Изследване на ХОРМОНИ – 27 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 5 412
  • 148
  •   2
Отговори
  • София
  • Мнения: 35 996
Добре дошли в новата тема Hug

Стари теми:
Тема 26
Хормоналните изследвания са с давност 6 месеца (най-общо).
При отклонения, се правят контролни или назначени от специалист, повторни изследвания


Когато искате коментар, моля посочвайте:
- на кой ден от МЦ са правени изследванията
 - някакъв ориентир за годините

Полови хормони на 3 ден от МЦ
LH   Лутеинизиращ хормон
FSH Фоликулостимулиращ хормон
E2   Естрадиол

Пролактин * -  на чист ден  /след М./, най-добре в периода от О. до 7-ми ден, след нея.  
Изследването на Пролактин трябва да се прави при пълно спокойствие.
Почивка в лабораторията 30 мин. преди вземането на кръв.
Да не се масажират гърдите и да не се прави секс 1-2 дни преди теста


Прогестерон  -   на 7-ми ден, след доказана Овулация
с Фоликулометрия (ФМ) или с тестове за овулация, плюс измерване на Базалната температура (БТ)
(тълкува се по-точно, ако се изследва заедно с Е2)

Тиреоидни хормони  - на  Щитовидна жлеза (ЩЖ)
Не трябва да се консумира кафе, кола и други напитки и храни съдържащи кофеин /или теин и др. стимуланти/ преди изследването.
 -  на чист ден:
TSH или Тироид стимулиращ /тиреотропен/ хормон
T4  или Тироксин / или Free Т4/ 
T3 или Трийодтиронин /или Free Т3/
- без значение на деня от МЦ:
TAT /Anti-TG/  - Анти - Тиреоглобулин 
MAT /Аnti-TPO/ - Анти - Тироидно-специфична пероксидаза
При отклонения - УЗ (ехография) на Щитовидна жлеза

Надбъбречна жлеза
DHEA-S  /няма значение деня от МЦ/
17ОН Прогестерон  /на 3 ден от МЦ/

Андрогени
Андростендион  / няма значение деня от МЦ /
Тестостерон       / няма значение деня от МЦ /

Яйчников резерв
АМХ /Антимюлеров хормон/ + Инхибин В -  на 3 ден от МЦ
тълкуват се заедно

Тест за ИР (или обременяване с глюкоза) - няма значение деня от МЦ
- трикратно изследване на Инсулин и Кръвна захар, на 0, 60 и 120 мин.
- желателно е тестът да започне възможно най-рано сутринта 8-8:30ч.
- как точно се провежда теста, попитайте в избраната от вас лаборатория

Базови изследвания за дефицити на витамини и минерали, които имат влияние върху репр. с-ма и евентуална бременност:
- вит. Д, Желязо, Феритин, ЖСК, Трансферин, Хемоглобин (тълкуват се заедно) , В12, ФК, В6, Хомоцистеин ( ако там има проблем да се коригира), цинк, мед, селен...


Взема се: Венозна кръв
Условия за вземане: Сутрин до 9:30ч., на гладно, без кафе, може да се пие само вода
* за някои хормони се спазват определени условия

Графики:




Изследвания на промоционални цени:
За Жената -  общи, вкл. и хормони
Ин Витро

# 1
  • Мнения: 6
Здравейте,
Денис, може ли коментар за резултатите по-долу. На 27 години съм, опитваме за бебче, имам един мисед аборт в 7 г.с преди 1 год.



Като не знам дали има връзка с повишения пролактин, но  може би трябва да спомена това че под мишницата имам допълнителна млечна жлеза, която я следя при мамолог и не е проблемна.

Консултирах се с гинеколога ми и ме праща на ендокринолог, защото иска и щитовидната жлеза да се види.

# 2
  • Мнения: 37
Здравей, Денис. Може ли коментар, на 3ти ден от МЦ са правени. Благодаря!

# 3
  • Мнения: 91
Здравейте,  моля за мнение за прогестерона,  струва ми се нисък,  дали трябва да се приема допълнително?

# 4
  • Мнения: 106
Здравейте,  моля за мнение за прогестерона,  струва ми се нисък,  дали трябва да се приема допълнително?

Нисък е, но трябва да ви изпише АГ какъв препрат да приемате, просто отидете или ако имате телефон - звъннете.

# 5
  • София
  • Мнения: 35 996
Здравейте,
Денис, може ли коментар за резултатите по-долу. На 27 години съм, опитваме за бебче, имам един мисед аборт в 7
Скрит текст:
г.с преди 1 год.



Като не знам дали има връзка с повишения пролактин, но  може би трябва да спомена това че под мишницата имам допълнителна млечна жлеза, която я следя при мамолог и не е проблемна.

Консултирах се с гинеколога ми и ме праща на ендокринолог, защото иска и щитовидната жлеза да се види.
Здравей!
ЛХ е висок и показва ПКЯ - проявена или не, вижда се на УЗ.
ТСХ е сравнително добре, но за да се прецени как функционира ЩЖ, трябва да се изследват също Т3 и Т4.
Пролактинът е висок, но каква е причината - лекар трябва да прецени.


Здравей, Денис. Може ли коментар, на 3ти ден от МЦ са правени. Благодаря!
Скрит текст:
Здравей!
ФСХ е висок. Не посочваш год., но ако си над 35, може да е от възрастта.
17ОН Прогестерон е висок. Лекар трябва да прецени каква е причината ( Ендокринолог).
Пролактинът е висок - трябва да е около 150. Следи го.
ФК и В12 трябва да са на горна граница.
Вит. Д е нисък - трябва да е поне 50ng/ml.

Последна редакция: пн, 25 мар 2024, 19:56 от denis©

# 6
  • Мнения: 13
Здравейте, първо благодаря за помощта и отговорите на Денис и всички, които редовно отговарят в темата , страхотни сте , дано добрината,която правите ви се връща Simple Smile
Аз съм на 26, правим опити от ноември и реших да пусна някой от изследванията,които са препоръчани в началото. Кръвните, витамините и трите хормона са на 3ти ден от МЦ. Щитовидните и пролактина на 14ти ден. Нямам оплаквания, редовен много обилен цикъл, желязото може би и от това е толкова зле... Благодаря:)

# 7
  • Мнения: 387
Здравейте,
Тази и предходната ми менструация са доста по-оскъдни и къси. Миналия месец го отдадох на разболяване, но този се повтаря. Нямам и изразени ПМС симптоми както обикновено. Имах и нарушения в съня преди да ми дойде - будех се посредата на ноща, или пък мнооого рано сутрин (което е нетипично). Липсва обикновената отпадналост при менструацията, по-скоро се чувствам леко хиперактивна.  
Според вас какво мога да изследвам?

Вчера на 3ти ден от МЦ пуснах тези (на 34г. съм):
LH     3.5   mIU/mL ( ДГ 1.8   ГГ 11.8 )
FSH 7.29  U/L  ( ДГ 3.03  ГГ 8.08 ) - тук ме озадачи мерната единица, може би са объркали в лабораторията.Тези нива ги поддържам от 2 години насам. С ниско АМХ съм (0.9), но имам антрални и никой доктор досега не се е обезпокоявал.
Естрадиол  42.0   pg/mL  (ДГ21.0    ГГ251.0)

Edit: добавям че вчера имах преглед и нямам задържани фоликули, кисти... Овулация уж усещам, но не съм я проследявала.

Последна редакция: вт, 26 мар 2024, 11:37 от bu2020

# 8
  • Мнения: 4 547
Petrovak, желязото, феритина и хемоглобина са много ниски и за тях е добре да посетиш хематолог. Витамин Д също е нисък. Б12 може да се вдигне още малко, предвид опитите за бебе. От хормоните не разбирам, но съм сигурна че Денис ще коментира там.

# 9
  • Мнения: 47
Последните няколко месеца, хормоните са ми напълно извън строи и не мога да си го обясня, защо са толкова ниски в началото на месеца. Последният 1 месец съм на естрогенова терапия 2 х 1 т естрофем от 3 ден на цикъла ... Получих, кръвно 150/100, цистит, леко сърцебиене.
На 15-ти ден от цикъла пуснах изследвания, които прикачвам и не са добри.

Въпросите са ми:
1. Защо в фоликуларна фаза естрогена ми е толкова нисък след като съм пила 2х1 таб естрофем от 3 до 26 ден от предишният цикъл?
2. Може ли естрофема да възбужда щитовидната и ТСХ от 1.90 през ноември 2023 да ми бъде 3.6 през Март, при положение че приемам 50 мг еутирок всеки ден?
3. Имате ли съмнения, че на база тези изследвания имам проблеми с бъбреците и надбъбречните жлези?
4. Как да обърна хормоните и естрадиола да ми бъде висок и покачващ на 3 ден от цикъла, а след овулация да спада? Според лекуващият ме доктор, проблема ми е от тестостерона ... но дали и той не се е повлиял от някой друг хормон ???
5. Имате ли съмнения за нисък прогестерон във лутеална фаза?
6. Ако взимам прогестерон в лутеална фаза, има ли шанс да вдига естрогена в фоликуларна фаза?
7. Трябва ли да направя някакви още изследвания? Какво бихте препоръчали?
8. Дали хормоните са ми объркани от щитовидната жлеза или от факта, че яйчниците не произвеждат естроген вече или са ми объркани от естрофема?
9. Как подтискането на хипофизата действа на яйчниците и производството на яйцеклетки? И как може да се подтисне?

На 39 години и 9 месеца, нямам бременост досега ...

Много ви благодаря за вашето време, внимание и вашата помощ. Често чета вашите коментари в групите и се радвам, че ви има!
Бъдете жива и здрава!

# 10
# 11
  • Мнения: 104
Здравейте може ли коментар върху тези изследвания .Според гинеколожката ми е добра идея терапия с противозачатъчни. (Нещо което мисля да откажа ).Правени са 4-ти ден от цикъла Simple Smile

# 12
  • Мнения: 225
Здравей, denis, може ли да споделиш как ти изглеждат следните резултати:


Подчертах тези, които ме притесняват, около границите или над тях.. Имам Хашимото, споменавам, защото четох, че има връзка между ЩЖ и надбъбречната. Приемам лтироксин. А изследванията бяха назначени поради либидо под нулата, тежка хронична умора, натрапчиви мисли.

# 13
  • Мнения: 2 627
Денис може ли коментар на тези изследвания? Правени са с цел откриване на проблем при забрменяване. Плюс тях
Витамин Д е 58 от стойности 50 до 120
АМР е 0.16 при стойности от 0.13
Чакам Инхибин Б
Всички хормони са изследвани на 3 ден от цикъла

# 14
  • София
  • Мнения: 35 996
Да, метилирана е.


Здравейте може ли коментар върху тези изследвания .Според гинеколожката ми е добра идея терапия с
Скрит текст:
противозачатъчни. (Нещо което мисля да откажа ).Правени са 4-ти ден от цикъла Simple Smile
Здравей!
Имаш високи нива на тестостерон.
С ОК се прави опит да се нормализират нивата му, като по-лесен и безобиден подход?!
Може да потърсиш причината и нея да коригираш, ако е възможно.?! Причина - проблем с НбЖ, СПКЯ с високи нива на андрогените, ИР, отклонения в нивата на цинк, мед и селен...
Ако приемаш спортни добавки, които влияят на андрогените - също може да е причина. Среща се често и при профес. спортистки. Това е за което се сещам в момента Simple Smile
Трябва да се консултираш с Ендокринолог, не с АГ, в случая.


Здравей, denis, може ли да споделиш как ти изглеждат следните резултати:
Скрит текст:


Подчертах тези, които ме притесняват, около границите или над тях.. Имам Хашимото, споменавам, защото четох, че има връзка между ЩЖ и надбъбречната. Приемам лтироксин. А изследванията бяха назначени поради либидо под нулата, тежка хронична умора, натрапчиви мисли.
Здравей!
Имаш високи нива на андрогените, но дали проблема са НбЖ, само лекар може да прецени. НбЖ дават подобни странични неразположения.
ТСХ е висок, Т4 показва че дозата ти е ниска, ... Т3 също е много нисък - на долна граница си. От тук също може да имаш подобни симптоми. След като си с Хашимото е желателно да се подпомага функцията на ЩЖ, ако има нужда.
ЛХ, ФСХ и Е2 са високи...не посочваш години, но клонят към пременопауза?!
17ОН Прогестерон е висок ( ако са направени точно на 3 ден от МЦ).
Андростендион е висок, а той се повишава и при ИР?!
Провери за дефицити на вит. и минерали - това също може да е причина ( посочени са на 1 стр. в нулевия пост)
ПП. Това за натрапчивите мисли - научи се да ги прогонваш и не им се поддавай, движи се повече, спортувай...


Денис може ли коментар на тези изследвания? Правени са с цел откриване на проблем при забрменяване. Плюс
Скрит текст:
тях
Витамин Д е 58 от стойности 50 до 120
АМР е 0.16 при стойности от 0.13
Чакам Инхибин Б
Всички хормони са изследвани на 3 ден от цикъла
ТСХ и Пролактин са Ок.
ФСХ и Е2 са високи... ако няма киста, ЗФ ... може да показват проблем с ЯР
Тестостеронът е Ок.
За вит. Д, ако са в nmol - трябва да е 120 поне.
АМХ е нисък, показва проблем с ЯР... ако Инхибин В е добре, причината за по-ниските нива на АМХ може да е в дефицитите - имаш вит. Д дефицит, предполагам имаш и други... и трябва да ги попълниш .... това ще повлияе положително АМХ ... и увеличава шанса за успех ( зачеване и износване)

Последна редакция: чт, 28 мар 2024, 12:35 от denis©

# 15
  • Мнения: 30
Здравей, Денис,
Позволявам си да си копирам питането от предната тема.
Много благодаря за помощта! Hug

Цитат
Цитат
Здравей, Денис. Ще съм благодарна за мнение за следните резултати от изследвания, пуснати на 3-ти ден:
Скрит текст:
LH – 12.3 U/L    реф. ст.  фолик. фаза : 2.4- 12.6
FSH – 7.9 U/L    реф. ст.  фолик. фаза : 3.5-12.5
Prolactin – 437 mU/L    реф. ст.  102-496
Estradiol – 131.4 pmol/L     реф. ст.  фолик. фаза :19.1 - 637
Testosteron – <0.104 nmol/L     реф. ст.  0.29-1.67

Правени са след повишен пролактин на предишно изследване. С ИР съм, (инсулин на гладно 19.6; 60мин 185; 120мин 122; homa ir 4.7), на 25 години съм.
Здравей!
Показват ПКЯ... предполагам от ИР, като един от факторите. Високият пролактин - също е причина.
Провери ТСХ, Т3 и Т4 + ТАТ и МАТ ( ако не са изследвани).
Инсулинът е много висок - вземи мерки, не е трудно. Трябва ти правилно хранене, повече движение/спорт, медикамент, поне в началото, за да ти е по-лесно ... и воля. В началото е трудно, но след време ще си доволна от резултатите и това ще ти дава още повече хъс.
ПП.
Провери за дефицити на витамини и минерали

Благодаря! Знам за ИР, пила съм метформин около 3 години, когато почти бяха влезли почти в норма показателите (инсулин на гладно падна от 16 до 10 примерно, на 60 минута до към 30-40), след като свалих и доста кг (от 70 на 59), тези изследвания са след спирането му и след година и половина с личен фитнес треньор и режим, въпреки това си върнах кг. В момента съм отново на 2х850 метформин и вит Д, за един месец и режим съм минус 3кг.

Ето от преди един месец щитовидни и витамини:
Скрит текст:
TSH 2.8
T4 15.7
TAT 15.1
MAT <9
Prolactin 557 (реф ст 101 - 487)
Калций 2.3 (реф ст 2.2 - 2.5)
Фосфати 1.2 (0.81 - 1.45)
Магнезий 0.87 (0.66 - 1.07)
Желязо 7.8 (6.6 - 29.5)
Вит Д 56.4 (80-250)

ПКЯ по какво се познава? Тези с женските хормони си ги пуснах на своя глава, не са ми назначени. Освен лечението на ИР, друго трябва ли да предприемам? Ниският тестостерон ме притеснява малко, така ли трябва да бъде?

П.с. Не планираме бебе в момента, но вероятно в близките 2-3 години ще.

# 16
  • София
  • Мнения: 35 996
Здравей, Денис,
Позволявам си да си копирам питането от предната тема.
Скрит текст:
Много благодаря за помощта! Hug

Цитат
Цитат
Здравей, Денис. Ще съм благодарна за мнение за следните резултати от изследвания, пуснати на 3-ти ден:
Скрит текст:
LH – 12.3 U/L    реф. ст.  фолик. фаза : 2.4- 12.6
FSH – 7.9 U/L    реф. ст.  фолик. фаза : 3.5-12.5
Prolactin – 437 mU/L    реф. ст.  102-496
Estradiol – 131.4 pmol/L     реф. ст.  фолик. фаза :19.1 - 637
Testosteron – <0.104 nmol/L     реф. ст.  0.29-1.67

Правени са след повишен пролактин на предишно изследване. С ИР съм, (инсулин на гладно 19.6; 60мин 185; 120мин 122; homa ir 4.7), на 25 години съм.
Здравей!
Показват ПКЯ... предполагам от ИР, като един от факторите. Високият пролактин - също е причина.
Провери ТСХ, Т3 и Т4 + ТАТ и МАТ ( ако не са изследвани).
Инсулинът е много висок - вземи мерки, не е трудно. Трябва ти правилно хранене, повече движение/спорт, медикамент, поне в началото, за да ти е по-лесно ... и воля. В началото е трудно, но след време ще си доволна от резултатите и това ще ти дава още повече хъс.
ПП.
Провери за дефицити на витамини и минерали

Благодаря! Знам за ИР, пила съм метформин около 3 години, когато почти бяха влезли почти в норма показателите (инсулин на гладно падна от 16 до 10 примерно, на 60 минута до към 30-40), след като свалих и доста кг (от 70 на 59), тези изследвания са след спирането му и след година и половина с личен фитнес треньор и режим, въпреки това си върнах кг. В момента съм отново на 2х850 метформин и вит Д, за един месец и режим съм минус 3кг.

Ето от преди един месец щитовидни и витамини:
Скрит текст:
TSH 2.8
T4 15.7
TAT 15.1
MAT <9
Prolactin 557 (реф ст 101 - 487)
Калций 2.3 (реф ст 2.2 - 2.5)
Фосфати 1.2 (0.81 - 1.45)
Магнезий 0.87 (0.66 - 1.07)
Желязо 7.8 (6.6 - 29.5)
Вит Д 56.4 (80-250)

ПКЯ по какво се познава? Тези с женските хормони си ги пуснах на своя глава, не са ми назначени. Освен лечението на ИР, друго трябва ли да предприемам? Ниският тестостерон ме притеснява малко, така ли трябва да бъде?

П.с. Не планираме бебе в момента, но вероятно в близките 2-3 години ще.
Здравей!
ПКЯ - показва по-високия ЛХ.
ТСХ е висок, Т4 нисък - показват Хипофункция на ЩЖ... ако не се контролира, по-трудно се контролира ЩЖ.
При Хипофункцията има забавен метаболизъм, най-общо качват се кг. и се омазняваш. Омазняване и качване на  кг. има и в повечето случаи на ИР.
Нисък тестостерон - ако не се консумира достатъчно месо, от възрастта, хормонален дисбаланс и т.н.
Магнезий - може да е по-висок.
Желязото е ниско, но трябва да се провери целия т.н. Железен панел
Вит. Д - много сериозен дефицит, трябва да е поне 120 ... трябва да го приемаш.
Провери и за други дефицити - посочени са на 1 стр. на темата

# 17
  • Мнения: 30
Цитат
Здравей!
ПКЯ - показва по-високия ЛХ.
ТСХ е висок, Т4 нисък - показват Хипофункция на ЩЖ... ако не се контролира, по-трудно се контролира ЩЖ.
При Хипофункцията има забавен метаболизъм, най-общо качват се кг. и се омазняваш. Омазняване и качване на  кг. има и в повечето случаи на ИР.
Нисък тестостерон - ако не се консумира достатъчно месо, от възрастта, хормонален дисбаланс и т.н.
Магнезий - може да е по-висок.
Желязото е ниско, но трябва да се провери целия т.н. Железен панел
Вит. Д - много сериозен дефицит, трябва да е поне 120 ... трябва да го приемаш.
Провери и за други дефицити - посочени са на 1 стр. на темата

Благодаря от сърце!
Възможно ли е ИР да е виновна за всичките?
Озадачена съм, защото ендото ми каза, че всичко, освен инсулина е нормално и започнах да се чудя дали да ходя при друг лекар... 🥺

# 18
  • София
  • Мнения: 35 996
Цитат
Здравей!
ПКЯ - показва по-високия ЛХ.
ТСХ е висок, Т4 нисък - показват Хипофункция на ЩЖ... ако не се контролира, по-трудно се контролира ЩЖ.
При Хипофункцията има забавен метаболизъм, най-общо качват се кг. и се омазняваш. Омазняване и качване на  кг. има и в повечето случаи на ИР.
Нисък тестостерон - ако не се консумира достатъчно месо, от възрастта, хормонален дисбаланс и т.н.
Магнезий - може да е по-висок.
Желязото е ниско, но трябва да се провери целия т.н. Железен панел
Вит. Д - много сериозен дефицит, трябва да е поне 120 ... трябва да го приемаш.
Провери и за други дефицити - посочени са на 1 стр. на темата

Благодаря от сърце!
Възможно ли е ИР да е виновна за всичките?
Озадачена съм, защото ендото ми каза, че всичко, освен инсулина е нормално и започнах да се чудя дали да ходя при друг лекар... 🥺
Допуснала съм грешка в изречението: "ТСХ е висок, Т4 нисък - показват Хипофункция на ЩЖ... ако не се контролира, по-трудно се контролира ЩЖ" имах предвид ИР.
ИР и Хипофункция на ЩЖ са взаимозависими - при някои водеща е Хипофункцията на ЩЖ, при други ИР.... и на края получаваш и двете Simple Smile

# 19
  • Мнения: 2 627
Денис, благодаря за отговора. Излезе и Инхибин Б

# 20
  • Мнения: 36
Здравей, Денис!


Ще помоля за мнението ти. Днес си направих кръвни изследвания на 7-ми ден от засечена и потвърдена овулация. След доказаната овулация ходих на преглед отново и ми беше казано, че се вижда процес на имплантиране, но  при тези изследвания вижда се, че не се е осъществило. Може ли причината да е Прогестерона, тъй като ми изглежда доста нисък?

