Сладкиш "Крем карамел"-стъпка по стъпка

  • 73 955
  • 274
  •   1
Отговори
  • Мнения: 590
                                         

                                                                                                          Така изглежда.
Ето и рецептата:

1 ч.ч захар за карамелизиране

                                         
 
За крема: 

2 яйца
3/4 ч.ч захар
1 и 1/2 ч.ч сухо мляко
2 ч.ч вода
2-3 пак ванилия   

пп нямах сухо мляко и сложих 2 ч.ч прясно мляко,ако го правите по този начин да не слагате водата Mr. Green 
                                         
 
Разбива се хубаво крема и се изсипва върху изстиналия карамел.

Тесто - блат.   

2 яйца
1 и 1/4 ч.ч брашно
1/2 ч.ч олио
3/4 ч.ч захар
2-3 пак.ванилия
1 бакпулвер   Dr.Oetker           
1/2 ч.ч прясно мляко
2 с.л какао

 Всичка се разбърква добре и се изсипва във формата.

                                     
Трябва да се разпредели максимално равномерно.
                                   
Ето така трябва да изглежда.

Пече се на високи градуси /270/ горе-долу за 50 мин става.На водна баня.
                                   
Така изглежда изпечен.
Оставя се да изстине и се прибира в хладилника за 10 часа /така е по рецептата Rolling Eyes/.Обръща се и "бон апети".
Рецептата я "откраднах" от един арабски сайт,дано не е пускана вече,ако се повтаря,модераторите да я изтрият Crazy



                     

Последна редакция: нд, 17 дек 2006, 12:46 от manel

# 1
  • Мнения: 7 106
manel , поздравления! Страхотно изглежда сладкиша!!!

Ще го пробвам непременно !   bouquet

# 2
  • Мнения: 505
Много вкусно ми звучи  Peace Яла съм подобно нещо , но вместо блат имаше кроасани.

# 3
  • Мнения: 293
 smile3501 smile3501Разкошен сладкиш !
Ще го пробвам още днес.

# 4
  • Мнения: 114
О, този сладкиш е разкошен...майката на една приятелка го прави , наистина е страшно вкусен .Мерси за рецептата   bouquet,още утре ще се пробвам и аз !

# 5
  • Мнения: 5 140
Много добре изглежда и сигурна е страхотен.
Ще се пробва.

# 6
  • Мнения: 143
Може ли едно въпросче, че и аз съм мераклийка за това изкушение.Та като се изсипе сместта за блата върху другата-от яйцата и млякото не се ли смесват двете, на снимката ясно се разграничават като пластове пък ми се струва, че ще се смесят в една каша?

# 7
  • Мнения: 7 474
 Crazy Ще се пробва, мерси за хубавата рецепта  bouquet
ясно е ,че ще станем по 100 кила  Mr. Green

# 8
  • Мнения: 590
Може ли едно въпросче, че и аз съм мераклийка за това изкушение.Та като се изсипе сместта за блата върху другата-от яйцата и млякото не се ли смесват двете, на снимката ясно се разграничават като пластове пък ми се струва, че ще се смесят в една каша?

И на мен ми беше много странно,как ще стане крайният резултат,но се получава разделено Crazy.Не се смесват,стига ти да не ги разбъркваш,просто изсипваш равномерно без да разбъркваш и става Wink

Crazy Ще се пробва, мерси за хубавата рецепта  bouquet
ясно е ,че ще станем по 100 кила  Mr. Green

Лео,за съжаление и при мен е така,колкото пъти се заричам да не отварям готварския,толкова не се получава ooooh!
отмъщавам на другите пускали рецепти,няма само аз да се прецаквам Mr. Green

# 9
  • Мнения: 903
Mале, винаги съм се чудела как става така на пластове. Ще го пробвам. А после като го обърнеш лесно ли се отлепя newsm78 Мисля да го правя за празниците, та да не стане някоя издънка. В каква тава? Тефолнова ли?

# 10
  • Мнения: 590
DidiP,правих го в тефлонова 28 см форма за торта,много лесно се отлепи.Блатът се отлепя още докато е във фурната,така разбрах,че е готово-изпечено.Успех.
Не съм майсторка на сладките неща,но това ми стана от първия път много сполучливо.

# 11
  • Мнения: 2 910
Такава вкусотийка не е за пренебрегване Mr. Green Ще се пробва задължително Hug

# 12
  • София
  • Мнения: 35 978
Яла съм такова чудо - прекрасно е.
Моята кума е невероятна кулинарка. Тя го правеше.
Дори тези дни си мислех да ви попитам, но тъй като звучи невероятно се отказах - каква интуиция. Hug
Благодаря ти  bouquet
Сега и аз ще мога да го правя.  bouquet  bouquet  bouquet

# 13
 newsm74 Изглежда много вкусно!Мерси за рецептата

# 14
  • Мнения: 465
manel страхотен сладкиш Peace

# 15
  • София
  • Мнения: 903
manel, снощи го пробвах сладкиша и е страхотен. Weary
Благодаря за рецептата.  bouquet

# 16
# 17
  • Мнения: 903
Ох, нямам търпение да го направя, ама съм на разделно и ще си го позволя само по празниците. Сигурно блата се сиропира и става приказка Laughing

# 18
  • Мнения: 5 183
Това ще да е голяма вкусотия!

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 63
Един въпрос ако може?!
 Задължително ли е сухото мляко, или може нормално - направо от кравата дето ми го носят?!
Щото аз сухото мляко хич не го уважавам!!

Иначе звучи и изглежда страхотно!

# 20
  • Мнения: 590
Един въпрос ако може?!
 Задължително ли е сухото мляко, или може нормално - направо от кравата дето ми го носят?!
Щото аз сухото мляко хич не го уважавам!!

Иначе звучи и изглежда страхотно!

Да, може !
Аз също го правих с прясно мляко /от кравата Mr. Green/.Само не слагай водата от рецептата.
Пече се на водна баня, да не го пропуснеш този момент Wink

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 576
Хайде! Поредната вкуснотийка! А как обичам крем карамел, не е истина. Ще го пробвам в най-скоро време!
Мерси!  bouquet

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 63
Един въпрос ако може?!
 Задължително ли е сухото мляко, или може нормално - направо от кравата дето ми го носят?!
Щото аз сухото мляко хич не го уважавам!!

Иначе звучи и изглежда страхотно!

Да, може !
Аз също го правих с прясно мляко /от кравата Mr. Green/.Само не слагай водата от рецептата.
Пече се на водна баня, да не го пропуснеш този момент Wink


Уф, като все бързам и не чета до край.... ooooh!

Ми то ти си написала, че вместо сухо си сложила обикновено /от кравата/, ама чак сега видях!!
 Tired

Извинявай и благодаря!  bouquet

# 23
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Браво, поздравления!   bouquet

# 24
  • Мнения: 983
Ммммммммммммммммм, Мерси  bouquet

# 25
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Ммм, как обичам крем карамел, но никога не съм правила. Обаче щом има стъпка по-стъпка и подробно обяснено, ще се пробва задължително  Simple Smile

# 26
  • Мнения: 1 802
manel, Благодаря ти за страхотната рецепта!   bouquet
Не мога да не се похваля, че направих тази вкусотийка и стана PERFECTLY
   smile3501

# 27
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Какъв е тоя бакпулвер на Dr.Oetker, по различен ли е от обикновенния  newsm78

# 28
  • Мнения: 590
Какъв е тоя бакпулвер на Dr.Oetker, по различен ли е от обикновенния  newsm78

Него предпочитам, наблюденията ми от него са най - положителни .Не е проблем и с дрга марка.

manel, Благодаря ти за страхотната рецепта!   bouquet
Не мога да не се похваля, че направих тази вкусотийка и стана PERFECTLY
   smile3501


Радвам се че ви е харесал  bouquet

# 29
  • Мнения: 388
Мерси,непременно ще пробвам.  bouquet

# 30
  • Мнения: 1 065
Притеснявам се да не се разлеят двете смеси ,но щом казвате ,че дори и изпечени са разделени,ще го пробвам.Дано да стане добре

# 31
  • Мнения: 15
manel,
би ли казала колко ml ти е чаената чаша,че май нещо оплесках нещата Embarassed
От няколко дни му бях хвърлила око на сладкиша-изглежда страхотен  bouquet. Преди малко го направих, обаче след като сложих накрая тестяната смес,тя.....потъна #Cussing out
Реших да спася положението,като изгребах част от млечната течност ( доколкото успях ) и сега чакам резултата Crossing Arms
Мисля,че проблемът при мен май е чашата, с която мерих ( 330 мл е )... чаена е,но си е цяла халба Mr. Green и май млякото дойде доста в случая,макар и да сложих 2 ч.ч

# 32
  • Мнения: 590
manel,
би ли казала колко ml ти е чаената чаша,че май нещо оплесках нещата Embarassed
От няколко дни му бях хвърлила око на сладкиша-изглежда страхотен  bouquet. Преди малко го направих, обаче след като сложих накрая тестяната смес,тя.....потъна #Cussing out
Реших да спася положението,като изгребах част от млечната течност ( доколкото успях ) и сега чакам резултата Crossing Arms
Мисля,че проблемът при мен май е чашата, с която мерих ( 330 мл е )... чаена е,но си е цяла халба Mr. Green и май млякото дойде доста в случая,макар и да сложих 2 ч.ч


Ау, 330 мл. се е множко.Моята е не повече от 200 мл.
За две яйца ми се струва твърде много мляко, дано не отиде зян само.Пиши какво е станало после.Нормално е да потъне сместа, все пак е по - тежка тя после изплува, но не там е проблема. Ако се престрашиш друг път да го правиш ползвай по малка чаена чаша Wink

# 33
  • Мнения: 15
"Сладкишът" е готов, а главният готвач е за #2gunfire
Ох,нищо не се полу4и-гледката е ужасна Sick,но явно резултатът се дължи на млякото,което дойде множко.
Маnel,задължително ще се пробвам скоро пак да го направя Wink и дано да се получи и при мен Praynig
...а дотогава ще карам на карамелени сънища Cry

# 34
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Апетитно!

# 35
  • Мнения: 11 747
Много добре изглежда! HugДа попитам- температурата не е ли много висока 270,за 50 минути няма ли да изгори?Имам желание да го пробвам,ама направо ми звучи абсурдно!! ooooh!Изливам едното в другото...,ама щом казвате,че се получава!

# 36
  • Мнения: 300
Момичета сладкиша е страхотен. Вчера го пробвах и стана приказка. Всички луднаха по него и двете смеси изобщо не се смесиха, стана като на картинката.

manel благодаря за рецептата, за празниците това ще бъде сладкишът.   bouquet

П.П. Нямам снимков материал защото бързо се омете специалитетът.   Laughing

# 37
  • Мнения: 1 802
Много добре изглежда! HugДа попитам- температурата не е ли много висока 270,за 50 минути няма ли да изгори?Имам желание да го пробвам,ама направо ми звучи абсурдно!! ooooh!Изливам едното в другото...,ама щом казвате,че се получава!

Ами да, наистина е висока температурата на печене, лично аз още на 10-тата минута покрих със фолио и така до края се пече и  стана екстра!  Flutter

# 38
  • Мнения: 888
Брееееее...това е голямо изкушение  Hug
Никой ли не снима произведението си?

# 39
  • Мнения: 590
Много добре изглежда! HugДа попитам- температурата не е ли много висока 270,за 50 минути няма ли да изгори?Имам желание да го пробвам,ама направо ми звучи абсурдно!! ooooh!Изливам едното в другото...,ама щом казвате,че се получава!

