ЕНДОМЕТРИОЗА - тема 17

  • 19 735
  • 416
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 269
Здравейте!

Следя темата с повишен интерес, заради киста, която ми откриха преди около 2 месеца.
Винаги съм била с нередовен цикъл, с течение на годините успях да го регулирам, като пиех всякакви чайове, добавки и т.н
Проблемите при мен започнаха през февруари, когато влязох в болница с "торзио" усукване на матката, в крайна сметка се оказа бъбречна криза. Болките започваха от десния бъбрек и се слизаше надолу към яйчника. Поуспокоиха се нещата, при движение ме болеше много, не можех направо да ходя, превивах се от болки. Минаха няколко месеца и пак в болница с неуточнена диагноза. Минах през всички специалисти, които се сетите - уролог, невролог, хирург, гастро. И всеки казва, че ми няма нищо, да ама болката си стои. Продължавам да си живея с нея, и съм вечно на страх да не ме заболи. Преди 2 месеца след поредната криза отидох на гинеколог, и тя веднага видя киста колкото "малка праскова", не разбрах колко см е и каква точно е. Пита ме как не са я видяли всичките тези месеци, а колко лекари ме гледаха не знам. Прави ми туморни маркери и всякакви други излседвания, всичко е в норма. Така и не може да установи каква е кистата, и се притеснявам.
След цялото това обяснение искам съвет, как да се разбере каква е кистата, трябва ли да се оперира, така съм в неведение и се побърквам. Болките в задната част пак започнаха и не знам какво да правя. в момента пия и някакви билки, които трябва да спомогнат да се спука самата киста, но като не знам каква е, не знам какво да си мисля вече.
Благодаря на всички отзовали се предварително!

# 61
  • Мнения: 2 631
Именно Фондацията ми помагаше и всички жени замесени в нея вече са ми супер близки за жалост съдбата така но събра... Толкова пъти са ми помагали, че Благодаря е малко... 💕 Тази година ще има интересни неща, момичета следете сайта, той е безценен. 💓

# 62
  • Мнения: 614
Здравейте!

Следя темата с повишен интерес, заради киста, която ми откриха преди около 2 месеца.
Винаги съм била с нередовен цикъл, с течение на годините успях да го регулирам, като пиех всякакви чайове, добавки и т.н
Проблемите при мен започнаха през февруари, когато влязох в болница с "торзио" усукване на матката, в крайна сметка се оказа бъбречна криза. Болките започваха от десния бъбрек и се слизаше надолу към яйчника. Поуспокоиха се нещата, при движение ме болеше много, не можех направо да ходя, превивах се от болки. Минаха няколко месеца и пак в болница с неуточнена диагноза. Минах през всички специалисти, които се сетите - уролог, невролог, хирург, гастро. И всеки казва, че ми няма нищо, да ама болката си стои. Продължавам да си живея с нея, и съм вечно на страх да не ме заболи. Преди 2 месеца след поредната криза отидох на гинеколог, и тя веднага видя киста колкото "малка праскова", не разбрах колко см е и каква точно е. Пита ме как не са я видяли всичките тези месеци, а колко лекари ме гледаха не знам. Прави ми туморни маркери и всякакви други излседвания, всичко е в норма. Така и не може да установи каква е кистата, и се притеснявам.
След цялото това обяснение искам съвет, как да се разбере каква е кистата, трябва ли да се оперира, така съм в неведение и се побърквам. Болките в задната част пак започнаха и не знам какво да правя. в момента пия и някакви билки, които трябва да спомогнат да се спука самата киста, но като не знам каква е, не знам какво да си мисля вече.
Благодаря на всички отзовали се предварително!
Аз от това, което прочетох, никой не може на 100% да каже каква е кистата, но добър гинеколог с опит и добра апаратура, би могъл да я определи.
Може да смените гинеколога, момичетата може да предложат повече имена от мен. Аз ходих при д-р Милчева в Щерев и тя я видя за 1ви път и се усъмни, че е ендометриозна и ме насочи към доц. Магунска, която каза, че 99% е сигурна за това. Д-р Личева в Надежда преди това също видя нещо удебелено на лигавицата, но понеже бях вече с течение, не можа да определи.

# 63
  • Мнения: 5 170
Vee, Туморните маркери не са дефинитивни по отношение на типа киста (освен ако не са в мега космически граници).

Не знам от кой град си, за София мога да препоръчам няколко лекаря, които успяват с някаква голяма сигурност да кажат дали кистата е еднометриозна или не - д-р. Дойчиновски, д-р Магунска, д-р Калчев, д-р Сенкова, д-р Лилия Димитрова. И д-р Мая Василева, но по ред причини не я препоръчвам.

А да се пият билки така на сляпо... Аз не бих. Имах ядове на своя глава да приемам добавки, без да знам какво се случва в тялото ми. Невър агейн.

# 64
  • Мнения: 726
Благодаря! Питам, защото аз нито имам болки, нито обилно течение. Единствения проблем е кафяво зацапване преди цикъл 3 дни, от няколко месеца се появи. Като едва преди 2 месеца видяха тази киста. Преди това бях ходила на още 3ма гинеколози и то по няколко пъти и никой нищо не видя. Последно беше 1,7 см. Лекарите казват да забременявам, че иначе ще се нарани яйчника, ако се оперира и предид плановете ни, е по-добре още да не се оперира. А така се надявам да не е ендометриоза, а някоя кистичка, която магически да изчезне! Така ме е страх от операции и всякакви интервенции! Гледаха ме АГ в Щерев и после д-р Магунска.

При зацапване винаги подозирам полип. Не се виждат винаги на ехограф. Мен са ме преглеждали 6 репродуктивни лекари, включително в първите 3 дни от цикъла, когато уж трябва да се види и никой не го видя. Чак при диагностичната хистероскопия се видя и извади. И приключих със зацапванията. Симптомите ми бяха зацапване 3-4-5 дни след цикъл, но съм чувала, че може да е по всяко време от цикъла - преди, след, между циклите.

А и при ендометриоза далеч не е задължително да има болки и някакви симптоми изобщо. Също е често срещано зацапване по всяко време от цикъла.

vee.vee, защо стоиш, гадаеш и се побъркваш - отиди на второ и трето мнение. Като я видят, поискай точна информация - къде се намира, колко см е, каква е прогнозата на доктора (ендометриоза или друго, то няма как да каже точно, но какво подозира, на какво му прилича), поискай снимка на това чудо с размер на праскова и амбулаторен лист, в който да е описано точно всичко. Ако е 10 см нииикак не е добре да се пука сама. Всяка киста над 4-5 см, камоли такава, която расте, трябва да се извади. Да не забравяме, все пак, че освен ендометриза и функционални кисти, може да има раково образувание и не трябва да се пренебрегват такива неща. В никакъв случай не искам да те плаша, а да те насърча да си обърнеш сериозно внимание и да не разчиташ на билки и самооправяне на проблема. Стискам палци да е функционална, но си обърни внимание.

# 65
  • Мнения: 269
Благодаря на всички за бързите отговори и съвети!
Аз малко си отлагам и за това съм си на това положение, иначе съм от Благоевград. Насочила съм се към София, ще погледна докторите за които споменахте. Имам снимка на кистата, но не мога да видя колко см е.
Ще потърся и друго мнение, благодаря ви отново.

# 66
  • Мнения: 6 343
Само да вметна - ако човек има предразположеност към ендометриоза (уви, общо понятие, никой не знае какво точно ни прави предразположени) една функционална киста, задържала се по-дълго, има опасност да се превърне в ендометриозна под влияние на ретроградна менструация например. Т.е. тя може да се напълни със стара кръв, да си прави сраствания, да си боли и т.н.
Обикновено, не задължително, но обикновено, жени с този тип се повлияват добре от операция и терапия и стига да не задържат пак киста за по-дълго рядко имат пак проблеми, докато жени, при които има тенденция за задържане в коремната кухина от самата върната кръв, сраствания и т.н. за съжаление понякога "цъфват" два месеца след спиране на терапията :/

Казвам само като едно възможно обяснение защо някои жени казват, че са излекувани, пък други операция след операция си носят болката и проблемите.
Аз съм с отстранени тръби и ендометриозата ми се появи след това. Няма как да е от ретроградна менструация при мене.
Освен ако е попаднало нещо в кухината по време на отстраняването на тръбите???
Голяма чуденка ми е тази теория. Thinking

# 67
  • Мнения: 5 170
Абсолютно е възможно. Както някои жени се сдобиват с нея по време на секцио Simple Smile

# 68
  • Мнения: 6 343
Уффф, не са на ред нещата при мене след операцията. Първият ми цикъл настъпи веднага след нея. Сметнах го за нормално, все пак е рязан яйчника, отразява се на хормоните...
Вторият цикъл обаче настъпи на 20ти ден, а сега на 17ти ден.
След операцията нищо не приемам, заради репродуктивни планове.
Ама хормоналната терапия не ми мърда като гледам.

# 69
  • Мнения: 66
Здравейте, момичета!

Препоръчайте ми лекар в Пловдив за лапаро на ендометриозна киста?

Също - при вас имаше ли гастроентерологични симптоми?

Миналата година започна всичко с болки и подуване. Промених си храненето. Включително избягване на глутен (мислех, че там е разковничето).Правих и колоноскопия. Симптомите не изчезват. Сега си мисля, че проблемът с червата може да е заради ендо-то.

При един от прегледите видяха и кистата. Следихме я, уж беше фоликуларна, бистра. Минах на противозачатъчни отново (бях на Дуфастон до тогава, след операция за махане на 10см фоликуларна в края на 2017та) и чакахме да се смали или изчезне.
При последния преглед обаче лекарката ми каза, че си е променила структурата и изглежда като ендо.
Днес ходих и при друг лекар по нейна препоръка - ендо изглежда.

# 70
  • Мнения: 28
И аз благодаря за отговорите на въпроса ми! ☺️

# 71
  • Мнения: 66
Здравейте, момичета!
Щастлива 2023-та ви пожелавам!

Тези от вас, които са били на Золадекс и са вдигнали кръвното налягане по време на лечението, прекратихте или продължихте?

Още след 1вата инжекция съм с кръвно 150/90. Три дни бях на легло с болки в главата, гадене, виене на свят, които не повиляха нито от хапчетата ми за мигрена, нито от други аналгетици. Въобще не предположих в началото, че може да е високо кръвно, защото моето винаги е било нормално, с някое падане тук-там. Тогава явно е било по-високо, защото сега не съм чак на легло.

На 10ти трябва да ми поставят 2ра инжекция. Ще я постави колега на моя лекар, защото той е в отпуск. Не знам как да процедирам. Не ми е особено добре 😵‍💫

# 72
  • Мнения: 14
Здравейте момичета 🙂 На предишната страница писах за съвети за постоператовния период след лапаро при наличието на 8м.бебе 😅  Та пак се включвам вече с преминала операция и с един въпрос. Лапарото ми беше на 12.12.2022 махнаха киста на яйчник, миомен възел и 3 сраствания. Изненадващо изобщо не ми беше лошо възстановяването след това. Само докато се изчистя от анестезията беше кофти 1-2 дена. На ден 3ти вече вдигнах бебето 🤷🏻‍♀️ Естествено гледах да избягвам да го правя и да казвам на другите да ми го пренасят, сменят памперси, но нямах абсолютно никакъв проблем да седя на пода с него, да го взимам докато седя и в краен случай да го вдигна за няколко секунди. Няколко пъти го вдигах да го доприспивам (инстинктивно).
Иначе искам да попитам - закъснявал ли ви е първият цикъл след лапаро? На мен вече ми закъснява с 6 дена (не съм бременна).

# 73
  • Мнения: 269
Здравейте!

Преди време споделих и за моя проблем с киста на десния яйчник, която ме тормозеше месеци наред.
Точно преди месец ме оперираха по спешност, наложи се да ме режат за да спасят колкото се може от яйчника. Оказа се, че кистата се е била усукала 3 пъти около яйчника, и даже доктора ми се скара защо съм чакала толкова дълго. Хистологията е добре, фоликулярна киста.
Не са ми изписвали никакви лекарства, даже днес отново ми дойде цикъла като часовник точен, по повод на питането на Girl:), при мен си е друг вид операция де, но нямах проблеми с цикъла, даже тогава веднага ми дойде като махнаха кистата.
Ходих на контролен днес, защото още нямам чувствителност на мястото около разреза и той малко ме наболва.
Предполагам че, е нормално но и тук да си питам, все пак има и други като мен.

# 74
  • Мнения: 14
Здравейте!

Преди време споделих и за моя проблем с киста на десния яйчник, която ме тормозеше месеци наред.
Точно преди месец ме оперираха по спешност, наложи се да ме режат за да спасят колкото се може от яйчника. Оказа се, че кистата се е била усукала 3 пъти около яйчника, и даже доктора ми се скара защо съм чакала толкова дълго. Хистологията е добре, фоликулярна киста.
Не са ми изписвали никакви лекарства, даже днес отново ми дойде цикъла като часовник точен, по повод на питането на Girl:), при мен си е друг вид операция де, но нямах проблеми с цикъла, даже тогава веднага ми дойде като махнаха кистата.
Ходих на контролен днес, защото още нямам чувствителност на мястото около разреза и той малко ме наболва.
Предполагам че, е нормално но и тук да си питам, все пак има и други като мен.

Здравей, ако са те рязали нормално е да нямаш чувствителност. Аз съм още така 10 месеца след секциото ми. Като режат през кожата има много тъкани през които да минат за да стигнат матката => прекъсват някакви нервни окончания.

Общи условия

Активация на акаунт