# 21
  • Мнения: 14
Здравейте, днес пусках хормони - на 3 ден от МЦ. На 32 години съм.





За АМХ предполагам потенциална причина е прекарването на ковид (декември месец) и понижените нива на Витамин D3, които в момента се опитвам да запълня. Също и употребата на кортикостероиди в следствие на възпаление на сухожилията през същия период, понеже няколко месеца преди това стойностите бяха 2.12.

# 22
  • Мнения: 10
Ивито, не съм Денис, но и аз мога да ти отговоря за едно нещо. Няма как да се види “процес по имплантацията” на ехограф. Най-много да се вижда жълто тяло и дебела лигавица, нито едно от двете не е доказателство за оплождане или имплантация.

Второ, чисто статистически е малко вероятно имплантацията да се е случила на 7ми ден или по-рано. Най-често, според научни изследвания, имплантацията се случва на 9ти ден, последвано ако не се лъжа от 8ми и след това 10ти (не помня кой беше втория най-чест ден). При успешна имплантация (клинична бременност), уринарните тестове засичат след 2-3 дена, кръвен естествено по-бързо, но пак трябва известно време, за да бъде засечен хормонът в кръвта (не знам колко точно, но предполагам около денонощие, понеже уринарните се води, че вървят с до 2 дена назад при засичане на стойностите).

Та, накратко: негативен кръвен за бременност на 7ми ден не означава задължително, че няма да забременееш в този цикъл.

За стойностите на прогестерона на 7ми ден след О не мога да коментирам. Лекарят би трябвало да е измерил лигавицата, ако прогестеронът е критично нисък, тя е възможно да е тънка, и втората половина на цикъла ти ще е късичка (10 дена или по-малко). След като сте следили О, би трябвало да я е мерил и преди това и да имаш съответно представа как се развива - или той поне.

Последна редакция: чт, 28 мар 2024, 21:13 от Firebird26

# 23
  • Мнения: 36
Ивито, не съм Денис, но и аз мога да ти отговоря за едно нещо. Няма как да се види “процес по имплантацията” на ехограф. Най-много да се вижда жълто тяло и дебела лигавица, нито едно от двете не е доказателство за оплождане или имплантация.

Второ, чисто статистически е малко вероятно имплантацията да се е случила на 7ми ден или по-рано. Най-често, според научни изследвания, имплантацията се случва на 9ти ден, последвано ако не се лъжа от 8ми и след това 10ти (не помня кой беше втория най-чест ден). При успешна имплантация (клинична бременност), уринарните тестове засичат след 2-3 дена, кръвен естествено по-бързо, но пак трябва известно време, за да бъде засечен хормонът в кръвта (не знам колко точно, но предполагам около денонощие, понеже уринарните се води, че вървят с до 2 дена назад при засичане на стойностите).

Та, накратко: негативен кръвен за бременност на 7ми ден не означава задължително, че няма да забременееш в този цикъл.

За стойностите на прогестерона на 7ми ден след О не мога да коментирам. Лекарят би трябвало да е измерил лигавицата, ако прогестеронът е критично нисък, тя е възможно да е тънка, и втората половина на цикъла ти ще е късичка (10 дена или по-малко). След като сте следили О, би трябвало да я е мерил и преди това и да имаш съответно представа как се развива - или той поне.






Здравейте, не знам дали се вижда, аз не разбирам и се доверявам на лекаря ми. Гледа ме с вагинален и апаратурата е добра също. Лигавицата на матката беше 12мм ли как беше ще излъжа и ми каза, че трябва да е 15. Покоза ми едно петънце и че това е процес на започнало имплантиране - това беше на 3-ти ден след засечена овулация.

# 24
  • Мнения: 10
Възможно ли е петънцето да е бил празен фоликул и да не си го разбрала? Тоест да ти е показал, че овулация е имало? Защото имплантираща се яйцеклетка на 3 ден след овулацията няма как да ти покаже, тя дори все още не е в матката тогава. Ако това е твърдял, е за смяна.

12мм са достатъчни за имплантация, дори и да не расте повече лигавицата. Критичната стойност е 7мм, но доколкото знам и при 8-9 е възможно (не задължително) да има трудности.

Както казах, рано е било за тест и стискам палци. За прогестерона не съм правилния човек да коментира.

Последна редакция: пт, 29 мар 2024, 07:12 от Firebird26

# 25
  • София
  • Мнения: 35 996
Денис, благодаря за отговора. Излезе и Инхибин Б
Скрит текст:
Нисък е,  показват НЯР.
Попълни всички дефицити и дано да се повишат малко.

Здравей, Денис!
Ще помоля за мнението ти. Днес си направих кръвни изследвания на 7-ми ден от засечена и потвърдена овулация.
Скрит текст:
След доказаната овулация ходих на преглед отново и ми беше казано, че се вижда процес на имплантиране, но  при тези изследвания вижда се, че не се е осъществило. Може ли причината да е Прогестерона, тъй като ми изглежда доста нисък?

Здравей!
Ако е имало О., Прогестерон на 7-ми ден след О., трябва да е над 45 nmol/L, а твоя не показва да е имало О.
ЧХГ е нисък и респ. показва, че дори не е започвала имплантация.
На УЗ се вижда имплантация, когато ЧХГ е над 1000, най-общо

Последна редакция: пт, 29 мар 2024, 07:52 от denis©

# 26
  • Мнения: 92
Здравейте,

пуснах хормони на 3ти ден от цикъпа. До преди 6 месеца всички баха супер, но сега са много странни. На 35 и искаме да правим инвитро и затова ми е важно да знам че имам някакво време, понеже сега и други спешни процедури ще ми правят - полипи, горене на шийката .

Хормоните са ми следните

LH   - 2.09 (граници 0.8-10.4)
FSH - 9.34 (граници 1.8 - 9.4) - това много ме притесни. По принцип съм с НЯР, но до скоро беше около 8 при горна граница 12.5

Estradiol - 214.61 (граници 128.4-539.6)


И извън нормата:
DHEA-S - 15 ( граница 1.7 - 7.8 )
Андростендион - 21.22 (граници 1.7 - 16.5)
Прогестерон - 8.7 (граници 1.9-.6.7)
17- хидрокси прогестерон - 4.08 (граници 0.3-3.2)

Много се притеснявам да не може да имам деца скоро и това високо ФСХ .... но пък ЛХ е ниско.
Дали някой е имал подобни резултати.

Благодаря предварително

# 27
  • София
  • Мнения: 35 996
Здравейте,
пуснах хормони на 3ти ден от цикъпа. До преди 6 месеца всички баха супер, но сега са много странни. На 35 и
Скрит текст:
искаме да правим инвитро и затова ми е важно да знам че имам някакво време, понеже сега и други спешни процедури ще ми правят - полипи, горене на шийката .

Хормоните са ми следните

LH   - 2.09 (граници 0.8-10.4)
FSH - 9.34 (граници 1.8 - 9.4) - това много ме притесни. По принцип съм с НЯР, но до скоро беше около 8 при горна граница 12.5

Estradiol - 214.61 (граници 128.4-539.6)


И извън нормата:
DHEA-S - 15 ( граница 1.7 - 7.8 )
Андростендион - 21.22 (граници 1.7 - 16.5)
Прогестерон - 8.7 (граници 1.9-.6.7)
17- хидрокси прогестерон - 4.08 (граници 0.3-3.2)

Много се притеснявам да не може да имам деца скоро и това високо ФСХ .... но пък ЛХ е ниско.
Дали някой е имал подобни резултати.

Благодаря предварително
Здравей!
ФСХ и Е2 са високи, възможно е да има киста, ЗФ...
Добре е да те видят на УЗ.
На база по-високите нива на андрогените и респ СПКЯ, това често се случва.
Тези отклонения в хормоните, не са пречка за процедурите, които посочваш.
При желание за дете, най-правилно е да се проведе терапия, която да нормализира андрогените, защото дори и да има зачеване, те носят риск за бременността и нормалното развитие на ембриона/плода.
Консултирай се със специалист по репр. медицина.

# 28
  • Мнения: 14
Здравей, Денис.
Дали ще може ли помощ и с моите резултати? Много ли са зле нещата с естрогена и LH- а?

Здравейте, днес пусках хормони - на 3 ден от МЦ. На 32 години съм.





За АМХ предполагам потенциална причина е прекарването на ковид (декември месец) и понижените нива на Витамин D3, които в момента се опитвам да запълня. Също и употребата на кортикостероиди в следствие на възпаление на сухожилията през същия период, понеже няколко месеца преди това стойностите бяха 2.12.

# 29
  • Мнения: 1 358
Здравей, Денис! Преди 3 месеца пуснах изследвания. Желязото ми беше високо. Сега пуснах нови изледвания пак е високо, а Феритинът беше 83, сега е паднал на 33. На какво се дължи високото желязо и как да вдигна феритина?
Иначе бях със сериозен дефицит на витамин Д и Б12. Вече съм оправила дефицитите, като преди изследването бях спряла приема им за 3 седмици. Да взимам ли някаква поддържаща доза или да спра за известно време?


# 30
  • Мнения: 92
Здравейте,
пуснах хормони на 3ти ден от цикъпа. До преди 6 месеца всички баха супер, но сега са много странни. На 35 и
Скрит текст:
искаме да правим инвитро и затова ми е важно да знам че имам някакво време, понеже сега и други спешни процедури ще ми правят - полипи, горене на шийката .

Хормоните са ми следните

LH   - 2.09 (граници 0.8-10.4)
FSH - 9.34 (граници 1.8 - 9.4) - това много ме притесни. По принцип съм с НЯР, но до скоро беше около 8 при горна граница 12.5

Estradiol - 214.61 (граници 128.4-539.6)


И извън нормата:
DHEA-S - 15 ( граница 1.7 - 7.8 )
Андростендион - 21.22 (граници 1.7 - 16.5)
Прогестерон - 8.7 (граници 1.9-.6.7)
17- хидрокси прогестерон - 4.08 (граници 0.3-3.2)

Много се притеснявам да не може да имам деца скоро и това високо ФСХ .... но пък ЛХ е ниско.
Дали някой е имал подобни резултати.

Благодаря предварително
Здравей!
ФСХ и Е2 са високи, възможно е да има киста, ЗФ...
Добре е да те видят на УЗ.
На база по-високите нива на андрогените и респ СПКЯ, това често се случва.
Тези отклонения в хормоните, не са пречка за процедурите, които посочваш.
При желание за дете, най-правилно е да се проведе терапия, която да нормализира андрогените, защото дори и да има зачеване, те носят риск за бременността и нормалното развитие на ембриона/плода.
Консултирай се със специалист по репр. медицина.

Здравей, благодаря за бързия отговор. Този месец вече ме гледаха на УЗ заради полипа и не видяха кисти или ЗФ. Досега почти през мецец ме гледат и не съм имали кисти или СПКЯ.
Защо Е2 да е висок?

Благодаря Simple Smile

# 31
  • София
  • Мнения: 35 996
Здравей, Денис.
Дали ще може ли помощ и с моите резултати? Много ли са зле нещата с естрогена и LH- а?
Скрит текст:
Здравейте, днес пусках хормони - на 3 ден от МЦ. На 32 години съм.





За АМХ предполагам потенциална причина е прекарването на ковид (декември месец) и понижените нива на Витамин D3, които в момента се опитвам да запълня. Също и употребата на кортикостероиди в следствие на възпаление на сухожилията през същия период, понеже няколко месеца преди това стойностите бяха 2.12.
Здравей!
Да, ЛХ и Е2 са високи, както при ПКЯ - просто го имай предвид.
Андрогените са в норма, което е добре ... възможно е, да е нещо инцидентно.


annonymous 18
Е2 трябва да е на долна граница, а при теб е доста над нея.


Здравей, Денис! Преди 3 месеца пуснах изследвания. Желязото ми беше високо. Сега пуснах нови изледвания пак е
Скрит текст:
високо, а Феритинът беше 83, сега е паднал на 33. На какво се дължи високото желязо и как да вдигна феритина?
Иначе бях със сериозен дефицит на витамин Д и Б12. Вече съм оправила дефицитите, като преди изследването бях спряла приема им за 3 седмици. Да взимам ли някаква поддържаща доза или да спра за известно време?


Здравей!
За по-високите нива на желязото - възможно е причината да е MTHFR/генетична мутация, прием на ФК, В12... да си дехидратирана и т.н.
Тълкуват се показателите от т.н. Железен панел заедно, а само желязо, не се използва за диагностика, защото нивата му много варират през деня и не са показателни.
В12 може още малко да се повиши, вит. Д е Ок. дори е висок за сезона ... попълваш депата и не оставяш място тялото да се опита  да синтезира и депонира вит. Д Simple Smile
Според мен, ако нямаш здравословен проблем, не боледуваш  и т.н. няма нужда да приемаш поддържаща доза в момента ( пролет - лято) . След 1-2 месеца пусни контрола и сама прецени дали има нужда от поддържаща доза.
Дано само да не си избутала много калций от костната с-ма Simple Smile

Последна редакция: сб, 30 мар 2024, 07:04 от denis©

# 32
  • Мнения: 14
Цитат
Здравей!
Да, ЛХ и Е2 са високи, както при ПКЯ - просто го имай предвид.
Андрогените са в норма, което е добре ... възможно е, да е нещо инцидентно.

Много благодаря, Денис!
Имам още няколко въпроса относно резултатите, понеже няколко пъти съм пускала вече и все излизат на горна граница естрогена (между 250 и 350) и LH (10-12) ме съмнява да е моментно.
Дали е възможно тези резултати на базата на не завишените андрогени да сигнализират за нещо друго, понеже всеки път като съм ходила на преглед на ехограф не се установява проблем и всичко изглежда наред?
Също така лекарите, които са ги гледали не са споменавали за нещо притеснително.
Дали може ПКЯ да се диагностицира само на базата на тези резултати?

# 33
  • София
  • Мнения: 35 996
Цитат
Здравей!
Да, ЛХ и Е2 са високи, както при ПКЯ - просто го имай предвид.
Андрогените са в норма, което е добре ... възможно е, да е нещо инцидентно.

Много благодаря, Денис!
Имам още няколко въпроса относно резултатите, понеже няколко пъти съм пускала вече и все излизат на горна граница естрогена (между 250 и 350) и LH (10-12) ме съмнява да е моментно.
Дали е възможно тези резултати на базата на не завишените андрогени да сигнализират за нещо друго, понеже всеки път като съм ходила на преглед на ехограф не се установява проблем и всичко изглежда наред?
Също така лекарите, които са ги гледали не са споменавали за нещо притеснително.
Дали може ПКЯ да се диагностицира само на базата на тези резултати?
Ако ПКЯ е само на база хормони, това показва, че все още е в начална фаза и много по-лесно може да се коригира този хормонален дисбаланс. Една от причините са андрогените, друга причина е ИР, висок Пролактин, проблем с ЩЖ и т.н.
Не се притеснявай от ПКЯ - това е просто състояние, моментно, което показва че някъде има проблем, който рефлектира върху МЦ, О. дори и ЛФ. След като има проблем, той трябва да се търси и коригира.
По-неприятното е да не се открива проблем и години наред да не се случва зачеване или да има поредни аборти.

# 34
  • Мнения: 149
Здравейте може ли малко помощ.Правих изследвания но естрадиола ме притеснява резултата ми е 21.14.На 3ти ден от цикъла.Всичко др е ОК.Според референтите ми се струва нисък

Последна редакция: сб, 30 мар 2024, 09:07 от bubole4e_me4e

# 35
  • Мнения: 14
Цитат
Здравей!
Да, ЛХ и Е2 са високи, както при ПКЯ - просто го имай предвид.
Андрогените са в норма, което е добре ... възможно е, да е нещо инцидентно.

Много благодаря, Денис!
Имам още няколко въпроса относно резултатите, понеже няколко пъти съм пускала вече и все излизат на горна граница естрогена (между 250 и 350) и LH (10-12) ме съмнява да е моментно.
Дали е възможно тези резултати на базата на не завишените андрогени да сигнализират за нещо друго, понеже всеки път като съм ходила на преглед на ехограф не се установява проблем и всичко изглежда наред?
Също така лекарите, които са ги гледали не са споменавали за нещо притеснително.
Дали може ПКЯ да се диагностицира само на базата на тези резултати?
Ако ПКЯ е само на база хормони, това показва, че все още е в начална фаза и много по-лесно може да се коригира този хормонален дисбаланс. Една от причините са андрогените, друга причина е ИР, висок Пролактин, проблем с ЩЖ и т.н.
Не се притеснявай от ПКЯ - това е просто състояние, моментно, което показва че някъде има проблем, който рефлектира върху МЦ, О. дори и ЛФ. След като има проблем, той трябва да се търси и коригира.
По-неприятното е да не се открива проблем и години наред да не се случва зачеване или да има поредни аборти.

Много благодаря отново!
Записах часове за прегледи да видя, понеже последно време пролактина и щитовидните също играя, аз затова и пуснах хормоните.
Преди месец и половина tsh беше на над 3, а преди 6 пролактина беше с 300 единици над нормата.
Чудна си Денис. Бях се притеснил да не се е изчерпал резерва.

# 36
  • София
  • Мнения: 35 996
Здравейте може ли малко помощ.Правих изследвания но естрадиола ме притеснява резултата ми е 21.14.На 3ти
Скрит текст:
ден от цикъла.Всичко др е ОК.Според референтите ми се струва нисък
Здравей!
ЛХ е висок и показва ПКЯ - проявена или не, вижда се на УЗ.
Е2 е нисък и е възможно или да няма О., което често се случва при ПКЯ или да е по-късна.
Не се плаши, не е страшно, просто го имай предвид.
Желателно е, да проследиш О. поне 2-3 поредни МЦ на УЗ (ФМ).

# 37
  • Мнения: 92
Здравей Денис,

благодаря за отговорите. Какво трябва да се пие за да се намали естрадиола, DHEA-S i андростендионите и прогестерона. Предполагам, че полипите са ми се получили от естрадиола ( след като трябва да е на долната граница а моят не е)

Благодаря предварително,

# 38
  • Мнения: 149
Здравейтe,
следя овулация и доколото отчита на тестове я има,а пък я и усещам.
Колкото до ПКЯ,рпеди 2 месеца бях на УЗ но не са ми казали нищо,а даже напротив.
Дори и тогава бях в овулация и всичко било наред.
Ще отида отново на консултация.

# 39
  • Мнения: 289
Здравейте, преди седмица изследвах пролактин беше в нормите 469, тъкмо се успокоих. По принцип винаги съм била с висок от години, бях на терапия миналата година. И сега за мой ужас... Пак
Освен пролактин, ме интересува как ви се виждат мъжките ми хормони, не клонят ли към горна граница? Тренираща жена съм с тежести, но не изглеждам потресаващо напомпена, нито взимам химия. Имам поликистоза, и се боря със стерилитет с ин витро. Ще ви бъда благодарна!

Последна редакция: вт, 02 апр 2024, 17:28 от Zuchero

# 40
  • Мнения: 1 016
Zuchero, да не би да си потренриала добре (деня) преди изследването и това да е дало отражение върху изследването например?

# 41
  • Мнения: 289
В неделя тренирах ръце, а вчера реално, деня преди да се тествам (днес ходих) , бях на работа.
Работя на крак по 12 часа. В движение съм общо взето, в мол. 🙄 Много ме притеснява тоя андростендион, за разлика от миналата година всички мъжки хормони са се вдигнали с единица някъде. Тестостерона беше 0.7.
Някой дали ще бил със завишени мъжки хормони. Това дали е от тренировките?

