Кредити... жилища...

  • 14 372
  • 174
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 9 095
хеленка, колко % трябва да имаме, за да можем да изтеглим кредита, боже ошашках се вече и този който искаме да го ипотекираме, задължително ли идва оценител от банката и трябва да му платим, тъй де няма ли банка дето не иска пари поне за това Tired и да ви питам дали сте запознати колко струва прехвърляне на имот при нотариус?

ние взехме кредит от първа инвестиционна, дори ни предложиха покупката да стане на непазарна цена, но собствениците искаха да се застраховат и изповядахме сделката на пазарната цена. Работим само с тази банка, много сме доволни от нея в всяко отношение. Наскоро намалихме лихвата и съкратихме срока на изплащане. Препоръчвам на всички които искат да теглят заем тази банка.

ще разгледам, благодаря Peace

# 46
  • Мнения: 4 970
Задължително идва оценител на банката.Ние  платихме 120 лв. PeaceНяма безплатно Rolling Eyes-ръсят те за вси4ко и до последно Close

# 47
  • Варна
  • Мнения: 340
хеленка, колко % трябва да имаме, за да можем да изтеглим кредита, боже ошашках се вече и този който искаме да го ипотекираме, задължително ли идва оценител от банката и трябва да му платим, тъй де няма ли банка дето не иска пари поне за това Tired и да ви питам дали сте запознати колко струва прехвърляне на имот при нотариус?

Задължително идва оценител на Банката /чувала съм че ДСК имат оценители на щат и не се заплаща оценката, но лично аз не препоръчвам да се ходи там за кредит/. Оценка на апартамент струва около 100 лв., това е такса на самия оценител, не на Банката.
Таксата при нотариалното прехвърляне на имота зависи от сумата, на която се пише имота в нотариалния акт /най-често на близка до данъчната оценка/. Трябва да се има предвид, че само държавната такса е 2 % от стойността на имота, отделно е нотариалната такса. След това е и таксата за ипотека - тя е върху материалния интерес - размера на кредита - за кредит с разрешен размер 45 000 евро таксата е около 500 лева.

Може би и никой няма да ви каже, че сте длъжни в срок до 2 месеца след придобиването на имота да го декларирате в данъчното - попълва се декларация по чл.14 от ЗМДТ, глобите при неспазване на срока са 10-400лв.

# 48
  • Мнения: 9 095
е, друго си е да си в час Peace, аз имах предвид да с епрехвърли жилищвто в което сме сега като дарение на мъжа ми, не с покупко- продажба, да може да ипотекираме него Thinking

# 49
  • Мнения: 4 970
Може би и никой няма да ви каже, че сте длъжни в срок до 2 месеца след придобиването на имота да го декларирате в данъчното - попълва се декларация по чл.14 от ЗМДТ, глобите при неспазване на срока са 10-400лв.
На нас ни го казаха, но  в последствие разбрах 4е тази такса  и декларацията в данъчното  се подават след акт 16, и тъй като ние все още нямаме такъв, още не съм подала newsm78

# 50
  • Варна
  • Мнения: 340
е, друго си е да си в час Peace, аз имах предвид да с епрехвърли жилищвто в което сме сега като дарение на мъжа ми, не с покупко- продажба, да може да ипотекираме него Thinking

Жилището може да се ипотекира, нищо че е собственост на трети лица, няма нужда да се сменя собствеността му.

На нас ни го казаха, но  в последствие разбрах 4е тази такса  и декларацията в данъчното  се подават след акт 16, и тъй като ние все още нямаме такъв, още не съм подала newsm78
Ако новият ви имот представлява идеални части земя + право на строеж, трябва да подадете сега за земята и после на Акт 16 или разрешение за ползване подавате за самото жилище. Такса не се плаща, после се дължат данъци за имота.

# 51
  • Мнения: 9 095
helenka,   bouquet  bouquet, златна си и да си призная навсякъде са едни и същи май нещата, лошото е че по сайтовете няма достатъчно инфо и май банките разчитат че като ида ще ме омагьосат Twisted Evil

# 52
  • Мнения: 4 970
Вярно 4е имаше някаква еднократна такса Thinking.Мисля 4е беше 25лв.А не мога ли като си приклю4а лизинга да закрия картата?

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 1 150
Май си объркала ,темата.За закриването на карта ОББ вземаха такса 18лв,но може и да е премахната -питай.Таксата 25 е годишна тоес всяка год. 25лв.

