Изследване на ХОРМОНИ – 27 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 4 153
  • 114
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 30
Здравей, Денис,
Позволявам си да си копирам питането от предната тема.
Много благодаря за помощта! Hug

Цитат
Цитат
Здравей, Денис. Ще съм благодарна за мнение за следните резултати от изследвания, пуснати на 3-ти ден:
Скрит текст:
LH – 12.3 U/L    реф. ст.  фолик. фаза : 2.4- 12.6
FSH – 7.9 U/L    реф. ст.  фолик. фаза : 3.5-12.5
Prolactin – 437 mU/L    реф. ст.  102-496
Estradiol – 131.4 pmol/L     реф. ст.  фолик. фаза :19.1 - 637
Testosteron – <0.104 nmol/L     реф. ст.  0.29-1.67

Правени са след повишен пролактин на предишно изследване. С ИР съм, (инсулин на гладно 19.6; 60мин 185; 120мин 122; homa ir 4.7), на 25 години съм.
Здравей!
Показват ПКЯ... предполагам от ИР, като един от факторите. Високият пролактин - също е причина.
Провери ТСХ, Т3 и Т4 + ТАТ и МАТ ( ако не са изследвани).
Инсулинът е много висок - вземи мерки, не е трудно. Трябва ти правилно хранене, повече движение/спорт, медикамент, поне в началото, за да ти е по-лесно ... и воля. В началото е трудно, но след време ще си доволна от резултатите и това ще ти дава още повече хъс.
ПП.
Провери за дефицити на витамини и минерали

Благодаря! Знам за ИР, пила съм метформин около 3 години, когато почти бяха влезли почти в норма показателите (инсулин на гладно падна от 16 до 10 примерно, на 60 минута до към 30-40), след като свалих и доста кг (от 70 на 59), тези изследвания са след спирането му и след година и половина с личен фитнес треньор и режим, въпреки това си върнах кг. В момента съм отново на 2х850 метформин и вит Д, за един месец и режим съм минус 3кг.

Ето от преди един месец щитовидни и витамини:
Скрит текст:
TSH 2.8
T4 15.7
TAT 15.1
MAT <9
Prolactin 557 (реф ст 101 - 487)
Калций 2.3 (реф ст 2.2 - 2.5)
Фосфати 1.2 (0.81 - 1.45)
Магнезий 0.87 (0.66 - 1.07)
Желязо 7.8 (6.6 - 29.5)
Вит Д 56.4 (80-250)

ПКЯ по какво се познава? Тези с женските хормони си ги пуснах на своя глава, не са ми назначени. Освен лечението на ИР, друго трябва ли да предприемам? Ниският тестостерон ме притеснява малко, така ли трябва да бъде?

П.с. Не планираме бебе в момента, но вероятно в близките 2-3 години ще.

# 16
  • София
  • Мнения: 35 950
Здравей, Денис,
Позволявам си да си копирам питането от предната тема.
Скрит текст:
Много благодаря за помощта! Hug

Цитат
Цитат
Здравей, Денис. Ще съм благодарна за мнение за следните резултати от изследвания, пуснати на 3-ти ден:
Скрит текст:
LH – 12.3 U/L    реф. ст.  фолик. фаза : 2.4- 12.6
FSH – 7.9 U/L    реф. ст.  фолик. фаза : 3.5-12.5
Prolactin – 437 mU/L    реф. ст.  102-496
Estradiol – 131.4 pmol/L     реф. ст.  фолик. фаза :19.1 - 637
Testosteron – <0.104 nmol/L     реф. ст.  0.29-1.67

Правени са след повишен пролактин на предишно изследване. С ИР съм, (инсулин на гладно 19.6; 60мин 185; 120мин 122; homa ir 4.7), на 25 години съм.
Здравей!
Показват ПКЯ... предполагам от ИР, като един от факторите. Високият пролактин - също е причина.
Провери ТСХ, Т3 и Т4 + ТАТ и МАТ ( ако не са изследвани).
Инсулинът е много висок - вземи мерки, не е трудно. Трябва ти правилно хранене, повече движение/спорт, медикамент, поне в началото, за да ти е по-лесно ... и воля. В началото е трудно, но след време ще си доволна от резултатите и това ще ти дава още повече хъс.
ПП.
Провери за дефицити на витамини и минерали

Благодаря! Знам за ИР, пила съм метформин около 3 години, когато почти бяха влезли почти в норма показателите (инсулин на гладно падна от 16 до 10 примерно, на 60 минута до към 30-40), след като свалих и доста кг (от 70 на 59), тези изследвания са след спирането му и след година и половина с личен фитнес треньор и режим, въпреки това си върнах кг. В момента съм отново на 2х850 метформин и вит Д, за един месец и режим съм минус 3кг.