# 42
  • Мнения: 68
Здравейте момичета.Най после се реших да ви пиша и много силно се надявам на вашата подкрепа,съвети,насоки дали съм на правилния път.На 41 години съм ,не целя забременяване,макар ендокринолога който посетих преди 2 месеца ми се кара ,защо съм останала с едно дете и е добре да имам второ.Но вече съм на 41.Преминах през много трудности и тежки изпитания последните години.Имам едно дете на 13 години,дете с аутизъм.Реших след дълги години проблеми и качване на тегло за 9 години от 60 кг на 106кг да си обърна внимание и посетя специалисти.Оказа се всичките ми хормони страшно много завишени от които най много прогестерона и пролактина.Изписаха ми Достинекс 1/4 на седмица,но много ме е страх да го започна.Купила съм го .Грижа се за детето ми  с аутизъм,придружавам го на училище личен асистент съм му и най много се страхувам да не ми става лошо и да го уплаша.Страдам от ниско кръвно и преди години съм колабирала няколко пъти и съм пила Ефортил.Аз трябва да започна отначало и разкажа по накратко за себе си.От момиче имам проблеми ,поликистозни яйчници,липса на цикъл ,окосмяване ,даже и тогава помня бях с висок пролактин и ми правиха яМР ,но нямаше нищо.Пих с години Диане 35,омъжих се на 19 и започнахме опити за бебе ,8 години пих какво ли не Клостилбегити,Дуфастон,Оргаметрил,продухване на тръби.Забременях чак след операция лапароскопски ми обелиха яйчниците и веднага ми дойде цикъла и забременях.Това е било проблема.Но преди това пих Метформин помня година две и се чувствах много добре,бях 50 кг слабичка енергична.След раждането се чувствах прекрасно и до този момент не съм пила хормонални препарати и цикъла ми е като часовник.Но към 3 годинки детето ми зазля,започна голяма борба която водя и до днес,вече е на 13 години.точно тогава баба ми зазля, рак на мозъка,нямаше кой да я гледа,аз я гледах до самия край.Беше нечовешко,толкова жестоко.Като почина подкосиха ми се краката бях 4 месеца почти на легло и рязко ми пламнаха гърдите много ,станаха големи ,тежки болезнени.Оказа се ,че имам топче 3 см,оперираха слава на Бога се оказа фиброаденом доброкачествен.От тогава преди 9 години се случи това си следя гърдите всяка година на мамолог.Цялите са с фиброзна тъкан,но нямам образования и кисти ,при операцията каза хирурга имам мастопатия също .Колко съм се молила да ми изпишат нещо където са тежки боленени големи преди цикъл гърдите ми,никой нищо не изписа.Започна напълняване всяка година с по 10 кг,подувам се преди цикъл много,ставам огромна,гърдите ми сега последната година две са не двойни не тройни а четворни.Като пълни с течност,много болезнени,вените направо ще се пръснат по тях,плаче ми се,спя с сутиен и отдавна не мога да нося с банели,от тежеста се врязва в корема ми и става син.Не издържах и пак на гинеколожката отидох този Януари.Имам много обилни цикли и станаха на 25 дни .Зрението ми за две години дали от възраста вече не знам виждах и най малките букви перфектно зрение имах и сега изведнъж  виждам замъглено,размазано отблизо иначе надалеко си виждам .Назначиха ми един диоптър очила за близко гледане,като ги сложа пък не мога за дълго почва да ми се вие свят.Не знам вече какво става.Главоболия имам, но рядко в месеца да речем веднъж  да ми се случи.Имах жестоки преди 3 години когато карах много тежко Ковид,боледувах близо 6 месеца с много последствия ,едва оцелях.Преди две години тръгна тромб по крака ми ,имам разширени вени,спешно ме оперираха лигитура с кросектомия и ми прекъснаха вената горе в слабините.Пих до преди месец хапче за разреждане на кръвта  и ги спряха заради обилните кървенета сега преди два месеца след посещение на съдовия ми хурург.Гинеколога каза като отидох Януари,пращам те на три специалиста ,съдов хирург,ендокринолог и мамолог.Време е да си обърнеш внимание на здравето и ми пусна изследвания.Ще ви ги прикача,първите са всички хормони правени на 25 ден от цикъла,точно когато бях най зле не можех вече да ходя и дишам.Вторите са след посещение на ендокринолог която ми се скара и каза се прави Пролактина на 3 до 5 ден от цикъла ,там е още по висок.Но в лаборатирията и двата пъти ми взеха кръв веднага бях вървяла пеш.Затова реших да си пусна сега пак ,но на 10 ден от цикъла ги направих , не знам колко е правилно обаче и сега е малко по ниско ,но пак над нормата .Имам и инсулинова резистентност и пия Глюкофаж от 1000 2х1 от миналия месец,в момента по схема достигнах постепенно максималната доза .Понасям ги засега.Може ли тази голяма подухналост да е от Пролактина?Дали ще започна да свалям килограми ако се нормализира Пролактина?Боже само да ми се махнат тия огромни болененни гърди пълни с течност аз ще викам от радост и подпухналия корем.Аз нямам като преди покой след цикъл така си оставам и мъките започват наново до следващия.Дали ще ми става лошо от 1/4 на седмица?Гинеколожката каза много е малко това,ние изписваме гинеколозите каза 1/2 два пъти на седмица.Но аз мисля да спазя на ендокринолога щом ми го е изписала така явно знае защо иска да пробва нещо.Каза след два месеца да го изследвам пак и тогава ще видим.Да не се тревожа.При мен каза е от стрес ,защото ежедневието ми всеки божи ден е стрес.Дано е така.Да не се окаже да имам само аденом.Може би ако види ,че не го свалям ,ще ми назначи ямр.Преди 3 години се борих да спася майка като при баба ,оказа се рак.не успях почина в ръцете ми в нечовешки мъки,имах панически атакаи много тежко го преживях.Сякаш от тогава се усложниха още повече гърдите ми и напълнях още.Това е момичета,Благодаря ви ,че ме изчетохте и имахте търпението.Прикачвам първо всички хормони на 25 ден изследвани от цикъла назначени от гинеколога,после прикачам от 3 до 5 ден направения пролактин заедно с TSH на ендокринолога след които ми назначи Достинекса 1/4 за два месеца ,и накрая по моя инициатива направен Пролактин на 10 ден от цикъла,като спазих всичко този път да стоя 30 мин преди взимането на кръвта,но колко са реални и показателни на 10 ден не знам.

# 43
  • София
  • Мнения: 35 996
Здравей Денис,
Скрит текст:
благодаря за отговорите. Какво трябва да се пие за да се намали естрадиола, DHEA-S i андростендионите и прогестерона. Предполагам, че полипите са ми се получили от естрадиола ( след като трябва да е на долната граница а моят не е)

Благодаря предварително,
Здравей!
Трябва да се консултираш с Ендокринолог, той ще прецени каква терапия е най-удачна за теб.
Да, една от причините за полипите са по-високите нива на естрогените и/или андрогените.

# 44
  • Мнения: 1 289
Здравейте! Тъй като спрях Акутирокса преди малко повече от месец, искам да си направя изследванията за щитовидна контролно, но ме интересува само TSH и Ft4 ли да пусна, или отново трябва да пускам целия пакет? ТАТ и МАТ променят ли се при спиране? Касае се за лека хипофункция.

# 45
  • Мнения: 5
Здравейте,бихте ли ми дали мнение за тези изследвания.Да кажа на кратко за нашия случай.Имаме едно успешно инвитро преди 8 години,финансирано от фонда.Сега имаме одобрение отново от фонда,края на миналия месец получухме заповедта.Бяхме на преглед преди да пуснем документите към фонда,отново при лекаря който ни е правил предишната процедура.При прегледа каза че всико е наред,като получим одобрението да си запишем час на втори ден от МЦ.Аз съм на 43 години,АМХ - 0,52.Пия някои добавки препоръчани от доктора и също така Омега 3,Магнезий и Селен.Също така на чист ден да пусна хормони.Това са резултатите от последните хормони,бихте ли ни дали мнение.

# 46
  • София
  • Мнения: 35 996
Здравейте! Тъй като спрях Акутирокса преди малко повече от месец, искам да си направя изследванията за щитовидна контролно, но ме интересува само TSH и Ft4 ли да пусна, или отново трябва да пускам целия пакет? ТАТ и МАТ променят ли се при спиране? Касае се за лека хипофункция.
Здравей!
Трите хормона, ТСХ, Т3 и Т4, се тълкуват най-точно.
За ТАТ и МАТ - ако са били отрицателни, може и да не ги пускаш. Проверявай ги на 2-3 г... или както си прецениш.


Здравейте,бихте ли ми дали мнение за тези изследвания.Да кажа на кратко за нашия случай.Имаме едно успешно
Скрит текст:
инвитро преди 8 години,финансирано от фонда.Сега имаме одобрение отново от фонда,края на миналия месец получухме заповедта.Бяхме на преглед преди да пуснем документите към фонда,отново при лекаря който ни е правил предишната процедура.При прегледа каза че всико е наред,като получим одобрението да си запишем час на втори ден от МЦ.Аз съм на 43 години,АМХ - 0,52.Пия някои добавки препоръчани от доктора и също така Омега 3,Магнезий и Селен.Също така на чист ден да пусна хормони.Това са резултатите от последните хормони,бихте ли ни дали мнение.
Здравей!
ТСХ е много нисък - показва Хиперфункция на ЩЖ, добре е да се повтори заедно с Т3 и Т4.
Антителата МАТ са високи, но дали е Хашимото, лекар трябва да прецени.
Според мен, пусни и TRAK или TRab/ТСХ рецепторни антитела, за да може лекаря по-точно да прецени какво се случва.
Била ли си скоро болна - грип, К19 ...?!
ПП.
Ще чакам да споделиш, какво е мнението на лекаря.

Последна редакция: чт, 04 апр 2024, 19:59 от denis©

# 47
  • Мнения: 1 289
Благодаря, Денис! Да, ТАТ и МАТ са били добре досега.

# 48
  • Мнения: 185
Здравейте.
Може ли мнение на моите изследвания - правени са на 4 ден от МЦ.
На 29г съм, с едно дете на 5г.
От 1г.7м правим опити за второ дете и досега все удряме на камък.

Според АГ изследванията са ми окей, а пък аз все си мисля, че нещо не е наред.

# 49
  • София
  • Мнения: 35 996
Здравейте.
Може ли мнение на моите изследвания - правени са на 4 ден от МЦ.
Скрит текст:
На 29г съм, с едно дете на 5г.
От 1г.7м правим опити за второ дете и досега все удряме на камък.

Според АГ изследванията са ми окей, а пък аз все си мисля, че нещо не е наред.

Здравей!
Е2 е нисък, ФСХ обаче нещо се е форсирал, което може да означава, че има или киста, или Зф, който търпи обратно развитие... и което означава, че или няма да има О. този МЦ или може да е по-късна.
Другите са добре.
Проследете О. поне 2-3 поредни МЦ на УЗ (ФМ) + изследвания ( Прогестерон + Е2 точно на 7-ми ден след предполагаемата О.).
ТСХ е добре, но само той не е достатъчен за обективна оценка на функцията на ЩЖ.

# 50
  • Мнения: 154
Здравей, Денис,

Може ли коментар на тези изследвания? Правени са на 3 ден от МЦ, на 33 съм.



АМХ декември беше 2. Вит. Д приемах 3 месеца и сега го бях спряла за 15-16 дни докато направя изследването. Декември беше 29 и доста малко е отлепил Sad

Прикачвам и резултатите от половите хормони от преди половин година.


Благодаря ти!

# 51
  • София
  • Мнения: 35 996
Здравей, Денис,
Може ли коментар на тези изследвания? Правени са на 3 ден от МЦ, на 33 съм.
Скрит текст:


АМХ декември беше 2. Вит. Д приемах 3 месеца и сега го бях спряла за 15-16 дни докато направя изследването. Декември беше 29 и доста малко е отлепил Sad

Прикачвам и резултатите от половите хормони от преди половин година.


Благодаря ти!
Здравей!
ФСХ е висок, може да показва проблем с ЯР... но, не е нещо притеснително. АМХ е добре - има шанс.
Пролактинът е висок - трябва да се консултираш с Ендокринолог.
За вит.Д - увеличи малко дозата... ако си била болна, възможно е това да е дръпнала малко от запасите и респ. това да е причина за по-ниските от очакваното нива.

# 52
  • Мнения: 154
Здравей, Денис,
Може ли коментар на тези изследвания? Правени са на 3 ден от МЦ, на 33 съм.
Скрит текст:


АМХ декември беше 2. Вит. Д приемах 3 месеца и сега го бях спряла за 15-16 дни докато направя изследването. Декември беше 29 и доста малко е отлепил Sad

Прикачвам и резултатите от половите хормони от преди половин година.


Благодаря ти!
Здравей!
ФСХ е висок, може да показва проблем с ЯР... но, не е нещо притеснително. АМХ е добре - има шанс.
Пролактинът е висок - трябва да се консултираш с Ендокринолог.
За вит.Д - увеличи малко дозата... ако си била болна, възможно е това да е дръпнала малко от запасите и респ. това да е причина за по-ниските от очакваното нива.

Много ти благодаря за бързия отговор! Определено мисля за посетя ендокринолог. Иначе за пролактина си мисля, че е възможно да е по-висок, защото една доста изнервена дама ми се развика докато чаках и не успях да се отпусна много преди вземането на кръв Smile Иначе преди 3-4 месеца пак го бях пускала и беше 17. Ще го повторя отново на чист ден и с по-спокойно състояние.

Иначе боледувах 3 пъти от началото на година (което никога преди не ми се е случвало) и може би наистина се е повлиял Д. В началото си пръсках по 1000IU, а последния месец и нещо си взех спрей с 3000 IU и сега съм на толкова.

# 53
  • София
  • Мнения: 35 996
Скрит текст:
Здравей, Денис,
Може ли коментар на тези изследвания? Правени са на 3 ден от МЦ, на 33 съм.
Скрит текст:


АМХ декември беше 2. Вит. Д приемах 3 месеца и сега го бях спряла за 15-16 дни докато направя изследването. Декември беше 29 и доста малко е отлепил Sad

Прикачвам и резултатите от половите хормони от преди половин година.


Благодаря ти!
Здравей!
ФСХ е висок, може да показва проблем с ЯР... но, не е нещо притеснително. АМХ е добре - има шанс.
Пролактинът е висок - трябва да се консултираш с Ендокринолог.
За вит.Д - увеличи малко дозата... ако си била болна, възможно е това да е дръпнала малко от запасите и респ. това да е причина за по-ниските от очакваното нива.

Много ти благодаря за бързия отговор! Определено мисля за посетя ендокринолог. Иначе за пролактина си мисля, че е възможно да е по-висок, защото една доста изнервена дама ми се развика докато чаках и не успях да се отпусна много преди вземането на кръв Smile Иначе преди 3-4 месеца пак го бях пускала и беше 17. Ще го повторя отново на чист ден и с по-спокойно състояние.

Иначе боледувах 3 пъти от началото на година (което никога преди не ми се е случвало) и може би наистина се е повлиял Д. В началото си пръсках по 1000IU, а последния месец и нещо си взех спрей с 3000 IU и сега съм на толкова.
Дозата вит. Д е малко ниска и затова толкова бавно се попълват депата + боледуванията.
Може да я увеличиш и двойно, ако искаш... и след 2 месеца + 20 дни пауза => контрола.

# 54
  • Мнения: 10
Здравейте, ще съм много благодарна за мнение по моите изследвания. Аз съм на 38г., направих изследванията на 3-ти ден от цикъла. Това ми е първия цикъл след стимулацията, но беше неуспешен опит, без трансфер. На какво мога да обърна внимание за да подобря качеството на яйцеклетките?

Име на теста   Резултат      Референтни стойности
DHEA-S              2.30 μmol/l           1.22 - 7.32
Prolactin          267.9 mlU/l           90.0 - 523.0
LH                       8.36 IU/l              фоликулна 2.40 -12.6
FSH               10.13 IU/l                 фоликулна 3.50 - 12.5
Estradiol       173.400 pmol/l        фоликулна 45 - 854 pmol/L
FT 3               4.840 pmol/l                2.250 - 6.000
FT 4               18.00 pmol/l               9.15 - 23.86
TSH               1.350 mU/l                   0.350 - 5.000
Anti TG ( TAT )    <5.00 IU/ml                До 115.00
Anti TPO ( МАТ )    3.57 IU/mL             До 12.00
ANA скрининг    0.4 Index                 <1.2 Отр. >1.2 Пол.
Хомоцистеин    7.5 umol/L                 5.0 - 15.0
Vitamin D3 (25-OH)   39.4 ng/mL       задов.количество > 30
Витамин В12         431.0 pmol/l            138.0 - 652.0
Фолиева киселина   15.4 ng/ml           3.1 - 20.0

Последна редакция: пт, 05 апр 2024, 17:34 от ВиРи

# 55
  • София
  • Мнения: 35 996
Здравейте, ще съм много благодарна за мнение по моите изследвания.
Скрит текст:
Аз съм на 38г., направих изследванията на 3-ти ден от цикъла. Това ми е първия цикъл след стимулацията, но беше неуспешен опит, без трансфер. На какво мога да обърна внимание за да подобря качеството на яйцеклетките?

Име на теста   Резултат      Референтни стойности
DHEA-S              2.30 μmol/l           1.22 - 7.32
Prolactin          267.9 mlU/l           90.0 - 523.0
LH                       8.36 IU/l              фоликулна 2.40 -12.6
FSH               10.13 IU/l                 фоликулна 3.50 - 12.5
Estradiol       173.400 pmol/l        фоликулна 45 - 854 pmol/L
FT 3               4.840 pmol/l                2.250 - 6.000
FT 4               18.00 pmol/l               9.15 - 23.86
TSH               1.350 mU/l                   0.350 - 5.000
Anti TG ( TAT )    <5.00 IU/ml                До 115.00
Anti TPO ( МАТ )    3.57 IU/mL             До 12.00
ANA скрининг    0.4 Index                 <1.2 Отр. >1.2 Пол.
Хомоцистеин    7.5 umol/L                 5.0 - 15.0
Vitamin D3 (25-OH)   39.4 ng/mL       задов.количество > 30
Витамин В12         431.0 pmol/l            138.0 - 652.0
Фолиева киселина   15.4 ng/ml           3.1 - 20.0
Здравей!
Съжалявам за неуспешния опит. Дано следващия да е успешен Peace
Хормоните, след стимулация не са много обективни.
На ЩЖ са супер, но ти все пак си ги следи при следваща бременност.
Пролактинът е супер.
ФСХ е висок, но това е от стимулацията ... нужни са поне 2-3 МЦ за да се нормализира.
Хомоцистеинът е висок, над 5 носи риск при бременност. Той се контролира от В12, ФК ( при теб са ниски - трябва да са на горна граница) и В6.
Вит. Д трябва да е поне 60 ng/ml
Най-общо, нищо притеснително.

# 56
  • Мнения: 10
Много благодаря за отговора Yellow Heart, ще си вдигна приема на Б12, 6 и 9 и на Витамин Д, сега приемам около 5000 UI

# 57
  • София
  • Мнения: 35 996
Много благодаря за отговора Yellow Heart, ще си вдигна приема на Б12, 6 и 9 и на Витамин Д, сега приемам около 5000 UI
5000 UI е добра доза в случая Peace
В12, ФК и В6 - да са метилирани

# 58
  • Мнения: 68
Здравейте!На 41 години съм,с едно дете,не целя забременяване.Отново правя опит ,писах на предходната страничка,но никой не е видял поста ми ,защото е прекалено дълъг явно и в това забързано ежедневие няма време да прочетете.Помествам изследвания назначени хормонални от гинеколог на 25 ден от цикъла,след това след насока към ендокринолог той ми се скара ,че трябва между 3 и 5 ден да направя Пролактин не на 25ти и направих отново  заедно с ТСХ.И третите който помествам е Пролактин 10 ден от цикъла ми  по моя инициатива .Изписан ми е Достинекс по 1/4 на седмица.Дали ще ми става лошо от него(с ниско кръвно съм)?Има ли дами който го пият по 1/4 и дали е достатъчно?Каза ми ендокринолога като пия два месеца да изследвам отново Пролактина и пак при нея.Никой не каза ,защо ми е толкова много Прогестерона,каква е причината!?Отделно пия Глюкофаж 1000 2х1 от около месец заради ИР отново назначен от ендокринолога.Симптомите ми са ужасно големи огромни болезнени гърди пълни като с течност който не се успокояват вече от цикъл до цикъл,плаче ми се,така подпухвам и се подувам,че чак ми става лошо.От години съм така, но сега от година е непоносимо и качих от 60 кг станах 106 кг за около 9 години.Описах предния ми пост много неща и стресови ситуации.

Последна редакция: пт, 05 апр 2024, 22:38 от didka820604

# 59
  • София
  • Мнения: 35 996
Здравейте!На 41 години съм,с едно дете,не целя забременяване.Отново правя опит ,писах на предходната
Скрит текст:
страничка,но никой не е видял поста ми ,защото е прекалено дълъг явно и в това забързано ежедневие няма време да прочетете.Помествам изследвания назначени хормонални от гинеколог на 25 ден от цикъла,след това след насока към ендокринолог той ми се скара ,че трябва между 3 и 5 ден да направя Пролактин не на 25ти и направих отново  заедно с ТСХ.И третите който помествам е Пролактин 10 ден от цикъла ми  по моя инициатива .Изписан ми е Достинекс по 1/4 на седмица.Дали ще ми става лошо от него(с ниско кръвно съм)?Има ли дами който го пият по 1/4 и дали е достатъчно?Каза ми ендокринолога като пия два месеца да изследвам отново Пролактина и пак при нея.Никой не каза ,защо ми е толкова много Прогестерона,каква е причината!?Отделно пия Глюкофаж 1000 2х1 от около месец заради ИР отново назначен от ендокринолога.Симптомите ми са ужасно големи огромни болезнени гърди пълни като с течност който не се успокояват вече от цикъл до цикъл,плаче ми се,така подпухвам и се подувам,че чак ми става лошо.От години съм така, но сега от година е непоносимо и качих от 60 кг станах 106 кг за около 9 години.Описах предния ми пост много неща и стресови ситуации.





