Частна детска ясла в София

  • 192 928
  • 1 039
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 201
зсравейте.искам да попитам къде мога да запиша детето си на частна детса ясла някъде около красно село?много спешно ми трябва!и ако може и цени да ми кажете ще бъде супер/мерси предварително! Simple Smile Thinking

Дъщеря ми е на 2 и половина и ходи в "Пламъче", те се намира на ул. "Дебър", това е първата пряка след кръстовището на "Гоце Делчев" и "Дойран" в посока Борово.  Таксата е 430 лева, доколкото знам нямат транспорт, ние я водим с кола или пеша.  Градината е в къща с двор, (външната врата се заключва) в двора има пързалка и катерушки, като е хубаво времето ги извеждат да играят. Вътре си имат преддверие с гардеробчета за преобличане, стаята за игра и учене е голяма и хубава, имат си къщичка, мъничка пързалка с басейн с топки... има с какво да си играят. Малката понаучи песнички, думички на английски, брои до десет. Спалнята им също е хубава,с отделна стая.
Лелите и учителките са симпатични, и аз и детето ги харесваме. Не знам от каква възраст взимат дечица, но има и малки-Йони на munichka  е на година и 8 месеца ако не се лъжа.

(извън темата): munichka, ако четеш това, аз съм майката на Надето Simple Smile

# 511
  • Мнения: 132
Абе на мен ли нещо ми има или Дружба сякаш не е в София. Човек няма ли къде да си прати детето на ясла тук. Заболя ме главата да ровя в интернет и форумите и нищо не откривам. Помагайте , МОЛЯ!!! Държавните не ми харесаха, а за частна нищо не намирам.
"Джани Родари" е близо.Намира се накрая на Слатина.В бивше военно у-ще.Пусни в гугъл и ще видиш как е сайта.

# 512
  • Мнения: 576
Здравейте мами!
Имате ли впечатления за  ЧДГ ЕЖКО БЕЖКО в Драгалевци.
Предварително благодаря

# 513
  • София
  • Мнения: 396
Any4, и ние сме в Дружба 2, но водим детенце /с кола/  до Редута - вече съм писала в "Доверие".

# 514
  • Мнения: 639
Това авторката може да го сложи н първа страница ако иска Wink

АКО ТЪРСИТЕ ЧАСТНА ДЕТСКА ГРАДИНА


Независимо в кой край на България се намирате, ако търсите частна детска градина за Вашето дете, следващата информация може да Ви бъде полезна, за да избегнете неприятни изненади и разочарования.


І. Някои заблуди, свързани с частните детски градини

1. В частните детски градини се учат само „елитни” деца.
Имаше поколения, за които това твърдение беше сравнително вярно поради това, че децата в такива градини влизаха след задължителен входен тест. Измежду така приетите деца, обаче, имаше и такива, приети по привилегии. В днешно време входният тест не е задължителен и рядко се прилага. От значение е преди всичко дали родителите на детето са в състояние да си позволят плащането на съответните такси.
2. Само в частна детска градина детето може да получи добро образование за своята възраст.
Без да омаловажаваме и пренебрегваме усилията на всяка частна детска градина да привлече квалифицирани преподаватели и да изгради своя собствена школа, съществуват и много общински детски градини, които могат да се похвалят с отлично квалифицирани и всеотдайни преподавателски екипи.
3. В частните детски градини децата не боледуват
Вярно е, че при по-малко деца в група самите преподаватели са в състояние да отделят по-голямо внимание на всяко дете, за да избегнат опасните за разболяване моменти (изпотяване, неподходящо за времето облекло, пиене на студени течности и т.н.). Но това не може да предпази децата от разболяване изобщо. И по-малко деца да са в група, ако едно от тях киха или кашля, почти сигурно е, че и останалите ще се заразят, да не говорим за по-сериозните вирусни и бактериални заболявания.


