Да се посъветвам с вас за моето зайче.

  • 28 183
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 390
Днес се сдобихме със зайче. Малко, бяло, синеоко пухче на 1 месец. Heart Eyes
Донесоха ми го набързо, оставиха му гранули, сено, стърготини и
не ми казаха какво да го правя. Grinning

Зайчето първо ме надра едно хубаво /било е малтретирано от едногодишно дете и е много наплашено Sad, та сигурно затова така направи/, после осра цялата стая  Crazy, след това му сложих в купичка гранули, в друга водичка и му оставих сено.
Ящно е, нищо, че е много слабичко.
Имам аквариум, не малък, но то излиза от там и засега, докато му купя клетка, ще живее в кашон със стърготини и сено. Прочетох с какво трябва да го храня, също и за ваксините, които трябва да му давам.

Обаче...
Едно нещо ми направи впечатление... Както стои и яде или играе, така пада, изпъва се цялото и заспива - три пъти тази вечер го направи това. Sad В чуденка съм - болно ли е /епилептик/ или е нормално да прави така, защото е още бебе?
Болно, здраво - ще си го гледаме такова, каквото е. Ще го заведа на ветеринар, но докато го направя ми се иска да чуя и вашето мнение.
Също - колко пъти на ден се храни? По колко пъти си върши физиологичните нужди Grinning, достатъчно ли е на 3 дни да му сменям стърготините - ей такива неща, свързани с отглеждането му ме интересуват?
Ще съм много благодарна на всички отговорили ми!  bouquet

Ето го сладурчето Grinning

# 1
  • Мнения: 25 655
Честито ви зайче!  Grinning Много е сладичко - като плюшена играчка! Да ви е живо и здраво и дълго да ви радва!  Grinning
За съжаление, не мога да ти помогна със съвети - нямам опит със зайчета, само с морско свинче. Но това, което знам е, че непременно трябва да го заведете на ветеринар, за да го прегледа и да ви насочи как да го гледате и ваксинирате.
Друго - в началото бъдете по-нежни и тихи с него - то, освен че е още бебче, е и много плахо животно - щадете го. Иначе скоро ще се привърже към вас и ще ви търси любопитно с поглед.
За чистенето - то ще си покаже колко често трябва. Щом се навлажни талаша и започне да намирисва...
И накрая - пазете добре кабели, дистанционни и прочие - скокльовците много обичали да ги гризкат!  Laughing

# 2
  • Русе
  • Мнения: 1 155
Страхотно е  Heart Eyes да ти е живо и здраво  Hug Аз също не мога да помогна с информация, но ми направи впечатление съмнението ти за епилепсия. Гледала съм 2 хамстера (и двата не издържаха много на моите грижи  Blush) Единият ми го подариха много малък. След 2-3 седмици започна да прави така, както ти казваш, само че не заспиваше веднага, а се тресеше малко  Tired Точно на епилепсия ми приличаше и на мен. Един ден го намерих много отпаднал, беше се опънал и не искаше да стане. Биха му инжекции разни (3-4), казаха да му правя сърдчен масаж (то горкото беше около 8 см Sad) После умря Sad Казаха ми, че се е получило така, понеже са ми го дали много малък и е трябвало по-специални грижи да полагам. Ама нищо не казаха за "припадъците". Не знам за зайче 1 месец дали е достатъчно, за да се отдели от майката, така че се поинтересувай много внимателно за температурата, на която да се гледа, за храната (каква и колко), за водата - колко?
А бе освен, че са сладки, друго май не знам за зайчетата  newsm78 Това декоративно ли е или обикновено?

Другото, за което се сещам, е че ако спят зимен сън, може и от това да е. Вторият ми хамстер цяла зима дремеше в аквариума. Стане да хапне и пак се тропяса да спи. Така докато се стопли.

Успех и ни дръж в течение Simple Smile На мен лично ще ми е интересно да науча повече за зайчетата  Hug

# 3
  • Мнения: 1 403
http://zaiche.bghot.com/
http://www.kletki.hit.bg/
http://www.rabbitry.street.bg/

Намерих няколко сайта разгледай ги. Ние от скоро имаме морско свин4е и е голяма бонбона. Стърготините и ги сменям на 2 дни, защото по4ва да мирише. Най много 3 да изкара. Продават и ароматизирани, не съм взимала незнам дали са хубави. Водата се сменя всеки ден. Хранене един път на ден аз към 10 сутрин и слагам гранули + малко сено, а ве4ер и давам нещо прясно. Избягвай да даваш, естествено ако нямаш домашни, защото се натравят от нитратите. Аз имам домашни ябълки и давам от тях. Нашта много оби4а магданоз, направо полудява. Ние на село имаме такова зай4е и майка го храни по 2-3 на ден. Е казвам ти той е по голям от котката. За това го храни по 1  Crazy

