МЪЖКИ ФАКТОР - спермограма, витамини, съвети - Тема 19

  • 21 444
  • 439
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 80
Момичета, излязоха и резултатите от втората ни спермограма:

Морфология - 4%
Концентрация в мл - 12 млн/мл
Общо подвижни - 39%
С нарушена ДНК фрагментация - 15.6%

Честно казано съм много изненадана, тъй като морфологията преди месец беше 0.5%. ММ има претърпяна операция като дете във връзка с крипторхизъм и от там се обясниха според лекарите влошените резултати. От 1 месец е на терапия Кломифен + Полукс Форте, не вярвам това да е повлияло резултата.

Те нали казват, че в рамките на месец примерно може да има добра и лоша спермограма?
Иначе къде сте ги правили?

# 61
  • Мнения: 80
За направа на нова спермограма трябва да са минали 70-75 дена от последната иначе резултатите не са най- достоверните.

# 62
  • Мнения: 113
Първата спермограма е в Афродита, а втората в ИВФ София. Реално ще правим и трета след 2 месеца, за да се проследи ефекта на предписаната терапия, тази сега беше по-скоро, за да се потвърди каква е реалната ситуация към момента и евентуално да започнем със стъпките за кандидатстване по фонда за инвитро, но все пак не очаквах толкова големи разлики, особено при морфологията.

# 63
  • София
  • Мнения: 23 170
в момента в който спрете кломифена резултатите пак няма да са цветущи.
той пък доколкото знам не може да се ползва безкрайно.

# 64
  • Мнения: 70
Здравейте на всички. С един мисед аборт съм от Май месец със синдром на Търнър. Направени са 2 спермограми, в Тутракан и София. Какво ви е мнението за резултатите?

Тутракан



И от София, с ДНК фрагментация



# 65
  • Мнения: 930
Според мен са много добри спермограмите. Обикновено лошата днк фрагментация води до аборт, но във вашия случай тя е ниска, което е много хубаво. Единствено по-ниската морфология в едната може да е леко притеснителна, но пък бройката компенсира доста, а и в другата спермограма морфологията е много добра, така че не бих се притеснявала за мъжкия фактор изобщо. Какво е мнението на лекарите, защо се е получил аборта? Ако съдя само по мъжкия фактор бих заключила, че е случайна грешка и не би трябвало да се повтори. Ако все пак решите да се доверите на резултатите от Тутракан, може да пиете добавки, за да се вдигне морфологията, но според мен не е чак толкова от значение.

# 66
  • Мнения: 70
Благодаря за бързия отговор. За аборта казаха, че най-вероятно е случайна грешка. Моите резултати как ти се струват, има ли проблем при мен? 2 години неуспешни опити с миналия ми партньор обяснявах с възрастта му и прекомерната употреба на алкохол. Сега нямам обяснение защо не се получава. От Май до сега постоянни опити плюс две несполучливи инсеминации.. В крайна сметка аз мисля, че не бяха направени по протокол.. Да добавя, че мъжа ми има бета Таласемия, дали може да пречи или няма връзка?

Оо, редактирам се да добавя снимки. Мислех, че съм качила.



Според мен са много добри спермограмите. Обикновено лошата днк фрагментация води до аборт, но във вашия случай тя е ниска, което е много хубаво. Единствено по-ниската морфология в едната може да е леко притеснителна, но пък бройката компенсира доста, а и в другата спермограма морфологията е много добра, така че не бих се притеснявала за мъжкия фактор изобщо. Какво е мнението на лекарите, защо се е получил аборта? Ако съдя само по мъжкия фактор бих заключила, че е случайна грешка и не би трябвало да се повтори. Ако все пак решите да се доверите на резултатите от Тутракан, може да пиете добавки, за да се вдигне морфологията, но според мен не е чак толкова от значение.

