ЕНДОМЕТРИОЗА - тема 17

  • 19 221
  • 412
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1
Flowers Hibiscus
Привет, момичета,

Записвам се и аз в тази тема. Преди няколко месеца бях диагностицирана с ендометриоза, четвърти стадий. Имам отстранени сраствания посредством отворена операция между тръбите, яйчниците и матката, както и премахнати лезии от дебелото черво. След операцията започнах прием на Зафрила и го пия вече трети месец без прекъсване.
Около датата на очаквания цикъл имам кървене, не мога да го нарека само зацапване. В листовката пише, че това е един от страничните ефекти. Идеята на тези хапчета е, доколкото разбрах, да се спре образуването на ендометриум и по този начин ограничаването на развитието на болестта. По-скоро слагането й на пауза.
При тези от вас, които са приемали това лекарство, имало ли е такива странични ефекти?
Интересува ме, а не открих информация, колко време след спирането на приема на Зафрила, настъпва менструация.
Някоя от вас съветвана ли е колко време да изчака след лечението, преди да предприеме опити за забременяване?
Извинявам се за множеството въпроси, но съм доста объркана.
Пуснах тази тема:  https://m.bg-mamma.com/?topic=1482453 ,
но никой не отговори, а наистина имам нужда от някои насоки и подкрепа.

Здравей!
Аз съм диагностицирана с ендометриоза от 2018та година.
Първата ми операция беше същата година от ендометриозна киста на десен яйчник, огнища по тръбите и матката. Операцията беше отворена. След това проведох лечение със Золадекс, не помня с точност колко дни след спирането му дойде цикъл но не се забави много. 2020г. забременях по естествен път като по време на бремеността не съм имала никакви проблеми. 3 месеца след раждането имам един медикаментозен аборт. На 6я месец ми откриха ендо киста на десен яйчник, която не беше голяма но ми създаваше непоносими болки по време на цикъл. На 8 март тази година се оперирах лапароскопски и отстраниха кистата. Проведох лечение със Зафрила 6 месеца последното хапче ми беше на 11.9 и на 12.9 вече имах цикъл. По време на приема един от месеците имах нормално кървене (цикъл), който продължи 29 дни! Видях се с гинеколога и той установи, че имам излив на течност в следствие спукан фоликул, които се бил образувал в предния цикъл (добавям, че аз през целия прием на Зафрила съм имала менструация всеки месец, цикъла ми спря в посления месец на приема е дойде веднага след спирането на медикамента, както описах по-горе).
След спирането на Зафрила изчаках да мине един менструален цикъл и се видях с гинеколога. Той установи гладкостенна кистозна формация, еднокамерна на десен яйчник с размер 65мм, която според него не е ендо киста, не е злокачествена но не може да я определи... Предписа ми лечение за 15 дни, което е прием на Зафрила на 12ч. по 1хапче. И след тези 15дни ще се видим пак, за да проследим какво се случва с тази киста.
Туморни маркери каза, че е излишно да пуснем понеже ще излязат завишени заради ендото.
Желая Ви успех и дано, моята история до момента е била от полза за Вас.
Бъдете здрава е благословена! Simple Smile Hearts

# 16
  • Мнения: 59
Здравейте, момичета!
Бременна съм 7ми месец. Варианта да родя нормално го изключиха офталмолози, поради високия ми диоптър и се налага секцио, което чета е противопоказно при ендометриоза, тъй като  риска да се разпространи ендометриална тъкан извън матката е много висок, както и че е възможно да се развие ендометриоза в самия белег от разреза. Прочетох за някакъв гел против сраствания, които се маже в коремната кухина. Аз и имам 3 малки кисти на яйчниците по 2см, които се чудя дали е възможно по време на секциото да се премахнат.. Доктора, които ме следи не е специалист в областта на ендометриозата, следващия преглед ще говоря с него по въпроса, но знаете, не се ли занимава с ендо съвсем не може да помогне.. Имам час при др Калчев да ми даде мнение, ще го помоля дали той не може да извърши секциото и премахването на кистите, но не вярвам да се съгласи. Аз бях негова пациентка благодарение на него забременях, имах отлепяне и загубено близначе, той спаси другото, но все пак не изражда.
Въпросите ми са няколко:
1. Някоя от вас сблъсквала ли се е с осложнения след секцио заради ендометриозата? Ако да какви?
2. Някоя слагала ли е този гел, помогнал ли е? 
3. Кой всъщност е гела? ХИАЛОБАРИЕР ГЕЛ ЕНДО ли?
4. Някоя от вас премахвали ли са и кисти по време на секцио?
5. Някоя от вас израждана ли е от др Калчев?