Здравей!
В тази тема се коментират само изследвания и трябва да се посочва възможно най-малко придружаваща информация: години, цел на изследването, заболявания, резултат от преглед с УЗ (ако има такъв) ... всичко друго,  си е за други теми. Simple Smile - емоционални и т.н.
И без това самото тълкуване, изисква да се отдели не малко време, за да се помисли кое откъде се получава и защо?!
ТСХ е висок и показва Хипофункция на ЩЖ, но трябва да се повтори заедно с Т3 и Т4  ( + ТАТ и МАТ) на чист ден и лекар да прецени, дали трябва да се приложи терапия - според мен, да... защото си и с ИР, а тя трудно се контролира при Хипофункция на ЩЖ ... или колкото и да се стараеш да редуцираш теглото, трудно се получава, а  това рефлектира и на психиката.
Пролактинът, най-вероятно, е висок от Хипофункцията - ако я контролираш и той ще се нормализира... той дава неприятни психични симптоми/неразположения, освен проблемите с МЦ и гърдите.

Хемоглобинът е нисък - отиваш в ЖДА - от тук нямаш сила, енергия, нямаш настроение, а само лоши мисли и т.н.
Провери целият т.н. железен панел... провери В12, ФК - предполагам там също има дефицити ... цинк, мед, селен ...
Инсулинът е ужасно висок - оправи си храненето... защото самото то ти вреди много ( на бъбреци, ССС, очите и т.н.) . При ИР - първо е храненето, след това са спорт, медикамент и добавки....... само медикамент няма да помогне.

Имаш високи нива на андрогените (ДХЕА и Тестостерон) - най-вероятно от високия инсулин... вземи мерки защото не е добре. Точно на 3 ден от МЦ трябва да провериш 17 ОН Прогестерон (друг андроген... който ще покаже дали има проблем с НбЖ или са само Яйчниците)
Вит. Д е малко нисък - добре да е поне 50ng/ml ... ниските нива, освен всичко друго хвърлят в депресия

# 60
  • Мнения: 68
Много благодаря Denis ,за изчерпателния отговор.От както разбрах за проблемите ми спазвам нисковъглехидратен режим.Захарта е изцяло спряна,тестото и плодове само ябълки една две следобед.Аз не снимах и друга част от изследването си на Пикочната киселина.Референтните бяха до към 400 ,а моята беше близо 600.Сега е 170.Разбрах,че храната е от огромно значение.Витамин Д  беше заедно с хормоните много зле,сега този е след лечение с Вигантол по 5 капки сутрин.Вдигнал се е доста,но продължавам.Пих снощи 1/4 Достинекс,жива съм тази сутрин Joy Не е значи толкова страшен.Ще си пусна всички останали изследвания ,които ми препоръчвате.С една дума човек каквото си направи сам никой друг не може.Изоставих се много последните години.Благодаря отново .

Последна редакция: сб, 06 апр 2024, 10:57 от didka820604

# 61
  • Мнения: 5
Здравейте,пуснах както ме посъветвахте отново TSH,T3,T4 и TSH рецептори.Бихте ли ми дали мнение за резултатите.Като TSH-R-Ab все още не са готови.

# 62
  • Мнения: 11
Здравейте, по повод достинекса мога да Ви препоръчвам да се пие вечер, след хранене. Аз също съм с една идея по-ниско кръвно и по никакъв начин не искам да Ви плаша, но за инфо - когато аз започнах достинекс 2 пъти седмично по половинка хапче - отрази ми се с ужасно сърцебиене, чак стигнах до кардиолог, но кардиологичен проблем нямаше. При намаляне на дозата нещата се оправиха. Просто имайте предвид че хапчето има разнообразни станички ефекти - при Вас е доста малка доза, но да го имате предвид, хубаво е да се консултира с ендокринолог всяко такова нещищо. Успех!

Много благодаря Denis ,за изчерпателния отговор.От както разбрах за проблемите ми спазвам нисковъглехидратен режим.Захарта е изцяло спряна,тестото и плодове само ябълки една две следобед.Аз не снимах и друга част от изследването си на Пикочната киселина.Референтните бяха до към 400 ,а моята беше близо 600.Сега е 170.Разбрах,че храната е от огромно значение.Витамин Д  беше заедно с хормоните много зле,сега този е след лечение с Вигантол по 5 капки сутрин.Вдигнал се е доста,но продължавам.Пих снощи 1/4 Достинекс,жива съм тази сутрин Joy Не е значи толкова страшен.Ще си пусна всички останали изследвания ,които ми препоръчвате.С една дума човек каквото си направи сам никой друг не може.Изоставих се много последните години.Благодаря отново .

# 63
  • Мнения: 200
Момичета ,някой приемал ли е този чай
https://fertilaid.bg/produkt/fertilitea/

# 64
  • София
  • Мнения: 35 996
Здравейте,пуснах както ме посъветвахте отново TSH,T3,T4 и TSH рецептори.Бихте ли ми дали мнение за
Скрит текст:
резултатите.Като TSH-R-Ab все още не са готови.
Здравей!
Изследванията показват Хиперфункция на ЩЖ. Консултирай се с лекар... защото ако нямаш неприятни симптоми, могат скоро да се появят - болки в тялото, нервност, напрежение, безпокойство, отслабване, проблем с пикочния мехур, сърцебиене, ускорен пулс, възможно е по-високо кръвно налягане, проблем със съня, суха кожа и коса и т.н. доста са неприятни... а и това състояние е опасно за теб. Само не се плаши.
Била ли си скоро болна?! Ковид 19 отключва такъв проблем?! Или да си била под голям стрес, много силен?!
Предполагам антителата ще са положителни, но не се притеснявай - може да е нещо моментно.
Ще чакам да споделиш какво е мнението на лекаря. Трябва да те види и на УЗ.

ПП. Попитай в темите за Базед/болест на Грейвс/Хиперфункция на ЩЖ... , какви протоколи прилагат ( не трябва да консумираш млечни, глутен... без йод и т.н.)

# 65
  • Мнения: 5
Миналата година загубих баща си и доста силно го изживях.В началото на тази година също имах стресова ситуация когато пусках документите за фонда.Буквално успяхме да ги подадем една седмица преди да навърша 43 години,което е условие за фонда.Ще изчакам да ми дойде МЦ и ще ходя на втори ден на преглед,да видим какво ще каже лекаря.Благодар ви за отговорите,ще споделям как вървят нещата.Надявам се да успеем за втори детенце,че нашия син много иска да става батко😊

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 2 401
Здравейте, правим опити за дете. Приемам дуфастон два пъти на ден( днес ми е 22ри ден, прием от 15ти ден). Има ли смисъл да пускам прогестерон на 24ти ден(тогава ще мога). Доказана О с тестове на 14-ти ден

# 67
  • София
  • Мнения: 35 996
Здравейте, правим опити за дете. Приемам дуфастон два пъти на ден( днес ми е 22ри ден, прием от 15ти ден). Има ли смисъл да пускам прогестерон на 24ти ден(тогава ще мога). Доказана О с тестове на 14-ти ден
Здравей!
Ако няма бременност, няма да може да се засекат пиковите нива + прогестина, ако има бременност, ще разбереш, какви са нивата и дали дозата прогестин е достатъчна.

# 68
  • Мнения: 2 627
Денис, може ли да препоръчаш форма на мио инозитол, мелатонин и филиева киселина и евентуално доза, за подобряване на качеството на яйцеклетките? Видях една добавка,  но е 180 лв, търся нещо по-достъпно

# 69
  • София
  • Мнения: 35 996
Денис, може ли да препоръчаш форма на мио инозитол, мелатонин и филиева киселина и евентуално доза, за подобряване на качеството на яйцеклетките? Видях една добавка,  но е 180 лв, търся нещо по-достъпно
Не следя какво се предлага в БГ и не мога да препоръчам продукти - всеки си избира и сам преценява ( за кач-вото и т.н.). Мога да помогна само на база предоставена информация  (от етикета), с мнение, дали продукта е хубав, като форма, но, за кач-во и честота - не!
Мио-инозитол е форма, изотоп на Инозитола.
Мелатонин - ако е за подпомагане на репр. функция дозата е 2,5 до 3,0 мг... лично аз не съм фен на високите дози Мелатонин... за по-висока доза е желателно да се консултирате с лекар.
ФК - трябва да е метилирана, доза 0,4мг или 400мкг. приема се поне 3 месеца (МЦ) преди и след зачеване... за по-високи дози - консултация с генетик.

ПП. Само да споделя нещо интересно с идеята да внимавате:
Преди повече от 15 год. много трудно се намираше на БГ пазара DHEA, ползваше се само от спортистите ( с него повишават нивата на тестостерона и респ. се трупа повече мускулна маса), та намерихме фирма вносител ( доста популярна в БГ, Biogame )  и на въпросите ни каква форма е техния продукт, защото на нас ни трябваше 7 KETO DHEA,  не можаха да ни отговорят. Не знаеха дори каква форма предлагат?! Та затова - Внимавайте!
Много марки купуват на едро, най-често от Китай и тук само пакетират - влизала съм в такава фабрика и дори съм виждала неща, които ме ужасиха - всичко беше по земята, в голяма мръсотия - както пудрите ( в отворени чували), така и празните капс.
А на въпросите дали се предлагат такива продукти и в нашите БГ аптеки - да, предлагат се... в БГ няма контрол на добавките и никой не следи кой откъде доставя и какво предлага ... всичко е само по документи Simple Smile
Извинявам се за отклонението, но при опити за зачеване трябва много да се внимава какво се приема.
Много често е по-добре без даден продукт, отколкото с него ( т.е. вместо да ви помогне, ще ви навреди)

Последна редакция: ср, 10 апр 2024, 07:49 от denis©

# 70
  • Мнения: 5
Здравейте,пуснах както ме посъветвахте отново TSH,T3,T4 и TSH рецептори.Бихте ли ми дали мнение за
Скрит текст:
резултатите.Като TSH-R-Ab все още не са готови.
Здравейте,излезнаха ми резултатите от TSH-R-Ab

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 40 832
Момичета, как се тълкува висок Естрадиол? Изследван е на 3ти ден. При граница 332 той е 799.

# 72
  • София
  • Мнения: 35 996
Скрит текст:
Здравейте,пуснах както ме посъветвахте отново TSH,T3,T4 и TSH рецептори.Бихте ли ми дали мнение за
Скрит текст:
резултатите.Като TSH-R-Ab все още не са готови.
Здравейте,излезнаха ми резултатите от TSH-R-Ab
Скрит текст:
Здравей!
Антителата са високи, добре е да се следят - те бързо се повишават, но бавно падат.
Изследванията показва, че има Хиперфункция на ЩЖ - автоимунно заболяване - Болест на Грейвс или Базед/Базедова болест.
Трябва да те види лекар ( Ендокринолог) на УЗ - за да се установи каква точно е причината - силен стрес, вирус...  е много честа причина, но заключението е редно да се направи от специалист, на база изследвания, УЗ, клинична картина и т.н.
Това заболяване има много неприятни симптоми - консултирай се с лекар и ако се налага, вземи превантивно мерки ( за ССС-ма, зрение, психика  и т.н.). Провери за дефицити на витамини и минерали - напр. желязо... то много бързо пада, защото по-силния метаболизъм го изчерпва... вит.Д , В12, ФК, Биотин, цинк, мед, селен... магнезий - почти всички важни елементи. Трябва да се храниш правилно, защото са провокирани катаболни процеси ( редуцира се теглото - това влияе зле на органите и системите, като цяло) - за да може да им противодействаш - повече протеин, антиоксиданти, витамини, минерали ... следи КЗ и Инсулин (ако си с ИР, може да се усложни?!)
И не се плаши, трябва да си спокойна.
Пожелавам ти да е нещо моментно и бързо да оздравееш.
Ще чакам да споделяш, какво се случва Peace ...вкл. и мнението на лекарите.


Момичета, как се тълкува висок Естрадиол? Изследван е на 3ти ден. При граница 332 той е 799.
Няма ли ЛХ и ФСХ?
Само Е2 не показва много?! - от лекар ли е назначен, каква е причината да се изследва само този хормон? 
Най-общо, може да показва - киста/-ти, една или повече от една, ЗФ ( също може да са повече от един) , ПКЯ с по-големи фоликули/кистички ...
Друга причина да е приеман някакъв медикамент с естроген?!
Посочвай и дименсията, моля.

Последна редакция: пт, 12 апр 2024, 07:59 от denis©

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 40 832
Да...

Последна редакция: пт, 12 апр 2024, 21:39 от mystic woman

# 74
  • София
  • Мнения: 35 996
Да, ето изследването...
Скрит текст:
ЛХ е нисък, ФСХ не е много висок, на база нивата на Е2 - според мен има киста/-и, които обаче не растат , възможно е и да търпят обратно развитие ... поне за момента това показват съотношенията на хормоните ... и е много вероятно, МЦ да е ановулаторен и/или да е по-дълъг от обикновено.
Ще чакам да споделиш какво се случва, моля.

# 75
  • Пловдив
  • Мнения: 40 832
Мерси, като ми сподели ще пиша...
АГ кисти не е видял, имаше оплакване от дълъг МЦ, не обилен обаче.

# 76
  • Мнения: 300
Здравей ,Денис.
Преди два месеца изследвах витамин Д беше доста висок и ти ме посъветва да пусна отново след известно време ,тогава имаше само 10 дни пауза до изследването ,но сега пък е доста нисък ,това нормално ли е?
Прикачвам стария пост и след него новото изследване.

# 77
  • Мнения: 134
Здравей, Денис Simple Smile това са моите изследвания на 3 ден от цикъл. Предният месец изследвах хормоните без пролактин и LH беше 7,7 и тогава ми беше казала да повторя резултата и да отида н преглед. За съжаление не успях да отида на лекар, защото детето ми се разболя и трябваше да се гледаме вкъщи. Сега повторих резултатите и моля за коментар. Този месец съм планирала вече посещение при лекар, дано всичко да е наред.

# 78
  • София
  • Мнения: 35 996
Здравей ,Денис.
Преди два месеца изследвах витамин Д беше доста висок и ти ме посъветва да пусна отново след известно време
Скрит текст:
,тогава имаше само 10 дни пауза до изследването ,но сега пък е доста нисък ,това нормално ли е?
Прикачвам стария пост и след него новото изследване.

Здравей!
Сега е доста нисък. Била ли си скоро болна?!  Възможно е, нивата да са се понижили от някакво възпаление, инфекция... + нереалните, първоначални нива поради по-късата пауза?! Защото, ако са били попълнени депата, малко вероятно, за два месеца, да се понижи толкова вит. Д,  при здрав човек?!
Тези нива налагат прием на вит. Д ... при опити и желание за бебе, трябва да се поддържат нива около 60ng/ml


Здравей, Денис Simple Smile това са моите изследвания на 3 ден от цикъл. Предният месец изследвах хормоните без
Скрит текст:
пролактин и LH беше 7,7 и тогава ми беше казала да повторя резултата и да отида н преглед. За съжаление не успях да отида на лекар, защото детето ми се разболя и трябваше да се гледаме вкъщи. Сега повторих резултатите и моля за коментар. Този месец съм планирала вече посещение при лекар, дано всичко да е наред.
Здравей!
ЛХ е висок и показва ПКЯ - проявена или не, вижда се на УЗ.... ако, все още, не се вижда на УЗ е в по-начален етап и по-лесно може да се коригира/ контролира.
Пролактинът е висок... не помня дали беше с Хипофункция на ЩЖ?!, но ако си - много вероятно това да е причина Пролактинът да се повишава. Друга причина - ИР, високи нива на някои андрогени...
Не се притеснявай - не е страшно, може да се контролира ... и не е пречка за зачеване.
Ще чакам да споделиш какво е мнението на лекаря, моля.

Последна редакция: нд, 14 апр 2024, 18:12 от denis©

# 79
  • Мнения: 300
Здравей, Денис.
Не съм боледувала скоро ,наистина е много странно ,че нивата са толкова ниски. Започнах да пия отново вигантол дано успея да повиша нивата до започването на стимулация....
Благодаря ти ,Денис❤️❤️❤️

# 80
  • Мнения: 2 627
Привет Денис, беше ми предложила мнение относно състава на добавки, които искам да вземам за подобряване качеството на яйцеклетките. От месец търся магнезий бисциглинат и намерих само този. Още търся мио инозитол, но взех магнезий и мелатонин. Отделно пия фолат (форма на фолиева киселина) витамин Д (С доказан дефицит съм, пия вигантол но не съм сигурна по колко капки трябвада вземам, пия го с една маслинка за мазнини) и витамин Ц.


# 81
  • Пловдив
  • Мнения: 40 832
Да, ето изследването...
Скрит текст:
Скрит текст:
ЛХ е нисък, ФСХ не е много висок, на база нивата на Е2 - според мен има киста/-и, които обаче не растат , възможно е и да търпят обратно развитие ... поне за момента това показват съотношенията на хормоните ... и е много вероятно, МЦ да е ановулаторен и/или да е по-дълъг от обикновено.
Скрит текст:
Ще чакам да споделиш какво се случва, моля.
да споделя...АГ-то смята, че няма проблем и стойностите не били чак толкова високи. Имало кисти, които се появяват и махат, ама нямало какво да се направи.
Та тъй.

# 82
  • София
  • Мнения: 35 996
Да, ето изследването...
Скрит текст:
Скрит текст:
ЛХ е нисък, ФСХ не е много висок, на база нивата на Е2 - според мен има киста/-и, които обаче не растат , възможно е и да търпят обратно развитие ... поне за момента това показват съотношенията на хормоните ... и е много вероятно, МЦ да е ановулаторен и/или да е по-дълъг от обикновено.
Скрит текст:
Ще чакам да споделиш какво се случва, моля.
да споделя...АГ-то смята, че няма проблем и стойностите не били чак толкова високи. Имало кисти, които се появяват и махат, ама нямало какво да се направи.
Та тъй.
Благодаря, че сподели Simple Smile
Дори и да не е помогнал много, поне те е успокоил Simple Smile
Гледа ли те на УЗ? Имаше ли киста/-и, размер? Че ми е интересно при тези стойности на Е2, каква е УЗ находка ... дебелина на МЛ?

# 83
  • Мнения: 28
Здравейте момичета. Жена съм на 28г. с детенце на 4г. От малка съм с проблемен цикъл, на 16г започнах да пия Jangee. Пих ги две години, след спирането им ми се появи голям фиброаденом на дясна гърда. Направиха ми операция, като хирургът твърдеше, че е от противозачатъчните. Забременях по естествен път, през бременността Не съм имала никакви проблеми (нямах високо кръвно, правено ми е обременяване с глюкоза, с плода също всичко беше на ред). От една година, дори малко повече имам всички екстри на ПМС и ПКЯ. Миналата седмица след ехография, гинеколожката постави диагноза ПКЯ, а вчера кръвните изследвания я потвърдиха. Абсолютно всички хормони са ми супер разбъркани. Силно увеличени мъжки хормони, както и леко завишен пролактин(малко над нормата). Имам направление за диабетолог, защото от лабораторията, както и гинеколожката имат съмнение за начална ИР. Имам доста излишни килограми, не са качени рязко, но все пак... Ориентирала съм се към диабетолог-ендокринолог. През последната година пусках изследвания за щитовидни хормони, които са много добри( 01.2023 TSH 1.40, 11.2023 TSH 1.20 FT4 18.35 FT3 5,47). Често пускам изследване за кръвна захар, като последно Глюкоза на гладно беше 4.70mmol/l. В момента чакам резултатите от TAT и MAT. Питането ми е, дали противозачатъчните са единственото решение в случая. Гинеколожката твърди, че едва ли не няма друг избор. Живея в Германия, ако има значение.
Добавям: съотношение LH/FSH +2.59 при >2 патология.

Последна редакция: вт, 16 апр 2024, 07:53 от Mnmn.

# 84
  • Пловдив
  • Мнения: 40 832
Денис, благодаря, но става дума за приятелка...не разбрах за останалите подробности.

# 85
  • Мнения: 806
Здравейте,
Изследвах следните хормони, които бях изследвала и преди 2 години. По принцип съм с поликистоза, но с хомеопатия уж нямаше кисти по яйчниците, но не съм ги гледала скоро. Също така от няколко месеца пия Мио д хиро инозитол заради ИР. На какво се дължи такава голяма разлика нагоре в Инхибин- Б?  И двата пъти са изследвани на 3-5 ден от цикъла. Кратък ми е, а откакто пия медикаменти за ИР съвсем. Какво бихте препоръчали да изследвам още?

от 2022


Благодаря!