ІІ. ЗА КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ ОСВЕДОМИТЕ ПРЕДВАРИТЕЛНО

Повечето разумни родители обикновено посещават по няколко частни детски градини, преди да изберат тази, в която да запишат детето си. Други родители се доверяват изцяло на препоръките на свои близки или приятели за конкретна детска градина. Независимо по кой път ще тръгнете Вие, за да избегнете неприятни изненади и недоразумения, добре е предварително да се осведомите по няколко съществени характеристики, които отличават частните детски градини една от друга:

1. Какво е работното време на детската градина
Повечето детски градини са целодневни, има и полудневни. Целодневните детски градини, обаче, съществено се различават по продължителност на работния ден. Има детски градини, които започват работа още в 7:30, но повечето приемат децата от по-късен час. Краят на работния ден е от съществено значение за родителите и тук разликите са най-много – в повечето целодневни детски градини работят до 16:30, има и такива, които приключват работа с децата в 15:00, някои работят до 18:00, други до 19:00, а в една столична детска градина могат да изчакат родителите до 20:00 часа! Кой, кога и от къде ще вземе детето от детската градина се оказва от съществено значение при избора на частна детска градина, защото в някои случаи се налага мобилизирането на баби, близки или наемането на детегледачки, които да поемат детето от приключването на детската градина до прибирането у дома на някой от родителите.

2. Осигурява ли детската градина транспорт
Ако домът Ви е отдалечен от избраната от Вас детска градина, а Вие не можете да поемете ангажимент за превозването на детето Ви, осигуряването на специализиран превоз от страна на самата градина е от съществено значение. Повечето частни детски градини предлагат транспортната услуга „взимане и връщане” на детето с превоз на самата градина, но трябва да имате предвид две особености: 1) обикновено специализираният превоз е с определен маршрут и Вие поемате грижата детето Ви да бъде на определеното място в определения час на отиване и на връщане. Това означава да подсигурите човек, който да го води и връща от тези „спирки” и то точно навреме, защото бусчетата не могат да чакат. 2) таксата за превоз обикновено се обявява като отделна сума от таксата за обучение.

3. Чуждоезиково обучение
Обявените като чуждоезикови частни детски градини обикновено разполагат с преподаватели, за които съответният чужд за България език е роден. Това се отразява на таксата за обучение. Отсъствието на чужденци в екипа от преподаватели не означава по-ниско ниво на обучението. Трябва, обаче, да внимавате в случаите, в които чуждоезиковото обучение се предлага като възможност, а не като задължителен предмет в програмата за обучение. В тези случаи таксите за това обучение се обявяват отделно от таксата за самата градина.

4. Извънкласни занимания
В някои градини предлагат занятия по различни спортове като плуване, карате, балет, спортни или народни танци, ски, и т.н.; музикални занимания, приложни изкуства и др. От съществено значение е предварително да уточните кои занимания са включени като задължителни в програмата за обучение на самата градина, и кои се предлагат като допълнителна възможност. Задължителните предмети са включени в таксата за обучение, за останалите се плаща отделно.

5. Брой деца в група
Като правило частните детски градини работят с по-малко деца в група, като нормативът е 18 деца. В някои градини децата са по 8 – 12 в група от определена възраст. Рядко, но можете да срещнете и над 18 деца в група.

6. Квалификация на персонала
Всяка детска градина, която държи на името и престижа си, се гордее със своите кадри и умее да ги цени. Затова не е излишно да се поинтересувате какво е текучеството на кадрите в градината, и конкретно кои преподаватели биха Ви препоръчали и защо.

7. Такси
Много родители се интересуват най-напред от това колко ще им струва обучението на детето в частната детска градина. Естествено, таксите за обучение в частните детски градини са несравнимо по-високи от тези в общинските детски градини и това поставя финансова бариера пред повечето родители. Важно е да знаете, че:
1) таксите са различни видове – за обучение, за превоз, за храна, за допълнителни занимания и т.н., затова не е излишно да задавате повече въпроси в тази посока, за да не пропуснете нещо съществено и да бъдете неприятно изненадани;
2) повечето градини предоставят възможност за различни начини на плащане  - еднократно (със съответната отстъпка), на няколко части (обикновено на два или на три пъти) и много по-рядко – месечно. Цените в различните градини рязко се отличават, като трудно ще намерите такава, в която месечната издръжка на детето Ви да е под 300 лв;
3) от изключителна важност е предварително да се осведомите дали и какво се плаща, когато детето Ви отстъства от занятия независимо по каква причина (заболяване или семейни причини). В повечето случаи непосещаването на детската градина от страна на детето Ви е за Ваша сметка, т.е. пари не се приспадат и не се връщат! Има, обаче, и градини, които дават възможност за предварително обявено отсъствие, което не се плаща.