И като цяло съвети и препоръки как да постъпя кой доктор и с какво може да ми помогне?

Благодаря ♥♥♥

# 17
  • Мнения: 6 306
Здравей. На мене за въпросния гел са ми казвали че не е панацея, но не пречи да опиташ.
А за ендото е божа работа май. Една камара жени раждат със секцио и нищо никъде не им расте.
При нас защо така се получава никой не може да каже. Само теории има... Confused

# 18
  • Мнения: 174
Здравейте, разбрах,че при операция в Майчин дом престоят ще е само една нощ в реанимацията. С какво бяхте облечени? Някаква нощница или в болнично облекло? Кога става захранването и  с каква храна, какво да си взема (храната там става ли?). Освен телефон и зарядно,ластик и гребен, лични документи, какво друго е удачно да си взема? Вероятно вода, предполагам шишета със спортен накрайник ("биберон") ще са най-удобни.

# 19
  • Мнения: 6 306
Здравей. Аз имам вече 3 операции, но не са били в майчин дом.
Все пак ще напиша това което е било при мене...
След операцията съм била с катетър, а веднъж и с дренаж. Затова според мен е по удобно с нощтница до коленете.
След операцията са ми позволявали само по малко вода, понеже са ми наливали банки с физ. разтвор.
Храненето първия ден също трябва да е леко - кремчета, кисело мляко, супа евентуално. Давани са ми от клиниката, но аз съм и в чужбина. Не знам как процедират в бг клиниките.
     Вземи си удобни чехли/пантофи. 2 броя кърпи за всеки случай. Резервно бельо. Дамски превръзки, че може да има и някакво кървене /изтичане на кръв през влагалището според зависи какво са рязали и чистили при операцията.
     Ако има катетър обикновено мажат мястото с йод/бетадин и също цапа.
       ПП: Стискам палци да няма много находки и всичко да мине бързо и леко.

# 20
  • Мнения: 726
И аз не съм била в Майчин дом, но ще напиша няколко съвета принципно за всички болници.

1. Отиди с малко куфарче с колелца. След операцията няма да можеш да вдигаш нищо, а ще трябва да си носиш багажа (поне до регистратурата, докъдето пускат придружителя обикновено)
2. Задължително джапанки за баня.
3. Лични хигиенни принадлежности - четка и паста за зъби, в малки опаковки - душ гел, интимен гел и тн, дамски превръзки задължително, аз кървях леко цял месец и се сля със следващия ми цикъл.
4. Достатъчно бельо и поне 3 свободни нощници. Въпреки, че бях в частна болница, където уж щяха да осигурят нощници, аз си изкарах и трите дни с нощницата, с която ме оперираха. Съответно беше цялата в кръв, йод и тн и не можех да дишам от собствената си смрад (а и от тази на жените в моята стая)! Наскоро лежах и в друга частна болница, където ми осигуриха нощници и за смяна, но силно се съмнявам в Майчин дом да има такива екстри.
5. Кърпа за баня.
6. Сламка. След такава операция, при която се вкарва газ в корема, една част остава в теб и ти причинява болка като при мускулна треска в гърба и раменете. За по-бързо справяне с този проблем се надуват балончета през сламка във вода. Не знам дали го обясних правилно, аз лично не съм го правила и си ме болеше, но четох, че на други жени е помогнало.
7. Лукчета. Ще ти дразни гърлото от интубацията и те помагат. Взимат се след изрично разрешение от акушерка (обикновено позволяват чак след като се раздвижиш вечерта).
8. Не знам дали в Майчин дом дават вода - провери. В частните дават и не е нужно да си носиш. Аз бих си взела обикновени бисквити и кисело мляко. Захранването е от втория ден след операцията с крем супи най-често (не знам конкретно в Майчин дом, но не може да се яде нормална храна първите дни). Аз повръщах, затова само обикновени бисквити и кисело мляко минаваше при мен, а в моята болница нямаха и гладувах 3 дни.