# 86
  • София
  • Мнения: 44
Здравейте, може да е глупав въпрос, но какво означава 3 ден от МЦ - 3 ден след края на МЦ ли? А какво означава чист ден - всеки ден, в който няма менструация?

# 87
  • Мнения: 1 358
3 ден от началото на месечния цикъл (кървене), когато ви дойде цикъла е ден 1. А чист ден е ден без кървене.

# 88
  • София
  • Мнения: 35 996
Здравейте,
Изследвах следните хормони, които бях изследвала и преди 2 години. По принцип съм с поликистоза, но с
Скрит текст:
хомеопатия уж нямаше кисти по яйчниците, но не съм ги гледала скоро. Също така от няколко месеца пия Мио д хиро инозитол заради ИР. На какво се дължи такава голяма разлика нагоре в Инхибин- Б?  И двата пъти са изследвани на 3-5 ден от цикъла. Кратък ми е, а откакто пия медикаменти за ИР съвсем. Какво бихте препоръчали да изследвам още?

от 2022


Благодаря!
Здравей!
АМХ и Инхибин В се изследват точно на 3 ден от МЦ. При последното изследване е възможно да е имало и ЗФ.
Най-правилно е тези два хормона, когато се изследват, това да се комбинира с УЗ преглед с преброяване на АФ... тогава се вижда и състоянието на яйчниците и дали няма "нещо", което да компрометира изследванията.
Това са хормони и е нормално малко да варират, а и се повлияват добре от добавки, попълване на дефицити и т.н.
Напр. при едно по-тежко и/или продължително боледуване, могат да се изчерпят нивата на на някои вит. и минерали, напр. В12, Желязо, Вит. А, Е, В-тата, вит. Д, цинк и селен... и респ. това да се отрази негативно на АМХ и Инхибин В ... след оздравяване, ако тези дефицити се попълнят след време - от храна, добавки и т.н. - това може да повлияе положително тези два хормона.

# 89
  • Мнения: 28
Налага се да започна прием на противозачатъчни. Тази сутрин ме зацапва, но всеки път, преди истинското кървене имам два дена кафяво зацапване. Кога реално започва цикълът, нямам идея. Трябва ли, днес да изпия първото хапче или да изчакам обилното кръвотечение? Също и пия антибиотик в момента.

# 90
  • София
  • Мнения: 35 996
Налага се да започна прием на противозачатъчни. Тази сутрин ме зацапва, но всеки път, преди истинското кървене имам два дена кафяво зацапване. Кога реално започва цикълът, нямам идея. Трябва ли, днес да изпия първото хапче или да изчакам обилното кръвотечение? Също и пия антибиотик в момента.
По-добре изчакай същинска М., за да не объркаш още повече хормоните... възможно е това да е някакво извънменструално кървене?!
Когато се започва ОК трябва да е винаги на 1-ви ден от МЦ... а това е 1-ви ден  от М. ( същинска).

# 91
  • Мнения: 80
Денис ,здравей в Понеделник имах предполагаема овулация след стимулация с Фемара , днес си пуснах Прогестерон , дали е добре  и дали е имало овулация?

# 92
  • Мнения: 201
Здравей Денис,

Може ли да коментираш тези резултати? Имам доста високи LH и FSH, но аз съм си с ПКЯ. Гледам да се храня с повече протеин и по-малко въглехидрати и приемам инозитол. Също приемах Вит Д, мисля скоро да го изследвам, а Б12 ми беше добре последния път, но ще повторя и него. Как ти се струва яйчниковия резерв предвид възрастта ми? Дали имам шанс за бебе? Също видях и високите естроген и пролактин, но за пролактина мисля да го повторя в чист ден, тъй като не съм спазила условието за почивка преди тестването му. Не знам също какви са оптималните нива на Dhea-S и Андростендион? Тъй като ми се появиха по няколко косъма по брадичката и мисля, че имам някакъв проблем, никога преди това не съм имала. Благодаря ти предварително за отделеното време 🙂

# 93
  • Мнения: 36
Здравейте, тъй като този месец гинеколога ми изписа да пия допълнително към Сайкъл Баланса и Фертил Баланс, но не ми повлия добре. За първи път ми се случва това нещо - на 5-ти април ми дойде менструалния цикъл и 5 дена си ми течеше нормално, но след това до вчера през деня ме зацапваше по розово беше. От вечерта взе да ми тече кръв и днес също. Днес можеше да отида на преглед и се оказа предозиране с тези прахчета и задържан фоликул. Изписа ми Дуфастон -3×1, за да спряло кървенето. Според вас ще ми помогне ли? След прегледа продължавам да съм притеснена.

# 94
  • София
  • Мнения: 35 996
Денис ,здравей в Понеделник имах предполагаема овулация след стимулация с Фемара , днес си пуснах
Скрит текст:
Прогестерон , дали е добре  и дали е имало овулация?  
Здравей!
Прогестеронът е добре, показва че е имало О. ( днес трябва да е 4-ти ден след О.)
Дано да е станало Peace


Здравей Денис,
Може ли да коментираш
Скрит текст:
тези резултати? Имам доста високи LH и FSH, но аз съм си с ПКЯ. Гледам да се храня с повече протеин и по-малко въглехидрати и приемам инозитол. Също приемах Вит Д, мисля скоро да го изследвам, а Б12 ми беше добре последния път, но ще повторя и него. Как ти се струва яйчниковия резерв предвид възрастта ми? Дали имам шанс за бебе? Също видях и високите естроген и пролактин, но за пролактина мисля да го повторя в чист ден, тъй като не съм спазила условието за почивка преди тестването му. Не знам също какви са оптималните нива на Dhea-S и Андростендион? Тъй като ми се появиха по няколко косъма по брадичката и мисля, че имам някакъв проблем, никога преди това не съм имала. Благодаря ти предварително за отделеното време 🙂
Здравей!
ЛХ, ФСХ и Е2 са високи, предполагам от ПКЯ.
Пролактинът е малко висок... възможно е причината да е в ЩЖ, ако си с Хипофункция на ЩЖ, напр.
ЯР е добре - има шанс.
Андрогените са добре, не виждам проблем.


Здравейте, тъй като този месец гинеколога ми изписа да пия допълнително към Сайкъл Баланса и Фертил
Скрит текст:
Баланс, но не ми повлия добре. За първи път ми се случва това нещо - на 5-ти април ми дойде менструалния цикъл и 5 дена си ми течеше нормално, но след това до вчера през деня ме зацапваше по розово беше. От вечерта взе да ми тече кръв и днес също. Днес можеше да отида на преглед и се оказа предозиране с тези прахчета и задържан фоликул. Изписа ми Дуфастон -3×1, за да спряло кървенето. Според вас ще ми помогне ли? След прегледа продължавам да съм притеснена.
Здравей!
Според мен, не това е причината - просто е някакво съвпадение.
Сайкъл Баланс е Инозитол и ФК
Фертил Баланс -  1 саше се съдържа:
Инозитол 2000 mg, Магнезий 200 mg, L-карнитин 200 mg, Витамин С 220 mg, Витамин Е 24 mg α-TE, Коензим Q10 30 mg, Витамин В6 4 mg Фолиева киселина 600 µg, Биотин 300 µg, Хром 100 µg, Йод 150 µg, Селен 50 µg, Витамин D 20 µg, Витамин В12, 10 µg

Ако си приемала и двата продукта, няма да ти навреди.. дозите са ниски, формите са с ниска бионаличност... увеличила си само ФК и Инозитола... от по-високите дози Инозитол (над 4 грама/дн.) ефект има и върху психиката ( дава тонус, енергия, намалява напрежението, дава настроение и по-хубави мисли... топи мазнини и т.н.). ФК не е проблем.
Дозата Инозитол за подпомагане на репр. функция е 2х2000мг ... че не разбрах по колко сашета на ден си приемала?!
Да, Дуфастонът е добър вариант при ЗФ.

Последна редакция: пт, 19 апр 2024, 21:19 от denis©

# 95
  • Мнения: 253
Здравейте, Денис и момичета,

На 39г. съм с намаляващ резерв. Втори месец правим изследване на хормони на 2-ри/3-ти ден с цел стартиране на инвитро. Всички хормони обаче са разбъркани - висок Прогестерон, Естрадиол, Лх и Фсх. Лекарят ми препоръча хормонално заместваща терапия за 1 месец (Фемостон). Сега чета в няколко лаборатории, че полови хормони се пускат на гладно, преди кафе, цигари и прием на хормонални препарати. Аз приемам еутирокс сутрин рано, преди изследванията съм пила и кафе.
Възможно ли е тези фактори да рефлектират на резултатите?
Най-вече ме притеснява толкова завишения Прогестерон във фоликулярна фаза.
Благодаря предварително! Heart

Изследванията от миналия месец:
Скрит текст:

Доколкото разбрах, Прогестерона се преобразува в друга единица ng/ml и трябва да е до 1 за старт на инвитро, а моят преобразуван е около 1,5. Този месец всички резултати са още по-високи за съжаление.

# 96
  • Мнения: 106
Скрит текст:
Здравейте, Денис и момичета,

На 39г. съм с намаляващ резерв. Втори месец правим изследване на хормони на 2-ри/3-ти ден с цел стартиране на инвитро. Всички хормони обаче са разбъркани - висок Прогестерон, Естрадиол, Лх и Фсх. Лекарят ми препоръча хормонално заместваща терапия за 1 месец (Фемостон). Сега чета в няколко лаборатории, че полови хормони се пускат на гладно, преди кафе, цигари и прием на хормонални препарати. Аз приемам еутирокс сутрин рано, преди изследванията съм пила и кафе.
Възможно ли е тези фактори да рефлектират на резултатите?
Най-вече ме притеснява толкова завишения Прогестерон във фоликулярна фаза.
Благодаря предварително! Heart

Изследванията от миналия месец:
Скрит текст:

Доколкото разбрах, Прогестерона се преобразува в друга единица ng/ml и трябва да е до 1 за старт на инвитро, а моят преобразуван е около 1,5. Този месец всички резултати са още по-високи за съжаление.
Прогестерона със сигурност няма общо с кафе, иначе всички щяхме да пием много кафе след О.
За другите не съм компетентнаа да отговоря. Simple Smile

# 97
  • Мнения: 8
Привет, denis Simple Smile
Би ли коментирала резултатите ми до тук, пуснати са на 3ти ден, на 30 години съм. Имам нормален редовен цикъл. От 4 месеца правим опити за бебе. TSH-то са ми го пуснали в пакет, планирам да го пусна отделно с всички хормони на щитовидната  на чист ден заедно с витамин D, B12 и B9 в понеделник, когато ще са минали 10 дни от последния прием на витамини. От 3 месеца приемам витамини заради една алергия, която получих на окото. Взимала съм:
1.  Б-комплекс на Doppel Herz: https://www.doppelherz.bg/produkti/dopelkhercr-aktiv-b-kompleks-depo
2. Витамин Е: https://naturalfactors.bg/produkti/172-vitamin-e-100-mg-200-iu-d … fa-tokoferol.html
3. Омега 3, в който има и витамин D: https://naturalfactors.bg/195-100-diva-somga-ot-alyaska-maslo-1300-mg.html
Ако сметнеш, че коментара за добавките не е за тук, ще го премахна.

Последна редакция: ср, 24 апр 2024, 13:48 от ssstefanova

# 98
  • Мнения: 1 358
vanesa_georg , всички изследвания ги пускам на гладно, без да съм пила кафе. Пише го и в сайтовете на лабораториите. Казаха ми, че мога да пия само вода, но и това не правя. Единствено кръвен тест за бременност пускам след като съм яла и пила кафе.

# 99
  • Мнения: 474
Денис, отново моля за съвет..
На 41 г съм и този месец, избълвах страшно лоши нива на хормоните (3ти ден от МЦ),(ФСХ- 50.7, ЛХ: 20) а само преди 2 месеца, бяха в норми (в горна граница). Сега би трябвало да съм в менопауза според тях...
С точен и редовен(28) дни МЦ и ИЯР (АМХ- 0.07, последно измерен),
засекох и с лентички овулация (евентуално е била фалшива). ТСХ: също е 2.56 не е оптимално, а пия по-висока доза в момента.
За съжаление нямам възможност за инвитро и много исках да си дам шанс по естествен начин, но като гледам вече няма такъв Sad
Пия и добавки няколко, вкл Витекс (от миналия месец).
Преди 2 месеца, гинеколога видя спукан фоликул, а тогава мисля, че имах висок естрадиол на 3ти ден (325) >
Имаш ли представа с тези показатели, какво да очаквам още? Има ли смисъл всеки месец да пускам пак хормони или вече да си чакам и менопаузата...
 Благодаря предварително Heart Decoration

# 100
  • София
  • Мнения: 35 996
Здравейте, Денис и момичета,
На 39г. съм с намаляващ резерв. Втори месец правим изследване на хормони на 2-ри/3-ти ден с цел стартиране
Скрит текст:
на инвитро. Всички хормони обаче са разбъркани - висок Прогестерон, Естрадиол, Лх и Фсх. Лекарят ми препоръча хормонално заместваща терапия за 1 месец (Фемостон). Сега чета в няколко лаборатории, че полови хормони се пускат на гладно, преди кафе, цигари и прием на хормонални препарати. Аз приемам еутирокс сутрин рано, преди изследванията съм пила и кафе.
Възможно ли е тези фактори да рефлектират на резултатите?
Най-вече ме притеснява толкова завишения Прогестерон във фоликулярна фаза.
Благодаря предварително! Heart

Изследванията от миналия месец:
Скрит текст:

Доколкото разбрах, Прогестерона се преобразува в друга единица ng/ml и трябва да е до 1 за старт на инвитро, а моят преобразуван е около 1,5. Този месец всички резултати са още по-високи за съжаление.
Здравей!
На 1 стр. на темата е посочено, при какви условия се правят тези изследвания - просто поглеждайте там, когато предстоят такива. Simple Smile
ЛХ, ФСХ и Е2 са високи - показват проблем с ЯР.
Прогестеронът е висок - възможно е да си с по-високи нива на 17ОН Прогестерон... и ако е така, трябва да изследваш всички андрогени и да консултираш с Ендокринолог.
Друга причина - да има киста, лутеинова... трябва да те видят на УЗ


Привет, denis Simple Smile
Би ли коментирала резултатите ми до тук, пуснати са на 3ти ден, на 30 години съм. Имам нормален редовен цикъл.
Скрит текст:
От 4 месеца правим опити за бебе. TSH-то са ми го пуснали в пакет, планирам да го пусна отделно с всички хормони на щитовидната  на чист ден заедно с витамин D, B12 и B9 в понеделник, когато ще са минали 10 дни от последния прием на витамини. От 3 месеца приемам витамини заради една алергия, която получих на окото. Взимала съм:
1.  Б-комплекс на Doppel Herz: https://www.doppelherz.bg/produkti/dopelkhercr-aktiv-b-kompleks-depo
2. Витамин Е: https://naturalfactors.bg/produkti/172-vitamin-e-100-mg-200-iu-d … fa-tokoferol.html
3. Омега 3, в който има и витамин D: https://naturalfactors.bg/195-100-diva-somga-ot-alyaska-maslo-1300-mg.html
Ако сметнеш, че коментара за добавките не е за тук, ще го премахна.
Здравей!
ТСХ е висок, показва че си с Хипофункция, но е редно да се тълкува заедно с Т3 и Т4 ( на чист ден) .
Идеални граници за ТСХ, при опити и желание за бебе са от 0.5 до 1.0.
Пролактинът е висок, най-вероятно от Хипофункцията на ЩЖ... високият Пролактин потиска синтеза на Прогестерон, който е важен за нормалното развитие на бременността. Не е пречка за зачеване, но е пречка за износване.
ЛХ и ФСХ са високи за възрастта ти, дано да е инцидент ... иначе показват проблем с ЯР.
АМХ е нисък за възрастта ти, дано Инхибин В да е по-висок.
АМХ се влияе от много неща, може да варира.
Андростендион и 17ОН Прогестерон са високи... трябва да се консултираш с Ендокринолог. Направи тест за ИР, провери за дефицити на витамини и минерали... ако има ги попълни, защото това влияе добре на АМХ.
За добавките - горе - долу, стават.
В маслото от дива сьомга, дозата вит.Д е никаква, просто символична.


Денис, отново моля за съвет..
Скрит текст:
На 41 г съм и този месец, избълвах страшно лоши нива на хормоните (3ти ден от МЦ),(ФСХ- 50.7, ЛХ: 20) а само преди 2 месеца, бяха в норми (в горна граница). Сега би трябвало да съм в менопауза според тях...
С точен и редовен(28) дни МЦ и ИЯР (АМХ- 0.07, последно измерен),
засекох и с лентички овулация (евентуално е била фалшива). ТСХ: също е 2.56 не е оптимално, а пия по-висока доза в момента.
За съжаление нямам възможност за инвитро и много исках да си дам шанс по естествен начин, но като гледам вече няма такъв Sad
Пия и добавки няколко, вкл Витекс (от миналия месец).
Преди 2 месеца, гинеколога видя спукан фоликул, а тогава мисля, че имах висок естрадиол на 3ти ден (325) >
Имаш ли представа с тези показатели, какво да очаквам още? Има ли смисъл всеки месец да пускам пак хормони или вече да си чакам и менопаузата...
 Благодаря предварително Heart Decoration
Доста са високи. Показват, че си към края на пременопаузата... но "края", е доста разтегливо понятие.
Изследванията, най-общо, показват какво е моментното състояние. Ти си го знаеш, така че може и да не правиш изследвания, не и всеки месец/МЦ, защото това само ще те травмира още повече.
Зачеването си е чудо - случва се и при безнадеждни случаи.
След като няма възможност за инвитро, отпусни се, не го мисли много, повече секс във фертилните дни и дано чудото да стане.

Последна редакция: ср, 24 апр 2024, 18:30 от denis©

# 101
  • Мнения: 253
Здравейте, Денис и момичета,
На 39г. съм с намаляващ резерв. Втори месец правим изследване на хормони на 2-ри/3-ти ден с цел стартиране
Скрит текст:
на инвитро. Всички хормони обаче са разбъркани - висок Прогестерон, Естрадиол, Лх и Фсх. Лекарят ми препоръча хормонално заместваща терапия за 1 месец (Фемостон). Сега чета в няколко лаборатории, че полови хормони се пускат на гладно, преди кафе, цигари и прием на хормонални препарати. Аз приемам еутирокс сутрин рано, преди изследванията съм пила и кафе.
Възможно ли е тези фактори да рефлектират на резултатите?
Най-вече ме притеснява толкова завишения Прогестерон във фоликулярна фаза.
Благодаря предварително! Heart

Изследванията от миналия месец:
Скрит текст:

Доколкото разбрах, Прогестерона се преобразува в друга единица ng/ml и трябва да е до 1 за старт на инвитро, а моят преобразуван е около 1,5. Този месец всички резултати са още по-високи за съжаление.
Здравей!
На 1 стр. на темата е посочено, при какви условия се правят тези изследвания - просто поглеждайте там, когато предстоят такива. Simple Smile
ЛХ, ФСХ и Е2 са високи - показват проблем с ЯР.
Прогестеронът е висок - възможно е да си с по-високи нива на 17ОН Прогестерон... и ако е така, трябва да изследваш всички андрогени и да консултираш с Ендокринолог.
Друга причина - да има киста, лутеинова... трябва да те видят на УЗ
Благодаря ти много, Денис Heart
Исках само да дам обратна връзка, защото си права, а и ако има друго момиче в същата ситуация, да знае възможната причина - гледаха ме на УЗ и имаше неабсорбирано жълто тяло от овулацията миналия месец. Доколкото се запознах - много вероятно от него да са се объркали хормоните, надявам се Фемостона да повлияе положително. Иначе резервът действително е намаляващ (Амх ми е 0.73), но правя прилична бройка фоликули за възрастта ми - напр. миналия месец 11 и обикновено около тази бройка. Отново благодаря за отделеното внимание!

# 102
  • Мнения: 474

Доста са високи. Показват, че си към края на пременопаузата... но "края", е доста разтегливо понятие.
Изследванията, най-общо, показват какво е моментното състояние. Ти си го знаеш, така че може и да не правиш изследвания, не и всеки месец/МЦ, защото това само ще те травмира още повече.
Зачеването си е чудо - случва се и при безнадеждни случаи.
След като няма възможност за инвитро, отпусни се, не го мисли много, повече секс във фертилните дни и дано чудото да стане.
[/quote]
Много благодаря за съветите! РАзбирам, че показва моментното състояние и затова искам да реагирам и да не чакам да дойде. Това, което страшно ме озадачи, как така за 2 месеца ФСХ се покачва буквално от 8 до 50. Дали е възможно да има друг фактор, който да повлияе на толкова бърза промяна?
Какво да наблюдавам и да пусна ли на 21 ви ден и прогестерон?

# 103
  • Мнения: 1 058
Моля за коментар на тези изследвания. Правени са на 3 ден от цикъла. На 32 г. съм. Опитвам за дете от 2 години. При предишното изследване витамин Д беше 15, след 3 месеца прием на Вигантол по 8 капки на ден и пауза преди новото изследване, резултатът все пак е малко по-добър. Вимин Б12 беше 242. За него приемам добавка на Natural factors 1000mcg на ден. Желязото беше 14, а сега е паднало. На какво може да се дължи? АМХ и Инхибин Б за пръв път изследвам. Също така, приемам магнезий по 500мг на ден и масло от вечерна иглика по 4 капсули на ден от първия ден на цикъла до предполагаемия ден на овулацията. Като е установено от лекар, че не всеки месец имам овулация.