# 4
  • Мнения: 25 655
За зайчетата съм чувала, че няма мини. Ако ги храниш както трябва - ще пораснат. За да стоят малки, трябва да ги държиш гладни.
Аз не бих държала домашен любимец гладен, независимо колко ще порасне иначе.  Naughty

# 5
  • Мнения: 4 390
Благодаря много на всички ви! Grinning
Зайчето не ме остави цяла нощ да спя. Изяде си всички гранули от купичката, всичкото сено, изпи си водата и не искаше да спи.
Излизаше от кашона и вървеше подире ми. Ако го гушна - спи, ако не - щурее. Crazy
В 4.00 сутринта се принудих да го командировам в банята, за да поспя все пак.

dorotey, благодаря за сайтовете. Сега ще ги прегледам.
Нещо прясно и домашно имам само ябълки, но ще прочета /ако има инфо в сайтовете, които си ми дала/ дали мога да му давам.

Deb, зайчето е декоративно. Объркала съм ви за възрастта му - на почти 2 месеца е. По грешка съм го написала 1 месец - всъщност, преди толкова време тези хора, които ми го дадоха, са го взели да го гледат.
Относно температурата - предупредиха ме да го гледам на топло, иначе можело да умре. Колкото до треперенето -не трепери, просто пада, изпъва се и не мърда не шава - все едно е заспало.  Confused
Днес като ходя да купувам сено, ще му запиша час при ветеринар.
А да ви питам и друго ... има огромни нокти. Crazy На декоративните зайци режат ли им се ноктите? Трябват ли им?  Embarassed

# 6
  • Мнения: 4 390
За зайчетата съм чувала, че няма мини. Ако ги храниш както трябва - ще пораснат. За да стоят малки, трябва да ги държиш гладни.
Аз не бих държала домашен любимец гладен, независимо колко ще порасне иначе.  Naughty

Ъ, гадно.
Ще го храня аз, няма да го оставя да гладува. Да си расте на воля, животинчето!

# 7
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Преди 2 месеца майка ми купи заек за децата. Беше мъничко и сладичко зайченце. Сега е грамаден и угоен заек. Майка ми искаше да ми го пробута на мен, но не го искам- достатъчно ангажименти си имам. Не знам как го гледа, но не се е оплаквала.

# 8
  • Мнения: 25 655
Би трябвало да им се режат ноктите. Също и зъбите, когато пораснат. Резците им са без корени и растат непрекъснато. Ако нямат подходяща храна и играчки, на които да ги пилят, те порастват и им пречат да се хранят. Тогава се налага да се водят при ветеринар, за да ги отреже. Не ги боли, спокойно.
За да се забави тази процедура, е необходимо да им се дава много сено, гранули, твърда храна по принцип, също и дървесни клонки за гризане - върба, ябълка... Това е инфо от морските свинчета.
За по-специфичните неща чети във форумите за зайчета. Аз лично съм срещала мнения, че зайците могат да се научат да ходят по нужда в тоалетните помещения. Сигурно има и още цял куп такива чалъми - все ще са ти от полза.  Laughing

# 9
  • Мнения: 122
Здравейте,аз имам два клепоухи заека,но са в други цветове.Единия (женския) живее у нас вече 7години.Не знам дали намерихте нужната Ви информация,но ще напиша някои неща ,които знам от своя опит:)
Зайчетата са социални животни,т.е. познават гласа на този който ги храни и играе с тях,привързват се и страдат когато са сами.През деня са мързеливи ,но нощем са истинска фурия.Единствената причина зайчето да ти изцапа в стаята е ,че е мъжко и ходейки насам -натам -си маркира територия.Женския заек у дома никога не го е правил ,но за сметка на това мъжкия е неотразим:)Хранят се максимум 2 пъти на ден (иначе стават едрички Simple Smile )с гранули(пресовано сено) ,смеска за гризачи ,сено или клонки от плодни дръвчета.Аз избягвам да им давам зелени зеленчуци,защото получават разстройство.
Моите зайци не са ваксинирвани.Рязала съм им ноктите,реша ги със специален гребен и съм ги къпала с катранен шампоан за малки  котета и кученца.(след баня задължително ги суша )И те като морските свинчета развъждат"пухояди"-кожата им става суха и покрита с люспи(като пърхот) или рани (получава се при ниска хигиена на клетката).Ако се замърсят оченцата им ,получават конюктивит.Промиват се с физиологичен разтвор и се капят капки с антибиотик.
Дивиана,надявам се да си взела клетка за малкия сладур,защото ще ти огризе кабелите или поне похапне от цветята:)Ако с нещо мога да ти бъда полезна...Забравих,зайчетата живеят до 12г...ако се грижат добре за тях Simple Smile

# 10
  • Мнения: 4 390
Благодаря ви, момичета за отговорите! Много ми помогнахте!  bouquet

Днес имах големи преживявания с моето мъниче. Grinning
Оказа се, че всичките тези изпълнения с падането, които аз помислих за епилепсия, са
били от преяждане. Blush
От снощи до сега съм му дала храна, колкото обикновено изяжда за седмица - десет дни. Crazy
Добре, че не съм уморила животинчето!
Как`Сийка, това с тоалетната и моя заек ми се струва мисия невъзможна. Grinning Иначе за котки - знам такива, които ходят по нужда на тоалетната чиния. Laughing
За ноктите и зъбите много ме обнадежди, защото вече съм като фронтовак  - рана до рана, много драска, че и хапе.
valari,
Цитат
През деня са мързеливи ,но нощем са истинска фурия.
Ъх, точно така е!  Crazy
Цял ден спа като заклан, а късно тази вечер, след като излезе 108 пъти от кашона да си играе му пожелах лека нощ и го настаних в банята, угасих лампата и той заспа.
Днес ходих да му купувам това-онова, но клетка не взех. Намерих само една подходяща, но
тя пък беше дефектна.
Иначе е гальовен /изключвам, когато го почиствам от стърготините, за да го пусна да се поразтъпче или, когато го събудя - тогава е ядосан и драска, и хапе/.
Храна има - и гранули, и сено. Не е ресан, но и все още няма нужда от тази манипулация.
Клонки ще му набавя. Засега не е посегнал на кабели, дистанционни и пр., а цветята са ми високо, обаче души като бесен всичко. Дъщеря ми беше силно учудена от това, дори ме попита - "абе това заек ли е или куче"? Joy

# 11
  • Мнения: 122
Здравей,Дивиана,нали знаеш,че животни отгледани в плен порастват със съзнанието ,че са хора или нещо друго .Какво му пречи на Зайко да се чувства куче:) ?Шегувам се,разбира се.Въпрос на характер е.Мецанка(зайката ни) страшно хапе и даже не дава на друг да и докосва паничката за храна.Докато Топчо(мъжкия) е невероятно глезен и спи по гръб като малките бебета.
Зайко ще свикне с вас .Simple Smile

# 12
  • Мнения: 7 430
Ей, много сладичко е  Hug

...аз не мога да ти дам съвет, защото имаме зайчета, но не са декоративни Wink

# 13
  • Дъблин
  • Мнения: 331
Сладур малък!  Heart Eyes
И ние си имаме един декоративен клепоух.
За храненето първо ще кажа - яде 2 пъти на ден. Сутрин гранулирана храна, вечер сухарче (от тези на Elite - много си ги обича).
През останалата част на денонощието е хубаво да си има сенце за ядене, помага да му се изпилват зъбките. Трябва да се внимава с гранулираната храна - има едни зелени кръгчета в нея, които ги махаме, от тях беше затлъстял много, защото се ронят, ядат се лесно и пълнее, а и не си изтрива зъбите добре.
Стърготините ги сменяме на 3 дни, иначе зпочва да ухае Wink
За ноктите го водим на ветеринар - със специална ножичка му ги изрязва и маникюра и педикюра. На нашия красавец му режат и зъбките, заради непаривлно хранене с тези гранули са се изкривили и не се срещат и не се изпилват. Та стават много големи и чичо доктор ги скъсява пак със специална ножичка.
Хубаво е да го ваксинирате срещу заешка треска, много ги моряла малките мъници.
Ох, унесох се Simple Smile Дано съм била полезна, успех с отглеждането.

# 14
  • Мнения: 2 550
За зайчетата съм чувала, че няма мини. Ако ги храниш както трябва - ще пораснат. За да стоят малки, трябва да ги държиш гладни.
Аз не бих държала домашен любимец гладен, независимо колко ще порасне иначе.  Naughty

Ъ, гадно.
Ще го храня аз, няма да го оставя да гладува. Да си расте на воля, животинчето!



Моето зайче си остана мини, макар и угоено  Laughing Е, порасна определено, но не е като "истински" заек.
Честито да ви е зайчето. Много е бонбонесто  Heart Eyes
Купи му четчица за козината, много обичат да ги чешат с тях Simple Smile

# 15
  • Мнения: 4 390
Благодаря на всички.  bouquet
Крюела ДеБил /боже какъв ник Laughing/, непременно ще му купя четчица - и ветеринарния ми препоръча, но нямаше в момента, а не ми се обикаляше да търся други зоомагазини.

Smurfieta, не знаех, че на зайците им се дава сухар. Благодаря, че ми каза! Ще му купя. Старата му храна беше с тези зелени кръгчета - той ги оставяше и не ги ядеше.
Новата, която купих е доста по-различна, като пръчици са гранулите- яде ги, но май не са му много любими. Давам му ябълки, яде та ушите му пращят.  Grinning
Ще го заведа на ветеринар да го ваксинира и да му оправи зъби и нокти, защото много хапе - дебне ме, дебне ме и ме клъцва  Crazy, предполагам, че е игра това. Grinning
Оборудван е вече с клетка, разни джаджи да си изпилва ноктите и зъбите, има си и играчка /руло от тоалетна хартия, облепено с тиксо/, с която много се забавлява.
Дидка, благодаря и на теб! Hug
valari, Зайко, /така го кръсти и щерката/ свикна вече - мисля, че му е добре с нас. Grinning

# 16
  • Atlanta
  • Мнения: 206
Преди 2 месеца майка ми купи заек за децата. Беше мъничко и сладичко зайченце. Сега е грамаден и угоен заек. Майка ми искаше да ми го пробута на мен, но не го искам- достатъчно ангажименти си имам. Не знам как го гледа, но не се е оплаквала.


Само да споделя  - ДЕКОРАТИВНАТА ми зайка вече е 4 кг. И продължава да расте  Confused

# 17
  • Мнения: 3 647
 Peace много сладък мъник
  Twisted Evil ами отглеждали сме  зайчета и са доста къпризни
можеш да му купиш  царевица ( на кочан - като попорасне  и му попораснат зъбките)
иначе зелеви листа, ябълки, моркови, люцерна ( в пикадили има покълнала), салатки...........
  bouquet 

# 18
  • Мнения: 7 394
                 Голям сладур е това животинче.Ние също имаме зайче /подарък/.Вече е на около 8 месеца.
                 За зъбите - ние сме му поставили камъче,то го гризе и си ги изпилва и до сега не се е налагало да го водим да му ги режат.
                 За големината - 1200 гр,а яде като луд,каквото докопа.Имахме даден списък - какво,колко и кога яде.Малката оставила една кора от банан близо до клетката и аз я търся за да я изхвърля,няма я.Изведнъж виждам Реджи сладко ,сладко да я хрупа и ужас,ами ако умре.Бяха ни предупредили да яде 1/8 част от обелен банан,а нашичкия изял цяла кора ,барабар с етикета  Mr. Green.Да не му се дават моркови и зеленчуци от пазара,само домашни.И отново паника-палавницата го нахранила със зеле и то къде е купено на пазара и емоции от този сорт почти всеки ден.Зайо ли да пазим или малчуганите да не го нахранят Rolling Eyes За щастие нищичко му няма,яде си всичко и май му променихме вкусовете и свикна на нитратите.
                 За клетката - като заровеше из талаша цялата къща посипваше.Така,че го сменихме с велпапе.Сменяме го всяка вечер като се върнем от работа.Поставяме найлон,отгоре картона и упражнението по смяната е да свиеш найлона и в кофата,а така и не пропуска.Нито веднъж не е правил работата си извън клетката.Не знам защо, но си хареса за тая работа първата му чинийка за храна. Mr. Green
                 Нито хапе,нито драска,но ходи по теб,особено по мъжа ми ,който основно го храни,къпе и чисти клетката, като кученце.Имаме си и болонка.Така,че двамата са големи приятели,като изчезне зад диваните  кучето го намира и прибира за секунди.
                 Двамата ни бандити /малчуганите/ го премятат като акробат по цял ден.То не е носен за уши,опашки,то не е подхвърлян,повиван,возен в количка и каквото ви дойде на ума и  не ги е хапал или драскал.Един,единствен път ухапа малката и то лекичко,имаше една миниатюрна чертичка на пръста и-оказа се,че тя си е скрила в джоба от храната му и той е направил опит да си хапне от там.Втори път не си е и помисляла да си пълни джобчетата с хрупалки. Mr. Green

# 19
здр,искам да ви питам за моето мини зайче,което е албинос до колкото знам,и е мн сладко,но ме учудва това че постоянно ме ближе,като ми види ръката и почва,винаги има храна и вода да кажем че няма и за това да да ме ближе,но то вина има,ако някой знае нещо моля кажете ми  Flutter

# 20
  • Мнения: 4 390
                                  За зъбите - ние сме му поставили камъче,то го гризе и си ги изпилва и до сега не се е налагало да го водим да му ги режат.
                                  За клетката - като заровеше из талаша цялата къща посипваше.Така,че го сменихме с велпапе.Сменяме го всяка вечер като се върнем от работа.Поставяме найлон,отгоре картона и упражнението по смяната е да свиеш найлона и в кофата,а така и не пропуска.Нито веднъж не е правил работата си извън клетката.Не знам защо, но си хареса за тая работа първата му чинийка за храна. Mr. Green
                 Нито хапе,нито драска,но ходи по теб               
Камъче, всъщност не точно - подобно на гипс, с някакви витаминозни пръчки вътре му купихме, да дере и хапе него, не нас. Не помага.
Велпапе няма да му слагам засега, имам много талаш все още, нищо че посипва навсякъде.
Продължава да си върши физиологичните нужди, където му падне.
И да хапе. Много. И силно.
Дебне ме като куче, когато е пуснат - например, ако обирам стърготини по пода - засилва се, нахвърля се и ме захапва по ръката. Laughing И детето хапе, и мъжа ми.
Не смея да бръкна в клетката му, особено, когато е гладен. Купила съм си едни готварски ръкавици и бъркам с тях, когато трябва да му слагам да яде. Абе дзвер е този наш заек. Crazy
Детето току дойде разплакано, че зайо го ухапал или одрал. ooooh!
Един приятел го иска, вече се чудя дали да не му го преотстъпя... Confused Blush

PuFFiTy_Bg_ , такъв чешит ти е заека, явно.
Моят хапе, твоят ближе - всеки с щуротията си... Laughing

# 21
  • Мнения: 25 655
 Joy
Боже, смях се със сълзи на заека-стръвник!  Laughing
Знам, че на тебе не ти е до смях, ама...
На твое място бих го подарила и бих взела на детето морско свинче, те поне не хапят!  Wink Laughing

# 22
  • Мнения: 2 229
Страхотно зайче, да ти е честито, ужасно сладко е!  bouquet
Аз не съм се грижила за заек, но живях с един такъв няколко месеца. Милият много обичаше хора, защото не получаваше много внимание май и като някой му влезеше в стаята пощуряваше, почваше да тича и да се радва. На него му рязаха ноктите, че бяха много дълги, но мен лично не ме е драло.  Crazy
Но забавното беше че имах едни ужасно пухкави чехли - с 3-4 см дълги косми, значи зайчето като ме видеше пощуряваше! Laughing Не знам дали ги мислеше за женски заек, но в момента в който влизах в стаята даже да е в другия край, тичаше с бясна скорост към мен, а аз бягах че ме беше страх. Mr. Green Много хубаво си играехме - аз обикалям в кръг с чехлите, а зайо след мене. Mr. Green И никога не му омръзваше! Mr. Green
Обаче не знам дали само онова зайче е било такова или действа при всички, но можеш да видиш дали проявява интерес към нещо плюшено. Flutter

# 23
  • Мнения: 4 390
Смей се, Как`Сийке Laughing

Сигурна ли си за морските свинчета?
Току виж, с нашия късмет сме попаднали на морско свинче-стръвник! Shocked
Чак тогава ще си тегля ножа. Grinning

Мъжът ми, когато е току-що свирепо ухапан Laughing, се зарича, че край - командироваме го, а като се заиграят или зайчето се сгуши в него, си сменя мнението и казва да не прибързваме.  Grinning
Искаше ми се да бяхме случили на заек, заради детето, ние търпим на хапане и дране, явно.

Serendipity, и нашият тича като луд в кръг, но ако държа плика със сеното или кутията с гранули.  Тогава и пируети прави, и какви ли не мурафети.  Crazy
Луд е по на дъщеря ми пантофките, по точно по подметките и едно от домашните й поларени долнища - гони я, сгащва я и почва да си точи ноктите. Беше луд и по четката ми /моп/, докато падна връз него и "лъвското" му сърце почти спря да бие от страх и ужас. Горкият. Grinning

Боже, пишейки си постинга, чувам някакво тупуркане... Помислих, че съседа отгоре се е размърдал и докато си го помислих, подскочих от стола Laughing - бай Звер се измъкнал от клетката и ме сръфа леко за крака. Така се уплаших пък аз. Grinning

# 24
  • Мнения: 7 394
                   Ей,това твоето зайче е голям разбойник.       
  http://www.snimka.bg/album.php?album_id=61029
  http://www.snimka.bg/album.php?album_id=61029&photo=2
  http://www.snimka.bg/album.php?album_id=61029&photo=3
                    А това е нашето момче и нашия заек.Само част от дърпането на ушите му и другите изтезания ,на които е подложен.
  http://www.snimka.bg/album.php?album_id=61029&photo=6    а това са опитите му да се спаси. Mr. Green
                    Тежи 1кг и 100 гр /заека ,де/.     

# 25
  • sofia
  • Мнения: 1 190
Нашата зайка - байка е на около 8-9 месеца. Не хапе, но много драска и то главно, когато иска да се измъкне от лапите ни. И ние й купихме солно камъче, за да си гризе, но вече 10 дни никакво внимание не му е обръща. Само го мирише и толкова. И нашата Бъна напоследак "припада". Както си стои и изведнъж падне на една страна и пририта няколко пъти с лапички. Първият път много се уплаших и реших, чи й става нещо, но последък доста често го прави. Дали не  е от преяждане както сте писали по - горе?
Напоследък доста започна да намирисва, въпреки, че й сменяме талаша всеки ден. Мисля, че се е разгонила, но не е ели малка? Стигнахме в къщи до този извод,защото когато я галим по тялото и тя си повдига особено дупето.
Да ви питам как си къпете зайците? За мен това ми се вижда мисия невъзможна. Ветиринаря не ми каза, че трябва да я къпя, тя всеки ден се хигиенизира сама.

# 26
  • Мнения: 4 390
Да ви питам как си къпете зайците? За мен това ми се вижда мисия невъзможна. Ветиринаря не ми каза, че трябва да я къпя, тя всеки ден се хигиенизира сама.

