Фертилно хранене - съвети, идеи, въпроси, рецепти

  • 16 268
  • 163
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 176
Препоръчвам 2 книги,които имат връзка точно с фертилното хранене.Първата"Валсът на хормоните"от Наталия Зубарева.В нея пише за особеностите на хранене през първата и втората половина на МЦ,както и по време на овулация, и менструация.Втората"Естествено забременяване и здравословно зачеване след 30"от Криста Оречио и Уилоу Бъкли ,също много полезна книга относно естествените източници на витамини за планиращите бременност.И двете книги са писани от мед.специалисти с опит в съответната област,които твърдят че са помогнали на много жени да заченат бързо и естествено след като са променили хранителните си режими.Успех!

# 61
  • Мнения: 394
Момичета, здравейте!

Да споделя и аз още няколко неща по темата и малко встрани от нея. Simple Smile
Понеже скоро коментирахме чая с листа от малина, взех си такъв на Yogi Tea - Women's Balance (Листа от малина, женско биле, лимонова върбинка, канела, лимонова мелиса, джинджифил, мащерка, кардамом, черен пипер и карамфил), грам не вярвам да помогне кой знае колко, ама и не вярвам да навреди. На вкус е като обикновен смесен билков чай с леко пикантен вкус, нищо особено, но аз съм си чаен маниак и харесвам почти всичко Simple Smile

Другото, което съм въвела като промяна в начина на живот (по препоръка на доц. Русев, особено по повод MTHFR мутациите) е използването на химиите около нас. Сменила съм препаратът за пране, сапуните и верото с бебешки такива и вече не използваме омекотител (няма разлика...), взела съм уж някакъв по-био препарат за общо почистване на повърхности, а когато използвам по-силни - задължително с ръкавици. Не се вманиачавам де, все още си имаме доста стандартни препарати.

Наскоро също четох една много интересна статия как ние жените винаги много избираме кремове и продукти за лице, четем съставки, да са изчистени и т.н, а всъщност лосионът за тяло си го слагаме на много по-голяма площ от тялото, така че като ми свърши моя и това ще подменя с био или бебешки такъв.

# 62
  • Мнения: 446
Момичета, публикувайте тези шейкове, тези от вас които ги правят. Нещо ми избяга въображението.

# 63
  • Мнения: 5 172
TheAxe, много благодаря за споделения опит! Това с препаратите и аз трябва да го направя по някое време, но не знам как ще се откажа от омекотителя Grinning При мен всичко минава сушилня и не ми трябва за омекотяването, а за аромата след това Grinning Пробвах с есенции върху вълнените топки, нооо или не нацелихме, или не е нашето.

Mrvv, моите винаги имат сходна основа, само добавките са различни според това, което имам налично Simple Smile Не веднъж съм казвала, че в смути слагам всичко, което не обичам, за да се приключва от рано и после да не го мисля Simple Smile Обикновено към него имам малка пълнозърнеста филийка или половин шепа ядки, защото съм свикнала да закусвам и ми е леко гладно, когато не съм сдъвкала нещо Grinning