# 104
  • София
  • Мнения: 35 996
Скрит текст:
Здравейте, Денис и момичета,
На 39г. съм с намаляващ резерв. Втори месец правим изследване на хормони на 2-ри/3-ти ден с цел стартиране
Скрит текст:
на инвитро. Всички хормони обаче са разбъркани - висок Прогестерон, Естрадиол, Лх и Фсх. Лекарят ми препоръча хормонално заместваща терапия за 1 месец (Фемостон). Сега чета в няколко лаборатории, че полови хормони се пускат на гладно, преди кафе, цигари и прием на хормонални препарати. Аз приемам еутирокс сутрин рано, преди изследванията съм пила и кафе.
Възможно ли е тези фактори да рефлектират на резултатите?
Най-вече ме притеснява толкова завишения Прогестерон във фоликулярна фаза.
Благодаря предварително! Heart

Изследванията от миналия месец:
Скрит текст:

Доколкото разбрах, Прогестерона се преобразува в друга единица ng/ml и трябва да е до 1 за старт на инвитро, а моят преобразуван е около 1,5. Този месец всички резултати са още по-високи за съжаление.
Здравей!
На 1 стр. на темата е посочено, при какви условия се правят тези изследвания - просто поглеждайте там, когато предстоят такива. Simple Smile
ЛХ, ФСХ и Е2 са високи - показват проблем с ЯР.
Прогестеронът е висок - възможно е да си с по-високи нива на 17ОН Прогестерон... и ако е така, трябва да изследваш всички андрогени и да консултираш с Ендокринолог.
Друга причина - да има киста, лутеинова... трябва да те видят на УЗ
Благодаря ти много, Денис Heart
Исках само да дам обратна връзка, защото си права, а и ако има друго момиче в същата ситуация, да знае възможната причина - гледаха ме на УЗ и имаше неабсорбирано жълто тяло от овулацията миналия месец. Доколкото се запознах - много вероятно от него да са се объркали хормоните, надявам се Фемостона да повлияе положително. Иначе резервът действително е намаляващ (Амх ми е 0.73), но правя прилична бройка фоликули за възрастта ми - напр. миналия месец 11 и обикновено около тази бройка. Отново благодаря за отделеното внимание!
Благодаря за обратната връзка.
Тази причина е по-добрият вариант и предполагам Фемостон ще помогне.


Много благодаря за
Скрит текст:
съветите! РАзбирам, че показва моментното състояние и затова искам да реагирам и да не чакам да дойде. Това, което страшно ме озадачи, как така за 2 месеца ФСХ се покачва буквално от 8 до 50. Дали е възможно да има друг фактор, който да повлияе на толкова бърза промяна?
Какво да наблюдавам и да пусна ли на 21 ви ден и прогестерон?
За ФСХ - малко вероятно причината да е само в ЯР. Дано да е нещо моментно.
Прогестерон се изследва точно на 7-ми ден, след доказана О. ( поне с Тестове за О, и измерване на БТ)
Ако няма О., няма смисъл да се изследва Прогестерон.


Моля за коментар на тези изследвания. Правени са на 3 ден от цикъла. На 32 г. съм. Опитвам за дете от 2 години.
Скрит текст:
При предишното изследване витамин Д беше 15, след 3 месеца прием на Вигантол по 8 капки на ден и пауза преди новото изследване, резултатът все пак е малко по-добър. Вимин Б12 беше 242. За него приемам добавка на Natural factors 1000mcg на ден. Желязото беше 14, а сега е паднало. На какво може да се дължи? АМХ и Инхибин Б за пръв път изследвам. Също така, приемам магнезий по 500мг на ден и масло от вечерна иглика по 4 капсули на ден от първия ден на цикъла до предполагаемия ден на овулацията. Като е установено от лекар, че не всеки месец имам овулация.

За вит. Д - 8 капки са 4000IU и това е ниска доза, за попълване на сериозен дефицит. Не е проблем че е била ниска, защото така или иначе тялото си е дърпало кол-вото вит. Д което му е било нужно. При опити и желание за бебе, е желателно да се поддържат нива около 60 ng/ml... защото, ако този МЦ стане зачеване, трябва да има достатъчно кол-во, както за майката, така и за плода/бебето. Или, може да увеличиш дозата, на 7-8 000IU/дн. за поне 2 месеца прием + 20 дни почивка => контрола.
В12 е нисък - трябва да е на горна граница. Увеличи дозата на 2000мкг/дн. Следи нивата на ФК и Хомоцистеин.
Магнезият е нисък, а дозата е дори висока - дай да видя какво приемаш, моля.
МВИ се приема от М до М ( или постоянно) ... защото е с ползи и за ЛФ, синтеза на прогестерон, имплантацията и т.н.
За желязото - само то, не е показателно. Пусни целият т.н. Железен панел.
АМХ е нисък, но Инхибин В е добре, което показва, че ако попълниш всички дефицити, много вероятно и АМХ да се повиши.
О. в домашни условия може да следиш с Тестове за О. + Измерване на БТ ( има теми за тях)

Последна редакция: пт, 26 апр 2024, 14:38 от denis©

# 105
  • Мнения: 101
Здравей, Denis! Би ли ми помогнала с някаква насока за резултатите ми от днес - 3ти ден менструация, жена на 30г. АГ не е видял кисти, както и нищо при УЗ. Не ми се струват добре изследванията, но за първи път пускам, а имам време до следващия ми преглед,когато ще мога да се консултирам с лекаря. Благодаря предварително!

# 106
  • Мнения: 113
Знам, че групата е за изследвания на хормони, но съм сигурна, че тук бих получила отговори...
С тежък мъжки фактор и предстоящо инвитро. Резултат от цветна снимка, като съм чак следващият месец при репродуктивния.
От написаното в заключението, според вас това означава ли, че няма тръба от дясно?

# 107
  • София
  • Мнения: 35 996
Здравей, Denis! Би ли ми помогнала с някаква насока за резултатите ми от днес - 3ти ден менструация, жена на 30г.
Скрит текст:
АГ не е видял кисти, както и нищо при УЗ. Не ми се струват добре изследванията, но за първи път пускам, а имам време до следващия ми преглед,когато ще мога да се консултирам с лекаря. Благодаря предварително!
Здравей!
А има ли вероятност да е бременност, въпреки М.?
Ако няма бременност - интерпретацията е:
ЛХ е висок и показва ПКЯ - проявена или не, вижда се на УЗ.
17ОН Прогестерон е доста висок... много вероятно да е от някаква киста /лутеинова/ киста на ЖТ напр.... и лекаря да не я е видял?!
Според мен, потърси второ мнение - да те види и друг лекар на УЗ.
Струва ми се, че нивата са доста високи за да е от НбЖ?! Трябва да се консултираш и с Ендокринолог, защото имаш високи нива на андрогените, като цяло.
ТСХ е висок,  показва Хипофункция на ЩЖ, но е редно да се повтори заедно с Т3 и Т4 на чист ден.
Пролактинът е висок, най-вероятно от ЩЖ.
Вит. Д и В12 са много ниски, трябва да ги приемаш като добавки.
Провери т.н. Железен панел, ФК... цинк, мед и селен. Направи тест за ИР.
Ще чакам да споделиш какъв е проблема, моля.

# 108
  • Мнения: 101
Благодаря за изчерпателния отговор,  Denis. Не е бременност/за съжаление/,тъй като имах голямо закъснение на цикъла и след УЗ докторът не можа да каже със сигурност защо не идва. Имах отрицателни уринарни тестове за бременност, на УЗ не се видя нищо, а бях след повече от 10 дни закъснение и допълнително към това АГ ми изписа Дуфастон,че да ми дойде и да мога да пусна изследванията. Вече съм записала час за ендокринолог,ще пиша като мине. Още веднъж благодаря!

# 109
  • Мнения: 1 058

Моля за коментар на тези изследвания. Правени са на 3 ден от цикъла. На 32 г. съм. Опитвам за дете от 2 години.
Скрит текст:
При предишното изследване витамин Д беше 15, след 3 месеца прием на Вигантол по 8 капки на ден и пауза преди новото изследване, резултатът все пак е малко по-добър. Вимин Б12 беше 242. За него приемам добавка на Natural factors 1000mcg на ден. Желязото беше 14, а сега е паднало. На какво може да се дължи? АМХ и Инхибин Б за пръв път изследвам. Също така, приемам магнезий по 500мг на ден и масло от вечерна иглика по 4 капсули на ден от първия ден на цикъла до предполагаемия ден на овулацията. Като е установено от лекар, че не всеки месец имам овулация.

За вит. Д - 8 капки са 4000IU и това е ниска доза, за попълване на сериозен дефицит. Не е проблем че е била ниска, защото така или иначе тялото си е дърпало кол-вото вит. Д което му е било нужно. При опити и желание за бебе, е желателно да се поддържат нива около 60 ng/ml... защото, ако този МЦ стане зачеване, трябва да има достатъчно кол-во, както за майката, така и за плода/бебето. Или, може да увеличиш дозата, на 7-8 000IU/дн. за поне 2 месеца прием + 20 дни почивка => контрола.
В12 е нисък - трябва да е на горна граница. Увеличи дозата на 2000мкг/дн. Следи нивата на ФК и Хомоцистеин.
Магнезият е нисък, а дозата е дори висока - дай да видя какво приемаш, моля.
МВИ се приема от М до М ( или постоянно) ... защото е с ползи и за ЛФ, синтеза на прогестерон, имплантацията и т.н.
За желязото - само то, не е показателно. Пусни целият т.н. Железен панел.
АМХ е нисък, но Инхибин В е добре, което показва, че ако попълниш всички дефицити, много вероятно и АМХ да се повиши.
О. в домашни условия може да следиш с Тестове за О. + Измерване на БТ ( има теми за тях)
Благодаря!
Магнезият ми е Магнерот. При предното изследване и той беше под долната граница, сега поне се е вдигнал. Фолиева киселина имам 21.3 nmol/l при граници 6-39. Добре ли е? Вечерната иглика по 2 капсули на ден ли трябва да е, ако я пия постоянно?

# 110
  • София
  • Мнения: 35 996
Скрит текст:

Моля за коментар на тези изследвания. Правени са на 3 ден от цикъла. На 32 г. съм. Опитвам за дете от 2 години.
Скрит текст:
При предишното изследване витамин Д беше 15, след 3 месеца прием на Вигантол по 8 капки на ден и пауза преди новото изследване, резултатът все пак е малко по-добър. Вимин Б12 беше 242. За него приемам добавка на Natural factors 1000mcg на ден. Желязото беше 14, а сега е паднало. На какво може да се дължи? АМХ и Инхибин Б за пръв път изследвам. Също така, приемам магнезий по 500мг на ден и масло от вечерна иглика по 4 капсули на ден от първия ден на цикъла до предполагаемия ден на овулацията. Като е установено от лекар, че не всеки месец имам овулация.

За вит. Д - 8 капки са 4000IU и това е ниска доза, за попълване на сериозен дефицит. Не е проблем че е била ниска, защото така или иначе тялото си е дърпало кол-вото вит. Д което му е било нужно. При опити и желание за бебе, е желателно да се поддържат нива около 60 ng/ml... защото, ако този МЦ стане зачеване, трябва да има достатъчно кол-во, както за майката, така и за плода/бебето. Или, може да увеличиш дозата, на 7-8 000IU/дн. за поне 2 месеца прием + 20 дни почивка => контрола.
В12 е нисък - трябва да е на горна граница. Увеличи дозата на 2000мкг/дн. Следи нивата на ФК и Хомоцистеин.
Магнезият е нисък, а дозата е дори висока - дай да видя какво приемаш, моля.
МВИ се приема от М до М ( или постоянно) ... защото е с ползи и за ЛФ, синтеза на прогестерон, имплантацията и т.н.
За желязото - само то, не е показателно. Пусни целият т.н. Железен панел.
АМХ е нисък, но Инхибин В е добре, което показва, че ако попълниш всички дефицити, много вероятно и АМХ да се повиши.
О. в домашни условия може да следиш с Тестове за О. + Измерване на БТ ( има теми за тях)
Благодаря!
Магнезият ми е Магнерот. При предното изследване и той беше под долната граница, сега поне се е вдигнал. Фолиева киселина имам 21.3 nmol/l при граници 6-39. Добре ли е? Вечерната иглика по 2 капсули на ден ли трябва да е, ако я пия постоянно?
Магнерот е хубав продукт, но в 1 табл. има само 32,8 мг Магнезий... или за да получиш 328мг Мг. трябва да приемаш по 10 табл.
За МВИ - дозата е 2500-2600мг/дн.... или ако е по 500мг трябва да приемаш по 5 капс./дн., ако е по 1300мг по 2 капс. дневно и т.н., че има и 1000 мг (тогава приемаш по 2-3-2-3-2-3... на ден, или редуваш)
ПП.
Една табл. 500мг. съдържа: Магнезий + Оротова киселина ( тя е с много и различни ползи - за ССС, при бременност и т.н.) + други елементи/вещества (които са необходими за създаване на тази табл. )
или 500 мг табл. = 33мг Магнезий + 350-400 Оротова киселина (предполагам)+ други елементи

# 111
  • Мнения: 28
denis Имам въпрос свързан с противозачатъчни. На 20.04 започнах прием на комбинирани противозачатъчни. Вече 7-ми ден продължава менструацията и мисля, че няма да спре скоро. По принцип при мен продължителността е 5 дни, като на петия ден вече само зацапва, леко. Това означава ли, че тези хапченца не са за мен и трябва ли да ги сменя с други? Кога се очаква да подействат, тоест кога ще се наместят хормоните? Преди години пих Jangee, действаха ми много добре, чувствах се супер с тях. Сега пия Aristelle и сякаш от сега чувствам страничните ефекти. Едно такова стягане в корема и гърдите, като преди цикъл.

# 112
  • София
  • Мнения: 35 996
denis Имам въпрос свързан с противозачатъчни.
Скрит текст:
На 20.04 започнах прием на комбинирани противозачатъчни. Вече 7-ми ден продължава менструацията и мисля, че няма да спре скоро. По принцип при мен продължителността е 5 дни, като на петия ден вече само зацапва, леко. Това означава ли, че тези хапченца не са за мен и трябва ли да ги сменя с други? Кога се очаква да подействат, тоест кога ще се наместят хормоните? Преди години пих Jangee, действаха ми много добре, чувствах се супер с тях. Сега пия Aristelle и сякаш от сега чувствам страничните ефекти. Едно такова стягане в корема и гърдите, като преди цикъл.
Редно е да се консултираш с АГ.
Според мен, причината може да е и в различните кол-ва естроген и прогестерон.
Jangee е  0,02 mg Естроген и 3 mg Прогестерон, докато в
Аristelle е 0,03 mg Естроген и 2 mg Прогестерон.
Естрогенът влияе най-общо на МЛ и кървенето, докато Прогестеронът контролира кървенето, но ще го усещаш и като странични неразположения.
Да, много вероятно да не са подходящи за теб.
Ще чакам да споделиш какво е мнението на лекаря, моля.

# 113
  • Мнения: 28
denis Имам въпрос свързан с противозачатъчни.
Скрит текст:
На 20.04 започнах прием на комбинирани противозачатъчни. Вече 7-ми ден продължава менструацията и мисля, че няма да спре скоро. По принцип при мен продължителността е 5 дни, като на петия ден вече само зацапва, леко. Това означава ли, че тези хапченца не са за мен и трябва ли да ги сменя с други? Кога се очаква да подействат, тоест кога ще се наместят хормоните? Преди години пих Jangee, действаха ми много добре, чувствах се супер с тях. Сега пия Aristelle и сякаш от сега чувствам страничните ефекти. Едно такова стягане в корема и гърдите, като преди цикъл.
Редно е да се консултираш с АГ.
Според мен, причината може да е и в различните кол-ва естроген и прогестерон.
Jangee е  0,02 mg Естроген и 3 mg Прогестерон, докато в
Аristelle е 0,03 mg Естроген и 2 mg Прогестерон.
Естрогенът влияе най-общо на МЛ и кървенето, докато Прогестеронът контролира кървенето, но ще го усещаш и като странични неразположения.
Да, много вероятно да не са подходящи за теб.
Ще чакам да споделиш какво е мнението на лекаря, моля.
Още в понеделник, ще отида в кабинета. Ще пиша непременно, какво е казала докторката.

# 114
  • Мнения: 10
Здравейте, днес си пуснах нови изследвания, които ще коментираме във вторник с репродуктивния доктор. Много ме притесни АМХ, миналия месец излезе 0,53ng/ml в клиниката , а днес много по-малко в друга лаборатория.
Не мога да преценя дали инсолиновара резистентност е ок, вие какво мислите?
На 38г съм, а изледванията са на 2-ри ден от МЦ

# 115
  • Мнения: 300
Здравейте ,Денис.
Минавам да споделя ,че аз съм в шок....днес бях на преглед за преброяване на антралните фоликули ,гинеколожката изброи 5 в ляв яйчник и 11 в десен.
 Януари пусках Амх след стимулация за трансфер и беше 0.13.... НЕ ЗНАМ НА КОЕ ДА ВЯРВАМ???
Ако можеш да ми изкажеш мнение по въпроса ще бъда безкрайно благодарна 🥰

# 116
  • Пловдив
  • Мнения: 40 832
Аууу, ако може да брои тая док, резултата е супер!

# 117
  • Мнения: 300
Ами аз гледах с нея на монитора наистина се виждоха доста ,но все пак не съм лекар...затова разпитвам по групите за обяснение😁😁😁
Аууу, ако може да брои тая док, резултата е супер!

# 118
  • Мнения: 80
Това ,че има антрални фоликули не означава ,че има годни яйцркрлтки в яйчниците и че не си пред менопауза . АМХ е доста ниско ..

# 119
  • София
  • Мнения: 35 996
Здравейте, днес си пуснах нови изследвания, които ще коментираме във вторник с репродуктивния доктор. Много
Скрит текст:
ме притесни АМХ, миналия месец излезе 0,53ng/ml в клиниката , а днес много по-малко в друга лаборатория.
Не мога да преценя дали инсолиновара резистентност е ок, вие какво мислите?
На 38г съм, а изледванията са на 2-ри ден от МЦ

Здравей!
АМХ е хормон и като такъв може да варира, в случая +/- 0,1
Добре е да се изследва заедно с Инхибин В, точно на 3 ден от МЦ... защото АМХ не е много обективен и може доста да варира. Влияе се напр. от това дали има дефицити на вит. и минерали, от СПКЯ и т.н.
Това е количествен показател, на теб ти трябва само една годна за оплождане яйцеклетка. Simple Smile
ПП. С ИР ли си? Ако да, то много добре я контролираш.
Ще чакам да споделиш какво е мнението на лекаря, моля.


Здравейте ,Денис.
Минавам да споделя ,че аз съм в шок....днес бях на преглед за преброяване на антралните фоликули
Скрит текст:
,гинеколожката изброи 5 в ляв яйчник и 11 в десен.
 Януари пусках Амх след стимулация за трансфер и беше 0.13.... НЕ ЗНАМ НА КОЕ ДА ВЯРВАМ???
Ако можеш да ми изкажеш мнение по въпроса ще бъда безкрайно благодарна 🥰
Здравей! и Браво! за добрия резултат.
На кой ден от МЦ е направено преброяването? Трябва да е на 2-3 ден на МЦ... ако не e тогава, резултатът не се приема за обективен.
За АМХ - той показва моментно състояние и стойностите могат да варират.
Ще чакам да споделиш какъв е коментара на лекаря.
На какво да вярваш?! - на АФ Peace

Последна редакция: пн, 29 апр 2024, 17:11 от denis©

# 120
  • Мнения: 2 627
Това ,че има антрални фоликули не означава ,че има годни яйцркрлтки в яйчниците и че не си пред менопауза . АМХ е доста ниско ..
АмХ не показва качеството, а количеството на яйцеклетките. За бебе стига и една.

# 121
  • Мнения: 300
Благодаря ,Денис. На 3 ден от МЦ е направен прегледа 😊😊😊☺️
Здравейте, днес си пуснах нови изследвания, които ще коментираме във вторник с репродуктивния доктор. Много
Скрит текст:
ме притесни АМХ, миналия месец излезе 0,53ng/ml в клиниката , а днес много по-малко в друга лаборатория.
Не мога да преценя дали инсолиновара резистентност е ок, вие какво мислите?
На 38г съм, а изледванията са на 2-ри ден от МЦ

Здравей!
АМХ е хормон и като такъв може да варира, в случая +/- 0,1
Добре е да се изследва заедно с Инхибин В, точно на 3 ден от МЦ... защото АМХ не е много обективен и може доста да варира. Влияе се напр. от това дали има дефицити на вит. и минерали, от СПКЯ и т.н.
Това е количествен показател, на теб ти трябва само една годна за оплождане яйцеклетка. Simple Smile
ПП. С ИР ли си? Ако да, то много добре я контролираш.
Ще чакам да споделиш какво е мнението на лекаря, моля.