пп. Аз си носих дори възглавница последния път, защото първия път ми се изкриви врата на тяхната, а и имах нужда от втора, за да си подпирам леко гърба. Можеш да лежиш само по гръб (настрани боли) и се схващаш.

Престоят е един ден в реанимация и после те местят в обикновена стая. Общо 3 дни.

Последна редакция: вт, 25 окт 2022, 02:02 от Kris_ti

# 21
  • Мнения: 174
Много благодаря момичета!

# 22
  • Мнения: 6 306
Болката в гърба отшумява когато се завъртиш на една страна. Но трябва да питаш може ли. На мене са ми казвали - 2 часа по гръб и после може.
А като цяло не е добре да се лежи повече от 2 часа на една и съща страна.
Аз съм молела сестрите да ми помагат да се обръщам на една страна. .
Шевовете болят и опъват при движение, но има начин да се наместиш.
При последното ми лапарото ми беше добре обърната на дясно. На ляво не можах да се наместя първите дни. По гръб е по удобно с повдигната горна част на тялото.
При мене самите легла можеха да се повдигат, но и с по голяма възглавница става.
Мене и трите пъти са ме държали в реанимация само докато ме видят че съм се поосвестила от упойката и всичко е наред. Даже не знам дали е реанимация точно, че в него момент съм много замаяна още.
    Крис, при тебе явно доста са рязали щом са те държали 3 дена. А и доста зле си се чувствала тези дни.
    При мене второто лапаро беше така, но правих едновременно и лапаро и хистеро и имах корекции и в матката и премахнати тръби, чистени сраствания... . Имах и дренаж тогава. Голям зор видях първите дни. Мене ме обливаше и една гадна лепкава пот заради силната болка. И една смрат беше.... А сама не можех и гащи да си обуя даже Joy.
    По мои наблюдения, колкото по малко неща се пипат и коригират, толкова по леко и бързо е възстановяването.
     ПП : И аз всеки път страдам от кисилини и подобни след операциите. Мисля че е от лекарствата дето ни наливат. Нямам друго обяснение.
    ПП. На мене ми дойде цикъла на 3тия ден след лапарото, доста по рано от очакваното. Имайте си едно на ум че може да се случи.

Излезе ми резултата от хистологията.
Премахнати са 3 кисти от ляв яйчник.
1вата около 1.1см - ендомитриозна
2рата около 3 см, двукамерна - серозен цистаденом.
3тата около 2,5см - фоликуларна киста.
Размерите са според това което са получили от хистологията.

Как можах да ги събера 3 вида кисти на 1 яйчник акъла не ми го побира. Anguished

Последна редакция: вт, 25 окт 2022, 10:32 от geizer

# 23
  • Мнения: 726
При мен си беше горене на малки огнища из целия корем и махане на 2 сероцелета. Околосветска обиколка на корема ми...и може би затова толкова ме боля и беше трудно възстановяване. А за лежането настрани - сещаш ли се как ти се свличат червата като легнеш настрани - ей това не се търпи, брутална болка в целия корем беше при мен, затова нямаше шанс да се обърна. А по гръб и докато не мърдам, даже нищо не усещах. Но се схващаш и затова ми беше нужна възглавничка.