(копирам от друга тема, в която писах скоро, тъй че някой може и да го е чел)
- Почти винаги слагам спанак, защото зелените неща са важни (вит А, желязо, едно-друго), а не се консумират много сега. Навсякъде се прокламира да се яде зелено покрай бебеправене Simple Smile
Скрит текст:
За да се извлече максимума го запарвам леко или го бланширам. Ама леко, не го варя Simple Smile Съхранявам под формата на шайбички във фризера - натъпквам хубаво в силиконови формички за кексчета, слагам във фризера за една нощ и после прехвърлям в зип-лок пликче. Правя ги около 30гр = 1 чаша не-натъпкан спанак. Може и друго зелено, но не ми се занимава с кейл и други подобни.
- За течност не ползвам мляко, защото за ендото не е ок, кисело мляко не ям, тъй че взимам някакви странни оризови или овесени неща за пиене, които принципно не бих погледнала. Намерих си едно овесено, обогатено с калций, което ми е идеално покрай хормоналната терапия. Може и вода. Не препоръчвам сокове - много захар Simple Smile  В dm видях сок от червена боровинка - мега кисел, без захар, помага за поддържане на пикочните пътища.
- От вечерта си слагам лъжица чия (за омега 3) с малко вода да набъбва и шайбичка спанак, да се размразява. Чията обаче също е вредна в големи количества - може да докара проблеми с жлъчката и изтъняване на червата. Обмислям да менкам с ленено семе, но още не съм прочела всичко по повода, само знам, че и за отслабващи диети се пие накиснато ленено семе.
- Всякакви нужни пудри - протеин през ден, може стрити на прах слънчогредови и тиквени семки (за мъжете са много полезни тиквените, за жените - слънчогледовите). Ако пиете мака също може да я сложите, но аз я спрях. Може куркума, но моето шише е пластмасово и не искам да стане оранжево. Ако пиете спирулина също може да отиде вътре, но според мен ще доминира много вкуса.
Скрит текст:
Вече забравям какво къде съм писала, сигурно се повтарям, но нещо полезно - протеина помага при стимулации покрай процедури, когато се подуваме като балони заради задържане на вода. Изчетох света и се спрях на грахов протеин. Мацките в инсе-темата са мног одоволни от това, че ги светнах да го пият покрай подуването.
- Не прекалявам с плодовете, все пак няма да пия захар, по-добре да си ги ям Simple Smile предпочитам боровинки, заради многото антиоксиданти, а и е вкусно, но тази година не замразих. Имам ягоди, малини, къпини. Слагам не повече от шепа. Ако са замразени пак ги вадя от вечерта. Ако имам слагам друго в момента - ябълка, круша. Оказа се, че печена тиква е един път в смути (+канела)! Лятото някое парче ананас, праскова, пъпеш.
- Подправям! - канела, джинджифил, хем полезни, хем овкусяват.
- Ако случайно сме правили сок или сайдер скоро винаги си пазя пулпа, замразявам го и прибавям към смутито по някоя лъжица. Фибри са си Simple Smile
- Въздържам се от подсладители, до сега не съм спасявала положението с мед, но е опция, ако прекаля с полезните съставки. Банан също избягвам, защото е много сладък и натрапчив.

Подготвям част от нещата от вечера, сутирнта слагам само подправки, протеин и пресни плодове, пасирам и изчезвам. Съставките може и да не се размразяват, но моя смутиправач е смотан и не го тормозя. Освен това на тялото отнема повече енергия да обработва студени храни, защото първо трябва да ги затопли.

Няколко любими комбинации:
- пъпеш, мента, парче краставица + полезни неща
- тиква, канела, пулп от морков + полезни неща
- боровинки, парче манго + полезни неща
- малина, пулп от цвекло, смлени ядки + полезни неща
- къпина, пулп от ананас, мента (правим си лимонада лятото с него) + полезни неща

Реално почти всичко, което се прави на сок може да стане и на смути с правилния смутиправач и течност Simple Smile

# 64
  • Мнения: 446
Благодаря ти, ще се заредя и аз със спанак и протеин.

# 65
  • Мнения: 1 620
Здравейте момичета.
Inferiya , постовете ти винаги за много подробни и информативни, благодаря. Hug
Наскоро бяхте писали за книги и по специално за Всичко започва с яйцето. Наминавам да кажа, че са останали последни бройки в Озон. Имах и промо код и се възползвах. Така че като започна да чета ще споделя полезна информация.

# 66
  • Мнения: 5 172
Джули, много се радвам, че съм полезна! Понякога се опитвам да не съм толкова многословна, но материята е толкова деликатна, че не мога да рискувам да пропусна нещо на пръв поглед елементарно, а пък за някого да се окаже съществено Simple Smile

Тези дни и аз се сдобих с няколко електронни книжки, като прегледам какво си заслужава ще споделя ^^

# 67
  • Мнения: 446
А малко глупав въпрос, ако използвам замразен спанак, понеже имам малко наличен вкъщи?

# 68
  • Мнения: 5 172
Не мисля, че му има нещо. Ако не изглежда черен или лигав значи всичко е ок Simple Smile Моя първо се запарва, после го замразявам, но би трябвало да е ок и направо замразен Simple Smile

Малко допълнение за лененото семе - из нета пише, че не е задължително да се кисне във вода, но е хубаво да се смели, защото ако са цели семенца могат да минат през отделителната система без да се обработят Simple Smile малко като царевицата Simple Smile

Ииии ви пускам рецепта за една крем супа с карфиол и броколи. Нищо особено, но мноооого ми допадна, особено като навън е такъв клинч една топла супичка се отразява страхотно.
Скрит текст:
3 cups broccoli florets, chopped
2 cups cauliflower florets, chopped
2 cloves of garlic, minced
1/2 cup diced yellow onion
1 large carrot, diced
3 1/2 cups low sodium vegetable or chicken broth
Kosher salt, black pepper and hot sauce to taste
Аз сложих повечко люто Simple Smile Слагам и 1 лъжица хубаво крема сирене в купичката, за вкус и консистенция Simple Smile
Приготвям в слоукукър за 4 часа на силно, но и в твнджера ще се случат нещата Simple Smile