Здравейте ,Денис.
Минавам да споделя ,че аз съм в шок....днес бях на преглед за преброяване на антралните фоликули
Скрит текст:
,гинеколожката изброи 5 в ляв яйчник и 11 в десен.
 Януари пусках Амх след стимулация за трансфер и беше 0.13.... НЕ ЗНАМ НА КОЕ ДА ВЯРВАМ???
Ако можеш да ми изкажеш мнение по въпроса ще бъда безкрайно благодарна 🥰
Здравей! и Браво! за добрия резултат.
На кой ден от МЦ е направено преброяването? Трябва да е на 2-3 ден на МЦ... ако не e тогава, резултатът не се приема за обективен.
За АМХ - той показва моментно състояние и стойностите могат да варират.
Ще чакам да споделиш какъв е коментара на лекаря.
На какво да вярваш?! - на АФ Peace

# 122
  • София
  • Мнения: 35 996
Благодаря ,Денис. На 3 ден от МЦ е направен прегледа 😊😊😊☺️
Скрит текст:
Здравейте, днес си пуснах нови изследвания, които ще коментираме във вторник с репродуктивния доктор. Много
Скрит текст:
ме притесни АМХ, миналия месец излезе 0,53ng/ml в клиниката , а днес много по-малко в друга лаборатория.
Не мога да преценя дали инсолиновара резистентност е ок, вие какво мислите?
На 38г съм, а изледванията са на 2-ри ден от МЦ

Здравей!
АМХ е хормон и като такъв може да варира, в случая +/- 0,1
Добре е да се изследва заедно с Инхибин В, точно на 3 ден от МЦ... защото АМХ не е много обективен и може доста да варира. Влияе се напр. от това дали има дефицити на вит. и минерали, от СПКЯ и т.н.
Това е количествен показател, на теб ти трябва само една годна за оплождане яйцеклетка. Simple Smile
ПП. С ИР ли си? Ако да, то много добре я контролираш.
Ще чакам да споделиш какво е мнението на лекаря, моля.


Здравейте ,Денис.
Минавам да споделя ,че аз съм в шок....днес бях на преглед за преброяване на антралните фоликули
Скрит текст:
,гинеколожката изброи 5 в ляв яйчник и 11 в десен.
 Януари пусках Амх след стимулация за трансфер и беше 0.13.... НЕ ЗНАМ НА КОЕ ДА ВЯРВАМ???
Ако можеш да ми изкажеш мнение по въпроса ще бъда безкрайно благодарна 🥰
Здравей! и Браво! за добрия резултат.
На кой ден от МЦ е направено преброяването? Трябва да е на 2-3 ден на МЦ... ако не e тогава, резултатът не се приема за обективен.
За АМХ - той показва моментно състояние и стойностите могат да варират.
Ще чакам да споделиш какъв е коментара на лекаря.
На какво да вярваш?! - на АФ Peace
Ok. , тогава всичко е наред. Peace


Последна редакция: вт, 30 апр 2024, 15:17 от denis©

# 123
  • Мнения: 80
Денис, здравей, пиша за втори път тук, отново с молба към теб.
Изследванията за правени 7 дни след овулация засечена с ленти и 7 дни преди очакван цикъл с продължителност 28 дни. На 28 години съм.

# 124
  • Мнения: 1 487
Привет Денис,

и аз с молба за насоки. Жена на 39, планувам бременност. Имах една биохимична през декември. Опитвам се да вкарам в ред каквото е възможно преди да забременея. По принцип имам хроничен дефицит на вит. Д (приемам добавка) и ниски стойности на Б12 и желязо.
Бях на ендокринолог с тези изследвания (половите с аправени на 3ти ден от МЦ), назначи ми хормон за хипото, но изрично каза, че нямамам ИР. На мен този инсулин ми се струва висок и се колебая дали да не направя и ОГТТ.
В допълнение имам 15 годишна история с ФА на гърдите и множество кисти, все по-често срещам информация за Естрогенова домимантност. Има ли вариант да се провери без да давам 300 лв. за изследвания Dizzy Face



Благодаря предварително!

# 125
  • София
  • Мнения: 35 996
Денис, здравей, пиша за втори път тук, отново с молба към теб.
Скрит текст:
Изследванията за правени 7 дни след овулация засечена с ленти и 7 дни преди очакван цикъл с продължителност 28 дни. На 28 години съм.

Здравей!
Изследванията показват, че е имало О., но Прогестеронът може да е по-висок.
Според мен, вероятността да не е изследван точно на 7-ми ден, е голяма. С тестове за О., периода в който може да настъпи О., е до 48 часа, което си е 2 дни отклонение.


Привет Денис,
и аз с молба за насоки. Жена на 39, планувам бременност. Имах една биохимична през декември. Опитвам се да
Скрит текст:
вкарам в ред каквото е възможно преди да забременея. По принцип имам хроничен дефицит на вит. Д (приемам добавка) и ниски стойности на Б12 и желязо.
Бях на ендокринолог с тези изследвания (половите с аправени на 3ти ден от МЦ), назначи ми хормон за хипото, но изрично каза, че нямамам ИР. На мен този инсулин ми се струва висок и се колебая дали да не направя и ОГТТ.
В допълнение имам 15 годишна история с ФА на гърдите и множество кисти, все по-често срещам информация за Естрогенова домимантност. Има ли вариант да се провери без да давам 300 лв. за изследвания Dizzy Face



Благодаря предварително!
Здравей!
ТСХ е добре, но Т4 е нисък и показва, че си с Хипофункция на ЩЖ. Браво поне, че ти е назначил терапия, защото много лекари, на база тази стойност на ТСХ, нямаше да го направят.
Хормонът се приема сутрин на гладно, веднага след сън, 2 часа преди хранене и кафе.
Може да приложиш моя метод на прием -  будиш се с аларма, сутрин рано, към 3-4 часа, изпиваш го и продължаваш да спиш до часа, в който си ставаш. По този начин, не се съобразяваш с кафе, закуска и други добавки.  Методът е изпитан, обсъден с лекари, прилага се над 15 г. вече, с проследяване нивата на хормоните при хиляди момичета - с колкото съм имала контакт през годините Simple Smile  ( в Зачатие,  БГ мама и т.н. )
За ИР - имаш и е желателно да вземеш мерки. Най-важно е храненето. ИР е причина за омазняването, а омазняването,/мастната тъкан продуцира допълнително естроген.
За да се докаже Естроген доминация, трябва да се направи тест естрогенни метаболити и на база стойностите и тяхното съотношение, се прави оценка на риска.
Трябва да се консултираш с лекар и той да прецени, дали има показатели/данни, които индикират завишени нива на Естрогени и Естроген метаболити и респ. дали се налага да се проведе този тест... напр. УЗ, хормонални изследвания, ХЗТ, съвкупност от симптоми, напр.: чувствителност и болка в гърдите, фиброцистни образувания в гърдите, задържане на течности, подуване на корема, горещи вълни, понижено либидо, нередовна, много обилна М и/или силни симптоми на ПМС, болезнена М., главоболие, преумора, затруднено концентриране, нарушения на съня, изтъняване и/или загуба на коса, чести смени на настроението, рязко покачване на тегло и т.н.
Пролактинът е висок - много вероятно да е от ЩЖ.
Другите са добре.
За вит. Д дефицита - причината да не успяваш да попълниш депата е или в дозата, която приемаш или други дефицити - желязо, цинк, мед, селен, В12... неправилен прием, препарати с ниска бионаличност и т.н.
Най-общо, нищо притеснително - всичко това може да се коригира/контролира и не е пречка за зачеване и износване.

Последна редакция: вт, 30 апр 2024, 19:59 от denis©

# 126
  • Мнения: 13
Привет, Денис! Съжалявам ако досаждам , но се цитирам, защото бях питала за моите изследвания, но в калабълъка може би си го пропуснала 😅 резултатите се гледаха от аг-то ми и каза, че всичко е супер откъм хормони, но месеците минават, а успех няма особен...ако можеш да споделиш и твоите наблюдения ще е супер Simple Smile предписа ми желязо Lipoferilac по две капсули на ден.
Здравейте, първо благодаря за помощта и отговорите на Денис и всички, които редовно отговарят в темата , страхотни сте , дано добрината,която правите ви се връща Simple Smile
Аз съм на 26, правим опити от ноември и реших да пусна някой от изследванията,които са препоръчани в началото. Кръвните, витамините и трите хормона са на 3ти ден от МЦ. Щитовидните и пролактина на 14ти ден. Нямам оплаквания, редовен много обилен цикъл, желязото може би и от това е толкова зле... Благодаря:)

# 127
  • София
  • Мнения: 35 996
Привет, Денис! Съжалявам ако досаждам , но се цитирам, защото бях питала за моите изследвания, но в
Скрит текст:
калабълъка може би си го пропуснала 😅 резултатите се гледаха от аг-то ми и каза, че всичко е супер откъм хормони, но месеците минават, а успех няма особен...ако можеш да споделиш и твоите наблюдения ще е супер Simple Smile предписа ми желязо Lipoferilac по две капсули на ден.
Здравейте, първо благодаря за помощта и отговорите на Денис и всички, които редовно отговарят в темата , страхотни сте , дано добрината,която правите ви се връща Simple Smile
Аз съм на 26, правим опити от ноември и реших да пусна някой от изследванията,които са препоръчани в началото. Кръвните, витамините и трите хормона са на 3ти ден от МЦ. Щитовидните и пролактина на 14ти ден. Нямам оплаквания, редовен много обилен цикъл, желязото може би и от това е толкова зле... Благодаря:)
Здравей! и Извинявай! Hug
TSH е добре, но Т4 показва Хипофункция на ЩЖ, което означава, че при бременност може да не ви достига хормон (на бебето и на теб). Ако искаш се консултирай с Ендокринолог, който работи в/със клиника по репр. медицина, за да прецените дали трябва да се започне терапия още преди зачеване, което е по-добрият вариант ... защото ЩЖ много често при бременност реагира неадекватно и минава ценно време, докато се успокои и нагласи оптималната доза.
Нямаш Хашимото.
Пролактинът е добре.
ЛХ е висок и показва ПКЯ, вероятно непроявена ( заради възрастта), след като лекарят е казал че няма проблем. Simple Smile . Дори да няма ПКЯ, ЛХ е висок за възрастта ти, ФСХ - също.
Е2 в момента е Ок. не показва киста или ЗФ, но не е изключено да има, ако търпят обратно развитие.
ЛХ и ФСХ на тази възраст трябва да са 4-5, най-много 6, а Е2 да е на долна граница. Твоят Е2 е малко висок, но е възможно да е от ФСХ и ЛХ, които са много високи.
Ако си с ПКЯ, това може да е причина за по-обилната М., защото при нея има едно анормално нарастване на МЛ.
Когато те гледат на УЗ винаги питай каква е дебелината на МЛ, ако е над 16мм е вече опасно... показва Хиперплазия на МЛ. Да, може обилната М да е причина за ЖДА.
В12 трябва да е на горна граница... за да падне още малко Хомоцистинът.
Имаш ЖДА...  и желязо, феритин, хемоглобин са доста ниски,  което показва много тежък дефицит - трябва да вземеш мерки, защото това състояние е опасно за теб.
Продуктът който ти е назначен не е от най-добрите форми (освен по-бавно попълване, е възможно да ти създава и СЧДискомфорт и т.н.) Желязо се попълва бавно и предполагам, ще се наложи по-продължителен прием. Започни с този продукт, а след него може да продължиш и с друг.
Вит. Д е много, много нисък - трябва да го приемаш и да достигнеш нива около 60 ng/ml. По-високи дози може да приемаш преди зачеване ( до 10 000IU) но след зачеване, не по-високи от 5-6 000. Така, че по-бързо вземи мерки. Трябва да приемаш и К2 (МК-7) , но ако си с генетична мутация е добре при бременност, да се консултираш с лекар (генетик), дали и до каква доза може да приемаш. За този дефицит, сега, около 180-200 мкг е Ок.
Включи магнезий, малко цинк, мед  и селен ... вит. А, калциева формула, В6... следи и ФК
Най-общо - нищо което да не може да се коригира/контролира.
Направи тест за ИР, провери всички андрогени.

# 128
  • Мнения: 134
Денис, може ли коментар на моите изследвания? И най-вече съвет дали трябва да потърся ново мнение.
На 37 години съм (скоро на 38). Пролактинът ми беше висок на 3 ден от този цикъл. Бях на УЗ. Докторът ми каза, че този месец няма да има овулация, нямам кисти и ме прати на ендокринолог.  Той направо ме наплаши, като изрази съмнения за базедова болест, каза, че пролактинът вероятно е от щитовидната жлеза и ми пусна нови изследвания. За коментар съм чак на 15  май, но съм силно . Ще прикача отново половите хормони за тях те бях питала преди, но нямаше коментар.

# 129
  • Мнения: 10
Здравейте, днес си пуснах нови изследвания, които ще коментираме във вторник с репродуктивния доктор. Много
Скрит текст:
ме притесни АМХ, миналия месец излезе 0,53ng/ml в клиниката , а днес много по-малко в друга лаборатория.
Не мога да преценя дали инсолиновара резистентност е ок, вие какво мислите?
На 38г съм, а изледванията са на 2-ри ден от МЦ

Здравей!
АМХ е хормон и като такъв може да варира, в случая +/- 0,1
Добре е да се изследва заедно с Инхибин В, точно на 3 ден от МЦ... защото АМХ не е много обективен и може доста да варира. Влияе се напр. от това дали има дефицити на вит. и минерали, от СПКЯ и т.н.
Това е количествен показател, на теб ти трябва само една годна за оплождане яйцеклетка. Simple Smile
ПП. С ИР ли си? Ако да, то много добре я контролираш.
Ще чакам да споделиш какво е мнението на лекаря, моля.

Благодаря, Денис, за отогвора Yellow Heart
Бях на преглед вчера, док. каза също за варирането на АМХ всеки месец. Беше ми 5-ти ден и се видяха три фоликука 9, 7 и 5 мм, лигавица 7мм. (ако съм запомнила всичко правилно). Инсулинова резистентност пускам за първи път, без да съм имала оплаквания, док. го поиска в търсене на причини за неуспеха първия път. Всеки път съм благодарна за добрите кръвни резултати в търсене на причина, която е лечима. За сега фактор остават възраси и резерв. Предложи следващия МЦ да побваме на спонтанен цикъл, стимулациите вече ще са безрезултатни и можели само да увредят качеството.

Последна редакция: ср, 01 май 2024, 11:12 от ВиРи

# 130
  • София
  • Мнения: 35 996
Денис, може ли коментар на моите изследвания? И най-вече съвет дали трябва да потърся ново мнение.
Скрит текст:
На 37 години съм (скоро на 38). Пролактинът ми беше висок на 3 ден от този цикъл. Бях на УЗ. Докторът ми каза, че този месец няма да има овулация, нямам кисти и ме прати на ендокринолог.  Той направо ме наплаши, като изрази съмнения за базедова болест, каза, че пролактинът вероятно е от щитовидната жлеза и ми пусна нови изследвания. За коментар съм чак на 15  май, но съм силно . Ще прикача отново половите хормони за тях те бях питала преди, но нямаше коментар.
ЛХ е висок, показва ПКЯ.
На кой ден от МЦ те гледаха на УЗ? Защо няма да има О., след като на УЗ няма кисти или друга причина за липсата на О.?! Лекарят не даде ли някакво обяснение, поне предположение.
Тези изследвания, не виждам да показват Базед?! Пиши когато излязат ТСХ рецепторните антитела.
Трябва да изследваш и трите хормона, не само Т3, а и той е добре, не показва Хиперфункция на ЩЖ.
Скоро боледувала ли си? Грип, вирус, бактерия... някакво възпаление?
Пролактинът е висок, но може да е инцидент.


Скрит текст:
Здравейте, днес си пуснах нови изследвания, които ще коментираме във вторник с репродуктивния доктор. Много
Скрит текст:
ме притесни АМХ, миналия месец излезе 0,53ng/ml в клиниката , а днес много по-малко в друга лаборатория.
Не мога да преценя дали инсолиновара резистентност е ок, вие какво мислите?
На 38г съм, а изледванията са на 2-ри ден от МЦ

Здравей!
АМХ е хормон и като такъв може да варира, в случая +/- 0,1
Добре е да се изследва заедно с Инхибин В, точно на 3 ден от МЦ... защото АМХ не е много обективен и може доста да варира. Влияе се напр. от това дали има дефицити на вит. и минерали, от СПКЯ и т.н.
Това е количествен показател, на теб ти трябва само една годна за оплождане яйцеклетка. Simple Smile
ПП. С ИР ли си? Ако да, то много добре я контролираш.
Ще чакам да споделиш какво е мнението на лекаря, моля.

Благодаря, Денис, за отогвора Yellow Heart
Бях на преглед вчера, док. каза също за варирането на АМХ всеки месец. Беше ми 5-ти ден и се видяха три фоликука 9, 7 и 5 мм, лигавица 7мм. (ако съм запомнила всичко правилно). Инсулинова резистентност пускам за първи път, без да съм имала оплаквания, док. го поиска в търсене на причини за неуспеха първия път.
Всеки път съм благодарна за добрите кръвни резултати в търсене на причина, която е лечима. За сега фактор остават възраси и резерв. Предложи следващия МЦ да побваме на спонтанен цикъл, стимулациите вече ще са безрезултатни и можели само да увредят качеството.
Браво! за оптимизма който излъчваш Simple Smile
Да, може да опитате на ЕЦ, напр. с ИНСЕ, за да се повиши и шанса за успех.
Стискам палци и ще чакам хубави новини! Peace

Последна редакция: ср, 01 май 2024, 18:55 от denis©

# 131
  • Мнения: 134
Бях на 12 ден от цикъла и на 15 ден. Докторът ми каза, че имало два фоликули, но нито един от тях не бил тръгнал за овулация. Предположи, че е от пролактинът, който блокира овулацията. Нищо не е казал за ПКЯ. Може ли да ми посочиш какво още да изследвам, ако е ПКЯ? Трябва ли да пусна пак пролактин?! По принцип съм с много късна овулация и доста продължителен цикъл -37/38 ден.
Не съм боледувала.
Пак ще се включа, като излязат всички резултати и благодаря за отговора.

# 132
  • Мнения: 1 487
Денис, здравей, пиша за втори път тук, отново с молба към теб.
Скрит текст:
Изследванията за правени 7 дни след овулация засечена с ленти и 7 дни преди очакван цикъл с продължителност 28 дни. На 28 години съм.

Здравей!
Изследванията показват, че е имало О., но Прогестеронът може да е по-висок.
Според мен, вероятността да не е изследван точно на 7-ми ден, е голяма. С тестове за О., периода в който може да настъпи О., е до 48 часа, което си е 2 дни отклонение.


Привет Денис,
и аз с молба за насоки. Жена на 39, планувам бременност. Имах една биохимична през декември. Опитвам се да
Скрит текст:
вкарам в ред каквото е възможно преди да забременея. По принцип имам хроничен дефицит на вит. Д (приемам добавка) и ниски стойности на Б12 и желязо.
Бях на ендокринолог с тези изследвания (половите с аправени на 3ти ден от МЦ), назначи ми хормон за хипото, но изрично каза, че нямамам ИР. На мен този инсулин ми се струва висок и се колебая дали да не направя и ОГТТ.
В допълнение имам 15 годишна история с ФА на гърдите и множество кисти, все по-често срещам информация за Естрогенова домимантност. Има ли вариант да се провери без да давам 300 лв. за изследвания Dizzy Face



Благодаря предварително!
Здравей!
ТСХ е добре, но Т4 е нисък и показва, че си с Хипофункция на ЩЖ. Браво поне, че ти е назначил терапия, защото много лекари, на база тази стойност на ТСХ, нямаше да го направят.
Хормонът се приема сутрин на гладно, веднага след сън, 2 часа преди хранене и кафе.
Може да приложиш моя метод на прием -  будиш се с аларма, сутрин рано, към 3-4 часа, изпиваш го и продължаваш да спиш до часа, в който си ставаш. По този начин, не се съобразяваш с кафе, закуска и други добавки.  Методът е изпитан, обсъден с лекари, прилага се над 15 г. вече, с проследяване нивата на хормоните при хиляди момичета - с колкото съм имала контакт през годините Simple Smile  ( в Зачатие,  БГ мама и т.н. )
За ИР - имаш и е желателно да вземеш мерки. Най-важно е храненето. ИР е причина за омазняването, а омазняването,/мастната тъкан продуцира допълнително естроген.
За да се докаже Естроген доминация, трябва да се направи тест естрогенни метаболити и на база стойностите и тяхното съотношение, се прави оценка на риска.
Трябва да се консултираш с лекар и той да прецени, дали има показатели/данни, които индикират завишени нива на Естрогени и Естроген метаболити и респ. дали се налага да се проведе този тест... напр. УЗ, хормонални изследвания, ХЗТ, съвкупност от симптоми, напр.: чувствителност и болка в гърдите, фиброцистни образувания в гърдите, задържане на течности, подуване на корема, горещи вълни, понижено либидо, нередовна, много обилна М и/или силни симптоми на ПМС, болезнена М., главоболие, преумора, затруднено концентриране, нарушения на съня, изтъняване и/или загуба на коса, чести смени на настроението, рязко покачване на тегло и т.н.
Пролактинът е висок - много вероятно да е от ЩЖ.
Другите са добре.
За вит. Д дефицита - причината да не успяваш да попълниш депата е или в дозата, която приемаш или други дефицити - желязо, цинк, мед, селен, В12... неправилен прием, препарати с ниска бионаличност и т.н.
Най-общо, нищо притеснително - всичко това може да се коригира/контролира и не е пречка за зачеване и износване.