Ето от преди един месец щитовидни и витамини:
Скрит текст:
TSH 2.8
T4 15.7
TAT 15.1
MAT <9
Prolactin 557 (реф ст 101 - 487)
Калций 2.3 (реф ст 2.2 - 2.5)
Фосфати 1.2 (0.81 - 1.45)
Магнезий 0.87 (0.66 - 1.07)
Желязо 7.8 (6.6 - 29.5)
Вит Д 56.4 (80-250)

ПКЯ по какво се познава? Тези с женските хормони си ги пуснах на своя глава, не са ми назначени. Освен лечението на ИР, друго трябва ли да предприемам? Ниският тестостерон ме притеснява малко, така ли трябва да бъде?

П.с. Не планираме бебе в момента, но вероятно в близките 2-3 години ще.
Здравей!
ПКЯ - показва по-високия ЛХ.
ТСХ е висок, Т4 нисък - показват Хипофункция на ЩЖ... ако не се контролира, по-трудно се контролира ЩЖ.
При Хипофункцията има забавен метаболизъм, най-общо качват се кг. и се омазняваш. Омазняване и качване на  кг. има и в повечето случаи на ИР.
Нисък тестостерон - ако не се консумира достатъчно месо, от възрастта, хормонален дисбаланс и т.н.
Магнезий - може да е по-висок.
Желязото е ниско, но трябва да се провери целия т.н. Железен панел
Вит. Д - много сериозен дефицит, трябва да е поне 120 ... трябва да го приемаш.
Провери и за други дефицити - посочени са на 1 стр. на темата

# 17
  • Мнения: 30
Цитат
Здравей!
ПКЯ - показва по-високия ЛХ.
ТСХ е висок, Т4 нисък - показват Хипофункция на ЩЖ... ако не се контролира, по-трудно се контролира ЩЖ.
При Хипофункцията има забавен метаболизъм, най-общо качват се кг. и се омазняваш. Омазняване и качване на  кг. има и в повечето случаи на ИР.
Нисък тестостерон - ако не се консумира достатъчно месо, от възрастта, хормонален дисбаланс и т.н.
Магнезий - може да е по-висок.
Желязото е ниско, но трябва да се провери целия т.н. Железен панел
Вит. Д - много сериозен дефицит, трябва да е поне 120 ... трябва да го приемаш.
Провери и за други дефицити - посочени са на 1 стр. на темата

Благодаря от сърце!
Възможно ли е ИР да е виновна за всичките?
Озадачена съм, защото ендото ми каза, че всичко, освен инсулина е нормално и започнах да се чудя дали да ходя при друг лекар... 🥺

# 18
  • София
  • Мнения: 35 950
Цитат
Здравей!
ПКЯ - показва по-високия ЛХ.
ТСХ е висок, Т4 нисък - показват Хипофункция на ЩЖ... ако не се контролира, по-трудно се контролира ЩЖ.
При Хипофункцията има забавен метаболизъм, най-общо качват се кг. и се омазняваш. Омазняване и качване на  кг. има и в повечето случаи на ИР.
Нисък тестостерон - ако не се консумира достатъчно месо, от възрастта, хормонален дисбаланс и т.н.
Магнезий - може да е по-висок.
Желязото е ниско, но трябва да се провери целия т.н. Железен панел
Вит. Д - много сериозен дефицит, трябва да е поне 120 ... трябва да го приемаш.
Провери и за други дефицити - посочени са на 1 стр. на темата

Благодаря от сърце!
Възможно ли е ИР да е виновна за всичките?
Озадачена съм, защото ендото ми каза, че всичко, освен инсулина е нормално и започнах да се чудя дали да ходя при друг лекар... 🥺
Допуснала съм грешка в изречението: "ТСХ е висок, Т4 нисък - показват Хипофункция на ЩЖ... ако не се контролира, по-трудно се контролира ЩЖ" имах предвид ИР.
ИР и Хипофункция на ЩЖ са взаимозависими - при някои водеща е Хипофункцията на ЩЖ, при други ИР.... и на края получаваш и двете Simple Smile

# 19
  • Мнения: 2 551
Денис, благодаря за отговора. Излезе и Инхибин Б

# 20
  • Мнения: 36
Здравей, Денис!


Ще помоля за мнението ти. Днес си направих кръвни изследвания на 7-ми ден от засечена и потвърдена овулация. След доказаната овулация ходих на преглед отново и ми беше казано, че се вижда процес на имплантиране, но  при тези изследвания вижда се, че не се е осъществило. Може ли причината да е Прогестерона, тъй като ми изглежда доста нисък?