# 54
  • Мнения: 5 577
И на нас скоро ни предстои, в просец на проучване съм и тази тема ми е много полезна.  Hug

Ние сме го намислили (т.к. нямаме нищо спестено) - моите родтиели ще помогнат, и двамата работят, млади са - ще изтеглят потр. кредит. Ние ще теглим ипотечен, остатъка.

Април месец може да стане това, и днес тръгвам на оглед по жилища, няма да съм говорила с банката преди това. Дано няма проблем.  Confused

# 55
  • Мнения: 4 970
Май си объркала ,темата.За закриването на карта ОББ вземаха такса 18лв,но може и да е премахната -питай.Таксата 25 е годишна тоес всяка год. 25лв.
Извинявайте, наистина съм сгрешила темата Blush

# 56
  • Мнения: 103
Имаме жилищен кредит  от 7 месеца и  искам да кажа на всички,които се хващат сега "на хорото",че представа си нямате какво ходене по-мъките е и с колко много търпение трябва да се въоръжите,колкото и отчайващо да звучи.Всичко си проучвайте предварително,защото много от нещата Ви се спестяват и ги научавате ,когато се стигне до подписване на документите.Най-добре ако имате възможност с познат,но и той все пак да не Ви насочва 100% към неговата  банка,а да Ви обяснява трезво как стоят нещата на пазара и кое защо се прави и колко се плаща,за да не останете неприятно изненадани накрая.Съгласна съм,че не всеки може да намери познат човек,затова ПИТАЙТЕ.В хода на целия процес има рискови моменти,между продавач и купувач,особено когато са напълно непознати.Внимавайте когато се подписват предварителните договори,защото там се уточняват финансовите взаимоотношения между двете страни.За да се започне всичко това-първо се тръгва с проучване от банката и после се търси жилище.

# 57
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
От личен опит ще кажа, че в Плевен преди една седмица Експресбанк ни взеха 60лв за оценител.
За отпускане на кредита също се взема такса за обслужване, която не си спомням колко беше.
Задължиха ни да направим застраховка живот с всички покрития за страната и чужбина на мъжа ми (той е титуляр на кредита) и застраховка на жилището с всички покрития. Най-добре е да се направи застраховката лично от Вас и всяка година да си я подновявате  докато тече кредита, защото ако банката включи застраховките  към заема ще си плащате лихва и на застаховката.
При нотариуса платихме 2%  държавна такса (хубаво е да прехвърляте по данъчна оценка, ако имате такава възможност); + 14лв 2бр. удостоверение тежести; + ?лв  ипотека; + таксата на нотариуса - около 350лв; + 50лв такса за вписване на имота,;+ такси по преводи в банките; +  ??? лв не помня , но има още дребни суми; + % комисионна на агенцията, която ни намери жилището.
Мога да обобщя, че покрай тази покупка се похарчиха много непредвидени суми, които като се съберат се получава една солидна сума за  ремонт на една стая. #Crazy

# 58
  • Варна
  • Мнения: 340
Valja вече се е опарила и знае  Simple Smile.
Не се подлъгвайте по ниските лихви в рекламите - банката ще намери как да си събере доходността под формата на други такси и комисиони. Там, където лихвата е по-висока, обикновено застраховките са за сметка на банката и се оказва, че в действителност въпреки по-високата лихва се правят по-малко плащания по кредита /застраховките никак не са евтини, особено застраховка живот/.
Осведомете се и за възможностите след това кредита да се предоговори, не всички банки допускат предоговаряне и се оказва, че си взел кредит на 12 % примерно и така си остава до края на срока или трябва да се рефинансира от друга банка, което е доста скъпо "удоволствие" след като се плати и таксата за предсрочно погасяване плюс всички разходи по новия кредит.

# 59
  • Мнения: 188
И нас ни тресе същата треска, в процес сме на проучване. Но просто свят ми се завива от толкова информация, четем, четем ....  Crazy Първо ние все още не сме намерили жилище, което да ни хареса. Трябва ли вече да се обърнем към някоя банка или чак като го намерим. Ако пък първо си харесаме жилището и има друг с парите кой ще ни чака нас.
И другото, което искам да пиитам тези от вас, които вече са минали по този път скоро: казвате - внимавайте към коя банка ще се обърнете. Дайте добри отзиви за някоя банка, че е такова море от банки и с тези техни уловки и изненади, как да не сбърка човек.

Общи условия

Активация на акаунт