Денис сърдечно благодаря за отговора и насоките.
Днес пусках втората порция изследвания назначени от ендокринолога на 7 ден след овулация.
За пролактина мислих, че е висок, защото не бях спазила правилата, но днес пак е висок въпреки, че бях стриктна.
Поне прогестеронът е добре май.

# 133
  • София
  • Мнения: 35 996
Скрит текст:
Денис, здравей, пиша за втори път тук, отново с молба към теб.
Скрит текст:
Изследванията за правени 7 дни след овулация засечена с ленти и 7 дни преди очакван цикъл с продължителност 28 дни. На 28 години съм.

Здравей!
Изследванията показват, че е имало О., но Прогестеронът може да е по-висок.
Според мен, вероятността да не е изследван точно на 7-ми ден, е голяма. С тестове за О., периода в който може да настъпи О., е до 48 часа, което си е 2 дни отклонение.


Привет Денис,
и аз с молба за насоки. Жена на 39, планувам бременност. Имах една биохимична през декември. Опитвам се да
Скрит текст:
вкарам в ред каквото е възможно преди да забременея. По принцип имам хроничен дефицит на вит. Д (приемам добавка) и ниски стойности на Б12 и желязо.
Бях на ендокринолог с тези изследвания (половите с аправени на 3ти ден от МЦ), назначи ми хормон за хипото, но изрично каза, че нямамам ИР. На мен този инсулин ми се струва висок и се колебая дали да не направя и ОГТТ.
В допълнение имам 15 годишна история с ФА на гърдите и множество кисти, все по-често срещам информация за Естрогенова домимантност. Има ли вариант да се провери без да давам 300 лв. за изследвания Dizzy Face



Благодаря предварително!
Здравей!
ТСХ е добре, но Т4 е нисък и показва, че си с Хипофункция на ЩЖ. Браво поне, че ти е назначил терапия, защото много лекари, на база тази стойност на ТСХ, нямаше да го направят.
Хормонът се приема сутрин на гладно, веднага след сън, 2 часа преди хранене и кафе.
Може да приложиш моя метод на прием -  будиш се с аларма, сутрин рано, към 3-4 часа, изпиваш го и продължаваш да спиш до часа, в който си ставаш. По този начин, не се съобразяваш с кафе, закуска и други добавки.  Методът е изпитан, обсъден с лекари, прилага се над 15 г. вече, с проследяване нивата на хормоните при хиляди момичета - с колкото съм имала контакт през годините Simple Smile  ( в Зачатие,  БГ мама и т.н. )
За ИР - имаш и е желателно да вземеш мерки. Най-важно е храненето. ИР е причина за омазняването, а омазняването,/мастната тъкан продуцира допълнително естроген.
За да се докаже Естроген доминация, трябва да се направи тест естрогенни метаболити и на база стойностите и тяхното съотношение, се прави оценка на риска.
Трябва да се консултираш с лекар и той да прецени, дали има показатели/данни, които индикират завишени нива на Естрогени и Естроген метаболити и респ. дали се налага да се проведе този тест... напр. УЗ, хормонални изследвания, ХЗТ, съвкупност от симптоми, напр.: чувствителност и болка в гърдите, фиброцистни образувания в гърдите, задържане на течности, подуване на корема, горещи вълни, понижено либидо, нередовна, много обилна М и/или силни симптоми на ПМС, болезнена М., главоболие, преумора, затруднено концентриране, нарушения на съня, изтъняване и/или загуба на коса, чести смени на настроението, рязко покачване на тегло и т.н.
Пролактинът е висок - много вероятно да е от ЩЖ.
Другите са добре.
За вит. Д дефицита - причината да не успяваш да попълниш депата е или в дозата, която приемаш или други дефицити - желязо, цинк, мед, селен, В12... неправилен прием, препарати с ниска бионаличност и т.н.
Най-общо, нищо притеснително - всичко това може да се коригира/контролира и не е пречка за зачеване и износване.

Денис сърдечно благодаря за отговора и насоките.
Днес пусках втората порция изследвания назначени от ендокринолога на 7 ден след овулация.
За пролактина мислих, че е висок, защото не бях спазила правилата, но днес пак е висок въпреки, че бях стриктна.
Поне прогестеронът е добре май.
Скрит текст:
Da, пролактинът е висок, но поне не потиска синтеза на Прогестерон, което е добре.
Имало е О. и дано да е станало Peace - Прогестеронът е супер.
ТСХ е добре, но Т4 е нисък - показва Хипофункция на ЩЖ... попълни дефицитите и следи и трите хормона (+Т3, че той е най важен)... ако скоро си боледувала, може да не са много обективни - трябва да са минали поне 20-на дни особено ако е имало някакво възпаление ( грип, вирус, бактерия...)
Ще чакам да споделиш какво е мнението на лекаря за Пролактина... и ЩЖ
ПП.
Ako приемаш Магнезий - увеличи дозата, ако не приемаш, добре е да го включиш - около 200-300мг/дн.

# 134
  • Мнения: 8


Привет, denis Simple Smile
Би ли коментирала резултатите ми до тук, пуснати са на 3ти ден, на 30 години съм. Имам нормален редовен цикъл.
Скрит текст:
От 4 месеца правим опити за бебе. TSH-то са ми го пуснали в пакет, планирам да го пусна отделно с всички хормони на щитовидната  на чист ден заедно с витамин D, B12 и B9 в понеделник, когато ще са минали 10 дни от последния прием на витамини. От 3 месеца приемам витамини заради една алергия, която получих на окото. Взимала съм:
1.  Б-комплекс на Doppel Herz: https://www.doppelherz.bg/produkti/dopelkhercr-aktiv-b-kompleks-depo
2. Витамин Е: https://naturalfactors.bg/produkti/172-vitamin-e-100-mg-200-iu-d … fa-tokoferol.html
3. Омега 3, в който има и витамин D: https://naturalfactors.bg/195-100-diva-somga-ot-alyaska-maslo-1300-mg.html
Ако сметнеш, че коментара за добавките не е за тук, ще го премахна.
Здравей!
ТСХ е висок, показва че си с Хипофункция, но е редно да се тълкува заедно с Т3 и Т4 ( на чист ден) .
Идеални граници за ТСХ, при опити и желание за бебе са от 0.5 до 1.0.
Пролактинът е висок, най-вероятно от Хипофункцията на ЩЖ... високият Пролактин потиска синтеза на Прогестерон, който е важен за нормалното развитие на бременността. Не е пречка за зачеване, но е пречка за износване.
ЛХ и ФСХ са високи за възрастта ти, дано да е инцидент ... иначе показват проблем с ЯР.
АМХ е нисък за възрастта ти, дано Инхибин В да е по-висок.
АМХ се влияе от много неща, може да варира.
Андростендион и 17ОН Прогестерон са високи... трябва да се консултираш с Ендокринолог. Направи тест за ИР, провери за дефицити на витамини и минерали... ако има ги попълни, защото това влияе добре на АМХ.
За добавките - горе - долу, стават.
В маслото от дива сьомга, дозата вит.Д е никаква, просто символична.




Благодаря ти, denis! Инхибин Б излезе и е много нисък 33,5 при норма 40-200.

Пуснах тези изследвания на чист ден.  Бях на преглед при ендо и гинеколог. Гинеколожката ме видя на ехо на 10-ти ден и каза, че има голям брой фоликули и че мисли, че може да има грешка на инхибина и амх щом засичам овулация с лентички и имам редовен цикъл. Изписа ми да пия фертил баланс https://www.doppelherz.bg/produkti/produkti-za-zheni-fertil-balans-za-zheni и на другия цикъл да пусна отново хормони, но в друга лаборатория, където си работят инхибин Б на място. Ендото ми изписа Еутирокс 37.5 мкг 1път на ден и Ойлесен D3 1000 по 1 път на ден. Когато бях при нея Б витамините не ми бяха излезли, смяташ ли че трябва да продължа да приемам витамин Б, щом фолиевата ми и е над нормата, но Б12 не е към горна граница или трябва да взема само Б12, взех си този Б-комплекс да го сменя с този на допел херц, преди да ми излязат изследванията: https://bulvit.com/biocare-nutrisorb-metil-b-kompleks-15ml.html? … d=1324&rlv_rpos=1. Ако може да коментираш другите изследвания. Пуснах си и пълна кръвна, там всичко е в норма. Благодаря ти предварително.

Hgb (хемоглобин)      142   g/L   120 - 160
Hct (хематокрит)      0.418   L/L   0.360 - 0.480
Желязо (Fe)      22.06   µmol/l   6.60 - 34.00
Свободен ЖСК ( FIBC )      37.59   µmol/l   20.00 - 62.00
Тотален ЖСК ( TIBC )      59.65   µmol/l   42.00 - 78.00
Феритин (Ferritin)      71.70   µg/L   13.00 - 150.00
***** Електролити      пакет   *****   ***************
Калий (K ; Potassium)      4.94   mmol/l   3.50 - 5.60
Натрий (Na ; Sodium)      145.10   mmol/l   136.00 - 151.00
TSH ( Тиреотропен Хормон )      2.920   mIU/l   0.300 - 4.200
FT 3( свободен Т3 )      4.37   pmol/l   3.20 - 6.80
FT 4 ( свободен Т4 )      18.87   pmol/l   12.00 - 22.00
МАТ - ( anti TPO )      5.08   IU/ml   До 34.00
ТАТ - ( anti Tg )      17.00   IU/ml   До 115.00
HOMA ( IR ) Инсулинова резистентност индекс      Профил   *   *
Глюкоза ( Glucose )      5.08   mmol/l   3.60 - 6.10
Insulin ( Серумен Инсулин )      5.550   mU/l   2.60 - 25.00
HOMA ( IR ) ) Инсулинова резистентност индекс      1.25   индекс   < 2.5 норма; 2.5 - 5 рискова IR ; >5 висока IR
Калций общ ( Ca ; Calcium )      2.34   mmol/l   2.15 - 2.50
Фосфор ( P ; Phosphate )      1.21   mmol/L   0.81 - 1.45
Магнезий ( Mg ; Magnesium )      0.71   mmol/l   0.65 - 1.10
Витамин D total (25-OH Vitamin D)   ↓   37.26   nmol/l   50.00 - 120.00
Витамин В12      288.00   pmol/l   140.00 - 570.00
Фолат в серум ( Folate )   ↑   >45.40   nmol/l   10.40 - 42.40

Последна редакция: чт, 02 май 2024, 11:58 от ssstefanova

# 135
  • София
  • Мнения: 35 996
Скрит текст:


Привет, denis Simple Smile
Би ли коментирала резултатите ми до тук, пуснати са на 3ти ден, на 30 години съм. Имам нормален редовен цикъл.
Скрит текст:
От 4 месеца правим опити за бебе. TSH-то са ми го пуснали в пакет, планирам да го пусна отделно с всички хормони на щитовидната  на чист ден заедно с витамин D, B12 и B9 в понеделник, когато ще са минали 10 дни от последния прием на витамини. От 3 месеца приемам витамини заради една алергия, която получих на окото. Взимала съм:
1.  Б-комплекс на Doppel Herz: https://www.doppelherz.bg/produkti/dopelkhercr-aktiv-b-kompleks-depo
2. Витамин Е: https://naturalfactors.bg/produkti/172-vitamin-e-100-mg-200-iu-d … fa-tokoferol.html
3. Омега 3, в който има и витамин D: https://naturalfactors.bg/195-100-diva-somga-ot-alyaska-maslo-1300-mg.html
Ако сметнеш, че коментара за добавките не е за тук, ще го премахна.
Здравей!
ТСХ е висок, показва че си с Хипофункция, но е редно да се тълкува заедно с Т3 и Т4 ( на чист ден) .
Идеални граници за ТСХ, при опити и желание за бебе са от 0.5 до 1.0.
Пролактинът е висок, най-вероятно от Хипофункцията на ЩЖ... високият Пролактин потиска синтеза на Прогестерон, който е важен за нормалното развитие на бременността. Не е пречка за зачеване, но е пречка за износване.
ЛХ и ФСХ са високи за възрастта ти, дано да е инцидент ... иначе показват проблем с ЯР.
АМХ е нисък за възрастта ти, дано Инхибин В да е по-висок.
АМХ се влияе от много неща, може да варира.
Андростендион и 17ОН Прогестерон са високи... трябва да се консултираш с Ендокринолог. Направи тест за ИР, провери за дефицити на витамини и минерали... ако има ги попълни, защото това влияе добре на АМХ.
За добавките - горе - долу, стават.
В маслото от дива сьомга, дозата вит.Д е никаква, просто символична.




Благодаря ти, denis! Инхибин Б излезе и е много нисък 33,5 при норма 40-200.

Скрит текст:
Пуснах тези изследвания на чист ден.  Бях на преглед при ендо и гинеколог. Гинеколожката ме видя на ехо на 10-ти ден и каза, че има голям брой фоликули и че мисли, че може да има грешка на инхибина и амх щом засичам овулация с лентички и имам редовен цикъл. Изписа ми да пия фертил баланс https://www.doppelherz.bg/produkti/produkti-za-zheni-fertil-balans-za-zheni и на другия цикъл да пусна отново хормони, но в друга лаборатория, където си работят инхибин Б на място. Ендото ми изписа Еутирокс 37.5 мкг 1път на ден и Ойлесен D3 1000 по 1 път на ден. Когато бях при нея Б витамините не ми бяха излезли, смяташ ли че трябва да продължа да приемам витамин Б, щом фолиевата ми и е над нормата, но Б12 не е към горна граница или трябва да взема само Б12, взех си този Б-комплекс да го сменя с този на допел херц, преди да ми излязат изследванията: https://bulvit.com/biocare-nutrisorb-metil-b-kompleks-15ml.html? … d=1324&rlv_rpos=1. Ако може да коментираш другите изследвания. Пуснах си и пълна кръвна, там всичко е в норма. Благодаря ти предварително.

Hgb (хемоглобин)      142   g/L   120 - 160
Hct (хематокрит)      0.418   L/L   0.360 - 0.480
Желязо (Fe)      22.06   µmol/l   6.60 - 34.00
Свободен ЖСК ( FIBC )      37.59   µmol/l   20.00 - 62.00
Тотален ЖСК ( TIBC )      59.65   µmol/l   42.00 - 78.00
Феритин (Ferritin)      71.70   µg/L   13.00 - 150.00
***** Електролити      пакет   *****   ***************
Калий (K ; Potassium)      4.94   mmol/l   3.50 - 5.60
Натрий (Na ; Sodium)      145.10   mmol/l   136.00 - 151.00
TSH ( Тиреотропен Хормон )      2.920   mIU/l   0.300 - 4.200
FT 3( свободен Т3 )      4.37   pmol/l   3.20 - 6.80
FT 4 ( свободен Т4 )      18.87   pmol/l   12.00 - 22.00
МАТ - ( anti TPO )      5.08   IU/ml   До 34.00
ТАТ - ( anti Tg )      17.00   IU/ml   До 115.00
HOMA ( IR ) Инсулинова резистентност индекс      Профил   *   *
Глюкоза ( Glucose )      5.08   mmol/l   3.60 - 6.10
Insulin ( Серумен Инсулин )      5.550   mU/l   2.60 - 25.00
HOMA ( IR ) ) Инсулинова резистентност индекс      1.25   индекс   < 2.5 норма; 2.5 - 5 рискова IR ; >5 висока IR
Калций общ ( Ca ; Calcium )      2.34   mmol/l   2.15 - 2.50
Фосфор ( P ; Phosphate )      1.21   mmol/L   0.81 - 1.45
Магнезий ( Mg ; Magnesium )      0.71   mmol/l   0.65 - 1.10
Витамин D total (25-OH Vitamin D)   ↓   37.26   nmol/l   50.00 - 120.00
Витамин В12      288.00   pmol/l   140.00 - 570.00
Фолат в серум ( Folate )   ↑   >45.40   nmol/l   10.40 - 42.40
Инхибин В също е нисък. Попълни всички дефицити и да видим дали ще се повлияят.
В12 трябва да е на горна граница - 560-570 ... може да приемаш по 1000мкг/дн.,  за поне 2 месеца + 20 дни почивка => контрола
Имаш доста тежък дефицит на вит. Д -  трябва да е 150 nmol/ml....  тук е посочена по-ниска горна граница, предполагам защото е пролет, идва лято Simple Smile... но, лекарите от клиниките по репр. медицина искат тези нива преди зачеване. 1000 IU на ден е много ниска доза - трябва да приемаш поне 8-9 000 IU + K2 (MK-7) 180-200mcg  2 месеца + 20 дни почивка => контрола
Магнезият е нисък - трябва да го приемаш - около 300мг/дн
Провери цинк, мед, селен ...
НОМА индексът е супер, но само той не винаги показва ИР - просто го имай предвид.
АФ се броят на 2-3 ден от МЦ, на 10-ти ден ако има фоликули, може да е и ПКЯ. Потърси второ мнение.
За Фертил Баланс - не е най-добрият избор за теб.... ти си с високи нива на андрогените  и трябва да приемаш комбинация от Мио и Д-Хиро Инозитол.
В- комплексът не е много добър избор, защото дозата В12 е много ниска

# 136
  • Мнения: 134
Здравей, Денис.
Излезнаха ми резултатите от всички изследвания на щитовидната жлеза. Прилагам ги. Не може да се говори за базед, нали?  Моля за коментар и препоръки и отново благодаря за твоите отговори.

# 137
  • София
  • Мнения: 35 996
Здравей, Денис.
Излезнаха ми резултатите от всички изследвания на щитовидната жлеза. Прилагам ги. Не може да се говори за
Скрит текст:
базед, нали?  Моля за коментар и препоръки и отново благодаря за твоите отговори.

Здравей!
Не, не показват Базед, дори са ти много добре... антителата са ти отрицателни.
Т4 е малко нисък - след време вероятно ще си с по-изявена Хипофункция, но засега няма проблем.
Базед/Базедова болест/ болест на Грейвс е Хиперфункция на ЩЖ, която се причинява от антителата които атакуват ЩЖ - при теб не е налице нито едното, нито другото.
Самата диагноза обаче се поставя на база изследвания + УЗ + симптоми., така че последната дума имат лекарите.
Ща чакам да споделиш какво се случва. Peace
ПП.
Нямаш и Хашимото.

# 138
  • Мнения: 134
Благодаря за отговора, Денис Simple Smile
Ходила съм на трима лекари досега, никой не видя някакъв проблем, с изключение на последния ендокринолог, препоръчан ми от гинеколога, за да ми помогне за регулиране на хормоните с цел бременност. Както писах и в предният пост, направо ми наговори едни неща.. Ще потърся и второ мнение Simple Smile
Поне сега съм по-спокойна. Още веднъж много ти благодаря Simple Smile Ще пиша отново Simple Smile

# 139
  • Пловдив
  • Мнения: 2 401
Денис, може ли мнение за този прогестерон. Днес съм го изследвала, миналата събота имах овулация. Пия дуфастон от 15-ти ден

# 140
  • София
  • Мнения: 35 996
Денис, може ли мнение за този прогестерон. Днес съм го изследвала, миналата събота имах овулация. Пия
Скрит текст:
дуфастон от 15-ти ден
Супер е! Дано да е станало. Peace

# 141
  • Пловдив
  • Мнения: 2 401
Много благодаря! Весели празници!

# 142
  • Мнения: 32
Здравейте, моля за мнение във връзка с тези изследвания. На почти 32 съм, не съм раждала. Конкретният повод да посетя ендокринолог е оскъден цикъл в последните месеци и поява на акне в дните преди цикъла. Благодаря на всички за споделените мнения предварително!

# 143
  • Мнения: 101
Здравей, Денис! Днес си пуснах изследвания за щж. Може ли да помоля да ги погледнеш като имаш възможност и да ми кажеш горе-дллу за какво става въпрос? Иначе имам записан час и за ендокринолог,  та ще видим какво ще излезе. На чист ден ги пуснах, както и повторих TSH по твой съвет. Благодаря предварително.

# 144
  • Мнения: 218
Здравейте, АМХ може ли да се пусне в чист ден?

# 145
  • Мнения: 106
Здравейте, АМХ може ли да се пусне в чист ден?
Да.

# 146
  • Мнения: 21
Здравейте на всички. Бих искала да попитам според вас добри ли са резултатите на 5ти ден. На АГ съм другата седмица, но ми се искаше ако може някой да даде мнение до тогава. 

# 147
  • Мнения: 80
Здравейте на всички. Бих искала да попитам според вас добри ли са резултатите на 5ти ден. На АГ съм другата седмица, но ми се искаше ако може някой да даде мнение до тогава. 
Колко години си?  Добре са

# 148
  • Мнения: 21
28години
Здравейте на всички. Бих искала да попитам според вас добри ли са резултатите на 5ти ден. На АГ съм другата седмица, но ми се искаше ако може някой да даде мнение до тогава. 
Колко години си?  Добре са

Общи условия

Активация на акаунт