Относно традиционното къпане - ветеринарният ме предупреди да не го правя. Предложи ми сух шампоан /във вид на пудра/, води се котешки, но ставал и за зайче.
Моя приятелка ми каза, обаче, че много дразнел очите на животинките.
Нашият ветеринарен лекар каза, ако искаме да бъде скопен, да го заведем като стане на 5-6 месеца - значи, не е чудно, че твоето зайче на 8-9 м. се е разгонило.
Колкото за "припадъците" - не мога нищо да ти кажа. При моето зайче се получи от преяждане, със сигурност, защото вече не прави така.

Didia, случили сте на заек. Grinning
И нашето има тъмно по ушета, нослето, лапичките.

# 27
  • Мнения: 7 394
                      Забравих за камъчето.Никакво специално солно камъче,като ходим на морето или близо до София на Струма малките му избират най-обикновенно речно или морско камъче и си го търкаля и гризе по цял ден.
                      За къпането - до сега ни се е налагало да му мием само лапите особено задните и го сушим със сушоар.Точно как става и с какво се мие идея нямам мъжа ми се занимава с живтинките в къщи. Mr. Green Зайо като го види ходи по него като кученце.Каква игра пада с булонката не е истина.
                      Чудим се дали да му купим женска /той ни е подарък/,но като знам колко много раждат и колко често. Laughing

# 28
  • Мнения: 3 647
Чудим се дали да му купим женска /той ни е подарък/,но като знам колко много раждат и колко често. Laughing
po 5-6 malki  moje i pove4e

# 29
Здравейте  Grinning преди доста време зададох въпрос за моето зайче, което беше бременно и тогава не знаех какво да правя!!! Тъй като не намерих отговор на въпроса за малките бебета не можах да им помогна и майка зайка ги заряза и те умряха (за пореден път).
Учудващо е колко малко знаят ветеринарите за мини зайчетата.
Сега ще си отговоря сама на въпроса с надеждата да помогна на някой който като мен се лута безнадеждно. Wink
Преди година си взех 2 зайчета,които в последствие се оказаха мъжко и женско. Не след дълго зайката забременя , но докато се усетя мина 1 месец и тя започна да си прави гнезденце в клетката. Махнах мъжкия и същата вечер роди 4 зайчета, но 3 мъртви, които тя самата ги беше извадила от гнездото. Беше останало 1 живо, но и то умря след 2 дни, защото тя не се грижеше за него!
И така нашата зайка изкара още 2 бременности и пак по същия начин раждаше по 4 зайчета и винаги 3 мъртви и 1 живо, които живеят по 2 дни.Знаех че майките зайки в природата не се грижат особено за децата си, кърмят ги по 1 път дневно и не стоят при тях,  а пазят гнездото отвън!
Както и да е! След още 1 месец четене на литература (оскъдна) и консултации с ветеринари майка зайка пак забременя  Grinning , но този път бяха само 2 бебета.Едното само оживя! Реших да взема нещата в свои ръце и въпреки че навсякъде пише, че не трябва да пипаме малките аз го направих на сутринта. Очевидно беше, че зайката не го беше кърмила. Взех я в скута си и сложих малкото под нея.То веднага се обърна по гръб и засука  Wink (неописуем момент) Simple Smile))))))) и така от цицка на цицка малкото се нахрани и моментално заспа! Майката през цялото време му ближеше коремчето и дупето,което е добре, защото малките не могат да се изхождат самички.
Тази процедура я правя всеки ден по 3 пъти и после слагам малкото в гнездото, където забележете самичко си беше изкопало дупчица в сеното. То моментално си заспива, а майка зайка седи извън гнездото и хапва. Бебчо, който от първия ден си заслужи името Хлъцльо вече е на 10 дни.Вчера прогледна, но сега имаме друг проблем-зайката вече няма мляко и се посъветвах с доктор, който ми препоръча сухо мляко за човешки бебета. Сега му давам такова мляко с капкомер, но майка му трябва задължително да е до него за да го ближе!!!За таткото взех друга клетка за да не е при бебето (не че ще му направи нещо), но може да гони майката.Инъче му поднесах бебето под муцунката и го облиза.Много са сладки Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Пожелавам успех на всички които ще гледат малки-адски са забавни!

# 30
  • Мнения: 393
Честито ти зайче.Моето умря на скоро.Имаше проблем със зъбите и тумор правихме операция след която се възтанови но скоро след това отново се появи тумор.Съвета ми е при наи - малки съмнения относно здравето му отиваи при ветеринар.А за проблем с очите има много лесно и безвредно лечение - лаика ( на опаковката пише как се приготвя) с клечка за уши се почиства оченцето по 2 пъти на ден след 3-4 дена всичко е ок. А за зъбките давай твърди неща да гризе не ми се е налагало да режа зъбите преди да се разболее.Ако имаш конкретни въпроси питай с удоволствие ще ти помогна. Hug