# 21
  • Мнения: 14
Здравейте, днес пусках хормони - на 3 ден от МЦ. На 32 години съм.





За АМХ предполагам потенциална причина е прекарването на ковид (декември месец) и понижените нива на Витамин D3, които в момента се опитвам да запълня. Също и употребата на кортикостероиди в следствие на възпаление на сухожилията през същия период, понеже няколко месеца преди това стойностите бяха 2.12.

# 22
  • Мнения: 10
Ивито, не съм Денис, но и аз мога да ти отговоря за едно нещо. Няма как да се види “процес по имплантацията” на ехограф. Най-много да се вижда жълто тяло и дебела лигавица, нито едно от двете не е доказателство за оплождане или имплантация.

Второ, чисто статистически е малко вероятно имплантацията да се е случила на 7ми ден или по-рано. Най-често, според научни изследвания, имплантацията се случва на 9ти ден, последвано ако не се лъжа от 8ми и след това 10ти (не помня кой беше втория най-чест ден). При успешна имплантация (клинична бременност), уринарните тестове засичат след 2-3 дена, кръвен естествено по-бързо, но пак трябва известно време, за да бъде засечен хормонът в кръвта (не знам колко точно, но предполагам около денонощие, понеже уринарните се води, че вървят с до 2 дена назад при засичане на стойностите).

Та, накратко: негативен кръвен за бременност на 7ми ден не означава задължително, че няма да забременееш в този цикъл.

За стойностите на прогестерона на 7ми ден след О не мога да коментирам. Лекарят би трябвало да е измерил лигавицата, ако прогестеронът е критично нисък, тя е възможно да е тънка, и втората половина на цикъла ти ще е късичка (10 дена или по-малко). След като сте следили О, би трябвало да я е мерил и преди това и да имаш съответно представа как се развива - или той поне.

Последна редакция: чт, 28 мар 2024, 21:13 от Firebird26

# 23
  • Мнения: 36
Ивито, не съм Денис, но и аз мога да ти отговоря за едно нещо. Няма как да се види “процес по имплантацията” на ехограф. Най-много да се вижда жълто тяло и дебела лигавица, нито едно от двете не е доказателство за оплождане или имплантация.

Второ, чисто статистически е малко вероятно имплантацията да се е случила на 7ми ден или по-рано. Най-често, според научни изследвания, имплантацията се случва на 9ти ден, последвано ако не се лъжа от 8ми и след това 10ти (не помня кой беше втория най-чест ден). При успешна имплантация (клинична бременност), уринарните тестове засичат след 2-3 дена, кръвен естествено по-бързо, но пак трябва известно време, за да бъде засечен хормонът в кръвта (не знам колко точно, но предполагам около денонощие, понеже уринарните се води, че вървят с до 2 дена назад при засичане на стойностите).

Та, накратко: негативен кръвен за бременност на 7ми ден не означава задължително, че няма да забременееш в този цикъл.

За стойностите на прогестерона на 7ми ден след О не мога да коментирам. Лекарят би трябвало да е измерил лигавицата, ако прогестеронът е критично нисък, тя е възможно да е тънка, и втората половина на цикъла ти ще е късичка (10 дена или по-малко). След като сте следили О, би трябвало да я е мерил и преди това и да имаш съответно представа как се развива - или той поне.






Здравейте, не знам дали се вижда, аз не разбирам и се доверявам на лекаря ми. Гледа ме с вагинален и апаратурата е добра също. Лигавицата на матката беше 12мм ли как беше ще излъжа и ми каза, че трябва да е 15. Покоза ми едно петънце и че това е процес на започнало имплантиране - това беше на 3-ти ден след засечена овулация.

# 24
  • Мнения: 10
Възможно ли е петънцето да е бил празен фоликул и да не си го разбрала? Тоест да ти е показал, че овулация е имало? Защото имплантираща се яйцеклетка на 3 ден след овулацията няма как да ти покаже, тя дори все още не е в матката тогава. Ако това е твърдял, е за смяна.

12мм са достатъчни за имплантация, дори и да не расте повече лигавицата. Критичната стойност е 7мм, но доколкото знам и при 8-9 е възможно (не задължително) да има трудности.

Както казах, рано е било за тест и стискам палци. За прогестерона не съм правилния човек да коментира.

Последна редакция: пт, 29 мар 2024, 07:12 от Firebird26

# 25
  • София
  • Мнения: 35 950
Денис, благодаря за отговора. Излезе и Инхибин Б
Скрит текст:
Нисък е,  показват НЯР.
Попълни всички дефицити и дано да се повишат малко.