# 69
  • Мнения: 1 620
Inferiya , чудесен избор на супа и аз съм я пробвала. Heart Eyes
Аз пък започнах да използвам авокадото заради полезните му свойства. Дават го като доста полезна храна при фертилното хранене, защото е много богато на витамин А, В, С и К, мед, желязо, фосфор, магнезий, калий и витамин Е важен за състоянието на матката и задържането на плода.

Изпорбвах тази крем супа с авокадо и сьомга.
Скрит текст:
[spoiler/]

И една салата от любимия бейби спанак, сьомга, авокадо, тиквени семки и годжи бери ( есента имахме домашно годжи бери)

Скрит текст:
[spoiler/]

# 70
  • Мнения: 5 172
Аз съм малко на нож с авокадото поради еко-причини Simple Smile както и с киноата и бадемовото брашно. Не че не ползвам, но съм свела средно до 1-2 пъти месечно.
Скрит текст:
Оставям скрито за авокадото. Не джъджвам! Само споделям, ако някой също е фен на по-зелената вълна
https://thehill.com/changing-america/sustainability/environment/ … -fruit-because-of
А ако някой брои калории - в авокадото има около 300 Simple Smile
Днес се поглезих с изцяло плодово смути. Рядко го правя, но имах застояли плодове, ММ не обича киви, не успях да го изям сама ииии long story short - малинки, киви, резенче ананас и малко сок от лимон YumFlowers Pineapple По-вкусна следобедна закуска от това не съм имала скоро.
Забъркахме и смес за пълнозърнесто хлебче с квас Simple Smile Хич ме няма по киселите храни -.- не обичам кисело мляко, всякакви туршии, оцет и т.н. Но хляба с квас някак минава между капките, особено с домашна лютеничка отгоре!

Вие как сте с пробиотичните храни? Blush

# 71
  • Мнения: 746
Inferiya, аз обожавам пробиотичните зимни храни - кисело зеле, домашни туршии. Кисело мляко обичам, но не хапвам често, че ми обърква противовъзпалителната схема. На 04.01 си пусках доста кръвни изследвания, та рязко установих, че съм си влошила ИР и КЗ, а част от проблема ми е и периодичното гладуване. Бързо отидох на среща с ендокринолог и направихме нова схема на 3 пъти хранене на ден, максимум калории и предимно растителни мазнини. Това със закуска от години не ми се е случвало... Та сега тези 300 калории на авокадо много дразнят Simple Smile)) и сега ще си ям айсберга постен Simple Smile))

# 72
  • Мнения: 586
Здравейте, както съм споделяла, храня се по Зоната от месец май м. г. Сега започнах вечер да хапвам кефир, страхотно вкусен ми е. Това е много добра пробиотична храна.

# 73
  • Мнения: 5 172
Дани, сориии Grinning ама по-добре да знаеш от къде ти идват калориите Simple Smile Само защото нещо е зелено не значи, че е ниско-калорично Simple Smile По едно на ден е ок, де, особено малко, но познавам хора, които хапват бая Flushed

Като читав заместител с по-малко калории мога да предложа маслинки Simple Smile Пускам статия за сравнение между авокадо и маслинки Simple Smile Много обичам маслинова паста, обмислям да си направя тия дни, миналата правихме хумус и сега малко промяна Simple Smile
Кефир не съм пробвала, защото ми прилича на кисело мляко, както и да му казват Grinning Мои трениращи познати хапват скир за протеин Simple Smile Не мога са се пречупя да ям кисели неща и това е.

# 74
  • Мнения: 746
Inferiya, авокадото включих в менюто заедно със старта на инвитро битката, реално до тогава съм го хапвала, ако друг го е приготвил Simple Smile)) Виж по време на стимулация и след трансфер до тест всеки ден хапвам задължително по едно. За маслини да, страхотна алтернатива за полезни растителни мазнини са! Имам много хубави маслини, сорт каламата от Лидл от гръцката им седмица, имам и извара в хладилника, та за утре някаква "салата" си мислех да сглобя от тях с подправки, хем протеин, хем мазнини.

Общи условия

Активация на акаунт