миома и бременост

  • 21 391
  • 73
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 356
Според мен всичко е индивидуално и много зависи от миомата, колко е голяма и къде се намира.
На мен ми откриха миома на когато бях на 21 години, вътре във матката(на задната стена), която беше толкова голяма че многото доктори при които ходих ми казаха че при такава миома изобщо не мога да забременея, камо ли да износя дете. #Crazy
И така аз реших да я оперирам.Операцията направи доктор Духовников от Шейново.Да е жив и здрав и много му благодаря.Всичко мина добре и без усложнения.
Сега си имаме едно здраво момиченце на 2.4 годинки и живот и здраве през август ще  си имаме още едно детенце.
Така че горе главата и слушай докторите.Каквото кажат - това.
Успех  bouquet

# 16
  • Мнения: 16
Здравейте, момичета!
Крайно време беше и аз да се разровя из темичките във форума и да пиша за моя проблем, та дано някой да е минал по моя път.
Вече съм в 28 г.с. и дано да избутам до края и всичко с бебо да е наред, но в началото на бременността ми откриха миомен възел. Първо беше един. После, при нарастването на матката, ми казаха, че били два - на задната й стена и може би затова досега никой не ги беше открил. Миомните възли били разположени "истмично", но никой не ми обясни какво значи това, а едва по-късно разбрах, че възлите можели да бъдат както вътре, така и по външната стена на матката. Някой има ли представа какво значи "истмично"??
Също така ми обясниха при последния ултразвуков преглед, че по всяка вероятност ще раждам секцио, защото миомните възли не позволявали на матката да се контрахира добре и това би довело до по-трудно раждане, но по всяка вероятност, ако не са се махнали (предвид, че в момента не се виждат), може да се наложи да се отстранят оперативно, но едва след раждането, а не по време на него, за да няма усложнения.
Така, разказах за проблема!
Надявам се да има някой, който да е със сходни проблеми с моя и да сподели досегашния си опит.
Забравих да спомена, че и двата миомни възела са с размери около 5/5 см или поне аз така разчитам написаното от лекаря.

Предварително ви благодаря за отзивите и мненията.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 3 891
Здравей Тони!
Не знам какво значи "истмично".
Иначе за мнението дали да раждаш секцио, хората са прави, че ако възлите пречат на матката да контрахира, ще трябва да раждаш така. И при мен обсъждаха тази възможност, но моят възел е горе нависоко и няма да пречи.
Ако възлите са за махане, също е правилно да не се пипат при секциото, защото това е свързано с голяма кръвозагуба за теб. По-вероятно е след раждането като ти се свие матката да се свият и те и да не се налага операция.

# 18
  • Мнения: 356
Преди 2-3 години, когато живо се интересувах от този проблем някои доктори казваха, че по време на бременност(ако възлите не пречат на износването на бебето) е твърде вероятно те да се свият и дори изчезнат.Обяснението беше, че те нарастват защото се хранят от кръвта, която се отделя при цикъла.А понеже през бременността няма цикъл те не се хрянат и изсъхвали и изчезвали.

# 19
  • Мнения: 5 391
Аз също родих с миомен възел, откриха го в 6-ти месец, създаваше ми проблеми и адски ме болеше.До края на бременността беше станал мисля 5см диаметър.Като родих спадна до 1,5-2см.
Родих нормално, без никакъв проблем, за махане не е ставало дума до сега.
Надявам се много да не ми пречи при следваща бременност Praynig

# 20
  • Мнения: 16
Здравей, Svetli!

Дано да си права и наистина да не се налага операция на миомните възли, че не стига, че се притеснявам за раждането, ами сега и тези възли Cry
И на мен ми казаха, че е вероятно след раждането те да се свият, но точно как биха могли да се развият нещата, никой не можел да предвиди предварително.
От друга страна, гледам, че в тази темичка момичетата са писали, че и техните доктори казват, че възлите се оперират не по време, а месеци след раждането, но на мен ми се ще въобще да не стигаме дотам. Все пак не се знае кое как ще е с оперирането им, а все пак може пък да искаме да си имаме и следващо детенце Simple Smile
Това е засега от мен.
Ако някой знае нещо друго, нека ми пише, моля Hug

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 150
Здравейте момичета,
вчера и на мен ми откриха миомен възел 3,5/3,8 см при това зад плацентата или поне лекарката обясни нещо такова, аз бях толкова шокирана, че не попитах от вътре ли е, отвън ли е, къде е дори незнаех, че може да е на различни места, едва днес прочетох за това. Много съм притеснена, вече имам една неуспешна бременност, но тогава никой не видя миомен възел и казаха просто че е било въпрос на лош късмет да ми изтекат водите, но сега като чета може и да има връзка ако си е бил там и тогава.
Дали на някоя от вас и е бил разположен така и успяла ли е да износ бебето...
До сега се опитвах да убедя себе си че нищо няма да се повтори, а от снощи и малкото ми увереност се изпари.....