Здравей, Денис!
Ще помоля за мнението ти. Днес си направих кръвни изследвания на 7-ми ден от засечена и потвърдена овулация.
Скрит текст:
След доказаната овулация ходих на преглед отново и ми беше казано, че се вижда процес на имплантиране, но  при тези изследвания вижда се, че не се е осъществило. Може ли причината да е Прогестерона, тъй като ми изглежда доста нисък?

Здравей!
Ако е имало О., Прогестерон на 7-ми ден след О., трябва да е над 45 nmol/L, а твоя не показва да е имало О.
ЧХГ е нисък и респ. показва, че дори не е започвала имплантация.
На УЗ се вижда имплантация, когато ЧХГ е над 1000, най-общо

Последна редакция: пт, 29 мар 2024, 07:52 от denis©

# 26
  • Мнения: 80
Здравейте,

пуснах хормони на 3ти ден от цикъпа. До преди 6 месеца всички баха супер, но сега са много странни. На 35 и искаме да правим инвитро и затова ми е важно да знам че имам някакво време, понеже сега и други спешни процедури ще ми правят - полипи, горене на шийката .

Хормоните са ми следните

LH   - 2.09 (граници 0.8-10.4)
FSH - 9.34 (граници 1.8 - 9.4) - това много ме притесни. По принцип съм с НЯР, но до скоро беше около 8 при горна граница 12.5

Estradiol - 214.61 (граници 128.4-539.6)


И извън нормата:
DHEA-S - 15 ( граница 1.7 - 7.8 )
Андростендион - 21.22 (граници 1.7 - 16.5)
Прогестерон - 8.7 (граници 1.9-.6.7)
17- хидрокси прогестерон - 4.08 (граници 0.3-3.2)

Много се притеснявам да не може да имам деца скоро и това високо ФСХ .... но пък ЛХ е ниско.
Дали някой е имал подобни резултати.

Благодаря предварително

# 27
  • София
  • Мнения: 35 950
Здравейте,
пуснах хормони на 3ти ден от цикъпа. До преди 6 месеца всички баха супер, но сега са много странни. На 35 и
Скрит текст:
искаме да правим инвитро и затова ми е важно да знам че имам някакво време, понеже сега и други спешни процедури ще ми правят - полипи, горене на шийката .

Хормоните са ми следните

LH   - 2.09 (граници 0.8-10.4)
FSH - 9.34 (граници 1.8 - 9.4) - това много ме притесни. По принцип съм с НЯР, но до скоро беше около 8 при горна граница 12.5

Estradiol - 214.61 (граници 128.4-539.6)


И извън нормата:
DHEA-S - 15 ( граница 1.7 - 7.8 )
Андростендион - 21.22 (граници 1.7 - 16.5)
Прогестерон - 8.7 (граници 1.9-.6.7)
17- хидрокси прогестерон - 4.08 (граници 0.3-3.2)

Много се притеснявам да не може да имам деца скоро и това високо ФСХ .... но пък ЛХ е ниско.
Дали някой е имал подобни резултати.

Благодаря предварително
Здравей!
ФСХ и Е2 са високи, възможно е да има киста, ЗФ...
Добре е да те видят на УЗ.
На база по-високите нива на андрогените и респ СПКЯ, това често се случва.
Тези отклонения в хормоните, не са пречка за процедурите, които посочваш.
При желание за дете, най-правилно е да се проведе терапия, която да нормализира андрогените, защото дори и да има зачеване, те носят риск за бременността и нормалното развитие на ембриона/плода.
Консултирай се със специалист по репр. медицина.

# 28
  • Мнения: 14
Здравей, Денис.
Дали ще може ли помощ и с моите резултати? Много ли са зле нещата с естрогена и LH- а?

Здравейте, днес пусках хормони - на 3 ден от МЦ. На 32 години съм.





За АМХ предполагам потенциална причина е прекарването на ковид (декември месец) и понижените нива на Витамин D3, които в момента се опитвам да запълня. Също и употребата на кортикостероиди в следствие на възпаление на сухожилията през същия период, понеже няколко месеца преди това стойностите бяха 2.12.

# 29
  • Мнения: 1 327
Здравей, Денис! Преди 3 месеца пуснах изследвания. Желязото ми беше високо. Сега пуснах нови изледвания пак е високо, а Феритинът беше 83, сега е паднал на 33. На какво се дължи високото желязо и как да вдигна феритина?
Иначе бях със сериозен дефицит на витамин Д и Б12. Вече съм оправила дефицитите, като преди изследването бях спряла приема им за 3 седмици. Да взимам ли някаква поддържаща доза или да спра за известно време?


Общи условия

Активация на акаунт