А дните престой са толкова по здравна каса и когато операцията е с направление, няма как да те пуснат по-рано. Иначе пада пътеката и си плащаш всичко. Да те задържат повече с доплащане, може, мен искаха да ме държат още, но аз настоях да си ходя, за да ям, но не и да те изпишат по-рано. Като ми правиха хистероскопията пак лежах 3 дни, макар, че след нея можех да си тръгна още на 6тия час, но нямаше как.

За кистите ти - аз се подкрепям психически като си казвам - "всичко ми е доброкачествено, така че съм късметлийка". Вместо да се шашкам, че имам проблем и да се сравнявам със здрави хора. Поне при мен, такива мисли действат положително. Simple Smile

Последна редакция: вт, 25 окт 2022, 15:18 от Kris_ti

# 24
  • Мнения: 5 144
+1 за престоя. Три дни, независимо какво те правят. Приемат ли те по клинична пътека - стоиш толкоз. Минимум. След това вече по преценка. Аз съм доста хепи, че след хистеро+лапаро стоях двете вечери, защото операцията ми беше следобед, раздвижване чак следващия ден по обяд... Абе имах си нужда да се свестя преди да се прибера.

А за леглата - те хубаво се вдигат, ама аз се свличах Joy трябваше да се намествам непрекъснато, имах цяла седмица мускулна треска на жилите врата отпред от жалките ми опити да се поизправя с помощта на висящото нещо над леглото.
При мен помагаше да се движа през нощта - вдигам крак, свалям, свивам, мърдам до колкото мога. Не че ми е облекчило състоянието на момента, но помогна за ставането после, че и там бях един цирк Grinning

# 25
  • Мнения: 6 306
Първото ставане обикновено си е.... Joy
    Моето явно прилича на свличане от леглото защото сестрата всеки път ужасвна се втурва да ме хваща и помага.
    А аз - "Не, не, добре съм. И сама мога" . Joy
     А една като ми вика - " Ама аз знам че можеш и сама... да паднеш от леглото. Joy
     ПП: За пътеките в Бг не се бях сетила.
И те са една недомислица заедно с направленията....

# 26
  • Мнения: 5 144
При мен лошото е, че повръщам Simple Smile Още със сядането в леглото си легнах обратно и си гушнах подлогата. После станах, кръгче около леглото и пак повръщане Simple Smile Иначе самото движение не ми беше чак такава драма.

Може да са недомислица, която има нужда от ревизия, но специално за някои неща това, че имаме куп протоколи и пътеки, останали от комунизма, на моменти е голям плюс пред запада, където за почти всяко нещо се чака със седмици и месеци.

# 27
  • Мнения: 6 306
Недомислица е защото не може всички пациенти да се вкарат в една 3 дневна пътека. Едни може да са готови за изписване на втория ден, а за други може да са нужни 5 дни. Не визирам конкретната пътека. Говоря по принцип.
А направленията пък все не достигат. Има лимит и хората се принуждават да си плащат прегледите за да си обърнат внимание на време.
И няма за какво да се сравняваме със запада. Здравеопазването трябва да е безплатно и лесно достъпно, както и образованието.
    За съжаление реалността е такава че без пари няма нито читаво здравеопазване, нито читаво образование.
     Но хайде да не спамим темата. Нещо се размечтах.
      За другото си права разбира се. По добре сме от запада в това отношение.

# 28
  • Мнения: 63
Момичета, имам въпрос към тези от вас, които са били бременни. Бременна съм в 8 седмица. Изпитвам почти постоянни болки на мястото, където ме болеше, когато имах киста. Точно същите - тъпи и на моменти все едно има отро пробождане... Дали ме боли от операциите?

# 29
  • Мнения: 5 144
Мда, имамам същите от време на време Simple Smile Ако е имало някакво срастване някъде сега се разтяга Simple Smile А мен си ме болеше там и като ще застудява така или иначе. Понякога, да си призная, са много неприятни болките там, но минават за минута. Накарах изрично док да види дали има нещо нередно, всичко си беше топ.

Общи условия

Активация на акаунт