# 31
Здравейте и от мен! Аз имам зайче-декоративно вече от година и половина - момченце, и името му се смени от "байче" на "гусе", огромно туловище е-2кг е  Simple Smile. И ние имаме проблема с очичките, та за лайката да попитам -за суха лайка от аптеката ли става въпрос? Та...Дивиана и моят герой е от хапливите - миналата зима бях шинирана в ръката, защото реши, че трябва да ми покаже колко е силен и ми раздра цялата китка, а за кабели да не говорим. На компютъра сме му сменяли около4-5 клавиатури, още толкова мишки и какво ли не, яде също килима-опакото там си остри ноктите, а да, касата на врата също е изядена, но най-много уважава картонените кутии от храните си. Понякога ми е мъчно, че е сам и се замислям дали да не му намеря приятелка, но ми е предостатъчен Simple Smile. Спринтовете, които прави из къщи и как навива килимите и пътеките това чудо "от чудовище" са ми достатъчни, но иначе като посегна да гомилвам и прилягва като коте и аз се разтапям. Имам и един въпрос друг - има голяма слабост към сладкото и като ме хване да ям вафла идва и почти ми я измъква от ръцете. Позволявам си да му давам по няколко хапки детска закуска-любимата му или бисквита, просто съм в рани ако аз ям и не му дам-чак на главата ми се качва, та да питам колко е опасно това, но вече е практика около половина година и уж не виждам разлика, но все пак...  newsm78? Ще ви го покажа на някоя друга снимка, и да, обожават да правят кръгчета около краката на този, който ги гледа - особено като съм сънена до тоалетната и да се спъвам по 100 пъти - пощурява от кеф, та чак подскача като на трамплин Simple Smile. Увлякох се, но има много за разказване покрай едно такова животинче  Grinning

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=143267

# 32
  • Мнения: 393
За лаиката да от аптеката е суха и в едни картонени пакети на гърба на пакета пише как се приготвя аз после с клечка за уши почиствах очичките.Мажех го сутрин и вечер и за около 1 седмица се оправи.За сладкото и моето зайче което почина много обичаше живя си 5 годинки аз поне не знам да му вреди, не съм се сетила лекаря да питам.Зайчето ми почина от проблем със зъбките започнаха да растат на криво и някакъв тумор на челюста се появи оперирахме възстанови се, но след 2 месеца пак се появи гадния тумор. От една седмица си имам ново зайче и съм страшно шаслива  Grinning.Успех с твоето зайче и дано доживее до дълбока старост(около 10 години за зайчетата). Дано очичките му се оправят бързо  Peace

# 33
  • Мнения: 2 386
Нищо не мога да кажа - глътнах си граматиката, разкошно е!!!  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes  Laughing Laughing


И все пак - гледайте да не го стряската, нали са им слаби сърчицата...
Аз имах зайче и много обичаше фъстъци, но не знам дали е полезно.


Да е живо и здраво и дай още снимки, сложи си го за аватар...знам ли, мнооого ми хареса!  Heart Eyes

# 34
# 35
  • Мнения: 2 085
Дивиана, какво става с твоето зайче стръвница? Grinning

# 36
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Нашият заек отдавна са го сготвили едни комшии на село Sick

# 37
  • Мнения: 11 318
Привет от още една майка-зайка!
От вчера сме собственици на едно 9 седмично зайче. По желание на щерката.
Голям кротан засега.
Имам само една питанка - на каква възраст се слага ваксината? И дали да изчакаме да свикне с нас и тогава да го ваксинираме или като му е времето?
Благодаря на отзовалите се!

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 211
Привет, Вечерница!
За зайчето е желателно да се ваксинира от тук нататък всяка година, но е най-добре да се консултирате с ветеринар първо, било и само да опитате първоначално без да го водите кога трябва да се боцне. Моето прасенце Simple Smile, зайче е, но вече угоено го заведох чак на 6 месеца и то защото имахме проблем с ноктите, понеже в апартамент е малко трудно да се пилят и нямаше проблем, че отиваме чак на 6-ия месец. Мисля, че като за начало е това, ако има нещо друго - затова мсе тук да ди помагаме. Успех с животниката  Sunglasses.

# 39
  • Мнения: 4 390
Дивиана, какво става с твоето зайче стръвница? Grinning

Аз, с голямо закъснение отговарям, ама... Blush
След едно жестоко хапане и побой с лапи над дъщеря ми Shocked /знам, звучи научно-фантастично Crazy/, го подарихме на едни хора. С ноктите си я беше одраскал много лошо по лицето, близо до окото и през панталона я беше ухапал до кръв.
Наскоро се видяхме с тях на улицата, казаха, че не смеят да му се порадват, защото всички вече са пострадали от него.