8. Продължителност на учебната година
И тук можете да се сблъскате с различни варианти. Като правило учебната година започва или на 15 септември, или на 1-ви октомври, и приключва в края на месец май или юни. Това означава да съобразите таксата за градината с продължителността на учебната година (за какъв период плащате – за 8, 9 или 10 месеца), от една страна, както и перспективите за детето Ви в неучебно време – предлага ли градината допълнителни занятия през лятото или Вие поемате изцяло грижата за детето през летните месеци.

9. Изхранване на децата
Повечето детски градини предлагат няколкократно хранене на децата – сутрешна закуска, междинна закуска към 10:30, обяд и закуска след следобедния сън. Има градини с по-малко на брой хранения, има и такива, в които всяко дете идва с храната си за деня. Предлаганата храна също се различава като количество и като качество въпреки нормативите. Независимо дали детето Ви се храни добре или не, добре е да имате отзиви за храната в конкретната детска градина, в която го записвате, както и да споделите с преподавателите и лелките как се храни Вашето дете, и по-важно – как не желаете да бъде хранено (за съжаление все още има хора, които робуват на схващането, че цялата порция храна трябва да бъде изядена на всяка цена).

10. Материална база
Дори и при спазени нормативи, разликите в материалната база на различните детски градини са съществени и за непредубеденото око. Вие сте тези, които решавате на какво точно държите: на луксозния и презадоволен интериор, на добре поддържаните зелени площи и детски съоръжения в двора на градината, на чистия въздух в някои по-скъпи квартали и т.н.

11. Легализация
Макар и излишно за споменаване пред здравомислещите родители, редно е да не пропускаме факта, че за да бъде законна една частна детска градина, тя трябва да има съответния лиценз от Министерството на образованието и науката, този лиценз да бъде валиден (а не просрочен) и да бъде достъпен за справка.

12. Актуална информация
Вече не е трудно за никого да потърси информация за каквото и да било през различни информационни източници – в Интернет сайтове и търсачки, в печатни и телефонни справочници. За съжаление, обаче, се случва за едно и също нещо потребителят да получава различна, понякога дори противоречаща си или подвеждаща информация от различните информационни източници, или една и съща стара, невалидна информация от всички тях.. Преписването наготово един от друг без проверка и актуализация на информацията, особено в информационните източници с безплатно вписване, води до дезинформиране на крайния потребител, губи му ценно време, труд и нерви.
Като правило е най-добре да ползвате официалните държавни сайтове на съответните институции, както и на другите обществени и частни организации, които са свързани с интересуващата Ви тема, тъй като съответните ангажирани фирми и учреждения са заинтересовани да поддържат там актуални данни за себе си.
Предложената тук информация за частните детски градини е резултат от маркетингово проучване, което „Солора” направи на територията на София във връзка с предстоящата учебна 2007-2008 година.

# 515
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Не искам да звучи като заяждане, просто коментар - тази статия не ми каза нищо ново поне на мен, а изразите от типа "разумни родители", "здравомислещи родители" ме хвърлиха в музиката. Crazy

# 516
  • Мнения: 336
Благодаря на сонетка и nuni75. А и на Sofiika, че ме светна за  506hlapeta на личния - звучи достатъчно добре за резервен вариант, ако не ни вземат другаде. Поне ми е близо до работа и ще спаси положението временно.
Всъщност предпочитам яслата да ми е по-близо до работа, защото работя поне до 18:00   ( с мъжа ми работим заедно, следователо и неговото се същото) и по задръстванията съвсем ще закъснявам. Но работата ми е до Студентски град , а в градините там ми казаха че нямаме много шанс, понеже не сме от Студентски. Нали уж приемът не беше по райони. А сега ми казват,че ако не съм от там, тези които са си от Студ. град са с предимство пред мен. Ми така никога няма да се вредим при тях  Cry