# 22
  • Варна
  • Мнения: 3 891
Дали на някоя от вас и е бил разположен така и успяла ли е да износ бебето...
Извинявай, но все пак не разбрах как е разположен твоят възел  newsm78
По принцип когато възелът е от външната страна основната опасност е плацентата да е по същата стена. Тогава, при евентуални контракции, можело възелът (който също е от мускулна маса както цялата матка) да контрахира и да предизвика отлепване на плацентата. Затова аз пия профилактично магнезий, с цел предотвратяване на силни контракции.
Когато възелът е от вътрешната страна, не знам какво става.
Според мен или говори пак с лекарката да ти обясни какво точно ти е, или потърси още едно мнение.
И не бързай да се шашкаш  Peace

# 23
здравей.и на мен ми откриха миомен възел от вътрешната страна на матката на пикочния мехур.отначало много се бях паникьосала.ходих на трима лекари.и последният д-р Георгиев от АГ ВАРНА толкова добре ми обясни всичко и успокой,че след това почти спрях да мисля за него.забременях веднага след като ми свърши менструацията/след изваждане на спирала/.дано и за напред да ми е безпроблемна бременноста.пожелавам и на теб в най скоро време теста да покаже 2 черти. Simple Smile

# 24
Здравейте!Понякога когато ние жените сме решили,че всичко е свършило и няма смисъл да се надяваме на чудото отново да станем майки съдбата ни поднася изненади.Съпругът ми винаги е искал да имаме три деца.Имам две дъщери на 23 и 20 години, аз самата съм на 42.Преди 4г.и 6м.ме оперираха и отстраниха серозна киста,която беше изконсумирала левия яйчник.Три месеца след операцията ми установиха и миомен възел 6,8 мм.на вътрешната стена на матката.Така решихме,че няма смисъл да се надяваме за друго бебе,се оказа че липсата на цикъл/за което си мислех че е менопауза/ се оказа бременност 5 - 6 седмица.Изпаднах в ужас при толкова проблеми -миома,фибромастопатия на двете гърди и ф.аденом в лявата,кистозен яйчник и бебе.Зная че не мога да го задърша,но искам да кажа на всички жени бленуващи да станат майки - никога не спирайте да го искате повярвайте че на този свят се случват чудеса,а всяко едно малко бебче е едно голямо чудо.

# 25
  • Мнения: 556
Привет! На 28 февруари тази година преживях миомектомия. Имах миома, открита преди 6 години. Надявах се да забременея през всичките тези години, но не се получи. Лекарите все ме съветваха да чакам и да не се оперирам. А сега при операцията едва ми спасиха матката, защото съм чакала твърде дълго.
Моят съвет е ако имате миома и бременност не се получава - не чакайте твърде дълго. Големи притеснения бяха, защото още при прегледа лекаря, който щеше да ме оперира не ми даваше гаранция за спасение на матката. Но слава Богу след 3.5 часова операция всичко е наред.
И естествено хиляди благодарности на д-р Тюфекчиева от МД - голям майстор е!!!

# 26
  • Мнения: 13
Здравей Кънчева, защо не можеш да задържиш бебето?  Cry

# 27
  • Мнения: 13
Здравейте мамчета wavey някой знае ли нещо за д-р Славчев от "Майчин дом" ?

Последна редакция: пт, 16 мар 2007, 20:06 от garganel

# 28
  • Мнения: 556
За д-р Божидар Славчев съм чувала само хубави неща. Скоро ме оперираха в МД (д-р Тюфекчиева) - точно в отделението, където работи. Слави се като невероятен специалист - особено в по-сложните операции. И аз смятах да го търся, но много бързах (понеже имах тежки кръвоизливи), а той е доста натоварен.
Но доколкото разбрах в отделението(не е сигурна информацията) извършва само коремни операции. Не се занимава със щадящите операции през влагалището.

# 29
  • Мнения: 13
Какво точно е щадяща операция през влагалището, когато става въпрос за голяма миома newsm78

Общи условия

Активация на акаунт