Написала съм рецептата в оригинал, но лично аз не спазвам градусите точно нито за минутите .Преценяваш си ,наглеждаш го, ако видиш ,че отгоре се е запекъл много бързо можеш да го намалиш или да изключиш отгоре фурната за малко и после пак да включиш.
Много зависи от фурната.Слагаш го на най-долната скара/ниво на фурната.

# 40
  • София
  • Мнения: 581
сладкиша стана мноооого вкусен страшен е   bouquet
моята тавичка беше малко по-голяма и крем-карамела стана по-тънък от този на снимката следващия път ще го направя в по малка тавичка

имам само един въпрос ако може
тъй като за първи път правя подобно нещо и незнам защо част от карамелизираната захар си остана по тавата newsm78

# 41
  • Мнения: 376
Момичета , стискайте ми палци сладкиша се пече в момента. Не знам дали ще го изчакаме десет часа да стои в хладилника. Дори и да не го докарам на вид съм сигурна , че ще е прекрасен на вкус.

# 42
  • София
  • Мнения: 581
ева74 как се получи при теб

# 43
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 877
Вчера и аз го направих, стана много вкусен, само дето блата не се вдигна много Rolling Eyes Да си призная не съм голям спец по отношение на сладките неща, но в тавичката , в която има вода периодично доливах студена вода. Та да не би да е от това?

# 44
  • Мнения: 983
На мен този сладкиш нищо не ми стана, пълен провал. Sad
Първо- карамелизирах прекалено дълго захарта та чак горчеше Embarassed
Второ-кафевия блат ми стана много твърд и сякаш недоизпечен Wink
А с такъв мерак го направих Sad но.......пак ще пробвам, докато се получи


Има ли значение, че не сложих бакпуловер на Д-р Йоткер, а обикновен... newsm78

# 45
  • Мнения: 590

Това е последния ми провал  Mr. Green На вкус няма забележки, но на вид  Confused Твърде много се вдигна блата, а карамела - тънък .

За мен най -добрата височина на блата е около 2 пръста /3.5 см/ ,този на снимката е 5.5 см. Не знам колко са се вдигнали вашите, явно различно се вдигат.
На Игнажден правих с обикновен бакпулвер, забравих да сложа втората тава с водата ,сетих се чак след 15 мин. ooooh!.И въпреки всичкото вадене, слагане се получи страхотно.
За карамелизираната захар, която остава по тавата - никога не ми се е случвало.
Нали на водна баня го правиш ? Карамела става на сироп ,ако не е попил в блата, но по тавата нищо не ми е оставало.
Rouz, първия път и аз прекалих с карамелизирането  Embarassed За блата обаче не разбрах -твърд и недоизпечен newsm78  Следващия път го наглеждай, може да ти е силна фурната отгоре, като видиш,че се е запекъл -или го намали отгори или сложи фолио.

 Ако сте правили   Фъч  блата доста прилича на него.Ако не сте го правили ви го припоръчвав - страхотен е .

 СиАтъЛ, вчера съвсем умишлено налях студена вода - резултата е на снимката.

# 46
  • Мнения: 7 474
Направих го. Остана ми малко карамел по тавата, но му сипах малко вода , кипнах го на котлона и сиропа го сипах при тортата да поеме блата. Laughing (както го правя на ябълковия сладкиш с карамел). Ето снимки на резултата, утре обаче ще я пробвам Laughing

# 47
  • Мнения: 22 867

Leo, изглежда чудесно!  bouquet
И аз го направих. Ухае прекрасно! Сега се чудя топъл или изстинал да го обърна newsm78 .И освен това ми завря водата. Сигурно крем-карамелът ще е на дупки като швейцарско сирене!? newsm78 Все едно, може и с лъжица, но ще се изяде! Grinning

# 48
  • Мнения: 7 474
 Laughing  Аз го обърнах изстинал, минах с нож по краищата и се отлепи  Laughing А водата и на мен ми кипна, ама то пише на макс, няма начин да не заври , но я намалих после.

# 49
  • Мнения: 22 867
И при мен нямаше проблем с отлепянето и обръщането. Вече го опитах - разкошен е!

# 50
  • Мнения: 376
Сладкиша е страхотен , цялото семейство го хареса и го излапа с удоволствие.

# 51
  • Мнения: 983
Манел, Благодаря  bouquet

# 52
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
Мале какъв разхош Shocked
Лео, направо ми потекоха .... голяма красота това и страшно вкусно изглежда. Определено ще излъжа мъжо с него за нещо, че той така обича крем карамел  не е истина просто.
Мисля си за карамелизираната захар дето оставала по тавата  newsm78. Аз не съм спец ама хич, но съм забелязала когато правя крем карамал, че когато престой в хладилника повече примерно една вечер и после карамела се е втечнил, докато ако го отлепя веднага след изстиването  остава по стените на чашките. Та в тоя ред на мисли, не е ли възможно именно заради това тоя сладкиш да трябва да престои 10 часа в хладилника и тогава да се обърне и да е готов за консумиране  newsm78.
Определено ще го пробвам благодаря за рецептата   bouquet

# 53
  • Мнения: 1 455
Може ли едно въпросче.Сега се хванах да правя тази вкусотийка,но за блата и крема пише 3/4ч.ч. захар-това 3- 4 чаши ли означава???.Не ми е ясна тази мярка Embarassed Аз сложих по 3 и половина чаши захар.дано не съм объркала нещо.

# 54
  • Мнения: 590
Може ли едно въпросче.Сега се хванах да правя тази вкусотийка,но за блата и крема пише 3/4ч.ч. захар-това 3- 4 чаши ли означава???.Не ми е ясна тази мярка Embarassed Аз сложих по 3 и половина чаши захар.дано не съм объркала нещо.

 ooooh! 3/4 -Това е една не пълна чаша - три-четвърти .Много е тази захар  Confused .

# 55
  • Мнения: 1 455
Аууу #Crazy пак нещо обърках.Хем опитах сместа ,но си беше късно.Ама съм и аз една патка Whistling Мерси все пак  bouquet А фурната не трябва да е предварително загрята нали?

# 56
  • Мнения: 590
А фурната не трябва да е предварително загрята нали?

 Не, няма нужда да се загрява предварително !

# 57
  • под тепетата
  • Мнения: 9 320
Разкошен сладкиш стана! Мъжът ми само обикаля около тавичката  smile3508 Следващия път ще се постарая и да го украся със сметана и обелени бадеми,ако не го изядат преди това.Благодаря за лесната и ефектна рецепта.   bouquet

# 58
  • Мнения: 461
Вчера и аз го направих, стана много вкусен, само дето блата не се вдигна много Rolling Eyes Да си призная не съм голям спец по отношение на сладките неща, но в тавичката , в която има вода периодично доливах студена вода. Та да не би да е от това?
Пробвай вместо да доливаш студена вода, да печеш сладкиша при по-ниска температура.
По принцип при печенето на сладкишите първите 15-20 мин. не трябва рязко да се променя температурата във фурната, за да не спадат сладкишите, а явно точно това се получава с доливането на студената вода no
Успех! Simple Smile

# 59
  • Мнения: 5 251
Момичета сладкиша наистина е много вкусен, но....Защо блата ми стана стиклен при условие, че спазих точните пропорции. А най-голямата грешка, която направих и чак ме е срам, че в бързината го обърнах още горещ и крем карамела се разтече  Embarassed

# 60
  • под тепетата
  • Мнения: 9 320
 Radina ,да не ти е била много силна фурната?  newsm78 аз го пекох както пека крем карамел - в предварително загрята фурна, с топла вода в тавичката и на 3(моята фурна е на степени), като водата не я оставям да заври(иначе крем карамела става на шупли).

# 61
  • Мнения: 5 251
Пекох на 180 градуса, много ли са  Thinking Крем карамела ми не стана на шупли, само се стикли блата.

# 62
  • Мнения: 139
И аз съм чувала от майка ми че за да не стане на шупли крем-карамела трябва да се пече поне 2 часа на слаба фурна. Който го е правил ще сподели ли за 50 мин и то на силна фурна дали не става на шупли? А и да ви споделя нещо лично от мен - с тия празници и с тия невероятни сладкиши които показвате тука, не само че се издигнах в очите даже на майка ми (за мен мерител на дистигнатите кулинарни върхове), лошото е че имам навика да опитвам "дали е станало добре" съответното кулинарно изкушение, и то така става, тук-ХАПКА, там-ХАПКА и после....  newsm50 Animal Pig Animal Pig Animal Pig  Grinning

p.s. Radina какво означава да ти се "стикли" блата?

# 63
  • Мнения: 461
Radina това е от морския климат newsm08 - в изпичането  е тайната! Peace

# 64
  • Мнения: 5 251
vikito блата ми не бухна и изглежда недоопечен  Rolling Eyes

KRIVONDELA май,май нещо не ме бива в изпичането, затова рядко се хващам да правя сладкиши, питки, баници  Crossing Arms А що се отнася до климата, лятото ми е много гот   grinning039

# 65
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
......................А що се отнася до климата, лятото ми е много гот   grinning039
Благородно ти завиждам!  Sad

# 66
  • Мнения: 5 713
За тая рецепта само слушам. Най-сетне се навих да я прочета. Ще взема да го направя сладкиша. Така и така преливам от панталоните, поне да е качествено.  Laughing

# 67
  • Мнения: 461
KRIVONDELA май,май нещо не ме бива в изпичането, затова рядко се хващам да правя сладкиши, питки, баници  Crossing Arms А що се отнася до климата, лятото ми е много гот   grinning039
[/quote]
Аз съм решила проблема - тавата с тортата или с изгорялата баница ... и айде на плажа при лебедите. А как ми се зарадваха последния път Party Grinning
Еми така де, и аз имам нужда някой да ми оцени усилията, макар и несполучливи  Embarassed

# 68
  • дълбоко,дълбоко в прованса
  • Мнения: 190
Дами, и моят блат се стикли, студена вода не съм доливала, но... Фурната ми беше на 200 градуса,после изключих горния реотан, че доста покафеня отгоре.Дано следващия път да улуча ваксата:)На вкус още не сме пробвали, чакаме да минат 10-те часа.

# 69
  • Мнения: 461
Градусите са дошли в повече в началото на печенето  :thinking :и "огънят е грабнал баницата" както казваше баба ми  Simple Smile

# 70
  • дълбоко,дълбоко в прованса
  • Мнения: 190
Благодаря ти,KRIVONDELA! За следващия път вече ще знам.

# 71
  • Мнения: 9 095
добре де, много вкусен изглежда и ще го пробвам, ама трябва ли да го слагам в хладилника, че ние вкъщи нищо не държим толкова време, било то сладкиш Joy

# 72
  • под тепетата
  • Мнения: 9 320
tedi_e       И ние сме така, затова го направих вечерта  Twisted Evil и го изчаках да изстине, за да го прибера. Познай - на сутринта имаше опашка пред хладилника!  Mr. Green  Предполагам, че се чака, за да може карамелът да се отпусне и да има сироп.Като го обърнах остана малко карамел в тавичката, долях си 2-3 лъжици вода и го доразтопих , за да си го сложа към сладкиша. Очарована съм от резултата. Правя нещо подобно, но с кифли върху карамела,смес за крема и като изстине отгоре се слагат плодове от компот и желирания сок на компота.

# 73
  • Мнения: 9 095
значи ще се чака ooooh!, благодаря ще пробвам в понеделник най- вероятно и ще споделя резултат Peace

# 74
  • София
  • Мнения: 4 141
Благодаря за вкусния сладкиш,
само дето не можаха мойте да изчакат да преспи в хладилника , но беше страхотен.smile3501

# 75
  • София
  • Мнения: 35 978
Направих го преди 2 дена, но не стана както трябва.
Крем-карамела - тънък слой, блата дебел.
Спазих точно рецептата.
Мисля, че проблема е в тавата - май използвах по-голяма.
Днес ще го направя пак
Иначе е вкусен много - изяде се.

# 76
  • под тепетата
  • Мнения: 9 320
Следващия път ще пробвам да увелича количеството на продуктите за крем-карамела -4 яйца, 3ч.ч. мляко и т.н., струва ми се, че ще стане още по-добре.

# 77
  • Мнения: 7 474
И аз мисля да увелича крем-карамела и моя стана тънък newsm78
А иначе намерих в тефтера на майка ми една рецепта за такава торта, много стара , където крем карамела се пече първо  и след това блата, но като я пробвам ще ви кажа как е станало Laughing

# 78
  • София
  • Мнения: 35 978
Следващия път ще пробвам да увелича количеството на продуктите за крем-карамела -4 яйца, 3ч.ч. мляко и т.н., струва ми се, че ще стане още по-добре.
Peace  И аз.
Току що го направих пак - но този път използвах форма за кекс - пак същата работа - крема малко , блата много.
Дори този път сложих на крема 3 яйца и 2 1/2 чч мляко
Според мен 3 чч  мляко пак ще е малко.
Ще опитам с 3 1/2 чч мляко и ще докладвам  Wink

# 79
  • София
  • Мнения: 35 978
И аз мисля да увелича крем-карамела и моя стана тънък newsm78
А иначе намерих в тефтера на майка ми една рецепта за такава торта, много стара , където крем карамела се пече първо  и след това блата, но като я пробвам ще ви кажа как е станало Laughing
Лео, твоят пак е супер - моят първият е по-малко от 1 см ooooh! крема.

# 80
  • Мнения: 7 474
Той на снимката изглежда така, но като го разрязах крема беше 1 см. Laughing

# 81
  • София
  • Мнения: 35 978
Той на снимката изглежда така, но като го разрязах крема беше 1 см. Laughing
Значи сме в един отбор Party - накрая все ще успеем да го направим както трябва - с общи усилия  Wink

# 82
  • Мнения: 5 251
Ако намалим продуктите за блата на половина, дали няма да се получи  newsm78

# 83
  • София
  • Мнения: 35 978
И вторият ми опит е провал - дори по-голям.
Не го правете във форма на кекс - нестава. Блата дори остана и суров по средата. Изобщо неможе да се яде.
   

В тавата стана дори по-хубав :

# 84
  • Мнения: 2 784
Момичета, един бърз въпрос. Някои от вас казаха, че правят такъв сладкиш с кроасани и козунак. Имам един съсипан кекс от вчера. Пеках го според рецептата, проверявах го, уж изпечен беше, бухнал... Извадих го, на сутринта беше спихнал. Като го разрязах се оказа недоопечен. Ако му направя карамелена заливка и го запека още, дали ще става за ядене, че ми е жал да го хвърлям, а и една приятелка ще идва следобед на гости. И как точно се прави заливката в този случай?

# 85
  • Мнения: 7 474
Момичета, един бърз въпрос. Някои от вас казаха, че правят такъв сладкиш с кроасани и козунак. Имам един съсипан кекс от вчера.

ЗАПОВЯДАЙ Hug
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13854.0

# 86
  • Мнения: 2 784
Момичета, един бърз въпрос. Някои от вас казаха, че правят такъв сладкиш с кроасани и козунак. Имам един съсипан кекс от вчера.

ЗАПОВЯДАЙ Hug
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13854.0
Мерси за бързата реакция, Лео!  bouquet Heart Eyes
Ще го направя и ще докладвам.

# 87
  • Мнения: 127
сладкиша наистина изглежда много добре и вкусно. Ас правя нящо подобно, но след като исипя разтвора за крем-карамел в тавата слагам и нарязяни на филийки кроасани и тогажа слагам да пека.И понеже по този начин не ни хареса много започнах кроасаните да ги заливам с нишесте-много е вкусно. А още по - вкусно става ако с разтвот на крем-карамел се залее 1-2 пакета юфка и се запече-става страхотна сладка баница. Grinning

# 88
  • Мнения: 127
denisd, аз като правя кекс предварително загрявам фурната на 150,слагам кекса и пека първо отдолу за 5 мин. а след това включвам отгоре и отдолу.

# 89
  • Мнения: 1 046
За да не пускам нова тема имам един въпрос, чували ли сте за крем карамел , който не се пече на водна баня и ако да как става , в смисъл пак ли е на ниска температура и въобще ще стане ли нещо ?

# 90
  • Мнения: 2 724
Чувала съм за полуфабрикат, които е на прах и не се пече .А тази рецепта с крем -карамела и блата я правя с малко по различни продукти: пак карамелизирам захар на дъното на тавичката ,но приготвям смес за класически карамел :1 л пр мляко ,1 ч захар, ванилия и 6 яйца ,за блата разбивам 4 яйца ,1ч захар, 1 ч брашно ,1 бакпулвер и ванилия .След като изпека крем карамела ,отгоре обилно поръсвам орехи и тогава изсипвам другата смес. Наричам я крем -карамелова торта. Отгоре я гарнирам със сметана и шоколад .Става много калорична ,но аз я правя за определени случаи .

# 91
  • София
  • Мнения: 35 978
За да не пускам нова тема имам един въпрос, чували ли сте за крем карамел , който не се пече на водна баня и ако да как става , в смисъл пак ли е на ниска температура и въобще ще стане ли нещо ?
Освен че съм чувала и съм правила - става обаче на шупли, което на мен пак ми харесва - сиропа влиза в шуплите.
Майка ми винаги така го е правила.

# 92
  • Мнения: 9 095
аз още не съм събрала смелост да го направя, ама ще пробвам, най- много и аз да се оплача Joy

# 93
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Момичета, един бърз въпрос. Някои от вас казаха, че правят такъв сладкиш с кроасани и козунак. Имам един съсипан кекс от вчера. Пеках го според рецептата, проверявах го, уж изпечен беше, бухнал... Извадих го, на сутринта беше спихнал. Като го разрязах се оказа недоопечен. Ако му направя карамелена заливка и го запека още, дали ще става за ядене, че ми е жал да го хвърлям, а и една приятелка ще идва следобед на гости. И как точно се прави заливката в този случай?

Вероятно си си решила проблема, но, ако ти се наложи друг път, споделям опит  Mr. Green
Начупих на хапки проваления кекс, отгоре сложих тук-там сладко, не помня вече от какво, начупени орехи, стафиди и кокосови стърготини, залях го с карамелена смес, осатавих го да постои, за да се поеме сместа от цялата маса и го опекох. С този сладкиш посрещнах майка и една нейна приятелка и беше много смешно, че тя няколко пъти ме пита как съм го правила, а аз все й отговарях "Ще ти кажа", но така и не си изказах "специалния" сладкиш, защото ме беше срам  Embarassed След това се оказа, че не трябвало чак толкова да се срамувам, защото наистина им харесал  Joy

# 94
  • Мнения: 139
искам да попитам за този сладкиш, като се изсипе тестото, то не отива ли на дъното на тавичката в която печем???? Малко ме съмнява да стане като на картинката?

# 95
  • София
  • Мнения: 35 978
Първо потъва тестото и после излиза на повърхността - при печенето.
Колкото и да е чудно - получава се.

# 96
  • Мнения: 2 784
Включвам се с доклад. Кекса го нарязах на парченца, наредих го в карамелизираната тавичка, залях го със сместа и го пекох около час на водна баня. Стана разкошен, на места не е попил съвсем, но пак е хубав. Следващият път ще се възползвам от съвета на Арина.  bouquet. Като изстина, го обърнах, изглеждаше точно като карамелена торта.  chef Не само, че спасих положението, а и е почти изяден.
Лео, отново благодаря!  bouquet Heart Eyes Hug

# 97
# 98
  • Мнения: 47
Момичета запалихте ме и мен с този сладкиш та и аз в момента го пека  chef.Сториха ми се много тези ванилии и сложих само 2х1 в тестото и в млякото.Изглежда тестената част бухва мнага заради пакетчето бакпулвер.може би трябва 1/2 от пакетчето.
Имам въпросче:ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ли трябва да престои 10ч. не може ли по рано да се изяде newsm78 Embarassed

# 99
  • Мнения: 590
Момичета запалихте ме и мен с този сладкиш та и аз в момента го пека  chef.Сториха ми се много тези ванилии и сложих само 2х1 в тестото и в млякото.Изглежда тестената част бухва мнага заради пакетчето бакпулвер.може би трябва 1/2 от пакетчето.
Имам въпросче:ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ли трябва да престои 10ч. не може ли по рано да се изяде newsm78 Embarassed

Изчакай го поне хубаво да изстине .Ако не е изстинал и го обърнеш може да "седи глетав"/баба ми ползва този израз/ -недоизпечен, доста мек става блата и може да се сплеска/ако е топъл/.

# 100
# 101
  • Мнения: 47
такаааа,испече се.Оставих го да истине,обърнах го благаполучно,но защо ми стана твърдо newsm78 може би затова трябва да престоява повече Crazy
иначе на вкус е неповторим Hug

# 102
  • Мнения: 372
Ето го и моят опит, правих го в кексова форма - цвете, затова е неравномерен крем карамела. Вс. в къщи мн. го харесахме. Мерси за рецептата  bouquet

# 103
  • София
  • Мнения: 35 978
anni78 станал е супер. Браво на теб!
Колко см ти е формата?

# 104
  • под тепетата
  • Мнения: 9 320
И сестра ми го направи и е супер доволна. Нейната щерка обаче не яде какао и шоколад, затова блата го направи без какаото и пак стана много вкусен.
  Довечера ще пробвам с увеличена доза за крем карамела, стискайте палци! Утре след обръщането ще докладвам за резултата. Ще имам гости, а по законите на Мърфи....знаете  Wink

# 105
  • Мнения: 372
anni78 станал е супер. Браво на теб!
Колко см ти е формата?
Мерси    Grinning,  20 см.

# 106
  • София
  • Мнения: 35 978
Най-после от 3-я опит го направих и стана супер.
Използвах по-голяма тава и увеличих млякото и яйцата: 4 чч.мляко+ 4 яйца.
Но мисля следващият път на сложа 1л.мляко и 5-6 яйца.
Пекох го на водна баня на 175 градуса - 50'.
Преди да го обърна сложих отгоре ринга на формата са кекс и по нея го изрязах - така е с хубави и гладки краища.
Което остана го изгребах с лъжица и обърнах на поднос.
За първи път не ми остана по тавата неразтворен карамел - бях сварила млякото и когато го прибавях към яйцата беше доста топло /почти горещо/.
Ето как изглежда:  Вече се гордея със себе си   Hug
   

# 107
  • Мнения: 22 867
denis_d   smile3501 newsm10  bouquet
Май не е лошо предложението ти за литър мляко и 5-6 Grinning яйца!

# 108
  • под тепетата
  • Мнения: 9 320
Браво ,denis_d!
 И аз увеличих пропорцията на 4яйца и 3ч.ч. мляко и съм доволна от резултата - блата и крем карамела станаха с еднаква дебелина.Снимките довечера ,като се прибере мъжлето ми,че неговия телефон е с по-качествени снимки от фотото вкъщи.Не смея да увеличавам пропорцията до нормалната доза за крем карамел, защото ми се струва, че ще натежи отгоре и ще се разчупва настрани(все пак е крем, макар и печен).
 Другото, което ме подразни миналия път е, че и аз като denis_d го бях сложила в същия поднос от кутията за торта и част от сиропа си остана в улея . Този път си го обърнах в обикновена тавичка. Embarassed За следващия път ще се снабдя с подходящ поднос без улей, защото  сладкишът го заслужава!
  Остава въпросът кога ще вляза във форма с тези сладкотии, на които не мога да устоя ! Mr. Green

# 109
  • Мнения: 1 063
И аз ще опитам, но се съмнявам да успея, хич ме няма в сладкишите Tired

# 110
  • Мнения: 5 713
Направих го вчера, днес сутринта го обърнах. Нещо не ми се получи, не съм доволна. Първо сместа за блата потъна повече отколкото трябва в крема, т.е. не е като на снимката на manel. Съответно сега, като вече е готов, не са откроени трите цвята на сладкиша. Отделно, че малко трудно се отлепи и остана карамел по тавата. Има и шупли. Пекох го на 180 за 50мин.  Водата беше топла, не съм доливала. Фурната предварително загрята. Някъде бъркам.
А крема с миксер ли се разбива? Или трябва да се внимава както при крем карамела. Там знам, че се разбъркват съставките без миксер, колкото да стане хомогенна смес.

# 111
  • София
  • Мнения: 35 978
Двата пъти ми залепна карамела, но когато го направих с топло/почти горещо / мляко - нямаше проблем.
Крема разбих с миксер - но постоя преди да го смеся с млякото и да го излея в тавата.
Аз го пекох на 160 - 180  за 50 минути /което е същото като при теб/

# 112
  • Мнения: 372
denis, станал е супер. Следващия път и аз ще се пробвам с твойте пропорции, мисля, че ще се получи по-добре Grinning

# 113
  • Пловдив
  • Мнения: 260
Много вкусно ми звучи  Peace Яла съм подобно нещо , но вместо блат имаше кроасани.
Имаш ли рецептата с кроасаните?

# 114
  • Мнения: 7 474
Много вкусно ми звучи  Peace Яла съм подобно нещо , но вместо блат имаше кроасани.
Имаш ли рецептата с кроасаните?




Момичета, един бърз въпрос. Някои от вас казаха, че правят такъв сладкиш с кроасани и козунак. Имам един съсипан кекс от вчера.

ЗАПОВЯДАЙ Hug
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13854.0

# 115
  • Пловдив
  • Мнения: 260
Много вкусно ми звучи  Peace Яла съм подобно нещо , но вместо блат имаше кроасани.
Имаш ли рецептата с кроасаните?




Много благодаря! Hug


Момичета, един бърз въпрос. Някои от вас казаха, че правят такъв сладкиш с кроасани и козунак. Имам един съсипан кекс от вчера.

ЗАПОВЯДАЙ Hug
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13854.0

# 116
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
Гледах, четох, точих лиги и се каних сума време докато се реша да го спретна това чудо, ама поне понатрупах предварителен опит от вас та да го направя възможно най-добре. Така, значи наистина става страшен сладкиш, но определено 1 литър мляко и 6 яйца си трябват. Като за първи опит съм доволна от резултата, ама блата малко ми се сби  Sick. Имам съмнения, че просто не го разбих достатъчно добре и малко се степа. Но иначе мисля, че стана.  Аз като правя крем карамел винаги разбивам с миксер, някой беше писал по-долу, че не трябвало така, но аз нямам грешки до сега с него а винаги разбивам. Така направих и сега, но не бе добра идея, защото става много пяна  с която обикновенно допълвам купичките, но сега ми пречеше да виждам дали съм разпределила другата смес равномерно (просто всичко потъваше в пяната и нямах видимост). Млякото го смесих почти горещо с яйцата и наистина карамел почти не ми остан по тавата въпреки, че обърнах сладкиша около 2 часа след като го извадих от фурната. Пекох на 175 градуса  не съм засичала време като се опече отгоре блата оставих да се пече само на долна фурна около 15 минути и изключих. Наистина при готовност блата се отделя от стените на тавичката. Сега ако някой ме светне как да направя и какаовия блат по-добре, че да не ми се сбие много ще съм благодарна. Не съм много по печенето на блатове по принцип и ако може някой да ми каже точно последователността  по която го прави, за да стане добре. Благодаря!
Ето и снимка:

Първата снимка е направо както го извадих от формата, а на другите съм отнела малко  с ножа от блата с млякото и яйцата, за да се виждат хубаво трите цвята.
Това е разрез:

Последна редакция: чт, 18 яну 2007, 11:37 от korneliia_h

# 117
  • Мнения: 7 474
korneliia_h чудесно ти се е получил сладкиша Crazy Crazy Crazy Другия път и аз ще сложа повече мляко  Laughing

# 118
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Ееееее,ще се прежалим в събота.Просто изглежда ужасно вкусен,пък и много обичам кремкарамел. Peace

# 119
  • София
  • Мнения: 35 978
korneliia_h Фантастичен ти е сладкиша, браво.  bouquet
За блата- моят стана много  хубав и мекичък.
Разбих първо белтъците на сняг  с малко захар и отделно жълтъци+захар и т.н. Накрая към жълтъчната смес прибавих белтъците.

# 120
  • Мнения: 5 713
защото става много пяна  с която обикновенно допълвам купичките, но сега ми пречеше да виждам дали съм разпределила другата смес равномерно (просто всичко потъваше в пяната и нямах видимост).
Това беше и при мен проблемът. Сладкишът ти изглежда страхотно.

# 121
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
korneliia_h Фантастичен ти е сладкиша, браво.  bouquet
За блата- моят стана много  хубав и мекичък.
Разбих първо белтъците на сняг  с малко захар и отделно жълтъци+захар и т.н. Накрая към жълтъчната смес прибавих белтъците.
Абе хем си мислех така да направя, защото така разбивам блатовете за торта, ама после като пишман готвач обърках всичко на поразия с миксера (сега си се чудя на акъла  Embarassed) и определено накрая имах съмнения, че ще ми се степе блата, сместа някак не беше пухкава ами  ... (то нали уж за да се запази и пухкавостта бъркаме после с дървена лъжица, когато добавяме брашното  newsm78) абе разбирате ме. Следващия път ще пробвам по стандартния начин и се надявам още по-добре да стане. Благодаря за отзивите на всички, това значи много за мен.   bouquet

Последна редакция: чт, 18 яну 2007, 16:25 от korneliia_h

# 122
  • София
  • Мнения: 35 978
Забравих да ти кажа, че   още първият път сложих само 1 чаша брашно.
Стори ми се много, ако сложа дозата от рецептата - като гледах как се излива тестото, на снимката, мислех че ще стане много гъсто ако сложа всичкото.
И тъй като стана хубаво още първият път - продължит с това количество - блата винаги ставаше и равномерно можеше да се разпредели тестото.

# 123
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
denis_d   Благодаря   bouquet

# 124
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
  Нали за крем карамела водата не трябва да завира,тук важи ли същото правило??? newsm78

# 125
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
Ами аз не знам дали трябва да завира или не, ама принципно ако печеш на около 175-180 градуса, както са пекли вече някой от нас водата не завира  Peace. Поне на мен не ми завря.

# 126
  • София
  • Мнения: 35 978
На мен ми вреше, а и как така няма да ври?
Нали   100 градуса е точката на кипене на водата , т.е при 170-180 няма начин да не ври. Wink

# 127
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
Оф, добре грешката е моя може да е вряла водата , но някой споделиха, че е изкипяла направо та са доливали вода. При мен този проблем го нямаше. Обикновенно когато правя нещо на водна баня, ако ври много балончетата без малко да влязат в съда в който готвя въпросното нещо, а сега въобще балончета май не видях та затова казах, че не ми е вряло  newsm78. ама верно си е че на 100 градуси водата завира тъй, че ...  Може би има значение и факта, че тавата ми с водата беше много голяма и доста водичка си имаше в нея. Мале съвсем се омотах  ooooh!  Joy. Абе вряла не вряла на 175-180 градуса сладкишчето си става.  Mr. Green

# 128
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
И аз снощи направих сладкиша, страхотен стана, въпреки че готвенето ми можеше да се сравни с разходката на слон в стъкларски магазин! Правих го в една от тези тави, на които се отделя подложката и първата смес почна да ми изтича през тавата  Laughing Забравих да сложа олиото в сместа за блата, накрая сипах толкова вода в голямата тава, че тази със сладкиша плуваше  hahaha
Включих на 270 градуса, само последните 10 минути завих отгоре с фолио и намалих на около 100 градуса, защото почна да попрегаря. Като го извадих, малко вода от долната тава беше влязла отгоре и ми се разпадна крем карамелът, но блатът беше добре. Веднага нагънахме сладкиша.
Но пък мноооого сладко бе, въпреки че слагах по 1/2 ч.ч. захар вместо 3/4.

# 129
  • България Сливен
  • Мнения: 245
Направих сладкиша! Чуден, чудесен сладкиш! Благодарности! Hug

# 130
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
И аз го направих вчера, ама и на мен кремът ми стана на много тънък слой, та другият път ще пробвам съвета за 4 яйца и 3ч.ч. мляко, мисля, че тогава ще ми стане. Иначе с печене и отлепване нямах проблеми. Макар и с тънък слой крем, вече изядох 1/4 от сладкиша Laughing

Благодаря за страхотната рецепта!

# 131
  • Мнения: 852
  bouquetБлагодаря за страхотната рецепта!Направих сладкиша  и резултата беше отличен!!!Много го хареса цялото ми семейство! smile3525 Peace

# 132
# 133
  • Мнения: 119
какво изкушение!ако направя половин доза, във форма с какъв диаметър да пека? съпруга няма да ми помогне в оценяването на сладкиша, защото не обича крем карамел. и децата също...

# 134
  • Мнения: 983
Ееееееееее, дайте снимки деееееееееее на чудесните сладкиши. Моя първи опит беше пълен провал Close

# 135
  • Мнения: 1 446
Благодаря от сърце за срахотния сладкиш! Правя го за трети път и има няма 3 часа и е изяден. Hug  bouquet

# 136
  • Мнения: 2 616
Ох, аз не разбрах това за водната баня-как да го изпека на водна баня?

# 137
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
Ох, аз не разбрах това за водната баня-как да го изпека на водна баня?
Формата в която си изляла сладкиша(тавичката) се слага в по-голяма тава в която си наляла  вода и така се пече.  Peace

# 138
  • Мнения: 2 616
И аз така си го представих, обаче явно ще трябва да си купя още една тава, много благодаря!

# 139
  • Мнения: 1 290
и аз да се разпиша.

Вчера имахме мини рожден ден и реших да се пробвам и аз със сладкиша Wink

да си призная тестото като взе да потъва в яйчната смес си казах : "айде да ходя до магазина за нещо готово"
като го обръщах пък го сторих в по-дълбок съд, защото очаквах всичко да се "изпльока", но...


ПОЛУЧИ СЕ!

благодарение на авторката и всички дали предложения за "подобрения" успях и аз

Последна редакция: ср, 31 яну 2007, 18:54 от Gvendolin

# 140
  • Мнения: 22 867

Направо страхотен ти се е получил! И с по-дебела горна част, т.е. на крем карамела. Продуктите ли увеличи за крема?

# 141
  • Мнения: 1 290
Благодаря labrex

като цяло се придържах към основната рецепта.

Искаше ми се да го направя в тортената форма, но за там щеше да се окаже много голямо количеството.
Затова използвах средно голяма тавичка

Карамелизирах чаша захар и докато изстиваше смесих разбитите 6 яйца със захар с 1л. ГОРЕЩО орясно мляко
За да стане крема идеално гладък и за да предотвратя опасността от срутването му приложих малка хитринка
В яйчената смес разстворих 1-2 ч.л. нишесте - ванилия Wink

Пяната която се получи обрах внимателно с лъжица и добавих в тестяната смес, която разбих като отделих първо белтъците.

Когато изливах кафявото тесто над млякото с яйцата, макар и да нямаше много пяна и моята смес потъваше и изобщо и аз не знаех дали съм сложила навсякъде равномерно

Пекох на водна баня и ниски градуси без да завира водата, първо на вентилатор, после на горни и долни реотани. Отне ми около час и половина обаче...

ами не се сещам за нищо "по-особено" което вече да не е описано.

признавам си, че като го обърнах не повярвах на очите си.
А часовете в хладилника са за да може блата поеме от стеклия се карамел и да се сиропира според мен.

Още веднъж Благодаря за рецептата и съветите на всички включили се

  bouquet

# 142
  • Мнения: 22 867
Благодаря labrex

........Карамелизирах чаша захар и докато изстиваше смесих разбитите 6 яйца със захар с 1л. ГОРЕЩО орясно мляко
За да стане крема идеално гладък и за да предотвратя опасността от срутването му приложих малка хитринка
В яйчената смес разстворих 1-2 ч.л. нишесте - ванилия Wink........

  bouquet

За тая хитринка с нишестето не бях се сетила,   bouquet че сподели. И аз съм решила да го правя с литър мляко и 6 яйца. Сега време нямам, но в почивните дни със сигурност. Grinning

# 143
  • Мнения: 458
Днес и аз реших да направя този сладкиш. Следвах всичко по рецептата. Но....не се получи  Sad. Блата наистина излезе отгоре, но не се опече по средата, а най-отгоре беше прегорял. Не мисля, че е от фурната. Явно бъркам нещо в реда на съставките  newsm78. Някой има ли идея защо ми се получи така?

# 144
  • Мнения: 1 290
да не ти е била много силна фурната?
може би е трябвало да включиш само долни реотани в началото, а като виждащ, че прегря от горе да сложиш парче вестник например?

# 145
  • София
  • Мнения: 581
6 яйца със захар с 1л. ГОРЕЩО орясно мляко
няма ли опасност да се пресекът яйцата newsm78

# 146
  • Мнения: 1 290
6 яйца със захар с 1л. ГОРЕЩО орясно мляко
няма ли опасност да се пресекът яйцата newsm78

мисля че не... аз така си правя и крем-карамела - с топло мляко за да се разтвори захарта - сипвам по малко и бъркам, а когато искам да е безупречно гладък и да ошашкам консуматорите му добавям лъжичка две нишесте Wink то се разтваря в топлото мялко и крема става без шупли дори и случайно водата да заври Wink Това е моята малка тайна Wink

# 147
  • Мнения: 2 784
Гвен., малко офф, ама...
Като отворих да видя сладкиша видях на предишната страничка пай с картофи, кайма и грах. Опитах се да го намеря с търсачката, ама пак не работи. Пускала ли си някъде рецептата и можеш ли да ми я дадеш. Може и на лични, че сега се усетих, че спамя... Embarassed  bouquet

# 148
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
Гвен., малко офф, ама...
Като отворих да видя сладкиша видях на предишната страничка пай с картофи, кайма и грах. Опитах се да го намеря с търсачката, ама пак не работи. Пускала ли си някъде рецептата и можеш ли да ми я дадеш. Може и на лични, че сега се усетих, че спамя... Embarassed  bouquet
Ами спамим, ама и аз я искам МОЛЯ !!!!!!

Gvendolin супер ти се е получил сладкиша.  Peace

# 149
  • Мнения: 22 867
Пайчето наистина изглежда апетитно! Heart Eyes И аз се нареждам на опашката за рецепта! Grinning

# 150
  • Мнения: 7 474
Това не е ли на тилиева рецептата  newsm78

# 151
  • Мнения: 7 474
Пайчето наистина изглежда апетитно! Heart Eyes И аз се нареждам на опашката за рецепта! Grinning

Май е тази  newsm78http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=158661.msg3079006#msg3079006

# 152
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Това не е ли на тилиева рецептата  newsm78

Пайчето наистина изглежда апетитно! Heart Eyes И аз се нареждам на опашката за рецепта! Grinning

Май е тази  newsm78http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=158661.msg3079006#msg3079006
Лео, и аз мисля, че това е моята рецептичка все пак....... Embarassed

# 153
  • Мнения: 243
ЗА ДА ВИ БЪДА В ПОЛЗА С НЕЩО ИСКАМ ДА СПОДЕЛЯ:
КОГАТО СЕ ПЕЧЕ НА ВОДНА БАНЯ, НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ДОПУСКА ВОДАТА ДА ЗАВРИ - АКО ТОВА ВСЕ ПАК СТАНЕ, СЕ ДОЛИВА, ЗАЩОТО КРЕМ-КАРАМЕЛЪТ СТАВА НА ШУПЛИLaughing

# 154
  • Мнения: 22 867
Това не е ли на тилиева рецептата  newsm78

Пайчето наистина изглежда апетитно! Heart Eyes И аз се нареждам на опашката за рецепта! Grinning

Май е тази  newsm78http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=158661.msg3079006#msg3079006
Лео, и аз мисля, че това е моята рецептичка все пак....... Embarassed

tilieva, напълно възможно е това да е твоя рецепта. Просто видяхме снимка на пая в албума на Gvendolin, затова я помолихме за рецепта. Много добре изглежда. Сега ще разгледам линка и ще видя дали имам продуктите.  bouquet


# 155
  • Мнения: 2 784
Като прегледах линка, същата е рецептата. Гвен каза, че я е гледала по "Бон Апети" . Непременно ще се пробва.

# 156
  • Мнения: 1 290
да довърша СПАМ-а  за пая Simple Smile

рецептата която е публикувала "тилиева" не я бях видяла, но нямам нищо против да е нейната Simple Smile

това което е пуснала тя е основата по която и аз работих, която пък заимствах от Иван Звездев

аз обаче малко я попромених заради наличните консумативи у дома Simple Smile

# 157
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Извинявам се за спам-а около пая - просто помислих, че си заимствала от моята рецепта, както и да е. Аз също работих с наличните продукти в хладилника. Няма повече да разводняваме темата!
Момичета, давайте пак за сладкиша "Крем-карамел"!   bouquet

# 158
  • Мнения: 946
И на мен ми се получи сладкиша въпреки ,че забравих да сложа бакпулвера  Embarassed ама стана и се обърна само малко карамела ми щеше да избяга от блата,но пък беше вкусен

# 159
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Дали ще доживея и аз да го пробвам този сладкиш. Трябва да свърши диетата на синчето (без яйца и мляко), значи чак към май месец ще стане. А няма и тенденция да го пратим някъде на гости да речем за седмица, че са се насъбрали доста рецепти за опитване и ме спира единствено той.
Макар че не вярвам да иска да опита крем карамел (но от блата ще си хапне, умира за шоколадовичко, също като мен).

# 160
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Направих го и стана  Shocked Не можех да повярвам, защото беше едно ужасно преживяване. Направих една основна грешка - сладкиша го сложих във форма за сладкиши от тези на които им се махат стените. След като изсипах сместта за крем карамел мялкото започна да изтича, после изсипах сместта за блата къде я слагах равно къде не то всичко течеше от това мляко бях на ръба да хвърля виско в тоелтната, но викам каквото стане- стане. След това сложих формата в по-голяма тава с вода , включих фруната на долно на 180 гарадуса и водата започна да кипи, шурти да влиза вътре сладкиша намалявах фурната увеличавах ( млякото пордължаваше да си тече) и eдва изчаках да минат 50мин. Изчаках го да изстине и ето го . Полуичи се. Разбира се крем карамела е тънък слой, защото половината замина във водната баня. Добре, че сложих 1 литър прясно  мляко. абе изобщо бях извън всички ршавила з аправене на крем карамел- водата ми завря, влизаше вътре, млакото ми изтичаше , но с еполучи. Следващия път ще знам , че трябва да се прави в тавичка, но от друга страна кипящата вода помогна на сладкиша да не бъде суров . така си мисля аз Thinking
http://www.bgphoto.net/photos/429/o633063673800953778.jpg
http://www.bgphoto.net/photos/429/o633063673992203778.jpg

# 161
  • под тепетата
  • Мнения: 9 320
ДЕянаЗ, ми то си е било направо екшън! Mr. Green Колежката ми, на която дадох рецептата,сложила амонячна сода вместо бакпулвер  Shocked и получила съответно мнооого миризлив резултат. На втория опит съответно се представила отлично!Така, че -опит-грешка - до постигане на резултата!

# 162
  • Мнения: 2 082

не ми е много добра снимката,но това е резултатът.вкусен е сладкишът,но ми стана на шупли ,въпреки че водата не завря.следващият път ще го усъвършенствам  Simple Smile

# 163
  • Мнения: 6 461
Направих го .
Много вкусен стана.
Поздравления за рецептата.  bouquet

# 164
Стана ФАНТАСТИЧНЕН сладкиш! Невероятен на вкус, много ефектен и лесен за изпълнение! Изключително подходящ за по-специални случаи и за гости!
Моят се получи точно както го е дала авторката  на снимките! Пекох 50 минути на 170 градуса.
ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ!     bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet Heart Eyes

# 165
  • Мнения: 81
Изглежда невероятно! Но дали може да се обърне по-рано. Ще се развали ли? Никой вкъщи не иска да чака до утре. Извадих го от фурната към 3.30 след обед

# 166
  • под тепетата
  • Мнения: 9 320
И вкъщи нямаше кой да го чака  Mr. Green Щом е изстинал,обръщай го!На другия ден като че ли е по-сочен. Беше ми останал малко карамел по дъното,разтопих го с малко вряла вода и си го долях върху сладкиша.

# 167
  • Мнения: 22 867
Изглежда невероятно! Но дали може да се обърне по-рано. Ще се развали ли? Никой вкъщи не иска да чака до утре. Извадих го от фурната към 3.30 след обед

Не е нужно да чакаш до утре. Щом е изстинал, можеш да го обърнеш внимателно и............. eat

# 168
  • Мнения: 81
Благодаря ви за бързия отговор!  bouquet Отива да го обръщам и дано да не се изложа. Лека вечер на всички

# 169
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Най-накрая и аз да го направя, каня му се от сума време.
Единствен проблем имах със съдовете за печене, просто нямам с подходящ размер, но пак се получи, а и е доста приятен,
ето го и него:
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=101773&photo=40

# 170
  • Мнения: 22 867
marulka_s, изглежда прекрасно!  newsm10 Майстор си! smile3501

# 171
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
И аз съм го яла. Само, че беше с кроасани, по спомени. Много е вкусен и лек.  Peace

# 172
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Ей такъв сладкиш ядох в Пиреус! Сочен блат и върху него крем карамел! Ужасно ми хареса и се чудех как става!
А иначе намерих в тефтера на майка ми една рецепта за такава торта, много стара , където крем карамела се пече първо  и след това блата, но като я пробвам ще ви кажа как е станало Laughing
Лео, пробва ли рецептата от тефтера?

# 173
  • Мнения: 1 021
Смятам през уикенда и аз да го пробвам!   chef
Точа му се от доста време, както и на разни други изкушения от форума, ама гледам по-умерено да хапвам, та затова само събота и неделя си позволявам разни кулинарни забежки! Embarassed
Смятам  да го направя в по малка товичка около 20 см. и се чудя дали вместо да увеличавам количеството на млякото и яйцата да  намаля малко продуктите на блата  newsm78
Нека ако може изпробвалите го да кажат  Praynig преди да е станало късно!

# 174
  • в сбъднатите мечти
  • Мнения: 278
Благодаря за рецептата! Не се съмнявам, че е толкова вкусен, колкото изглежда! Ще го пробвам и аз!

# 175
  • Мнения: 7 474

А иначе намерих в тефтера на майка ми една рецепта за такава торта, много стара , където крем карамела се пече първо  и след това блата, но като я пробвам ще ви кажа как е станало Laughing
Лео, пробва ли рецептата от тефтера?

Не съм още, малко ще минавам на диета Mr. Green, ама като го направя непременно ще кажа как е станало  Laughing

# 176
  • Мнения: 388
Направих сладкиша за сетен път, този
път го изпекох във формички за крем-карамел.
Получи се много симпатично. Peace

# 177
  • Мнения: 22 867
Направих сладкиша за сетен път, този
път го изпекох във формички за крем-карамел.
Получи се много симпатично. Peace

А, това е добра идея за следващия път!  bouquet

# 178
  • Мнения: 373
Днес го направих за 10 път сигурно, много ни харесва на всички. И аз омах проблем с тавата с отделящо се дъно ама се усетих чак на 3-тия път...ехех!

# 179
  • Мнения: 4 700
олеее, аz както оби4ам крем карамел.... и как се иzку6ам о6те днес да си я zабъркам таz рецепта, ама да попитам първо с какви раzмери е тавата, 4е не6то не можах да го намеря това... Мерси и добър апетити на вси4ки които 6те го правят  туи иzку6ение...  chef

# 180
  • Мнения: 349
Честит празник на цветята!
Аз пекох сладкиша в тава с диаметър 23-24 см (като блат за торта) и по-голяма за водната баня.

Промених малко на база споделените мнения  Hug-
За крема:
* вместо 2 - 3 яйца
* вместо 2 - 3 ч.ч прясно мляко  Горещо!,ако го правите по този начин да не слагате водата
* 1 лъжичка нишесте (Специални благодарности за идеята  bouquet)

Тесто - блат.:/i]   
* по рецепта 1 и 1/4 ч.ч брашно - аз сложих 1ч.ч. - за да е по-пухкаво.

Получи се разкошен и много красив десерт- браво на авторката и на мами - форумки![smilie=smile3501.gif]


http://images14.snimka.bg/002507926.jpg



# 181
  • В града на тепетата
  • Мнения: 245
Превъзходен сладкиш.Стана любим на цялото семейство.Само,че вместо 2яйца сложих 3 и 3чаши пр. мляко

# 182
  • Мнения: 349
Видях, че не се показва снимката.

Ето сладкиша, отново благодаря за рецептата  bouquet и с моите допълнения:

# 183
  • Мнения: 4 700
А някоя опитвала ли е с раzтопено масло вместо с олио zа блата?

# 184
  • Мнения: 1 101
направих сладки6а,но с малки промени
за крем карамела сложих:
1 кутийка кондензирано мляко
в съ6тата кутия после прясно млеко
3 яйца
И стана невероятно вкусно и красиво.
2.те 4асти се отделиха срахотно и на еднаква висо4ина..

Последна редакция: нд, 06 май 2007, 14:36 от lozeva

# 185
  • Мнения: 4 700
И аz го направих вече. Облиzахме си пръстите. Направих го с раzтопено масло, вместо с олио.

# 186
  • Мнения: 2 724
Лозева, сладкишът е превъзходен, обаче дъщеря ти е страхотна newsm10!

# 187
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
И аз го направих.


Е, стана на шупли (поне отвън се вижда така, още не съм го нарязала), но водата от водната баня не е завирала - 100% съм сигурна. Но на нас шуплите не ни пречат. Стоя в хладилника от 18,30 снощи, до 8 часа тази сутрин - по-голямата част от карамела се беше разтопила, но не всичкия.
Направих крема с 4 яйца и 800 мл. прясно мляко. Формата е 24 см. Много беше и отлях в една кофичка за крем карамел, там също сложих част от блата и стана добре (но отдолу нямаше карамел и като обръщах, половината крем остана в кофичката, разтопих останалия в тавата карамел с малко вода и го излях там - предвидливо обърнах чашката в купичка). Та и двете форми - тавата и кофичката - бяха пълни до ръба, след изпичане излязоха и отгоре.
След малко ще го разрежа, да видя мек ли е блата, твърд ли е - нали някои тук се оплакаха, че им станал твърд блата.

# 188
  • Мнения: 22 867

Чудесно изглежда!  bouquet И моят е в хладилника, наполовина вече, но нещо този път ми се напука крем карамелът, стана на едни дълбоки бразди. EmbarassedВкусът му обаче си е неговия Grinning. А блатът отдолу никога не ми е ставал твърд, напоява се от разтопения карамел. Доста пъти вече го правя, с променлив успех при външния вид, но си е един от любимите ми сладкиши.

# 189
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Вътре няма шупли, ей сега ще кача снимка. И блата си е съвсем добре.

# 190
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Eeee, Меги, страхотен е!   bouquet

# 191
  • София
  • Мнения: 3 680
И на мен ми се получи сладкиша въпреки ,че забравих да сложа бакпулвера  Embarassed
Леле мислех,че съм само аз Embarassed
Сега изстива и чак като се изпече разбрах какви съм ги сътворила Cry-успокоих се ,че твоя е станал за ядене
Довечера ещ видим какво е станало....

# 192
  • Sofia
  • Мнения: 113
И аз  го направих,срахотен се получи.Пекох го в йенска тенжера,пнеже нямам малка тавичка.

# 193
  • София
  • Мнения: 3 680
Отново се престраших да го направя,след първия ми провал без бакпулвера/тогава все пак мъжлето си го хапна и да си призная му хареса Crazy/
Днес отново се захванах-този път не пропуснах нищо,предварително изчетох цялата тема,взех си една стара тенджера без дръжки с диаметър 23см и в нея го спретнах
Получи се-само с карамела се поизмъчих-не стана нещо-пустата му захар не искаше да се караелизила/ама аз й сложих вода Embarassed/,та правих нова;изстина, сложих двете смеси,отделиха се добре и....в печката на 180-около час,като отгоре сложих накрая фолио
Извадих го в 14ч днес и преди малко го обърнах -абе нямах търпение да видя дали пак не съм се изложила
Ето го:
http://images18.snimka.bg/003245731-big.jpg
http://images18.snimka.bg/003245734-big.jpg
http://images18.snimka.bg/003245736-big.jpg
Обърнах го в едан тава,а и още не се е сиропирал хубаво,но вече го пробвах- много е вкусен
Благодаря за рецептата  bouquet

# 194
  • Мнения: 7 474
vnd, браво, много добре се е получил този път   bouquet

# 195
  • под тепетата
  • Мнения: 9 320
vnd,  smile3501
 Справила си се блестящо! Остава и да почерпиш  Wink В тая жега между твоя сладкиш и секс, познай кое бих избрала  Joy  а ако си приготвила и топка сладолед... Mr. Green

# 196
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
bilqna_69, и все пак - кое би избрала.......топка сладолед....... Wink

# 197
  • София
  • Мнения: 3 680
Мерси момичета,аз няма да избирам: и трите ...с топкака сладолед Twisted Evil

# 198
  • под тепетата
  • Мнения: 9 320
ай, ша съ прежаля, отивам в отбора на vnd  Mr. Green

# 199
  • Бг-мама
  • Мнения: 2 228
И тук да се разпиша :
Няма шупли ,но на височина крема не го докарах  Rolling Eyes


и разрез

# 200
# 201
  • Мнения: 2 657
още утре ще го спретна Peace

# 202
  • София
  • Мнения: 546
Отдавна му се канех и днес го направих. Сега го чакам да изстине. Ухае прекрасно, ммм...
Но не ми е ясно - като го сложа в хладилника да стяга трябва ли да е обърнат?  newsm78

# 203
  • Мнения: 4 700
Ами аz го обръЩам винаги преди да го сложа в хладилника.

# 204
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
По рецептата  трябва да е изстинал преди да се обърне, иначе карамела си остава залепен за тавата, а иначе се разтопява и се излива върху сладкиша като го обръщаш. Изстива добре, обръщаш и после слагаш пак в хладилника.

# 205
  • Кърджали
  • Мнения: 30
Направих сладкиша!Стана много хубав.Но използвах 4 яйца и 4 чаени чаши прясно мляко.Пекох го на 180 градуса 1 час.Обърнах го още докато беше топъл.Красота!!!
Поздравления за хубавата рецепта! Hug

# 206
  • София
  • Мнения: 546
 

 Много благодаря за рецептата. Малката от сутринта повтаря "торта, торта" и едва ме остави да снимам.
 Крема го направих с 3 яйца и 3 ч.ч. прясно мляко.
Пекох на 180*С на долно греене с вентилатор около час.

# 207
  • Мнения: 577
този сладкиш изглежда прекрастно.4етох,облизвах се и сега смятам да запрятам рькави и да започвам приготовленията,НО и идея си нямам как да я карамелизирам тая захар.пробвах ведньж(ябьлковият сладкиш на Лео),и резултата бе пьлен провал,до приготвянето на сладкиша дори и не се стигна.та моля някоя мама да ми убесни подробно като на индианец,че като се сетя за предният ми опит Sickи направо .... Embarassed Rolling Eyesблагодаря предварително

# 208
  • Мнения: 4 700
Ами слагаШ zахарта в някакъв съд на котлона, може и да е малка тенджерка и чакаШ да се раzтопи(става течна и кафява) АЗ понякога капвам и няколко капки вода. Това е. После бърzо иzсипваШ в тавата, преди да се е втвърдила пак. Успех и дано да стане. Супер е сладкиШа.  Peace

# 209
  • Мнения: 577
благодаря ти за бьрзият отговор  Hug  bouquet.сега започвам да приготвям сладкиша.
а сега ако някои ми каже и колко ч.л. е "едно пакетче бакплувер на Dr...."ще сьм му много благодарна Embarassed Embarassed Embarassed Hug
П.С.вече ме досрамя от глупавите ми вьпроси благодаря  bouquet

# 210
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Трябва да се пробва. НякоЙ може ли да напише как точно става с кроасани?

# 211
  • под тепетата
  • Мнения: 9 320
ani metkalf,1 пакет бакпулвер е 2 чаени лъжички=10г.

Unknown_lady, върху горещия карамел подреждаш тънко нарязани кроасани (аз предпочитам шарени какаови кифли без пълнеж).Изсипваш яйчената смес (1литър мляко, 1ч.ч. захар, 6 яйца, ванилия) и печеш като крем карамел на водна баня на 180градуса. След изстиване се прибира в хладилника.  Аз имам и продължение-преди да го прибера в хладилника подреждам с дупката надолу кайсии от компот и заливам със сока на компота в който съм добавила 1,5 пакетчета желатин, разтопен по стандартната процедура. Вкусът е страхотен -хем сладко, хем леко кисел от компота и разхлаждащ.

# 212
  • София
  • Мнения: 581
това не го разбирам  #2gunfire #2gunfire #2gunfire
сладкиша е страхотен аз го прових през зимата и е любим на моето семейство който го направи няма да съжалява  newsm10

# 213
  • Мнения: 577
благодаря ви за отговорите  bouquetаз вече забьрках всичко и в момента пека.справих се дори и с карамела Grinningблагодарение на вас.сега си стискам палци.още ведньж мерсаж   bouquet

# 214
  • под тепетата
  • Мнения: 9 320
Ани, да ми оставиш парченце  Embarassed

# 215
  • Мнения: 577
Ани, да ми оставиш парченце  Embarassed
с удоволствие Simple Smileстига да става за ядене Embarassed,че като се знам какъв сьм "сладкар" Close  Tired,чак сьжелявам мьжо Mr. Green

# 216
  • под тепетата
  • Мнения: 9 320
утре чакам да се похвалиш  Peace

# 217
  • Мнения: 4 324
Аз го правих и даже щях да споделям рецептата тук във форума Simple Smile Simple Smile Simple Smile Wink

Обаче тестот за блата ми е по различна рецепта и мисля пак да пробвам с тази. Искам да попитам, ако сложа по-малко брашно и блата стане по пухкав, после като се обърне няма ли от тежестта на крем-карамела да стане клисав?

Или казано запазва ли се 'пухкавостта" (нова дума в бг езика Simple Smile ) на блата, че моят стана много сбит Sad

# 218
  • Мнения: 4 700
Таня, аz слагах по малко браШно и от крема направих повечко, че на моя мъж крема му харесва повече. Стана супер.  Peace
Направо ми иде всеки ден да си го правя.  Hug

# 219
  • Мнения: 577
ето и снимка на мнето произведенбие.извинявам се че не сьм го снимала целият,но днес като се прибрах от работа в хладилника намерих 2 останали парченца от целият сладкиш ooooh! Grinningблагодаря ви за прекрасната рецепта  bouquet  bouquet  bouquet
ето и едно парченце гарнирано сьс сладолед и сметана
 


моля да ме извините за големите снимки н и идея си нямам как да ги намаля
и огромно бладодаря за прекрасната рецепта  bouquet  bouquet  bouquet

Последна редакция: чт, 26 юли 2007, 23:50 от ani metcalf

# 220
  • под тепетата
  • Мнения: 9 320
ani metkalf, потекоха ми лигитеееее...бягам за лигавник  Wink

# 221
  • Мнения: 22 867
с удоволствие Simple Smileстига да става за ядене Embarassed,че като се знам какъв сьм "сладкар" Close  Tired,чак сьжелявам мьжо Mr. Green

Някой тук ни заблуждаваше..........То мъжо ти си е направо за завиждане! newsm10 Шегата настрана, но си направила страхотен сладкиш!   bouquet smile3501

# 222
  • Мнения: 577
благодаря момичета  bouquet
а за вкуса на сладкиша прсто нямам думи Crazy
карамела не го дкарах както трябва,кремьт стана на шупли,но другият пьт по добре

# 223
  • Мнения: 711
В момента се пече моят следкиш, но май нещо няма да стане,понеже блата ми потъна и отгоре има най-вече от крема.  Sad Ще видим като се изпече какво ще стане. А и нямам кръгла форма и го пека в тава и нз дали ще успея да го обърна и дали да опитвам или така да го ядем. А и тавата се напълни до горе почти и сега, ако се понадуе, незнам..... Ох, дано да се получи нещо.  Embarassed

# 224
  • Мнения: 22 867
В момента се пече моят следкиш, но май нещо няма да стане,понеже блата ми потъна и отгоре има най-вече от крема.  Sad Ще видим като се изпече какво ще стане. А и нямам кръгла форма и го пека в тава и нз дали ще успея да го обърна и дали да опитвам или така да го ядем. А и тавата се напълни до горе почти и сега, ако се понадуе, незнам..... Ох, дано да се получи нещо.  Embarassed

Когато наливаш блата в карамелената смес, той потъва малко, но като се пече си отива на мястото. Когато го правих първия път и аз реших, че нищо няма да стане, но като се опече си беше о.к. Само не бързай да го обръщаш, нека се поохлади, иначе може да развалиш карамеления слой. Пак първия път от нетърпение го обърнах в чиния веднага след изваждането от фурната и му се поразвали фасона, но на вкус е чудесен тоя сладкиш. Ще ти се получи!  bouquet

# 225
  • Мнения: 711
labrex благодаря ти! Наистина се получи, но сложих фолио отгоре, че взе да загаря.
Сега ще изчакам да поизтине и ще го обърна. Но се съмнявам, че ще дочакам много дълго, но поне малко да се охлади, пък дано стане.   bouquet
А как миришееее, вече ми текат лигите  Blush

# 226
  • Мнения: 22 867
labrex благодаря ти! Наистина се получи, но сложих фолио отгоре, че взе да загаря.
Сега ще изчакам да поизтине и ще го обърна. Но се съмнявам, че ще дочакам много дълго, но поне малко да се охлади, пък дано стане.   bouquet
А как миришееее, вече ми текат лигите  Blush

А после като хванете и лъжицитеееее

# 227
  • варна
  • Мнения: 1 830
Е,най-после реших и аз да го направя.В момента е във фурната, по късно ще пусна и снимки,дано да стане Laughing

# 228
  • варна
  • Мнения: 1 830
Сладкиша стана страхотен,правя го за първи път.Изчетох всички мнения и се справих добре(което е неприсъщо за мен Embarassed).Ето и обещаните снимки

http://www.bgphoto.net/photos/2472/t633218689491250000.JPG

http://www.bgphoto.net/photos/2472/t633218690114531250.JPG

Последна редакция: нд, 05 авг 2007, 00:17 от mimi_82

# 229
  • Мнения: 6 017
  chef   smile3501 Нямам думи за вас момичета, страхотни сте. Манер ти си невероятна каде го намери този страхотен сладкиш- браво на теб, много голяма кулинарка си. А аз в скоро време ще пробвам сладкиша и ще кача симки да видите как се е получило. Невероятен сладкиш. Браво0о0о00о0 Манел. Поздравления!

# 230
  • Мнения: 4 392
Днес го правих. Сега изстива. Утре ще се хваля или оплаквам... hahaha

# 231
  • Мнения: 795
Страхотно изглежда този сладкиш!!! Heart Eyes
Съмнявам се, че ще се справя, но в най-скоро време ще се пробвам!

# 232
  • Мнения: 4 392
Сегаааа, да кажа.  Laughing
Не съм очарована от естестическия вид на моя сладкиш... Sad
Нямах време да изчета цялата тема и не знаех, че не трябва да използвам откопчаваща се форма. Сместа естествено започна да изтича и се наложи да прехвърлям всичко в друга тавичка. Общо - взето се водих по инструкциите на Гвендолин(по средата на темата Гвендолин е написала подробни инструкции  bouquet на нейния опит със сладкиша) и Корнишонка(за 6-те  яйца и 1 л мляко  bouquet) , но не съвсем, иначе нямаше да мрънкам сега.. Joy
Кремът стана на шупли, предполагам защото допуснах водата да заври.. Thinking Блата го направих с двойно - по- малко продукти( в последния момент се оказа, че имам само 1 яйце Blush) и съответно стана много тънък.
Пекох първо на вентилатор, после на 170- 200, като постоянно сменях градусите...нещо с карамела не се справих добре.)
На вкус обаче е разкошен. Благодаря за рецептата.  bouquet

И един въпрос за карамела:Къде го разтапяте? Направо в тавичката ли?Аз го разтопих в отделен съд, после прехвърлих в тавичката, но при обръщането (след 10 часа) не се отлепи от дъното на тавата... Crazy)

# 233
  • Мнения: 1 655
днес мисля да го пробвам

# 234
  • Мнения: 6 017
Днес реших да пробвам сладкиша, защото искам да изненадам гостите си тази вечер. След малко стават 50минути откакто се пече, да видим какво съм направила. Утре ще кача снимков материал, за това как се е получило, и сега меслих да слагам преди да го сложа да се пече,но gsm-a ми е нов и се зарежда, затова утре. Надявам се да се получи.  Hug

# 235
  • София
  • Мнения: 35 978

И един въпрос за карамела:Къде го разтапяте? Направо в тавичката ли?Аз го разтопих в отделен съд, после прехвърлих в тавичката, но при обръщането (след 10 часа) не се отлепи от дъното на тавата... Crazy)
Направо в тавичката.
За да се отлепи по-лесно и да не остава неразтворен карамел, трябва сместа мляко+яйца да е топла /т.е млякото ти да е повече от топло/ Ако използваш горещо мляко наливай по стената на съда на тънка струйка и няма да има проблем/няма да се пресече/

# 236
  • Мнения: 6 017


Ето това се получи от моят сладкиш. Стана невераятен, много сладък и на външен вид не е никак зле. Браво Манел- много хубав сладкиш!
пп: съжелявам за снемките-модератори на форума, но немогоат повече да се смалят!!!

# 237
  • Мнения: 1 799
Много хубав ти се е получил. Браво.
Аз на твоите години изобщо не се застоявах в кухнята. Още повече през лятната ваканция. Добра отмяна на майка ти си  Hug

Относно снимките - намали ги в твоя компютър, преди да ги качиш. Мисля, че така би трябвало да стане. Успех.

# 238
  • Мнения: 6 017
cathie Мерси за милите думи- а за снимките само толкова можах да ге намаля в paint, защото иначе ще се вижда само част от сладкиша, а сега се вижда целият.

# 239
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
И един въпрос за карамела:Къде го разтапяте? Направо в тавичката ли?Аз го разтопих в отделен съд, после прехвърлих в тавичката, но при обръщането (след 10 часа) не се отлепи от дъното на тавата... Crazy)

Моя опит - разтопявам захарта направо в тавичката на котлона, оставям да изстине добре. Сместа за крема ми е студена. Но използвах един съвет от темата тук - трябва да престои повече време преди да го обърнеш - в рецептата е 10 часа!!! Аз оставям цяла нощ в хладилника и на сутринта обръщам. Така неразтопения карамел се разтопява, само леко остава в единия край на тавата - с 2-3 лъжици вода разтопявам на котлона да се разтвори, като поизстине го изливам при сладкиша и готово - няма загуби.