# 517
  • Мнения: 639
Не искам да звучи като заяждане, просто коментар - тази статия не ми каза нищо ново поне на мен, а изразите от типа "разумни родители", "здравомислещи родители" ме хвърлиха в музиката. Crazy
вчера като се рових пак за ясли го намерих и реших да го сложа,на някой може пък да му е интересно Rolling Eyes

Бих искала да попитам каква е таксата в Доверие и ако може точният им адрес? Hug

Последна редакция: чт, 20 мар 2008, 12:44 от gudza

# 518
  • Мнения: 132
Благодаря на сонетка и nuni75. А и на Sofiika, че ме светна за  506hlapeta на личния - звучи достатъчно добре за резервен вариант, ако не ни вземат другаде. Поне ми е близо до работа и ще спаси положението временно.
Всъщност предпочитам яслата да ми е по-близо до работа, защото работя поне до 18:00   ( с мъжа ми работим заедно, следователо и неговото се същото) и по задръстванията съвсем ще закъснявам. Но работата ми е до Студентски град , а в градините там ми казаха че нямаме много шанс, понеже не сме от Студентски. Нали уж приемът не беше по райони. А сега ми казват,че ако не съм от там, тези които са си от Студ. град са с предимство пред мен. Ми така никога няма да се вредим при тях  Cry
В квартал Витоша има две частни градини.Съвсем е близко до Ст.град."Слънчево зайче" и "Слънчице".От втората имам лични впечатления,дъщеря ми ходи там и.Много съм доволна.

# 519
  • Мнения: 639
Благодаря на сонетка и nuni75. А и на Sofiika, че ме светна за  506hlapeta на личния - звучи достатъчно добре за резервен вариант, ако не ни вземат другаде. Поне ми е близо до работа и ще спаси положението временно.
Всъщност предпочитам яслата да ми е по-близо до работа, защото работя поне до 18:00   ( с мъжа ми работим заедно, следователо и неговото се същото) и по задръстванията съвсем ще закъснявам. Но работата ми е до Студентски град , а в градините там ми казаха че нямаме много шанс, понеже не сме от Студентски. Нали уж приемът не беше по райони. А сега ми казват,че ако не съм от там, тези които са си от Студ. град са с предимство пред мен. Ми така никога няма да се вредим при тях  Cry
В квартал Витоша има две частни градини.Съвсем е близко до Ст.град."Слънчево зайче" и "Слънчице".От втората имам лични впечатления,дъщеря ми ходи там и.Много съм доволна.
И аз за тях чух,би ли споделила какви са цените и дали има яслени групи?

# 520
  • Мнения: 2 039
Момиета, кажете ми някоя частна ясла в района на "Хаджи Димитър"  Praynig Praynig Praynig

# 521
  • Мнения: 132
В "Слънчице" цената е 400лв.,което включва всичко без транспорт.Ние ще ползваме само в едната посока,което е 4лв. в на ден.Много е хубаво,голяма къща с голям слънчев двор.Малко дечица и чудесен персонал.Препоръчвам."Слънчево зайче" е мисля,ведомствена на Овергаз.Доколкото знам се влиза трудно или с хора ,които работят във фирмата.Цената май е 300лв. за рабошещи там ,и по-висока за външни.В "Слънчице" взимат от 2г.В другата незнам.я

# 522
  • София
  • Мнения: 627
Момиета, кажете ми някоя частна ясла в района на "Хаджи Димитър"  Praynig Praynig Praynig

Аз в "Хаджи Димитър" не знам да има частна детска градина. Има в "Сухате река" - казва се: "Първа частна детска градина" - http://catalog.bg/company.php?company=4721
Тази е сравнително на близо...
http://www.vila-pipi.com/index.htm

# 523
  • Мнения: 2 039
Сърдечно благодаря, daniela75   bouquet А имаш ли представа какви са таксите там ?

# 524
  • Мнения: 639
nini75-мерси за отговора  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт