ЕНДОМЕТРИОЗА - тема 17

  • 19 212
  • 412
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 415
Здравейте,

Разрових се за такава група след 8г неизяснен стерилитет, днес ми беше поредният отрицателен тест след ин витро и макар доста отдавна да не съм съгласна просто с “липса на късмет” чак днес ме удари буквално в главата идеята
“ендометриозата е”
Лекарите, при които съм била я отричат като вариант, понеже нямам кисти.
Имах една, 1,5см през 2018г която д-р Калчев премахна, заедно с огнища и няколко сраствания. В епикризата нямаше степен, казаха ми, че е била първа. Имах срастване на яйчник с коремна стена. Нямах хистология.
Казаха ми, че ще забременея по естествен път, много е дълго да обяснявам…
накратко - 5 трансфера, 4 от тях на 5дневен ембрион, постигната бременност от 4ти опит (2ри в турция), за съжаление с тежък сърдечен порок при детето и прекъсната бременност.
Събрах сили след две години и на 05.02 направихме още един опит, отново неуспешен…. Чхг 0,100. Абсолютно никаква имплантация…
Немога да се съглася, че това е липса на късмет. Няма как да се съглася, че за 8г нямам спонтанно забременяване, а от 5 ин витро процедури една бременност, и то май чиста случайност.
Имам болки в корема, областта на пъпа и дебелото черво най-силни.
Немога да нося тесни дрехи.
Всичко, което ме стяга допринася да ме боли още 20 пъти повече.
Болка имам постоянна, просто е по-лека или по-силна, но я има, винаги. Не само по време на цикъл.
Не е психологически проблем. Просто боли.
2010г ми махнаха апандисита, твърдяха, че ме боли от това. Ендометриоза не е спомената в епикризата.
Моля ви…
Дайте ми съвет.
Немога да вляза в ямр, заради стара травма от детство и поставен метал в тялото.
Към кой лекар, запознат с ЕМ мога да се насоча? Освен Калчев?
Немога да правя трансфер след трансфер и да очаквам чудо.
Защо не пишете на д-р Митрой в Румъния? Като му обясните същото и на него. Препоръчвам го с 3 ръце.

# 376
  • Мнения: 407
Снощи четох за него, сигурно ще се свържа и с него. Те обаче задължително правят ямр, защото то наистина иначе е “на сляпо”.
По мое скромно мнение основна част от проблема е точно в червата.

Споделям нещо, което установих тези дни обаче не се усетих веднага от какво е.
Понеже пих преднизолон 5 дни след трснсфера…. Не ме боляха червата така.
Това …. Това ли трябва да е нещо като отговор и превенция с болка? Кортикостероиди?
Те намаляват възпалителните процеси,  знам, но не могат да се приемат дълго време.
На някоя да са изпизвали и да е било така?
Или си внушавам и търся под вола теле