# 240
  • Мнения: 1 799
cathie Мерси за милите думи- а за снимките само толкова можах да ге намаля в paint, защото иначе ще се вижда само част от сладкиша, а сега се вижда целият.

Offtopic

Сега разбирам защо не можеш да ги намалиш. Ти "изрязваш" снимките, доколкото разбирам, а не ги намаляваш. Използвай опцията "Resize" - оттам можеш да задаваш желаните размери на снимката, а още по-добре е да използваш ето това [ url= тук слагаш адреса на голямата снимка][img ]http://тук адреса на малката снимка[/img ][/url ] (за да виждаш какво да правиш, съм дала интервали тук-там, но ти просто трябва да натиснеш последователно двете иконки и да сложиш "=" след "url", както и да внимаваш за правилното поместване на адресите. При всички положения, за да се види снимка, трябва линкът да завършва на ".JPG". Умишлено ти давам пример по-долу със снимка от "bgphoto", защото видях, че твоите снимки са качени там. Ако цитираш мнението ми, ще видиш точно какво съм правила, а не снимките. Дано ме разбра.)
Така тук ще се види мъничка снимка. Но кликнеш ли върху нея, ще се покаже голямата. И няма да има нужда да режеш снимките  Wink
Ето пример:

# 241
  • Мнения: 4 392
denis_d , М_е_г_и , благодаря ви за съветите. Hug
  bouquet

# 242
  • Мнения: 256
Ауууу невероятен сладкиш става  Crazy. Едва го опазвам от мъжо до утре. Направо изненадах себе си, но всичко това благодарение на вас   bouquet. Едно огромно БЛАГАДАРЯ за тази вкусотия и споделения опит  Hug.

# 243
  • Мнения: 330
Сладкишът стана супер, ама на мен блата ми стана 2 пъти по-дебел от крем карамела  newsm78 . А аз точно крем карамела повече харесвам. Гледам тук по снимките ви, на повечето от вас си е по равно. Следващия път като го правя, ще намаля дозата на блата и ще увелича тази на крема  Mr. Green

# 244
  • Мнения: 6 017
Гледам тук по снимките ви, на повечето от вас си е по равно. 
Така е защото го правим в по широка тавичка...

# 245
  • под тепетата
  • Мнения: 9 320
Dream4e, ако си го правила по рецептата в началото (оригиналната ) се получава точно така -блата е 2 пъти по-дебел от крем карамела. По-нататък сме експериментирали , защото повечето от нас(като теб) обичаме с повече крем карамел. Та увеличихме дозата на крема, а дозата за блата не пипай. Примерно аз вчера го правих с 5 яйца и 4 ч.ч.мляко (така блат и крем са по равно).

# 246
  • Мнения: 1 339
Направо ми потекоха лигите. Сигурно е страшно вкусен  Heart Eyes

# 247
  • Мнения: 330
Благодаря за съветите   bouquet , точно по първоначалната рецепта го правих. Ама следващия път непременно ще е с увеличени съставки за крем карамела  Mr. Green

# 248
  • Мнения: 5 183
Ей, моми4ета, снимките ви са толкова изкушаващи, 4е няма на4ин ве4е да не го изпробвам и аз.

# 249
  • Мнения: 1 655
Mого сполучлив сладкиш,няколко пъти го правих и на всички им хареса!
благодаря манел!  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

# 250
  • София
  • Мнения: 581


Момичета за пореден път го правя този сладкиш на вкус е невероятен любим на цялото семейство.Но искам да попитам как да направя карамела да не е на шупли четах коментари че водата не трябва да завира на водната баня но как да го постигна това.Слагах ледчета доливах и пак не стана завира си и това е пекох го около час на 180 гр.

# 251
  • Бг-мама
  • Мнения: 2 228


Момичета за пореден път го правя този сладкиш на вкус е невероятен любим на цялото семейство.Но искам да попитам как да направя карамела да не е на шупли четах коментари че водата не трябва да завира на водната баня но как да го постигна това.Слагах ледчета доливах и пак не стана завира си и това е пекох го около час на 180 гр.
тайната е не във това водата да не заври , а в това млякото да е горещо когато правиш карамела   Wink
винаги ми ври водата но никога не ми става на шупли , опитай   bouquet

# 252
  • Стара Загора
  • Мнения: 671


Момичета за пореден път го правя този сладкиш на вкус е невероятен любим на цялото семейство.Но искам да попитам как да направя карамела да не е на шупли четах коментари че водата не трябва да завира на водната баня но как да го постигна това.Слагах ледчета доливах и пак не стана завира си и това е пекох го около час на 180 гр.
Печи го на по - ниски  градуси . Аз пека максимум на 100 гр.  И този сладкиш и крем карамела.

# 253
  • Мнения: 3 674
Най-накрая и аз да го направя, каня му се от сума време.
Единствен проблем имах със съдовете за печене, просто нямам с подходящ размер, но пак се получи, а и е доста приятен,
ето го и него:
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=101773&photo=40
сори за оффа...
Марулке можеш ли на лични да ми пратиш рецептата за суканата баница....и за трицветния кръгъл кекс!!!  Praynig

А сладкиша и аз ще го изпробвам! Изглежад стархотен..а и като чета отзивите е и много вкусен... Heart Eyes

Последна редакция: сб, 29 сеп 2007, 02:54 от roza66

# 254
  • София
  • Мнения: 581
Зечова когато сложа при врялото мляко яйцата няма ли опасност да се пресечат newsm78
Краси- на толкова нисък гр.дали ще се изпече блата да не остане суров newsm78

# 255
  • Бг-мама
  • Мнения: 2 228
Зечова когато сложа при врялото мляко яйцата няма ли опасност да се пресечат newsm78
Краси- на толкова нисък гр.дали ще се изпече блата да не остане суров newsm78
ами аз разбивам с миксер , яйцата и захарта и после пир непрекъснато бъркане на тънка струйка сипвам врялото мляко и не се пресича  Peace

# 256
  • Мнения: 590
Много се радвам, че ви хареса сладкиша  Hug .Видях, че се справяте чудесно, а и подобренията в рецептата си ги бива  Peace

# 257
 newsm51 newsm51 newsm51 страхотно звучи.Благодаря.newsm10 .Сигурна сам, че това ще стане любимия десерт на нашето семеиство  bouquet  bouquet  bouquet

# 258
сега го сложих във фурната, но май тестото за блата ми стана малко редичко Embarassed. Дано не ми се смесят двата пласта Praynig
Чакам с нетърпение резултата Crossing Arms amiiii

# 259
 newsm74 newsm74 newsm74 newsm74 newsm74
Това е най-страхотното несщо на земята. Хиляди благодарности за рецептата newsm51 smile3525 newsm51 newsm51 newsm51 newsm51 newsm51 newsm51  love001  love001 Вярно, че после ще ме е страх да се кача на кантара, но ще се справя с тази дреболия newsm39 newsm39 newsm39

# 260
  • под тепетата
  • Мнения: 9 320
 Браво , Фани! Утре ще е още по-вкусен като преседи в хладилника ( ако остане за утре де Mr. Green)
 А питаш ли ни нас, дето все сме тука!  Embarassed Като видя кантар на улицата се обръщам на другата страна  ooooh!

# 261
Браво , Фани! Утре ще е още по-вкусен като преседи в хладилника ( ако остане за утре де Mr. Green)
 А питаш ли ни нас, дето все сме тука!  Embarassed Като видя кантар на улицата се обръщам на другата страна  ooooh!



Да ти кажа не ми се вярва да остане и за утре. Със сина ми го започнахме, но мъжа ми като се върне може и да го довърши Mr. Green
Утре май пак ще сам на печката Grinning Grinning Grinning

# 262
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Сега го виждам този сладкиш невероятен, ще го спретна и аз, но няма да е сега 4е нямам достатъ4но яйца...После ще се от4ета.. Mr. Green

# 263
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Днес най-накрая го направих  Party
За крема сложих 5 яйца и 4 4аши и половина мляко, така крема ми стана пове4е от блата.По принцип и аз си сварих млякото преди да го прибавя към разбитите със захарта яйца.Но тъй като ги разбивах отделно жълтъци и белтъци със захар и накря смесих двете смеси ми се образува доста пяна, която не можах да изгреба цялата.Пекох го на 170 градуса за 60 мин. като първите 15 минути бях вклю4ила фурната на 200 гр. Водата ми завря в на4алото, но после спря.Блата отгоре само на две места ми зяпна и се вижда отдолу крем4ето, сега го 4акам да изстине в хладилника и дове4ера ще го опитаме.
Ако мога ще ка4а и снимки...

Мерси   bouquet

# 264
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Хайде и аз да се похваля. Направих го за именния си ден, който беше в неделя. Учудващо, но сместа за блата не потъна  Simple Smile

Ето как изглежда самият сладкиш



Благодаря на всяка една от вас за съветите  Hug

# 265
  • до морето
  • Мнения: 494
Здравейте,
в неделя направих сладкиша, като спазвах стриктно рецептата. Позволих си да увелича яйцата с 1 и да добавя още една чаша прясно мляко. Пекох в йенска тенджера на 200 градуса, 50 мин. Благодаря за съвета за горещото мляко. Сладкишът станата разкошен. Престоя едно денонощие и снощи го обърнах за вечеря в плато. Карамелът се беше разтопил и се получи прекрасен сос.
Още веднъж блъгодаря на авторката на темата и на всички останали, които са споделили своя опит  Hug
За съжаление нямам снимка Tired

# 266
  • Plovdiv
  • Мнения: 112
Мили мами, браво на Вас изчетох всичко и реших да го направя,дано и на мен ми се получи само искам да попитам колко време стои в тавата и задалжително ли трябва да е тефлонова?И с какъв диаметър е тавата?Благодаря предварително!!! Praynig

# 267
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Правила съм го и в тефлонова тава, и в алуминиева (която е на майка ми, не мога да си разнасям и тавите като ходя при нея). Според мен няма значение каква е тавата.

# 268
ясно е ,че ще станем по 100 кила

Само това е проблема  Sick

Сладкишът е чуден!

# 269
  • София
  • Мнения: 3 680
Направих го пак днес за рожденния ден на мъжлето- сам си го поиска/значи му харесва/
http://images22.snimka.bg/004829370-big.jpg
  bouquet Hug  bouquet Hug

# 270
  • Мнения: 4 700
Малеее, страхотен си го направила.  Peace

# 271
  • Мнения: 7 418
  Записвам се в темата.100 години я търсих и не можах да открия! ooooh!
  Никога не съм правила крем-карамел,но го обожавам! Grinning

# 272
  • Мнения: 1 269
Благодаря за рецептата! Майка ми прави подобен сладкиш, но с готов блат. Карамелизира захар на дъното на тавичка , слага яйчената смес и отгоре половин готов блат. Всъщност винаги прави 2 тави от двете половинки на блата, с по половин  литър мляко и с по 5 яйца. Става много голямо количество като за много гости и е доста вкусно. Grinning

# 273
  • Мнения: 522
и аз ще го пробвам.

# 274

А когато се прави с готов блат, отново ли всичко заедно се пече newsm78?

Общи условия

Активация на акаунт