Последна редакция: сб, 28 окт 2023, 10:59 от DilyanaValian

# 67
  • Мнения: 930
По тези изследвания имаш тромбофилия. Аз имам абсолютно същите мутации и предполагам знаеш, че веднага след положителен тест трябва да започнеш терапия с Клексан/Фраксипарин. Има тема за генетичните фактори, може да погледнеш и там за повече информация по темата. Иначе хормоните са ти супер, но искам да ти обърна внимание на AMH при стойности към горна граница често се касае за поликистоза. Не знам дали сте ги коментирали с лекар, но може би трябва да се обърне внимание. Иначе витамините са ти доста ниски, а когато витамин Д е нисък може да повлияе лошо качеството на яйцеклетките. Според мен трябва да започнеш да суплементираш, ако все още не си, за да запълниш малко дефицити. Ако има нещо допълнително което не касае мъжкия фактор, може да ме попиташ и на лично, ако мога да помогна, че да не разводняваме тази тема. За Таласемията не мога да коментирам не съм запозната как влияе на мъжкия фактор, знам че се свързва с желязо-дефицитна анемия, но специално при мъжете не мога да коментирам.

# 68
  • Мнения: 70
Страхотна си, отново благодаря за бързия и изчерпателен отговор.
Др. Владимиров спомена, че имам лека поликистоза при прегледа в София, но не предприехме нищо, ще прочета повече по темата, тъй като не съм наясно. Вит. Д приемам под формата на таблетки. Извинявам се за оффтопика. Ще пиша на лично по-късно 😊

По тези изследвания имаш тромбофилия. Аз имам абсолютно същите мутации и предполагам знаеш, че веднага след положителен тест трябва да започнеш терапия с Клексан/Фраксипарин. Има тема за генетичните фактори, може да погледнеш и там за повече информация по темата. Иначе хормоните са ти супер, но искам да ти обърна внимание на AMH при стойности към горна граница често се касае за поликистоза. Не знам дали сте ги коментирали с лекар, но може би трябва да се обърне внимание. Иначе витамините са ти доста ниски, а когато витамин Д е нисък може да повлияе лошо качеството на яйцеклетките. Според мен трябва да започнеш да суплементираш, ако все още не си, за да запълниш малко дефицити. Ако има нещо допълнително което не касае мъжкия фактор, може да ме попиташ и на лично, ако мога да помогна, че да не разводняваме тази тема. За Таласемията не мога да коментирам не съм запозната как влияе на мъжкия фактор, знам че се свързва с желязо-дефицитна анемия, но специално при мъжете не мога да коментирам.

# 69
  • Мнения: 1 132
Аз искам само да направя едно уточнение за таласемията - при таласемия не е точно желязо дефицитна анемия и освен ако няма доказан недостиг на желязо, то такова не трябва да се приема, защото лесно може да се получи предозиране при хората с таласемия.
По повод опитите за дете - таласемията няма влияние върху спермограмата, но е важно жената също да се изследва за носителство (най-добре в СБАЛХЗ).

# 70
  • Мнения: 9



Здравейте, моля за мнение за следните спермограми. Направени са през един месец, едната в Щерев, а другата, която е разширена в Надежда.

# 71
  • Мнения: 334
ММ отиде на консултация с д-р Кацаров и с ендокринолог. Хормоните са му добре, но варикоцелето е 3-та степен. Препоръчаха операция и мнението е, че най-вероятно влошената спермограма е от варикоцелето.
Може ли повече мнения за резултатите след операцията за тези, които са минали такава?

# 72
  • Мнения: 357
Ако е полезно за някоя от вас - слагам обобщена информация с елементи и ориентировъчни дози на прием, групирани според различни аспекти на мъжкия фактор.

https://sites.google.com/site/miscarriageresearch/how-to-boost-f … se-male-fertility

# 73
  • Мнения: 262
Здравейте! Може ли разчитане на спермограмата, другата седмица имаме час при специалист, но до тогава ще се побъркам. Дали ще има шанс за естествено или да не си давам надежди..

# 74
  • Мнения: 117
Някой пил ли е от тези добавки и какви впечатления има?

Общи условия

Активация на акаунт