Съвети за Никулден - кой, какво и как ще сготви за празника?

  • 10 447
  • 63
  •   1
Отговори
# 30
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 522
И ние не сме по шарана. Пък и в работен ден, кой ще се занимава с пълнени рибоци...

Сега ми казаха, че са ми купили паламуд. Какво да го правя?  newsm78 Добре ли става пържен?

# 31
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Пълнен шаран

шаран около 2 кг.
1,5 ч.ч. ориз
1 ч.ч. едро счукани орехи
1/2 глава лук
1/2 глава чесън
около 200гр. гъби
около 50гр. стафиди
1-2 моркова
1 лимон
черен пипер, сол, олио

Изчистеният шаран се намазва с лимонов сок отвътре и отвън, посолява се и се оставя да стои така около час. През това време се приготвям плънката по следния начин: в тенджера се задушава нарязания лук и с олио и малко вода под капак, прибавят се нарязаните гъби; след като се позадушат, се прибавя ориза, морковите и чесъна и се пържи, докато стане прозрачен; подправя се с черен пипер (смлян), посолява се на вкус и се долива вода (около 3-4 ч.ч.). След като ориза леко омекне, тенджерата се сваля от котлона, прибавят се орехите, стафидите и сместа се оставя леко да изстине. С нея се пълни шарана и стомаха му се зашива с конец. Слага се в подходяща тава, намазана с олио и около него се разсипва останалата плънка. Шарана се намазва отгоре с олио, поръсва се с едро смлени орехи, върху тях се нареждат тънки резенчета лимон, долива се малко вода и се пече в не много силна фурна. Покривам тавата с фолио, да не загори от горе. Шарана е готов, когато след бодване с вилица, месото не пуска кръв, и конеца с който сме го зашили, лесно се отделя.

# 32
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Хич не обичам шаран, добре, че ще сме на гости и там ще ни сготвят вкусна друга рибка.   chef

# 33
  • София
  • Мнения: 676
Момичета, много хубави идеи сте дали   bouquet. Не съм решила дали ще ядем шаран. Имам толстолоб и май него ще приготвят. Ще го изпържа и ще го залея с доматен сос и лук, които са запържени предварително. Става бързичко.
 LidiS, би ли дала рецептата за рибника. Не съм правила досега  Rolling Eyes

# 34
  • София
  • Мнения: 3 679
Миналата година правих рибник. Стана вкусно и въпреки, че имаше разни печени на скара и пържени риби, рибника се изяде до шушка. Ако някой прояви интерес, бих написала рецептата.
Искам я рецептата  Simple Smile
Аз шаран не обичам, много ми мирише. Ако някой предложи някоя рецепта с друга риба за Никулден ще съм много благодарна   bouquet
И аз не си падам по шаран. Затова по заръка на домочадието ще правя хек със зеленчуци на фурна. Ако те интересува ще обясня.
Да, интересува ме  Simple Smile

И ние не сме по шарана. Пък и в работен ден, кой ще се занимава с пълнени рибоци...

Сега ми казаха, че са ми купили паламуд. Какво да го правя?  newsm78 Добре ли става пържен?
Да, пържен е супер - много обичам!

# 35
  • Paris
  • Мнения: 1 727
Паламуда е супер пържен, всички го обичаме.
Толстолоба ми е тежък и кофти мирише.
Кой щеше да дава рецепта за хек със зеленчуци?

# 36
  • Варна
  • Мнения: 3 897
Аз шаран не обичам, много ми мирише. Ако някой предложи някоя рецепта с друга риба за Никулден ще съм много благодарна   bouquet
И аз не си падам по шаран. Затова по заръка на домочадието ще правя хек със зеленчуци на фурна. Ако те интересува ще обясня.
Да, интересува ме  Simple Smile

Хек със зеленчуци

В подмазана тава нареждам картофи нарязани на филии, моркови нарязани на кръгчета и малко лук на филии (мислила съм да добавя и други зеленчуци, но още не съм пробвала и нямам мнение). Посолявам и поливам с малко олио. Отгоре нареждам хека, нарязан на по-едри парчета. Нареждам така, че да е с разреза нагоре. В тавата ми се събира към 1.5 кг хек по този начин. Поръсвам го с подправки по вкус (основно риган и босилек, но скоро пробвах подправката за риба на Котами и също става, но тя има сол, тъй че по-внимателно). Отново поливам с малко олио, доливам и към половин чаша вода. Най-накрая нарязвам един или два лимона на тънки резенчета, по 3-4 мм. Нареждам ги върху рибата така, че да я покрият горе-долу.
Всичкото това нещо го пека във фурната (на по-долен етаж) на 200 градуса.

Знам аналогия на тази рецепта с 1-2 разлики: без лук и лимон, а отгоре се залива с 1 кофичка майонеза и объркана в нея 1 подправка Пикантина за риба. Става малко като мусака със заливка и на мен лично ми е по-тежко като краен вкус.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 2 522
Още две идеи за Хек на филенца:
1. Запържва се лук нарязан на едро(1-2 глави). Изсипва се в тава. Отгоре ред домати на кръгчета, нареждат се филетата хек, наръсва се сол и риган, нарязват се зелени маслини (аз ползвам обезкостени с чушка), отгоре пак ред домати, сол, зехтин- пече се около 40мин. до порозовяване на доматите.
2. Нареждат се филенцата в намаслена тава. Залива се със сос бешамел с гъби, чер пипер и сол. Запича се и
Бон Апети! Laughing

# 38
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Паламудът става чуден на скара. А ако сте привърженици на здравословното хранене- на пара става убийствен. Peace Това ми е любимата риба.  chef

# 39
  • Мнения: 1 761
Винаги за Никулден приготвям шаран.Миналата година го направих в тесто,получи се доста добре,направо чудесно Peace

Ще се радвам да споделите как Вие го приготвяте Hug Нещо интересно и различно да е тази година.
дай рецептата д, не се стискай Wink

# 40
  • ново
  • Мнения: 6 015

 
А кой ще каже каква е гореспоменатата рецепта за калкан с орехи и сметана. Аз съм пробвала как ли не, но калканът най- вкусен е пържен. Сега обаче толкова ми е втръснал, че съм склонна да опитам с орехи и сметана. Laughing

Джемма,  това е рецептата  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=17452.0

# 41
  • Балчик
  • Мнения: 9 219

 
А кой ще каже каква е гореспоменатата рецепта за калкан с орехи и сметана. Аз съм пробвала как ли не, но калканът най- вкусен е пържен. Сега обаче толкова ми е втръснал, че съм склонна да опитам с орехи и сметана. Laughing

Джемма,  това е рецептата  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=17452.0

Мерси   bouquet

# 42
  • в къщи
  • Мнения: 467
Сега ми казаха, че са ми купили паламуд. Какво да го правя?  newsm78 Добре ли става пържен?
  Готвила съм паламуд :пържен,на скара и в тава с вино.Последното се прави така:разрязвам рибата на половина(по дължина),сол,мажа с малко горчица,половин листенце даф.лист и залепвам половинките.Нареждам в тавичка,една чаша черв.вино и завивам с фолио.Пече се час-час и половина,отвиваш и запичаш.Малко гарнитура по избор...и готово.Става лесно и вкусно.
Аз лично предпочитам така или на скара.Това е. Peace

# 43
  • Мнения: 7
Здравеи те много ми е интересно как се прави шаран в тесто newsm78

# 44
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Тук е миналогодишния ни Никулден:

http://www.goblenite.com/forum/showthread.php?t=398

Общи условия

Активация на акаунт