# 377
  • Мнения: 22
Здравейте,

Разрових се за такава група след 8г неизяснен стерилитет, днес ми беше поредният отрицателен тест след ин витро и макар доста отдавна да не съм съгласна просто с “липса на късмет” чак днес ме удари буквално в главата идеята
“ендометриозата е”
Лекарите, при които съм била я отричат като вариант, понеже нямам кисти.
Имах една, 1,5см през 2018г която д-р Калчев премахна, заедно с огнища и няколко сраствания. В епикризата нямаше степен, казаха ми, че е била първа. Имах срастване на яйчник с коремна стена. Нямах хистология.
Казаха ми, че ще забременея по естествен път, много е дълго да обяснявам…
накратко - 5 трансфера, 4 от тях на 5дневен ембрион, постигната бременност от 4ти опит (2ри в турция), за съжаление с тежък сърдечен порок при детето и прекъсната бременност.
Събрах сили след две години и на 05.02 направихме още един опит, отново неуспешен…. Чхг 0,100. Абсолютно никаква имплантация…
Немога да се съглася, че това е липса на късмет. Няма как да се съглася, че за 8г нямам спонтанно забременяване, а от 5 ин витро процедури една бременност, и то май чиста случайност.
Имам болки в корема, областта на пъпа и дебелото черво най-силни.
Немога да нося тесни дрехи.
Всичко, което ме стяга допринася да ме боли още 20 пъти повече.
Болка имам постоянна, просто е по-лека или по-силна, но я има, винаги. Не само по време на цикъл.
Не е психологически проблем. Просто боли.
2010г ми махнаха апандисита, твърдяха, че ме боли от това. Ендометриоза не е спомената в епикризата.
Моля ви…
Дайте ми съвет.
Немога да вляза в ямр, заради стара травма от детство и поставен метал в тялото.
Към кой лекар, запознат с ЕМ мога да се насоча? Освен Калчев?
Немога да правя трансфер след трансфер и да очаквам чудо.
Здравейте, Mimoza88,
И аз като Bory Ana препоръчвам д-р Митрой.
Не бива да ви притеснява толкова ЯМР, мисля, че съществуват варианти за изолиране на влиянието на полетата върху частта от тялото, в която е металът. Травмата Ви на малкия таз ли е? Защото за ендометриоза при Вашите оплаквания най-вероятно ще огледат само малкия таз на ЯМР. Освен това компютърната томография също е вариант. А и се прави лапароскопски оглед само с цел да се видят органите по начин, по който нито един образен метод не може да ги представи. Това не бива да Ви спира да търсите отговор на въпросите си.
Като носител на четвърта степен на ендометриоза, мога да Ви кажа, че от добър специалист се вижда дори на ехограф. На 32 години съм и вече имам две ендо-операции. От първата и аз нямах хистология, защото са използвали горещ скалпел (т.нар. коагулация), за да прогорят срастванията. Не са взели от тъканта преди това. Може би и при Вас са постъпили така.
По симптоми е трудно да се разпознае ендометриоза. Симптомите могат само да Ви насочат към тази диагноза, но не и да я поставят.
Аз вследствие на ендометриозата останах без тръби. Не съм сигурна, обаче, по какъв начин ендометриозата би пречила на имплантацията на ембрионите. Имате ли идея какво е състоянието на тръбите Ви? Ако имат хидросалпингс, често течността, кжято се събира в тях, е токсична за ембрионите в матката.
Стискам палци! Flowers Four Leaf Clover

# 378
  • Мнения: 1 442
А имахте ли предписан преднизолон преди трансфера? Оказва влияние като намалява възпалителни процеси и е възможно да помогне точно за имплантацията. Трябва, обаче да е предписан от началото на стимулация, а не само след трансфера. Успех и търсете причината, няма такова нещо като липса на късмет при инвитро процедурите. Нещо пропускат, но не знам дали е ендометриоза или нещо друго. Хормоните на щитовидната жлеза изследвани ли са? Те също трябва да са в норма и ако не ги следите може стойностите да са високи и да пречат на имплантацията...

# 379
  • Мнения: 407
А имахте ли предписан преднизолон преди трансфера? Оказва влияние като намалява възпалителни процеси и е възможно да помогне точно за имплантацията. Трябва, обаче да е предписан от началото на стимулация, а не само след трансфера. Успех и търсете причината, няма такова нещо като липса на късмет при инвитро процедурите. Нещо пропускат, но не знам дали е ендометриоза или нещо друго. Хормоните на щитовидната жлеза изследвани ли са? Те също трябва да са в норма и ако не ги следите може стойностите да са високи и да пречат на имплантацията...

Преди трансфера не, беше ЗЕТ.
По време на стимулацията също нямах. Лекарката каза, че не е доказана ползата му и предпочита да не пия.
Но аз пих пет дни от деня на трансфера, защото така го бяха изписали в турция.
Но съм убедена, че се чувствах по-добре с него.
Щитовидната е ок, точно преди трансфер проверих. И аз не съм съгласна, че е липса на късмет.
Лекарите ще обсъждат сега случая ни в клиниката и ще имаме консултация след седмица.
Каза, че дори да ЕМ превенцията е ин витро, не предлагат веднага нещо радикално. Но ако  имат предвид, че я има, можели да направят друга подготовка, споменаха и блокираща инжекция, която не знам какво означава.