# 40
  • sofia
  • Мнения: 1 190
Нашата Бъна я ваксинирахме на 6 месечна възраст,защото тогава ни я подариха.След първата васкинация се прави втора след 1 мес. и след това чак след една година-всяка година.
В тези горещини Бъна само рови. Предполагам, че в природата си правят дупки и се крият в тях на хлад. Явно й е много горещо-то и на мен, въпреки ,че нямам такава голяма козина.
А пък моята пухкавелка е голяма солетоманка. Като чуе, че някой отваря пакет със солети направо полудява докато не й дадем. И успява(не знам как) да различи шума на пакета със солети от други шумящи пакети. newsm12

# 41
  • Мнения: 2 085
Аз, с голямо закъснение отговарям, ама... Blush
След едно жестоко хапане и побой с лапи над дъщеря ми Shocked /знам, звучи научно-фантастично Crazy/, го подарихме на едни хора. С ноктите си я беше одраскал много лошо по лицето, близо до окото и през панталона я беше ухапал до кръв.
Наскоро се видяхме с тях на улицата, казаха, че не смеят да му се порадват, защото всички вече са пострадали от него.
Истинска стръвница Shocked, хич не е научно-фантастично, знам какво е да те ухапе заек ooooh!

# 42
  • Мнения: 4 390
Истинска стръвница Shocked, хич не е научно-фантастично, знам какво е да те ухапе заек ooooh!

Стръвник. Grinning Мъжки е.

# 43
Аз сменям триците на зайчето ми всеки ден!
Само незнам как да му режа ноктите!

# 44
  • sofia
  • Мнения: 1 190
Ние я водиме на ветиринар, за да й реже ноктите. Взеха ни 5 лв. за манипулацията. Знам, че се продават специални ножички за тази цел.

# 45
  • Мнения: 393
Да има такива ножички, струват около 15-20 лева, ама мен ме страх да му ги режа сама затова го водя при ветеринар

# 46
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
Дивиана, какво става с твоето зайче стръвница? Grinning

Аз, с голямо закъснение отговарям, ама... Blush
След едно жестоко хапане и побой с лапи над дъщеря ми Shocked /знам, звучи научно-фантастично Crazy/, го подарихме на едни хора. С ноктите си я беше одраскал много лошо по лицето, близо до окото и през панталона я беше ухапал до кръв.
Наскоро се видяхме с тях на улицата, казаха, че не смеят да му се порадват, защото всички вече са пострадали от него.
Дивиана,имах предчувствие,че скоро ще пускаш тема в готварския.  Joy

# 47
  • Мнения: 4 390
Хе-хех, Таниела, все едно слушам мъжа ми. Laughing

# 48
  • Мнения: 854
Зайци и хамстери се учат да пишкат в тоалетна.
Ако имате повечко място слагате едно съндъче с пясък, толкова голямо, колкото животината да може да се събере вътре.
Много е удобно, защото там пишкат (акането не могат явно да контролират). Така поне най-смрадливата част (урината) се събита на едно място и зайчето(намстера) не се търкаля в нея.
Като посвикне с пясъка - можете да го смените с котешка тоалетна (Бенто препоръчвам), тя попива течността и мирише още по-малко. Изпишканото става на топка, която лесно се изхвърля със спец. лопатка за тоалетна.

# 49
  • Мнения: 11 318
Зайци и хамстери се учат да пишкат в тоалетна.
Ако имате повечко място слагате едно съндъче с пясък, толкова голямо, колкото животината да може да се събере вътре.
Много е удобно, защото там пишкат (акането не могат явно да контролират). Така поне най-смрадливата част (урината) се събита на едно място и зайчето(намстера) не се търкаля в нея.
Като посвикне с пясъка - можете да го смените с котешка тоалетна (Бенто препоръчвам), тя попива течността и мирише още по-малко. Изпишканото става на топка, която лесно се изхвърля със спец. лопатка за тоалетна.
Хахаха, нашето спеше там. Но си имаше ъгъл в кафеза, който предпочиташе.

# 50
  • Atlanta
  • Мнения: 206
Нашето прасе /не може да ми се обърне езика на 4 кг живо месо зайче да му викам/ също си ползва тоалетната за диван, а си е харесала срещуположния ъгъл за тоалетна.

Това е тя, когаго се излъгахме да я купим - 400 грамово сладурче:

http://images18.snimka.bg/003327404.jpg

великденско зайче, вече към 1 кг.:

http://images18.snimka.bg/003327435.jpg

и сега в пълния си блясък:

http://images18.snimka.bg/003327433.jpg


Последна редакция: пн, 15 окт 2007, 13:28 от Дивиана

# 51
  • Мнения: 6 017
Нямам какво да кажа по темата, защото нашите зайчета ги гледаме навън в клетки....и то не като домашни любимци- но това твоето е толкова сладко, голямо сладурче

# 52
Ето го нашия разбойник. Казва се Джоуи.  Grinning

http://lyubozar.com/pix/Joey/DSC_0014.jpg

http://lyubozar.com/pix/Joey/Joeybum.jpg

Последна редакция: пн, 15 окт 2007, 13:29 от Дивиана

# 53
  • Мнения: 4 390
Темата вече не е актуална, затова я заключвам.
 

Общи условия

Активация на акаунт