучване. Но просто свят ми се завива от толкова информация, четем, четем ....  Crazy Първо ние все още не сме намерили жилище, което да ни хареса. Трябва ли вече да се обърнем към някоя банка или чак като го намерим. Ако пък първо си харесаме жилището и има друг с парите кой ще ни чака нас.
И другото, което искам да пиитам тези от вас, които вече са минали по този път скоро: казвате - внимавайте към коя банка ще се обърнете. Дайте добри отзиви за някоя банка, че е такова море от банки и с тези техни уловки и изненади, как да не сбърка човек.
Имате възможност да кандидаствате за т.нар. предварително одобрение. Представлява разглеждане на документите ви за доход и на база на тях ви се издава  един сертификат , в който пише че имате предварителното одобрение на банката да получите ипотечен кредит за ххххх лв. Важи 6 месеца ( обикновено). Полезно е от гледна точка на това че:
1. половината ( грубо казано) от работата е свършена- доходите, т.е платежоспособността ви е оценена и ви остава само да представите обезпечението
2. можете с този документ да покажете сериозност и платежоспособност пред продавача на имота.

Не знам дали всички банки го предлагат, за няколко знам със сигурност.
А по повод уловките- четете си договорите, нищо не пречи да го поискате от банката и да го подпишете след ден или два. Всичко, което не го пише в договора, не могат да ви го вземат:)

# 64
r0ksi, би ли ми казала кои банки предлагат предварително одобрение? И колко струва ориентировъчно? Благодаря   bouquet

# 65
  • Мнения: 103
Таксите на банката са много по-малки в сравнение с тези при изповядване пред нотариус.Важно е в предварителния договор да е уточнено как се разделят разходите по-сделката между продавача и купувача.Ще бъдете в изгодна позиция ако е упоменато,че разходите се разделят ПО РАВНО,защото другият вариант(който е по разпространен)  е по равно до данъчна оценка, а над данъчната се поемат от купувачите.В нашият предварит.договор пишеше по равно и така се спестява една добра сума,защото сделката беше върху пазарната цена.Оказа се,че брокерката(коята беше от страната на продавачите)не го е доуточнила и в момента на сделката се заяде с нас пред нотариуската,но тя застана на наша страна и ни защити,че така е написано и така трябва да стане.Сделката беше върху40 000Е и ако не ме лъже паметта,защото беше лятото общите такси пред нотариуса бяха почти 2000лв.


# 66
  • Мнения: 4 300
Райфайзен и Булбанк със сигурност. Струва таксата за разглеждане на документи по кредит- нея така и така я плащате ако ще теглите кредит. За различните банки е различна, както и в зависимост от сумата- между 50 и 150 лв ориентировъчно.
Не претендирам за изчерпателност, напълно е възможно и други банки да го предлагат, трябва да се провери.

# 67
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
r0ksi, би ли ми казала кои банки предлагат предварително одобрение? И колко струва ориентировъчно? Благодаря   bouquet
За Пощенска банка също знам, че имат предварително одобряване.
Дори в Плевен има предприятия, които осигуряват на минимална заплата работниците си и въпреки това банката отпуска на тези служители големи кредити за покупка на жилище - въпрос на договорка между банката и фирмата. В тези случаи работниците нямат голям избор за банка.

# 68
  • Пловдив
  • Мнения: 3 745
Надявам се тези сайтове да са от полза за някого:

http://www.bgoffers.com/calc.php

http://www.moitepari.bg/Ipotechni_Krediti/Ipotechni_Krediti.aspx

# 69
  • Мнения: 9 095
Първия не ми го отваря, но втория определено е интересен Peace

# 70
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
И двата ги отворих, много полезна информация, особено в първия линк, където са описани нотариалните такси и други разходи. Само не знам на мен защо нотариуса ми е взел с около 200лв повече? Освен това банката взема такса по 5лв на превод, а в линка го смята по 2лв, но пак не ми излизат сметките.

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 3 745
Все пак това е ориентировъчен калкулатор(навярно не е 100% актуален). Може да са вмъкнали още някоя и друга таксичка.

# 72
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
Най-вероятно. Сумите за нотариуса и вписванията съвпадат,  както и държавната такса (2%), за другите по-малки суми не съм сигурна.

# 73
  • Варна
  • Мнения: 340
И двата ги отворих, много полезна информация, особено в първия линк, където са описани нотариалните такси и други разходи. Само не знам на мен защо нотариуса ми е взел с около 200лв повече? Освен това банката взема такса по 5лв на превод, а в линка го смята по 2лв, но пак не ми излизат сметките.

Най-вероятно ти се губят таксите за написване на нотариалните актове - имаш един за покупко-продажба и един за ипотека, те са по около 100 лв.

# 74
  • Мнения: 46 567
r0ksi, би ли ми казала кои банки предлагат предварително одобрение? И колко струва ориентировъчно? Благодаря   bouquet
За Пощенска банка също знам, че имат предварително одобряване ...

Да, и Пощенска имат, но хич не се доверявайте на Предварителното одобрение, имаме вече 2 случая, в които наши клиенти с такова одобрение, подписаха Предварителен договор и от Пощенска казаха просто НЕ, въпреки, че всичко им беше наред ...

Общи условия

Активация на акаунт