Ако трябва да сравнявам с опитът, при който имахме успех, тогава предходният цикъл бях на противозачатъчни, сега не.
Имах вливка с турски уж интралипид, но който сега не успях да открия даже в турция…
Твърде много са възможните причини, но се радвам, че не ми казаха, че просто ще опитаме отново, а че ще помислят и ще пробваме по друг начин.

# 380
  • Мнения: 1 442
Аз също при успешния ми опит бях на противозачатъчни предходния цикъл, но това не винаги е от ключово значение. Според мен, обаче е важно да пиете преднизолон/дехидрокортизон и преди и след трансфера. При мен беше свеж трансфер и не знам как е при ЗЕТ, но има значение точно за да ограничи възпаление или да блокира размножаването на токсични клетки, което може да попречи на имплантация. Може и да не е доказана ползата, но е стандартен подход да се изписва при съмнение за възпаление или ЕМ клетки. Още веднъж желая успех 🍀 Дано скоро да гушнете мечтаната рожба 🍀🍀🍀

# 381
  • Мнения: 407
Здравейте,

Разрових се за такава група след 8г неизяснен стерилитет, днес ми беше поредният отрицателен тест след ин витро и макар доста отдавна да не съм съгласна просто с “липса на късмет” чак днес ме удари буквално в главата идеята
“ендометриозата е”
Лекарите, при които съм била я отричат като вариант, понеже нямам кисти.
Имах една, 1,5см през 2018г която д-р Калчев премахна, заедно с огнища и няколко сраствания. В епикризата нямаше степен, казаха ми, че е била първа. Имах срастване на яйчник с коремна стена. Нямах хистология.
Казаха ми, че ще забременея по естествен път, много е дълго да обяснявам…
накратко - 5 трансфера, 4 от тях на 5дневен ембрион, постигната бременност от 4ти опит (2ри в турция), за съжаление с тежък сърдечен порок при детето и прекъсната бременност.
Събрах сили след две години и на 05.02 направихме още един опит, отново неуспешен…. Чхг 0,100. Абсолютно никаква имплантация…
Немога да се съглася, че това е липса на късмет. Няма как да се съглася, че за 8г нямам спонтанно забременяване, а от 5 ин витро процедури една бременност, и то май чиста случайност.
Имам болки в корема, областта на пъпа и дебелото черво най-силни.
Немога да нося тесни дрехи.
Всичко, което ме стяга допринася да ме боли още 20 пъти повече.
Болка имам постоянна, просто е по-лека или по-силна, но я има, винаги. Не само по време на цикъл.
Не е психологически проблем. Просто боли.
2010г ми махнаха апандисита, твърдяха, че ме боли от това. Ендометриоза не е спомената в епикризата.
Моля ви…
Дайте ми съвет.
Немога да вляза в ямр, заради стара травма от детство и поставен метал в тялото.
Към кой лекар, запознат с ЕМ мога да се насоча? Освен Калчев?
Немога да правя трансфер след трансфер и да очаквам чудо.
Здравейте, Mimoza88,
И аз като Bory Ana препоръчвам д-р Митрой.
Не бива да ви притеснява толкова ЯМР, мисля, че съществуват варианти за изолиране на влиянието на полетата върху частта от тялото, в която е металът. Травмата Ви на малкия таз ли е? Защото за ендометриоза при Вашите оплаквания най-вероятно ще огледат само малкия таз на ЯМР. Освен това компютърната томография също е вариант. А и се прави лапароскопски оглед само с цел да се видят органите по начин, по който нито един образен метод не може да ги представи. Това не бива да Ви спира да търсите отговор на въпросите си.
Като носител на четвърта степен на ендометриоза, мога да Ви кажа, че от добър специалист се вижда дори на ехограф. На 32 години съм и вече имам две ендо-операции. От първата и аз нямах хистология, защото са използвали горещ скалпел (т.нар. коагулация), за да прогорят срастванията. Не са взели от тъканта преди това. Може би и при Вас са постъпили така.
По симптоми е трудно да се разпознае ендометриоза. Симптомите могат само да Ви насочат към тази диагноза, но не и да я поставят.
Аз вследствие на ендометриозата останах без тръби. Не съм сигурна, обаче, по какъв начин ендометриозата би пречила на имплантацията на ембрионите. Имате ли идея какво е състоянието на тръбите Ви? Ако имат хидросалпингс, често течността, кжято се събира в тях, е токсична за ембрионите в матката.
Стискам палци! Flowers Four Leaf Clover

Здравей,

Да, и при мен използваха горещ скалпел.
На хубав ехограф тогава за пример ще дам пак Калчев ми обяснява как ако има ендометриоза и много сериозно сраствания матката нямала да бъде плаваща. Щяло всичко да стои статично и да няма движение, а при мен имало.
Това съм запомнила, те минаха 5г вече.
Метала ми е в главата. От няколко ямр са ми отказвали да ми направят преди време на коляното, защото апарата бил силен и имало магнитно поле в цялата зала. Не искали да рискуват.
Може само като по филмите например с титаниева каска, но такава няма.
Тръбите са проверявани три пъти. Две цветни снкмки и една чрез трансвагинална лапароскопия. Последната снимка е август 2023. Няма запушване или проблем.

Другата седмица съм на консултация.
Казаха ми, че дори да е ЕМ пак решението е ин витро, но подготовката може да бъде друга. Спомена блокираща инжекция… не знам какво имаше предвид.

# 382
  • Мнения: 64
@Mimoza88

Инжекцията се поставя преди стимулация. Явно предпазва от преждевременна овулация. Има инфо в темата за Инвитро-икси. Потърсете с търсачката.

# 383
  • Мнения: 407
@Mimoza88

Инжекцията се поставя преди стимулация. Явно предпазва от преждевременна овулация. Има инфо в темата за Инвитро-икси. Потърсете с търсачката.

Няма да ме стимулират.
Зет ще е следващ трансфер.
Затова не знам каква ще е тая блокираща.

# 384
  • Мнения: 6 306
Блокира работата на яйчниците за да спрат да произвеждат хормони. Всички необходими хормони се приемат допълнително в необходимите дози. Води се контролиран цикъл. Препоръчва се когато има съмнение че собствените хормони объркват нещата.
От друга страна така и яйчниците си почиват и няма опасност от появата на нежелани кисти.
Аз съм с 2 такива трансфера, като вторият е успешен.

# 385
  • Мнения: 726
@Mimoza88

ще напиша каквото съм научила за състоянието ни и забременяването, надявам се нещо да ви е от полза.

Ендометриозата може да попречи на забременяването по няколко начина:
1. сраствания и имплантации на ендометриум в тръбите
2. влошаване качеството на яйцеклетките
3. причинява LUF синдром (фоликулът не се пука и няма яйцеклетка за оплождане)
4. възпалителна среда в матката, която е враждебна към ембриона
5. хормонални смущения, които възпрепятстват точните условия в точното време (например, къса лутеална фаза, заради недостиг на прогестерон, или пък наличен прогестерон още от началото на цикъла, когато трябва да е 0, което уврежда ендометриума)

Аз започнах да отмятам поред.
1. Проверка на тръбите - дори да правите инвитро, ако има хидросалпингс, той няма да позволи имплантация и износване докрай. Доколкото разбирам, това при вас е проверено вече.
2. Качеството на яйцеклетките може да се определи само при изваждането им за инвитро. Това при вас е правено вече, а и дори с "лоша" яйцеклетка се забременява...Имам малък ходещ пример за това, който ми пречи да пиша сега.
3. LUF синдром се установява с фоликулометрия и е от значение за естественото забременяване. Докато вие сте минали този етап и не става и с инвитро, така че отпада.
4. За възпалителната среда в матката можем да поговорим повечко. Съветвам ви да направите хистероскопия + биопсия от ендометриума. Може да имате полип, заради хормонални смущения, може да има ендометрит, заради ендометриозата или друго, които да пречат на имплантацията. При мен се оказа полип, при моя приятелка се оказа ендометрит. Отделно можете да си направите имунологични изследвания. За ембриотоксини, НК клетки, ANA профил, антифосфолипидни антитела.
При нужда се използват кортикостероиди и/или промивки на матката, и/или вливки с Интралипид.
5. Хормонални смущения. И тук можем да попишем повечко. От всички изследвания в PubMed и публикации на различни инвитро клиники по света научих, че при жени с ендометриоза най-висок успех забременяване с инвитро се получава при стимулация с дълъг протокол и свеж трансфер. При дълъг протокол се използва т.н. "блокираща инжекция" от предходния цикъл, за да няма никакви естествени хормони, а всичко да е контролирано от лекаря. Може да се направи и при ЗЕТ.

Отделно от ендометриозата ви съветвам да направите и други изследвания, защото не е задължително тя да е виновника.
1. Кариотип за вас и съпругът ви.
2. ДНК фрагментации на сперматозоидите на съпругът ви, дори да няма проблем при спермограмата

Аз забременях така:
- цветна снимка - операция уж за махане на тръба, а се оказа, че няма ходросалпингс и я отпушиха
- втора цветна снимка след операцията - всичко беше супер
- направих хистероскопия (махнаха ми полип, ендометриума ми беше ок, без възпаление).
- направих си на своя глава вливка с Интралипид в деня на трансфера (2 години преди това имах леко завишени NK клетки, но повече не ги изследвах, а направо вливах)
- стимулация по дълъг протокол и свеж трансфер на единствения ни ембрион от 6 лоши яйцеклетки
- допълнителен метод за подбор на сперматозоидите - ПИКСИ (само това се предлагаше в клиниката, която избрахме)

През цялото време и аз и съпругът ми водехме здравословен начин на живот, той стана вегетарианец и спря да пуши, аз веган с противовъзпалителна диета, която си запазих и до днес и съм много по-добре.

Отделно, когато има проблем с червата, според мен е задължително да се лекуват, а не да се обвинява ендометриозата и заради това да не се взимат мерки, защото няма какво да се направи.  Хеликобактер пилори и паразити са най-честите виновници за проблеми с червата, в комбинация с лоша храна, предпоставяща към възпалителни процеси, например захар, слузообразуващи храни като млечните, както и допълнителни хормони от месото (не ни стигат нашите, а вкарваме и чужди...).


Дано да съм ви била полезна с нещо.

# 386
  • Мнения: 407
@Mimoza88

ще напиша каквото съм научила за състоянието ни и забременяването, надявам се нещо да ви е от полза.

Ендометриозата може да попречи на забременяването по няколко начина:
1. сраствания и имплантации на ендометриум в тръбите
2. влошаване качеството на яйцеклетките
3. причинява LUF синдром (фоликулът не се пука и няма яйцеклетка за оплождане)
4. възпалителна среда в матката, която е враждебна към ембриона
5. хормонални смущения, които възпрепятстват точните условия в точното време (например, къса лутеална фаза, заради недостиг на прогестерон, или пък наличен прогестерон още от началото на цикъла, когато трябва да е 0, което уврежда ендометриума)

Аз започнах да отмятам поред.
1. Проверка на тръбите - дори да правите инвитро, ако има хидросалпингс, той няма да позволи имплантация и износване докрай. Доколкото разбирам, това при вас е проверено вече.
2. Качеството на яйцеклетките може да се определи само при изваждането им за инвитро. Това при вас е правено вече, а и дори с "лоша" яйцеклетка се забременява...Имам малък ходещ пример за това, който ми пречи да пиша сега.
3. LUF синдром се установява с фоликулометрия и е от значение за естественото забременяване. Докато вие сте минали този етап и не става и с инвитро, така че отпада.
4. За възпалителната среда в матката можем да поговорим повечко. Съветвам ви да направите хистероскопия + биопсия от ендометриума. Може да имате полип, заради хормонални смущения, може да има ендометрит, заради ендометриозата или друго, които да пречат на имплантацията. При мен се оказа полип, при моя приятелка се оказа ендометрит. Отделно можете да си направите имунологични изследвания. За ембриотоксини, НК клетки, ANA профил, антифосфолипидни антитела.
При нужда се използват кортикостероиди и/или промивки на матката, и/или вливки с Интралипид.
5. Хормонални смущения. И тук можем да попишем повечко. От всички изследвания в PubMed и публикации на различни инвитро клиники по света научих, че при жени с ендометриоза най-висок успех забременяване с инвитро се получава при стимулация с дълъг протокол и свеж трансфер. При дълъг протокол се използва т.н. "блокираща инжекция" от предходния цикъл, за да няма никакви естествени хормони, а всичко да е контролирано от лекаря. Може да се направи и при ЗЕТ.

Отделно от ендометриозата ви съветвам да направите и други изследвания, защото не е задължително тя да е виновника.
1. Кариотип за вас и съпругът ви.
2. ДНК фрагментации на сперматозоидите на съпругът ви, дори да няма проблем при спермограмата

Аз забременях така:
- цветна снимка - операция уж за махане на тръба, а се оказа, че няма ходросалпингс и я отпушиха
- втора цветна снимка след операцията - всичко беше супер
- направих хистероскопия (махнаха ми полип, ендометриума ми беше ок, без възпаление).
- направих си на своя глава вливка с Интралипид в деня на трансфера (2 години преди това имах леко завишени NK клетки, но повече не ги изследвах, а направо вливах)
- стимулация по дълъг протокол и свеж трансфер на единствения ни ембрион от 6 лоши яйцеклетки
- допълнителен метод за подбор на сперматозоидите - ПИКСИ (само това се предлагаше в клиниката, която избрахме)

През цялото време и аз и съпругът ми водехме здравословен начин на живот, той стана вегетарианец и спря да пуши, аз веган с противовъзпалителна диета, която си запазих и до днес и съм много по-добре.

Отделно, когато има проблем с червата, според мен е задължително да се лекуват, а не да се обвинява ендометриозата и заради това да не се взимат мерки, защото няма какво да се направи.  Хеликобактер пилори и паразити са най-честите виновници за проблеми с червата, в комбинация с лоша храна, предпоставяща към възпалителни процеси, например захар, слузообразуващи храни като млечните, както и допълнителни хормони от месото (не ни стигат нашите, а вкарваме и чужди...).


Дано да съм ви била полезна с нещо.

Много благодаря за изчерпателният отговор.
Клиниката предлага сега преди следващ зет да направим:
1 стопираща инжекция Золадекс, да може организма да спре да произвежда хормони и само те да му ги дават.
2 Да изтънее лигавицата максимално и да направят офис хистероскопия да видят състоянието на матката. (Сигурно съм единствената жена, която се моли в матката да й има нещо, та да го оправят, та да има обяснение защо не става)
Попитах за вливки с интралипид, отговора беше че последни проучвания в репродуктивната медицина сочат че нямат доказан положителен ефект, т.е ги отхвърлят.
Питах за ембрио лепило, също отхвърлят.

Правили сме и кариотип ииии всички изследвания които изброихте. Днк фрагментациите са повече от добре.
Спря цигарите и приема добавки, морфологияра се повиши от 1 на 9%
Той лекаря беше силно обнадежден заради това, защото ембриона е бил много добър, ако добре чух 4АА.

Към момента се смята, че организма бил едва ли не твърде “буден” и трябва да го подлъжем да приеме ембриона, да се обърка.
Ще видим…
Звучи ми като някакъв план, поне мислят какво дя променят, не да правим трансфер след трансфер просто (то няма и как де имаме само два ембриона).
Хеликобактер също нямам, само лактозна непоносимост.
Приемам пробиотици, ензими и фибри.
Сладко гледам да не ям. Тесто също.

Имам питане относно жените с ЕМ.
Противопоказан ли е естрофема при подготовка за зет?
Само с прогестерон не е ли по-добрият вариант?

Последна редакция: чт, 14 мар 2024, 20:57 от Mimoza88

# 387
  • Мнения: 22
Mimoza88, не мога да дам много информация по въпроса ти, но ще споделя единственият ми опит с Естрофем и ендометриоза. Аз приемах Зафрила 8 месеца след първата ми ендо операция (вече имам и втора - ендометриоза четвърта степен, сраствания между яйчници, тръби, матка, дебело черво, пикочен мехур, вече нямам тръби). След приема на Зафрила, трябваше да започнем инвитро преди да се развие отново болестта. Започнахме инвитро изследвания и един месец приемах Естрофем 3×1, за да се проследи натрупването на лигавица, тъй като Зафрилата беше действала точно противоположно на лигавицата на матката. Но така и не стана идеята с натрупването на хубава лигавица, започна силно кръвотечение няколко дни преди да приключа в Естрофема. А идеята на приема му е да се изгради хубава плътна лигавица, която да се задържи и да може да приеме ембриончетата. С това смятам, че поне на теория би трябвало да е полезен при ЗЕТ.
 На мен не ми подейства, но в моя случай явно е тъй като организмът не се беше изчистил от влиянието на Зафрилата. После изчакахме още два месеца, за да се изчисти тялото от Зафрилата. Но през това време ендометриозата се върна с пълна сила и последва втора операция.
За будния организъм и силната имунна система, коята може би отхвърля ембрионите, не приемате ли имуносупресори?
Искрено стискам палци! Yellow Heart

# 388
  • Мнения: 407
Mimoza88, не мога да дам много информация по въпроса ти, но ще споделя единственият ми опит с Естрофем и ендометриоза. Аз приемах Зафрила 8 месеца след първата ми ендо операция (вече имам и втора - ендометриоза четвърта степен, сраствания между яйчници, тръби, матка, дебело черво, пикочен мехур, вече нямам тръби). След приема на Зафрила, трябваше да започнем инвитро преди да се развие отново болестта. Започнахме инвитро изследвания и един месец приемах Естрофем 3×1, за да се проследи натрупването на лигавица, тъй като Зафрилата беше действала точно противоположно на лигавицата на матката. Но така и не стана идеята с натрупването на хубава лигавица, започна силно кръвотечение няколко дни преди да приключа в Естрофема. А идеята на приема му е да се изгради хубава плътна лигавица, която да се задържи и да може да приеме ембриончетата. С това смятам, че поне на теория би трябвало да е полезен при ЗЕТ.
 На мен не ми подейства, но в моя случай явно е тъй като организмът не се беше изчистил от влиянието на Зафрилата. После изчакахме още два месеца, за да се изчисти тялото от Зафрилата. Но през това време ендометриозата се върна с пълна сила и последва втора операция.
За будния организъм и силната имунна система, коята може би отхвърля ембрионите, не приемате ли имуносупресори?
Искрено стискам палци! Yellow Heart

Ами мисля че точно за тая будна система са вливките, би трябвало и преднизолон (кортикостероид).
Понеже в турция сме вливали един препарат - Омегавен, които е като нашият интралипид, но и с витамини в него, направих всичко за да го намеря и влея отново, но уви не намирам.
В поне 7 аптеки проверяваха мои близки.

Не съм се отказала от вливките и ще настоявам. Дори да нямат доказаня полза, не бихя могли и да навредят според мен.
Просто гледам да мисля едно по едно, първо золадекса, после хистерото и да видим.

# 389
  • Мнения: 316
Здравейте! Някой ходил ли е до Букурещ и правил ли е консултация с д-р Митрой? Не откривам ценоразпис на клиниката на сайта им, а и ще съм благодарна да споделите впечатления от доктора!

Общи условия

Активация на акаунт